RECHTZAKEN fQe hanttm, die %L naodig heeft! WOENSDAG 5 MAART 1941 CE LËÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 De Zuid Hollandsche Tuinbouw Omzetvermeerdering (ran rond 11 millioen Onder groote belangstelling heeft de Provinciale commissie van tuinbouwvei lingen in Zuid-Holland gisteren in een der zalen van „Riche" te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m.: de heer J. Klamer, directeur van het uitvoer-controle-bureau, de heer v. 't, Riet, diretceur der Nederlandsche Groente- en Fruitcentraie en diverse bestuursleden van tuinbouworganisaties en veilingen. De voorzitter, de heer J. Barendse (Poeldijk), schetste in zijn openingswoord den toestand in den tuinbouw en den ver- grooten export van tuinbouwproducten naar Duitschland. De heer Barendse bepleitte een regeling, waarbij extra zorg en kosten vor bepaal de cultures ook in den prijs tot uitdruk king zullen worden gebracht. Verder wees spr. op de diverse moeilijkheden waarme de de tuinbouw te kampen heeft, zooals de fustvoorziening, mestvoorraad en het transport. In verband met de houtschaarsch- te en de groote uitbreiding van het tuin- bouwareaal achtte de heer Barendse vér gaande maatregelen gewenscht, teneinde het misbruik van het veilingfust afdoende tegen te kunnen gaan. Ten slotte wees spr. er nog op, dat de verantwoordelijkheid van de bestuurders der veilingen in het a.s. seizoen nog aan merkelijk zal worden verzwaard. Uit het jaarverslag van den secretaris der provinciale veilingcomimissie, den heer Q. Nederpel (Loosduinen), bleek, dat de bedrijfsuitkomsten in den Zuid-Holland- schen tuinbouw het afgeloopen jaar sterk uiteen liepen. Het aantal aangesloten ver- eenigingen steeg door de toetreding van Charlois tot 39. De totale omzet bedroeg in 1940 43.427.093.71. Dit beteekent, vergeleken bij het jaar 1939, een omzetvermeerdering van 10.700.201.71. De vergadering keurde het. financieele jaarverslag goed, terwijl de heeren Q. A. Nederpel, H. Remme en J. Vellekoop tot bestuursleden werden herkozen. Na een uitvoerige discussie werd beslo ten, teneinde het misbruiken van veiling fust zooveel mogelijk tegen te gaan, het statiegeld voor de groentekosten tot ƒ1. te verhoogen. Hierna werden nog diverse kwestie van internen aard besproken. HAARLEMSCH KANTONGERECHT. Overtreding Vleeschkeuringswet. Voor den Kantonrechter stonden terecht de 33-jarige en de 42-jarige gebroeders C. P. K. en D. J. K, slagers beiden uit Hoofddorp, terzake dat zij op 6 Janu ari j.l. Ie. een varken hadden geslacht in huisslachting, 2e. bovengenoemd varken zonder vergunning geslacht, 3e. het vleesch van bovengenoemd varken in voorraad ge had, 4e. het vleesch van' bovengenoemd varken was niet gekeurd. Beiden verdach ten bekenden het hun ten laste gelegde. De ambtenaar eischte tegen den eerste verdachte voor het le feit een geldboete van 50 subsidair 30 dagen hechtenis, voor het 2e feit 30 sub. 15 dagen, voor het 3e feit 20 sub. 10 dagen met verbeurd- klaring van het in beslag genomen vleesch, voor het 4e feit 10 sub. 6 dagen en met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen vlees£f$? Tegen de tweede verdachte, die reeds in 1937 wegens overtreding der vleesch keuringswet was veroordeeld eischte de ambtenaar voor het le feit een geldboete van 50 sub. 30 dagen hechtenis, voor het 2e feit f 15 sub. 10 dagen, voor het 3e feit 10 sub. 5 dagen, voor 4e feit 5 sub. 2 dagen, voor het 3e en 4e feit eveneens met verbeurdverklaring van- het in beslag ge nomen vleesch. De Kantonrechter uitspraak doende ver- ooredelde de eerste verdachte tot 4 X 20 subs. 4 X 10 dagen hechtenis en ver oordeelde den tweede verdachte tot 4 x 10 subs. 4 X 19 subs. 4x5 dagen hech tenis. Vervolgens stond terecht de 58-jarige tuinder P. T. uit H a a r 1 e m m e r m e e r, die ten laste was gelegd, dat hij op 13 Ja nuari j.l. varkensvleesch in voorraad heeft gehad zonder dat het vleesch voorzien was van een goedkeuringsmerk. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 50 subsidair 25 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig de eiseh met verbeurd verklaring van het varkensvleesch. Hierna moest de 44-jarige slager H. B. uit Haarlemmermeer terecht we gens het slachten zonder vergunning van een varken, waarvan eerstgenoemde ver dachte T. een gedeelte van gekocht had. De ambtenaar eischte tegen verdachte 2 x 25 subs. 2 x 15 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen varkensvleesch. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 2 x 15 subs. 2 .x 10 dagen hechtenis, eveneens met ver beurdverklaring van het in beslag geno men varkensvleesch. Hierna stond terecht de slager G. J. Sch. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK De Raad der gemeente Koudekerk ver gaderde gistermiddag om 7.30 uur. Voor zitter de burgemeester. Afwezig de heer C. van Oppelaar. Een ontvangen brief van Ged. St. inzake jaarwedderegeling burge meester, secretaris en ontvangerssalarissen, beneden 1900.worden verhocigd met 6 pet. toelage, waartegen geen bezwaren zijn. Voorstel kinderbijslagregeling ge- meentepersoneel en als gevolg daarvan wij ziging c.q. vaststelling verordening tot een bedrag van 75.— per kind beneden 18 jaar, wordt na eenige bespreking aange nomen, overeenkomstig het voorstel van B. en W. Met het oog op de kosten en de veranderingen in het aanschaffen van bouwmaterialen is wijziging noodzakelijk van de bouwverordening, dienovereenkom stig wordt het voorstel van B. ën W. goed gekeurd. De verordening op de heffing van een belasting op de honden, wordt in zooverre gewijzigd, dat voor een hond, zoo die in het eerste halfjaar wordt opgeruimd, af trék der belasting plaats vind. De uitvoe ring van de wet voor lichamelijke oefening op delagere school welke reeds zoovele jaren op uitvoering wacht, zal nu met 1 April plaats hebben daarvoor is noodig een gymnastieklokaal. B. en W. komen met twee voorstellen, het bestaande te verlaten of een daaraan belendend lokaal daarvoor in te richten. Beiden plannen worden over wogen maar, aangezien daarover nog na dere bijzonderheden te verwachten zijn, wordt definitief besluit dienaangaande voorloopig uitgesteld. De begrootingen 1940 en 1941 worden gewijzgid, de eerste is dat daarin de bom- bard-ementsschade wordt verrekend aan het Raadhuis waarvan de kosten hebben bedragen 4697.49, waarvan terugbetaling wordt verwacht tot 'n bedrag van 2953,05, zoodat overblijft voor de gemeente 1700, en die van 1941, wegens de gewijzigde uitting van het Rijk. De wijzigingen vinden plaats overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN LISSE De Raad der gemeente Lisse kwam Gistermiddag in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemees ter van Rijckevorsel. Na opening met ge bed stelde de voorzitter aan de orde: Aan koop van een perceel grond, gelegen hoek HeerewegEerste Poellaan. De heer Tibboel dacht oorspronkelijk, dat het aangekocht zou worden, zooals het daar lag en nu blijkt, dat de afbraak aan den verkooper is moeten gelaten v/orden. De heer Romijn verklaarde, dat deze aangelegenheid voldoende is besproken in de grondcommissie. Spreker meende even wel, dat eerst de andere transacties plaats moeten hebben, n.l. verder op de Eerste Foellaan. Spr. is de meening toegedaan, dat het verbrande perceel niet herbouwd kan worden, zoodat het z.i. geen urgent voorstel moet genoemd worden. Hij kan dan ook niet meaegaan