STADS NIEUWS VRIJDAG 7 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 LEIDSCHENDAM PLAN VAN GED. STATEN TER BESTRIJDING VAN CLANDESTIEN SLACHTEN. Zuid-Holland verdeeld in kringen. Teneinde in de provincie Zuid-Hol land te komen tot een doeltreffender ..uitvoering van de Vleeschkeuringswet zullen Gedeputeerde Staen de provin cie in kringen verdeelen, waardoor tus- schen verschillende gemeenten een be tere samenwerking zal ontstaan ter be strijding van het clandestiene slachten en het verkoopen van ondeugdelijk vleesch. Den Haag, Voorburg, Leidschendam en Rijswijk zullen dan een kring vor men met Den Haag als centrum. In bepaalde gevallen zal dan ontheffing worden verleend om buiten het slacht huis van de centrale gemeente te slachten. B. en W. van Leidschendam stellen den Raad voor te besluiten tot gemeen schappelijke regeling en verder om de keurinigsverordening en de heffings rechten vast te stellen en om te beslui ten tot de oprichting vön slachterijen, penserijen en dergelijke. Wederom diefstallen. Het inbrekers gilde te Leidschendam is deze dagen we derom in actie geweest. Uit een directiekeet van de Amsterdamsche Ballast Mij. heb ben de heeren een tafelkleed en 2 vloer- kleeden ontvreemd, terwijl zij bij den land bouwer v. d. A. aan den Oostvlietweg uit een schuur oen zak meel van 25 K.g. a een zak meel van 50 K.g. hebben gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verkooping. Ten overstaan van nota ris W. A. Caron te Voorschoten had heden in café Al te Leidschendam in het open baar de verkooping plaats van de villa Prinses Julianaweg 94, een perceel bouw terrein naast deze villa, groot 11.54 Are en 14 huizen met tuinen aan de Veursche Straatweg 14 tot en met 38. Dooy diverse aspirant-koopers werden de perceelen in gezet, als volgt: Perceel I voor 9000.—, perceel II (bouwterrein) voor 5900. - en de 14 huizen resp. voor. 2500.2400. 2400.—; 2400.—; 2400.—2400.—; 2400.—; 2600.—; 2800.—; 2600.—; 2900.—; 2800.— en 3500.—. OEGSTGEEST BOETE-OEFENING. Langs deze weg herinneren wij er nog eens aan dat hedenavond de eerste Boete oefening zal worden gehouden om .15 in de kerk. »Wij zullen daarin tezamen, in de geest van de Kerk, onze schuld belijden en Góds barmhartigheid afsmeken. Doet allen daaraan mede, zooveel ge kunt; want nimmer zijn wij inniger één, dan wanneer wij tezamen neerknielen voor God en Christus in ons midden is. Wij zullen in deze oefening God vergif fenis vragen voor onze eigen zonden en in zien wat wij in onszelf moeten verbeteren. Wij zullen vergeving vragen voor de zonden van anderen en bidden voor hun bekeering. Door gebed en schuldbelijdenis zullen wij Gods Bai. hartigheid afsmeeken. Zoo zal, met ons aller medewerking, deze Vastentijd worden tot een tijd van inkeer en boete en daardoor tot een tijd van ge nade voor ons allen. Komt dus allen naar de wekelijksche Boete-oefening in de kerk. Laat althans ieder huisgezin door een of meerdere le den daarin vertegenwoordigd zijn. Pastoor. NOORDWIJKERHOUT Personalia. De heer M. B. Schrödar, brievenbesteller alhier, wordt overge plaatst naar Lisse. SASSENHEIM Goed afgeloopen. De ongeveer 7-jarige Sjef Verdegaal werd, doordat hij bij het verlaten 'der school van het trottoir af sprong, door een voorbij rijdende auto te gen het trottoir gesmakt. Ofschoon omstanders het ergste vrees den, bleek, nadat hij bij den heer Lascaris was binnengedragen, dat hij slechts een groote buil op het hoofd had opgeloopen. RIJNSTREEK LEIDERDORP Kantoorhouder P. T. T. 'Met ingang van 1 Mei 1941, is benoemd tot kantoorhouder der P.T.T. te Leiderdorp, de heer P. M. v. d. Voort, besteller bij den P.T.T.