STADSNIEUWS I Burgerlijke Stand OMGEVING Zware brand te Utrecht. Laatste Berichten MARKTBERICHTEN DINSDAG 4 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Zaterdagmorgen werd in intiemen kring het feit herdacht, dat mej. M. Th. Casparie gedurende 12 y jaar als leerares teekenen aan de R. K. Vakschool werkzaam was. Mej. Casparie werd in het bijzijn van het bestuur der school, leerkrachten en leerlingen allereerst toegesproken door den weleerw. Pater H. Ponsioen, vice-voor- zitter van het bestuur, die namens het ge- heele bestuur mej. Casparie gelukwenschte met haar jubilé. Z.eerw. verklaarde het een aangename opdracht te vinden om de fees- telinge op dezen dag te mogen huldigen en bracht dank aan mej. Casparie voor het vele en goede werk, dat zij in den loop der jaren voor de leerlingen der school heeft verricht. De directrice, mej. M. A. Lutz, nam hier na het woord om mej. Casparie hartelijk geluk te wenschen, ook namens de leer krachten en de leerlingen. Mej. Lutz uitte haar groote waardeering voor de wijze, waarop mej. Casparie de lessen steeds met groote opgewektheid heeft gegeven. De taak van deze leerares is niet altijd gemak kelijk, aldus spreekster, daar de leerstof voor de verschillende opleidingen, waar aan mej. Casparie les geeft, zeer yerschil- lend is en niet^iedere leerling voor teeke nen aanleg heeft. Toch weet mej. Casparie bij haar leerlingen belangstelling voor haar vak op te wekken en vooral haar het ge voel voor lijn en kleuren bij te brengen. Ook zijn de mode-eischen ieder jaar wis selend, zoodat ook daarmede rekening moet worden gehouden. De directrice wenschte haar toe, dat zij nog vele jaren haar beste krachten aan de school moge blijven geven en bood haar namens de leerkrachten een blijvende her innering aan. Mej. Casparie dankte hierna voor de waardeerende woorden en voor de prettige samenwerking, waarna het samenzijn be sloten werd met het zingen van het feest lied. LEIDEN. Geboren: Wilhelmina Beatrix, doch ter van W. A. Blom en G. J. Koene Wil helmina, dochter van J. Stoute en M. C. v. d. Heiden Adriana Maria Catharina, dochter van J. v. d. Kwaak en A. A. Bo terbloem Gerarda, dochter van J. J. Lamboo en P. de Mooij Cornelis, zoon 1 van W. Schouten en G. v. d. Vos Siegram Franciscus Antonius, zoon van S. A. J. Kiel en H. M. Th. de Keuning Catharina Jo hanna, dochter van J. C. Rijsbergen en C, J de Haas Gecrtruida Wilhelmina Hen. drika, dochter van W. A. Roos en H. W. Owel Nicolaas, zoon van K. v. d. Meij en H. Honders Hendrika Francina, doch ter van A. A. Smits en P. D. Kleijn Elisabeth Cornelia, dochter van A. Vlok en M. Veenman Pieter, zoon van M. de Groot en S. Haasnoot Jacobus, zoon van J. Scholting en A. S. Veen Femmetje Bastiana, dochter van B. Klonk en F. de Roode Jacobus Franciscus, zoon van J. F Ouwerkerk en M. E. Plasmeijer Leo- r.arda Catharina, dochter van J. Th. Schra- ma en C. J. Uitendaal Hendrik Johan Pieter, zoon van A. H. Vóorthuis en C. H. Lagers. Ondertrouwd1; H. L. Meijers jm. en M. J. Siraa jd. Getrouwd: J. D. Blokhuijs jm en G. v. d. Hoek jd. C. Schouten jm en G. H. v. d. Heiden jd. Overleden: D. Boom m. 41 jaar E Postma hsvr. van J. L. Vogels 69 jaar W. E. Verhoef, vr. 37 jaar P. de Jong, wedn. 81 jaar A. C. Greep, m. 69 jaar. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Woensdag 5 Maart a.s. des avonds te 7.30 uur komt de Raad der Gemeente Leidschendam in openbare Vergadering bijeen in het oude Gemeente huis. De agenda vermeldt: voorstel tot gas houderreparatie. Voorstel tot het aangaan vdn een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten 's-Gravenhage, Voorburg en Voorburg en Rijswijk ter uitvoering van de .vleeschkeuringswet. Gashouderreparatie. Blijkens advies van den directeur van het lichtbedrijf is het voortwerken met den bestaanden gas houder onverantwoordelijk. Gevaar voor stagnatie van den normale gasvoorziening en voor ongelukken moet niet als denk beeldig worden geacht. B. en W. stellen den raad voor: a tot den bauw van een kleinen 2en gèshouder van 800 M3; b. tot grondige reparatie, van de bestaande gashouderskuip, vernieuwing van de geheele klok en aanbrengen van een nieuwe geleiding; c. tot beschikbaarstel ling van de voor de uitvoering genoemde werken benoodigde geldent tot een bedrag van 70.000.d. tot wijziging der begroo ting van het gasbedrijf voor het dienst jaar 1941 en e. tot wijziging der gemeente- begrooting 1941. Het nieuwe raadhuis. In de afgeloo- pen week is ook het politiebureau naar het nieuwe raadhuis overgeplaatst zoodat thans alles, met uitzondering van het Heck's Lunchroom lo'aal verwoest. In het hartje van de oude Domstad heeft hedennacht een brand gewoed, met een hevigheid zooals Utrecht na den brand van de Galeries Modernes en Cen traal Station niet meer heeft gekend. Op slechts enkele meters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bijna twee jaar geleden, het groote warenhuis Galeries Modernes in de asch werd ge legd, heeft een ontembare vuurzee thans een groot modem pand, n.l. Hecks lunch room in de Potterstraat, hoek Oude gracht, geheel verwoest. Het was ongeveer half twee, toen de ge rant van Hecks lunchroom, de heer Rijn- ders, met zijn gezin op de bovenste verdie ping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zijn slaapkamer. Hij spoedde zich uit bed, schoot een paar klee- dingstukken aan en wilde zich via de gang naar beneden begeven. Bij het openen van een. deur,'welke toegang gaf tot het restau rant, constateerde hij met schrik, dat de achterzaal reeds een groote vuurzee was en dat hij niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinderen en zichzelf in veiligheid kon brengen. Inmiddels had de Duitsche wacht, die voor het postkantoor tegenover- het pand van Heek stond, ook vlammen in het ge bouw waargenomen en de brandweer ge waarschuwd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat men hier te doen had met een grooten brand, doch veiligheidshalve rukte de brandweer toch maar met een magyrusladder uit, welke direct na aan komst op het terrein van den brand in dienst kon worden gesteld, om de angstig om hulp schreeuwende leden van het ge zin Rijnders, dat zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak bevond, te red den. Intusschen was het den commandant van de brandweer, E. Priester, duidelijk ge worden, dat het niet bij een binnenbrand zou blijven en hij nam alle maatregelen, noodig om een groote brand te bedwingen. Van het interieur van de zaak viel reeds van den aanvang van het blusschingswerk af niet veel meer te redden. Met groote snelheid had het vuur van de benedenzaal uit, waar de brand is ontstaan,, zich ver plaatst naar de eerste verdieping, waar het vuur in het aanwezige meubilair voed sel vond om verder door te breken en bin nen een uur het geheele pand in lichter laaie te zetten. Toen het eenmaal zoover gekomen was, ontstond voor de belendende perceel en een hachelijke positie, te meer daar de zaak van Heek aan de Potter straat zoodanig is gebouwd, dat zij niet alleen gelegen is aan den kant van de Oudegracht en de Potterstraat, maar voor een niet minder aanzienlijk deel nog ach- bureau van den gemeente-architect, wat echter ook spoedig volgen zal, in het nieuwe gemeentehuis, dat snel zijn vol tooiing nadert, is ondergebracht. Voor de inwoners zij hier nog eens her innerd, dat het distributiekantoor geves tigd is en blijft in het oude gemeentehuis. K.J.M.V. Gisterenavond werd door de K.J.M.V. St. Albertus Magnus wederom een eigen werkavond georganiseerd, waar op door diverse leden gedurende enkele minuten iets werd verteld over hun vak of anderszins, terwijl bovendien nog