RIJNSTREEK ZATERDAG 15 MAART 1941 CE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN L. T. B. In de bestuurskamer van de St. Joseiphgezellen hield de L.T.B. gister avond zijn goed bezochte jaarvergadering, welike, wegens ziekte van den voorzitter, den heer S. van Leeuwen, werd geleid door den vice-voorzitter, den heer J. Snel- derwaard. Deze sprak een kort welkomst woord tot de aanwezigen onder wie de geest, adviseur, Deken Z. de Korte. De Deken deelde mede, dat de gezondheids toestand van den voorzitter gelukkig voor uitgaande is. De secr., de heer Joh. C. Vink, las de notulen voor. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van 23.81. De boeken en bescheiden waren gecontro leerd en aocoord 'bevonden door de heeren W. de Wit en C. v. Niekerk. Hierna volgde het jaarverslag. De vice-voorzitter vestigde de aandacht op de boekenlijst van den L.T.B. en beval in aller belang aan hier van zooveel mogelijk gebruik te maken, ter zelf-ontwikkeling. Aftr. waren als be stuurslid de heeren J. Snelderwaard en P. Bunni/k, van wie de eerstgemelde zich niet meer herkiesbaar stelde. In diens plaats werd gekozen de heer F. Kempen, terwijl de heer Bunnik met bijna alg. st. werd her kozen. Hierna werd nog langdurig van gedach ten gewisseld over het arbeidscontract. Een desbetreffend verzoek van enkele jeugdige L.Ters om, uitgaande van den L.T.B., een cursus in vee- en paardenkennis te orga- niseeren, zal door het 'bestuur ernstig in overweging worden genomen. Tot zijn leedwezen moest de secretaris de opmer king maken, dat de mooie ontwikkelings avonden van de drie standsorganisaties, waarin dus ook de L.T.B. zijn aandeel heeft gehad, door zoo'n gering aantal boeren was bezocht. Besloten werd tot deelname aan de processie naar Heiloo in de maand September. Voor de buitenvergaderingen werd tot afgevaardigde benoemd de heer W. de Wit. Vermelden wij nog, dat de aanwezigen, door het bestuur werden verrast met een tweetal consumpties. Nadat men nog eeni- gen tijd gezellig pratend bijeen was geble ven, ging men, in het vooruitzicht van een komenden feestavond, ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan der af deeling huiswaarts. „Het Mobilisatiekruis." De bond „Het Mobilisatie-Kruis" afd. Alphen hield gis teravond in de Nutszaal zijn jaarlijksché bijeenkomst,' welke weer bijzonder is ge slaagd. Na een welkomstwoord van den voorzitter, werden de talrijke aanwezigen op koffie en versnaperingen onthaald. Voorts verleende medewerking aan deze avond de Rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen"., welke op verdienstelijke wij ze voor afwisseling zorgde door de opvoe ring van een tooneelstuk in drie bedrij ven. Hierna bleven den aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Geboren: Neeltje, dochter van D. Lekx en K. Hoogervorst. Janny Adri- ana, dochter van M. Oudhof en D. de Jong. Gehuwd: Martinus Kelder, 28 jaar en Pieternella Stuijver 29 jaar. Overleden: Jacoba Voorsluijs 24 j. (overleden te Leiden). Gevestigd: Johanna E. Kool, van Kamerik. Cornelis W. Siermans ge zin, van Rotterdam. Vertrokken: Johannes Th. Wou ters, naaf Nieuwkoop. Maria J. van Bem- mel, naar Woerden. Aibertus Geers, naar Boskoop. BODEGRAVEN Een Mis-week. Van Woensdag 19 Maart tot en met Dinsdag 25 Maart zal er in onze parochie een Mis-week gehouden worden. Zij wordt gegeven door twee pa ters Franciscanen n.l. pater Bruning en pater Pans. Wij komen hierop nog nader terug. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Woensdag 19 Maart, des namiddags te 2 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot be schikbaarstelling van een bedrag voor leer middelen ten behoeve van het gymnastiek onderwijs aan de Christelijke School in de Meije. Voorstel tot aanvulling van de raads besluiten betreffende overname van brug gen in den Zuidzijdschen- en Weijpoort- schenweg. Voorstel in verband met de uit gifte van volkstuintjes. Bespreking ont- werp-verbeteringsplan voor weg no. 8 ter tiair wegen plan (Buitenkerk). HAZERSWOUDE Jubileum. Donderdag 20 Maart a.s. is het 25 jaar geleden, dat de werkman J. Harkes in dienst kwam bij den landbouwer N. P. Kaptein. Ongetwijfeld zal het den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. KOUDEKERK Groene Kruis. In de Donderdag avond gehouden jaarvergadering van de afd. Koudekerk aan den Rijn van het Groene Kruis werden o.m. tot bestuurs leden herkozen de heeren Ant. v. Egmond en C. J. Zuijdwijk, terwijl ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. C. Ketel werd ge kozen de heer J. D. Reijneveld. