£eeüepstaat. ^Duitóche iiCiegeió nieten ineex aan Amerika en de oorlog Ontploffingsramp te Sevilla Uit het Verre Oosten ZATERDAG 15 MAART 1941 DE LEr"~HE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET WONDERLOOZE WONDER Opzienbarende gebeurtenissen met het H. Sacrament. Op vele al taren tegelijk. Hoe kan dat? Er was 'rs een jongetje, een jongetje met een bruine krullebol, die met zijn moeder mee mocht naar de processie op Sacra mentsdag. „En als O. L. Heertje voorbijgaat, Wim- pie" zei de vrome moeder tegen haar spruitje „moet je vragen, dat je een brave jongen zal worden". De processie trok door het middenpad van de kerk. Een baldakijn. Wierookwol ken. Strooistertjes. Een goud-flonkerende monstrans, waarin als een kalm, maar al ziend oog de Hostie was gevat. Wimpie keek zijn oogen uit. „En Wimpie" vroeg moeder aan het kereltje, toen beiden tusschen zwarte drom men menschen de kerk uitspoelden: „heb je het aan O. L. Heertje gevraagd?" Wim begon te huilen, dikke waterlanders huppelden als dauwdroppels over zijn ma trozenpakje en tusschen snotterende snik jes kwam het hooge woord eruit: „Ik heb 'm heelemaal niet gezien!" Met dit verhaal opende Pastoor de zoo- veelste zitting van het leekepraat-concilie, welke gewijd zou worden aan de geheime nissen van de consecratie. „Leuk jochie", bemerkte Stupido, wiens teeder vaderhart door meelij was gaan smelten. „Toen ik een kind was, dacht ik als een kind, heb ik ergens in een van de Brieven van Paulus gele zen". „M aar nu ik man geworden ben" vulde Pastoor de onderhavige tekst aan „heb ik afgelegd wat des kinds was. Er komen 's Zondags ver scheidene volwassen Wimpies in de kerk, die alleen hun matrozen-pakje hebben ge ruild tegen een lange broek, snedig in de plooi, maar wier hersens geen andere ont wikkeling hebben doorgemaak i dan het ver wisselen der kinderlijke spelletjes tegen voetballen en bridgen. Zij verlaten de kerk precies gelijk zij er binnen gekomen zijn, met een hoofd zoo hol als een voetbal en een hart, zoo dun als troef-aas". „Het moet ook uiterst moeilijk zijn" sprong de heer Nix voor de holle troefkaar ten op de bres „niet alleen om te geloo- ven, maar ook om zich in te denken, dat onder een flimpje brood en een beetje wijn het Lichaam en Bloed van Christus tegen woordig is. Mij verging het óók als Wimpie: ik heb niets van een wonderbare verande ring gezien". „Ik evenmin", zei Stupido, om de strijd lust op te rakelen. „En ik....", gaf Pastoor te kennen, „ik, die iederen morgen het H. Offer opdraag, heb ook nooit iets anders op het altaar be speurd dan gewoon, ongedeesemd brood en een kelk met wat wijn. De opzienbaren de wonderen van bloed-vloeien en derge lijke, die met het H. Sacrament hebben plaats gegrepen, beperken zich tot de mid deleeuwen. uitsluitend tot de middel eeuwen". „Wat wilt u daarmede zeggen?" vorsch- te Stupido uit. „Niets", antwoordde de herder laconiek. „Een wonder kan door Gods Almacht al tijd en overal geschieden, dus ook het bloeden van een H. Hostie.Maar zulke zintuigelijk waarneembare veranderingen in de brood- en wijn-gedaanten vallen bui ten de gewone natuur, -als ik me zoo mag uitdrukken, van het H. Sacrament". „Toch is Christus onder beide gedaanten in Zijn verheerlijke lichaam tegenwoordig" trachtte Stupido den herder vast te zet ten. „Ongetwijfeld, doch op een voor het men- schelijk verstand en de menschelijke erva ring onmogelijk te doorgronden wijze. Christus heeft, toen Hij ons Zijn stille aan wezigheid beloofde, zelf. déze toelichting gegeven: Het vleesch draagt niets daartoe by. De Joodsche omstanders hadden Zijn woorden namelijk al te grof opgevat en dachten (en dat dachten zij hard-op) aan vleesch en bloed, dat