Qanenydeffi&UcMett KERKNIEUWS Will U iets weten? Faillissementen PAM BIJ BE MAANAPEN Het meisje handschoen VRIJDAG 21 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den hoek van de Laan van Eikenduinen en de Vlierboomstraat in Den Haag een ernstige aanrijding plaats gevon den tusschen een tramwagen van lijn 20 en een vrachtauto, welke bestuurd werd door den 39-jarigen J. E., wonende in de Kockstraat. De chauffeur bekwam zware inwendige kneuzingen en de 47-jarige J. N., wonende op den Parallelweg, die eveneens in den vrachtauto was gezeten, liep kneuzingen aan beide knieën op. De trambesturder, de 53-jarige H. J. B. uit de Hobbemastraat, kreeg snij wonden aan de kin, doch kon na in het Roode Kruis zie kenhuis verbonden te zijn, naar huis gaan. De chauffeur en zijn passagier zijn door den geneeskundigen dienst respectievelijk naar het Roode Kruis ziekenhuis en het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht, waar zij zijn opgenomen. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk te wijten aan onoplettendheid van den bestuurder van den vrachtauto. LUK OPGEHAALD. Gisteren is uit de Nieuwe Kade te Utrecht het lijk opgehaald van den 54-jarigen M. G. K. De man, die geen vaste woonplaats had, werd sinds eenigen tijd vermist. Hij is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. TWEEDUIZEND GULDEN GESTOLEN. Te Enschede is" bij de politie aar.gift? ge daan van een inbraak in het kantoor van de bouwonderneming Van R. aan de 01- denzaalschestraat. Na verbreking van een kast heeft men zich een bedrag van onge veer tweeduizend gulden toegeëigend. De daders zijn nog niet opgespoord. DIEFSTAL VAN THEE TE UTRECHT OPGEHELDERD. Dezer dagen is te Utrecht ruim 140 k.g. thee uit een winkel van De Gruyter gesto len. Het onvermoeide opsporingswerk van de recherche is beloond door de arrestatie van vijf personen, die bij dezen diefstal betrokken zijn. Eerst werden de twee da ders, een 27-jarige chauffeur en een 28- jarige fabriekarbeider, aangehouden, waar na twee handlangers en de heler werden gearresteerd. Er kwam aan het licht, dat de da diers, die den weg in den winkel goed kenden, zich toegang hebben verschaft aan de ach terzijde van de zaak. Nadat zij een hoe veelheid thee hadden weggenomen, stelden zij zich eenigen tijd verdekt op. Eer# pas seerenden aapjeskoetsier verzochten zij hen te vervoeren naar de woning van een hun ner. De meegenomen thee vertegenwoor digde een waarde van 1700. De dieven begaven zich dienzelfden avond naar een café in de buurt, waar zij een afspraak hadden gemaakt met een theehandelaar, die de voorraad van hen kocht. Deze han delaar had op zijn beurt een handlanger, die er voor zorgde, dat de thee clandestien aan den man werd gebracht. Zijn klanten kochten de thee voor een hoogen prijs en natuurlijk zonder bon. De aapjeskoetsier werd voor het vervoeren van de thee tel kenmale ingeschakeld. Toen de politie de lucht van deze zaak kreeg en hier en daar huiszoekingen ver richtte, namen de dieven de wijk naar Den Haag, doch hun vertrek naar de residen tie was slechts uitstel van executie, want binnen vierentwintig uur had de Utrecht- sche recherche, in samenwerking met de Haagsche politie, de vijf mannen te pak ken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat meer arrestaties zullen volgen. Het grootste deel van de thee is achterhaald. BONTDIEFSTAL IN DEN HAAG OPGEHELDERD. De daders en hun medeplichtigen gearresteerd. Twee rechercheurs van de Haagsche po litie zijn er Woensdag in geslaagd den bontdiefstal, die in den nacht van 14 op 15 Maart door middel van inbraak was ge pleegd in de etalages van de N.V. Ambas sade in de Hoogstraat alhier, tot klaarheid te brengen. De inbrekers hadden bont mantels en vossen gestolen voor een ge zamenlijke waarde van zes a zeven dui zend gulden. In genoemden nacht hebben de inbre kers, welke later bleken te zijn de 34-jarige koopman C. K. en de 23-jarige koopman A, H. van V., een ruit gesneden uit een eta lage in de hal van de N.V. Ambassade en zich vervolgens in de etalage laten zakken. Zes bontmantels en verscheidene vossen er waren bontmantels onder van 1500 en vossen van 500.waren