Weerbericht NIEUWS WOENSDAG 19 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.50 uur Woensdagavond. Zon op 7.44 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 19 Maart: De maan komt Woensdagnacht om 2.25 uur op en gaat Woensdag voormid dag om 11.28 uur onder. (Laatste kwartier). 20 Maart: De maan komt Donderdag nacht om 3.28 uur op en gaat Donderdag middag cm 12.22 onder. 21 Maart: De maan komt Vrijdagmor gen om 4.17 op en gaat Vrijdagmiddag om 1.22 uur onder. 22 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 5 uur op en gaat Zaterdagsmiddags om 2.25 uur onder. 23 Maart: De maan komt Zondagmorgen te 5.36 uur op. en gaat Zondagmiddag te 3.31 uur onder. 24 Maart: De maan komt Maandagmorgen om 6.07 op en gaat Maandagmiddag om 4.36 uur onder. 25 Maart: De maan komt Dinsdagochtend te 6;35 op en gaat Dinsdagmiddag te 5.42 onder. 26 Maart: De maan komt Woensdagmor gen om 6.59 op en gaat Woensdagavond om 6.47 onder. II CD 11 CD 11 CD 11 CD II CO It CD II CD IIO lid. 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd jjjj moet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond E jr en morgenochtend: U D ZONSONDERGANG n p 7.50 uur. y - n ZONSOPKOMST 7.44 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden.' 0 ^HOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO „REGEERINGSKOFFIE". Samenstelling van het nieuwe surrogaat nog geheim. Naar wij vernemen zal over drie weken het nieuwe koffie-surrogaat, dat onder toezicht van de overheid zal worden vervaardigd, in den handel ko men. Kenners hebben het nieuwe pre paraat gekeurd en uitstekend van smaak bevonden. De „regeeringskof- fie" zal tegen een vasten prijs worden verkocht. Het vervaardigen en in den handel bren gen van dit nieuwe preparaat geschiedt onder leiding van de Meelcentrale. Van de 400 in den lande aanwezige branderijen zullen er 19 worden ingeschakeld in het eigenlijke brandproces, terwijl de overige fabrieken met de verpakking en verzen ding zullen worden belast. De omzetting van deze groote industrie blijft vanzelf sprekend bezwaren met zich meebrengen. Zoo zullen de koffiebranderijen, die dit product te verzorgen krijgen, nieuwe in stallaties moeten aanschaffen, iets, dat met groote kosten gepaard gaat. Wat de samenstelling van het koffie- surrogaat betreft, deze wordt zorgvuldig geheim gehouden. Vermoedelijk behooren tot de grondstoffen bloembollen, waarvan het bekend is, dat zij het meest smakelij ke vervengingsproduct opleveren, alsmede gerst. Zeker is intusschen, dat ook een deel zal bestaan uit werkelijke koffie. „Tijd". VERBINDENDVERKLARING C.A.O. BAKKERSBEDRIJF AMSTERDAM Het college van Rijksbemiddelaars heeft verbindend verklaard bijna alle bepalin gen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het bakkersbedrijf te Amster dam. Deze verbindendverklaarde bepalingen, welke zijn opgenomen in de staatscourant van heden, zijn van toepassing in het ge bied der gemeenten Amsterdam, Diever, Landsmeer, Nieuwer-Amstel. Oostzaan en Ouder-Amstel ten aanzien van de bakkerij- ondernemingen, waarin brood wordt bereid dat in de gemeente Amsterdam direct of indirect aan consumenten verkocht of af geleverd wordt. Zij gelden derhalve niet voor die onder nemingen in de randgemeenten welke slechts voor de plaatselijke markt arbeiden en dus geen brood pruduceeren, dat be stemd is voor Amsterdam. VESTIGINGSWET EN RUWIELBEDRIJF Het bestuur van de Rijwiel- en Motor- rijwielherstellers examen-corporatie: „R. E. M. E. C." verzoekt het volgende mede te deelen. Zoodra voor het rywielbedrijf vestigins- eischen waren afgekondigd was voor dit bedrijf een vergunning van de Kamer van Koophandel noodzakelijk voor het vesti gen, eht voortzetten met wijziging in de personen van ondernemers of beheerders (overneming van een