met voorstel van B. en W. voor aleer de andere transacties vast staan. De voorzitter antwoordde den heer Ro mijn, dat het verbrandde perceel wel her bouwd zou kunnen worden, omdat ge noemd perceel juist in de bebouwde kom valt en daar ter plaatse geen rooilijn is vastgesteld. Het uitbreidingsplan houdt precies bij het betrokken perceel op. De gelegenheid .wordt thans geboden en die moét de gemeente aangrijpen, ook al staat het andere nog niet geheel en al in vas ten vorm klaar. De heer Romijn vroeg of er geen moei lijkheden zijn te duchten met de Poelpol- dcr en dacht dat dit eerst vooraf moest gaan. De heer Knetsch vond de prijs per M2., n.l. 6.veel en vroeg of dit wel de juiste waarde was. De heer Boot vond dit een o -.üunstigen tijd om te koopen, ofschoon de gemeente raad voor een fait accompli wordt gesteld. Van meer gewicht vond spr. echter de gionden van de belenaende perceelen en vestigde hierop de aandacht van B. en W. De voorzitter vet klaarde, dat er een compromis is met do aangrenzende land eigenaren van de Eerste Poellaan en noemde de voorwaarden hiervan op. Spr. voerzag hier geen moeilijkheden. Weth. Warmerdam verklaarde, dat als deze toestand niet geschapen was door den brand, het ok geen punt van behandeling zou hebben uitgemaakt. De onderhande lingen zijn van dien aard geweest, dat deze koop op een redelijke basis is tot stand gekomen, waarbij verkooper de grootste tegemoetkomende houding heeft getoond. Het voorstel is over het algemeen acceptabel. De feiten worden ons geboden en wij hebben slechts te accepteeren. Spr. drong op aanneming aan, om het plan van de verbreeding enz van de Eerste Poellaan te kunnen verwezenlijken in de toekomst De heer Lefeber wees er op, dat de ge meente de berm van de Eerste Poellaan in handen heeft, zoc^at de aangrenzende eigenaren altijd bij de gemeente terecht moeten komen. Vervolgens opperde spr. het denkbeeld om het plan te verwezen lijken in werkverschaffing, waardoor de rijksweg weer wordt ontlast. Overheidsbe langen zijn z-i. hiermede ook gemoeid in de toekomst. De heer de Vroomen meende dat een ge deelte van het terrein, dat de gemeente niet noodig heeft verkocht zou kunnen worden aan den aangrenzenden eigenaar,, hetgeen de last op de gemeente weer ver minderd. De heer Segers verklaarde, dat de brand de gemeente voordeelen heeft opgeleverd omdat wij thans niet de gebouwen op dit terrein behoeven aan te koopen. Met 11 stemmen voor en 2 stemmen tegen, die van de heeren Romijn en Knetsch, werd besloten om het voorstel van B. en W. aan te nemen en tot koop over te gaan. De voorzitter bracht vervolgens de be spreking van de verbouw van het gemeen tehuis in behandeling. De voorzitter deelde mede, dat het ge meentehuis een nijpend gebrek kreeg aan ruimte' voor de secretarie. De raadzaal is voortdurend in gebruik voor andere doel einden, dan waarvoor zij bestemd is. De ruimte is zoodanig beperkt, dat er uit Haarlemmermeer. Hem was ten laste gelegd, dat hij 20 December van het vorige jaar een schaap zou hebben ge slacht zonder vergunning. Reeds eerder was verdachte wegens overtreding der vleesch keuringswet veroordeeld. De ambtenaar eischte tegen de niet verschenen verdachte een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 50 subs. 20 dagen hechtenis. een oplossing moet komen, omdat men el kaar in den weg zit of de diensten wor den gestagneerd. Als de tijdsomstandig heden anders waren geweest, dan zouden B. en W. met vrijmoedigheid zijn geko men met een voorstel tot den bouw van een nieuw raadhuis, doch thans willen zij volstaan met een verbouwing, die voor loopig een functioneering waarborgt. Bo vendien heeft men te kampen met mate- rialennood Een