Weerbericht STADSNIEUWS Nieuwe uitgaven 5)e (kannendie 11 noadlg heeft! WOENSDAG 5 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.25 uur Woensdagavond. Zon op 8.17 uur Donderdagmorgen. MAANSTANDEN. 5 Maart: De maan komt Woensdagvoor middag om 11.32 uur op en gaat Donder dagnacht om 3.05 onder. (Eerste kwartier). 6 Maart: De maan komt Donderdagmid dag om 12.11 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 4 uur onder. 7 Maart: De maan gaat Vrijdagmiddag om 12.58 uur op en Zaterdagmorgen om 4.51 'uur onder. 8 Maart: De maan gaat Zaterdagmiddag om 13.52 uur op en Zondagmorgen om 5.34 uur onder. 9 Maart: De maan komt Zondagmiddag oia 2.55 uur op en gaat Maandagmorgen om 6.14 onder. 10 Maart: De maan komt Maandagmid dag om 4.05 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 6.49 uur onder. 11 Maart: De maan komt Dinsdagnamid-. dag om 5.20 uur op en gaat Woensdagmor gen om 7.22 uur onder. 12 Maart: De maan komt Woensdagna middag om 6.28 uur op en gaat Donderdag, morgen om 7.53 onder. (Volle maan). .OIICDIIOIICDIICDIIOIICDUCDIIOIICL g Verduisteringstijden 0 1 Q Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 «ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond jr jr er morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG n 7.25 uur. y - fi j: ZONSOPKOMST y 8.17 uur. Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 -0MC3IICDIIOI1OUOIIOIIOIIOIIO DE NIEUWE BRUG AAN DEN HAAGWEG. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed: het maken van den onderbouw van de te ver nieuwen brug over de spoorweghaven (staatsspoorbrug alhier), met bijkomende wérken. Laagste inschrijver was H. C. Heemskerk alhier voor ƒ31.883. LEIDSCHE BROODFABRIEK. De algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Broodfabriek keurde de balans en de winst- en verlies rekening over het afgeloopen jaar goed en bepaalde het dividend op 8 pet. (vorig jaar nihil). Tot commissaris werd herbenoemd de heer T. van Draanen uit Den Haag. Besloten werd tot verlenging der ven nootschap, terwijl de voorgestelde statu tenwijzigingen werden goedgekeurd. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gisteravond te 11 uur is de 53-jarige schilder H. K. uit de President Steynstraat door de duisternis aan de Oude Vest te water geloopen. De heer K. wonend aan den Oude Singel heeft met behulp van en kele burgers den drenkeling op den wal gebracht. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 1285. Schlatmann's Confectie- en Manufacturenhandel „De Faam" N.V., Leiden, Oude Rijn 1. Uittr. dir.: J. L. W. J. A. Schlatmann, Oegst- geest. 2671. J. Stouten, Leiden, Koppenhink- steeg 8. Metselaar, fabr. v. schoorsteen kappen. Bovengenoemde zaak is d.d. 1 Juli 1940 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Jan Stou ten. Venn.: H. Stouten en J. Stouten Jr., Leiden. 727. Firma J. van der Poel en Zonen. Zoeterwoude, Weipoort B89. Graanhandel, graanmalerij en meelhandel. Bijv. uitgeoef. bedrq. handel in hooi, stroo en kunstmest. 5167. Wasch-, Glans- en Strijkinrichting „De Ozon", Leiden, Hoogewoerd 173. Uittr. E.: Wed. P. Guitvan der Heiden, Leiden. Uittr.. Gevolm.: G. Guit, Den Haag. N.E.: P. van der Krieke, Leiden. 6321. Industrie en handelsondernfming „De Eenhoorn", Leiden, Nonnensteeg 14. Machinale houtbewerking, agenturen. Bijv. uitgeoef. bedr.: assurantiën. Methodologische beschouwingen van prof. dr .J. M. Romein over het volkskarakter. Voor de maandvergadering van de Mij. van Nederlandsche Letterkunde alhier heeft prof. dr. J, M. Romein Zondag een lezing gehouden over „methodologische beschou wingen over het volkskarakter." Spr. had zijn lezing in drie deelen ge splitst. Het eerste ging over „karakter", het tweede over „volkskarakter", het derde over de methoden dit te leeren kénnen. In het eerste gedeelte gaf hij een om schrijving van het begrip „karakter", waar bij hij uit de vele mogelijkheden, die de te genwoordige karakterologie biedt, esr een koos, die het meest geschikt is om toege past te worden op het begrip volkskarak ter. Hij scheidde daarom „karakter" scherp van „aard" en „aanleg" en omschreef het als „een, in 't psychisch geheel en onderling naar eigen wetmatigheid gecoördineerde, nochtans beweeglijke