Weerbericht De stichting van het Groot-Duitsche Rijk RECHTZAKEN NIEUWS De Leidsclie recherche brengt zwendel- alfaire met valsche gouden tientjes tot klaarheid. DONDERDAG 13 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tariet Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 35 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.40 uur Donderdagavond, Zon op 7.59 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 13 Maart: De maan komt Donderdag avond om 7.59 uur op en gaat Vrijdagmor gen om 8.21 uur onder. 14 Maart: De maan komt Vrijdagavond om 9.20 uur op en gaat Zaterdagochtend om 8.51 uur onder. 15 Maart: De maan komt Zaterdagavond om 10.41 uur op en gaat Zondagochtend om 0.22 uur onder. 16 Maart: De maan komt Zondagavond ©m 12.01 uur op en gaat Maandagochtend om 9.58 onder. 18 Maart: De maan komt Dinsdagnacht ara 1.16 uur op en gaat Dinsdagochtend om 10.39 uur onder. 19 Maart: De maan komt Woensdagnacht om 2.25 uur op en gaat Woensdagvoormid dag om 11.28 uur onder. (Laatste kwartier). 20 Maart: De maan komt Donderdag nacht om 3.26 uur op en gaat Donderdag middag om 12.22 onder. 21 Maart: De maan komt Vrijdagmor gen om 4.17 op en gaat Vrijdagmiddag om 1 22 uur onder. ^IICDIIOIIOIIOIIOIIOIICDIICDIIC^ Verduisteringstijden Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 7.40 uur ZONSOPKOMST 7.59 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. UC3II Oil CDU OII Oil OII Oil OH O HET HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT BEDRIJF Voorontwerp voor collectieve arbeidsovereenkomst gereed. Plannen tot stichting van "een vakschool voor koks Tusschen de drie werkgeversbonden in het hotel- café- en restaurantbedrijf en de werknemersbonden is principieel overeen stemming bereikt over de totstandkoming voor dit bedrijf. In het voor-ontwerp, dat thans gereed is, wordt geen verplichte Zondagsrust voorgeschreven, echter wel een vrije dag per week. Voorts is de grondslag gelegd voor een algemeene loonbasis, waarbij de loonen, welke in de goed ingerichte bedrijven worden betaald, als uitgangspunt hebben gediend. Beperking van arbeid door vrouwen is in het voor-ontwerp niet opgenomen. Wel zijn in de overeenkomst regelen op genomen voor het z.g. tronc-stelsel en voor de voorbereiding van het leerlingenwezen. Voorts ligt het in de bedoeling het hotel café- en restaurantbedrijf na verloop van vijf jaar te sluiten voor onvoldoend opge leid personeel. De overeenkomst voorziet in de instel ling van landelijke bedrijfscommissies en plaatselijke commissies ter uitvoering van de overeenkomst. Daar de collectieve arbeidsovereen komst zich ook bezig houdt met de vak bekwaamheid van het personeel is het be- begrijpelijk, dat in hotelkringen aan dacht wordt geschonken aan het vraag stuk van de vakopleiding. Zoo zijn bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedryf plannen in overweging voor de stichting van een centrale vakschool voor koks. VUF BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 13 Maart. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den afgeloopen nacht een aantal Britsche vliegtuigen bo ven Duitsch gebied verschenen. Zij vielen twee steden in Noord-Duitschland en Ber lijn aan. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten heeft de Duitsche afweer vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Britsche aanval op Berlijn was de eerste sedert 82 dagen. laschen en het gezin DE opzet van de Paasch-campagne, door de Vrouwelijke Jeugdbewe ging voor Katholieke Actie voorgesteld, achten wij bijzonder gelukkig. Zij sluit prachtig aan bij de gezinsactie welke om trent het Kerstgebeuren gehouden werd, eri zal, wanneer zij goed wordt uitgevoerd, allerkrachtigst bijdragen tot een beter begrijpen, hooger waardeeren, inniger me deleven van de geheimen onzer Verlossing, welke het Paaschgeheimenis ons leert. Op vernuftige en toch eenvoudige wijze wordt de belangstelling gewekt van heel het ge zin, wat voor onze dagen van zulk een hoo- ge waarde is." Juist deze laatste woorden uit het schrij ven van Haarlem's bisschop, dat deze nieu we actie van de Graal vergezelt, zijn het, welke in deze dagen de diepere kern vor men van deze actie. Hoewel reeds door andere friésche en diep godsdienstige acties, die