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van het saldo des vorigen jaars groot 54.03 hadden be dragen 641.16 en de uitgaven 194.13. Batig saldo 447.03. De afdeeling telt thans 170 leden. De opkomst der leden was gering. LEIMUIDEN K. J. M. V. Dinsdagavond half acht bijeenkomst. Kapelaan Betjes uit Roe- lofarendsveen zal dezen avond spreken. Iedereen wordt verzocht tijdig aanwezig te zyn. Kruisvaart. De tijd van het Godfried- banuur wordt nader bekend gemaakt. Woensdag na de oefening in de kerk, Tar- cisiusban. Donderdag 8 uur tooneelrepeti- tie bij heraut Kamp. Jongens, deze week kennen we allemaal onze rollen uit het hoofd hoor! REEUWIJK PAROCHIE PETRUS EN PAULUS. Kerknieuws. Heden 3e Zondag van de Vasten. De H.H. Missen om 8 uur voor Catharina Stigter om 10.30 uur voor het geestelijk en tijde lijk welzijn van de parochie. Onder de H. Missen collecte voor de St. Pieterspening. Des namiddags om 6 uur Lof met medita tie over het lijden O. H. Woensdag feest van St. Joseph te vieren als Zondag met dispensatie in alle verplich tingen van de Zondag, des avonds om 6.30 Lof met zegen der gereedschappen. Zaterdag biechthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. A.s. Zondag half vasten, ge naamd Laeteare. Maandag. De H. Missen om 8 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhelmus Schinkel, om 8 uur in de kerk voor Joan na Verkleij. Dinsdag. De H. Missen om 8 uiur voor moeder en dochter, om 9 uur Jrgt. voor Wilhelmus Bunnik. Woensdag. De H. Missen om 8 uur Jrgt. voor Petronella Catharina Blonk en Leon, v. Leeuwen, om 9.30 uur gezongen voor leden van de Volksbond. Donderdag. De H. Missen om 8 uur Jrgt. Adriana Krook, om 9 uur Jrgt. voor Eerw. Zuster Blom en Bunnik. Vrijdag. De H. Missen om 8 uur voor Joes Verkleij en echtgenoote, om 9 uur ge zongen ter eere van St. Antonius. Zaterdag. De H. Missen om 8 uur voor Elisabeth Goemans, om 9 uur voor Jan Schalkwijk. Zondag. De H. Missen om 8 uur voor de parochie, om 10.30 uur Jrgt. yoor Cornelis Steenland. RIJPWETERING Pluimveevereeniging. In de zaal van het café „De Vergulde Vos" hield deze vereeniging Donderdagavond haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Ver- wey, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hij de moeilijkheden releveerde, waarin de pluimveehouderij door de tijdsomstandigheden is komen te verkeeren. Zelfs de eierenhandel, zeide spreker, is zoodanig in de war, dat de producent zijn waar niet kan afzetten zon der daarbij de grootste moeilijkheden te ervaren, terwijl de consument wel bonnen krijgt, maar dikwijls geen eieren kan koopen. Spreker eindigde zijn openings woord met de wensch, dat er spoedig ver betering in deze toestand moge komen. Notulen, jaarverslag en financieel ver slag werden door de vergadering goedge keurd. Als lid van de kascommissie werd voor het komende jaar benoemd de heer C. v. d. Hulst. Nadat een op de vorige jaarvergadering aangehouden voorstel tot wijziging van het reglement was ingetrok ken, deed de voorzitter een belangrijke me- dedeeling. Uit het jaarverslag was geble ken, hoe vanaf begin November 1940 het bestuur heeft geijverd om een erkenning te krijgen als verzamelaar, grossier en han delaar in eieren, waardoor wij in staat zou den zijn, onze wekelijksche veilingen op den ouden voet voort te zetten. De voor zitter kon thans mededeelen, dat de Ne- derlandsche Centrale voor pluimvee en eieren in deze zaak eindelijk een beslis sing heeft genomen en onze vereeniging heeft erkend als verzamelaar, waardoor wjj dus enkel toestemming hebben, de eieren in onze omgeving op te halen en aan den groothandel door te geven. Daar het winstpercentage in deze transactie echter zoo laag is, dat daaruit onmogelijk de on kosten gunnen