BIOSCOPEN TE LEIDEN £ngelcuidó umliezen in de CucfU en te% zee Duitsche en Britsche opgaven Hitier te Llnz Matsoeoka naar Berlijn DONDERDAG 13 MAART 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 zielen in het veld te brengen? De zinne loosheid van de voorstelling, dat een volk, dat in aantal slechts een fractie is van het Duitsche volk, zou kunnen landen en nog de Duitsche weermacht overwinnen, is duide lijk. Wat overigens het landen betreft, heeft de Führer zich bereid verklaard, den Engel- schen ieder gewenscht gebied ter beschik king te stellen. Ik geloof, dat er ook in Ne derland eenige dweepers zijn, die naar zulk een landing verlangen. Daarover kan naar de woorden van den Führer gesproken worden. Wanneer dan echter in den tegen aanval het Engelsche leger vernietigd wordt, kan zulk een dweeper zich eens voor stellen, wat van Nederland en van het Ne- derlandsche volk met zijn 260 zi'elen per vierkante kilometer nog over zou blijven. Ja maar, de luchtvloot. Wat dit betreft, moet ik vragen consequent te zijn. Degenen, die op de luchtvloot rekenen, zijn juist dezelfden, die meenen dat de aanvallen van de Duitsche luchtvloot op Engeland niet een overeenkomstige uitwerking hebben. Hoe kan de Engelsche luchtvloot met de veel langere afstanden, die zij op weg naar de in Duitschland en over half Europa ver spreide doelen over het continent moet af leggen, succes hebben? En wat de weer standskracht van het Duitsche volk betreft, kan ik de wereld geruststellen. Deze weer standskracht is thans ontzaggelijk en de vastberadenheid vreeselijk. Eerder zal ge heel Europa in een puinhoop veranderen, voor Duitschland den strijd opgeeft. Ik weet niet, of het voor een bewoner van de be zette gebieden doelmatig is, een dergelijke opvoering van den strijd te wenschen, want naar tijdsorde gerekend zullen zeker eerst de bezette gebieden in puin gelegd wor den, voordat een vijand Duitschland be reikt. En wanneer men zulk een dweeper vraagt, hoe het wonder moet geschieden, dan rekent hij in de laatste plaats met de wapenleveranties der Vereenigde Staten. Dit heeft zijn goede redenen. In de eerste plaats zijn de wapens niet in Engeland, dus ze zijn er niet Doch de wapens zijn ook niet eens In de Vereenigde Staten. Ze zijn er dus in het geheel niet. Ja, de wapenfar brieken en de grondstoffen voor het ver vaardigen van deze wapens zijn er nog niet eens. EerSt moeten de electrische centrales gebouwd worden om met behulp hiervan de grondstoffen voor de vliegtuigen te verkrij gen. De wapens zijn dus absoluut in het geheel niet aanwezig. Het is moeilijk een juiste zin te vormen om dit niet-aanwezig zijn uit te drukken. In 1941 rekent men ook in Engeland niet meer op eenigerlei merk bare hulp. En wanneer eenmaal de fabri cage langzaam op gang komt de Führer is de eerste deskundige op het gebied van bewapening, en kan beoordeelen hoe lang zulk een op gang komen duurt wanneer dus in langzaam tempo wapens ter be schikking komen en vervolgens vervoerd moeten worden, dan moeten zij eerst door de duikboot- en luchtversperring breken, waarvan onlangs een Amerikaansche des kundige nl. een admiraal verklaarde, dat in den afgeloopen tijd een kwart van alle wa pens zich aan boord bevond van schepen, die getorpedeerd zijn. Een schip echter, dat getorpedeerd wordt, ondergaat e.i niet aan komt, brengt ook geen wapens naar Enge land. Dit alles geschiedde in een periode waarin om zoo te zeggen de duikbootoor log met zeer bescheiden strijdkrachten werd geoefend. Wanneer echter toch Ame rikaansche wapens naar Europa zouden ko men, dan zal dit echter weer een derden partner van het driemogendhedenpact rust en voldoening schenken. EEN SOORT VERZETS- BÉWEGING. Ik heb deze bijzonderheden ietwat uit voeriger vermeld, omdat ik nu tot een on derwerp kom, dat zeer ernstig is. Er is hier in Nederland een soort verzets beweging geweest. Krachtens de uiteen- loopendste drijfveeren hebben zich enkele lieden