bundel eigenschap pen, die even zooveel reactiewijzen zijn, zoowel bestemd om het eigen driftleven te bevredigen als om het te beteugelen uit noodzaak van de omgeving". In het tweede gedeelte van zijn betoog ging spr. over tot het begrip volkskarak ter. Hij wees de oude opvatting van een volksziel als ook de meer moderne van een „group mind" als object „sui generis" af en definieerde het karakter van een volk als „de component van de in den loop der geschiedenis en door die geschiedenis op elkaar afgestemde en naar elkaar toege groeide karakters van de volksgenooten." Dat we bijna uitsluitend bij nationale crisistoestanden de meest intensieve belang stelling voor dit probleem constateeren, bewijst niet dat dit begrip volkskarakter een illusie is. Ook het individueele karakter immers is alleen bij crisistoestanden goed analyseerbaar, maar daarom ontkent toch ook niemand het bestaan ervan in normale omstandigheden. Ten slotte behandelde spr. in dit gedeelte het „temperament", dat hij ziet als „datgene, wat het tempo be paalt, waarin he.t karakter zich ontwik kelt." In het derde gedeelte, waarin spr. zich tot het Nederlandsche volkskarakter be paalde. besprak hij de volgende acht methoden, die ons ten dienste staan om het volkskarakter te leeren kennen. Ie. De studie van de bestaande Neder landsche literatuur over het onderwerp. Spr. vroeg zich af waarom deze literatuur niet bevredigt en zocht een der oorzaken hierin, dat die schrijvers te weinig afstand van hun onderwerp hebben (zooals men ook niet het eigen nationale handschrift, wel dat van andere naties onderkennen kan).-Als correctie op die fout dient daar om de 2e methode: de studie van buiten- landsche schrijvers over Nederland. De 3e methode is studie van de Neder landsche geschiedschrijving, die immers a. h.w. een zelfspiegeling van de natie is. De 4e methode is studie van de gedra gingen van Nederlanders in het buitenland (een ander milieu openbaart ook in de in dividueele psychologie anders verborgen eigenschappen). De 5e methode is die van het taalonder zoek, waarbij spr. wat langer stil stond. Hij behandelde de onvertaalbare woorden, voorts enkele spreuken en spreekwoorden. De 6e methode, die hij de folkloristische noemt, wees hij af. Zij kan hoogstens die nen bij de studie van bepaalde „fixaties" van het volkskarakter in het verleden. De 7e methode, de experimenteel-psy chologische, kan mogelijk op den duur re sultaat opleveren. Als 8ste methode besprak hij' de diepte psychologie, die z.i. voorloopig meer indi rect, dan direct nut heeft, o.a. bij de be studeering der „erflaters" van een bescha ving, die als het ik-ideaal van een volk zijn te beschouwen. Ingaande heden is de Brigade-comman dant bij de Rijksveldwacht, majoor G. Bron, alhier, benoemd tot opper-wacht- meester bij de Marechaussée district Lei den. Door de politie werd aangehouden de 38- jarige B. A. B., verdacht van poging tot diefstal van verf ten nadeele van een verf- fabriek. AANGIFTE VAN BUITENLANDSCHE VORDERINGEN EN ANDERE, NIET IN EFFECTEN BELICHAAMDE, BUITENLANDSCHE WAARDEN. Het departement van Financiën brengt het volgende onder de aandacht: Zooals bekend, moet krachtens het j.l. Zaterdag gepubliceerde besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën (verordening 35/1941) vóór 15 Maart bij het deviezeninstituut, Eland straat 42, 's-Gravenhage, aangifte worden gedaan van uitstaande buitenlandsche vorderingen en van een aantal andere, niet in effecten belichaamde buitenlandsche waarden. Onder den aangifteplicht vallen: 1. Deposito's en saldi in rekening-cou rant bij banken en anderen. 2. Vorderingen wegens of in verband met levering van goederen, dienstverrich tingen etc. loopended.i. vóór 1 Juni a.s. vervallende clearingsvorderingen be hoeven niet te worden aangegeven. 3. Al dan niet door hypotheek of soort gelijke rechten gedekte credieten, uitge leende gelden, gestelde zekerheden, deel nemingen in buitenlandsche ondernemin gen, verstrekte commanditair kapitaal, aandeelen in onverdeelde gemeenschappen w.o. nalatenschappen zoomede andere ka pitaalvorderingen, met uitzondering- van nog niet opeischbare vorderingen uit hoof de van verzekering. 