Ste aatCog op, en Ut de tucht Joegoslavië keert zich tot de As Matsoeoka bij Molotof Uit het Verre Oosten Per clipper naar Amerika Een vermetele ballontocht DINSDAG 25 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BR1TSCHE KRUISERS TER REPARATIE NAAR OE V. S. engelsche treiler vermist De Britsche admiraliteit heeft, naar Associated Press uit Londen meldt mede gedeeld, dat de treiler „Ruebens" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. de reparatie van engelsche kruisers in amerika In verband met de binnenkort te ver wachten aankomst van een Engelschen kruiser, die in Norfolk (Virginia) gerepa reerd zal worden, meldt de „Baltimore Sun", dat, naar verluidt, nog meer Engel- sche oorlogsschepen naar de Vereenigde Staten onderweg zijn om hersteld te wor den. Een groot aantal Engelsche oorlogs schepen komt voor herstel in Amen ka in aanmerking, dat de schepen door den voordurenden convooidienst en de zeer lange tochten met hooge snelheid zeer veel te lijden hebben gehad. de engelschen van 37 jaar opgeroepen Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat alle mannen van 37 jaar zich voor den weerdienst moeten laten inschrijven. Zij zullen in de gelegenheid worden gesteld te kiezen, of zij bij de politiereserve, de hulp- brandweer of den civielen verdedigings- dienst ingedeeld willen worden. engelsche vliegtuigen boven kiel Gisternacht zijn verscheidene vijande lijke vliegtuigen het gebied van Kiel bin nengevlogen. Door het goedgerichte af- weervuur werd de helft der aanvallende machines reeds vóór het bereiken van het eigenlijke stadsgebied verdreven. Boven het stadsgebied werd een gering aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen, die op woonwijken of op het open land vielen. Een woonhuis werd vernield. De door de brandbommen veroorzaakte bran den konden snel gebluscht worden. Onder de burgerbevolking zijn eenige dooden te betreuren en werden eenige personen ge wond- In de naaste omgeving der stad werd eveneens een aantal brisant- en brandbom men uitgeworpen, waardoor woonhuizen eenige materieele schade kregen. de strijd in de middellandsche zee verscherpt De „Curentul" verneemt uit scheep- vaartkringen in Constanza, die gewoonlijk goed zijn ingelicht omtrent de gebeurtenis sen op de Middellandsche Zee, dat het op treden van het Duitsche luchtwapen in het bekken der Middellandsche Zee vele malen scherper is geworden. Zijn aanvallen op schepen en havens in het Oosten der Mid dellandsche Zee zijn van beslissende be- teekenis voor de ontwikkeling van den zeeoorlog.Vooral krachtig is het optreden der duikbommenwerpers, welker voor naamste doel thans het Suezkanaal is. Het kanaal wordt dagelijks in zijn geheele lengte van Port Said tot Port Suez gebom bardeerd. De aanval duurt dagelijks zes tot tien uur, zoodat er zoo goed als geheel geen scheepvaartverkeer in deze streek is. De vaart op Indië wordt langs den omweg om de Kaap de Goede Hoop uitgevoerd. Kort geleden was het kanaal geheel gesloten, daar niet minder dan vijf, of Britsche of m Engelschen dienst varende, schepen deels zwaar, deels lichter getroffen waren, In dezelfde scheepvaartkringen in Con stanza wordt beweerd, dat de Engelschen belangrijke troepenbewegingen ten uitvoer leggen in de streek van Suez, waar men ge beurtenissen verwacht, die voor een groot deel het lot van den huidigen oorlog zullen beslissen. farinacci niet gesneuveld? De geruchten, volgens welke de vroegere secretaris generaal der Fascistische partij, Farinacci, in een gevecht voor Tepelini ge sneuveld is en dat tevens ook luitenant Ciglio, een familielid van den Duce tijdens de gevechten in Albanië zou zijn gedood, werden door de bevoegde instanties te Rome Zaterdagochtend niet bevestigd. De verovering van