een declamatiewedstrijd werd gehouden. Nadat de avond door den voorzitter, den heer Wim Bleijs met een inleidend woord was geopend, kregen een vijftal heeren achtereenvolgens het woord. In het kort werd iets over het vak verteld, waarin de een beter slaagde dan de ander. Er waren voor den declamatiewedstrijd prijzen be schikbaar gesteld; door de leden werden punten gegeven en deze puntenuitslag, welke nog al uiteenliep wees als prijswin naars aan voor spreken en declameeren de heeren J. Bontje, M. v. d. Togt en J. Hendriks. SCHEPEN IN HET IJS Op ongeveer zeven kilometer buiten Lemmer is het 1700 ton metende schip „San Antonio" met de sleepboot „Tijma n" uit Hardinxveld, op weg van Amsterdam naar Lemmer op het IJsselmeer vastge- loopen in den 1 K.M. breeden ijsdam, wel ke van den bocht van den Meerdijk tot nabij Enkhuizen loopt. Ondanks alle po gingen van de sleepboot om los te komen, gelukte dit niet. Schip en sleepboot moes ten in het ijs overnachten. De stoomboot „Friesland" van den N.V. reederij Koppe, die op weg was van Lem mer naar Amsterdam, geraakte om half een ook in den ijsdam vast. De stoomboot „Holland" van dezelfde reederij, op weg van Amsterdam naare Lemmer, verleende de „Friesland" assistentie. Het gelukte des avonds om zeven uur de „Friesland" los te krijgen, waarna de booten ieder hun reis voorzetten. ter de huizen van de Potterstraat door loopt. Er ontstond spoedig gevaar voor de panden aan de Potterstraat, met name de electriciteitswinkel „Electra", en de fourni- turenzaak van de firma de Groot. Aange wakkerd door een sterken wind trok het vuur uit het laaiende pand van Heek ach terom naar de bovenverdieping van de zaak van de Groot, welke des nachts niet be woond is en waarvan het dak onmiddellijk vlam vatte. De bewoners van de omliggende huizen hadden, met medeneming van het hoogst noodige, hun woningen reeds verlaten. Het was ruim drie uur, .toen de vuurzee haar hoogtepunt bereikte. Toen stond Hecks lunchroom geheel in brand en spookachtig lekten de vlammen naar buiten en dit schouwspel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den kant van de Pot terstraat vlam vatte en als het ware één reusachtige fakkel werd, welke scherp af stak tegen den donkeren nacht en de ge heele omgeving in een rossigen vuurgloed zette. Slechts met de grootste moeite en vaak bovenmenschelijke kracht kon de brandweer er voor zorgen, dat behalve de panden „Electra" en van de firma de Groot niet nog meer perceelen door het vertee- re.nde vuur zouden worden aangetast. Het bleek, dat de muren van Hecks lunchroom, welke de afscheiding vormden tusschen de panden aan de Potterstraat, geen weerstand aan de loeiende vlammen zee hadden kunnen bieden en dat het vuur via de achterzijde van de biljartzaal was overgeslagen op de zaak van de firma de Groot, waarvan de bovenste verdieping geheel uitbrandde. Voor zoover dat in het nachtelijk uur was te zien, was er van de lunchroom van Heek niets meer overgeblevene Slechts kale verschroeide muren gaven nog onge veer den vorm aan van de lunchroom, welke ongetwijfeld tot de bekendste van de Domstad gerekend mag worden. Maar ook de zwaargeblakerde muren van de achterzijde van de perceelen van de firma de Groot en „Electra" gaven aan, dat deze brand niet beperkt was gebleven tot een groot gebouw, doch dat hij in zijn teugel- looze vaart nog drie panden zeer belang rijke schade had toegebracht. Na urenlangen strijd tegen het kokende element kon men eindelijk zeggen, dat men den brand onder de knie had. De schade bij Heck is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Bij het perceel van „Electra" heeft, in aanmerking genomen, dat idit pand naast Heck is ge legen, het vuur betrekkelijk weinig ver woestingen aangericht. De waterschade daarentegen is zeer groot. Dit laatste kan ook -gezegd worden van het daarnaast ge legen pand van de firma de Groot, dat ech ter bovendien voor een groot gedeelte door de vlammen is verteerd. In de chocolaterie van den heer van Aelst, door wiens huis een slang was geleid, is de brandschade vrij gering, doch het water heeft hier een groot ongerief gebracht. Voor het meeren- deel worden brand- en waterschade door verzekering gedekt. De gerant van Heek, de heer Rijndorp, was sedert 4 Februari van dit jaar als zoo danig te Utrecht werkzaam. Over de oorzaak van den brand tast men tot op heden in het duister. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. DE WINTERHULP-COLLECTEN. De opbrengst van de vorige week ge houden Winterhulpcollecten bedraagt ƒ931.05, waarvan de verkoop langs de hui zen op Vrijdag ƒ661.79 en de Zaterdag ge houden straatverkoop 269.26. TWEE MINDERJARIGEN AANGEHOUDEN. Sedert 26 Februari werden te Alphen a. d. Rijn vermist de 17-jarige H. M. v. D. en de 16-jarige C. J. v. D. Op 1 Maart werden beiden hier ter stede aan gehouden en naar Alphen teruggebracht. brandplaatjes, waardoor 70 hectaren zijn afgebrand. Verschillende brandplaatjes zijn teruggevonden, in verband waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat der gelijke brandplaatjes, wanneer zij gevon den worden, met de noodige voorzorgen moeten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de Resi dentie geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wijk zes brisantbommen neervielen en daar eenige woonhuizen ver nielden of zwaar beschadigden. Hierbij zijn acht bewoners, en wel zeven mannen en een vrouwgedood, 19 personen zwaar ge wond. Het R.K. Ziekenhuis Joannes de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bominslagen lag, verkreeg glasschade en schade door scherfwerking. De gedooden, nl. zeven mannen en één vrouw, zijn: W. F. van der Kroft, 32 jaar, uit de Kaapstraat 103; L. A. M. Staalekker, 22 jaar, Krayenhofstraat 55; K. S. van Dru- ten, 52 jaar, Warmoezierstraat 24; H. H. Walther, 62 jaar, Westeinde 247 (hofje „Vredebest"); W. v. Dijk, 12 jai Westein de 247 (hofje „Vredebest"); G. 'H. v. d. Kolk, l jaar, Westeinde 257; B. H. v. d. Berg, 55 jaar, Kortenbosch 33, en Rika v. d. Burgh, 20 jaar, Viljoenstraat 41. De 19 zwaargewonden zijn: F. Scholten, Westeinde 247 (Hofje „Vredebest"); v. d. Kroft, y3 jaar, Westeinde 257; echtpaar Teeuwissen, Wésteinde 249; G. Heeneman, Sirtemastraat; De Wit, Westeinde 247 (Hof je „Vredebest"); A. den Engelsen, West einde 247 (idem); Zuster Kerkhoven, R.K. Ziekenhuis, Westeinde; G. Voorduin, Blee- kerslaan 4a; Annie v. d. Molen, Newton- plein 15; W. Kier ik, Terheydenstraat 22; J. Boers, 23 jaar, Chrispijnstraat 28; v. d. Kroft, 26 jaar, Lange Lombardstraat 19; F. de Zwart, van Halewijnplein 4, Voor burg; Mej. N. Kaffa, Kortenbosch 60; Jaco- ba Molenpaavd, Statenlaan 45; Mej. A. R. van Dijk geb. Walraven, Westeinde 247 (Hofje ..Vredebest"); allen opgenomen in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde; A. H. M. Simonis, 15 jaar. Van Goghstraat 72; A. L. Wuhl, 30 jaar, Westerbaenstraat 79; J. P. Heigenaar, 24 jaar, N. W. Binnen singel 3, die zijn opgenomen in het Zieken huis aan den Zuidwal. Voorts zijn er nog verschillende perso nen licht gewond, die echter na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis kon den gaan. In verband met deze luchtaanval is twee maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd op gemerkt, dat verschillende verkeersmidde len doorreden en vrij veel burgers zich op straat bleven ophouden. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat tijdens luchtalarm een ieder dekking moet zoeken en vooral ook vermijden moet, dat door het openen van ramen of deuren licht naar buiten straalt. Ook andere plaatsen des lands hebben onder de luchtaanvallen geleden. In een plaats in het Westen des lands is een aan tal huizen vernield, waarbij een burger is gedood en een jongen is gewond. Ook is ergens benedenwaarts gericht mitrailleur- afgegeven, dat gelukkig geen slachtoffers maakte. Eenige schade aan broeikassen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen week einde tien dooden en 28 gewonden o.w. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van En gelsche luchtaanvallen te betreuren. REGERINGSCOMMISSARISSEN VOOR AMSTERDAM, HILVERSUM EN ZAANDAM. Een heden verschijnend verordenin genblad bevat een verordening, krach tens welke bepaalde gemeentelijke or ganen buiten werking kunnen worden gesteld en regeeringscommissarissen in de plaats daarvan kunnen worden be noemd. Een tweede verordening verklaart deze maatregel van toepassing op Am sterdam, Hilversum en Zaandam. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. 1 BERLIJN, 3 Maart. GD. N. B.) Het op perbevel der Duittche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht bekend is gemaakt, marcheeren als bevei liging tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Zuid-Oost-Europa, na ver kregen toestemming van de koninklijke Bulgaarsche regeering, sedert 2 Maart for maties van de Duitsche weermacht Bulga rije binnen. De binnentrekkende troepen worden door het Bulgaarsche volk leven dig begroet. Een duikboot meldt het in den grond boren van een vijandelijk tankschip van 9000 brt. Het luchtwapen heeft ondanks den on- gunstigen weerstoestand verkenningen on dernomen tot aan de Shetlandeilanden en boven zee. Het bracht op 2 Maart voor het St. George kanaal een koopvaarder van 2000 brt. tot zinken en beschadigde een vrij groot koopvaardijschip zwaar. Op de ba rakken van een troepenkamp werden vol treffers geplaatst. Lange-afstands-bommen- werpers brachten ten Westen van de Hebri- den een koopvaardijschip tot zinken van 10,000 ton en troffen een tweede groot schip zwaar. Afzonderlijk vliegende gnvechtstoestel- len bestookten den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en de installaties van twee Britsche kanaal- Vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche koopvaarders ou de Noordzee mislukten door het afweervuur der convoyeerende strijdkrachten. Fen vliegtuig werd hierbij door de marine neergeschoten, havens doeltreffend met bommen. In Noord-Afrika werden succesvolle aan vallen gericht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de havenwerken van Tobroek en op troepenconcentraties, autocolonnes en veld kampementen bij Agedabia. Bij een luchtgevecht boven Malta ver loor de vijand een jachttoestol. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 3 Maart. (Stefani). Het 269ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben onze vliegtuigen vijandelijke bases, verdedi gingswerken en troepenconcentraties aan gevallen. Jachtvliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben bij luchtgevechten bo ven Malta een toestel van het type Hurri cane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche vlieg tuigen met succes de havenwerken van To broek en troepenconcentraties, gemecha niseerde colonnes en kampementen bij Agedabia aangevallen. Vijandelijke pant serwagens, die Dzjaraboeb trachtten te na deren, werdendoor onze troepen op de vlucht gedreven. Ons kleine garnizoen te Koefra, dat sedert bijna een maand door den vijand belegerd werd, is na hernieuw de aanvallen van overwegende strijdkrach ten door den vijand overweldigd. Een deel der troepen slaagde er in de omsingeling te doorbreken en naar onze linies terug te. keeren. Bij de operaties, die eindigden met de herovering van Castelrosse, ontspon zich een hevig vuurgevecht tusschen onze tor pedobooten en vijandelijke oorl ïgsschepen. In weerwil van den heftigen afweer heb ben een motortorpedoboot en een torpedo- bootjager twee vijandelijke