worden bestreden, bracht de voorzitter het voorstel van het bestuur te berde om per 100 eieren voor ledeq 20 et. en voor niet-leden 30 ct. ophaalloon te heffen, welk voorstel werd aanvaard met de reserve, dat, wanneer dit nog de kosten niet kan dekken, deze bedragen tot res pectievelijk 30 en 40 cent zullen worden verhoogd. Dan werd op voorstel van het bestuur besloten, dat op Maandag a.s. de eieren weer zullen worden opgehaald. Er zal hier bij echter slechts de gebruikelijke route gevolgd kunnen worden, zoodat zij, die niet aan deze route wonen, zorg moeten dragen, dat de eieren binnen het bereik van den ophaaldienst komen en daar tij dig klaar staan. Voor verschillende aan voerders zal dit^geen groot bezwaar zijn, daar de meeste dit tot October van 't vo rig jaar toch reeds deden, terwijl elke kippenhouder bekend moet zijn met de be paling, dat hij de bewijzen voor geleverde eieren, door den verzamelaar afgegeven, moet overleggen om voer voor zijn dieren te kunnen krijgen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. H. J. Verwey en H. Beelen werden by aclamatie herkozen en namen gaarne hun bestuursfuncties weer op zich. Hierna werd een geanimeerde verloting gehouden, waar bij alle aanwezigen een prijsje trokken. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of ge leverde eendeneieren ook recht geven op voederbons, op welke vraag de voorzitter bevestigend antwoordde. Eindelijk werd naar aanleiding van een gestelde vraag nog medegedeeld, dat er wekelijks nog 6teeds gelegenheid bestaat om pluimvee en an dere artikelen te veilen, waarna de voor zitter met een woord van dank de goed be zochte en geanimeerde bijeenkomst sloot. WOERDEN Schaakclub „Woerden" Op Woensdag 9 April komt de sterke Haagsche schaker J. B. N. Ruben Sr. naar Woerden om voor de schaakclub „Woerden" een simultaan- séance te geven. Daar deze avond bedoeld is als een propaganda voor de schaaksport zal de Woerdensche schaakclub aan ver scheidene schakers in Woerden een uitnoo- diging richten om aan deze wedstrijd deel te nemen. Alleen zij, die zoo'n uitnoodiging ontvingen, kunnen aan deze séance mee doen. Vele schakers in Woerden, die geen lid zijn van bovengenoemde schaakclub kunnen dus op dezen avond hun krachten eens beproeven, terwijl de schaakclub „Woerden" haar best zal doen om zooveel mogelijk liefhebbers daaraan te laten deel nemen. In de loop van de volgende week zullen de uitnood igingen worden verzon den. Hier volgen de uitslagen van twee com petitie-avonden, gewijd aan de tientallen- competitie. De uitslagen van de partijen gespeeld op Woensdag 5 Maart luiden: Groep I. T. Ruben wint van C. Los; A. F. Peerdeman verlist van G. Westerhuis; C. Breunesse wint van J. M. N. Peerdeman; J. J. M. v. Breukelen wint van A. v. Leeu wen; D. v. Mourik wint van C. Gulde- mond. Groep II. N. v. d. Horst wint van W. F. Maas; A. de Jonge verliest van N. J. Ver heul; J. v. d. Horst wint van J. Nap; Th. OortwijnH. A. Folmer niet beëindigd; N. v. d. Horst verliest van J. Nap. De uitslagen van 12 Maart luiden: Groep I. J. M. N. PeerdemanG. Wester huis afgebroken (wit staat beter); J. J. M. van Breukelen remise met C. Breunesse; A. v. Leeuwen wint van D. v. Mourik; C. Guldemond verliest van T. Ruben; C. Los verliest van A. F. Peerdeman. Groep II. N. J. VerheulW. F. Maas niet beëindigd; J. v. d. Horst verliest van A. de Jonge; J. Nap verliest van Th. Oort wijn; H. A. Folmer verliest van J. G. Ver laat. Zij, die de uitslagen bestudeerd heb ben, zullen weten, dat de onderlinge krachtsverschillen blijkens de uitslagen zeer klein zijn. Daarom zullen na de vol gende (vijfde) competitie-avond de rang lijsten van beide tientallen worden gepu bliceerd. TER AAR Centrale Veiling. Gistermiddag werd de tiende algemeene ledenjaarvergadering ge houden van de Coop. Centrale Tuinbouw- veilingvereeniging „Ter Aar en Omstre ken", G. A., onder leiding van haar voor zitter, den heer C. W. v. d. Hoorn Azn. Aanwezig waren 80 leden, notaris jhr. Stoop, de heer Jac. v. Harten, als plaatsver vanger voor ir. v. d. Helm, afgevaardigden van de Boerenleenbank. In het openingswoord van den voorz. werd dank gebracht