berbera Over de verovering van Berbera door de Engelschen schrijft een correspondent uit Rome in de „Rheinisch „Westfalische Zei- tung": Berbera telt al naar den tijd van het jaar 15 tot 30-000 inwoners en is de hoofdstad van Britsch Somaliland, dat in September van het vorige jaar in een bliksem-veld tocht door de Italiaansche koloniale troe pen werd veroverd. Voor hun actie tegen Berbera maakten de Engelschen blijkbaar gebruik van een troepenreserve van 25.000 man, die volgens een bericht in de „Giornale d'Italia" on langs te Aden was geconcentreerd. Boven dien beschikt Engeland te Aden over zeven kruisers en 'n groot aantal lichte eenheden, waarmede men met eenige kans op succes wel een landingspoging kon wagen. Zooals de situatie thans is moet men er rekening mede houden, dat de uit Aden naar Berbera overgebrachte Engelsche troepen het land verder zullen binnen ruk ken en via Haagida zich met de uit Moga- disjoe (in Italiaansch Somaliland) opruk kende Britsche troepen zullen trachten te vereenden Te Rome verheelt men zich niet, dat daardoor de militaire positie van de Italia nen in den sector van Hrrrar in Abessinië slechter wordt. Door de verovering van Berbera heb ben de Engelschen een belangrijke basis voor hun bevoorrading gekregen. Door het oprukken van de Engelsche colonnes naar Dzjidzjiga was de positie der Italianen te Berbera toch reeds hachelijk geworden. Te Rome concentreert men zijn aan dacht nog meer op den sector van Keren, waar de Engelschen than- met alle midde len na een vergeefsch beleg, dat bijna twee maanden duurae, een beslissing trachten le forceeren. De gevechten ronaom Keren worden als zeer hevig en rijk aan ver liezen geschilderd. De Engelsche en Britsch-lndiscne troepen bescnikken over een overmacht waar tegenover de Italianen slechts het voordeel van het bergland schap kunnen stellen. Pas later wanneer het publiek over alle gegevens zal beschikken, zal de wereld er varen, met hoeveel heldenmoed de Itali- aansche troepen bij Keren streden. DE JOEGO-SLAVISCHE MINISTERS NAARDUITSCHLAND. De Joego-Slavische premier, Tswetko- witsj, en de minister van buitenlandsche zaken, Tsintsar Markowitsh, zijn in gezel schap van den Duitschen gezant, von Hee- ren, gisteravond om tien uur plaatselijken tijd per extra-trein uit de Joego-Slavische hoofdstad naar Duitschland vertrokken. Bij het afscheid waren talrijke leden der regeering aanwezig met den plaatsvervan- genden premier, dr. Matsjek, aan het hoofd. Behalve de heeren van het Duit sche gezantschap waren nog de Italiaan- sche gezant, de Hongaarsche gezant en de Bulgaarsche zaakgelastigde verschenen. In politiekè kringen te Belgrado wordt er op gewezen, dat na de reorganisatie van de regeering de positie van Joego-Slavië op binnen- en buitenlandsch politiek ge bied definitief opgehelderd is. Men juicht de thans genomen beslissing toe en verwacht van de toekomstige ont wikkeling een vérgaande ontspanning in het land. Joego-Slavië heeft thans, zoo verklaart men in vooraanstaande politieke kringen, thans op ondubbelzinnige wijze de nieuwe ordening van Europa gekozen en is trotsch als rechtsgelijke )oartner met volle vrijheid van béslissing te kunnen ipedewerken. Volgens de „Vreme" geeft men in poli tieke kringen in Boedapest uitdrukking aan de overtuiging, dat er geen tegenstel lingen meer aanwezig zijn, welke de samen werking tusschen Duitschland en Zuid- Slavië zouden kunnen verhinderen. In de zelfde kringen voegt men hieraan toe, dat de houding van Zuid-Slavië definitief den vrede op den Balkan zal garandeeren. VERORDENING RIJKSCOMMISSARIS TERBOVEI Waarschuwing aan Noren in zake spionnagemisdrijven De Noorsche bladen publiceerden giste ren een verordening van den Rijkscommis saris, welke o.a. inhoudt: Rijkscommissaris Terboven heeft bepaald, dat in alle ste den van Noorwegen aan het publiek een mededeeling zal worden verstrekt, waarin alle strafbepalingen en verordeningen over spionnagemisdrijven nog eens worden sa mengevat. Bij verschillende gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben Noren zich laten ver-* leiden om den Engelschen met raad en daad hulp te verleenen. Lij de gevallen van sponnage aan de Westkust welke onlangs voor het gerecht zijn geweest, zijn de be staande strafbepalingen en verordeningen welbewust overtreden. Deze overtredingen waren zoo ernstig, dat de militaire rechtbank tien doodvon- --'fin uitspreken. senaat keurt de 7 milliard dollar goed. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren met 67 tegen 9 stemmen het voorstel van Roosevelt tot verstrekking van 7 milliard dollar ter financieering van de leen- en pachtwet goedgekeurd. Zooals men weet, .s dit voorstel reeds door het Huis van Af gevaardigden goedgekeurd. UITBARSTING VAN MODDERVULKAAN BIJ BAKOE. Op 18 km. afstand van Bakoe is de mod- dervulcaan Lokbatan opnieuw tot uitbar sting gekomen. Volgens een verklaring van den secretaris der academie van weten schappen on Azerbeidsjan, Kozine, is de Lokbatan de meest actieve moddervulcaan ter wereld. Reeds sedert eeuwen duurt de werking voort. Tot dusver werd de Lok batan regelmatig om de twee tot drie jaar weer actief en wierp dan 25 millioen ku- oieke meters gas en petroleum uit, hetgeen oewyst, dat zich op groote diepte onder den grond een aanzienlijke hoeveelheid petro- leum bevindt japansche minister uit moskou vertrokken. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, is gisteravond om 23.05 plaatselijken tyd met zijn gevolg na een verblijf van anderhalven dag uit Mos kou naar Berlijn vertrokken. Bij het af scheid waren talrijke autoriteiten tegen woordig, o.m. de diplomatieke vertegen woordigers der landen, die bij het Driemo- gendhedenverdrag zijn aangesloten. BIJ MOLOTOF EN STALIN. Matsoeoka heeft gistermiddag om 16.00 uur plaatselijken tijd, vergezeld van den Japanschen ambassadeur te Moskou, Ta- tekawa en van den ambassaderaad Mija- kawa in het Kremlin een bezoek gebracht aan den chef van de Sovjet-Russische re geering en volkscommissaris van buiten- annsche zaken, Molotof. Het bezoek heeft twee uur geduurd. Naar het D. N. B. nader uit Moskou ver neemt, was bij de bespreking tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka en den Russischen volks commissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, ook Stalin tegenwoordig. In tegenstelling tot andersluidende be richten, heeft de Engelsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, geen be zoek gebracht aan den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken. A1MBASSADEUR VON DER SCHULENBURG BIEDT NOENMAAL AAN. Ter eere van Matsoeoka heeft de Duit sche ambassadeur von der Schulenburg een noenmaal laten aanrichten, waaraan van Japansche zijde de Japansche ambas sadeur te Moskou, Tatekawa, eenige leden uit het gezelschap van den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken en ver scheidene leden der Japansche ambassade te Moskou deelnamen. De tot het Driemogendhedenpact behoo- rende landen warén door den Ita'iaan- schen ambas$adeur Rosso, en voorts door de gezanten van Bulgarije, Roemenië, Hon- garije en Slowakije vertegenwoordigd. Van Duitsche zyde waren anwezig ge zant von Tippelskirch, ambassaderaad Hil- ger, de drie militaire attaché's en andere le den van de Duitsche ambassade. MATSOEOKA BESCHOUWT DRIE MOGENDHEDENPACT ALS MACHTIGSTE BOLWERK. Matsoeoka heeft tegenover den plaatsver- vangenden hoofdredacteur van de „An- griff", die hem tot Moskou is tegemoet ge reisd, eenige verklaringen afgelegd, die het