Vxipnetöelcwf Leer en einddoel Land- en Tuinbouw fZ)e hennen, die M naadig heeft! PAM FM DE MAANAPEN 7, i DINSDAG 25 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 2)e yefieimen d&c KARAKTER UITGESPROKEN INTERNATIONAAL. Hebben we in ons vorig artikel een be knopt overzicht gegeven van de geschie denis van de Vrijmetselarij, thans willen we iets schrijven over de leer- en doel stellingen van dezen bond. Hierbij springt onmiddellijk het internationale karakter in het oog. We moeten evenwel in groote trekken twee stroomingen onderscheiden en wel de Romaansche en de Germaansche richting. Deze zijn een gevolg'1 van den volksaard. De meer impulsieve aard van den Zuiderling maakte, dat de Vrijmetse larij in deze landen meer direct in de po litiek ingreep, terwijl in het Noorden de Vrijmetselarij zich uiterlijk verre hield van de politiek en zich bepaalde tot het laten doorwerken van haar geest. Het einddoel van beide stroomingen is evenwel hetzelfde en dit doel is de wereldheer schappij. Op het eerste gezicht lijkt dit wel overdreven en iedere vrijmetselaar zal het ook oogenblikkelijk ontkennen, doch het blijkt duidelijk uit de in beslag genomen archieven. Teneinde dit te verwezenlijken wil de vrijmetselarij alle verschillen van ras, volk en godsdienst uit den weg rui men en zij keert zich dan ook tegen alles wat dient om de volksche krachten in stand te houden en verder te ontwikkelen. •Zoo werd bij de opening van het Wereld congres der Vrijmetselaren te Belgrado o.a. verklaard: „Het begrip vaderland is verouderd en moet door het begrip wereldvaderland ver vangen worden, dat door een orgaan als de Volkenbond geregeerd zal worden. De Volkenbond bestaat heden bijna uitslui tend uit broeders, dus vrijmetselaars, die begrijpen, dat het nationalisme een stand punt is, dat uit den tijd is". De vrijmetselarij en de godsdienst. Zoo goed als de Vrijmetselarij de gren zen van volken en staten over de geheele wereld uit den weg wil ruimen, zoo wil zij ook de grenzen van den godsdienst verva gen en een soort eenheidsgodsdienst in voeren. Zonder vast omlijnde geloofsleer. De Vrijmetselarij is niet atheïstisch. Toen in 1877 het Fransche Grootoosten besloot de erkenning van den Opperbouwheer des Heelals uit de statuten te schrappen, ver braken de overige magonnieke grootmach ten onmiddellijk de betrekkingen. Men noemt God den Opperbouwheer des Heelals om in de metselaars-terminologie te blijven. Op godsdienstig gebied streeft de Vrijmetselarij naar een soort vaag pantheïstisch Godsgeloof. In wezen is dus de vrijmetselarij, zoowel op politiek, als op godsdienstig gebied re- volutionnair. Zij kant zich tegen elke krachtige leiding, zoowel in een volk als in een geloofsleer. Een logisch gevolg hier van is, dat de vrijmetselarij iedere inter nationale beweging ondersteunt. Hierdoor toch wordt iedere gemeenschapszin in een volk gedood, hetgeen juist de wensch van de Vrijmetselarij is en een noodzakelijke voorwaarde om haar einddoel te bereiken. Er is geen internationale organisatie, waar de vrijmetselarij dan ook niet op een of andere wijze haar invloed uitoefende, of dit nu de Rotary-clubs, de Odd Fellows, of de internationale Orde „Le Droit humain" was, overal vinden we in het bestuur vrij metselaars terug. Ook de Vrijmetselarij zelf is internationaal georganiseerd, d.w.z. in naam is iedere Grootloge of Groot Oos ten autonoom, doch de opperraden, welke aan het hoofd staan van ieder Grcot Oos ten, onderhielden nauwe betrekkingen. Zij wisselden van gedachten over arbeids- leuzen, en ritueel en gaven elkander in lichtingen over alle mogelijke onderwer pen. Hiertoe hielden zij regelmatig kon- venten, waarop alle hooggegradueerde broeders uit alle landen der wereld bijeen kwamen. De Groot Oostens werden ook voortdurend op de hoogte gehouden van de politieke levensloop van de broeders. Wanneer bijv. in de een of andere staat een broeder werd benoemd op een politie ke post, dan werd dit onmiddellijk aan de overige Groot Oostens doorgegeven, die dan op hun beurt weer zorgden, dat het onder de overige broeders bekend werd, die dan wel zorgden, dat deze broeder in de pers een goede ontvangst werd bereid; ook al had men eerder niets van hem ge hoord. Bovendien bestond nog de in 1901 opge richte Associated Magonnique Internatio nale (Ami) en de Internationale Liga van Vrijmetselaren, welke laatste sedert 1939 haar centrale zetel te Amsterdam had. Deze liga was onderverdeeld in' verschil lende vakgroepen, zooals een vakgroep voor menschenrechten, een vakgroep voor opvoeders, voor juristen, voor artsen, voor kunstenaars, voor esperantisten en bovenal een vakgroep voor journalisten. Door middel van een persdienst werden de vakgroepen over de geheele wereld op de hoogte gehouden van alle ideologische en beroepsvraagstukken, waardoor het mogelijk was, dat in alle landen een gelij ke houding werd aangenomen ten aanzien van actueele vraagstukken. Iedereen