voor de opkomst. Voorts kwam een vluchtig overzicht over de finan- cieele inkomsten in de afgeloopen cam pagne. Gewezen werd op de steeds toene mende verhooging der productiekosten. Spr. bracht tot slot het personeel dank voor de verrichte werkzaamheden en de leden voor hun volgzaamheid. De notulen, voorgedragen door den secre taris, den heer Alb. van Straaten, gingen zonder op of aanmerkingen onder de ha mer door. Vooraleer de bestuursverkiezingen een aanvang namen, wordt den leden een kop koffie en een sigaar geoffreerd, welke tractatie men dankbaar aanvaardde. De aftredende leden, de heeren M. Hölscher, Mar Kleyn en H. Schellingerhout en het lid van de controle-commissie, de heer Jac. Lek, mochten wederom het volle beslag leggen op het vertrouwen der leden. Het bestuursvoorstel tot herbenoeming van de commissie van advies, verkreeg in een snel tempo het zegel, waarvoor het lid van de commissie, notaris jhr. Stoop, zeer erken telijk was. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van den Rijkstuinbouw-consulent, ir. v. d. Helm, die hartelijk dank brengt voor de medewerking bij de organisatie van de ontwikkelingsdagen. De enquête- over de snijboonen-oogst heeft niet het resultaat opgeleverd, dat het bestuur zich hierom trent had voorgesteld, daar verschillende opgaven lang niet in overeenstemming wa ren met de werkelijk geteelde oppervlakte, wat wel jammer is. Ook op het nonchalant te werk gaan met het fust zal in den ver volge streng worden toegezien, want als de kweekers in deze zaak niet voldoende medewerken, zal het fustvraagstuk nog meer financieele offers vragen, gezien de stijging van het materiaal. Bij de mededeelingen over het veiling percentage, dat voor het persoonlijke ge deelte vier procent en voor de augurken zeven procent zal bedragen, zou het den heer H. van Emmerik niet onaangenaam zijn, de laatstgenoemde percentage ver laagd werd, doch het bestuur moet dit ernstig ontraden, want om op tijd de aan voer te kunnen overzien, zijn er schuiten en personeel meer noodig dan normaal. Het afvoeren van een achttal leden, we gens beëindiging van het bedrijf, kon de goedkeuring wegdragen. De directeur, de heer A. Kammeraat ver scheen thans met zijn jaarverslag, waar mee hij een dankbaar applaus oogstte plus een dankwoord van den voorzitter. Nu volgde goedkeuring verslag over de balans en verlies en winstrekening, door den voorzitter van de commissie van con trole, den heer C. de Bruyn. De boeken en bescheiden zijn aan een minutieus onder zoek onderworpen, de .inventarisatie sloot zich aan bij de saldi der rekeningen en met alles vonden wij de behulpzapie hand van het personeel, aldus luide de conclusie. Bij de behandeling der begrooting kon de heer v. Emmerik zich niet vereenigen met de thans gevoerde methode over het pensioenfonds, maar wilde van het perso neel ook een bijdrage en dan jaarlijks een bepaald bedrag, b.v. 1000 gulden afzonde ren. De heer M. Kleyn informeerde naar de verhoogde rentepost, wat de heer Kamme raat naar tevredenheid toelichtte. Toen hechtte de vergadering het zegel aan de balans en verlies en winstrekening. De to taal-bedragen van de balans zijn 26.722.97 en van de exploitatierekening 40.214.72. De afschrijvingen hebben ruim f 7500.00 bedragen, terwijl een half procent van den omzet aan de leden gerestitueerd zal wor den. Bij de behandeling van het bestuursvoor stel om machtiging een pensioenregeling aan te gaan voor het vaste personeel, zegt de voorzitter, dat deze zaak nog eens op nieuw aan de orde geweest is in het be stuur. Na rijp overleg, wil het de volgende basis. Het personeel betaalt een zeker per centage en dan zal de veiling jaarlijks dui zend gulden voteeren, uitsluitend voor dit doel. Door het fonds in eigen beheer te houden, verwacht men een voordeeliger systeem gevonden te hebben. Dit voorstel nam de vergadering zonder hoofdelijke stemming aan. Voor het loopende boekjaar wordt een rekening-courant-overeenkomst gesloten, ten bedrage van hor.derd vijf en dertig dui zend gulden, bij de Boerenleenbank te Nieuwveen. Bij de rondvraag informeerde de heer Math. Kleyn naar de omzetbelasting. Een lid