bestaand bedrijf dus of wijziging van bedrijfsleider in een fi- liaanbedrijf of iets dergelijks), of voor het verplaatsen van een bedrijf naar een an dere gemeente. Voor verplaatsing binnen dezelfde gemeente van een bestaand be drijf is geen vergunning noodig. Een ver gunning wordt slechts verleend, wanneer betrokkenen voldoen aan de gestelde voorwaarden voor credietwaardigheid, handels- en vakkennis. Voor degenen, die reeds in het bedrijf gevestigd waren bij de afkondiging van de vestigingseischen, bestaat de mogelijk heid zich, via de Kamer van Koophandel, te voorzien van een zoogenaamde „Depar tementale Verklaring". Deze mogelijkheid bestaat echter alleen voor diegenen, die a. geboren zijn vóór 1 Juli 1907, en b. op 1 Januari 1930, optre dende als beheerder of ondernemer, gedu rende de laatste tien jaren, ten minste ze venjaren in volledige werkkring of betrek king in het bedrijf werkzaam zijn. Dege ne, die in het bezit is van deze verklaring wordt geacht, aan de vestigingsvoorwaar den te voldoen. Onder 'bijzondere omstandigheden, ter beoordeeling van het betrokken departe ment, kan de bovengenoemde „Departe mentale Verklaring" ook worden uitge reikt na het afleggen van de zoogenaam de „eenvoudige proef". Degenen, die meenen, voor een „Depar tementale Verklaring" in aanmerking te komen, moeten zich daarvoor uitsluitend richten tot de Kamer van Koophandel in hun ressort. ORGANISATIE VAN DE LEDER- EN LEDERVERWERKENDE INDUSTRIE Bij beschikking van de organisatie commissie van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is een hoofdgroep leder- en lederverwerkende industrie ingesteld. Zij is onderverdeeld in de volgende vak groepen: 1. Vakgroep lederindustrie. 2. Vakgroep schoenindustrie. 3. Vakgroep drijfriemenindustrie 4. Vakgroep lederwarenindustrie. Alle in Nederland gevestigde onderne mingen, welke uit dierenvellen met looi stoffen leder vervaardigen, zijn verplicht, zich by de vakgroep lederindustrie aan te melden. Het secretariaat der vakgroep leder industrie is gevestigd te 's-Gravenhage (Federatie van Ned. lederfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig schoenen of pantoffels produceeren, zijn verplicht, zich bij de vakgroep schoenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep schoen industrie is gevestigd te Tilburg. Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig drijfriemen, technische lederwaren, zooals lederen man chetten, gestanste lederwaren, lederen snaren en lederwaren voor de textielindu strie vervaardigen, zijn verplicht, zich bij de vakgroep driefriemenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep drijf riemenindustrie is gevestigd te Voorburg (Vereeniging van drijfriemfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig lederen of kunstlederen artikelen, zooals dames tassen, mappen, portemonnaies, koffers, galanterieën, vervaardigen, zijn verplicht, zich bij de vakgroep lederwarenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep leder warenindustrie is gevestigd te Delft (Ned. Ver. van lederwarenfabrikanten). STILLE OMGANG. Zondag door talrijke Amsterdammers gemaakt. De katholieke Amsterdammers hebben getoond, dat zij het H. Mirakel trouw blij ven, ook in dezen tijd. Talrijke mannen en jongemannen hebben Zondag den al- ouden bedetocht gemaakt. Al kon dit thans niet des nachts geschieden, overdag heb ben honderden de traditie voortgezet en in volkomen stilte en ingetogen devotie den weg afgelegd, die eeuwenlang de Amster dammers aan het wonder heeft herinnerd. Zooals men weet, kan men nog de geheele week den Stillen Omgang maken. Meestal maakte men vroeger den omgang op het feest van het H. Mirakel zelf. Organisato rische moeilijkheden hebben den omgang naar den nacht verschoven en wel naar den nacht van Zaterdag op Zondag