MAANDAG 17 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 KATWIJK Gevestigd: J. Kaspers en gezin, Vlier straat 11 Mej. W. H. Kleer, Drieplassen- weg 17 J. R. Rijkbost en gezin, Vlierstr. 17 A. C. Boonekamp, Vuurtorenstr. 2 Mej. H. W. G. Knake, Drieplassenweg 17 A. van Rhee en gezin, Achterkerkweg 1 P. du Ru, Achterweg 11 E. de Jong, Meerburgstr. 18 D. Ravensbergen, Bad- straat 22 G. Tuin, Tijmstr. 22 M. v. d. Stel, Zeehospitium P. Nijgh, idem H. v. Rijn, Zuidstr. 51 J. Bosselaar, Burger- dijkstr. 3b G. v. Leeuwen, Burgerdijk- straat 3b H. C. Waterreus, Voorstraat 13 Th. v. d. Art, Zuidstr. 113 H. Groenen dijk, Valkenb. weg 71. LEIDSCHENDAM Zegening werktuigen. Op den feest dag van den H. Joseph, den patroon van den arbeid, dus Woensdag 19 Maart a.s. des avonds na het lof van 7 uur zal de plechtige zegening van de werktuigen v/ederom plaats vinden. Alle leden der R.K. Organisaties, zooals van Hanze, LTB, RJC. Volksbond, St. Josephsgezellen, KJM V worden Verwacht. St. Josephsgezellen. Dinsdag 18 Maart ■cvn uur Maria Congregatie, daarna bij een! i:eenkomst tot 10 uur. Zaterdag 22 Maart van 810 uur bijeenkomst. Cursus E.HJB.O. Evenals vorige jaren wordt ook nu wederom een cursus georga" niseerd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken door de Ned. E.H.B.O. ai- deeling Leidschendam. Deze cursus zal wederom staan onder leiding van dr. H. C. H. Reijers en zal worden gehouden eiken Donderdagavond van 810 uur in het Wijkgebouw van het „Groene Kruis". Zij, die zich voor dit doel interesseerden, kunnen zich opgeven aan St. Josephsstraat 27 of Veurschestraatweg 217. De cursUs vangt aan Donderdag 20 Maart a.s. ILK. Sportvereeniging A.V.V. Begun stigd door anooi voetbal weer speelde AVV 3 op eigen terrein tegen Wit-Blauw 3. Of schoon AVV met slechts 10 man verscheen, was dit voor hen geen bezwaar om met niet minder dan 130 te winnen. Direct na het beginsignaal zitten de AW'ers reeds voor het W.-B.-doel, doch met kunst en vliegwerk weet de achter hoede onheil te voorkomen. AVV-aanval len blijven elkaar echter opvolgm en spoedig is dan ook de stand reeds 20. Blauw-VAt zet dan eenige aanvallen op,- doch verder dan de achterhoede "brengen zij het niet. De beurt is dan weder aan AVV; aanval op aanval volgt, doch met veel geluk weet W.-B. doelpunten te voor komen; een vijftal corners leveren even min resultaat, zoodat het spel een weinig verslapt bü de AVVers. W.-B. weet hier van echter niet te profiteeren, daar de AW-achterhoede geen krimp geeft. Dan komt er een 'kleine opleving en nog voor de rust weet AW den stand op 40 te brengen. Na de rust is het een spel geworden van kat en muis, daar AVV voortdurend in de meerderheid was. Ondanks heldhaftige po gingen van W.-B. een doelpunt te maken, wat zij voor hun volhouden wel verdien den, gelukte hun dit niet. AW daarentegen voerde spelenderwijs den stand op tot 130. Met AW in den aanval floot de keurig leidende scheidsrechter het einde van dezen prettigen wedstrijd. Het le elftal speelde te Rijswijik tegen K.R.V.C. 1; in een rommeligen wedstrijd, waarin de scheidsrechter niet voor zijn taak 'berekend bleek, wist AW ten slotte een 22 gelijk spel te behalen, zoodat het ongeslagen record maar juist behouden bleef. Geboren: z. van C. Dullemeijervan Rrjswijk z. van C. C. MurkStijnman Ondertrouwd: D. J. G. Batenburg en Adriana van Muilen Getrouwd: H. van Beek en A. J. Kleijwegt. Overleden: Jacoba van Dalen, 87 j. -C. W. M. Arkesteijn, z. 2 j. VOORSCHOTEN Geboren: Teuntje d. van I. van Eg- mond en T. Dompeling Jacob Pieter z. van P. W. van de Schraaf en S. W. Remens Wilhelmina Alida Josephina d. van P. A. Warmerdam en J. A. Waaijer Mari anne Meinanda Andrina