met de oogen te aanschouwen en te betasten was". „In die dwaling zal geen Katholiek val lei." zei Stupido. „Neen; want het merkwaardige is, dat de geloovigen haarfijn aanvoelen, dat ofschoon Christus werkelijk met zie* en lichaam te genwoordig is onder de beide gedaanten (zooals Hijzelf heeft gezegd: M ij n vleesch is waarlijk spijs en mijn bloe.d is wa&rlyk-drank), zij tóch steeds indachtig blijven, dat Zijn aanwezig heid de wetten der stoffelijke natuur verre te boven gaat. Niet alleen eten zij de H. Broodsgedaante, maar hun geloof wordt zelfs niet aan 't wankelen gebracht, als de gedaanten worden verdeeld of als op twee altaren tegelijkertijd de H. Mis wordt opgedragen, en ondertusschen nog een priester door de kerk gaat op ziekenbezoek met Ons Heer bij zich". „Hoe verklaart u dat dan" vroeg de heer Nix, eenigszins uit 'het veld geslagen. ,Naar een verklaring daarvan zult u te vergeefs zoeken. De wijze, waarop Christus aanwezig is in brood en wijn, is een diep geheim, waarvoor wij nederig ons hoofd buigen. Wij, menschen, die niet verder kun nen kijken dan onze neus lang is, die er geen flauw benul van hebben ondanks de prachtigé vorderingen van de weten schap hoe God de stoffelijke wereld, zoo als wij haar met onze oogen, neus, ooren tastende vingers rondom ons waarne men, te voorschijn heeft geroepen uit het Niet, kunnen gerust de pogingen staken om te achterhalen, hoe de verheerlijkte Christus op vele, ja, op duizende plaatsen tegelijk tegenwoordig treedt onder de ge daante van brood en wijn. De wereld, waarin wij leven, waarde Nix, is één ont zaglijke, iedere seconde door Gods Al macht in stand gehouden wonder, en een even diep geheim als de werkelijke tegen woordigheid van Christus op onze altaren. Voor beide geheimen moeten wij ons hoofd buigen, al heeft de mensch een ingeschapen drang en daarom is deze drang ook goed) zooveel mogelijk in deze raadselen door te dringen". „Dus men zou deze zichtbare wereld óók bovennatuurlijk kunnen noemen" ont dekte de heer Nix. „Nou, nou!" glimlachte Pastoor „naar den zin van het woord kan de na tuur niet bovennatuurlijk zijn! Maar het zou me niets verwonderen, als de engelen Gods de verandering van brood en wijn in het Lichaam en Bloed van den Christus „heel gewoon" vinden, en, volgens hun geestelijke natuur, de schepping en ons, wandelende menschjes van bloed en spie ren, als een buitengewoon wonder". „De geheimzinnige aanwezigheid van Christus in Zijn verheerlijkt lichaam is, ik mag niet zeggen duidelijk, maar wel rede- 1 ij k geworden" sprak de heer Nix. „En toch bewonder ik het sterke geloof van de Katholieken". „Dat geloof is hecht en onwankelbaar ge grondvest op den Bijbel. Christus heeft met nadruk belooft, dat H j zijn vleesch en bloed te eten en te drinken zou geven. W i e m ij n vleesch eetenmijn bloe'd drinkt, blijft in Mij er. Ik in hem, heeft Hij te Capharnaüm verklaard, daaraan toevoe gend: Wie Mjj eet, zal ook door My leven. „Daar snapten de omstanders vermoede lijk niets van!" meende de heer Nix. „Neen, zij begonnen te mopperen, en zelfs vele leerlingen trokken zich terug. Alleen de apostelen, met als hun woordvoerder Petrus, bogen nèderig het hoofd: W ij g e- looven en weten, dat Gij zijt de Heilige Gods. En de Kerk volgt hun voorbeeld en werpt zich in 't stof voor het ondoorgrondelijk mysterie: Adoro te, devote, latens Deitas. Ik aanbid U ootmoedig, verborgen God hei d". „Heeft Christus aan de apostelen ook meegedeeld, op welke manier hij telkens opnieuw tegenwoordig zou willen komen in brood en wijn?" „Hij heeft het hun zelfs voorgedaan, na het Paaschmaal, cenige uren voor Hij als een misdadiger werd opgepakt. De Mis i: een nauwgezette herhaling