blad onder het opschrift „Een Strijdhond" publiceert. Nadat Matsoeoka nogmaals zijn vreugde had uitgesproken over de uitnoodiging der Rijksregeering om een bezoek aan Duitsch land te brengen, waarbij hij eindelijk al de mannen zal leeren kennen, wier namen thans in de geheele wereld, vooral ook in Japan, tot een begrip zijn geworden, ver klaarde hij: „Ook het Japansche volk heeft mijn reis, naar Duitschland en Italië met de leven digste belangstelling, ja met vreugde be groet. Geheel Japan is er van overtuigd, dat het Driemogendhedenpact zoowel in po litiek, als in militair opzicht een machts factor, ja kortom het machtigste bolwerk is, dat ooit in de wereld heeft bestaan". Naar het D.N.B. voorts uit Moskou ver neemt beeft de Japansche ambassadeur vanmorgen den chef van het protocol aan het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken twee geschenken overhandigd voor de beide hoogste Russische staatsleiden, Stalin en Molotof, die de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeo ka, heeft meegebracht en wel een wand- scherm met een jachttafereel en een lak- kastje, met goud en zilver beschilderd. JAPANSCHE OVERWINNING IN KIANGSI. De Chineesche troepen in Noord Kiangsi. ten Westen van Nantsjang hebben, naar het Japansche legerbericht meldt, een zware nederlaag geleden. De Chineezen vrerloren 'omtrent 4500 dooden en over de 200 gevangenen. De Japanners hebben omstreeks 40 machinegeweren, verscheide ne loopgraaf mortieren en over de 500 ge weren buitgemaakt. De Japansche opera ties, die begin vorige week aangevangen waren, richtten zich tegen een ten Westen van Antsjang waargenomen concentraties van Chineesche troepen. DE BOMAANSLAG IN SJANGHAI. Zooals reeds gemeld, zijn gisteren op de binnen de internationale concessies te S;anghai gelegen bankfilialen der regee- nngsbanken van Tsjoenking verscheidene bomaanslagen gepleegd. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, werden daarbij ongeveer twintig personen gedood en ruim honderd gewond. Onder bankkringen te Sjanghai is een paniek ontstaan. De aanslagen zijn ge pleegd ondanks het feit. dat de bewaking voor de financieele instellingen van Tsjoeng king in de buitenlandsche concessies ver sterkt was. DE LEVENSDRAAD TUSSCHEN TWEE WERELDEN. Doode gewicht zooveel mogelijk uit vlieg tuigen verwijderd. Sedert de ineenstorting van Frankrijk vormen de clippers, van de Pan-American Airways, de eenige min of meer geregelde verbinding tusschen New York en Lissa bon. Oorspronkelijk waren deze clippers bere kend op het vervoer van 75 personen met bagage. Toen de groote uittocht uit Europa begon, waren de vliegtuigen niet bij mach te, om den grooten toevloed van passagiers te verwerken. Honderden, duizenden zelfs zagen er niet tegen op, den hoogen vracht prijs te betalen, om den Oceaan te brengen tusschen hen en den vijand. De Amerikaan sche lucht-maatschappij maakt schitterende zaken. In den laatsten tijd echter hebben zich groote moeilijkheden voorgedaan bij het vervoer van passagiers. Op bevel van hoo- gerhand zijn de vliegbooten zich meer en meer gaan toeleggen op het vervoer van post. Het aantal passagiers is van 75 pas sagiers per reis gedaald tot 30 a 35. De rest van de voor passagiers bestemde ruim te wordt thans ingenomen door postzak ken. met een totaal gewicht van ongeveer liOOO kilogram. Doch ook de daarvoor afgestane ruimte is nog niet voldoende, om het postverkeer tusschen beide halfronden eenigszins op gang te houden. Aangezien er geen nieuwe clippers in dienst kunnen worden gesteld, is de Amerikaansche Maatschappij over gegaan tot hqt nemen van buitengewone maatregelen. Uit elk van de drie clippers, waarmede het verkeer wordt onderhouden, heeft men 850 kilogram meubelen en ande re