]De Liturgie der Kerk j] Het meisje handschoen ZATERDAG 15 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Op de ganzenjacht. A, J. K. te Oegstgeest was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen, om dat hij te Katwijk aan Zee ganzen ge- •choten had, welke op het ijs zaten, ter wijl het jachtterrein aan een ander toebe hoorde. De Officier had in hooger beroep beves tiging van dit vonnis gevraagd. De recht bank, vonnis wijzende, veroordeelde ver dachte tot een geldboete van ƒ30 subs. 14 dagen en verbeurdverklaring van het in- beslag genomen geweer en de negen ge schoten ganzen. De groote vischvangst. C. A. B. te Leidschendam had tij dens de afgeloopen ysperiode met een schepnet visch gevangen in een bijt in het ijs. Hij had gedacht, dat zulks wel mocht, want de burgemeester had er belangstel lend naar staan kijken. De kantonrechter had hem evenwel ver oordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen, van welk vonnis de Officier in hoo ger beroep bevestiging had gevraagd. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot een geldboete van 1 subs. 1 dag, maar het vischinstrument is hij kwijt. Achter de tram. J. H. uit Leidschendam had op 20 December met zijn auto achter de blauwe tram te Voorburg gereden. Toen de tram plotseling bij een halte stopte, kon ver dachte dit door de gladheid van den weg niet en had toen de keus: of tegen de tram op botsen, of erlangs glippen, in de rich ting waar de passagiers in- en uitstapten. Hij had het laatste gedaan en zich toen schuldig gemaakt aan een ernstige ver- keersfout, waarvoor de kantonrechter hem veroordeeld had tot een geldboete van 50 subs. 20 dagen. In hooger beroep had de Officier deze straf verminderd tot 20 subs. 20 dagen. De rechtbank was het hiermede eens en vonniste conform. Door militaire colonne. G. van E. te Noordwijk was met zijn auto te Noordwijk dwars door een mili taire colonne gereden en de kantonrechter had hem daarvoor veroordeeld tot een geldboete van ƒ30 subs. 8 dagen, van welk vonnis de Officier in hooger beroep beves tiging had gevraagd. Het vonnis van de rechtbank werd een geldboete van f 10 subs. 10 dagen. Doorgereden. C. V. te Voorschoten had niet aan het gegeven stopteeken van een veldwach ter voldaan en was deswege veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen. Hij was eveneens in hooger beroep ge komen, maar het hielp hem niets, want de straf bleef zoo. Een lekker kippenboutje. N. A. van L. te Zoeterwoude was aangehouden toen hij een aantal kippen vervoerde, die de snot mitsgaders andere, eveneens onsmakelijke, kenteekenen ver toonden en dus voor de consumptie onge schikt waren. 1 Hij was daarvoor veroordeeld tot een geldboete van ƒ50 subs. 30 dagen, van welk vonnis de Officier* bevestiging had gevraagd. Ook de rechtbank vond dat onsmakelijk kippenvervoer niet in den haak en veroor deelde verdachte eveneens tot 50 subs. 30 dagen. Overtreding vestigingswet. De kruideniersbediende W. de V. te Leiden had voor het Leidsch kantonge recht moeten verschijnen, omdat hij 103 dagen een kruidenierswinkel zelfstandig gedreven zou hebben en zich daardoor schuldig gemaakt zou hebben aan over treding van de vestigingswet. De kantonrechter had hem deswege ver oordeeld tot een totale geldboete van 103 subs. 103 dagen, van welk vonnis de Of ficier in hooger beroep bevestiging had gevraagd. Het vonnis der rechtbank werd een geld boete van 30 subs. 20 dagen. Het zoodje visch. A. M. uit Leidschendam had ge zien, dat diverse personen met wel 70 pond visch naar huis gingen, die zij gevan gen hadden in een bijt in het ijs. Toen hij ook probeerde zulk een zoodje visch te vangen, had hij een verbaal ge kregen, dat de kantonrechter had ingewis seld voor 5 subs. 3 dagen. De Officier had dit vonnis in horoeg be roep bevestigd willen zien, maar de recht bank vond ƒ1 subs. 1 dag genoeg, maar dan met verbeurdverklaring van h?t schepnet. VIER JAREN VOOR MOORDAANSLAG OP ZIJN DOCHTER. De Zutphensche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 49-jarigen fabrieksarbeider G. J. A. uit vEmpe, gemeente Brammen, die op 1 Octo ber van het vorige jaar een moordaanslag op zijn dochter heeft gepleegd. De eisch luidde acht jaren gevangenisstraf. De rechtbank, gisteren vonnis wijzende, ver oordeelde den man tot een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van de preven tieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regeering. BIOSCOPEN TE LEIDEN Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Amor