hetzelfde doel beoogden, voorafgegaan, doet juist deze tijd ons beter en dieper beseffen, wat het gezin beteekent in de opvoeding der kin deren, voor de toekomst van een christelijk geslacht. Wij beseffen nu sterker dan ooit, dat niet alleen de kerk de plaats is, waar de mensch wordt ingewijd in de grondslagen van ons heilig geloof en dat voor 't doel van ons leven een of twee uren per week van datzelfde leven niet voldoende zijn. Wij begrijpen ook, dat het niet voldoende is de grondslagen van het geloof te kennen, maar dat de kennis er moet zijn om het geloof te kunnen beleven. En de plaats van waaruit het beleven van het geloof steeds opnieuw moet worden gestimuleerd, is het gezin. Het gaat erom den band met de Kerk hechter en inniger te maken. Dat is altijd noodzakelijk, maar meer dan ooit noodza kelijk nu, nu het juiste inzicht in de taak der Kerk bij sommige jongeren dreigt ver loren te gaan. Er kan nooit genoeg den na druk op worden gelegd, dat de Kerk het door God gegeven middel is om het heele leven van den mensch, al zijn daden, al zijn handelingen, te richten op God, opdat zóó de mensch het doel, de eeuwige Zalig heid bereike. En dan is het duidelijk, dat een sterke band tusschen mensch en Kerk een eerste vereischte is. Waar nu de mensch vanaf de ontwikkeling van zijn verstand in een bephalde richting wordt gestuwd en dit uit den aard der zaak ge schiedt in het gezin, moet het dus het ge zin zijn, waar hij van jongs af wordt opge voed tot een levenswijze en levenshouding zooals God die heeft gewild en dit in sa menwerking met het goddelijk instrument: de Kerk. IN dit licht dient men de nieuwe actie te zien, welke de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie heeft inge zet onder den titel „Lumén Christi", „Licht van Christus" en waartoe de Bisschop nu allen oproept De actie is verdeeld in een theoretisch en practisch gedeelte en wordt uiteenge zet in een fraaie map, die bij de Inkoop centrale Hooigracht 31 te Leiden verkrijg baar is. In het theoretische gedeelte wordt de strekking van deze Paasch-campagne uit eengezet, worden de plechtigheden van de Goede Week en de christelijke gebrui ken rond Paschen verklaard, de betee- kenis der Paaschgroepen pendant van het Kerststalletje uiteengezet en wordt tenslotte nog een interessante literatuur lijst opgegeven. Hierin wordt dus de geest geleid naar *het hooge feest van Paschen en een ver binding gemaakt tusschen het leven der Kerk en het eigen zieleleven. - Het practisch e gedeelte omvat het ma ken van Paaschgroepen, waartoe groote en uitvoerige teekeningen aan de map zijn toegevoegd en v/aaraan een tentoonstelling en een wedstrijd worden verbonden. Er is een geestelijke actie vanaf Palm-Zondag tot Beloken Paschen, en verder zijn hier aan toegevoegd een rooster van werk zaamheden, een bundel Paaschliederen, modellen voor Paaschgroepen en Paasch- versieringen en een opgave van gedichten, vertellingen enz. Men ziet hieruit voldoende, dat deze ac tie een gezins-actie is, dat hierdoor het ge zin, het uitgangspunt van het nieuwe leven in inniger verband gebracht wordt met het leven der Kerk. In deze campagne is het de Vrrijzenis, welke het middelpunt vormt. Eeuw na eeuw, zoo wordt in de inlei ding op deze campagne gezegd, is de Verrij zenis van Christus voor alle menschen een bewijs geweest en zal het een bewijs zijn en blijven van Christus' Godheid, zooals het dit eens voor de Apostelen was. Zijn Verrijzenis is het fundament van ons ge loof in de waarheid van Zijn leer en vooral in de Goddelijkheid van Zijn persoon. Voor den mensch, die staat in de wirwar van het moderne leven, die doolt tusschen de stroomingen van rechts en links in de zen ver warrenden tijd, dij te spreken heeft met en soms te strijden tegen twijfe laars en ongeloovigen of nog erger voor die vooral is het noodig de diepe, be- teekenis van de Verrijzenis voor ons geloof in Hem te geven en te verklaren. Te weten, dat zij gelooven in een Mensch, Die bewezen heeft met allermachtigste wonderen, dat Hij tevens Gcd is, dat moet een steun voor hen zijn, een stimulans. Te beseffen, dat deze Figuur door Zijn over winning op den dood alle figuren uit de wereldgeschiedenis (die immers allen ge storven zijn en nooit verrezen) in de scha duw