-dienst te L e i d e n. De heer v. d. Voort was eenigen tyd lid van den Ge meenteraad aldaar voor de S.D.A.P. Met ingang van denzelfden datum is eer vol ontslag verleend aan den heer P. M. v. d. Voort Sr. thans kantoorhouder der P.T.T. te Leiderdorp. STICHTING COMMISSIE VAN SAMEN WERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. Aan het verslag over 1940 van de Stich ting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden hier ter stede ontleenen we het volgende: Het moge verondersteld worden bekend te zijn, dat de Stichting tot doel heeft:, a. het vormen van een bond: 1. tusschen kerkelijke, particuliere, burgerlijke instellingen van weldadigheid en sociale zorgen, 2. andere instellingen, vereenigingen of personen, die zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het ver- leenen van eenmalige steun in bijzondere nooden; •b. het in onderling overleg organiseeren en uitvoeren van de onder a. bedoelde steunverleening. De werkzaamheden werden sterk beïn vloed door de mobilisatie en den oorlogs toestand, welke in velerlei opzichten het maatschappelijk en commercieel leven wij zigde. Het gevolg daarvan was, dat naast de gewone werkzaamheden ook in vele gevallen hulp verleend werd aan gemobi- liseerden en aan indirecte slachtoffers van de mobilisatie. Voor zoover de eersten be treft dikwijls in samenwerking met Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens. In 1940 moest een nieuw soort hulpver leening worden georganiseerd, n.l. die aan indirecte oorlogsslachtoffers. Ook enkele ingezetenen, van wie een gedeelte van hun bedrijf in Valkenburg (Z.H.) gelegen was, werden, in samenwerking met het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden, de Vebo, de Stichting Zuid-Holland 1940 n het Rijnlandsch Borgstellingsfonds, voor- loopig geholpen. Het spreekt vanzelf dat niet allen, die zich tot de Commissie wendden, geholpen konden worden, doch in samenwerking r i. Kerkelijke organen voor armenzorg, de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, particulieren, het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden, het Herstelfonds 1940, het Leidsch Borgstellingsfonds enz. kon veelal een vruchtbare en onmisbare samenwer king worden verkregen, waardoor bereikt werd, dat aan de doelstellingen van het Fonds nl. dat geldelijke steun slechts zal worden verleend, indien mag worden aan genomen, dat de begiftigde voor goed, al thans voor geruimen tijd buiten geregelden onderstand zal worden gehouden of in zijn zelfstandigheid zal worden hersteld, werd voldaan. Behandeld werden 364 aanvragen; hier van kwamen 148 niet voor hulp in aan merking, 15 werden ingetrokken, terwijl in 36 gevallen bemiddeling of advies werd verleend; 7 aanvragen waren nog in be handeling. In vele gevallen kon, met medewerking van de Gemeentelijke Volkscredietbank, doeltreffende hulp. worden verleend in den vorm van kleine voorschotten, waarvan de terugbetaling zeer geregeld in zeer klei ne paiementen geschiedt. Deze vorm van zelfhulp verhoogt de eigenwaarde van hen, die op deze wijze uit moeilijke omstandig heden konden worden geholpen. Daartoe in staat gesteld door de uit pe riodieke bijdragen en giften vér kregen middelen, kan de Commissie steeds hulp bieden daar, waar anderen om wettelijke en statuaire redenen zich moeten onthou den. Vermelding verdienen de belangrijke bij dragen, die van het Leidsch Studenten Corps werden ontvangen; deze bedroegen bijkans 50 pet. van de ontvangen giften. Deze bron van inkomsten staat door de omstandigheden sinds den oorlog stil. De exploitatie-rekening 19391940 geeft aan in komsten een bedrag van f 27956,43, aan uitgaven 27140.84, zoodat er een sal do is van 815,59. Sinds de oprichting werd aan voorschotten verstrekt f 9662.—. Aan terugbetalingen werd ontvangen 5871. Saldo per ultimo 1940 3791.Op deze voorschotten werd een minimaal verlies geleden. Uit een en ander moge blijken, dat steeds zware eischen worden gesteld aan de geldmiddelen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Tijdelijke toelage aan lager bezoldigd gehuwd personeel. In de gisteren gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werden de kiezerslijsten voor het 3e, 7e en 10e district vastgesteld. Behalve eenige punten van ondergeschikt belang werd verder besloten tot beschik king op een reclame tegen een aanslag in het bundergeld 1940 van de gemeente Am sterdam en tot verhooging van de bijdarge, verleend aan de Ned. Herv. gemeente te Spaarndam voor de restauratie van het graf met hek van Cruquius en van het daarboven geplaatst gedenkraam. Overeenkomstig de Rijksregeling werd besloten tot het verleenen van eeen tijde lijke toelage aan lager bezoldigd gehuwd personeel. De vergadering hechtte er haar goedkeu ring aan, dat het dagelijksch bestuur stap pen heeft ondernomen ten einde het Diesel gemaal te Spaarndam te voorzien van twee anthraciet-gasgeneratoren, ter besparing van