als doelverde- diger (Rosy Bar- sony). Vroolijk lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. V?oensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Lajla (Aino Taube). Natuurfilm lederen avond 8 uur. Zondag 26 30 uur .ederen dag 2 uur riTatinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Drie op de huwelijks reis (Theo Lingen) Komisch lederen avond 8 u. ■ndag van 26 30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Première (Zarah Leander). Revuefilm lederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4 y, en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 4 uur matinée Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De laatste minuut (Walter Steinbeck). Deviezen- zwendel. lederen avond 8 u. dag van 2—7 uur lederen werkdag 2 jur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Radio-programma ZONDAG 16 MAART. HILVERSUM I. 414,4 M. Ned. Programma. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Bach-can- tate 10.00 Gramofoonimiziek 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Omroeporkest 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: „Wie en wat waren onze voor ouders?" 2.00 Melodisten en solist 2.45 Voor de boeren 3.30 Uit Eerlijn: 65e Verzoekconoert voor de Duitsche Weer macht 6.C0 Voor de kinderen 6.30 Gramofoommiuziek 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Viool en piano 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Repor tage 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.). 9.40 Gra mofoonmuziek 9.45 Engeische berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. Ned. Program ma. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Mor genwijding 9.00 Rondom'het orgel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroep orkest, solist en declamatie. 12.00 Cy clus „Kent gij Uw Bijbel?" (gr.pl.) 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Romancers, so liste en gramofoonmuziek. 2.00 Belang rijke uitzendingen in deze week. 2.15 Inleiding volgende uitzending. 2.25 „Co- si fan tutte", opera. 3.50 Gramofoonmu ziek. 4.00 Boekenpraatje. 4.15 Siu- diodienst. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Voor natuurliefhebbers. 6.00 Amu sementsorkest en solist. 6.45 Actueele reuortage of gramofoonmuziek. 7.00 Sport van den dag. 7.15 Cabaretpro gramma. 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. GEUL RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0022.00 Hollandsche Programma. 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2de Programma: 8.0020.15 Hollandsch Programma. 20.0023.00 Hollar.icLsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales. 23.0024.00 Duitsch PTOgramma. 3e en 4e Programma: 8.0023.00 uur Duitsch Programma. MAANDAG 17 MAARRT. HILVERSUM I, 414,4 M. Ned. Programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek 7.QO Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek 8.00 Dagopening 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberich ten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek 10.40 Trio Hoog-Brederode—Röntgen. 11.20 Declamatie. 11.40 Ensemble Jack der Kinderen en solist (12.0012.15 Gramo foonmuziek.). 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Ramblers 1.30 Phiiharmonisch kwartet 2.10 „Onze keuken", causerie. 2.30 Orgelspel. 3.00 Omroeporkest 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor zie ken en thiuiszittenden. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest 6.00 Melodisten eq solist (6.156.30 Causerie over het stre ven van den Nederlandsch en Bond voor Kunst in Industrie). 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.30 7.45 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Resi dentie-orkest 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engeische berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. Nederlandsch Programma: 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgendienst 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Musette-ensemble en soliste (opn.). 