voor 't Mirakelfeest, maar - waarom zou men het oude betere gebruik thans niet in eere herstellen, nu de omstandigheden daartoe leiden? Wij herinneren er aan, dat men den om gang niet in groeps- noch verenigingsver band mag maken. Ieder legge zelf den tocht af, rustig mediteerend en biddend voor de algemeene intentie „Heiliging van het Huisgezin", zooals Zondag reeds zoo vele katholieke Amsterdammers hebben gedaan. In de St. Nicolaaskerk werd, eveneens overeenkomstig de traditie, het plechtig Lof voor de vrouwen gecelebreerd door pastoor P. J. Aarts, met assistentie van de kapelaans A. Oeverhaus en J. de Nijs. De kerk was tot de laatste plaats bezet. „Tijd". DE LOF DER DOODEN LXXIII Kerken hebben ook zoo hun kinderziek ten. De* Pieterskerk is opgegroeid tot een welgevormde en weldoorvoede verschij ning, al op jaren maar toch stevig op de heipalen, en niemand zal willen gelooven, dat zij in haar kinderjaren leed aan En- gelsche ziekte, gepaard met bloedarmoede. Haar toestand gaf de bouw-vaders meer malen aanleiding tot een bedenkelijk hoofd schudden. Sommige inwendige organen ble ven midden in hun groeiproces stokken, terwijl andere onmatig opzwollen. Om nog niet eens te spreken van de calamiteit, wel ke haar in den stormachtigen nacht van 5 Maart 1512 overviel, toen de toren in stortte. De romp bleef zonder hoofd liggen, en alleen dank zij haar sterk gestel, is de kerk deze scheiding, die, gelijk de ervaring leert, voor menigeen noodlottig werd, weer te boven gekomen. Van de bloedende hals- wonde is geen liateeken achtergebleven. Zelfs een leek in de bouwkundige anato mie zal echter met één oogopslag ziekelijke afwijkingen en vergroeiingen in het bin nenste der kerk kunnen aanwijzen, een ge volg van de kinderziekten. „Waarom" zoo vroegen we aan de heeren J. J. Bollee en Palingh (de eene op zichter bij de restauratie, de laatste wnd. opzichter bij de Ned. Herv; Gemeente) „waarom zijn de pijlers van de viering versterkt, en breekt deze versterking plot seling halverhoogte af?" En de diagnose van de beide geconsul teerde geneesheeren luidde, dat het ver moedelijk in de bedoeling heeft gelegen een steenen viering-gewelf te metselen, wat óf ontraden of wegen? financieele bloed armoede nooit werd uitgevoerd. „Waarom" hielden we aan in de trant van het vierkante bananenliedje „waarom steken aan weerszijden de bogen van het middenschip gelijk geknapte slag tanden naar buiten, alsof er vroeger een voortzetting heeft bestaan?" Het antwoord hierop geeft een ongewone kijk op de bouw-geschiedenis van een mid- deleeuwsche kerk. Men besloot in 1450 het dwarsschip, dat niet hooger was dan de zijbeuken, op te trekken tot de hoogte van het koor. De bogenrij werd eruit-ge- slagen (de brokstukken liet men open en bloot zitten!) en het nieuwe fouten ge welf zoo maar, zonder in-keping, tegen het plafond van het middenschip geschoven. Kennelijk was de kerkelijke schatkist uit geput. Op een van de balken in de Zuiderkruis- arm, in gouden letters, blauw omlijnd het jartal 1565. Dat bewijst een vrij spoedige restauratie of uiterst later voltooiing; in de rozet van de viering de initialen M. T. S. B. en het jaartal 1780, herinnering aan een nog latere restauratie. Het Zuider-transept, in stijl met het Noorderdwarsschip, is schraal gestoffeerd met gildeborden en graf-teekenen. Tegen de pijlers van de viering twee ge bogen gildeborden, uit 1581, de een van de schoenlappers (met een geschilderde schoen onderaan), de ander van de we vers, met gekroonde weefspoelen in top. De zinrijke Bijbel-teksten op déze bor den, en op de bonte plakkaten van de metaalbewerkers en bouwlieden, aan den overkant opgehangen, zijn te uitvoerig om over te drukken. Het motto van de metaalbewerkers (1602) luidt: „Twoord Gods es een onblusschelig vuyr van