van wat zich tij dens het Laatste Avondmaal afspeelde; de Mis is niets anders dan het H. Avondmaal' „Ook de Protestanten kennen een H. Avondmaal, erkennen echter niet een won derbare verandering van brood en wijn" wierp de heer Nix op. „Bij de Hervorming" antwoordde Pas toor „is meer dan één leerstuk overboord gevallen, dat tot het onvervreemdbare erf goed behoorde en nog behoort an de Chris telijke Apostolische Kerk. Aan de verande ring van brood en wijn in het Lichaam en Bloed des Heeren had op een enkel, on beduidend ketterytje na nooit iemar.d ge twijfeld. Daarvan getuigen Paulus, de aller vroegste christelijke schrijvers en de Kerk vaders. Tot vijftien eeuwen nadat Chris tus gestorven was, een beweging ontstond, die deze verandering loochende. Zij mor den evenals de Joden: Ho e kan Dezt ons Zijn vleesch te eten geven? En evenals van de Joden en vele leerlingen, bezweek hun geloof en rukten zij zich uit de eenheid los. Een scheiding onder de Christus-belijders besloot de herder wy vanzelfsprekend ten zeerste betreuren. ARCANUS. Wat veidwijnen gaat - Hat stationsgebouw van Halfweg, dat sinds tangen tijd buiten gebruik was, wordt afgebroken. De sloopers aan den a«;b®jd J (Foto Pa* Holland) Bommen op scheepswerven en haveninstallaties DE AANVAL OP GLASGOW Het geheele gebied aan weerkanten van de Clyde stond gisterochtend in vlammen en de brandweer van Glasgow kon deze reuzenbranden zichtbaar niet de baas wor den. Dit blijkt uit de verkenningsresulta ten, die gisteravond bij het opperbevel van het Duitsche luchtwapen zijn ontvangen. Bijzonder zwaar waren de scheepswerven haveninstallaties getroffen. Ook een reeks vrij groote opslagloodsen, die ver moedelijk voor voorraden grondstoffen en levensmiddelen dienden, stonden in hun geheele uitgestrektheid in brand. Een wapenfabriek in de nabijheid van Glasgow kreeg eveneens een reeks voltreffers van bommen, die een grooten brand en een he vige ontploffing veroorzaakten. In een der docks werd een groot schip dat daar blijk baar loste, in brand geworpen. Niet minder vernietigend was de uit werking van den Duitschenbomaanval op LiverpoolBirkenhead, die eveneens den geheelen nacht door duurde. Bij de oude branden, afkomstig van den nacht van Woensdag op Donderdag, kwamen nieuwe groote branden, waardoor vooral inrich tingen, die voor de levensmiddelenvoorzie ning van Groot-Brittannie belangrijk zijn, een electrische centrale werden getrof fen. Ook de aanval op Hull is volgens de ont vangen gegevens van de luchtverkenning een beslist succes geweest. Evenals te LiverpoolBirkenhead werden hier be langrijke inrichtingen voor de Britsche voedingsmiddelenindustrie en levensmidde lenvoorziening ten zwaarste getroffen. DE AANVALLEN VAN VANNACHT Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van Vrijdagavond en in den afgeloopen nacht talrijke belangrijke fa brieken in de Midlands en in Schotland be stookt met brand- en brisantbommen van allerlei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde bemanningen is weer een goed totaal resultaat van den Duit schen aanval te verwachten, vooral daar de weersomstandigheden over het algemeen gunstig waren en alle doelen bij helder maanlicht en goed zich duidelijk herkend konden worden. BRITSCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN De R.A.F. is in den afgeloopen nacht met geringe strijdkrachten West-Duitschland binnengevlogen, waar op verscheidene plaatsen bommen werden geworpen. De ontstane branden werden door de lucht bescherming in korten tijd gebluscht. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Naar de Belgische'avondbladen melden, heeft de luchtaanval op de rijkshoofdstad in den nacht van 12 op 13 Maart 26 dooden geëischt. Het aantal gewonden bedraagt 28 BRITSCH VLIEGTUIG BOVEN IERLAND NEERGESTORT Naar Radio Dublin heeft medegedeeld, is Donderdagavond een Britsch militair vliegtuig op Iersch souverein gebied neer gestort. Duitsche verkenningsvluchten hebben in den loop van gisteren twee Britsche koop vaarders in de Ierscne Zee vernietigd. Een vrachtboot van omstreeks 4.000 brt. zonk 25 minuten na een voltreffer van zwaar kaliber. Men kon zien, dat de bemanning het schip verliet. Een tweede boot van ongeveer 2.000 brt. zonk binnen enkele mi nuten na verscheiden voltreffers op het achterste deel. VAN HET GRIEKSCHE FRONT De speciale correspondent van Stefaui aan het GriekschAlbaneesche front meldt door de Italiaansche linies heen te drin- dat een Grieksche divisie, die getracht had, gen, is teruggedreven. De Italianen lieten de Grieken naderen zonder1 het vuur ie openen, zoodat de aanvallers geloofden, dat de stelling was ontruimd, nadat zij on voorzichtig genaderd waren, werden de machinegeweren onder vuur genomen en Grieken plotseling door de kanonnen en met handgranaten bestookt, waarbij zij zware verliezen leden. De Italianen onder namen een tegenaanval en zetten de Grie ken na, waarbij zij tijdens de zuiverings operaties talrijke gevangenen maakten. Ook maakten de Italianen een groote hoe veelheid automatische wapens en ander oorlogsmateriaal buit. Honderden gesneu velde Grieken werden met de hulp van Italiaansche aalmoezeniers begraven. De activiteit in de lucht is zeer groot. Vijandelijke kampen zijn met een hagel van zware en lichte bommen bestookt. Gis terochtend is een geheel detachement ver nietigd. Bij een luchtgevecht tusschen Devoli en Berat zijn een Blenheim en een Gloster neergeschoten, terwijl de andere vijandelijke toestellen op de vlucht gingen. Van bevoegde Duitsche zijde werd ons verklaard, dat de in het buitenland gepu bliceerde berichten over Duitsche lucht aanvallen op Griekenland niet in overeen stemming zijn met de werkelijkheid. Door Duitsche piloten zyn geenerlei aanvallen op Griekenland ondernomen en evenmin hebben Duitsche toestellen zich boven Grieksch gebied bevonden. GERUCHTEN. OVER ENGELSCHE BEZETTING VAN DE AZOREN Naar te Rome bekend wordt gemaakt, zyn in Tanger geruchten verspreid, dat Engeland voornemens is de Azoren te be zetten en tevens voorbereidingen voor een landing in Portugal' treft. De Engelsche generale staf acht het bezit van Gibraltar beslist noodzakelijk voor de strategische verdediging van het Engelsche wereldrijk. Hij zal geen offers en risico ontzien om Gibraltar te redden. De'bezetting van de Azoren zou slechts het voorspel tot een landingsoperatie in Portugal zijn. Volgens andere geruchten zou Washington het advies tot bezetting van de Azoren gegeven hebben. De Egyptische minister van handel heeft verklaard, dat de verhouding van Egypte tot Bulgarije ook na de jongste gebeurte nissen onveranderd is. De minister heeft zich met deze verklaring ostentatief van de Engelsche houding gedistancieerd. De Egyptische regeering heeft ook aan de Italiaansche burgerlijke gevangenen zekere faciliteiten verleend. Zoo mogen zieken en gewonden op bepaalde uren van den dag bezocht worden. Aan verwanten is toegestaan, de begrafenis bij te wonen. Bovendien heeft de Egyptische regeering uit het fonds der in bslag genomen Itali aansche saldi groote bedragen beschikbaar gesteld voor het steunen van onbemiddel de Italianen. HEDEN REDE VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft op de pe'rsconferenite bekend gemaakt, dat hij tijdens het jaar- lijksch banket, dat de vereeniging van bij het Witte Huis geaccrediteerde journalisten Zaterdag te zijner eere geeft, een