11.00 Huishoudelijke vragenbeantwoor- ding. 11.15 Viool en piano (11.3011.45 Gramofoonmuziek) 12.00 Berichten N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijlisch Gloria, geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. ZONDAG 16 Maart. Derde Zondag van den Vasten. Mis: Oculi. Geen Gloria. Ze gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e Omnipotens (voor levenden en dooden); 4e voor de vrede. Credo. Kleur: Paars. Voortdurend moeten wij ons oog gericht houden op den Heer (Introitus), van Wien alleen wij hulp kunnen verwachten, om ons te verdedigen tegen onze vijand (de duivel), die overmachtig dreigt te worden (Gebed, Graduale) en ons wil verleiden tot zonden, welke onder ons christenen, zelfs niet genoemd moeten worden. Epis tel). Onze levenswandel moet zijn als kin deren van het Li.cht (het ware geloof), God dienende, gelijk plichtgetrouwe dienaars betaamt (Epistel, Tractus). De uitdrijving van de duivel (Evangelie) toont ons de macht van God over de duivel, laat ons zien, welk een hulp wij hebben in den Heer. Met Zijn hulp zijn wij zeker in staat Zijn billijke voorschriften te onderhouden (Offertorium) en, mogen wij in het verle den hetbben misdaan, het Goddelijk Zoen bloed moge ons reinigen en heiligen (Stil- gebed), opdat wij eenmaal gelukkig in de hemel God kunnen loven. (Communio). MAANDAG 17 Maart. Mis van de H. Gertrudis, Maagd: Vultum. 2e gebed van den H. Patritius, Bisschop en Belijder; 3e gebed en laatste Evangelie van den Maan dag L d. 3e weak van den Vasten; 4e ge bed voor de vrede. Kleur: Wit Of De Mis van den Maandag: In Deo. Gaen Gloria. 2e gebed van de H. Gertru dis; 3e v. d. H. Patritius; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. De heilige Gertrudis is één van de meest populaire heiligen geweest van ons vader land. De „dronk van St. Geertrui" of „St Geertrui's minne" was bij onze voorouders een geliefkoosde toost. Geen reiziger of pelgrim begon zijn tocht, zonder dat men hem onder St. Geertrui's aanroeping of „minne" een voorspoedige- reis en behou den terugkeer had toegedronken. DINSDAG 18 Maart. Mis v. d. H. Cyrü- lus van Jeruzalem, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In mo&io. 2e gebed en Iaat ste Evangelie v. d. Dinsdag i. d. 3e week v. d. Vasten; 3e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Dinsdag: Ego. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Cyrillus; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Van den heiligen Cyrillus bezitten wij nog veel geschriften over de geloofsleer. Deze dateeren grootendeels uit de tijd, dat 12.15 Esmeralda 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 Orgel spel en Schrammelkwartet. 1.45 Gra mofoonmuziek 2.00 Concertgebouw-or kest (opn.). 3.00 SylvestTe-trio. 3.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinde ren. 5.00 Lijdensmeditatie (gr.pl.). 5.15 Nieuws-, economische en beursberich ten ANP. 5.30 Omroeporkest (6.Ö06.15 Gesprekken met luisteraars). 6.45 Actu eele reportage of gramofoonimuzlek. 7.00 Friesch praatje ANP. 7.15 Pianovoor- dracht. 7.40 Cyclus „De geest van onzen tijd." 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma. 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. Ze Programma: 6.4520.15 Hollandsch Programma. 20.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales. 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: ff.4524.00 Duitsch Programma. de heilige belast was met het onderricht van de doopleerlingen. Tijdens zijn bis schopsambt streed 'hij voortdurend tegen de loochening van de Godheid van Christus, waarvoor hij ballingschap heeft moeten verduren. WOENSDAG 19 Maart. Feestdag van den H. Joseph, Bruidegom van de Allerheiligste Maagd. Mis: Justus. 2e igebsd en laatste Evangelie v. d. Woensdag i. d. 3e week v. d. Vasten; 3e gobed (&lleen in stille H.H. Missen) v. h. Allerheiligst Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Zie in het feest eigen v. h. Bisdom op de Woensdag na 12 Maart) Credo. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit N.B. De H. Mis v. d. Woensdag i. d. 3e week v. d. Vasten is NIET geoorloofd. Van den H. Joseph, vandaag bijzohder vereerd als de Bruidegom v. d. Allerheiligste Moe dermaagd, staat slechts in het H. Evangelie Oipgeteekend, dat hij „rechtvaardig" was. 't Is wel weinig, maar.liet zegt ALLES. Allerrech tv aardigste Joseph bid voor ons. DONDERDAG 20 Maart. Mie v. d. H. Wulfram, Bisschop en Belijder: Statuit (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donder dag i. d. 3e week v. d. Vasten; 3e gebed: voor de vrede. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Donderdag:Salus populi. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Wulfram; 3e voor de vrede. Kleur: Paars. Door wijze en godsdienstige Leermeesters onderwezen is de heilige Wulfram geko zen tot bisschop van Sens. Na eenige ja ren van trouwe vervulling van zijn bis schoppelijke bediening, ging hij het H. Evangelie prediken aan de Friezen. Op het zien van de wonderwerken van de Hei lige bekeerden velen, o.a. ook de Friezen koning Radboud. Helaas trok deze zich op 'het laatste oogenblik vóór het toedienen van het H. Doopsel terug en bleef heiden. VRIJDAG 21 Maart. Mis v. d. H. Bene dict us, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Vrijdag i. d. 3e week v. d. Vasten; 3e gebed voor de vrede. Kleur. Wit Of: De Mis v. d. Vrijdag: Fac mccum. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Benedictus; 3e voor de vrede. Kleur: Paars. In een tijd van groote verwarring, waar in alles ten ondergang scheen gedoemd', wekte Gods Voorzienigheid de H. Bonedic- tus op, die, nog geen twintig jaar, in zijn kloosterstichting in bet Italia-ansche dal Subiaco een brandpunt vestigde van bo vennatuurlijke deugd. Na de dood van de Heilige in 543 verspreidde zich de Benedic tijner-Orde over bijna de geheele wereld, waardoor de krachtige geest van de Hei lige een heerlijke invloed uitoefende en aan de christelijke beschaving weer nieuw leven werd ingestort. ZATERDAG 22 Maart. Mis v. d. Zater dag L d. 3e week v. d. Vasten: Verba. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipo tens; 4e voor de vrede. Kleur:Paars. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Patritius, Bis schop en Belijder: Statuit 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Maandag i. d. 3e week v. d. Vasten; 3e gebed voor de vrede. Of: De Mis v. d. Maandag met 2e gebed v. d. H. Patritius; 3e voor de vrede. Geen Gloria. Kleur: Paars. DINSDAG. Mis v. d. Z. Salvator van Horta, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Cyrillus; 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag Ld. 3e week v. d. Vasten; 4e gebed voor de vrede. Of: De Mis v. d. Dinsdag met 2e gebed v. d. z. Salvator; 3e v. d. H. Cyrillus; 4e voor den vrede. Geen Gloria. Kleur: Paars. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. FEUILLETON met de een Moderne asschepoester historie van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden). 2) In vredesnaam. Vera, wat is dat hier voor een chaos?! Als je hier bent gekomen om me de les te lezen, verdwijn dan maar liever meiten! Ik was een oogenblik op bed gaan liggen om frisch te zijn voor vanavond. Naiuurliik heeft die ezel van een Ursel me weer vergeten te wekken, zoodat ik m'n tijd. verslapen heb. Sta toch niet zoo stom te kijken! Heb je den wagen besteld? 't Is al bij half acht: als dat zoo doorgaat, kom ik nog te laat ook! Bedaar, Vera. De wagen is besteld en je zult op tijd klaar zijn. Ga maar voor den spiegel zitten en wind je niet zoo op. Vera Stanieck, Anne's stiefzuster, nam achter haar toilettafel plaats. De spiegel weerkaatste de gezichten der beide, weel zeer uiteenloopende zusters. Anne's smal, fijn gezichtje was in scherpe tegenstelling met het Slavische type van Vera, bij wie het breede voorhoofd, de korte neus en de groote, roode mond do mineerden. Anna verpersoonlijkte het teedere, lief tallige meisjestype; Vera was in sommige opzichten leelijk, maar pikant. Zij consta teerde voor de zooveesste maal het ver schil tusschen haar en naar zuster en voor de zooveelste maal ergerde ook zij zich, dat dit in haar nadeel uitviel. Anne echter had geen tijd om vergelij kingen te maken. Zij onduleerde Vera met vaardige handen, deed haar de oorbellen aan en wilde juist den tulen kraag van het Pierrettecostuum oir. den bruinen hals van haar stiefzuster leggen, toen deze haar onwillig wegduwde. Laat dat. Dat ding kan je me om doen, als ik het costuum aan heb. Waar heb ilk m'n masker nu weer gelaten? Zoek het toch op en treuzel niet zoo! Anne vond het- masker. Zij hielp Vera in het costuum en maakte haar schoenen vast. Au, die spang knelt! Wat heb je daar nu weer mee uitgevoerd? Kijk eens, of de naden van m'n kous wel recht zitten! Anne knielde op den grond, maakte de spang in orde en controleerde de kousen. Niets op aan te merken, Vera. Nou, dan ben ik zoowat klaar. Geef mij de eau de cologne nog even. Hopen- lijk is mama ook al zoo ver. Ze heeft vreeselijk lang werk om zich te kleeden, sinds Esschental haar het hof maakt. Als de wagen nu maar op tijd komt! Op het zelfde oogenblik klonk het klap pen van een zweep. Anne boog zich uit het raam. De wagen is er al! Alleen mama nog niet! riep Vera woe dend. Ik wou dat die Esschental nu einde lijk maar eens met zijn aanzoek voor den dag kwam, dan bestaat er ten minste een kleine