stelt en in de schaduw stellen zal, onoverwinnelijk en eeuwig, dat moet hun een fierheid en vertrouwen geven, waar geen aanval of spot tegen bestand is. Te schouwen, hoe eens in de verre toe komst die verrezen Christus triomfantelijk zal verschijnen en Zijn volgelingen in Zyn onvergankelijke glorie zal doen deelen, moet hen een blijheid en optimisme, een levensvreugde en apostelijver geven, die als REDE VAN HITLER TE LINZ In zijn toespraak tot de volksgenooten, die deelnamen aan de herdenkingsplechtig heid te Linz, heeft de Führer eerst her innerd aan dien twaalfden Maart van drie jaar geleden, toen hij voor de eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren. Toen is de weg gebaand voor de aaneensluiting van alle Duitschers, de vervulling van een eeuwenlangen wensch. Door de stichting van het Groot- Duitsche Rijk is de definitieve ineenstor ting van het systeem van Versailles ook naar buiten toe duidelijk tot uiting geko men. Het gevolg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duitsche Rijk werd verkondigd, is sindsdien geweest een sterke ontwikkeling voorwaarts, een ver steviging van het Duitsche Rijk, verster king van de natie, en in verband daarmede een keten van groote politieke sucessen. Thans staan wij, zoo verklaarde de. Führer, voor de taak om te staven het geen wij toen begonnen zijn, omdat, even als de eerste vereeniging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ontmoette, ook de tweede groote eenwording van het Duitsche volk, de vorming van het Groot- Duitsche Rijk, thans moet worden doorge zet tegenover den haat, den nijd, den na- ijer, de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volkeren en andere staten. Ik zie daarin juist een historisché aanduiding, welke ons trotsch kan maken, als ook vertrouwen kan schenken. Toen verliep deze strijd met een geweldig suc ces. De strijd van heden zal geen haar an ders verloopen. Hy zal tot het zelfde resul taat leiden. In mijn ontembaren wil en onwrikbaar voornemen, den strijd tot het succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaal-socialistische partij, die evenzeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de politieke over-, winning te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat de inmiddels tot stand gebrachte weermacht van het nieu we rijk, die even hard eri onverbiddelijk is. De wereld zal inzien, dat men alles eer der kan buigen dan de weermacht en ach ter beide staat het Duitsche volk, waaraan één vaan voorafgaat dat door één wil be zield wordt, door één besluit beheerscht, van één dapperheid vervuld is. Nog onge veer een jaar geleden, zoo vervolgde de Führer, stond de standvastigheid der volks genooten van mijn vaderland voor Chur chill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopelijk de tijd weldra zou komen,, waarin hij op dat punt beter zou worden voorgelicht. Deze tijd is in middels aangebroken. Engeland is op dat punt voorgelicht en ik:heb niet den indruK gehad, dat de standvastigheid der Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die der Oostmarksche bataljons in Noorwegen en Frankrijk. Vervolgens sprak de wereld over den strijd tegen de oude wereld van het goud en het kapitaal, over den opbouw van den Duitschen-socialen staat, over het ge weldige werk, dat thans door het Duitsche volk op elk gebied verzet wordt, over den bloei van' het Duitsche bedrijfsleven, de uitbreiding van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duitsche productie capaciteit. Op geen tijdstip der Duitsche geschiedenis zoo verklaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht dan in het tijdvak, waarin wij leven. Daarom, zoo riep de Führer uit, kunnen wij met trots op deze laatste drie jaren terugzien, drie jaren, waarin ook de Oost mark aan den grooten Duitschen bloei heeft deelgenomen. Het uur van onze defi nitieve overwinning zal komen. Dan zullen wij de plannen, welke wij toen gemaakt hebben, pas goed uitvoeren. Dan zullen wij verder werken, en aan dit Groot- Duitsche Rijk steeds meer het karakter van een rijk van den arbeid geven, het karak ter van een staat van gemeenschappelijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten goede komen aan het geheele Duitsche volk. Dat is het doel van ons