Heedzpstaat. Het overlijden van koning Alfonso S)e aavCag, ia De Duitschers in Libye Rudolf Hess tot de ieugd Wxó t en Claói De spanning om Thailand Amerika's hulp aan Engeland Eden's bezoek aan Ankara ZATERDAG 1 MAART 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 IN HET HART GETROFFEN. Ze keken vanuit een spionnetje. Menschen, die als engelen zingen. De groote stilte. Pastoor had voorgesteld, dat de beide heeren in de sacristie zouden komen zitten; dan konden zij door het venster, dat op het priesterkoor uitkeek, van nabij het verloop van de Mis gadeslaan. „Dat is goed" zei Stupido „dan hoef ik niet te fluisteren bij het uitleg ge ven." ,,0.... ja.... prachtig" stamelde de heer Nïx, alsof hij van den voorlichtings dienst des heeren Stupido geen al te hoo- ge dunk had. Aan Pastoor was de weifeling van den heer Nix niet ontgaan, en toen op een Zon dag een van de kapelaans de Hoogmis op droeg, kwam de herder na de preek de sa cristie binnenschuiven tot ontstem ming van den onderwijzenden Stupido en tot een aangename verrassing van den heer Nix. „Zal ik maar weggaan?" vroeg Stu pido geërgerd. „Wees niet -kinderachtig" vermaande de herder, die een bidstoel pakte en tus- schen het tweetal plaats nam. Intusschen was de kapelaan aan het al taar begonnen aan de offerande. „Het collecte-zakje gaat ons dubbeltje voorbij" meesmuilde Stupido, die by de gedachte aan dit buitenkansje in zijn goed humeur terugkeerde. Pastoor sloeg geen acht op deze onver togen blijdschap en legde aan den heer Nix uit, hoe de offering van brood en wijn, oorspronkelijk een afscheiden van de of fergaven, die voor God bestemd waren volgens de tegenwoordige samenstelling van Misgebeden niet alleen dat, maar ook een echte opoffering beteek enden: „Brood en wijn zijn opgedragen, en wor den op een gegeven oogenblik veranderd in het Lichaam en Bloed van Christus." ,,En dat gegeven oogenblik is.vroeg de heer Nix ,,De consecratie. De priester blijft voor- loopig bezig brood en wijn te offeren, God smeekend, deze gaven te willen aannemen." „De kapelaan keert zich om naar de kerk veel langer dan vorige keeren" merkte Nix op, die zijn neus bijna platdrukte tegen het venster. „De priester wekt de geloovigen op mèt- hem te bidden. Orates frates, zegt hij, b'idt broeders opdat mijn en uw offer welgevallig weze aan God den Almachtigen Vader Het is de laatste maal, dat de priester zich tot de aanwezigen wendt en hen uitnoodigt zich met hem bij het brengen van dit offer te vereenigen." „En doen ze dat ook?" „Tenminste.Pastoor aarzelde even „dat is wel de bedoeling." „Wat hoor ik daar?" onderbrak de heer Nix juist op het geschil-te oogenblik. „Het lijkt wel beurtzang." ,,Dat zijn de aanroepingen, die de prefa tie inleiden; ze zijn zoo oud als de Kerk zelve." Zijn hand als een schelp aan zijn oor houdend, luisterde de heer Nix scherp naar het bijna tweeduizend jaar heugen de gezang. „Sursum corda! Omhoog de harten!" zong de priester. „Habemus ad Dominum! Wij hebben ze tot den Heer verheven!" antwoordden vol en eensgezind de verzamelde geloo vigen. „Gratias agamus Domino Deo Nostro! Laat ons dank zeggen aan den Heer onzen God" juichte de priester. „Dignum et justum est Dat is billijk en juist" kaatste de menigte terug. De priester ging voort met het zingen der praefatie. „Wat is een praefatie eigenlijk?" vroeg Stupido, die mee-geneuried had „De voorrede" lichtte Pastoor toe. „De "plechtige voorrede op het groote eucharistisch gebed. Her woord Eucharistie betéekent niet anders dan dankzegging. En de praefatie is wel de schoonste dankzeg ging, die men zich denken kan. Lees maar in je missaal mee: Waarlijk, het