DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje VRIJDAG 7 MAART 1941 32ste Jaargang No. 9891 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V De vrijheid van onderwijs „Het meest sprekend openbaart zich het christelijk volkskarakter in de uitgespro ken voorkeur voor positieve waarden op geestelijk en zedelijk gebied". Deze uitspraak citeeren wij uit een ar tikel in het laatste nummer van „De Unie". En deze uitspraak zal iedereen, die ons volk kent, zooals het is in overgroote meer derheid, onvoorwaardelijk bevestigen. Ook b.v. het blad van de N.S.B., het „Nationale Dagblad" zal moeten erkennen, dat „pers vlegels" aldus betitelt dit orgaan schrij vers in „De Unie"! óók nog wel 'ns waar heid kunnen schrijven. Waarheid is ook, wat „De Unie" verder In het hierboven geciteerde artikel be weert, als het blad schrijft over het resul taat van den in ons land beëindigden schoolstrijd: Wat overwonnen heeft, is het uit het algemeen christelijk volkskarakter voortvloeiende inzicht, dat het volks onderwijs een positieve geestelijke en zedelijke waarde en inhoud behoort te hebben. En het resultaat is dan ook, dat het gehééle volk, naar en door de eigen overtuigingen van zijn verschillende geledingen, deel kan hebben en bij mag dragen aan de vorming van het zede lijk volkskarakter. Wie deze historische verworvenheid zou aantasten, zou een kloof tusschen zich en het Nederlandsche volk gra-~ ven". Waarheid schrijft „De Unie" ten slotte ook en in niet mindere mate als het blad constateert, wat de vrijheid van onderwijs niet mag beteekenen. Die vrijheid mag niet beteekenen: Staatsonthouding. Het blad vervolgt nJ.: „Dit beteekent echter niet, dat de Staat zich van het terrein der positieve volksopvoeding zou dienen ver te hou den. Reeds vóór den oorlog was de over tuiging algemeen, dat men, uit vrees voor het betreden van het terrein der volksconscientie, te véél terughouding had betracht, waardoor belangrijke ge bieden van volksopvoeding vrijwel braak waren komen te liggen. Er is echter een zeer breed terrein, waarop actiever staatsbemoeiing tot zegen zal kunnen zijn. Al wat door de overheid, met zorgvuldige Vrijlating van den po sitieven invloed van het religieus-ethi sche volksleven op de volksopvoeding, zal worden gedaan tot bevordering van de kennis der moedertaal, de liefde tot de volkshistorie, het behoud der volks gezondheid en de versterking der volks eenheid door samen-werken en samen spelen der jeugd, zal door De Neder- lardsche Unie als een versterking van het christelijk volkskarakter met kracht en overtuiging worden onder steund". Met deze positieve erkenning van het recht van Staatsbemoeiing in onderwijsza ken zijn wij het ook van harte eens. Maar voorop staat het werkelijk behoud van het wezen van de vrijheid van onderwijs, zooals wij die kennen: de VTijheid, om aan het onderwijs een zelf-gewilde positieve geestelijke en zedelijke waarde en inhoud te geven. Waar het om deze vrijheid gaat is geven en nemen voor ons onmogelijk. BONAANWIJZINGEN. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd zullen worden. Het is gebleken dat een belangrijk ge deelte van het publiek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te bewegen distribu tiegoederen te leveren tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Ten einde dit euvel tegen te gaan is de boven genoemde regeling getroffen. De nadeelen, welke hieruit voortvloeien voor personen die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks verschijnen, wegen niet op tegen de voor- deelen, welke de nieuwe regeling mede brengt. De plaatselijke djstributiediensten zullen zich evenwel in het algemeen tijdig in kennis kunnen stellen van de onderschei den bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar ^te verkrijgen zijn. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOORUIT ZIEN! Onder dezen titel schrijft V. een artikel in het maandblad D e R.K. Staatspartij Hij constateert, dat velen spreken over de toekomst van ons staatsbestel. En dan merkt hij daarbij tweeërlei strooming op. Wij citeeren: „Zij bespreken, als zij elkaar bezoeken, wat er straks, als wij in vrijheid over onze staatsinrichting zullen kunnen besluiten, verbeterd, veranderd, omgewenteld zal moeten worden. Zonder de voor-onderstel ling van vrijheid zou het „im voraus" con strueer en geen zin hebben. Wat nu mer ken wij op? Tweeërlei strooming reeds. Niet alleen meer den radicalen zin voor diepgaande hervormingen. Maar eveneens reeds een „laudatio temporis acti". Herstel van den ouden toestand, met enkele cor recties slechts. En deze laatste in de rich ting van kortwieken der volksvertegen woordiging onder gelijktijdige versterking van het centraal gezag. Zij, die deze zooal niet reactionaire, dan toch behoudende richting inslaan, gaan te veel uit van hun ergernis over de verguizing van ons laat ste verleden. Als zij gelijk hebben, dat aan onze instellingen en aan de dramatis per sonae van ons staatkundig tooneel schro melijk onrecht is gedaan, als men met hen meegaat om zij het dan niet zonder rus tige critiek op enkele ziekteverschijnselen ons staatsbestel van vóór den oorlog hoogelijk te waardeeren, dan nog mag men één ding niet vergeten. En wel, dat een be stel goed kon zijn voor toen, maar tegelijk allerminst deugen kan voor straks. Econo misch, sociaal en politiek z^l het komende tijdvak grondig verschillen van de voor oorlogs-periode. Hoe het zal zijn, daarover zal de sociaal-economische instelling van de overwinnaars en hun geheel e psycholo gie beslissend zijn". Aan het einde van zijn artikel wijst V. (Verschuur) er op, dat de Nederlandsche Unie onlangs aankondigde, dat zij de uit werking van staatkundige richtlijnen ter hand gaat nemen. „Wij nemen gaarne aan", aldus V., „ten einde ons advies tot meedoen en toetreden te kunnen handha ven, dat gedacht wordt alléén aan consti- tutioneele wijzigingen voor den t ij d n a-d e n-v rede. In die ver onderstelling juichen wij het voornemen zelfs toe". PLANNEN DER NED. UNIE. De bekende Haagsche briefschrijver van de T ij d behandelt in zijn jongsten brief het nieuwe optreden van de Nederland sche Unie als staatkundige partij. "~»e Unie het blijkt uit het jongste nummer van haar weekblad wil zich uit de vaag heid en oppervlakkigheid van staatkundi ge gedachten en meeningen vrijmaken en is bezig zich in de 'problemen van onze staatsinrichting te verdiepen. Zij doet daar mee ongetwijfeld een verdienstelijk werk zegt de briefschrijver, die ten slotte ver klaart: „Ik meen op zijn minst wel te kunnen zeggen, dat de toekomstige ontwikkeling in staat en maatschappij zal gaan in anti- individualistische richting. De Unie noemt dat „socialisme"; ik voor mij blijf van mee ning, dat deze benaming aanleiding geeft tot verwarringen en misvatting. In het ver leden spraken wij van een organisch of corporatief staatsbestel en ik zie geen re den om deze woorden uit mijn woorden boek te schrappen. Wanneer ik nu de hoofdgedachte van de Unie, zooals deze in het weekblad van 1 Maart j.l. nader is omschreven, goed be grijp, dan zweeft het Driemanschap een twee-kamer-stelsel voor oogen, waarvan het eene deel (de corporatieve Raad) organisch is opgebouwd en het andere (de eigenlij ke Politieke Kamer) onmiddellijk door het volk moet worden gekozen. Bedoeld schijnt te zijn, dat beide kamers (laten wij dat vertrouwde begrip maar even vasthouden) een werkelijke vertegenwoor diging van het volk moeten uitmaken, dus geen lichaam, die benoemd worden door de overheid, maar in vrijheid gekozen door het mondige volk. Het ééne deel (de „cor poratieve raad") volgens een stelsel van vertrapte verkiezingen, het andere deel de „politieke kamer" (rechtstreeks, het zij vólgens een districtenstelsel) hetzij vol gens een stelsel van evenredige vertegen woordiging. De bedoeling daarbij is, dat deze volks- vertegenwoordigingne méér zal zijn dan een ornament. Ik lees in de Unie, dat „het volk in zijn organische geledingen gelegen heid moet krijgen deel te nemen aan de staatstaak, aan het totstandkomen, het uit voeren en het toepassen van wettelijke voorschriften, iedere grpep betreffend, ter wijl de regeering bij het richten en bunde len der sociaal-economie des Rijks levend contact houdt met de belanghebebnden