rede zal houden van een half uur in plaats van het „praatje bij den haard", dat voor vol gende week op het programma stond. GEEN AMERIKAAN SC HE OORLOGSSCHEPEN VOOR ENGELAND. Op de persconferentie heeft president Roosevelt gisteren de persberichten gede menteerd omtrent overdracht van Ameri- kaansche oorlogsschepen van welken aard ook aan Engeland. Een dergelijk plan is in het geheel nog niet overwogen, zoo ver klaarde de president. Uiteraard kon hy geen toekomstvoorspellingen doen. Op een vraag, of de Amerikaansche regeering koopvaardijschepen aan Engeland zal af staan, gaf Roosevelt een antwoord van de strekking, dat men daarover tegenwoordig niet in voldoende mate beschikt. AMERIKANEN VERLATEN EUROPA. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aan tal Amerikanen uit alle landen van Euro pa, dat daar voor de reis naar het vader land aankomt, dagelijks grooter wordt. De schepen voor New York zijn tot 10 April volgeboekt. Naar verluidt, heeft de Ame rikaansche regeering de „Washington" en de „Manhattan" van 24.000 ton voor terug- reizenden Amerikanen beschikbaar ge steld. NIEUWE STAKINGEN IN DE V. S. Gisteren zijn in de Amerikaansche be wapeningsindustrie vier nieuwe stakingen uitgebroken. In de kraanfabriek Spring field van Rodbins and Meyers heeft een deel der arbeiders het werk neergelegd. De fabriek heeft bewapeningsopdrachten voor een bedrag van 240.000 dollar in uit voering. Te Pittsburgh zijn in een fabriek van de Crucible Steel Company 900 man door een staking van aanhangers van het C.I.C. gedwongen, het werk neer te leg gen. In de fabriek van Wiegang en Co., eveneens te Pittsburgh, zijn de arbeiders wegens het ontslag van één hunner in sta king gegaan. Op het vliegveld Everett (Washington) hebben de bouwarbeiders het werk neergelegd, daar zij niet het bouwhout willen gebruiken van firma's, waarvan de arbeiders in staking zijn. MEER DAN 50 DOODEN. Vrijdagochtend 10 uur werd Sevilla op geschrikt door een hevige ontploffing in een kruitmagazijn. Deze heeft, volgens la tere meldingen, het stadsdeel Cerro del Aguila getroffen, een van de drukste ar beiderswijken. Het betreft hier een van de grootste kruitmagazijnen der stad. De plaats waar de ontploffing heeft plaats gehad ligt drie kilometer van het centrum van Sevilla verwijderd. De ge volgen van de ontploffing waren vernieti gend, daar de niet al te stevig gebouwde arbeiderswoningen in verren omtrek in eenstortten, waardoor vele menschen on der puin bedolven werden. Het aantal dooden is nog niet te schat ten, doch zou zeer hoog zyn. Reeds hon derden gewonden zyn uit de puinhoopen gehaald. Ook in de naburige stadswijk Cormano zouden verscheidene huizen in gestort zijn. Verder werd in het tuinstad je Cludad Jardin, dat onmiddellijk aan de wijk Cerro del Aguila grenst, een groot aantal gebouwen beschadigd. In een officieele bekendmaking van den civielen gouverneur van Sevilla wordt het aantal dergenen, die bij de ontploffing om het leven gekomen zijn, op meer dan vijf tig gesteld. Tusschen de 250 en 300 gewon den zyn tot dusver geborgen. Het aantal verwoeste huizen bedraagt volgens dit communiqué 300. De burgemeester heeft op het abbattoir een groot verzamelbureau ingericht, vooral ten behoeve van die ge zinnen, welke door de ramp dakloos zijn geworden. O.a. is uit Madrid hulp ontbo den. De regen bemoeilijkt het opruimings- werk. Volgens aanvullende berichten leerde het onderzoek, dat de ontploffingsramp waar schijnlijk is ontstaan, doordat bij het la den een kist met kruit op den grond viel en tot ontbranding kwam. De helft van de woonwijk Santa Barbara en van het voorstadje Cerro del Aguila is vernie tigd. De plaats van het ongeluk is door