is passend en rechtvaar dig, en billijk en heilzaam, dat wij U altijd en overal dankzeggen: heilige Heer, almachtige Vader, eeuwige God. Die door het lichamelijk vasten de ondeugden onderdrukt, den geest ver heft, deugd en belooning schenkt, „Dat is een inlasch in den Vasten. De middenmoot van de praefatie wisselt met de verschillende tijden van het Kerkelijk jaar" onderbrak Pastoor. door Christus onzen Heer. Door Wien de Engelen uwe Majesteit loven, de Heerschappijen ze aanbidden, de Machten ze sidderend vereeren de Hemelen en de Krachten der He melen en de zalige Seraphijnen ze met een- parigen jubel vieren. „De Kerk waagt het er nu op" kwam Pastoor tusschenbeide „de aarde in het koor der God-verheerlijkende engelen mee te laten zingen: Dat Gij met dezen ook ónze stem men gelieft te aanvaarden, dat smee- ken wij nederig, zeggende: „En wat zegt de Kerk nu?" vroeg de heer Nix. „Luister!" -r- Pastoor stak een aandach tige vinger op. Beneden uit de kerk golfde als een zee MAANDAG UITVAART TE ROME De plechtige uitvaartdienst voor ex-ko ning Alfonso zal gehouden worden Maan dagmorgen in de kerk van Santa Maria De- gli Angeli. In aansluiting daarop zal het stoffelijk overschot van Alfonsa XIII voor- loopig in de kerk van Montserrat te Rome worden bijgezet. Verder wordt gemeld, dat onmiddellijk na het overlijden van ex-koning Alfonso talrijke vooraanstaande personen een con- doleantiebezoek in het Grand Hotel hebben gebracht. Een der eerste bezoekers was de Italiaansche kroonprins. Kort daarop ver schenen de onderstaatssecretaris in het mi nisterpresidium als vertegenwoordiger van Mussolini en kardinaal Maglione als verte genwoordiger van Z. H. den Paus. Voorts zag men den hertog van Bergamo, den her tog van Spoleto en den kabinetschef in het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Naar Stefani bericht hebben talrijke Ita liaansche en Spaansche persoonlijkheden haai handteekening geplaatst in 't bezoe- kersregister van het Grand Hotel, waar Alfonso XIII is overleden. Pater Lopez heeft het stoffelijk overschot gezegend. Omtrent de laatste oogenblikken van den ex-koning wordt nog vernomen dat hij, na een rustigen racht te hebben doorgebracht, gisterochtend cm half elf een aanval kreeg. De-aan het ziekbed ontboden professor Frugoni gaf twee adrenaline-injecties, doen de toestand werd desondanks erger. Hierop ontbood men pater Lopez, die den zieke de Sacramenten der Stervenden toediende. De ex-koning, wiens geheele familie zich aan het ziekbed bevond, is tot het laatste oogenblik bij bewustzijn gebleven en zacht ontslapen. DAG VAN NATIONALE ROUW IN SPANJE Op bevel van generaal Franco is als ge volg van het overlijden van ex-koning Al fonso 1 Maart tot dag van nationalen rouw verklaard. Verder worden alle vlaggen van de openbare gebouwen gedurende drie da gen, dus tot Maandag, halfstok geheschen. Op 3 Maart zal een plechtige rouwdienst voor den ex-koning in de kerk van den H. Franciscus worden opgedragen, waarbij, naar verluidt, generaal Franco met de voornaamste leden der regeering tegen woordig zullen'zijn. het gezang der menigte naar het altaar. Sanctus, sanctus, sanctus, Dominus Deus Sabaoth. Heilig, Heilig, Heilig is de Heer, de God der Heirscharen. Vol zyn hemel en aarde vón uwe glorie. Hosanna in den hooge! „Menschen, die als engelen zingen" peinsde de heer Nix hardop. ,„Ja en als menschen opgaan in zulk een hoogstaande verheerlijking, is dat een aan wijzing voor ons om te gaan knielen" zei Pastoor, die de bidstoel bij zijn kraag pakte en omdraaide. De anderen volgden zyn voorbeeld. „Waarom dat?" vroeg de heer Nix eenigszins -chutterig; hij had nog nooit