Land- en Tuinbouw PAM B DE MAANAPEN fQe Bennen, die 1L neadig fieeft! VRIJDAG 7 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HAAGSCHE RECHTBANK Diefstal van grauwe erwten. De 19-jarige tuinarbeider W. A. v. d. V. en de eveneens 19-jarige betonwerker L. L. K. beiden uit Sassenheim, hadden op 10 Januari vier manden met grauwe erwten of capucijners uit een schuur weg genomen, welke toebehoorden aan den bloembollenkweeker van Ruiten te Lisse. Zij waren in de schuur gekomen doordat zij de deur geforceerd hadden met een breekijzer. De waarde van het gestolene bedroeg 65. De beide verdachten bekenden volmon dig, waarna de officier tegen elk twee maanden gevangenisstraf eischte. Nadat een der verdachten om een geld boete gevraagd had werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. Het „wonder van Amerika" bleek niet te eten te zijn. Daarna had zich te verantwoorden de landarbeider J. B. te V o o r h o u t. Hij was een der vorige verdachte, v. d. V., tegen gekomen, die hem gevraagd had of hij soms interesse had voor een baaltje erwten. B., die éen groot gezin heeft, dacht, dat als hij gebrek aan aardappelen zou krijgen, hij in elk geval dan toch nog een baaltje erw ten had. Hij was met v. d. V. meegegaan naar een onbewoond huis, waar de erwten op den zolder lagen en de koop was tot stand ge komen voor 8. „Ik heb eerst nog gevraagd of het eerlijk was", zei de verdachte, die thans wegens heling terecht stond. „Ik had trouwens toch niet veel aan de erwten want ze waren niet te eten". „En ze heetten nog wel „wonder van Amerika", merkte de president snedig op. De officier vond, dat verdachte had móe ten begrijpen, dat het geen zuivere koffie was met de erwten. Ten eerste werden ze door een jeugdig persoon aangeboden, die zelf geen land heeft en ten tweede kon verdachte ze bezichtigen op den zolder van een onbewoond huis. De heling bewezen achtend vorderde spr. ook hier twee maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. Flesschentrekkerij op groote schaal. De 30-jarige koopman W. C. J. uit Kat wijk aan Zee heeft bij tientallen per sonen goederen gekocht zonder te betalen. De 55-jarige landbouwer B. O. te Was-, senaar was er op die manier ingevlogen voor twee mud aardappelen. O., die als eerste getuige gehoord werd, zeide er nu spijt van te hebben, dat hij de zaak aange geven had, want het waren maar twee mud aardappelen en daarvoor wilde hij niet iemand in de gevangenis hebben. „U bent de eenigste niet, die benadeeld is; er zijn er wel 20 of 30", deelde de pre sident hem nogal troostend mede. De tweede, die er ingeloopen was, was de bloembollenkweeker Th. P. Z. Hier be trof het 30 mud aardappelen a 3.50 per mud. Verdachte had zich hier uitgegeven voor aardappelenhandelaar, evenals trou wens bij den koopman C. J. L. uit Noord wij kerh out, die hem 12 mud aardappelen geleverd had, voor 48 en ook nooit geld gezien had. Uit de processen-verbaal bleek, dat o.a. een kleermaker en een radiohande laar uit Leiden ook tot de gedupeerden be hoorden. De officier bracht naar voren, dat er thans nog legio klachten van menschen, die door verdachte bedrogen zijn, binnenko men. Daarbij in aanmerking nemende, dat verdachte reeds vier maal veroordeeld is, eischte spr. een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De getuige was er niet. De 51-jarige koopman W. F. L. en de 34- jarige betonwerker J. B. v. d. H., beiden uit Leiden, moesten zich vervolgens ver antwoorden wegens diefstal van steenkolen. Aangezien de getuige niet verschenen was werd de behandeling van deze zaak aangehouden. Diefstal van carbolineum en spijkers. De 46-jarige opperman P. K. uit Lei d- schendam en de grondwerker J. C. M. B. W. uit Ryswijk hadden zich te verant woorden wegens diefstal van carbolineum en pakken draadnagels vanaf een stopgezet werk te Rijswijk. Ze ontkenden ten stelligste, maar een aantal getuigen uit Leidschendam en elders legden allen zeer bezwarende getuigenissen af voor de verdachten, zoodat de officier het ten laste gelegde in een uitvoerig re quisitoir bewezen achtte en tegen elk der verdachten