uitrustin«stukken verwijderd. AUes, wat slechts eenigszins kon worden gemist, heeft men uit de booten gehaald, om het doode gewicht te verminde-en. Alleen reeds door het afkrabben van de laag aluminium, die het uitwendige van de booten versierde, heeft men een gewichtsbesparing van 47 kg. bereikt. Door een en ander werd een gewichtsbesparing van 2000 kilgram per vliegtuig bereikt, waardoor meer dan <tr\000 brip"pn meer kunnen worden mede genomen. Het aantal passagiers blijft voor. loopig benerkt tot 30 of 35. en voorloopig zal de overtocht per clipper wel niet zoo aangenaam zijn, als tot dusverre. DE DUITSCHE OOFLOGS- FT^ANCUIFTNG Europapress meldt uit Berlijn: De vice-president der Duitsche Rijks bank, Kurt Lange, geeft in het tijdschrift „Der Vierjahresplan" een belangwekkende uiteenzetting omtrent de methoden der Duitsche oorlogsfinanciering. In tegenstel ling tot den wereldoorlog, toen men ook in Duitschland het financieren van den oor log in de eerste plaats als een geldprobleem beschouwde, is de oorlogsfir anciering thans een onderdeel van een veelomvattende en een zich op ieder terrein uitstrekkende oor logseconomie. De organisatie der economi sche leiding is een voorwaarde voor het vlotte afwikkelen der Duitsche oorlogs economie, welke reeds voor het uitbreken van den oorlog goed functioneerde. De sterkste peiler der Duitsche oorlogs economie is de productiekracht, welke se dert 1933 van jaar tot jaar belangrijk kon worden opgevoerd. Met behulp van een bijna volmaakte leiding van het economisch leven, is het mogelijk geweest, de prijzen en loonen zonder uitzondering op het peil van voor den oorlog te houden en daar mede de stabiliteit der koopkracht van de Rijksmark te verzekeren. De beperkingen voor sommige goederen, als gevolg van den oorlog, komen in de permanent groeiende inleggingen bij de spaarbanken tot uitdrukking. Alleen in het afgeloopen jaar konden deze inleggingen tezamen met het saldo der giro met meer dan 8 mil liard Rijksmark worden verhoogd. Door een nauwkeurige prijsberekening van het bewapeningsmateriaal, stelt de staat po gingen in het werk, de kosten van den oor log zoo laag mogelijk te houden. Het zwaartepunt van de oorlogsfinancie ring is gelegen bij de opbrengst der mid delen, die een buitengewoon hooge stand heeft bereikt. Indien van het aandraaien der betalingsschroef werd afgezien, gebeur de dit in het besef, dat met een te groote belastingdruk de arbeidsvreugde en de be staansmogelijkheid van vele ondernemin gen en huishoudingen in gevaar zou kun nen worden gebracht. De liquiditeit der Duitsche economie kan hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan den omvang der tij delijk braakliggende bedrijfsmiddelen, die grootendeels naar de banken stroomen. Sedert het begin van den oorlog dekt Duitschland zijn extra behoefte aan cre- diet door het uitgaven van wissels en ren teloos schatkistpapier op de geldmarkt. Deze financieringsmethode van papier met korten looptijd heeft het voordeel van lage rente en is dus voor den staat goedkoop. De financieringsbehoefte van den staat komt op ideale wijze tegemoet aan de wenschen van het bedrijfsleven, om hun thans nog onproductieve middelen uit li quiditeitsoverwegingen zoo mogelijk in pa peren met korten looptijd te beleggen. Het vormen van spaarkapitaal wordt zoodanig aan de oorlogsfinanciering ten nutte ge maakt, dat het rijk steeds bij de spaarban ken leeningen op laagen termijn onder brengt. Bovendien werd sedert Maart van het vorige jaar een bedrag van meer dan 10 milliard R.M. aan rentegevend schatkist- p?Tver in d°n w,:"Ti v°-1'"no afgezet. RECORDVLUCHT VAN TWEE RUSSEN. De Russische luchtschipper Newernov en een zekere Geigerov van het aerologische observatorium te Moskou hebben een