van zijn leven geknield. „Omdat zich nu het groot geheim vol trekken gaat" zei Pastoor, onwillekeurig zijn nogal zwaar geluid dempend. „Ik hoorde belletjes klinken" fluister de Nix terug. „Ook al een teeken, dat er iets bijzon ders op til is" hernam de herder. Het gezang der geloovigen verstomde; een groote stilte sneeuwde neer over de kerk. Hier en daar een benauwd en haastig gekuch. Eenzaam stond de priester voor het al taar; voor hem op de witte doek het blee- ke brood en de gouden kelk. Biddend, de handen boven de offergaven uitgestrekt, stond de priester daar. Een schelle tik met de bel. „Nu" fluisterde Pastoor veelbedui dend. De priester nam het brood in zijn handen, en boog zich diep eroverheen. De stilte in de kerk was gespannen. De priester, het brood, dat het Lichaam van Christus was geworden, nog in de han den houdend, viel in aanbidding neer. De bellen rinkelden, terwijl' de priester uit zyn geknielde houding opstond en het Heilig Brood omhoog-hief. „Mijn Heer en mijn God", verzuchtte de Pastoor met den weifel-moedigen Apostel. De heer Nix keek ter sluiks naar den Pastoor en zag, hoe deze zijn oogen strak op de hostie gevestigd had. De priester nam de linnen palla van de kelk af, en ook deze in de handen nemend, hem eenigszins naar zich laten overhellend, boog hij zich opnieuw voorover, onhoor bare woorden sprekend. En ten tweeden male neerknielend aanbad hij ook den wijn, die het Bloed van Christus was geworden. „Mijn Heer en mijn God" ademde Pastoor, toen ook de kelk hoog boven het hoofd van den priester uit, ten aanschou wen van de menigte werd opgeheven. De priester bad onmiddellijk verder. De heer Nix bleef in stomme verbazing toe kijken. M „En wat was nu je indruk van de eer ste consecratie, die je bijwoonde?" vroeg Pastoor na afloop van de Mis den heer Nix op den schouder kloppend. „De aangrijpende eenvoud van een we reld-historisch oogenblik" antwoordde deze simpel. Pastoor slikte iets weg in zyn keel. Maar hy hield zich sterk. ARCANUS. BRITSCHE HULPKRUISER VERLOREN. Volgens Associated Press heeft de Brit- sche admiraliteit bekend gemaakt, dat met den hulpkruiser Jervis Bay op 5 Novem ber, na het gevecht met een Duitsch oor logsschip, 140 officieren en manschappen zijn omgekomen. Bovendien zijn vijftig of ficieren en manschappen tijdens het ge vecht gedood of zwaar gewond en acht licht gewond. Sinds het uitbreken van den oor log zijn 3522 man vlootpersoneel gesneu veld, 2693 gewond, 6259 vermist, 79 aan verwondingen gestorven en 114 gevangen genomen. Het gezamenlijk verlies bedraagt 12.669 man. Naar DNB bericht hebben de Duitsche gevechtsvliegtuigen 28 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 146.000 ton in den grond geboord of beschadigd. Zestien daar van behooren tot het groote convooi ten Westen van Ierland, de andere 12 werden aangevallen in het ge,bied van de Zuid oostkust van Engeland tot Noord-Schot land. Behalve de reeds gemelde schepen van 10.000, 4500, 4000, 3000 en 2000 ton werden getroffen een schip van 1000 ton ten Noord oosten van Montrose aan de Schotsche kust en een schip van 4000 ton Oostelijk van Ipswich, dat van zeer geringe hoogte werd aangevallen en treffers midscheeps kreeg, waardoor brand ontstond. Bij Harwich werd een in convooi varend schip van 3000 ton gebombardeerd en aan den scheeps wand getroffen. Het bleef met slagzij lig gen, terwijl een zware rook opsteeg. Twee schepen, beide 2000 ton groot, die in een convooi ten Oosten van Southend on Sea voeren, kregen zware treffers midscheeps, bij de brug en op het achterschip. Verder zijn twee schepen van 5000 en 4000 ton zwaar beschadigd. MÖLDERS AAN DE SPITS DER JACHTVLIEGERS. Zooals gemeld, heeft de luit.