een jaar gevangenisstraf eischte. Uitspraak over 14 dagen. De heler hoort een half jaar gevange nisstraf tegen zich elschen. Daarna had zich te verantwoorden de verlofhouder-zakkenstopper P. van L. te Leidschendam. Hij had van den vo- rigen verdachte K. eerst 12 pakken spijkers gekocht voor 5 en later nog eens 36 pak ken voor 22 welke hij later verkocht had voor 28. Het vat groene carbolineum had men ook bij hem op het erf gevonden verborgen onder een kleed. Verdachte zeide niet geweten te hebben, dat het gekochte van diefstal afkomstig was, maar de officier aanvaardde zulks niet en eischte z-es maanden gevange nisstraf. Vonnis over 14 dagen. Duilsctie Landgerecht BELEEDIGEND GEDICHT VERSPREID. Voor het Duitsche Landgerecht hebben Donderdag terecht gestaan de 40-jarige boekhouder G. J. G., werkzaam bij de Ne- derlandsche Meelcentrale en de 24-jarige ambtenaar A. de B„ vroeger eveneens bij deze centrale werkzaam. Aan G. was ten laste gelegd het versprei den van een voor den Führer en rijksmaar schalk Goering beleedigend gedicht. Beklaagde zeide het gedicht in een enve loppe in zijn bureau te hebben gevonden en daarover zeer verwonderd te zijn ge weest. Met de opmerking: „Hoe komt zoo iets in mijn bureau" heeft hij het gedicht daarna aan een collega laten lezen en het later vernietigd. Aan De B. was ten laste gelegd het aan anderen laten lezen van verschillende voor Duitschland beleedigende gedichten, ter wijl hij tevens een mop verteld heeft, waar in de Führer en rijksminister Goering wer den beschimpt. Beklaagde gaf de feiten toe. doch zeide geenszins den opzet tot beleedigen te heb ben gehad. Als getuige werd gehoord de aanklager J. van der B., die vroeger eveneens bij de Meelcentrale werkzaam is geweest. Deze verklaarde, dat beide beklaagden, doch vooral G., herhaaldelijk Duitschvijandige uitdrukkingen bezigden. Staatsanwalt dr. Seiler vorderde tegen G. een gevangenisstraf van een jaar en te gen De B. een gevangenisstraf van vijf maanden. De rechter heeft daarop de zaak tegen G. aangehouden tot a.s. Maandag en De B. veroordeeld tot de geëischte straf met af trek van het voorarrest. NEDERL/NDS KUNSTMEST POSITIE. De kunstmestpositie is een zéér be langrijke factor in een land, welks overzeesche aanvoer wordt geblokkeerd en waar men zich opmaakt tot het le veren en winnen! van een agra- rischen productieveldslag. Daarom is het goed, dat een ingewijde, officieele functionaris eens het een en ander me dedeelt daarover. De heer Boudewijn, vroeger hoofd van het landbouwvoorlichtingsbureau der Staatsmijnen, thans directeur van het Kunstmestdistributiebureau heeft dezer dagen een en ander verteld over onze kunstmestpositie. Hij begon met er op te wijzen, dat de adviescommissie voor de kunstmestdistributie een jaar geleden, nl. op 12 Maart 1940, bijeen was gekomen en men had den toestand toen nog niet zoo somber ingezien. In April was voor lage prijzen op leve ring Mei tot Augustus in België aange kocht 390 millioen kilo Thomasslakken- meel. De bonnen voor het fosforzuur wer den toen snel aan de boeren uitgereikt, om dit slak'kenmeel te kunnen opnemen. Een klein deel hiervan werd nog vóór 20 Mei ingevoerd, daarna niets meer. Voor superfosfaat was de behoefte voor een normaal jaar gedekt door voorraad van grondstoffen (ruwe fosfaten en pyriet, dit laatste voor de zwavelzuurbereiding). Aan een deel van het pyriet moest echter een andere bestemming worden gegeven; in October werd de superfosfaat-industrie stopgezet. Er zou alsnog 50 millioen kilo slakkenmeel uit België komen, doch hier van is tot dusver ongeveer niets binnen gekomen, volgens den heer Boudewijn. De fosforbonnen zullen dus niet ten volle kun nen worden gebruikt. Wat de kali voorziening betreft, deel de de heer Boudewijn mede, dat hij be sprekingen heeft gevoerd met de Duit- schers over vervroegde aanvoeren. Dit is geschied en er is thans in ons land méér kali aanwezig, dan er óóit te voren is geweest. Als er dan ook boeren zijn, die behoefte hebben aan kali, laten dezen zich dan wenden tot him provin cialen voedselcommissaris, die dan nog wat