d. van W. de Ruyter en A. P. W. de Jong Dirk z. van F. J. Wassenaar en M. van Santen Wille- brorda Petronella Maria d. van W. P. Duijnisveld en C. G. Th. Spigt Krijn Hendrik z. van H. van der Wende en M. C. L. de Grauw. Overleden: Samuel Pieter Visser, oud 42 j. echtgen. van Vera Benita Loven Willem Segaar, oud 7 maanden, z. Hark Schooneveldt, oud 66 j., wedn. van Adriana Cornelia Vijftigschild. Gevestigd: J. H. Baak van Wou- brugge M. C. Molier van 's Graven- hage P. M. Molier van 's Gravenhage H. Malta van Bloemendaal W. Kar stens van Oegstgeest G. Houpst van Breda J. van Oord van Wieringen Mevr. W. C. M. Rijkelijkhuizen-Bertels van Leiden A. G. Vette van Oegstgeest J. de' Rijk van Utrecht Wed. E. v. d. Meer geb. JJergwerff van Utrecht A. A, M. Epskamp van 's Gravenhage E. Vrie- zinga van Leiden A. van Gelder van Wassenaar J. F. Bunk van 's Graven hage. Vertrokken: A. C. M. Dieben naar Alkemade B. Sorembik naar Duitsch- land A. Dijkstra naar Leiden F. J. M. Gussenhoven naar 's Gravenhage J. Ferguson naar Leiden G. J. Walboom naar Bergen op Zoom J. F. G. Einthoven naar Den Ham W. de Jong naar Hasker- land M. M. Fladderak naar Monster P. J. v. Leeuwen naar Leiden J. W. K. Giezenaar naar Rotterdam E. J. A. van Bueren naar Utrecht G. C. A. Verwiel naar Waalwijk H. C. Gewin naar Delft J. C. Hagens naar Amsterdam Th. C. Zierikzee-Zandibergen M. E. Heilbron naar Wassenaar. WASSENAAR Ziekenzorg. Door de vereeniging voor ziekenhuisverpleging Ziekenzorg werd in Centraal de algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Stolk, deelde mede, dat de verleden jaar uitge breide maatregelen inzake verhoogde uit- keeringen niet ongunstig waren verloopen. Uit het jaarverslag bleek, dat er 53 pa tiënten uitgezonden werden met een totaal aan verpleegdagen van 1049, is gemiddeld per patiënt 19.79 dagen. Het aantal verze kerden steeg met 74 tot 1634 per 31 Decem ber. Uit het hierop uitgebracht financieel verslag bleek dat in totaal over het afge- loopen jaar was uitgegeven een bedrag van 6793.90, met een nadeelig slot van 391.15. Voorts dat het reservefonds 7279.02 bedraagt en het zuiver vermo gen de som van f 8859.44. De aftredende heeren P. v. Rooyen, penningmeester en J. Landsman, lid van de commissie van controle, werden beiden met alg. st. her kozen. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Raadsvacature. Naar we vernemen heeft de heer C. van 't Riet bedankt als lid van den gemeenteraad, welke functie hij gedurende 20 jaar heeft vervuld. Als zijn vermoedelijke plaatsvervanger zal worden aangewezen de heet C. Verduijn. Gemeenteraad. De e.v. Raadszitting is bepaald op Maandag 24 Maart. BOSKOOP H. W. S. STRUVE OVERLEDEN. Het A. N. P. meldt: Zaterdag is in den ouderdom van 57 jaar H. W. S. Struve over leden. De heer Struve heeft buitengewoon veel gedaan voor de organisatie tot het redden van drenkelingen. Hij was oprichter en eere-voorzitter van de Boskoopsche reddingsbrigade. Voorts voorzitter van het district Zuid-Holland van den Nederlandsche Bond tot het Red den van Drenkelingen en hoofdbestuurder van dezen Bond. Van het „International verband fuer Rettungsschwimmen an Kueste und Innengewaessern", even voor het uitbreken van den oorlog te Zuerich opgericht, was de heer Struve een der oprichters. Hij heeft altijd bijzondere aan dacht geschonken aan het redden van per sonen uit te water geraakte auto's. De heer Struve had groote artistieke ga ven. Als boomkweeker en tuinarchitect heeft hij deze kunnen uitleven, in de groote bloemententoonstelling, welke in 1935 te Boskoop werd gehouden en waarvan hij de ontwerper was. De tentoonstelling wek. te bewondering en verrassing om de ori- gineele gedachte en conceptie. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal 19 Maart te 2 uur op.de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag geschieden. KOUDEKERK T.b.c.-bestrijding. De vereeniging tot bestrijding der T.b.c. onder het rundvee „Koudekerk en omstreken" heeft onder voorzitterschap van den heer J. E. Goed hart haar jaarvergadering gehouden in ho tel de Bruin alhier. Door den secr., den heer A. v. d. Vis, werden de diverse jaarversla gen uitgebracht. Hieruit bleek, dat de ver eeniging nog steeds in ledental toeneemt. Bij de daarop gehouden bestuursverkiezing werden de heeren J. E. Goedhart en Jac. de Graaf Wzn. te Leiderdorp bij acclamatie herkozen. NIEUWVEEN Geboren: Joanna Margaretha, d. van B. P. Janmaat en J. M. Janmaat. Louw- rens Johannes, zoon van J. P. van Eijk en M. A. Hoogeboom. O verlede n; M. M. Kappee, 81 j. W. van Amerongen 85 j. G. Kooij 76 j. G e v e s t i g d: J. B. Vrijland Van Haar lemmermeer. H. Blankenstein van Hil versum. C. Pleket van Den Haag. M. J. Nolet van Den Haag. Vertrokken: B. Mars naar otter dam. TER AAR Knoeierij met benzine. De gemeente politie te Ter Aar is, in samenwerking met ambtenaren van den Chrisis Controle Dienst, op het spoor gekomen van een frauduleuze handel in benzine. Zonder dat hiervoor distributie beschei den werden ingeleverd, verkocht de houder van een benzinepomp reeds sinds langen tyd zgn. „vrije benzine" aan een aantal personen uit Ter Aar en omstreken en wel tegen een prijs van ƒ1 1.25 per liter. Honderden liters benzine, waarop dus een winst werd gemaakt van 400 a 500 pro cent, zijn op deze wijze van de hand ge daan. 'Zoowel tegen den handelaar als te gen de koopers is proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding van de prijsbe- heerschingswet. WADDINXVEEN GEMEENTERAAD. De raad van Waddinxveen vergaderde onder voorzitterschap van wethouder J. Herfst. De termijn voor ontruiming der onbe- woonbaarverklaarde woningen wordt ver lengd met 6 maanden. De heer Schouten vestigt er de aandacht op, dat de woningen in het Noordeinde al worden gesloopt, ter wijl enkele huizen nog bewoond zijn. Do voorzitter antwoordt, dat het sloopen al is gestaakt. Daarna wordt een besluit genomen strek kende te bepalen, dat een plan tot herzie ning van het uitbreidingsplan in voorberei ding is voor den hoek KerkwegOrahje- laan. Besloten wordt aan den heer ten Dam te restitueeren zijn waarborgsom voor de radiodistributie, aangezien het bedrijf door het Rijk is overgenomen. Aan de besturen van de bijzondere scho len worden de gebruikelijke voorschotten op de vergoeding verleend voor 1941: school Oranjelaan 2336.56, school Kerk weg ƒ2219.17, school Onderweg ƒ3047.35, school Kanaalweg 1462.59. Goedgekeurd wordt de balans en ver lies- en winstrekening van de landarbei- dersvereeniging „Eigen haard" alhier over 1940. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. om te herzien het raadsbesluit van 20 November 1940 tot het openen van de mogelijkheid huizen te bouwen aan de Ka naalstraat. Was eerst besloten dat voor het wegnemen van iedere strekkende meter hek een vergoeding aan de gemeente ver schuldigd zou zijn van 100, thans stellen B. en W. voor dit bedrag te bepalen op ƒ30. Voorts wordt een blanco crediet ge vraagd voor het ontwerpen van een riolee- ringsplan. De heer Hijkoop zegt wel zijn medewerking te willen verleenen aan de intrekking van het vorige raadsbesluit, doch hij wenscht overigens te wachten met verdere stappen tot het rioleeringsplan klaar. is. Er zal toch door de eigenaars in de kosten medebetaald moeten worden. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat het koopc.ontract uitmaakt, dat voor deze gronden geen rioleeringsbelasting verschuldigd zijn zal. De heer Bremmer bestrijdt deze meening. Er wordt alleen ge sproken van gratis aansluiting op het rio- leeringsnet, doch dat hield niet in, dat er vrijdom van belasting zou zijn. De voorzit ter antwoordt, dat een dergelijke uitleg voor B. en W. veel gemakkelijker zou zijn, omdatrmen dan weet waaraan men toe is. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen onder bepaling, dat voor de gronden, in het besluit ge noemd, geen vrijdom van rioolbelasting zal gelden. Hierna sluiting. Geboren: Nicolaas Adrianus, z. van W. J. J. van Berkesteijn en J. C. A. Toor Cornelia, d. van P. de Bruijn en H. A. van der Boom Maria, d. van G. C. Kort lever en C. M. Spek Neeltje, d. van J. de Pater en W. van de Braak Cornelia, d. van J. Brand en A. Mudde Matthijs, z. van M. Vink en W. van Dijk Adriana Jacoba, d. van J. Peters en J. J. Hogen- doorn Cornelia, d. van G. Flier en C. Grootendorst. Ondertrouwd: J. Appel en N. van Eijk. Gehuwd: A. van der Kraats en M. Hofman. Overleden: P. Oudijk wedr. van S. Zegwaard 70 j. ZOETERWOUDE Ziekenhuisverpleging. Vrijdagavond werd de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en het Operatiefonds te Leiderdorp en Zoeterwoude H.R. in het patronaatsgebouw aan den Hooge Rijndijk. Operatiefonds. Om 7 uur werd be gonnen met de vergadering van het ope ratiefonds. Het verslag van den penningm. gaf aan inkomstencontributie 2379.27, ge kweekte rente ƒ64.22, totaal ƒ2443.49. Uit gaven aan operatiekosten f 1951.80, opera tiekamer 773.25. Bode- en adminisratie- kosten 185.60, totaal 2910.65, alzoo een nadeelig saldo over 1940 van 467.16. Het kassaldo op 31 December 1940 be droeg ƒ1941.90. In plaats van den heer Voorma werd als nieuw lid voor de controlecommissie be noemd den heer R. Marbus. In verband met de steeds toenemende kosten door het groote aantal peraties vraagt de voorzitter machtiging om zoo noodig een eventueele herverzekening te sluiten. Hiertoe wordt besloten. Ziekenhuisverpleging. Te kwart over acht uur opende de voorzitter de vergadering van de vereeniging voor Zie kenhuisverpleging. Ook hier was de be langstelling niet groot; 34 van 2712 beta lende leden waren aanwezig. Door den secr., den heer Hennipman, werden de no tulen gelezen. Het verslag van den pen- ningm., den heer H. v. d. Poel, gaf aan inkomsten: contributie ƒ11.419.32 en ge kweekte rente 342.63, is totaal 11.761.95. Uitgaven: Acad. Ziekenhuis 3633.20, Elisa- beth-gesticht 2537.80, Diaconessenhurs ƒ1805, Röntgenfoto's 463.70 1/2, Zieken- vervoer f 867.67, aan andere kosten 1793.22, is totaal 11.100.59 1/2, alzoo een batig saldo over 1940 van 661.35 1/2., met een totaal saldo in kas op 31 Dec. 1940 van 12.584.81. Uit het verslag bleek ook, dat op 31 Dec. 2712 betalende leden stonden ingeschreven, alsmede 1497 kinderen beneden de 16 jaar, alsmede dat over 1940 3007 verpleegdagen zijn uitbetaald, ten behoeve van 70 patiën ten in het Acad. Ziekenhuis, 49 in het St. Elisabethziekenhuis, 35 in het Diaconessen- huis en 4 in afzonderlijke klinieken. In to taal zijn er 158 patiënten verpleegd. Door het lid van de controlecommissie, den heer Kluiters, werd rapport uitge bracht, waaruit bleek dat boeken en be scheiden in orde waren- bevonden. In de controlecommissie voor 1941 wer den aangewezen de heeren Koek en Die- zeraad en als nieuw lid de heer W. de Boer. De aftr. bestuursleden, de heeren Jac. de Jong, K. van Heusden, Jac. Nach tegaal en W. Hennepman, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten aan artikel 4 van het reglement toe te voegen: „De baten moeten ten alle tijden bestemd worden voor ziekenverzorging". Tevens werd aan het bestuur machtiging verleend, indien de