der vereischten dezer ver bouwing is evenwel, dat de politie uit het raadhuis wordt gebannen en elders wordt ondergebracht. Wanneer dit geschied is, worden de benedenlocaliteiten verbouwd en komt daar een ruime secretarie bij voor een afdeelmg, archiefruimte enz. Hierdoor wordt bewerkstelligt, dat de raadzaal voor vergaderingen wordt vrijgehouden en ter wijl er bovendien nog een lokaliteit over zal komen voor commissievergaderingen, en andere werkzaamheden, die thans plaats hebben in de raadzaal. Nadat dé teekeningen waren rondgegaan en aandachtig bekeken wees de heer A. Th. van Kesteren op de noodzakelijkheid van deze verbouwing en verklaarde hij zich er voor. Bij geruchte heeft spr. ver nomen, dat de politie ergens zou worden ondergebracht, wat spr. niet de geschikste plaats vbnd, weshalve hij voorstelde, om het stukje bouwterrein, hetgeen de ge meente nog heeft naast het perceel van dén heer Bruynen, te benutten en hierop een nieuw politiebureau te stichten, al thans een waardig geboiiw neer te zetten, ter afsluiting van het gebouwencomplex aldaar. De voorzitter verklaarde dat bouwen juist op moeilijkheden stuit en .met groote kosten gepaard zal gaan. Het is voor de gemeente voordeéliger om te huren, te meer, daar veel van hetgeen in het raad huis wordt uitgebroken gebruikt kan worden voor het bouwen van cellen bij het te huren perceel voor de politie. De voorzitter licht nog toe, dat deze verbouwing, met inbegrip van overplaat sing van de politie een kapitaalsuitgave zal vergen van ongeveer 14.000.ter wijl aan aflossing en rente jaarlijks ge durende een kort aantal jaren ongeveer 4000.benoodigd zal zijn. Nadat nog wat vragen waren gesteld be sloot de raad tot verbouw van het ge meentehuis over te gaan. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling, dat de nieuwe financieele verhouding tusschen rijk en gemeente voor de ge meente een voordeel geeft van 18.000. met de oorspronkelijke raming in de be grooting 1941. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het R.K. Kerkbestuur gratis den grond afstand voor de doortrekking van het trot toir in de Bondstraat vanaf de Arbeids beurs tot aan het Patronaat, mits de ge meente de nieuwe afscheiding aanbrengt, waartoe werd besloten. Na rondvraag sluiting. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 06 Brood of Gebak Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 5 (Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 06 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) half pond boter of half pond margarine 06 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart 06 Suiker Van 17 Febr t/m 16 Maart. 1 kilogram 05 Vleesch en Vleeschwaren Van 27 Febr, t/m 9 Maart. (12 Maart) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. 13, 14, Kaas Van 24 Febr. t/m 9 Maart (23 Maart) Elk der bonnen 100 gram kaas. 81 Eieren Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart J4 pond 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding, poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April pond 08 Gort of Gortmont of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April y3 pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême,. of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep,- of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes éen eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De boomen langs den Overtoom te Amsterdam ontkomen niet aan den schoonmaak, die de parken en plantsoenen in de hoofdstad ondergaan (Foto Pax-Holland) De ontmanteling van de historische babeispoort te Arnhem is nagenoeg voltooid Da rondgang is thans vrijgekomen (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8