Weerbericht Bulgarije iZk huwen, die 11 naadig heeft! VRIJDAG 21 MAART 1941 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 12.60 per kwartaal. Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.53 uur Vrijdagavond. Zon op 7.40 uur Zaterdagochtend, MAANSTANDEN. 21 Maart: De maan komt Vrijdagmor gen om 4.17 op en gaat Vrijdagmiddag om 1.22 uur onder. 22 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 5 uur op en gaat Zaterdagsmiddags om 2.25 uur onder. 23 Maart: De maan komt Zondagmorgen te 5.36 uur op en gaat Zondagmiddag te 3.31 uur onder. 24 Maart: De maan komt Maandagmorgen om 6.07 op en gaat Maandagmiddag om 4.36 uur onder. 25 Maart: De maan komc Dinsdagochtend te 6.35 op en gaat Dinsdagmiddag te 5.42 onder. 26 Maart: De maan komt Woensdagmor gen om-6.59 op en gaat Woensdagavond om 6 47 onder. 27 Maart: De maan komt Donderdag morgen om 7.21 uur op en gaat Donderdag avond om 7.52 uur onder. (Nieuwe maan). 28 Maart: De maan komt Vrijdagochtend om 7.44 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.54 uur onder. ,*=>IICZ3 II CD II CD II CD IIOII CD IICDIICDII C"_ - 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd - moet worden tusschen zonsonder- U 0 ?ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG 7.53 uur 0 ZONSOPKOMST r 2 7.40 uur Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. r 0 - CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD ITCD11 CD 11 CD 11 CD ONTVANGST BIJ DEN LEIDER DER N.S.B. Woensdagavond hebben de leider en me vrouw Mussert in hotel „de Witte Brug" te den Haag een avond-ontvangst gehouden. Aanwezig waren de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en zijn echt- genoote, de commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken Fischboeck en zijn echtgenoote, de commissaris-gene raal van openbare veiligheid, S.S.-Brigade- fuehrer Rauter en zijn echtgenoote, de commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Otto Bene, de ge neraal der politie Schumann en vele an dere Duitsche autoriteiten en hooge func tionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaatsvervangenden leider der N.S.B., C. van Geelkerken en zijn echtgenoote, de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting, dr. T. Goedewaagen, de commissaris in de provincie Limburg, graaf M. dp Marchant et d'Ansembourg, de commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller, de gemachtigden van den leider in de provincies, voorts een aantal voor aanstaande figuren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke lei dende functionarissen in de politieke orga nisatie en de W.A. eveneens met hun da mes. Mevrouw Ria Focke bracht, begeleid door haar echtgenoot, eenige liederen ten ge- hoore; mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een pianovoordracht. Een strijkje onder leiding van den heer S. Wouters verleende voorts zijn medewerking. De zaal was smaakvol met tulpen versierd. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder voorzitterschap van jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord kwam heden de Nederlandsche Maatschappij voor Tuirnb. en Plantkunde in een winterbijeenkomst ibijeen. De agenda vermeldde een drietal inlei ders, n.l. dr. H. A. v. d. Lek, te Wageningen, die het onderwerp „Groeistoffen in plant kunde en tuinbouw" behandelde, de heer J. Eveleens, ten Enschede, over het onder werp: „Hoe kan de particuliere tuinlief- hebberij worden bevorderd?" en drs. H. J. Venema, die het onderwerp: „Het geslacht der Cyclamen" belichtte. De voorzitter van de afdeeling Utrecht, de heer J. M. Fentener van Vlissingen, srak na het openingswoord een kort wel komswoord, waarna aan dr. H. A. v. d. Lek als eersten inleider het woord werd verleend. De vergadering der tuinbouwveilingen Na de openingsrede van den voorzitter, de heer F. V. Valstar, kwamen na de ge wone agendapunten de verschillende voor stellen der veilingverenigingen aan de orde. De veilingen Utrecht, Warmenhuizen, Leeuwarden en Deventer hadden allen een, voorstel, dat gemakkelijk in één voorstel vervat had kunnen worden en wat hierop neer kwam, dat met het bepalen der maxi mumprijzen van de tuinbouwproducten, be halve met de bedrijfsonkosten, ook reke ning zal worden