de bouwlieden (1648): „Die op den santgront bout doet dwaes- lic" een aan de H. Schrift ontleende vermaning, die in ons land niet wordt on derschreven! De schoenlappers: „Laat uwe voeten ge- schoeyt zijn met veerdicheyt des Evange lische vrede" en voorts het verhaal van Pe trus' bezoek aan het huis van Simon, den leerlooier. De wevers vertellen, dat bij de Schep ping de visschen schubben hebben ontvan gen, de vogels pluimen, de dieren haren, doch de mensch slechts „een dun velleken over syn bluet", dat bedekt dient te wor den met laken „duer constighe wereken". Opnieuw hebben we nu de treurige plicht te vervullen u van grafmonument tot graf monument te voeren. Een treurige plicht, want op den langen duur wordt zoo'n neer slachtige tocht voorbij de graven der groo- ten een temptatie, niet ongelijk aan mid- deleeuwsche boete-bedevaarten. De graf- t.eekens leeren het ons echter in zwijgend vermaan: aan alles komt een einde. Dus ook aan deze bedevaart. Een van de grafmonumenten behoort bij een hoogst beroemde persoonlijkheid, Boer- haave: een marmeren urn op voetstuk, met de hulde: „Salutifero genio Boer- h a v i i Aan het heilbrengend genie van Boerhaave", De urn is bezet met een kanni balistische krans van menschenhoofden, ieder met een das om den nek geknoopt, welke dassen te zamen een guirlande vor men. Men vertelt wel eens, dat deze kop pen Boerhaave voorstellen van kind tot grijsaard, doch aangezien Boerhaave nooit eenige gelijkenis heeft vertoond met een oude vrouw en nog minder met een jong meisje, is de voor de hand liggende ver klaring: de lijdende menschheid van wieg tot kist. Op het voetstuk, heel petieterig, de lijfspreuk van den befaamden genees heer: „Simplex sigillum veri- Het eenvoudige is zegel van het w^re". Het rose-marmeren epitaafje van Erpe- nius, een professor in Oostersche talen t 1584, en de blanke marmer-plaat van Beeckman, Leidsch student, die sneuvelde tijdens de tiendaagsche veldtocht (een in gemetseld bronzen onderscheidingsteeken in groen-verroest), vervullen bij deze hun doel: de naam der herdachten levendig te houden. De vereerders van Johan Luzac, een rechtsgeleerde, „hij was de schrik der ver drukkers, de troost der verdrukten" had den t werkelijk beter gedaan de camée, waarop het conterfeitsel van den doode is uitgesneden, van het pyramidale monument weg te laten. Luzac, een knap man, was geen knappe man. Hij kwam om 't leven bij de buskruitramp in 1807. Ook de in droefheid gedompelde ver wanten van Jacob van Brouohoven, burge meester f 1642, zou het niet misstaan heb ben de loftrompet wat zachter en gedemp ter te blazen. Hij is wel de laatste man, die de liefde tot de „waere godsdienst" aan „een yder naer zijn doot kan leeren". Bur gemeester Jacob was een onverdraagzaam man, als contra-Remonstrant een felle te genstander van de Remonstranten, en een van de rechters, die het rechtelooze vonnis over Oldenbarnevelt uitspraken. Niet alleen de Remonstranten moesten ervaren, dat de geprezen „vrijheid van re ligie" in de Vereenigde Nerderlanden slechts gold voor de „preciese" aanhangers van de dogma's der Dordtsche Synode. Aan de godgeleerde Cocceius (f 1669), wiens grafteeken schuilevinkje speelt met een dik ke pijler, en aan zijn aanhangers, de Coc- cejaneft, werd door de Staten een spreek verbod opgelegd. „Waarom zal ik den vreemdeling met veel woorden ophouden?" Deze vraag komt, hoe van harte gemeend ook, niet van onze lippen, doch ontwelt aan het ge prangd gemoed van een weduwvrouw. Haar doel is bereikt, de ongeduldige vreem deling leest verder: Nomen nobile siloquar Paucis omnia dixero Bockenbergius hic jacet Indien ik de edele naam uitspreek Zeg ik in weinige woorden alles:. Boekenberg ligt hier. De vreemdeling staat eerbiedig stil en peinst: Boekenberg ligt