nationaal-socialistische Groot-Duitsche Rijk. Niet aan één klasse, aan één stand zijn wij verplicht, niet aan één mensch zijn wij onderdanig: voor ons staat onverstoorbaar de belijdenis in het Duitsche volk, onver schillig waar, in het Oosten, het Westen, hetZuiden'of het Noorden, voor ons staat altijd: Groot-Duitschland. DUITSCHE AANVALLEN OP LIVERPOOL. BERLIJN, 1.3 Maart. (D.N.B.) Sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belang rijke doelen in stad en haven van Liver pool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers 'en hevige branden waarnemen. een onverwoestbaar merkteeken van hen uitstraalt. Versterking dus van het geloof, en daar door groei van de hoop en toename van de heilige liefde dat is het wat we allen tesamen als vruchten van deze campagne van God afsmeeken. Lumen Christi Deo Gratlas. F. S. KANTONGERECHT TE ALPHEN Verstek-vonnissen A.P.V. Boskoop. J. J. H. te Boskoop 3.— 2 dagen. M. en R. wet en 'reglement. C. S. te Bodegraven 1.1 dag. Verduisteringsovertredingen. H. Th. A. van S. te Amsterdam 1.— 1 dag; P. J. N. te Hazerswoude ƒ1.1 dag; J. J. van R. 2.2 dagen; G. M. 2.— 2 dagen; G. B. 2.2 dagen met teruggave zaklantaarn. A.P.V. Woubrugge. M. D. L. te Leiden 2.2 dagen. Art. 453 Strafrecht. J. L. te Koudekerk 10.7 dagen. Verordening op de passage over den brug te Woubrugge. G. B. 2.2 dagen; J. V/. te Woubrugge 2.2 dagen; J. v. d. N. te Woubrugge 2.2 dagen; C. J. v. D. te Woubrugge 2.2 dagen; W. K. te Woubrugge 2.2 dagen. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.K. Middenstandsver. „De Hanze", jaarvergadering in Café- Rest. „In den Vergulden Turk", 8 uur. Zaterdag, R.K. Reclasseeringsver., afd. Lei den, bureau-zitting, St. Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zoridagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag M Maart 20 uur tot Zaterdag, 15 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. HALVE GULDENSTUKKEN IN VERGULDSEL LOKTEN TAL VAN KOOPERS. Verschillende personen gearresteerd. VALSCHE GOUDEN TIENTJES. Het goud heeft de eeuwen door een bij zondere aantrekkingskracht op het mensch- dom uitgeoefend, ten minste vanaf den tijd, dat het goud ontdekt werd en als een der kostbaarstè metalen werd aangenomen. De goudzoekers hebben reeds geduren de tientallen jaren met tallooze opofferin gen het goud nagejaagd en naarmate het edel metaal schaarscher wordt, wordt de zucht om hett te bezitten grooter en groo ter. Op het oogenblik, nu de gelijkschake ling van waarden door den nieuwen tijd is ingeluid, bezit het goud een nog grootere aantrekkingskracht. De moderne goudzoe kers sporen echter niet alleen clandestien naar de nu verboden gouden munten, zij zijn er ook op uit om door middel van on geoorloofde practijken geld te „verdie nen". Hoever die zwendel gaat, blijkt wel dui delijk uit het hier volgende verhaal over een handel in valsche gouden tientjes, welke een zeer uitgebreiden handel van verschillende personen aan het licht heeft gebracht, dank zij een oogenblikelijk uit gebreid onderzoek der Leidsche recherche. Steeds verder werd het vangnet der Leidsche politie uitgezet en steeds nader kwam zij tot de oplossing zoodat thans ein delijk tot publicatie kan worden overge gaan. Dat de Leidsche recherche uitstekend werk heeft veri'icht om aan dezen zwen del paal en werkp te stellen, daarvoor komt haar zeker een woord van hulde toe. De eerste aangifte. Op Zaterdag 8 Maart, des middags te 5 uur werd door zekeren K. uit Voorschoten bij de politie hier ter stede aangifte gedaan, dat hem even tevoren door zekeren J. R., een veehandelaar, op gouden tientjes gelij kende voorwerpen waren aangeboden, doch dat, hem bij overhandiging gebleken was, dat het geen gouden tientjes, maar ver gulde halve guldens waren. Men vroeg voor deze geldstukken 33, doch degene, die het aanbod gekregen had, v/as er niet ingevlogen. De recherche stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in, dat tot resultaat had, dat de 40-jarige J. R. aangehouden kon worden, in wiens bezit drie vergulde halve gulden-stukken werden gevonden. Deze ontkende evenwel deze te koop te hebben aangeboden. Wel beweerde hij, dat K. uit Voorschoten, de man dus, die de aangifte had gedaan, hem de geldstuk ken gegeven had om ze te