en voorlichting uit de eerste hand ontvangt". „Deelnemen aan de totstandkoming van wettelijke voorschriften" kan nu niet an ders beteekenen, dan dat de Unie aan de volksvertegenwoordiging een mede-wetge vende taak wenscht toe te vertrouwen, een gedachte, waarmee ik gaarne instem. „Het uitvoeren en toepassen van wette lijke voorschriften" zie ik meer als uit vloeisel van een gecentraliseerde staats taak. Wanneer eenmaal op onderscheiden gebieden (niet alleen op dat van het so ciaal-economische) corporaties met veror denende bevoegdheden tot stand zullen zijn gekomen, ligt het voor de hand, dat •7 verpor.'de provin cies, de gemeenten en de waterschappen, een groote mate van autonomie zullen ont vangen, zooals sinds de laatste Grondwets herziening reeds thans mogelijk is gewor den. Maar daarmee is het probleem der volks vertegenwoordiging als zoodanig nog geen stap naderbij gekomen. De staatstaak om vat uit den aard yel meer dan de corpo raties bestrijken. Justitie en politie, bin- nenlandsch bestuur, civiele wetgeving, bui- tenlandsch beleid, defensie, koloniale vraagstukken, onderwijs en zooveel meer zullen voor een groot deel centraal gere geld moeten blijven en in verband daar mee moeten de bevoegdheden en de inrich ting van de Regeering en der Volksverte genwoordiging nauwkeurig worden om schreven en vastgesteld. Medewetgeving en controle waren van oudsher attributen van het parlement en zullen, ook bij een ver sterking van het gezag der overheid, kost bare elementen in de staatsregeling blijven. Naar Portugeesch voorbeeld gaan veler gedachten tegenwoordig reeds uit naar een corporatief samengestelde „Tweede Ka mer", met adviseerende bevoegdheid en een politiek samengestelde, rechtstreeks gekozen Eerste Kamer met mede-beslissen de macht. Welke vormen de Unie uit haar studie zal kristalliseeren, is een vraag, die ik met groote belangstelling-zal vervolgen. Vooral op deze hoofdpunten is veel klaarheid ge- wenscht, juist in het belang van de voorbe reiding der toekomst, waaraan de Unie zich wijden wil". TER DOOD VEROORDEELD. Het A.N.P. meldt: Een jood, die te Amsterdam biljet ten, waarin tot staken werd opgewekt, aanplakte, werd op heeterdaad betrapt en gevangen genomen. Door het krijgs- gerecht te Amsterdam werd vij ter dood veroordeeld. Het vonnis is Donderdag- namiddag met den kogel voltrokken. UITBREIDING BEVOEGDHEID. Secretaris-generaal van Justitie ontvangt nieuwe machtiging. Het Verordeningenblad van 6 Maart j.l. bevat de volgende verordening van den rijkscommissaris voor hetbezette Neder landsche gebied: De secretaris-generaal van het de partement van Justitie wordt gemach tigd, binnen de grenzen van zijn be voegdheid beschikkingen te geven, wel ke volgens het vroegere Nederlandsche recht in den vorm van een koninklijk besluit moesten worden gegeven. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied houdt zich het recht voor, om in een bepaald geval de boven bedoelde bevoegdheden zelf uit te oefenen. Naar wij van het secretariaat der Ver- eeniging van Thee-importeurs te Amster dam vernemen, wordt thans van regee- ringswege met het spoedig h'ouden van een toewijzing van thee ingestemd. Er wordt naar gestreefd om deze toewijzing te doen plaats hebben op Donderdag 20 Maart a.s. Aan belanghebbenden zullen binnenkort nadere mededeelingen omtrent de voor waarden worden gedaan. VERPLICHTE INLEVERING VAN CACAOBOONEN. Blijkens een in de Staatscourant van gis teren gepubliceerd besluit van den secre taris-generaal van landbouw en visscherij is thans ieder, die cacaoboonen voorhanden of in voorraad heeft, verplicht deze by de Stichting Nederlandsche Meelcentrale, ge vestigd te 's-Gravenhage, in te leveren, tot een hoeveelheid, op het tijdstip en op de wijze, als de directeur van voornoemde Stichting telkens voor ieder, op wien deze verplichting rust, zal bepalen. Voor de cacaoboonen, welke op grond van artikel 1 zullen zijn ingeleverd, wordt een vergoeding toegekend, welke zal wor den vastgesteld door den directeur-gene raal van de Voedselvoorziening. SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL OP DEN HAAG BEGRAVEN