de buit van de dieven, die, hoewel de etalages van de straat af zichtbaar zijn, ongestoord hun werk hebben kunnen verrichten. Boven dien hebben zij zich nog imitatiesieraden toegeëigend. De rechercheurs De Graaf en Van Hees gingen over tot het schaduwen van eenige verdachte personen. Met ingrijpen werd gewacht, totdat de heeren het bont zouden verkoopen. Dinsdag gingen twee van hen naar Rotterdam en daar werd inderdaad onderhandeld over den verkoop van het bont. Woensdagmiddag werd er weer een bij eenkomst gehouden van vier personen in een café in de binnenstad en toen merkten de posteerende rechercheurs dat een van de mannen, die steeds geschaduwd werd, het café verliet en in de richting van het Hollandsche Spoorstation ging. Een van de rechercheurs volgde hem onmiddellijk en zag, dat de man een taxi aanriep en weg reed. De rechercheur volgde hem eveneens in een taxi. Het ging nu naar hetzelfde café terug. Twee andere mannen en een vrouw namen eveneens in de taxi plaats en nu reed de auto naar de Bierstraat. De taxi, nu met de twee rechercheurs erin, ging er achter aan. In de Bierstraat stapte C. K. uit en hij 'begaf zich naar een loge ment op de Bierkade, waar hij even later weer uitkwam met een grooten koffer. De rechercheurs gaven den chauffeur van hun taxi nu opdracht dwars voor den anderen auto te rijden, hetgeen gebeurde waarop de beide rechercheurs eruit sprongen met de revolver in de vuist. Het viertal werd gearresteerd en de rechercheurs overtuig den zich of het gestolen bont zich inderdaad in den koffer bevond. Vervolgens ging het gezelschap te voet in de richting van het bureau aan de Prinsestraat, hetgeen uiter aard veel publieke belangstelling trok. In de Wagenstraat weigerde een van de ge arresteerden evenwel verder te loopen en daarop werd het gezelschap een café bin nengebracht, waar om assistentie werd ge beld. De overbrenging naar het bureau was toen spoedig gebeurd. Naast de reeds genoemden inbrekers ble ken nog te zijn aangehouden de 23-jange koopman S. S. en de 27-jarige mej. D. R.- C. KL. is een goede bekende van de politie en is al meermalen veroordeeld voor uibia- ken en diefstallen. De 23-jarige S. S. had niet aan de inbraak kunnen deelnemen, daar hij juist op den dag, waarop was af gesproken de inbraak te plegen, voor een ander feit door de politie was gearresteerd en drie dagen was vastgehouden. Mej. D. R. zal eveneens wegens medeplichtigheid en heling worden vervolgd, daar de koffer met het gestolen bont op 'haar kamer heeft gestaan en zij verder van de zaak eveneens op de hoogte was. De imitatiesieraden zijn nog niet gevon den en de dieven beweren deze in het wa ter van de Bierkade te hebben geworpen. Het onderzoek in deze zaak, welke dank zij het doortastende optreden van beide rechercheurs binnen vijf dagen kon wor den opgelost, wordt nog voortgezet. PARTIJEN WINKELWAREN IN BESLAG GENOMEN. Bij de politie te Weesp was een aanwij zing ingekomen, dat een winkelier voorra den onder zijn berusting zou hebben, in strijd met de distributievoorschriften. Vergezeld van eenige crisisambtenaren uit Hilversum werd een bezoek aan de be trokken zaak gebracht. De eigenaar was op dat oogenblik afwezig, zoodat de amb tenaren alleen inlichtingen konden ver krijgen van de vrouw des huizes. Er werd van alles in beslag genomen, als flesschen slaolie, kisten met geconden seerde melk, zeep, zoowel in vloeibaren als vasten vorm, pakken kaarsen en ook 70 pond paardenrookvleesch. Volgens den betrokken winkelier, die wij later spraken, zou hjj, in strijd met de meening van de crisisambtenaren, wel in het bezit van toe wijzingen zijn geweest voor eenige der in beslag genomen artikelen. De flesschen slaolie betrof een ouden voorraad van voor den oorlog en voorts meende de win kelier, dat paardenrookvleesch tot nu toe vrij was, waarom hij niet begreep dat men ook dat in beslag had genomen. ALS LIEFDE IN HAAT VERANDERT. In een café op den Zuidwal te Den Haag ontstond tegen sluitingstijd oneenigheid tusschen een echtpaar. De twist liep zoo hoog, dat man en vrouw slaags raakten. En bij die gelegenheid werd de man danig door zijn ega toegetakeld. Met eenige