kans, dat ze haar gemoedsrust weer terug vindt, en niet meer uren voor haar toilet noodig heeft. Dat eeuwige in angst en vrees leven, dat de consul niet zal toe happen, is eenvoudig onuitstaanbaar. Ook ik hoop, dat mama's liefste wensch spoedig in vervulling zal gaan, zei Anne rustig. Vera keerde zich met een ruk om en staarde haar zuster aan. Nou, of je hebt visschenbloed in je aderen, of je bent een schaap van goed heid en bescheidenheid. Vermoedelijk bei de. Uit jou kan men nu eenmaal toch nooit wijs worden. Als het werkelijk zoover komt, stapt mama op een goeien dag bij je binnen en zegt kortweg: Esschental heeft me na de vele attenties, die hij me bewe zen heeft, eindelijk ten huwelijk ge vraagd. Ik zal dit aanzoek natuurlijk aan nemen. De consul kent me natuurlijk als de weduwe Stanecki. Ik voel er niets voor om hem te vertellen, dat ik voor het huwelijk met Staniecki al eens getrouwd ben ge weest en ook uit dat huwelijk een dochter is geboren. Het is voldoende, dat hij Vera kent. Geen man is er trotsch op echtgenoot nummer drie te worden. Ik heb het daarom doen voorkomen, alsof je hulp in de huis houding bent. Ik hoop, dat je daar geen bezwaar tegen zult hebben, aannemende, dat mijn geluk op het spel staat Ik zou er ook geen bezwaar tegen hebben, antwoordde Anne gelaten. Sinds we hier wonen, vervul ik toch al de rol van hulp in de huishouding. Waarmede je volkomen tevreden schijnt te zijn. Je onderdanige houding tegenover mama heeft in ieder geval tot gevolg gehad, dat je nergens wordt ge vraagd. Met mij moesten ze zooiets niet probeeren, m'n waarde. Ik zou een gelegen heid om te dansen niet ter wille van mama voorbij laten gaan. Ik geef daar nu eenmaal niets om. Dat schijnt zoo! Ik ga eens zien, of mama eindelijk klaar is. Vera trok de deur open en botste daar bij tegen een forsche, maar, ondanks haar leeftijd, nog knap en interessan't uitziende vrouw op, in wie men onmiddellijk de moeder van Vera herkende. Zij had het zelfde Slavische gezicht en de donkere, onrustige oogen. De trekken van Anne zocht men in dit opzicht echter tevergeefs. Mevrouw Olga Staniecki droeg een rood, laag uitgesneden fantasiecostuum. Ze had zich getooid met alle sieraden, die ze be zat en wuifde zich met een omvangrijken waaier op gracieuze wijze koelte toe. Wel, kinderen, hoe vinden jullie me? Anne ze niets, maar Vera wist geen woorden genoeg te vinden om haar bewon dering te jutten. Zij wist, dat haar moeder complimenten bij het pond kon verdragerf. De zeldzaam ijdele vrouw schreed als een pauw op en neer. Daarbij kwam ze bijna in botsing met Senta Bratt, die beladen met haar schildersgereedschappen de trap opkwam. Beval ik u, juffrouw Bratt? Een lof tuiting, uit den mond van een kunstenares zou ik bijzonder op prijs stellen. Zie ik er goed uit? u fonkelt als een kerstboom op 25 December bromde de schilderes. Mevrouw Staniecki liet den spot gena diglijk over zich heen gaan, maar luchtte baar verborgen ergernis op Anne. Alleen m'n lieve Anetje heeft geen woord van lof voor haar moeder, zei ze hatelijk. Vermoedelijk kan. ik haar even eenvoudigen als verfijnden aristocratischen smaak niet bevrdedigen. Vermoedelijk is Anne te moe om zich aan bijvalsbetuigingen te buiten te ga* a viel Senta Bratt haar scherp in de rede. Ze heeft den heelen dag gewerkt. Mevrouw Staniecki maakte een groot moedig gebaar. Daarvoor kan ze dan nu ook uitrusten, Anne, je hebt den geheelen avond voor jezelf. Alleen moet je nog even mijn slaap kamer opruimen en kijk dan meteen even mijn zijden kousen na. Er zijn er een paar bij met een laddertje. Misschien vind je ook nog even tijd om het menu voor morgen samen te stellen; ik ben van plan den consul te eten te vragen. Vergeet niet met Ursel het zilver te poetsen. Wat zullen we voor bijzonder schoteltje geven? Eiercrême? Of Califonische salade? Enfin, overleg dat maar eens met Ursel, maar denk er aan, dat het iets extra bijzonders moet zijn. De consul weet een goeden maal tijd te waardeeren. En by de koffie wat klein gebak. Dat kun je vandaag alvast maken. De consul op dol op zoetigheden o, daar klapt de koetsier alweer met zijn zweep. Vlug Vera, vlug. Ja Anne, je moet dat mooie waken voor de koffie tafel nog even wasschen en spannen. En zorg dan meteen voor sigaren en sigaretten. De consul rookt bij voorkeur geïmporteerde Egyptische, die in die blauwe doosjes en als je straks naar de eetkamer gaat, kyk dan even (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 11