verkoopen. De politie was evenwel zoo vry van dit ver haal niets te gelooven. Het onderzoek werd intusschen voortge zet en hieruit bleek, dat zekere B. R., een handelaar in veevoeder, Vrijdag tevoren op de Leidsche veemarkt vijf van derge lijke vervalsche geldstukken voor ƒ125 had gekocht van een onbekende, doch dat hy uit vrees een strafbaar feit tet hebben begaan, geen aangifte bij de politie had durven doen. Verdere aanhoudingen. In verband met deze affaire konden op Zondag 9 Maart worden aangehouden te 's-Gravenhage de 42-jarige veehandelaar F. J. v. L. en te Leiden de 31-jarige koeien drijver H. R., de 43-jarige caféhouder S. P. en de 27-jarige loswerkman S. K. Toen zij eenmaal op het politiebureau waren ingesloten, werden allen aan een uit voerig verhoor onderworpen, maar zij leg den allen andersluidende verklaringen af en zij spraken elkaar voortdurend tegen. Niet zonder moeite wist de Leidsche re cherche op den duur echter orde in dezen vrij ingewikkelden chaos te brengen en ten slotte bracht zij de aangehoudenen tot een ongeveer gelijkluidende bekentenis. Uit deze bekentenis werd de volgende re constructie van feiten weergegeven. De caféhouder P. had op Vrijdag 7 Maart,, terwijl K. en v. L. in zijn café wachtten, van een onbekend man in een urinoir niet minder dan v ij f t i g valsche gouden tientjes gekocht voor een bedrqag van 1350. De onbekende man had n.L de „gouden tientjes" laten zien in de palm van zijn hand, met den beeldenaar van de Koningin boven en.de caféhouder vloog er in. De geheimzinnigheid, welke dezen koop en verkoop omgaf, was natuurlijk niet zoo vreemd als het in normalen tijd gebleken had, want de handel in gouden tientjes is nu ten strengste verboden. De caféhouder ging daarop naar zijn café terug om geld te halen. In dat café waren reeds adspirant-koopers aanwezig en toen hij hun de geldstukken liet zien, werd het bedrog ontdekt. De verkooper was intusschen den café houder tersluiks gevolgd en heeft daar op in het café kunnen constateeren, dat de zaak fout liep. Hij vertrok daarom met stille trom en toen de caféhouder hun den „koopprys" wilde overhandigen, was hij onvindbaar. Intusschen waren de samenzweerders in het café in het bezit van de vergulden hal ve gulden en zij brachten deze als gouden tientjes in omloop, waarop zij het bedrog voortzetten. Dank zy het energieke speurderswerk der Leidsche recherche zijn zij daarbij reeds spoedig in den val geloopen. De taak der politie was evenwel nóg niet ten einde, want haar bleef nog over het opsporen van den corspronkelijken eige naar. Men slaagde erin tenslotte zijn naam uit te visschen. Het bleek te zijn de vee handelaar M. O., die als de hoofddader wordt beschouwd. Deze had zich inmid dels ook te Purmerend op de Veemarkt aan denzelfden zwendel schuldig ge maakt en werd aldaar door de Purmerend- sche politie geknipt. Ook op de Alkmaar- sche markt heeft hij zijn practijken ver moedelijk uitgeoefend. Hedenochtend werd O. naar Leiden over gebracht om hier aan een nader verhoor te worden onderworpen. Van de verhandelde valsche geldstuk ken is nog slechts een gedeelte opge spoord. Er zullen hier ter stede vermoe delijk nog wel meer gedupeerden zijn, die uit vrees voor straf geen aangifte bij de politie hebben durven doen. Deze vrees evenwel is ongewettigd. Zij hebben zich niet aan een strafbaar feit schuldig gemaakt, wijl 2ij geen gou den tientjes hebben gekocht, doch ver guld zilvergeld. De aangifte van meerdere gedupeerden kan het politieonderzoek slechts bevorderen en medewerken om de zen gemeenen zwendel ten volle tot klaar heid te brengen. PRIVAAT-DOCENT RIJKS UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is me vrouw T. Ehrenfest-Afanassjewa, te Lei den, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-decente in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de grond slagen en methoden der elementaire wis- en natuurkunde. Voor het examen van apothekersassis tente is geslaagd mej. J. Keeminck te Rot terdam. Gistermiddag is het verkeer op de Turf markt geruimen tijd gestremd geweest, doordat een paard plotseling dood bleef, en op straat neerstortte. Het cadaver werd per vrachtwagen naar het openbaar slachthuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2