het gebruik van stookolie. Daarbij werd medegedeeld, dat tevens het vraag stuk wordt bestudeerd, op welke wijze de installatie van het Dieselgemaal Mr. Pijn- acker Hordijk te Gouda kan worden ver anderd voor hetzelfde doel. Tot geestelijk adviseur van de St. Augus- tinusvereeniging van R.K. Bijzondere On derwijzers en Onderwijzeressen in het Bis dom Haarlem, afd. Leiden en Omstreken, is benoemd de weleerw. heer H. Sondaal. rector van Huize Duinzigt te Oegstgeest. BIBLIOTHEEK R. K, VOLKSBOND. Vanaf a.s. Zaterdag is de bibliotheek van de R. K. Volksbond geopend van half ze ven tot half acht. Men gelieve hiermede rekening te hou den teneinde teleurstelling te voorkomen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 5641. E. D. de Goede. Leiden, Kort'Galgewater 5. Scheepsbenoo- enz. Vest. fil.Warmond, Dorpsstraat 89b. Volmacht verleend aan: H. de Goede, Lei den. (B.P.). Van onze Adverteerders EXPOSITIE VAN BEELDHOUWWERK. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 7 Maart. (D.N.B.) Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, welke tezamen een inhoud had den van 12.061 b.r.t. In Noord-Afrika hebben Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen bij Derna colonnes voertuigen, troepenconcentraties en barak kenkampen met bommen van licht en mid delzwaar kaliber bestookt. In de kampen ontstonden hevige branden. Tal van voer tuigen werden vernield, gebouwen werden door voltreffers verwoest of zwaar bescha digd. Een formatie Duitsche duikbommen werpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op het eiland Malta. De aanval had een goede uitwerking. Bij aan vallen op verscheidene vliegvelden in Zuid en Zuidoost-Engeland plaatsten gevechts vliegtuigen verscheidene treffers op han gars en tusschen staande vliegtuigen. Ver scheidene machines berden op den beganen grond'vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning bestookten in Zuid- en Zuid oost-Engeland de haveninstallaties van ver scheidene steden, daaronder ook van Lon den, op krachtdadige wijze met bommen. Een gevechtsvliegtuig ondernam een ver- metelen scheervlucht naar de vliegtuigfa briek van Filton. Bommen van zwaar kali ber vernielden een groote montagehal. Ver scheidene gereedstaande vliegtuigen wer den beschadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aangevallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien verscheidene hangars en vliegtuigen zware beschadiging hebben op geloopen. Noch overdag noch des nachts heeft de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlogen. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek van Filton heeft de bemanning van het aanvallende gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Hollinde, de Oberfeldwebel Le- buda, de onderofficier Weber en de Ge- freiter Schilling, zich bijzonder onderschei den. HET ITALIAAUSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë. 7 Maart. (Stefani). Het 273ste communiqué van het rtaliaan- sche hoofdkwartier luidt: ,.Van het Grieksche front niets van be- teekenis te melden. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in beweging zijnde colonnes en troepenconcentraties aangevallen. Twintig auto's werden vernield en talrijke ernstig beschadigd. Bovendien zyn in de omge ving van Derna barakken en kampemen ten gebombardeerd, waarbij branden uit braken. Andere Duitsche vliegtuigen heb ben militaire objecten te La Valetta op Malta ^eboyibardeerd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze luchtformaties een aanval ge daan op vijandelijke schepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren. Een krui ser, een torpedobotjager en drie koop vaar- diischeoen werden getroffen. In Oost-Afrika is in de nabijheid van Koermoek (Boven-Soedan) een vijandelij ke aanval afgeslagen. Bij het gevecht in de nabijheid van Keren, waarvan het weer- machtsbericht van gisteren melding maak te, zijn den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht." FRANSCHE KATHEDRAAL OOOR BLIKSEM GETROFFEN. PARIJS, 7 Maart. (D. N. B.). Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in de beroemde kathedraal van Bazas (Gi- ronde), waarbij het bovenste deel van den toren vernield werd. Er vielen groote brok ken steen omlaag. Er bestaat voor een deel van de kathedraal gevaar van instorten. De kathedraal van Bazas is een der oud ste en mooiste bouwerken in Romaan- schen stijl van Frankrijk. AARDVERSCHUIVING BEDELFT HALF DORP. BOEKAREST. 