Gisterochtend zyn in Den Haag vijf slachtoffers teraardèbesteld, die by den bomaanval, welke door Engelsche vliegers op Zondag j.l. des avonds is ondernomen, den dood hebben gevonden. Zooals begrijpelijk, bestond er voor deze droevige gebeurtenissen van de zijde van het publiek groote belangstelling. Reeds vroeg in den ochtend stonden groepjes van buurtbewoners in de omge ving van het R.K. ziekenhuis aan het West einde, in welke buurt de bommen tevens zijn terecht gekomen, en waar glasscher ven en puin nog stille getuigen zijn van het drama, dat zich hier heeft afgespeeld. Om 10 uur zou de eerste stoet, met het stoffelijk overschot van het echtpaar van der Kroft uit het R.K. ziekenhuis waar ook de andere omgekomenen zyn opge baard vertrekken. Het echtpaar van der Kroft was Zon dagavond op weg naar hun woning in de Kaapstraat, op het Westeinde door de dood en verderf zaaiende bommen verrast en beiden de man was 32 en de vrouw 25 jaar oud hadden den dood gevonden. Tegen tien uur werden de beide kisten naar buiten gedragen en in den rouwstoet geplaatst. De kist van den heer van der Kroft was gedekt met een zwart-geel-witte vlag van de voetbalvereeniging Esdo, waar hy lid van was, terwijl leden van deze club als slippendragers fungeerden. Kransen van de buurtbewoners en Esdo dekten de baar. Vervolgens zette de droeve stoet zich in beweging en reed den uitgang aan de Lage Nieuwstraat uit, waar honderden buren en bekenden, voor het meerendeel uit de ar beidersklasse, zich -langs den weg hadden geschaard. Velen begeleidden dentrouw- stoet, die nu naar de Jacob Catsstraat reed, waar het personeel van de Hus broodfabrie ken, waar de heer van der Kroft en vroeger ook zijn vrouw werkzaam waren, stond op gesteld. Namens de directie en personeel werden vier kransen aan de baren gehecht. Op de R.K. begraafplaats aan de Binck- horstlaan was de belangstelling eveneens zeer groot. Hier waren aanwezig de hee- ren P. de Ruiter en A. Belterman, directeu ren van de Hus broodfabrieken, H. J. Hierck namens den N.V.B., terwijl het college van secretarissen-generaal was vertegenwoor digd door jhr. J. J. F. Sandberg In de rouwkapel verrichtte kapelaan Trouwborst de absoute, waarna de heer P. C. Wesseling in opdracht van den burge meester van den Haag twee palmtakken aan de geopende groeve legde. Hierna werd de beaarding verricht, waarna een familie lid voor de belangstelling heeft bedankt. Op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan werden nog drie slacht offers ter aarde besteld en hier was het medeleven niet minder groot. Tegen elf uur kwam de stoet met het stoffelijk overschot van den 62-jarigen heer H. H. Walther op de begraafplaats aan. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door jhr. Six, die in naam van den burgemeester een krans op het graf legde- Tevens uitte hij zijn erkentelijkheid jegens het college van secretarissen-generaal, dat mr. J. van Doorn als vertegenwoordiger had gezonden. Een broer dankte hier voor de belang stelling. Om één uur arriveerde het rijtuig met het lijkje van het 1-jarige kindje G. H. v. d. Kolk, met de diepbedroefde ouders. Op het kistje lag een tak witte seringen. Bij de groeve sprak de heer L. v. d. Wulp namens het gemeentebestuur woorden van deelneming en hy bedankte hierna het col lege van secretarissen-generaal voor de af vaardiging in den persoon van jhr. J. J. F. Sandberg. Hij legde namens den burge meester bloemen neer. Even later vond op dezelfde begraaf plaats de teraardebestelling plaats van den 12-jarigen W. van Dijk. De klasgenooten van het jeugdige slachtoffer schaarden zich om het graf, waar ook de vele buurt bewoners, die eveneens de andere begrafe nissen hadden bijgewoond, zich weder ver zamelden. Het hoofd van de Ned. Herv. School las eenige gedeelten uit den Bijbel, waarna de familieleden en schoolvriendjes bloemen op de kist strooiden. Hierna zongen de kinderen een psalm. Mr. E. Heringa, sousdief van het kabi net van den burgemeester, trad daarop naar voren en legde namens het gemeente bestuur een palmtak op de kist. Hy sprak enkele troostende woorden tot de nabe staanden, waarna