bloe dende hoofdwonden en een steekwonde in den rug moest hij worden overgebracht naar het ziekenhuis op den Zuidwal. Blijk baar heeft de vrouw dus van een mes ge bruik gemaakt. Dit steekwapen heeft de politie echter nog niet kunnen achterhalen. Verdacht van zware mishandeling is de 35-jarige echtgenoote in hechtenis geno men. De toestand van den man kan bevre digend heeten. KIND BLEEF EEN NACHT IN EEN ZANDBAK. Uit angst niet naar huis gegaan. Te Oostzaan had de 12-jarige S. Woens dagmiddag vijf halve centen uit de porte- monnaie van zijn moeder weggenomen om er snoepgoed voor te koopen. Het duurde niet lang of het geweten begon zoo te kna gen, dat hij niet meer naar huis durfde te rug te keeren. De ouders, die zeer ongerust werden, toen hun kind niet thuis kwam, riepen de hulp in van buren, alsmede van den rijks veldwachter. Den geheelen avond werd overal gezocht, terwijl ook assistentie van de Amsterdamsche politie werd verzocht. De jongen werd evenwel niet gevonden. Donderdagmorgen in de vroegte zag een dorpsgenoot hem in Oostzaan het school plein afkomen. Bij informatie bleek, dat de jongen den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool had vertoefd. Verkleumd werd hij bij zijn ouders terug gebracht. j VIERJARIG MEISJE ALLEEN OP REIS. Een gezin in Rotterdam, waarvan de va der in Duitschland werkzaam is, woont in de nabijheid van een spoorweghalte van de lijn RotterdamScheveningen. De moeder van dit gezin en haar 4-jarig dochtertje, dat zoo goed als doofstom is, gaan geregeld met den trein naar Pijn- acker teneinde een grootmoeder te bezoe ken. Woensdag is het kind alleen op weg naar deze grootmoeder gegaan en is in den trein geklommen bij de genoemde halte. Het meisje is echter Pijnacker voorbij ge reden en heeft den trein eerst in Scheve ningen verlaten. Zij werd door een po litieagent op de Alkemadelaan te Den Haag zwervende aangetroffen en naar het bureau aan den Gevers Deynootweg over gebracht. Daar het meisje echter niet in staat was mededeelingen te doen betref fende woonplaats e.d., werd het kind on dergebracht bij het Leger des Heils en haar signalement verspreid. Inmiddels had de moeder bij de Rotter^ damsche politie aangifte gedaan van ver missing, die haar al spoedig konden gerust stellen. Gisterochtend is de moeder met een rechercheur van de kinderpolitie haar kleine komen afhalen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a-s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Vraag: 1. Bestaat er soms de mogelijk heid om voor groote gezinnen gratis een vuilnisbak te bekomen? Zoo ja, waar moet men zich dan vervoegen om zulk een vuil nisbak te bekomen? 2. Is het veroorloofd om distributiekaar ten b.v. boter en vetkaarten te ruilen? Antwoord: 1. Voor groote gezinnen kan een afwijkende regeling worden ge troffen. Wendt u zich tot het .bureau van den Gemeentereinigingsdienst, Noorder straat, Leiden. 2. Neen! U hebt de desbetreffende Ge meentelijke Aankondiging in ons blad van 4 Maart intusschen waarschijnlijk reeds ge lezen. Gedeponeerde uitdeelings- 1 ij s t e n: Jacob Jongkind Jzn., Aalsmeer. Geëin digd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst na verzet. Radio-programma ZATERDAG 22 MAART 1941. HILVERSUM I, 414.4 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Russisch gemengd koor „Afonsky" (opn.) 10.20 Ensemble „Molto Cantabile" 11.00 Declamatie 11.20 Zang en orgel 12.00 Omroeporkest en soliste 12.42 Al manak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Musette-ensemble en gramofoonmuziek 1.30 Orgelspel 2.00 Boekbespreking 2.15 Gramofoonmu ziek 2.25 Zang. met pianobegeleiding en toelichting 3.00 Ensemble Eugen Wolf (opn.) 4.0 Bijbellezing 4.20 Gramo foonmuziek 4.40 Duitsche les in hoor- spelvorm 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest (6.006.15 „Toen er nog geen menschen waren", le zing) 6.42 Almanak 6,45 Actueele re portage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmu ziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Voor de boeren 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.Ï5 Cyclus „Ik was er zelf bij." 