kasmiddelen het toe laten eenige weken vrijstelling van con tributie te verleenenen in de wintermaan den. Bij de rondvraag werd de opmerking ge maakt, dat er wel wat te ruim gebruik ge maakt wordt van een te luxe vervoer naar de ziekenhuizen, vooral het z.g. polykli- niek-rijden kon wel wat beperkt worden. De, voorzitter was het hiermede eens, doch het is erg moeilijk, omdat ook de dokters daarover beslissen. Hierna sluiting. STADSNIEUWS AANLEG VAN EEN NIEUWEN VERBINDSWEG RIJNBURGERWEG— RIJKSWEG No. 4. De A.N.W.B. pleit voor spoedige uitvoering, of aanleg van een rijwiel- en voetpad. Tusschen de gemeenten Leiden en Oegst geest eenerzijds en de -gemeenten Wasse naar en 's-Gravenhage anderzijds is, aldus de A.N.W.B. een druk rij wielwerk eer, dat in verband met de zeer strenge beperking van het motorverkeer nog belangrijk is toegenomen. De wielrijders, die naar het noordweste lijk deel van Leiden en het daaraan aan sluitende gedeelte van Oegstgeest gaan en vooral zij, wier bestemming aan den Rijns- burgerweg of in de omgeving daarvan ligt, kunnen thans slechts met een grooten om weg him bestemming bereiken. Het is de bedoeling de thans doodloopen- de weg. welke bij de Poelburg in de ge meente Leiden uitmondt op den Rijnsbur- gerweg t.z.t. langs de trambaan van de H.T.M. door te trekken, tot den Rijksweg voor genoemde woonwijken een recht- streeksche verbinding zal worden verkre gen. Het laat zich echter aanzien, dat het nog geruimen tijd zal duren, voordat met dezen wegaanleg zal worden begonnen, terwijl een spoedige totstandkoming toch zeer ge- wenscht zou zijn, in verband met het druk ke rijwielverkeer. Het verdient aanbeveling dit verkeer zooveel (mogelijk te verlichten door bekor ting van de af te leggen afstanden. Om deze redenen heeft de A.N.W.B. aan de gemeentebesturen van Leiden en Oegst geest verzocht een spoedige totstandkoming van den verbindingsweg te willen bevor deren of, indien dit om bepaalde redenen niet mogelijk zou zijn, voorloopig een rij wiel- en een voetpad te doen aanleggen, dit laatste om te voorkomen, dat ook de voetgangers van het rijwielpad gebruik zullen maken. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 7129. Bonda's Veevoeder fabrieken N.V. Alphen aan den Rijn, Gouw- sluischeweg 660. Het kantoor is verplaatst naar Leiden, Oude Vest 23. 7463. N.V. Staal-Lasch. Leiden. Het kan toor dezer N.V. is verplaats van Leiden, naar 's-Gravenhage, Frankenslag 331. Laatste Berichten Binnenland OPTREDEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Over het geheele land zijn de opsporings ambtenaren den strijd tegen de prijsopdrij ving en den sluikhandel 'begonnen, zooals vele overtreders van de prijsvoorschriften tot hun schade hebben ondervonden. Dat behalve de groote steden ook de kleine plaatsen en 'het platteland niet aan de aan dacht van de inspectie voor de prijsbeheer- sching ontsnapten, blijkt uit de volgende beknopte opsomming, die bij wijze van voorbeeld aan de lange reeks van veroor deelingen werd ontleend: Een kruidenier te Nieuwe-Aimstel met 350.boete. Een handelaar in turf te Pe per ga met 100.boete, een groentehan delaar teRü nsburg met f 150.boete; een schoenwinkel te 's-Gravenhage met 4.000.boete, een rijwielhandelaar te Eindhoven met 50 boete. Een bakker te Vlijmen met 750.boete, met publicatie van de tuchtbeschikking. Een 'bouwkundige te Heemstede werd, als directeur van een naamlooze vennoot schap, welke huizen exploiteert, gestraft met een boete van 200.omdat in één geval de huur van een woning met f 0.25 per week was verhoogd. Een woningbu reauhouder te Hilversum zal voor een over- komstig feit een boete van 50.— moeten betalen. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het verkrij gen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij centrale zijn uitgesloten, o.a. uit Haarlemmermeer. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Maarterf Jacob, zn. van W. Alting en J. Siere. Gerardus zn. van J. van Eijk en A. Bos. Nicolaas Johannes Maria, zn. van N. J. van Nes en M. A. Heemskerk. Cornells, zn van J. Maris en C. M. de Boer. Ondertrouwd: J. F. Kuij venhoven jm. 20 j. en H. Lamers jd. 21 j. O v e r I e d e n: C. Cramer, m. 60 jaar. JAPANSCHE PERS OVER DE REDE VAN ROOSEVELT. TOKIO, 17 Maart. (D. N. B.). Als voor naamste kenmerk der rede van president Roosevelt noemen de Japansche bladen het uitgesproken oorlogszuchtige en agressieve karakter, waarbij zij vooral de aankondi ging van hulpverleening aan de regeering Tsjang Kai Sjek onderstreepen. Amerika en Engeland, zoo schrijft de „Hotsji Sjim- boen", beschouwen Japan reeds sinds lang als een vijandig land, maar nu is hun actie, die gericht is tegen Japan en op steun ver leening aan Tsjang Kai Sjek, onverdraag lijk geworden. Japan heeft tot dusver ge zwegen, om met de Ver. Staten en Enge land in vrede te leven. De berichten en voorteekenen nemen echter toe, dat bijv. Birma door de Engelsch-Amerikaaneche voorbereidingen tot een belangrijk arse naal voor Tsjang Kai Sjek gemaakt wordt. Het is daarom slechts een maatregel van zelfverdediging, wanneer Japan de inrich tingen en arsenalen in Birma met behulp 'van zijn luchtmacht, leger en vloot ver nielt. Wat de Ver. Staten en Engeland hier tegen willen doen, is hun zaak, maar dui delijk is het, dat Birma door Engeland en <je Ver. Staten bij den oorlog betrokken moet worden. STORM EN KOUDE IN AMERIKA. NEW YORK, 17 Maart. (D. N. B.). In Minnesota en de aangrenzende Noordelijke Staten woedt een orkaan, welke gepaard gaat met hevige koude, welke reeds aan minstens dertig menschen het leven ge kost heeft. Het noodweer heeft groote schade toegebracht aan particulier bezit, het telefoonverkeer verbroken en elk rii- verkeer over uitgestrekte gebieden onmo gelijk gemaakt. De meeste sterfgevallen zijn ontstaan doordat automobilisten, die door den storm werden overvallen, uit hun wagen stapten om ergens tegen den orkaan en de koude te schuilen. Daarbij zijn ver scheidene menschen doodgevroren. De storm bereikte een snelheid van 85 mijl per uur. Te Morrhead in Minnesota moes ten 2000 menschen den nacht doorbrengen in een school, waar zij hun woningen niet meer konden bereiken. TREIN ONTSPOORD. NEW YORK. 17 Maart. (D. N. B.). De sneltrein der Pennsylvania Railroads is niet ver van Pittsburgh in de rivier de Ohio gereden. De trein was in een hevigen sneeuwstorm ontspoord. Drie personen on der wie de machinist werdén gedood en meer dan dertig gewond. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 15 Maart. Groen- tenveiling. Per 104 stuks: Schorseneeren A 1518, idem B 7.5010.50, per kist van 6 kg.: boerenkool 5—15 cent, per 100 kg.: roode kool 7.007.50, gele kool 6.20 6.40, groenekool 5.0(1—6.40, spruitkool 1618, uien 5.506.witlof 2.10 2.20, per kist van 20 kg.: waspeen 1.20 1.80, kroten 6268 cent. TER AAR, 15 Maart. Centrale Veiling Andijvie 0.901.01, boerenkool 3541 cent, waschpeen 2.603.20, uien 6.00, prei 7.408.50, spruitkool 18.knol- selderie 13,witlof 10.00—2.80, kroten 3.40, selderie f 6.90—11.40. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 17 MAART. Valuta's (schrifteL en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/ Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75 Katholiek Comité van actie „Voor God" God. hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (P«. 145)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3