4. Rechten op winst- of andere uitkee- ringen van buitenlandsche ondernemingen, op betalingen uit hoofde van licenties, oc trooien, kartelovereenkomsten e.a. 5. Rechten op lijfrenten, pensioenen en Het Schild Apologetisch maandschrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Doorgaans is van den belangwekkenden inhoud van „Het Schild" dat gedeelte, dat door de artikelen wordt gevormd, het inte ressantste. Zonder nu afbreuk te willen doen aan de artikelen, welke in de zoo juist verschenen Maart-aflevering voorkomen, werden wij tochhet meest getroffen door een stukje van prof. dr. K. Steur in de rubriek „Op den Uitkijk", waarin deze het woord laat aan een Protestantschen schrij ver, prof. dr. G. v. d. Leeuw. Deze Protes- tantsche hoogleeraar schreef een artikel in „Het Gemeenebest", waarin hij erop wees, dat Katholieken en Protestanten op de eerste plaats moesten trachten elkander beter te leeren begrijpen. „Onzé volksgemeenschap zóo schreef hij werd door de gereformeerde belij denis gevormd uit de katholieke Neder landen. Daarmee is gezegd, dat ons volks bestaan tweeërlei wortel heeft, een katho lieke en een gereformeerde. De tweeheid der confessies moeten wij volmondig wil len erkennen". De schrijver geeft dan aan, hoe hij de verschillende geaardheid van beide groe pen ziet. „De Roomsch-Katholiek scheidt gemak kelijker natuur van boven-natuur, Kerk van wereld, dan de Protestant en kan daar om rustiger in beide leven. Hem ontbreken het absolutisme, het paradoxale, de bittere ernst, die den Calvinist eigen kunnen zijn. Hij neenit het gemoedelijk gezegd wel wat erg gemoedelijk op. Aan den anderen kant vindt hij gemakkelijker den weg naar de cultuur, en dat is niet alleen een genoegen en een voordeel, maar ook een stuk christenplicht tegenover de we reld, waaraan de Calvinist nauwelijks toe komt. De Roomsch-Katholiek kent de hooge waarde van den vorm en leeft daar uit, de Calvinist is geneigd eiken vorm, in Kerk en maatschappij alleen ad hoe te dulden. De Roomsch-Katholiek is beter in de liturgie, de Protestant is beter in de preek. De Roomsch-Katholiek meent daar om allerlei te kunnen overlaten, hij heeft een leergezag en een clerus. De Protestant kan niets overlaten, ook niet aan den predi kant; hij is vaak eigenwijs en eigendunke lijk, maar hij voelt zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. De Roomsch-Katholiek betrekt nauwelijks den clerus in het we tenschappelijk onderzoek, laat staan den leek. De Protestant wil zelfstandig onder zoeken en oordeelen, zelfs dan wanneer hem daartoe de vooronderstellingen ont breken". Volgens prof. v. d. Leeuw moeten beide groepen niet gaan probeeren, elkander te bekeeren. „De beste strijd .is die, waarin men niet beproeft, elkanders werk te vex-nietigen. maar het beter te doen". En het artikel eindigt: „Een sterk, nauw aaneengesloten Neder- landsch volk heeft behoefte aanoprechte, overtuigde, weerbare Roomschen, aan krachtige, bezielde, vol-ijverige Protestan ten, die elkander als christenen gemakke lijker vinden, omdat zij zich als volksge nooten één weten, en die elkander als Nederlanders de hand reiken, omdat zij, die zich met elkander verbonden weten in de diepste eenheid, die er ter wereld is, ook de volkseenheid, die voor zoo groot deel uit diezelfde diepte stamt, zoo hoog waardeeren en zoo innig beleven". Zonder het nu met alles, wat prof. v. d. Leeuw schreef, eens te zijn, vonden wij dit artikel van de „overzijde" toch te sympa thiek om er niet met instemming een groot stuk uit te citeeren. Terugkeerend tot de artikelen-reeks, vinden wij allereerst een goed doorwrochte, met aanhalingen uit St. Paulus' brieven sterk gedocumenteerde, analyse van het geloofsbegrip van de hand van prof. dr. J. v. d. Proeg O.P. Voorts wordt de arti kelenserie over Wladimir Solowjew afge sloten, terwijl pater C. F. Pauwels O.P. de taak schetst van „Hen, die op God ver trouwen". Tenslotte de bekende rubrieken Vragen- bus, Boekbespreking en Correspondentie. soortgelijke periodieke uitkeeringen. 6. Rechten van vruchtgebrxxik op aan niet-ingezetenen toebehoorende waarden. 