be grijpt, dat vooral de vakgroep voor journa listen hierin een belangrijke rol speelde. De invloed der Joden. Een bijzondere positie in de Vrijmetsela rij nemen de Joden in. Reeds in het ge schiedkundig overzicht is tot uiting geko men, dat de Joden in de voorgeschiedenis een groote rol hebben gespeeld en hun stempel hebben gedrukt op de ceremoniën. Terwijl in de Vrijmetselarij geen onder scheid wordt gemaakt naar ras en volk, werd toch in 1843 te New York een zuiver Joodsche vrijmetselaarsorde gesticht, de „B'nai B'rith", waarvan alleen zij, die uit twee voljoodsche ouders stammen, lid kun nen worden. Over het doel van deze orde zegt de „B'nai B'rith" zelf: „Wij hebben ons ten doel gesteld, de Israëlieten zooda nig te verbinden, dat de ontwikkeling der hoogste belangen van het Jodendom zoo spoedig mogelijk en overal verwezenlijkt kunnen worden". In 1873 bestond deze or ganisatie uit 200 loges met 25.000 leden en in 1911 uit 414 loges met 40.000 leden. In Nederland bestonden twee B'nai B'rith loges en wel te Amsterdam en 's Graven- hage met tezamen 192 leden. Deze loge kent geen graden, waar zij hun opdrachten moeten uitvoeren. Anderen weer zijn lid van de Odd Fellows, de Rotarians, de Fo resters, het Comité van Waakzaamheid, de Hulp aan Spanje, het Algemeen Joodsch Vluchtelingen Comité en vele andere bon den, vereenigingen en comité's, welke alle op internationaal en anti-volksch gebied werkzaam zijn. Op deze wijze slaagde men er in, zijn invloed uit te oefenen, zonder dat direct merkbaar was, van welke zijde deze afkomstig was. Men is er in ge slaagd, de openbare meening te stuwen in een richting, welke voor ons volk funesi is geworden Een enkel feit willen we nog vermelden als typeerend voor het anti- volksche in de Vrijmetselarij. In 1939 stel de het Groot Oosten van Nederland ruim 10.000 gulden beschikbaar voor Joodsche emigranten uit Duitschland, terwijl voor behoeftige landgenooten in dat jaar een bedrag van ƒ400.— op de begrooting werd geplaatst, doch niet uitgegeven. Commen taar is hier verder overbodig. Ook aan de overzijde van den Oceaan, in de Vereenigde Staten, is de macht van de „B'nai B'rith" zeer groot. De minister van financiën, Morgenthau, is lid van deze loge, evenals de beide secretarissen van den minister van binnenlandsche zaken, Ickes. Deze secretarissen zijn Normann Meyer en Felix Kohn. Ook de bekende senator Pittmann is B'nai B'rith broeder. Boven dien zijn president Roosevelt en de minis ter van buitenlandsche zaken Cordell Huil vrijmetselaar. Roosevelt bekleedt de 32ste graad. De waardeering voor Roosevelt heeft de B'nai B'rith duidelijk getoond. In het Ok tobernummer van 1933 van het B'nai B'rith Magazine werd op de frontpagina het portret van den president gepubli ceerd met een eervolle vermelding, terwijl hem in 1936 de medaille werd verleend, welke eens per jaar wordt uitgeloofd voor hem, die zich in het afgeloopen jaar het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de Joodsche zaak. ASPERGES, KOOLRAPEN EN UIEN TER VEILING Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is een wijziging van de Crisis- Tuinbouwbeschikking 1940, gegeven, welke verband houdt met de wijziging van het crisistuinbouwbesluit 1940/41. Voortaan zal als wijze van afzet van as perges, koolrapen en zaaiuien voor den teler gelden het veilen over de veiling, waarop de teler verklaard heeft of zal ver klaren zijn producten te willen veilen. De telers van asperges, zaaiuien, kool rapen, breekpeen en sjalotten zullen deze ter veiling moeten aanbieden en voor den verderen afzet zal een handelsvergunning vereischt zijn. BINNENKORT GROOTE AANVOER VAN VOORJAARSGROENTEN Maximumprijzen vastgesteld. Als gevolg van den langdurigen winter en het stook verbod, dat tot 1 Januari voor de Zuid-Hollandsche glasbedrijven heeft gegolden, zijn tot dusverre slechts weinig voorjaarsgroenten aan de markt gebracht. Wat reeds werd aangevoerd, kon gemak kelijk door den binnenlandschen handel, in het bijzonder door de groote steden, in de nabijheid worden opgenomen. Omdat echter alle stooktuinders gelijktij dig, n.l. op 1 Januari aan het werk zijn ge gaan, mag binnen zeer korten tijd een grooten aanvoer van voorjaarsgroenten verwacht worden. Met glasspinazie was dit reeds eenigszins het geval en, hoewel de handel de aangevoerde hoeveelheden nog gemakkelijk in eigen land kon plaatsen, was de handel bij gebrek aan export toch niet vlug. Om de aanvoeren, die in de volgende twee weken verwacht kunnen worden, on middellijk tegen behoorlijken prijs te kun nen opvangen, heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale de vroege voorjaarsproducten voor export vrijgege ven en maximumprijzen vastgesteld, die dan tevens als maximumprijs voor het binnenland zullen gelden. Deze prijzen luiden als volgt: Kaskom- kommers (gewicht 40 kg. per honderd stuks) 37.50, idem (gewicht 34 kg. per honderd stuks) 28.20, glassla (12 kg. per honderd krop) 10.50, idem (10 kg. per honderd krop) 9, idem (8 kg. per hon derd krop) 5.25, glasradijs 4.40 per hon derd bos, rabarber (reeds eerder vastge steld) 27 per honderd kg. Bloemkool en bospeen, welke dit jaar later aan de markt komen, zijn nog .niet in de exportliist op- Ra dio-prog ram ma WOENSDAG 26 MAART 1941 HILVERSUM L 414.4 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.39 Nieuws berichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 De Romancers 10.45 Voordracht 11.00 Omroeporkest 11.45 Gramofoon muziek 12.25 „Eerst raet dan baet", programma voor de boeren 12.42 Alma nak 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP 1.00 Esmeralda en soliste 1.40 Orgelspel 2.10 Zang met piano begeleiding 2.30 De Melodisten 3.15 Disco-causerie 4.00 Bijbellezing (Uit zending voorbereid door de Christ. Rodio- Stichting) 4.20 Philharmonisch kwartet 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten ANP 5.30 Voor de binnenschip pers 5.45 Gramofoonmuziek 6.00 Om roeporkest 6.42 Almanak 6.45 Repor tage 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Omroeporkest, koor en solisten 9.22 Pianovoordracht 9.40 Dagsluiting (Uit zending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsbei-ichten ANP, slui ting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek -- 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuws berichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (Uitzending voor bereid door het Vrfjz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Orgelconcert en zang 11.00 Voor dracht 11.20 Ensemble Jack der Kinde ren 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Jack der Kinderen 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Om roeporkest 1.40 Sylvestre-trio 2.S0 Nederlandsch Symphonie-orkest ,,'s-Gra- venhage" en soliste 3.00 Causerie voor de vrouw 3.20 Vervolg van 2.30 4.20 Voor de kinderen 5.00 Cycles „Het geestelijk karakter van ons volk" (Uitzen ding voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité) 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 De Melodisten en solist 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Omroeporkest 7.00 Brabantsch praatje (ANP) 7.15 Volkszang 7.40 Decla matie 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.45 Radiotooneel 9.30 Gramofoonmuziek 10.00 Nieuwsbe richten ANP, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. genomen. Bij dezefde lbeschikking zijn voorschrif ten betreffende de verpakking uitgevaar- dgd. Kaskomkommers moeten verpakt wor den in kistjes van 12 stuks; de glassla I in kratten van 30 krop, de glassla II en III in kartonnen doozen, eveneens met een in houd van 30 krop. Voor de eerste maal wordt het gebruik van karton bij de ver pakking van groenten hier dwingend voor geschreven. Van spinazie moet 5 kg. per krat worden verpakt, van radijs 75 bos per krat. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" In God's Hand.... Hel leven is een krijgsbanier, door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen Het leven is.geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen J Gezelle. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 09 Brood of Gebak Van 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) 100 gram roggebrood of 100 grair ander brood of een rantsoen gebak 6 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood oi gebak Van 24 Maart t/m 20 April. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 09 (Boterkaart) Boter Van 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) half pond boter 09 (Vetkaart) Boter, Margarine of Vet Van 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) Half pond boter of margarine of 200 gram vet. 17 Suiker Van 17 Maart t/m 13 April. 1 kilogram 08 Vleesch en Vlecschwaren Van 20 Maart t/m 30 Maart. (2 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 62, 72, Kaas Van 24 Maart t/m 6 April (20 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. 92 Eieren Van 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 19 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Maart t/m 20 April X pond 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April X pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April Y> pond 09 Macaroni ot Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 31 Maart één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen^van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door ieze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. M 19. Daarop vertelt het mannetje aan Pam, dat hjj zelf Lu- nati heet en allereerst noodigt hij Pam uit, om iets te gaan eten. „Je verhaal is volkomen waar", zegt hij. „Ik wist reeds alles". 50. Dan geeft Lunati een teeken en een groep mannetjes begint met balken en planken te sjouwen, In minder dan geen tjjd is voor Pam een tafel met stoel in gereedheid gebracht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6