gehouden met omstandig1- heden, die op de prijsvorming een nadee- ligen invloed kurnen hebben, waardoor het lang niet zeker is, dat de vastgestelde maximumprijzen ten allen tijde worden verkregen. En vervolgens: alle pogingen aan te wenden om voor de consumptievei lingen een hoogeren maximumprijs te ver krijgen. Het bestuur sprak als zijn meening uit, dat de organisatie zich met een beheer- sching van de prijzen door de overheid vooral onder de tegenwoordige omstandig heden kan vereenigen. Immers, het kan niet in het algemeen belang worden ge acht, indien voor eenig product, hetwelk tot de noodzakelijke levens-behoeften der bevolking behoort, de prijs zoo zou stijgen, dat groote groepen der bevolking zulk een product zich niet zouden kunnen verschaf fen en daardoor het gebruik wellicht zou den verleeren. Anderzijds dient echter door die zelfde overheid de prijs der producten zóó bepaald te worden, dat het bedrijf van den produ cent op behoorlijke wijze in stand kan wor den gehouden. Zeker, er zijn bezwaren te gen het systeem; met name dreigt dcor een gelijke betalirg de kwaliteitsproductie ern stig in het gedrang te komen. Het bestuur heeft alle bezwaren onder de aandacht e'er betreffende instanties gebracht en op een gereede oplossing aangedrongen. Het be stuur koestert de goede hoop, dat er een zoodanige regeling zal kunnen tot stand komen, dat aan de voornaamste bezwaren zal zijn tegemoet gekomen. De afgevaar digden kunnen zich hiermede vereenigen. De Coöp. Groentenveiling Loosduinen en Omstr. stelde voor er op aan te dringen dat de commissie belast met de berekening der kostprijzen, zich zooveel mogelijk zal laten voorlichten door deskundige vaktuinders uit de verschillende streken, opdat in den berekenden prijs de verschillende streke- lijke belangen tot uitdrukking komen. Het bestuur zegt, dat, wat Loosduinen vraagt, steeds zooveel mogelijk is gedaan. Mocht in dit opzicht nog iets te wenschen over blijven, dan zal het bestuur er gaarne bij de Centrale op aandringen dat de betref fende commissie zich zoo ruim mogelijk doet voorlichten. Het voorstel Loosduinen is hiermede aangenomen. De Veilingvereeniging Den Helder stelde voor er bij de bevoegde instanties op aan te drirgen, dat de producten Breekpeen, Uien en Rapen ook onder de veilplicht ko men. Den Helder wijst er op dat, aangezien deze producten vrij verkocht mogen wor den, deze niet meer over de veiling gaan hetgeen een belangrijke schadepost is en tevens den verkoop van andere product m buiten de veiling om in de hand werkt. Het bestuur zegt het met dit voorstel vol komen eens te zijn. Het heeft dan ook her haaldelijk getracht het veilen van deze producten verplichtend te stellen. Naar verkregen informaties is gebleken, zijn de voorbereidende maatregelen inzake de tot standkoming van het verplicht veilen voor breekpeen, uien en rapen reeds getroffen, zoodat het in werkirg treden van het des betreffende voorschrift zeer spoedig kon worden tegemoet gezien. De rondvraag le verde weinig belangrijks op. Te half twee aangevangen, was deze anders zoo belang rijke vergadering, reeds te half vijf be ëindigd. Het aantal afgevaardigden per vei ling, anders onbeperkt, mocht thans slechts twee zijn. Niettemin waren uit geheel het land afgevaardigden aanwezig. Hoogere in stanties waren ook niet vertegenwoordigd of tegenwoordig. VAN M'N BOEKENTAFEL Katholiek Cultureel Tijdschrift „Studiën". In het nummer van Maart behandelt prof. mr. C. P. M. Romme op overzichte lijke wijze de Bedrijfsorganisatie en de Corporatieve Ordening. Dr. J. Beuns S.J. betoogt, dat de Wet van Vraag en Aanbod blijft gelden, zij het in een geheel anderen zin, dan de verdedigers van de vrije econo mie daaraan geven. Dr. C. H. Lambermond O.P. geëft een belangwekkende studie over Geert Groote, zijn stichtingen en zijn be strijders. P. J. Rippe bespreekt de theorie en practijk der lichamelijke opvoeding. W. Peters S.J. schrijft over het werk van den onlangs overleden schrijver James Joyce, die in zijn later werk scherp is afgeweken van wat zijn Katholieke ouders hem had den geleerd. Uit de vaste rubrieken stippen wij het volgende aan: J. Wijnands S.J. wijdt uit over het „heerlijke Zwijgen Godsdat Zijn wijsheid en liefde