7. Rechten op opbrengsten van in het buitenland gelegen onroerende goederen. De aangifteplicht geldt niet voor: a. Vorderingen en rechten, waarvan de schuldenaar binnen het gebied van het Duitsche Rijk, dan wel in Nederlandsch-In- die, Suriname of Curacao zijn woonplaats heeft of aldaar gevestigd is. b. Vorderingen en rechten, waax-van het bedrag dan wel de netto jaarlijksche op brengst de tegenwaarde van 100 niet te boven gaat, met dien verstande, dat voor groep 5 (lijfrenten, pensioenen e.d.) deze grens op ƒ600 's jaars is bepaald. Formulieren met toelichting zijn bij het deviezeninstituut, de deviezenbanken zoo mede bij de vereeniging voor den effecten handel te Amsterdam, den boxid voor den geld- en effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage en de vereeniging van ef fectenhandelaren te Rotterdam verkrijg baar. IJZER EN STAAL. Wijziging in de handelsvoorwaarden voor Duitsche opdrachten. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft het maximum-gewicht aan ijzer en staal voor Duitsche opdrachten welke zönder „Kontrollnummeraufstel- lung" kunnen worden aangenomen, van 100 K.G. tot 5 K.G. verlaagd. BON WAREN GELDIG 06 Brood of Gebak Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 5 (Bloem kaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 06 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 lyiaart) 06 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 06 Suiker Van 17 Febr t/m 16 Maart. 05 Vleesch en Vleeschwaren Van 27 Febr t/m 9 Maart. (12 Maart) 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 13, 14, Kaas Van 24 Febr. t/m 9 Maart (23 Maart) 81 Eieren Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart 10 Maïzena of 'iriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 F.ebr. t/m 20 April 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April 08 Gort of Gortmont of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 200 gram vet. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep. of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 granx toiletzeep of 600 gram waschpoeder. voor. verlichting 2 liter voor.de keuken 2 liter KEGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haaiden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een- heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES. Op 20 Maart zullen de eerste arbeids dienst-kampen voor meisjes in de verschil lende provincies van Nederland worden geopend. Iedere Nederlandsche in den leeftijd van 1725 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdienst duurt een half jaar. In dezen tijd krijgen de deelneemsters naast vrije woning, verzorging en kleeding een zakgeld van ƒ0.20 per dag. AANNEMERSFIRMA FAILLIET VERKLAARD Omtrent de moeilijkheden met een Am- sterdamsche aaxinemersfirma in verband xnet de uitbetaling van loon aan arbeiders in Noord-Frankrijk, deelt het N.V.V. ons mede, dat op voorstel van den officier van van justitie door de arrondissements rechtbank te Amsterdam het faillissement van de betrokken firma is uitgesproken. Het N.V.V.-bureau van rechtsbescher ming heeft er voor gezorgd, dat de be schikbare géiden niet voor andere belan gen konden worden aangewend. Het is te verwachten, dat de curator in het faillissement hierdoor gelegenheid zal hebben aan de rechthebbende arbeiders hun volle loon uit te betalen. VLASBESLUIT 1941. Verwerken en verhandelen geregeld. De secretaris-generaalvan het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft het Vlasbesluit 1941 vastgesteld. De gewijzigde omstandigheden maken een regeling ten aanzien van het vex-wer- ken en verhandelen van vlas, in het bij zonder ten aanzien van maximumprijzen, wenschelijk. Te dien einde is dit besluit opgemaakt, waaarbij het verwerken van stroovlas en het verhandelen van stroo- vlas en Vlaslinten zoo geleid worden, dat de bij de stichting „Buvalint" aangesloten groothandelaren de beschikking over alle in Nederland verwerkt vlaslint krijgen. De stichting Buvlaslint verzorgt dan den ver deren afzet. Door de Akkerbouwcentrale worden daarna overeenkomsten met tusschenhan- delaren-commissionairs en met tusschen- handelaren aangegeven, waarbij dezen zich o.m. verplichten, zich te houden aan de door de centrale vast te stellen prijzen en de centrale van hun handelingen op de hoogte te houden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2