hier. Zijn voorhoofd fronst zich tot diepe rimpels en in ge dachten doorvliegt hij zijn Vaderlandsche Geschiedenis. Wie was ook weer Boeken berg? Hij is 't vergeten. Boekenberg was een historicus en beëindigde zijn eigen historie in 1617. Nog even kijken naar het doodskopje met een gouden lauwerkrans op de ver gulde plaquette van den rechtsgeleerden Bronckhorstius (f 1627), een groet van verre aan de, den dominee ijverig beluïs- terenden, lof-steen voor den godgeleerden Joh. Polyander a Kerchove, den verheer- lij ker van het Rapenburg, en, in de hoop volle verwachting, dat de vereering van zooveel grootheid en vernuft toch eindelijk 'ns uitgeput moet raken staan wij, aan de Wester-muur van de kerk voor een nieuwe rij beroemdheden, die wij vluchtig zullen herdenken. Een borstbeeld van Camper, hoog leeraar in de medicijnen t 1789, en daar- neven een iets latere collega (t 1819) Gemeentel. Aankondiging INRUILING VAN BOTERKAARTEN TEGEN VETKAARTEN Hierby wordt erop gewezen, dat de tijd, waarin het ruilen van boterkaarten tegen vetkaarten mogelijk was, reeds lang ver streken is ij dat het Distributiekantoor, Breestraat 117, dergelijke aanvragen niet meer in behandeling neemt. De Burgemeester: A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 19 Maart 1941. 6410 Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Maart 20 uur tot Zaterdag 22 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Brugmans, die, contrast met den vorige, zijn kraag heeft opgezet. Epitafen van Snellius, een wiskundige van naam t 1626, Clusius, den stichter van den Hortus, Scaliger, wiens roem als taalkundige nooit gebluscht zal worden (f 1609) en Sainc- tenoys, bijgenaamd La Deuze, een Vlaam- sche uitgewekene, overleden in 1579. De gedenkteekens van Clusius en Scaliger, alsmede hun stoffelijk overschot, zijn, blij kens een derde gedenkplaat, door curatoren naar hier overgebracht „ex aede Galli- cana", d.i. uit de Waalsche kerk d.i. de Vrouwekerk op de Haarlemmerstraat, die in 1819 werd afgebroken. Een levensgroote treurende weduw vrouw, die uit narigheid er .geen acht op geeft dat haar blousje afzakt, is kwij nend neergezeten op de tombe van Joh. Meerman. Een sentimenteel geval uit het begin der vorige eeuw. Een ander lid van het patriciërs-geslacht der Meermannen rust onder de op leeuwenklauwen ge dragen pyramide, versierd met een camee. Als belooning voor ons uithoudings vermogen bezorgt het laatste grafteeken een binnen-pretje. Het is eigenlijk een grafzerk, die rechtop staande tegen de Noordelijke muur van het schip werd vast- gemetseld. Een reus van een zerk, geknipt voor Goliath. Zij dekte eens de gebeenten van Claes Alewynsz., gestorven in 1558 en van zijn vrouw Anna Cornelisd: van de Hooge, die, als de figuren op de zerk ons niet bedriegen, het leven van den al te vroolijken kant hebben bekeken. Drie schik godinnen, in weinig preutsche kleedij, en dolle satertjes, die op bokken rond-racen zijn de on-christelijke engelbewaarders van het onder deze steen geborgen Katholieke echtpaar. En nu komt het binnen pretje .Claes was nog wel kerkmeester! VENATOR VAGANS. GENOOTSCHAP ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Aan het jaarverslag van de Afdeeling Leiden van het Ned. Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen ontlee- nen we het volgende: In het bestuur deden zich de volgende wijzigingen voor: de heeren ir. A. G. Bos man en prof. dr. M. David bedankten voor hun bestuursfunctie, terwijl mevrouw L. Vürtheim-Valk wegens verhuizing naar 's-Gravenhage, naar de afdeeling aldaar moest worden overgeschreven. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: prof. mr. J. M. van Bemmelen, voor zitter; P. C. G. A. Wijkmans, secretaris, De Laat de Kanterstraat 9, tel.: 21015. Spreekuur iederen Zaterdag van 1820 uur; G. R. D. Crommelin, penningmeester, Gironummer 9013 mevr. H. Frentzen- Zaalberg, mej. C. J. v. d. Hurk, mej. F. A le Poole, dr. A. Gans, dr. J. H. F. Lahr, ds. M. J. Punselie, dr. J. R. F. Rassers, H. P. H. Würtz, prof. dr. J. de Zwaan. Het ledental verminderde met 3 en be droeg op 31 December 1940 85. Aan contributies, subsidies enz. werd ontvangen 919.36. De uitgaven bedroegen 1420.71, zoodat het nadeelig saldo op 31 December 1940 f 501.35 bedroeg. Aan Gerechtshoven, Rechtbanken, Poli tierechters, Krijgsraden, Zusterafdeelingen en Advocaten werden in totaal 43 rappor ten uitgebracht en wel over: 36 verdachten uit Leiden; 1 uit Boskoop; 1 uit Katwijk; 1 uit Haarlemmermeer (Nieuw-Vennep); 1 uit Noordwijk; 1 uit Rijnsburg; 1 uit Al kemade (Rijpwetering); 1 uit Woubrugge. De gevallen betreffen 40 mannen en 3 vrouwèn. In 42 gevallen werd advies uitgebracht. In 38 van de 43 gevallen werd het ad vies der Afdeeling gevolgd. In één geval, waarin tot voorw. gevangenisstraf werd geadviseerd, werd de veroordeeling on- voorw. gevangenisstraf In een ander geval werd naast de voorw. straf vergoeding van schade opgelegd. In één geval, waarin tot onvoorw. gevangenisstraf werd geadvi seerd, werd de veroordeeling gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. In 2 gevallen, waar in tot psychiatrisch onderzoek werd gead viseerd, werd eenmaal een voorwaardelijke en eenmaal een onvoorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. In één geval is ons de uitslag van het psychiatrisch onderzoek niet bekend. In 1940 werd de afdeeling het toezicht opgedragen over 18 voorw. veroordeelden, waaronder 2 vrouwen, 3 deels voorw. deels onvoorw. veroordeelden en 1 voorw. ver oordeelde, wien bovendien was opgelegd de schade te vergoeden. In totaal stonden op 31 December 1940 58 voorw. of deels onvoorw. veroordeelden onder toezicht der afd., waarvan 27 te Lei den, 5 tijdelijk in Duitschland werkzaam zijn en 26 verblijven in de gemeenten Ter-Aar 2; Alkemade 1; Alphen a. d. Rijn 1; Boskoop 4; Hazerswoude 1; Katwijk 2; Leimiuden 1; Voorschoten 3; Woerden 1; Woubrugge 1; Zoeterwoude 1 en Zuilen 1. Onder bovengenoemde categoriën be vonden zich 8 vrouwen. Door den financieelen toestand der af deeling moest het verleenen van mate- rieelen steun zooveel mogelijk worden be perkt. Moreele steun moest in den tijd van mobilisatie, oorlog en na-oorlog daarente gen ruimschoots worden gegeven. DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE TOEWIJZINGEN Vorige week Vrijdag werd aangifte ge daan, dat uit het distributie-kantoor aan de Breestraat een aantal distributie be scheiden en -toewijzingen waren ont vreemd. De recherche stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in en informeerde bij verschillende winkeliers of zij ook toe wijzingen, b.v. voor zeep, boter, meel enz. bezaten. Bij controleering daarvan werd een toewijzing gevonden met een der ver miste serienummers. Op een vraag hoe de winkelier hieraan kwam, deelde deze mede haar gekocht te hebben van den lei der van een distributie-ophaaldienst. Bij dezen, den 31-jarigen A. C., werd een huiszoeking gedaan, hetgeen tot resultaat had, dat in zijn tuin verborgen onder een steen een trommel met bijna al de ont vreemde distributiebescheiden werden ge vonden. De man verklaarde deze uit een lokaal van het distributiekantoor te heb ben weggenomen toen er geen toezicht was. Hij zeide voorts, dat hij slechts één der toewijzinggen had verkocht. Na zijn verhoor is hij op vrije voeten gesteld. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENTE. Voor het examen van apothekersassisten te zijn geslaagd de dames: F. E. Drooglever (Overveen); J. E. Schaafsma (Den Haag) en J. W. Buytendijk (Rotterdam).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2