de militairen en politie afgezet. Hospitaalsol daten en brandweer zijn bezig met de blussching en de opruimingswerkzaamhe den. Nader wordt nog gemeld: Het gebied, dat door de ontploffing is ge teisterd, maakt den indruk, van een streek, waar een zware aardbeving heeft gewoed. De enkele huizen, die niet volkomen ver woest werden, zijn zoo bouwvallig, dat zij gesloopt moeten worden. Alle posten voor eerste hulp in de stad zijn vol gewonden. De zwaargewonden zijn met behulp van ziekenwagens en andere auto's onmiddel lijk naar de ziekenhuizen gebracht. In de stedelijke hulppost in het abattoir van Se villa zijn tot dusver 2500 dakloozen opge nomen, die verzorgd worden door het so ciale hulperwk van de falange. De falan- gisten en de leden van het nationale syn dicaat verleenen krachtdadig hulp bij het ouruimingswerk en bij de verzorging der slachtoffers. De civiele gouverneur heeft den leiders van het nationale instituut voor kolonisatie een boodschap doen toekomen, waarin hy verzoekt om bespoedigde en ur gente uitvoering van het bouwprogram voor Sevilla. Het gemeentebestuur der stad heeft een commissaris-generaal vor de le vensmiddelenvoorziening verzocht terstond een extra-toewijzing van levensmiddelen voor de slachtoffers der explosie te geven. RADIOREDE VAN PETAIN. Het Fransche staatshoofd maarschalk Pétain heeft gisteravond een radiorede ge houden, waarin hij mededeeling deed van de invoering van onderdomspensioen. Deze maatregel kon, naar Pétain zeide, niet al les geven wat noodig was, doch wel geeft 't wat mogelijk was. De maarschalk ver klaarde, te hopen, dat de wet later zou worden verbeterd. Dit, zeide hij, hangt ech ter van den economischen toestand af. In een door den oorlog verwoest en door een te laag geboortecijfer getroffen land kan men niet ineens groote dingen doen. De jonge generaties moeten zich hardnekkig aan den arbeid wijden. Een land echter, dat geen jeugd heeft, omdat het geen kin deren heeft, kan den ouderdom niet onder houden. Dit zijn eenvoudige en duidelijke v/aarheden, waarvan de leering vergeten is. De ouderdomsverzorging berust op de solidariteit der natie, door klassen en der leeftijden. Pétain kondigde verder nog twee groote sociale hervormingen aan, die betrekking hebben op de beroepsorganisa ties en het woningvraagstuk. Arbeiders, zoo besloot de maarschalk, sinds ik u heb leeren kennen, heb ik het gevoel, u beter te begrijpen en mij meer en meer met u te verbinden. CHINEESCHE TROEPEN MET VERNIETIGING BEDREIGD. De Japansche legerleiding in het Zuide lijke deel van de provincie Sjansi verklaart, dat 20.000 man Chineesche troepen, behoo- rende tot het 93e en 15e leger van Tsjoeng- king, onder rechtstreeksche controle van Tsjang Kai Sjek met vernietiging bedreigd worden. Deze Chineesche troepen, die uit- gezonderf zijn om de rijke vlakten in het Zuiden van Sjansi te controleeren, voeren niet alleen strijd tegen de Japanners maar ook tegen de strijdkrachten der Chineesche communisten. Zij zijn volkomen gedemora liseerd door de omtrekkende beweging van de Japansche troepen. De Japansche een heden berokkenen den Chineezen op ver scheidene punten zware verliezen. HEVIGE REGENS IN JAPAN. De hevige regens, die de laatste dagen in geheel Japan zijn voorgekomen, hebben in de provincie Yamanasji (Midden-Japan) 12 dooden geëischt. Zoo werden 22 arbei ders van een electrische centrale, die in een tunnel werkzaamheden verrichtten, door watermassa's, die van den berg ko mend den tunnel binnendrongen, verrast. Niettegenstaande onmiddell'jk reddingspo gingen in het werk werden gesteld, heeft men slechts 10 der arbeiders levend kun nen bergen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5