7 Maart. (Stefani). Een grondverschuiving heeft het dorp Ca- tiasi half bedolven. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Maart. Vee. - 5 Slachtstieren, 110 Kalf- en melkkoeien ƒ260480, 45 Varekoeien 200—360, handel tamelijk, 12 Pinken 150240, handel matig, 2 Vette kalveren, 388 Nuchtere slacht kalveren, 100 Vette schapen, 590 Weideschapen 3038 handel tamelijk. 249 Mestvarkens 2440, 178 Biggen 1016, handel tamelijk, 1 Veulen, 14 Bokken en geiten 1535 per stuk, handel matig. Kaas. Goudsche kaas 7 partijen, Leidsche kaas 2 partijen. Prijs bepaald door de Ned. Zuived-Centrale. LEEUWARDEN, 7 Maart. Vee. 22 Stieren, 329 Vette koeien, 832 Melk- en kalfkoeién f 175415, 85 Pinken 90220. 1882 Nuchtere kalveren, 495 Schapen en lammeren, 31 Loopers ƒ2055, 57 Kleine biggen ƒ1218, 57 Bokken en geiten. To taal aanvoer 3762 stuks. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 7 MAART. Valuta's (schriftelijke en tel. transac ties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.59—43.75 R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Een schriftelijke jaarvergadering De afd. Leiden van bovengenoemden bond heeft haar jaarvergadering dezen keer in schrifte.ijken vorm willen houden en daartoe de jaarverslagen van secretaris en pennningmeester, voorafgegaan door een inleidend- woord van den voorzitter, den heer F. H. M. Kok den leden rondgezonden. Deze begint met te constateeren, dat de leden ook in het afgeloopen jaar hun trouw aan de vereeniging betoonden. Hij dankte voorts vooral secretaris en pen ningmeester voor hun werk in het afge loopen jaar, alsmede den propaganda-lei der, den heer v. Giezen, die zelfs in de oorlogsdagen moedig voortging leden te Tenslotte brengt de heer Kok even- dank aan den geest, adviseur, pater Tesser, den geestelijk raadsman bij uitne mendheid. In zijn jaarverslag herinnert de secreta ris, de heer A. Warnau, eraan, dat de leden vooral door middel van circulaires op de hoogte werden gehouden van alle bijzonder heden, welke zich in de afdeeling voordeden of van algemeen belang geacht werden. Het ledental groeide van 154 tot 171 en met vreugde constateert de samensteller, dat de solidariteit nog meer dan anders tot uiting kwam. Als voorbeeld daarvan haalt de secretaris aan den oproep van het hoofdbestuur om bijdragen voor de leden, die door het oorlogsgeweld geleden had den, welke oproep 100 opbracht met daar na een extra bijdrage van f 35 als kerst- gave voor de werkloozen. Er waren aan het eind des jaars 15 leden werkloos. De ijverige voorzitter als belan geloos beheerder van het Bemiddelings bureau blijft paraat om te trachten hen aan het werk te helpen. De bond heeft in het afgeloopen jaar veel en vruchtdragend werk verricht, getuige de gevoerde besprekingen voor een collectieve arbeidsovereenkomst in den Metaalhandel en den Conserven. Ook in Leiden werd, on danks de gewijzigde omstandigheden, niet stil gezeten.-Daar was op de eerste plaats de actie voor de vervroegde winkelsluiting. Een oud stokpaardje, maar in 194C beste gen met den wil om een uiteindelijk resul taat te behalen. In samenwerking met de Chr. organisatie werd in het begin van het jaar een enquête onder een 5-tal groepen van winkeliers gehouden, waaruit bleek, dat veel winkeliers vóór vervroegde slui ting waren. In aansluiting hierop waren de groote zaken tot een gezamenlijke confe rentie uitgenoodigd en was men in Mei juist zoover, dat de meeste zaken bereid waren hieraan deel te nemen, toen de oor log kwam en ziet, waar veel winkeliers nimmer aan wilden gebeurde thans zonder meer: de winkels werden vroeger gesloten, ja zelfs vroeger, dan wij ooit hadden dur ven hopen. De vereeniging bleef echter attent, want toen in Juli één der alhier gevestigde stof fenzaken haar winkel weer tot 10 uur wil de openhouden, werd zij direct op het ver keerde van haar initiatief attent gemaakt en het resultaat was, dat zy haar genomen besluit introk. Éen andere firma meende den vrijen morgen te moeten inhouden; ook hier werd opgetreden en bleef de vrije morgen gehandhaafd. Het 30-jarig bestaan kon alleen kerkelijk gevierd worden en wel op Zondag 1 Decem ber, waarvoor een H. Mis (Hoogmis) werd opgedragen in de kerk van den H. Leonar- dus, welke door vele leden werd bijge woond. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer P. de Wekker, geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 769.18, met een batig slot van 17.43. De financiën der Bondswerkloozenkas en Gem. Steunverleening geeft de volgen de cijfers: ontvangsten aan contributie 3294.90; uitgekeerd aan Bondswerkloo zenkas 1049.95 en aan Gem. Steunver leening 2925.15, totaal 3975.10. De voorz. brengt in het verslag vervol gens dank aan secr. en penn. alsmede aan den heer Giezen, die een en ander mededeelt over de gevoerde propaganda; pater Tesser geeft een ernstig woordje van vermaan om te werken voor de Nieuwe Gemeenschap door hernieuwing van den christelijken geest en tenslotte schrijft de voorz. een 'slotwoord, waarin hij op aller belangstel ling blyft rekenen. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING. Een niet-alledaagsche expositie van fraai beeldhouwwerk is vanaf heden voor het publiek opengesteld in het smaakvol inge richte magazijn van Au Bon Goüt aan het Gangetje alhier. Ook een der etalages is goeddeels gewijd aan het origineele hout snijwerk van de heeren H. Blommers en André de Kruijff te Den Haag. Haast onwaarschijnlijk is het effect, dat deze beide kunstenaars weten te bereiken met hun houtplastiek. Als fijne staaltjes van hun kunnen valt o.m. te verwijzen naar de Opvliegende Wilde Eend, uitgevoerd in ahorn voorts naar de Napolitaansche Jongen en evenzeer naar die schattige voor stelling van het Melkmeisje, beide uitge voerd in Italiaansch notenhout. Opper vlakkig bezien doet het werk denken aan brons of aan gehamerd koper. Vergis u niet het is hout. Ook aan gebruiksvoorwerpen is een haast ongekende zorg besteed. Zie b.v. die zware schalen in gestoomd beukenhout. Voor ieder, die het handwerk van den kunstenaar op waarde weet te schatten, zal het bezoek aan deze expositie stellig een genot zijn. Voor het overige verwijzen wij naar de desbetreffende annonce in ons nummer van heden. TRAGISCH ONGELUK. Jongen in glasruit geloopen en gedood. Gistermiddag te 5.20 uur is het jongetje E. W., dat bij pleegouders op de Oude Vest woonde, spelenderwijs tegen een glasruit geloopen, welke de 20-jarige glazenmaker J. V. bij zich had. Dit geschiedde op den hoek van Oude Vest en Havenplein. Een punt van de ruit drong den jongen in het hoofd achter het oor. Door den E. H. D. werd de hevig bloe dende knaap naar het Acad. Ziekenhuis en later naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis vervoerd, doch hulp mocht niet meer ba ten. De jongen overleed aan de gevolgen. Nu door de prijsverhooging der plaats- kaarten de plaatskaarten-automaat op de brug van het station alhier buiten dienst is gesteld, zullen tijdelijk de plaatskaarten LeidenDen Haag aan de controlepost op de brug verkrijgbaar zijn. Maandag 17 Maart a.s. hoopt de oudste der predikanten bij de Ned. Herv. Gemeen te dr. J. Riemens den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar op 17 Maart te Hoog land als predikant bevestigd werd. Op 1 September 1917 deed ds. J. Riemens alhier zijn intrede. Door de politie is in arrest gesteld de 45-jarige venter A. v. W., verdacht schuldig te zijn aan diefstal van drie rijksdaalders uit de keuken van het perceel Johan de Wittstraat 13. Laatste Berichten Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In de laatste nachten heeft het Engel- sche luchtwapen hier te lande geen andere schade aangericht dan eenige bomtrech- ters op open veld en voorts een aantal ge broken ruiten in een krankzinnigengesticht voor vrouwen. GESTRUIKELD EN ONDER AUTO TERECHT GEKOMEN. Vanochtend had een droevig ongeval plaats bij de kalkzandsteenfabriek te Vo gelenzang. Het zesjarige dochtertje van schipper Sandtke struikelde op het oogen- blik, dat een vrachtauto door de poort passeerde. Het meisje kwam onder de wie len en was op slag dood. LIJKJE OPGEHAALD VAN VERMIST JONGETJE. Gistéren heeft de politie te Utrecht het lijkje opgehaald van den vierjarigen C. v. d. B., die sedert 9 Januari werd vermist, en nu verdronken bleek te zijn in het Oude Rijntje bij de Billitonkade te Utrecht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3