hy eveneens het college van secretarissen-generaal bedankte voor het zenden vjm jhr. Sandberg. Een bloedverwant dankte voor de belang stelling. Nog een slachtoffer, de 22-jarige L. A. M. Staaldekker, is Donderdag op Nieuw Eik en Duinen begraven. Hier waren aan wezig ir. Van Hoytema namens het gemeen tebestuur van Den Haag en jhr. J. J. F. Sandberg van het departement van Socia le Zaken namens het college van secreta rissen-generaal In de aula speelde de heer Gravelotte treurmuziek, waarna aan het HELDEN U hebt natuurlyk ook gelezen van den politieman Romijn, die voor het front van de Haagsche politiemannen door den hoofdcommissaris werd ge decoreerd met de Carnegie-medaille, omdat hij met gevaar voor eigen le ven een hollend paard tot stilstaan heeft gebracht. U denkt misschien, dat ik dien man hier nu ga huldigen als een held. Dat doe ik ook. Maar mis schien niet zooals U denkt. De man heeft een dappere daad verricht en verdient daar hulde voor. Er worden misschien wel dagelijks dappere daden verricht in ons land, waar men niets van hoort. Deze politieman echter heeft op an dere wijze mijn hart gestolen. Nadat de commissaris hem de eere-medaille op de borst had gespeld, trad hy be scheiden terug in de rijen van het po- litie-muziekcorps „Onderling Kunst genot" en speelde „dapper" zijn eigen huldigingsmarsch mee. Ik héb eens een zilveren huwelijksfeest meege maakt, waarbij de bruidegom een vhoolijk heer en amateur-voordracht kunstenaar de brave man was overigens koekoloog zich bij het hooren van al de schoone liederen, welke werden voorgedragen, tenslotte niet meer kon bedwingen en het too neel opstormde om óók een nummertje te geven. Ik mag zulke menschen weL Als vroolijkheid en muziek uit het hart komen, maakt het geen verschil wien het geldt. En liever dan als held te poseeren blies deze man mee aan zijn eigen hulde. Die nederigheid en eenvoud is eigen lijk nog heldhaftiger dan het tot staan brengen van dat hollende paard. Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 graf de heer Van Hoytema een krans neer legde namens de gemeente. Gp de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan werd hedenmorgen het stof felijk overschot ter aarde besteld van den 52-jarigen K. S. van Druten uit de War- moezierstraat, die bij den bomaanval van Zondagavond het leven verloor. Het colle ge van secretarissen-generaal was verte genwoordigd door jhr. mr. J. J. F. Sand berg, en het gemeentebestuur van Den Haag door mr. J. Kunst. Laatstgenoemde sprak aan de groeve eenige woorden van deelneming, waarna een broeder van den overledene namens de familie dankte. DE KOSTEN VAN HET PERSOONS BEWIJS Het N.V.V. deelt mede: Zooals bekend is in de Nederlandsche Staatscourant van 25 Februari j.L een beschikking verschenen van het departement van binnenlandsche zaken aangaande persoonsbewijzen, welke voor al degenen, die niet over ruime geld middelen beschikken, verheugend is. Deze regeling moge nog eens in beknop- ten vorm worden vermeld. Ter verkrijging van het persoonsbewijs moet 1 of 0.50 betaald worden tot dek king van de kosten, welke voor rijk en ge meente uit de invoering van persoonsbewij zen voortvloeien. Rekening wordt gehouden met de om standigheid, dat van onvermogenden voor dit doel bezwaarlijk gelden kunnen wor den geheven, ofschoon de aan de uitreiking verbonden kosten in alle gevallen gelijk zijn. De meer draagkrachtigen zullen moe ten betalen voor de minder draagkrachti gen. Het N.V.V. heeft hierop duidelijk de aandacht gevestigd van het departement In verband hiermede zijn de volgende richtlijnen verstrekt aan de' burgemeesters. Gratis wordt het persoonsbewijs uit gereikt aan personen, aan wie een vet- kaart is uitgewerkt. 0.50 Moet worden betaald door per sonen, aan wie een boterkaart (dus geen vetkaart) is uitgereikt en die kun nen aantoonen, dat aan het gezinshoofd een toeslagkaart voor textielproducten is verstrekt. Voor de gezinnen met lage inkomens en voor die met een groot aantal kinderen is dus een aanmerkelijke verlaging van d kosten voor persoonskaarten bereivL

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1