hebben aangedurfd tot heil van den kleinen, maar door Hem oneindig beminden mensch". (Geloofsbezin- ning). J. W. Kerssemakers S.J. bespreekt een met tientallen figuren gevuld, en in deze aflevering gereproduceerd Studieblad van den schilder Jeroen Bosch. (Lijnen, vormen en kleuren). Dr. C. Gorris S.J. be spreekt en critiseert om redenen aan de historische werkmethode ontleend het in het Nederlandsch vertaalde boek van Mgr. dr. Robert Klinsch „De Dooden Leven". (Dingen van den Dag). In de rubriek Boek besprekingen worden publicaties behandeld op de gebieden van Godgeleerdheid, Wijs begeerte, Godsdienstig en Kerkelijk Leven, Sociologie, Kunstgeschiedenis en Geschie denis. in het licht der schijnwerpers ZES MILLIOEN INWONERS, MET EEN BEVOLKINGSDICHTHEID VAN 116 PER VIERKANTEN KILOMETER. (Van onzen V.P.B.-correspondent). SOFIA, Maart 1941. Bulgarije heeft nooit een rol van betee- kenis gespeeld in de wereld. Een verge ten staat in den Balkan, waarvan men het bestaan nauwelijks kende! Thans echter is Bulgarije door den loop der gebeurte nissen op den voorgrond geschoven en staat daar, min of meer schuchter en ver legen in het licht van de schijnwerpers der wereldpubliciteit. Wat is Bulgarije? Een soort lange recht hoek in den Balkan. In het Noorden grenst het aan Roemenië. Deze grens wordt over bijna de geheele lengte gevormd door den Donau. In het Zuiden grenst het aan Euro- peesch Turkije en aan Griekenland, zoodat het geen rêchtstreeksche verbinding bezit met. de Egeïsche Zee. In het Westen grenst het aan Joegoslavië en in het Oosten aan de Zwarte Zee. Aan de steile kust van de ze laatste bezit het slechts twee natuurlij ke havens, die iets te beteeken en hebben: Varna en Boergas. Geografisch wordt Bulgarije door het dwars van West naar Oost loopende Bal kangebergte in twee verschillende helften verdeeld. Ten Noorden- van dit gebergte ligt het vruchtbare Noord-Bulgaarsche bekken, met de talrijke, in de bergen ont springende rivieren, die alle in den Do nau uitmonden. Ten Zuiden ligt het bek ken, dat door de Maritza wordt bevloeid. In het Zuiden wordt dit bekken, naar den kant van Griekenland, begrensd door het hooge Rhodope-gebergte, dat om zoo te zeggen het derde deel van Bulgarije vormt. Steden en bevolking. Steden met meer dan 30.000 inwoners zijn er in het geheele land niet meer dan zes: buiten Sofia, de hoofdstad, met 300.000 inwoners in het Noorden des lands de drie steden Plewna met ongeveer 32.000, Roestsjoek aan den Donau met ongeveer 50.000 en Varna aan de Zwarte Zee met ongeveer 70.000 inwoners. In het Zuiden van Bulgarije: Philippopel (of Plofdiv) met ca. 100.000 inwoners en Boergas met meer dan 36.000 inwoners. Volgens de volkstelling van 1934 heeft Bulgarije iets meer dan 6 millioen inwo ners. Naar de taal gerekend zijn 87 pet. daarvan Bulgaren, 10 pqt. Turken; de rest bestaat uit Zigeuners, Joden, Russen en Grieken. Het land heeft een oppervlakte van 103.146 vierkante kilometer. Deze op pervlakte is door den terugkeer van de Dobroedsja toegenomen met 7726 vierk. hooren tot de Bulgaars-orthodoxe kerk; verder zijn er 820.000' Mohammedanen, meer dan 48.000 Joden en 45.000 Roomsch- Katholieken. In economischen zin is Bulgarije een agrarisch land; zijn bevolking bestaat voor meer dan 80 pet. uit kleine boeren. Met het oog op het bergachtige karakter van een deel van het land is slechts 39 pet. voor den landbouw geschikt. Het land is dichtbevolkt: er wonen 116 menschen op den vierkanten kilometer een bevol kingsdichtheid, zooals men die alleen vindt in de landbouwstreken in Indië en China. De industrie staat in Bulgarije nog pas in de kinderschoenen. De bodemschatten wor den nog ternauwernood geëxploiteerd. Invoer en uitvoer. De uitvoer van Bulgarije bestaat bijna geheel uit de voortbrengselen van den land- en tuinbouw. De tabak alleen vormt 42 pet. van de waarde van den uitvoer Vooral de export naar Duitschland is zeer levendig. In 1939 ging bijna 68 pet. van den uitvoer naar het Reich, terwijl meer dan 69 pet. vandaar afkomstig was. Be halve tabak exporteert Bulgarije hoofd zakelijk vruchten, eieren, graan, mais, hui den, wijn en vee. De invoer bestaat voor namelijk uit metalen, metaalwerken, ma chines, geweven goederen en