bracht lof aan den kassier voor zijn zuinig beheer. Hierna sluiting. Geboren: Johanna, d. van C. Pijper- Jansen Petronella Anna, d. vap J. J. Hoogervorst-Pieterse. ?.OrTERWOUOE St Josephsgezellenvereeniging. De leden worden eraan herinnerd, dat het pro gram van de week luidt: Maandagavond 8 uur tooneelrepetitie. Alle spelers moeten op tijd aanwezig zijn, want onze tijd gaat opschieten. Dinsdagavond 8 uur precies, gezellenbijeenkomst met geloofscursus. Laten de leden nu weer eens zooals in het begin, allen present zijn. Woensdagavond half 8 uur ontwikkelingscursus. Vrijdag avond 8 uur tooneelrepetitie. Zaterdag avond is de zaal geopend. Laten wij hopen, dat onze leden weer allen trouw zullen medewerken om onze vereeniging, zoo goed, en zoo sterk mogelijk op te bouwen. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BERLIJN, 14 Maart. (D.N.B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Het Duitsche luchtwapen heeft ook vannacht den vijand opnieuw geduchte slagen toegebracht. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen deden met groot suc ces aanvallen op het scheepsbouwcen- trum Glasgow. De aanvallen waren ge richt op inrichtingen van havens en wer ven, op opslagplaatsen van grondstoffen en levensmiddelen, en werden onderno men tijdens volle maan en helder uit zicht. Zij duurden verscheidene uren. Er ontstonden tal van groote branden, die in den loop van den nacht tot een vlammen zee samensmolten. Tevens bombardeerden andere sterke formaties gevechtsvliegtui gen in Liverpool en Huil bedrijven van de levensmiddelenindustrie, verzorgings inrichtingen van allerlei aard en opslag plaatsen van grondstoffen. In Liverpool wezen nog oude branden, die van de aan vallen van den vorigen nacht afkomstig waren, den gevechtsvliegtuigen den weg. Andere geslaagde aanvallen waren ge richt op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland. Twee verken- ningsvliegtüigen deden overdag een aan val op een groot tankschip in het kanaal van Bristol en beschadigden het ernstig door voltreffers. In den loop van den dag ontstonden er aan de Britsche Zuidkust weer herhaal delijk luchtgevechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spitfire verloor. Hierbij onderscheidde zich vooral een afzonderlijk vliegend verkenningstoe stel, dat een Spitfire]ager uit een forma tie van vijf vijandelijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aanvallers dwong terug te keeren en zelf behouden de thuishaven weer bereikte. In den afgeloopen nacht deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op Ham burg. De schade aan industrie- en haven inrichtingen is niet aanzienlijk. Daaren tegen werden in woonwijken weer scheidene gebouwen, o.a. twee ziekenhui zen, door brisantbommen verwoest, of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevol king ontstonden verliezen aan dooden en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Nacht jagers, luchtdoel artillerie en ma rine-artillerie schoten negen der aanval lende Britsche vliegtuigen neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 14 Maart (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 280 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front plaatselijke actie van in fanterie en artillerie. Talrijke Italiaansche luchtformaties bombardeerden zonder op houden de vijandelijke verdedigingswerken en troepen. Bovendien werd een belangrij ke Grieksche vlootbasis gebombardeerd. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door een formatie Italiaansche jachtvliegtuigen door Prof. Dr. N. Greitemann 3e Week, 1622 Maart: Evangelie van Lukas 6:12 8:39 Wij wagen het, nog eens te herhalen dat Lukas in zijn Evangelie bizonder den nadruk legt op de barmhartigheid van Christus. Er zyn echter nog andere karaktertrekken in dit levensverhaal, welke eveneens de aandacht verdienen. Een daarvan treft men o.a. aan in het be gin van de leesstof van deze week, name lijk het gebed van Jesus. Ofschoon dit feit ook door de andere Evangelisten wel wordt vermeld, treft het ons dat Lukas dit op vallend dikwijls doet. Zoo verhaalt hij ons tot negenmaal toe dat Christus bad en wel bij