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Om roeporkest en solist 9.40 Dagsluiting 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM H, 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 uur Gra mofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsbe richten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Gramofoon muziek 10.40 Ensemble Amende en gra mofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Esmeralda 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest (1.302.00 Gramofoonmu ziek) 2.35 Tuinbouwhalfuurtje 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solisten 4.30 Gramofoonmuziek met toe lichting 5.00 Cyclus „De Bijbel als boek" 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 De Ramblers 6.00 Esmeralda en solisten 6.45 Ac tueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Groningsch praatje ANP 7.15 Gra mofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma; 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2s Programma: 6.45—20.15 Hollandsch Programma 20.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: van 6.4524.00 Duitsch Programma). 43. Eindelijk houdt de lift stil en Pam kan uitstappen. Hij is blij dat hij zijn beenen wat kan uitstrekken, want die zijn van het in elkaar zitten een beetje stijf geworden. Hij bevindt zich nu in een klein zaaltje. 44. In een van de muren ziet hij een soort loketje. Pam klopt er tegen en wacht dan af. Doch er gebeurt niets. Hij moet nog een paar maal kloppen, voordat het loketje ein delijk geopend wordt. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden). 7) Jens Grotkau liet zijn fantasie den vrijen- loop. Nee, nog niet, loog hij er lustig op los. Er zijn geloof ik, wat moeilijkheden met de familie. Zal ik nog wat kreeft voor u halen, voor het weg is? Nee, nee, blijft u maar en vertelt u verder. Ik interesseer me altijd bijzonder voor liefdesgeschiedenissen. En dit is toch in alle opzichten' een liefdesaffaire niet waar? Liefde op het eerste gezicht verzeker de Grottkau ijverig en hy vermoedde zelf niet, hoe dicht hij hiermee de waarheid benaderde. Zal ik wat champagne in schenken? De consul heeft een uitstekend merk. Schenkt u maar in, maar blijft u voor al bij uw thema. Liefde op het eerste ge zicht. Nee maar, hoe romantisch! Hoe, waar en wanneer is dat gebeurd? Grottkau schikte zich met een onder drukte zucht in zijn lot en dischte een verhaal op, zooals een matroos met hon derd zeereizen hem dat niet zou hebben verbeterd. Hij verwonderde er zich zelf over, dat het plafon van de zaal bij al dié leugens niet instortte. Intusschen had graafGrundtvig zijn schoone onbekende naar den wintertuin geleid, welke de eetzaal met de danszaal verbond. De toonen van een Boston lokten Zullen we dansen? vroeg hij zacht. Anne knikte zwijgend en weldra zweef de zij in Grundtvig's armen over het uar- ket. Ze had nog slechts weinig gelegenheid gehad om te dansen, maar ze was muzikaal, had veel rhytmisch gevoel en de jonge graaf was een uitstekend danser. Hij leidde haar met gemakkelijke zekerheid over het parket en Anne onderwierp zich met een gelukzalig gevoel aan zijn leiding. Plotseling besefte ze, dat ze jong was, dat ze alles ontbeerd had en dat ze even eens naar vreugde en geluk verlangde als elk ander jong menschenkind. Ze genoot in volle overgave van den sleependen dans en de lokkende tonen der muziek. Toen de boston in een wals overging, bleef zij in de armen van Grundtvig, die zich zelf eveneens in een roes waande. Hij voelde het teere figuurtje van het meisje dicht tegen zich aan, bedwelmde zich aan de geur van haar goudblond haar en zou Anne het liefst zoo eeuwig hebben vast gehouden. Grundtvig had reeds mtc heel wat vrouwen gedanst, maar nog nooit had hij zich daarbij zoo intens gelukkig gevoeld. De muziek zweeg. Anne bleef staan en keek verward paar den jongeman op. Haar oogen straalden onder het kanten mas ker. Ik heb in lang niet gedanst, zei ze, nog steeds wat verlegen En ik was wel zeer onbescheiden, want ik heb u direct voor twee dansen in beslag genomen. Bent u moe? Anne schudde ontkennend het hoofd. Zullen we nog verder dansen? Ja graag! Eenvoudig en natuurlijk werd dat ge zegd. Haar toestemming