vereenigd om sabotagedaden tegen de Duitsche weermacht te plegen. Deze drijfveeren waren van verschillenden, ge deeltelijk van materieelen aard. Ook de be ginselen van deze groepen waren eigenlijk materieel, want anders zou niet als hoogste straf voor alomvattend verraad beslag op het vermogen in uitzicht gesteld kunnen worden. Het is duidelijk, dat in een derge lijk geval de bezettende mogendheid met onverbiddelijke scherpte doortast Er zijn menscljen, die van meening zijn, dat zij krachtens nationale beweegredenen zich persoonlijk op het spel zetten en dat het ingezette en verspeelde leven een soort oproep en aansporing voor de overigen vormt en een aanleiding tot nationale ge dachtenis voor de nakomelingen, kortom, dat zij nationale helden en martelaars wor den. Deze meening is een onjuistheid. Als nationale helden en martelaars blijven slechts diegenen in de herinnering van een volk -voortleven, die hun leven aan de goede zijde van de ontwikkeling van dit volk op het spel hebben gezet. Slechts wie voor de werkelijk-dragende politieke idee van een volk zijn leven heeft gela ten, geld als Heros. Wie aan den verkeer den stond wordt vergeten, al heeft hij zich persoonlijk nog zoo flink gedragen. GEMEENSCHAPPELIJKE ARBEID. „Met .ons of tegen ons", dat is het pa rool en de beslissing, waarvoor iedereen staat. Misschien heeft menig Nederlander nog bezwaren, omdat hij van meening is, dat „met ons" beteekent zich bloot te stel len aan Groot-Duitsch imperialisme. Van Duitsche zijde staat tegenover deze be zorgdheid omtrent Groot-Duitsche impe rialisme de bedenking nopens Neder- landsch separatisme. Wat evenwel moet worden nagestreefd is de wil en de vast beradenheid' om gemeenschappelijk te ar beiden. Als mij thans gevraagd wordt, hoe mijn verhouding is tegenover de afzonderlijke Nederland-sche mannen, dan kan ik zeggen, dat ik van het standpunt van de bezetten de mogendheid den Nederlander afzonder lijk er naar beoordeel of hij de openbare orde en het openbare leven steunt of in gevaar brengt. Als nationaal-socialist ech ter en nationaal-socialist zijn is het we zen van eiken Duitscher dus met het oog op den zin van alle gebeurtenissen van onzen tijd en op de bijzondere taak, die de nationaal-socialist in dezen tijd onder vol strekte opoffering van zijn eigen bestaan heeft te vervullen, zeg ik, dat het onder scheid tusschen vriend en vijand gemaakt wordt naar den maatstaf of wij ons op iemand kunnen verlaten als wij niet meer als bezettende mogendheid in dit land zijn. Want wij willen in het geheel niet voor alle tijden als bezette mogendheid in dit lard blijven. Wij willen, dat de Nederlanders zelf uit innerlijke overtuiging en met hun geheele wezen aantreden voor het groote werk van den opbouw van ons Germaan- sche gemeenschapsgebied en daarmee van een nieuw Europa. Daarom luidt de vraag: hoe zullen de menschen afzonderlijk zich hier gedragen, als de Duitsche weermacht en de Duitsche politie niet meer in het land zijn? Zullen dan de op de menschen af zonderlijk aanstormende confessioneele, maatschappelijke, traditioneele en kapita listische invloeden er toe leiden, dat de enkeling vroeg of laat van zijn min of meer eerlijk en vast genomen besluit wordt af gebracht en ten slotte in zijn hang naar de vertrouwde idylle weer in het anglophiele vaarwater verzeild raakt? Naar deze mo gelijkheden beoordeelen wij de menschen hier en, daar er nooit meer een lOden Mei mag komen, is het duidelijk in welke han den wij de vrije politieke verantwoorde lijkheid in dit land eenmaal kunr.en leg gen, n.L in de handen van diegenen, die door bewuste, onwankelbare vervulling van de taak. die uit het gemeenschappe lijke Germaansche lot voortvloeit, dit land en tevens zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te beveiligen. Wij hebben in dit land kameraden gevonden, dat wil zeggen, de gevluchte regeering heeft deze kameraadschap in de' gemeenschappelijke gevangenis san