voorkeur in de eenzaamheid (zie 3:21; 5:16; 6:12; 9:18 en 29; 11:1; 22:32 23:34 en 46). Het is een vruchtbare methode om dit Evangelie te lezen met de gedachten, dat ook Jesus bad. Leest ge zoo en is uw aan dacht daarop gericht, dan zal het U ook opvallen, hoe Christus bad en dat Hij de Apostelen meermalen vermaant tot een vurig en volhardend gebed. Verder zult ge dan tevens bemerken dat alleen Lukas de twee gelijkenissen over de kracht van het gebed bewaard heeft, namelijk de parabels van den lastigen vriend (11:513) en van de zwakke weduwe die haar recht zocht bij den ongenaakbaren rechter (18:18). Beiden zagen hun bede ver vuld, omdat z(j volhardend vroegen. Men moet daarbij ook letten op de om standigheden van zulk gebed. Zoo blijkt o.a. uit de leesstof van deze week, dat Christus gaat bidden aan den vooravond van een gewichtigen dag, waarop ingrij pende gebeurtenissen moeten plaats heb ben. In dit geval is het de bekendmaking de Veld- of Bergrede, alsmede de roeping der Apostelen. De Bergrede, welke terecht de grondwet van het Christendom wordt ge noemd, staat hier bij Lukas in compakten, verkorten vorm, terwijl Matteüs deze veel uitvoeriger geeft (hoofdst. 57). Wie deze prachtige en alles-vernieuwende grond slagen van het Christendom goed wil lee- kennen, vergelijke dan ook den tekst van Lukas met dien van Matteüs. Men krijgt dan een vollediger overzicht en vindt dan tevens bij den één verklaring opheldering van datgene, wat by den ander nog duister is gebleven. Bij Lukas hfd. 7 begint dan een nieuw punt: „Geloof en ongeloof in Jesus' predi king". Wat Simeon bij Christus' besnijde nis voorspeld had: „Hij is bestemd tot val en opstanding van velen" (Luk. 2:34) open baart zich nu reeds in het begin. Niet al leen de Fariseën keeren zich van Christus af, maar ook in het gewone volk voltrekt zich een scheiding der geesten, namelijk tusschen geloovigen en ongeloovigen. De menschen van toen zijn voor of tegen Christus, evenals nu. Men kan niet neu traal tegenover Hem staan. Men moet kiezen tusschen geloof en ongeloof. „Wie niet met Mij is, is tegen Mij" (Mt. 12:30 met de aanteekening). Lees de korte uitspraken van Christus (bijv. in de Bergrede) langzaam en bedachtzaam en prent in Uw geheugen wat U bizonder treft. Zondag, 16 Maart: Lukas 6:1236 Maandag, 17 Maart: Lukas 6:3749 Dinsdag, 18 Maart: Lukas 7: 117 Woensdag, 19 Maart: Lukas 7:1835 Donderdag 20 Maart: Lukas 7:3650 Vrijdag, 21 Maart: Lukas 8: 121 Zaterdag, 22 Maart: Lukas 8:2239 Knip dit lijstje uit, en leg het in Uw nieuw Testament. neergehaald. Drie van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. In den ochtend van 13 Maart trachtten vijandelijke torpedovlieg- tuigen Italiaansche schepen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Va- lona. Als gevolg van de hevige luchtafweer der koninklijke marine, konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoeren, doch zij werden beide neerge haald. De bemanningen werden gevangen genome. Slechts één schip werd beschadigd. Een Duitsche luchtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vlootbases in Noord-Afrika be stookt Op den beganen grond staande vliegtuigen, gemotoriseerde strijdmiddelen en verscheidene andere inrichtingen wer den vernield. Vijandelijke vliegtuigen on dernamen een nachtelijken bomaanval op Tripolis en brachten lichte schade aan. Onze luchtformaties bombardeerden de luchtbases op het eiland Kreta. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Brit sche vliegtuigen brand- en brisantbommen op eenige dorpen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewoners gedood en twee anderen gewond werden. Er werd eenige schade toegebracht aan woonhuizen. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aan val in den sector Keren afgeslagen. In den Opper Soedan bombardeerden onze vlieg tuigen gemotoriseerde strijdmiddelen en troepen. DE SLOWAAKSCHE HANDELS BETREKKINGEN MET NEDERRLAND. PRESBURG, 14 Maart. (D.N.B.) Slowa kije treft voorbereidingen voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen met Zwitser land, Nederland en België.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7