schepen aange vallen en met torpedo's getroffen. Een an der vijandelijk schip werd door een bom van middelbaar kaliber uit onze vliegtui gen getroffen, terwijl de vijand op het eiland landde. Al onze eenheden eijn onbe schadigd op haar bases teruggekeerd. De bemanningen tellen eenige gewonden. In Oost-Afrika bedrijvigheid van patrouil les en artillerie aan weerszijden. In de Middellandsche Zee hebben onze tomedobooten met zekerheid twee vijan delijke duikbooten tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten onder bevel van korvettenkani. tein Adalberto Giovannini drie viiandelijke stoomschepen met een gezamenlijken in houd van n00 ton tot zinken gebracht." LEIDEN, 3 Maart. Groenienveiiing, Per 100 kg.: roode kool 7.85, savoye kool 6.70, groene kool 6.70, boerenkool 2.— 4, rapen 3.30—3.80, prei 4.20—9.50, kro ten 3.80, kroten gekookt 812, uien t 6.70, peen 6.2010.50, spruiten 12 20, andijvie 3849, geschoonde spruiten 24—31, witloof 18—27, spinazie 34— 47, per 100 stuks, salade 3.608.40, knol- elder ie 6.3016.10, per 100 bos pieter- sedie 6—9, selderie 7.80—11.10, rabar- oer 12—14. BODEGRAVEN, 4 Maart. Kaas. Aange voerd 3 partijen Goudsche kaas, y/aaronder 125 met rijksmerk, wegende 1215 kg. Prijs met R. M. Ie soort 41.50 per 50 kg. Han del vlug. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 3 MAART. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.2875.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.6343.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.76—44.94- Zuerich 43.59—43.75 GEMEEN BEDROG. Door de politie alhier is aangehouden de 37-jarige N. B., die een vat van 50 K.G. boter zou hebben verkocht tegen 3 per K.G. Later bleek den kooper evenwel, dat er zich slechts een klein laagje boter in het vat bevond en dat de rest opgevuld was met zand Wegens openbare dronkenschap werd door de politie gearresteerd de 32-jarige H. van L. Toen hij ingesloten was in een cel van het politiebureau, vernielde hij daar een glasruit, zoodat de weerbarstige er nog een verbaaltje bij krijgt. BINNENLAND. Engelsche bommen op Nederland Acht dooden en twintig zwaar gewonden in Den Haag In het afgeloopen weekeinde is het Ne- derlandsche grondgebied vrij heftig aange vallen door Engelsche vliegers, die op vrij veel plaatsen brisant- en brandbommen hebben geworpen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer beschadigd, talrijke andere gebouwen en droomhuizen hebben glasschade opgeleoopen. Op één plaats is een groote heidebrand veroorzaakt door JOODSCHE MISDADIGER TER DOOD VEFOORDEELD. Het s.s. en politie-veldgerecht in Den 'laag heeft op 27 Februari een Jood wegens geweldpleging ter dood veroordeeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. De veroordeelde had met een spuit met zure vloeistof een aanslag op manschappen ier Scherheitspolizei gepleegd, die ter uit voering van een politioneel onderzoek zijn lokaal in h^t jodenkwartiar te Amsterdam wilden doorzoeken. Het lokaal was de ver blijfplaats van een terreurbende, welke volgens te voren beraamde plannen over vallen op Nederlandsche Nationaal-Socia.- listen deden. De veroordeelde had ook een deel der terreurbende met slagwapens uitgerust. Zijn medeleden van de bende werden we gens verstoring van de rust in het land ge vangenisstraffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden ge nomen. OP EEN DUITSCHEN SOLDAAT GESCHOLDEN. Een jaar gevangenisstraf voor twintigjarig meisje. Het S.S. en Politieveldgerecht in Den Haag heeft een 20-jarig Nederlandsch meisje wegens beleediging van de Duit sche weermacht tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij had zonder eenige aanleiding een op wacht staande post van de Ordnungspolizei in Amsterdam het scheldwoord „rotmof" toegeroepen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3