samengesmeed. Wij zien, dat deze kameraadschap steeds hechter wordt. De e?n een goede Nederlander, de an der een goede Duitscher, maar beide vereenigd in nationaal-socialistischen geest en vastbesloten dit nationaal-so- cialisme als dragende politieke bewe ging tot grondbeginsel van de nieuwe ordemng te maken. Zoo zijn we hier aangetreden, wij staan hier op dezen bodem om een historische opdracht te vervullen. Wij zullen niet van dezen grond wijken voor deze opdracht in der daad is vervuld. Men zal ons eerder in stukken moeten scheuren dan dat wij ook maar een milimeter van de vervulling van deze opdracht afwijken. Wij zijn waarlijk vol van een religieus fanatisme. Adolf Hitler, de Führer van het Groot-Duitsche Rijk, de Führer. van alle Germanen in de nieuwe ordening van het avondland, heeft ons de opdracht gegeven. Wij staan aan getreden en ook al zouden wij sneuvelen, hij zal overwinnen. Heil den Führer. Voor de groote bijeenkomst, welke de Kring Noord-Holland van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in Nederland had ge organiseerd, bestond een overweldigend groote belangstelling. Niet alleen was er geen stoel meer on bezet, maar.reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst stonden de belang stellenden in dichte drommen tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlaggedoek fees telijk was versierd. Ook het podium, waar op een militair muziekcorps had plaats ge nomen, was smaakvol aangekleed. Toen de Rijkscommissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen, waarbij zij den hoogen autoriteit den Duitschen groet brachten. De heer W. Paustian, leider van den Kring Noord-Holland van het Arbeitsbe- reich der N.S.A.P. in Nederland, heette de aanwezigen vervolgens welkom. In het bij zonder richtte spr. zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot de eeregasten van dezen middag, tot wie o.m. behoorden de generaal der infanterie Ruoss als vertegen woordiger der weermacht, de commissaris- generaal S.S. Brigadeführer Rauter, com missaris-generaal dr. Wimmer, commissaris generaal tevens leider van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in Nederland Schmidt, de vertegenwoordiger van het ministerie -van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Bene, Brigadeführer Knoblauch, de gene raal der politie Schumann, de Marinebe- fehlshaber Admiral Kienast. Verder alle provinciale en stedelijke gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, de commissaris van de provincie Noord-Holland, rar. A. J. Backer, de regeeringscommissaris en bur gemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voüte en de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg. Voorts verscheidene vertegenwoordigers van partij, weermacht en politie, alsmede belangrijke figuren uit de N.S.B. en de N.S.N.A.P., professoren van de Amsterdamsche universiteit, ver tegenwoordigers van het Amsterdamsche stadsbestuur, enz. Na de begroeting hield de Rijkscommis saris de hierboven weergegeven rede. De rede van den Rijkscommissaris werd door de talrijke aanwezigen met zeer groo te aandacht gevolgd. Herhaalde malen werd zij door applaus onderbroken. Aan het einde werd ze onderstreept door een langdurig handgeklap. Hierna besteeg commissaris-generaal Schmidt het podium om de aanwezigen uit te noodigen tot slot het gebruikelijke eer betoon aan den Führer te brengen. Het werd gevolgd door het zingen van de Duitsche volksliederen. Even plechtig als bij het begin der bijeenkomst de vaandels waren binnengedragen, werden zij nu bij het einde weggevoerd. Voor den ingang van het Concertgebouw defileerde vervolgens het vierde Totenkopf- regiment Ook van de zijde van het Am sterdamsche publiek was voor dit militaire schouwspel groote belangstelling. Zoowel voor als na de bijeenkomst zorg den Duitsche en Nederlandsche politie in de omgeving van het Concertgebouw voor een passende afzetting. PRIJSONTWIKKELING EN VOORRAAD- VORM3NG IN