chemicaliën. De Bulgaren trokken in den loop van de groote Europeesche volksverhuizing van den Donau binnen en stichtten het rijk van de Donaubulgaren. In 864 trad Vorst Boris in de Grieksch-Kathölieke kerk; zijn zoon Simeon nam den titel van Tsaar aan. Omstreeks het jaar 1000 kwa men de Bulgaren onder Byzantijnsch be stuur. Twee honderd jaar later gelukte het hun, zich van dit juk te bevrijden. De opmarsch van de Turken maakte echter ook aan dit nieuwe rijk een einde, In 1393 liet Sultan Sasejid den laatsten Tsaar van Tirnowo ombrengen en lijfde het Bulgaar- sche land in bij den Turkschen staat. Bijna vijf eeuwen lang bleef Bulgarije een Turksche provincie. In weerwil van alle gevaren en in weerwil ook van het feit, dat vele kringen overgingen tot den Islam, bleef het volk zijn innerlijke kracht bewaren. Eindelijk van het Turksche juk bevrijd. Talrijke opstanden werden door de Tur ken bloedig onderdrukt. Na het einde van den oorlog tusschen Rusland en Turkije werd in 1879 op het Berlijnsche Congres een nieuw, zelfstandig Bulgarije geboren, hoewel het nog schatplichtig bleef aan Turkije. De eerste vorst was Prins Alexan der van Battenberg, die echter in 1886 ten gevolge van de vijandige houding van Rus land weder moest aftreden. Zijn opvolger was prins Ferdinand van Coburg. In 1912 nam het deel aan den algemeenen oorlog van de Balkanvolken tegen Turkije, werd echter na afloop daarvan door zijn eigen bondgenooten aangevallen en verslagen. In den wereldoorlog koos het de zijde van de centrale mogendheden. MET DE PIJP NAAR BED. Mail in de rook gestikt. Woensdag kwam zekere G. W. te Swol- gen terug uit de gevangenis te Roermond, waar hij enkele dagen gezeten had voor strooperij van wild. Na zijn thuiskomst be gaf hij zich na wat gebruikt te hebben en een pijpje te hebben gerookt vroeg tijdig te bed. Zijn kinderen waarschuwden hem nog om de pijp goed uit te kloppen. Een heelen tijd later ging een ders-zoons eens een kijkje nemen, of vader wel sliep. De oude man had evenwel de deur geslo ten. Op het geroep van den zoon kwam geen antwoord,evenmin als op het klop pen. De zoon vertrouwde dit niet en trapte daarom de deur in. Hij vond daar zijn va der voor de deur liggend, de kamer vol rook en het bed verkoold. Toen de vader buiten gedragen was trachtte men geruimen tijd de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Waarschijnlijk is de man door den. rook gestikt. N.Z. H. rijdt tot tien uur 's avonds Naar wij van de directie van de N.Z.H.- T.M. vernemen is thans toestemming ver kregen voor een rijtijd van zes uur des morgens tot tien uur des avonds. De nieuwe dienstregeling zal Zaterdag a.s. ingaan. Het vertrek der laatste trams is als volgt: Van Haarlem naar Leiden 20.32. Van Leiden naar Haarlem 20.35. Van Den Haag naar Leiden 21.09. Van Leiden naar Den Haag 20.47. Van Katwijk naar Leiden 21.30. Van Leiden naar Katwijk 20.17. Van Noord- wijk naar Leiden 21.30. Van Leiden naar Noordwijk 20.48. Voor de stadslijn vertrekt de laatste tram naar Oegstgeest van den Hooge Rijndijk 21.30 en van de Leidsche Buurt naar H. Rijndijk 21.15. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 08 Brood of Gebak Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 5 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood ol gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 08 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) half pond boter of half pond margarine. 08 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 17 Suiker Van 17 Maart t/m 13 April. 1 kilogram 08 Vleesch en Vleeschwaren Van 20 Maart t/m 30 Maart. (2 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 61, 71, Kaas Van 10 Maart t/m 23 Maart (6 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. 82 Eieren Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 11 Rijst of Rijste- mëel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart J4 pond 10 Maïzena of "riesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Fdbr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 31 Maart één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurendè bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distrioutiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2