vervulde Grundvig met vreugde. Wederom legde hij zijn arm om haar slanke leest, maar nauwelijks had de muziek ingezet, of uit de eetzaal weer klonk luid gelach en gejuich, afgewisseld door hoera-geroep. Wat is dat? vroeg Anne. Laten we maar eens gaan zien. Grundtvig bood Anne zijn arm en trok haar zacht met zich mee. In de eetzaal was een uitgelaten gezel schap bijeen, waarvan consul Eschental en mevrouw Olga Staniecki het middelpunt vormden. De gastheer stond op een kleine verhooging en hief zijn champagneglas op. Lieve vrienden, riep hij vergenoegd, de zaak is nu toch niet meer te verhei melijken en het ligt ook geenszins in mijn bedoeling om dat te doen. Ik heb het ge noegen u te kunnen meedeelen, dat ik mij met mevrouw Olga Staniecki verloofd heb en ik verzoek u vriendelijk om uw ge- lukwenschen! Leve het verloofde paar! Het was Grottkou, die dezen jubelkreet door de zaal deed schallen en hij maakte meteen van de gelegenheid gebruik Vera Staniecki en zijn eigen samenweefsel van verdichtsels te ontvluchten. Hij stortte zich in den waren zin van het woord op den consul en diens verloofde om beiden har telijk de hand te schudden. Vera wierp zich met een theatraal ge baar aan de borst van haar moeder. Mijn geliefd kind! zei mevrouw Olga hartroerend. Allen verdrongen zich om Eschental en zijn verloofde. Grottkau was in zijn uitge latenheid niet meer te houden. Muziek! riep hij dwars door den win tertuin. Muziek! Hierheen. Een fanfare! Lang zullen ze leven! Gasten en muzikanten stroomden uit de danszaal paderbij. Grottkau plaatste zich aan het hoofd van den stoet, Vera aan haar mama en haar stiefvader in spé overla tend. Hij nam de leiding op zich en riep: „De muziek speelt een pittigen marsch en op de toonen daarvan maken wij een ver- lovingspolönaise door het park. De dames en heeren, die nog gemaskerd zijn, worden verzocht hun even lieftallige als interessan te aangezichten te onthullen. De tocht be gint! Lachend en schertsend onderwierp men zich aan Gróttkau's bevelen. Vooraf ge gaan door de muziek, zette de stoet zich in beweging. Eschental, zijn verloofde en Vera liepen voorop, de gasten sloten zich geleidelijk aan, terwijl Grundtvig en Anne de rij sloten. Wilt u uw masker niet afzetten, prin ses? vroeg Grundtvig. Allen hebben zich al van dat lastige vermommingsartikel be vrijd en ik zou mij gelukkig prijzen als ik uw gezicht mocht zien. En wie is u, dien ik daarmee ge lukkig zou maken? vroeg Anne' het démas qué handig nog even uitstellend. Ik ben graaf Grundtvig Bagesen, lui tenant ter zee. Wat scheelt u? Anna was p^tseling in een nerveuzen lach uitgebarsten. De rol van de betoo- verde prinses, die zij speelde, de verlo ving van haar moeder, waarin zij nauwe lijks aandeel had, de stoet der gasten door het donkere park en de dwaze jongeman, die dezen stoet met allerlei zotte gebaren dirigeerde, dat alles was te veel voor haar zenuwen. Zij moest er aan denken, hoe zij nog de zen zelfden middag keukendienst had ver richt, dat zij hier met geleende veeren pronkte en dat zij morgen vroeg, of mis schien zelfs vanavond nog weer in haar rol van Asschepoester zou terug vallen. En nu verzocht de door Senta Bratt aange duide prins, die in werkelijkheid een graaf bleek te zijn, haar om haar masker af te zetten. Die situatie was toch werkelijk al te dol! Verschrikt greep Grundtvig Anne's hand. Dat lachen van het meisje klonk zoo eigen aardig bijna, alsof ze haar tranen tracht te te verbergen. Wat scheelt u! herhaalde hij zijn vraag. Hetgeen hierna volgde, speelde zich in eenige seconden af. De feeststoet had het park reeds bijna verlaten. Anne en graaf Grundtvig waren wat achter gebleven. Zij stonden juist voor den ingang van een donkere zijlaan, die zich in het park verloor. Op dat oogenblik zette Anne het plotse ling op een loopen; ze vloog de donkere laan in, als vluchtend voor een gevaar, dat haar bedreigde. Het kwam zoo onverwachts, dat Grundt vig als aan den grond genageld bleef staan. I-Iij staarde het meisje stom verbaasd na en zag den zilverachtigen glans van haar gewaad tusschen de boomen verdwijnen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6