DE VEREENIGDE STATEN. Europapress meldt uit New Vork. In het maandverslag van de National City Bank of New York wordt medege deeld, dat voor de Vereenigde Staten geen actueel inflatiegevaar meer 'bestaat. Het niet te loochenen feit van de voortdurende prijsstijging van de laatste weken moet worden toegeschreven aan verschillende oorzaken. D-e toestand in de scheepvaart, de aanhoudende vrees voor een algeheel stilleggen van de scheepvaart met 't Verre Oosten en de daardoor veroorzaakte stij ging van de vrachten hebben de prijzen voor invoerwaren bijna tot een peil doen oploopen, dat bij het uitbreken van den oorlog even werd bereikt door speculaties. De verhooging van de vrachttarieven met niet minder dan een kwart van de huidige tarieven op het Verre Oosten en Zuid Amerika, wordt pas op 1 Alpril a.s. van kracht. In den nog resteerenden tijd willen de importeurs zich dekken, waarbij rub ber, zijde, jute, cacao, suiker, koffie, tro pische olieën en schellak de voorkeur ge nieten. De aanhoudende spanning in het Verre Oosten heeft volgens het verslag van de National City Bank of New York op ver schillende markten overdreven speculaties gewekt, zooals het vérmoeden van een spoedige verhoog in g van den suikerprijs van 7 op 10 cents, in verband met het stop zetten van de suikerleveranties van de Philippijnen aan de Vereenigde Staten. Te gen deze speculatieve verwachtingen wordt met recht gewezen op de omvangrijke sui kerreserves en eraan herinnerd, dat de Vereenigde Staten met hun groote voorra den suikerbieten in ieder geval in staat zijn in geval van nood de behoefte aan bui tenlandsche rietsuiker om te schakelen op de binnenlandsche productie. Volgens geloofwaardige mededeelingen van Harriman, d'en leider van de grond- stoffenafdeeling van het OPM (Officie of Production Management), beschikken de Vereenigde Staten over suikenvoorraden, die voldoende zijn voor ongeveer 15 maan den. Ook de overige grondstoffen van Oost- Indië zijn van de zijde der Vereenigde Sta ten op zulk een groote schaal aangekocht, dat volgens de meening van Harriman in de toekomst niet op schaarschte behoeft te worden gerekend. Anderzijds moeten even wel de hoogere transportkosten door den verkooper aan den kooper in rekening worden gebracht, hetgeen een stijging van het prijsniveau tot gevolg zal hebben. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op bet trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer. Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Moord in de villa Harden (Louis Gra- veure). Sensationeel Lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Lajla (Aino Tube; Natuurfilm lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: De misdaad van Fa breani (Karin Hardt) Ridders in lompen. Detective-film lederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: (Watt en 1/2 Watt) Komisch lederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4K en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2K uur matinée Goedgekeurd Best Ontraden. BIJNA 3.800 VLIEGTUIGEN VERLOREN. Het Britsche luchtwapen heeft volgens officieele gegevens in den tijd; van 23 Ju ni 1940 tot 28 Februari 1941 in totaal 3784 vliegtuigen verloren. Daarvan werden in luchtgevechten neer geschoten 2966 en door luchtdoel- en ma rine-artillerie 505 toestellen; 313 Engelsche machines werden op den beganen grond vernield. Dit is precies het dubbele van het aantal, dat de Engelsche minister van luchtvaart Sinclair, in zijn Lagerhuisrede van 11 Maart heeft genoemd. Volgens zijn gegevens zou de Britsche Luchtmacht de laatste tien maanden minder dan 1800 vliegtuigen hebben verloren. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen heeft de parlementaire secreta ris van den Britschen minister van arbeid, Thomas William, in een vergadering van famers te Chester verklaard, dat de tegen woordige positie der scheepvaart van En geland nog veel wanhopiger is dan een jaar geleden en nog kritieker dan in de ja ren 1914—1918. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN KIEL. Gisteren in de ochtenduren hébben vij andelijke vliegtuigen Kiel aangevallen. Er werd een groot aantal brisantbommen uit geworpen, die ten deele op woonwijken vielen. Verscheidene woonhuizen werden vernield of beschadigd. Onder de burger bevolking vallen twee dooden te betreuren Bovendien werden dertien burgers ge wond. HEVIG LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL. In den loop van gisteren is boven het Kanaal een hevig luchtgevecht geleverd tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en En gelsche Spitfires. Naar het D.N.B. ver neemt, naderden de Engelschen op tamelijk groote hoogte. Binnen enkele minuten werden drie Spitfire machines omlaag ge schoten. Toen de Britsche formatie merkte, dat het gevecht ongunstig voor haar ver liep, onttrok zij zich aan den strijd en vloog zij snel terug. DE ENGELSCHE SCHEEPSVERLEBZEN. De verslagweek van de Engelsche admi raliteit omtrent verliezen aan koopvaardij schepen, die 2 Maart eindigde was een der succesvolste weken van den Duitschen oor log tegen de Britsche koopvaardij. In de ze week meldde het opperbevel van de weermacht de vernietiging van een groot convooi door Duitsche onderzeeërs met een verlies van 125.000 brt. aan vijandelijke scheepsruimte, de verstrooiing en gedeelte lijke vernietiging van verscheidene andere convooien door Duitsche duikbooten met een vernietiging van 83.000 brt., benevens aanzienlijke successen van andere Duit sche strijdkrachten ter zee. Voorts slaagden in bedoelde week Duit sche gevechtsvliegtuigen met grooten ac tieradius erin, op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland negen schepen van een Engelsch convooi van totaal 58.000 brt. tot zinken te brengen. Met inbegrip van een groot aantal afzonderlijke sucoessen van de Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht bereiken de van Duitsche zijde in deze week gepubliceerde berichten over de verliezen van de vijandelijke koopvaar dijvloot, 432.600 brt. De thans door de Engelsche admiraliteit gepubliceerde lijst met verliezen in de, week tot 2 Mdart middernacht, omvat 29 schepen van in totaal 148.038 brt. De Brit sche opgaven beperken zich weliswaar tot een derde van de Duitsche, maar het getal van 148.038 brt. bewijst toch, dat de Lon- densche admiraliteit onder den druk der feiten niet meer heeft kunnen vasthouden aan haar tot dusver gevolgde methode, om de vernietiging van groote Engelsche con vooien te qualifioeeren als „Duitsche ver zinsel". Wel houdt zij vast aan een oude methode, dat zij slechts .percenten van de ware verliezen erkent. VAN VOORSTELLEN AAN DE GRIEKEN NIETS BEKEND. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat van voorstellen aan de Grieken, om de gevechtshandelingen te staken, in de Wil- helmstrasse niets bekend is. EDEN UIT CAIRO VERTROKKEN. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Anthony Eden, is Dinsdagmor gen uit Egypte vertrokken. De Londensche nieuwsdienst had tevoren uit Cario gemeld, dat Eden en de chef van den generalen staf, Dill, bun besprekingen met de chefs van de drie aideelingon der weermacht, generaal Wavell, admiraal Cunningham, en luchtmaarschalk Long more, nog hadden voortgezet. TER HERDENKING VAN DEN^ „ANSCHLUSS" De Führer is gisteravond om ongeveer 21.00 uur onverwacht te Linz aangekomen om deel te nemen aan de herdenkingsplech tigheid naar aanleiding van 't feit, dat drie jaar geleden de Oostmark werd bevrijd. De bevolking bereidde den Führer een geestdriftige ontvangst. De Führer heeft vervolgens In een mas savergadering in de Festhalle te Linz een rede gehouden, waarin hij uitging van den dag in Maart, drie jaar geleden, die de aan eensluiting van het Duitsche volk naar bin nen en de mobiliseering van de volkskracht naar buiten heeft gebracht. Hij gaf een kort overzicht van den succesvollen op- bouwarbeid der laatste drie jaren en