re cordvlucht met een luchtballon gemaakt. De ballon, die een inhoud van 900 kubie- ken meter had, was op 13 Maart te Moskou opgestegen. Op den 21sten kwam het be richt binnen, dat de ballon na een reis van 89^ uur vlot was gedaald in Midden-Sibe- rië ten Noorden van Nowosibirsk. Volgens de voorloopige mededeelingen hebben de luchtvaarders een afstand van 2800 kilo meter afgelegd. Daarmede hebben zij het wereldrecord voor den langen duur, dat tot dusverre op 61 y, uur stond, zoowel als het afstandsrefcord op hun naam gebracht. Dat afstandsrecord stond op naam van den Belg Demuyter met 1715,8 kilometer. De lucht vaarders hebben talrijke wetenschappelijke waarnemingen verricht. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het agentschap Tass gaven zy het volgende sobere relaas van hun erva ringen: Wij verlieten Moskou op 13 Maart. Aan vankelijk werd onze ballon naar het Zui den gedreven en vervolgens naar het Oos ten. Gedurende twee dagen dreven wij in een krachtigen stroom van polaire lucht. Op 15 Maart te 16 uur naderden vij op een hoogte van bijna vier duizend meter het Oeral-gebergte. Een stormachtige wind dreef ons in de richting van de bergen. Wij besloten de wolken te verlaten en daalden tot negenhonderd meter hoogte. Plotseling zagen wij vlak vóór ons een rots. Met een snelheid van honderd kilometer per uur dreef onze ballon er op af. Wij w'sten hem in Oostelijke richting te krijgen en begon nen weer te stijgen. Rakelings scheerden we over de rotsen en bereikten vervolgens weer een hoogte van vierduizend meter. Wij passeerden deze gevaarlijke zone, toen de zon reeds achter den horizon verdwenen was. Boven de oerwouden. In den nacht van 15 op 16 Maart vlogen wij boven Noord-Kozakhstan. Overdag was het een rustige tocht. De thermometer zak te tot 27 graden onder nul. De duisternis verraste ons toen wij op 1000 meter hoog4e boven de verlaten oerwouden van het Tai ga-gebied in Siberië dreven. Een storm wind dreef den ballon voort en drukte hem In een ondoordringbaar bosch. Het was 1 uur 's middags, toen wij in de boomen vast raakten. Een onverwachte windstoot rukte den gondel los, en wij vielen in de dikke sneeuw. Twee dagen brachten wy by den ballon door, want do»v den val van den gondel waren de ski's gebroken. Wij wisten van boomschors nieuwe ski's te maken, en op 19 Maart gin°en wy op weg om naar een bewoonde p'ek te zoeken. Drie dagen lang dwaalden we in het Taiga-gebied rond. Des nachts stookten we een vuur onder den helderen sterrenhemel. De temperatuur was dertig graden onder nul. Opnieuw be gon de storm op te steken. Op den ochtend van ^en 21sten Maart bereikten wij het dorp Tsjeikino in het district Kolyvan. Het bleek, dat wy op der tien kilometer afstand van dit dorp geland waren. De bevolking begroette ons har- tel"k. Thans voelen wij ons prima, de ver moeidheid is geheel verdwenen. Alle wetenschaopeliike apoaraten en in strumenten zijn intact gebleven. De taak, die wij ons hadden gesteld, is vervuld. De verzamelde gegevens hebben zonder twy- fel groote wetenscharmelijke beteekenis. In totaal zijn wij over een gebied van meer dan 3200 kilometer gevlogen, in rechte lijn bijna 2800 kilometer. het paaschfeest te rome. Men bevestigt te Rome, dat gezien de omstandigheden, Paus Pius XII met Pa- schen geen Pontificale H. Mis in de Basi liek van de St. Pieter zal celebreeren. In Vaticaansche kringen acht men het echter niet uitgesloten, dat de Paus vanaf het balcon, van de basiliek den zegen Urbi et Orbi zal geven. In het nieuw* raadhuis van Heesch is •an gedenkplaat aangebracht als her innering aan de twee inwoners van het dorp, die bi) de verdediging van hun vaderland zijn gesneuveld u-. 7.•>/!»-'

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5