kan toewijzen. Wat stikstof, betreft, deelde de heer Bou dewijn mede, dat onze industrie 130 mil lioen kilo kan maken. Terwijl het verbruik in 1938 bedroeg 96 millioen kilo, alles uit gedrukt in zuivere, stikstof. Steeds was er 60 millioen kilo in voorraad. De fabriek te Sluiskil had een productie van 60 millioen kilo, doch zij werd stilge legd en komt dit seizoen niet meer in wer king. De Mekog (Hoogovenbedrijven) was tot 1 Juli buiten werking en produceerde eerst 40 thans ongeveer 50 a 60 van voot- heen Ook het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen ondervond stagnatie door den oorlog, vooral door de verduisteringsmaat regelen. In December daalde de productie zeer sterk zoodat er soms slechts 20 ton per dag werd gemaakt, maar thans staat zij weer op een tamelijk hoog peil. 31 December jl53.380 ton 31 Januari 59.000 28 Februari 68.400 31 Maart a.s77.500 30 April 83.000 31 Mei 88.000 Door den winter is in het vervoer eenige stagnatie ingetreden; er ontstond een ach terstand in het transport van 45.000 ton, doch daarvan is al weer 30.000 ton, dus twee derden ingehaald. Uit het buitenland komt nog dertig millioen kilo kalksalpeter en kalkstik- stof; een deel daarvan is reeds te Delf zijlen Rotterdam. Deze kunstmest is echter 40 a 50 duur- dre dan het binnenlandsche product, zoo dat de boeren voor de stikstof op de nieu we toewijzing een dubbeltje per kilo zui vere stikstof heffing zullen moeten beta len, dat is twee gulden per baal. Misschien, aldus deelde de heer Bou dewijn mede, zal voor grasland einde Mei nog een extra-toewijzing komen, evenals voor nieuwe gronden, Voor voederbieten krijgt men niet ex tra's. Boeren, die veel stalmest hebben, krijgen minder stikstof toegewezen. De oude bonnen worden in géén geval weer geldig. De kosten der nieuwe bonnen kun nen niet lager worden gesteld. Ofschoon men het stikstofgehalte van kalkstikstof niet hooger stelt dan 15 pet., moet daar voor toch een bon van 20 pet. worden inge leverd. Coöperaties, die méér kunstmest ontvangen, dan er direct bonnen aanwezig zyn, moge deze na aanvraag bij de boeren opslaan op risico der vereeniging. Verkoop van kunstmest-bonnen is streng verboden. De heer Bou dewijn had in een landbouwblad een advertentie gelezen van iemand, die bonnen te koop vroeg. Hij heeft deze zaak laten uitzoeken en het bleek een rijke kleiboer te zyn; deze man zal nu voorloopig géén kunstmest meer uit strooien. De handel zal goed doen, om handel in kunstmest-bonnen onmiddellijk ter kennis te brengen van het Kunstmest-distributie- bureau. „Handelsblad." GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Onder voorzitterschap van burgemeester Banning kwam eergisteravond de Raad der gemeente Leidschendam in openbare ver gadering bijeen. Afwezig wegens ongesteld heid wethouder de Koning. Na opening met gebed en na goedkeuring der notulen, komt aan de orde het voorstel tot gashouderre paratie. De heer Zuijdwijk kan zich niet met het voorstel vereenigen, gezien het groote be drag en de lasten, welke op het gasbedrijf rusten; hij vraagt, of dit wel gemotiveerd is en waarom men nu plotseling met dit voorstel komt. Is het niet doenlijk, aldus de heer Zuijdwijk het geheele boeltje op te ruimen en gas te betrekken van Voor burg, want het bedrag van 70.000 is zoo groot om op dit kleine bedrijf te gooien, dat onze kleinkinderen er nog de lasten van zullen dragen. Hij wil de zaak afbre ken en gas van Voorburg betrekken, daar z.i. Ged. Staten het toch niet zullen goed keuren. De voorzitter antwoordt, dat wij de be slissing van Ged. Staten moeten afwachten. Hij vraagt, of de heer Zlijdwijk de begroo- 19. De weg leidt door een bosch en na langen tijd te hebben gesjouwd, bemerkt onze vriend, dat het dorp niet meer te zien is. Hij is verdwaald. Dat valt niet mee, in dit dichte bosch. 20. Doch Pam is een flinke kerel. Hij geeft het niet op. Doch hoe hij loopt hij kan den goeden weg niet terug vinden. Dit komt natuurlijk ook door de dikke sneeuw laag, waardoor ieder spoor van een boschpad is uitgewischt. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 06 Brood of Gebak Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 5 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 06 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) half pond boter of half pond margarine 06 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 06 Suiker Van 17 Febr t/m 16 Maart. 1 kilogram 05 Vleesch en VI eesch waren Van 27 Febr t/m 9 Maart. (12 Maart) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. 13, 14, Kaas Van 24 Febr. t/m 9 Maart (23 Maart) Elk der bonnen 100 gram kaas. 81 Eieren Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart Y, pond 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April yx pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April Vt pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep. of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart tjn. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 cn 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart as. geven de met „brandstoffen één eenheid vyfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf ting goed heeft bestudeerd, dan had hij kunnen constateeren, dat het verlies van 6000 kan worden teruggebracht op 2000. Wij kunnen thans met redelijke zekerheid zeggen, dat het gasbedrijf binnen af zien- baren tijd vordeel zal brengen en daarom vindt de voorzitter het niet zakelijk om een bedrijf, dat altijd lasten heeft ge bracht, thans nu het voordeel zal brengen, te gaan afbreken, want zooals de cijfers laten zien, gaat het bedrijf een goede toe komst tegemoet, en daarom moet men meer liefde gaan krijgen voor het gasbedrijf. De heer Zuijdwijk is het niet met den voorzitter eens. Voordeel is reeds meer beloofd, doch er is nooit iets van geko men. Hij vraagt of de vroegere directeu ren dan minder goed zijn geweest. De heer v. d. Bosch merkt op, dat het niet rendabel zijn van het bedrijf, niet al tijd aan de directeuren ligt en het dus niet aangaat deze zonder meer te beschul digen. De heer Vink zegt, dat hij reeds eerder besproken heeft om gas van elders te be trekken, doch er is nooit iets van geko men, omdat men van oordeel was, dat het voordeeliger, geriefelijker, enz. was het hebben van een eigen bedrijf. Gas van Voorburg betrekken, gaat niet, daar Voor burg zelf gas te kort komt. De heer Willemse verklaart, dat deze op lossing de eenige is, die er in de gegeven omstandigheden is. Gas van andere ge meente betrekken is aardig, doch men blijft dan met den schuldenlast zitten én dan. zou de prijs veel te böog worden; men kan veel goedkooper zelf gas produceeren. Zoodra het bedrijf over de 600.000 M.3 ver koopt, zal het voordeel brengen en van deze kwantiteit zijn we niet ver af. Nadat de heer Zuijdwijk alsnog het woord heeft gevoerd en de voorzitter een en ander nog nader heeft toegelicht, woi'dt het voorstel z.h.s. aangenomen, waarbij de heer Zuijdwijk wenscht geacht te worden tegengestemd te hebben. Ter tafel komt het voorstel tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeenten Den Haag, Voor burg, Rijswijk, ter uitvoering van de vleeschkeuringswet. De heer Willemse is tegen behandeling van dit voorstel, daar hij de betreffende stukken te laat in zijn bezit had en hij de zaak niet heeft kunnen bestudeeren; meer dere heeren zijn het hiermede eens. De voorzitter heeft daarom geen be zwaar dit punt tot de volgende vergadering uit te stellen, waartoe na beantwoording van enkele vragen, met algemeene stem men wordt besloten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Schrader tot beschikbaarstelling van meer grond voor volkstuintjes, worden door enkele leden aanwijzingen gegeven van beschikbare grond, terwijl B. en W. wien dit zeer intereseert, de zaak nader zullen bekijken. Met algemeene stemmen wordt door den Raad besloten in beroep te gaan bij den secretaris-generaal tegen een besluit van Ged. Staten tot onthouding der goedkeu ring begrooting 1940 in verband met een post op die begrooting van ƒ200 als be looning der werkzaamheden van den secre taris van Maatschappelijk Hu'nbr'con.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7