bracht zijn onwrikbaar vertrouwen in de overwin ning tot uiting. De 40.000 aanwezigen brach ten den Führer op stormachtige wijze hulde. REDE VAN GOEBBELS Ter gelegenheid van den derden verjaar dag van de vorming van Groot-Duitsch- land heeft rijksminister dr. Goebbels een rede gehouden. Hij vergeleek de, hopelooze situatie, waarin Engeland zich heden be vindt, met de in elk opzicht stabiele en veilige positie van Duitschland en hij leid de uit deze tegenstelling het onwankelbare vertrouwen in de overwinning af, waar mede het Duitsche volk de komende ge beurtenissen tegemoet ziet. Voor de eerste maal in onze geschiedenis, verklaarde de minister, staan alle Duitschers aangetreden om voor het Duitsche volk thans definitief de plaats onder de zon te bevechten, die de wereldplutocretie het tot dusver heeft ontzegd. Terwijl de wereld nog steeds haar hoop stelt op strijd en broedertwist in Duitschland. wordt in wer kelijkheid het Duitsche volk in al zijn stammen in dezen strijd tot een on verbreek bare eenheid aaneengesmeed. Dr. Goebbels betoogde voorts, hoe deze oorlog de beslissende strijd is tusschen twee vijandelijke werelden, hoe het socialis me der jonge volken de plutocratie van een oude verroeste wereld terneerwerpt. In de zen „klassenstrijd tusschen rijke en arme. naties" heeft Churchil lhet pleit reeds ver loren. Duitschland is op het gebied der le- vensmiddelenvoorzieningen en op econo misch gebied gedekt. De beste weermacht ter wereld staat gereed om het bevel .van den Führer op te volgen. IJdele dreigemen ten en gezwets van den vijand kunnen Duitschland geen angst aanjagen. In vast beraden stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van den Führer. In vast ver trouwen op hem, die den goeden weg wijst, gaat het de beslissing tegemoet. WOENSDAGAVOND VERTROKKEN. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Josoeke Matsoeoka, is Woens dagavond te 10.35 uur (Japansche tijd), naar Europa vertrokken. Bij het vertrek van den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en de elf hem vergezellende personen, was op het station van Tokio, ondanks het late avond uur, een duizendkoppige menigte aanwe zig, onder wie talrijke vertegenwoordigers van nationale vereenigingen. Toen de trein vertrok, weerklonk een luid „Bansai". Aanwezig waren voorts ook het geheele kabinet met den ministerpresident, prins Konoje, talrijke leden van het diplomatieke corps en vele andere vooraanstaande per sonen. Buitenlandsche Berichten TWEEDE VERJARING PAUS KRONING. Ter gelegenheid van de tweede verja ring van zijn kroning heeft de Paus, zoo seirft Stefani, gisteren een plechtige Mis in de Sixtijnsche Kapel bijgewoond. In de sacristie bekleedde hij zich met de pau selijke gewaden en de ciara, en omge ven door de kardinalen werd hij op den draagstoel naar de kapel gedragen. De kardinaal-diaken droeg de Mis op, waar na de Paus zijn zegen gaf. Alvorens naar zijn vertrekken terug te keeren, onder hield hij zich met de kardinalen. Staats hoofden, leiders van regeeringen en talrij ke andere personen hebben den Paus te legrammen van gelukwenschen gezonden. NED. s.s. „RANTAU PANDJANG" OVER TIJD. United Press meldt uit Batavia: Het Ne- derlandsch Indische departement van ma rine maakt het volgende bekend: „Het s.s. „Rantau Pandjang" is over tijd. Het schip had reeds geruimen tijd geleden in Ne- derlandsch Indië moeten arriveeren". Men is te Batavia van meening, dat het schip misschien door operaties van vijan delijke zeestrijdkrachten in den Indischcn Oceaan tot het maken van een tijdrooven- den omweg is gedwongen. (De „ïtantau Pandjang" is een schip van 2542 ton. Het is in 1922 gebouwd en is eigendom van de Kon. Paketvaart Mij. Red). AMERIKAANSCH TORPEDOVLIEG- TUIG NEERGESTORT. Een torpedovliegtuig van de vlootbasis San Diego is in den afgeloopen nacht in Zuid-Californië neergestort. Twee inzit tenden vonden den dood.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9