-kolonel Mölders deze week zijn 59e en 60e overwin ning in de lucht behaald. Tezamen met zijn veertien luchtoverwinningen in Spanje heeft Mölders hiermede 74 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daarmede staat hij aan de spits van de levende actieve jachtvliegers van alle landen. Zooals verder wordt bericht, heeft de op perbevelhebber van de Duitsche lucht macht, rijksmaarschalk Göring, ter gelegen heid van den zesden verjaardag van de wederoprichting van het luchtwapen, tot de soldaten van de luchtmacht een dagorder gericht, waarin hij hun zijn dank TE GARMISCH PARTENKIRCHEN. In een toespraak tot de Europeesche jeugd te Garmisch Partenkirchen gaf de plaatsvervanger van den Fuehrer, Rudolf Hess, uiting aan zijn blijdschap, da jeugd van een groot aantal landen te kunnen verwelkomen. Hij verwees naar de Olym pische Spelen van 1936, die het bewijs ge leverd hebben, dat de innerlijke kracht en houding der volkeren ook in vreedzamen kamp tot uiting kunnen komen. De Duit- scher, zoo vervolgde Hess, verbond aan deze spelen de hoop op een versterking der vreedzame betrekkingen tusschen de volkeren. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Engeland heeft het anders gewild. Maar het is onze overtuiging, dat Enge land ook hier den rol speelt van iemand, die wel het kwade wil, maar ten slotte toch het goede te voorschijn brengt. Ver volgens gaf Hess uiting aan zijn overtui ging, dat deze oorlog tot een werkelijken en langdurigen vrede zal leiden. Deze vre de, zoo zeide hij, zal voor geruimen tijd niet alleen het lot der beide bevriende oprlogvoerede volkeren, Duitschland en Italië bepalen, maar tevens dat van vele naburige en bevriende volkeren. Want in dezen oorlog gaat het niet slechts om de toekomst van de asmogendheden en om de door hen vertegenwoordigde ideëele waarden, maar ook en vooral om de toe komst van Europa en zijn beschaving. Voor deze groote beslissing zijn de krach ten der beide leidende volkeren op maxi mum spanning gebracht. Een groot deel der andere Europeesche volkeren ziet in waar het om gaat en staat behulpzaam aan on zen kant. Die beslissing ziet Duitschland rustig en gelaten tegemoet. Dat bewijst ook het feit, dat deze winterspelen gehou den worden. Oude, afgedane denkbeelden en stelsels en hun aanhanger? hebben den strijd ontketend tegen de volkeren, die iéts nieuws en beters op de plaats van het oude gezet hebben. Voor het nieuwe en be tere echter heeft de jeugd altijd een fijn gevoel. Wij weten, zoo besloot Hess zijn toespraak, dat deze nieuwe denkbeelden zelfs in de jeugd der landen, die thans in oorlog tegen ons staan, wortel geschoten hebben. Denkbeelden, die door de jeugd geschraagd worden, hebben de overwin ning voor zich. Ik verwelkom in u de jeugd van de wereld. ■betuigt, voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar tot stand hebben gebracht. Voorts her denkt hij de gevallen kameraden, „wier of fer voor ons een aansporing is, en ons de verplichting oplegt, te vechten voor de uit eindelijke overwinning." HET DUITSCB-ENGELSCHE TREFFEN IN LIBYE. Zooals het weermachtsbericht van 25 Februari meldde, zijn den dag tevoren aan de kust van Libye een Duitsche en een Engelsche gemotoriseerde verkennings- afdeeling met elkaar in contact gekomen. Terwijl aan Engelsche zijde een aantal voertuigen, waaronder verscheidene pant serwagens, vernietigd en eenige gevange nen, onder wie officieren, gemaakt werden, werden er aan Duitsche zijde geen verlie zen geleden. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat de Engelsche voorstelling, als zouden de Duitsche eenheden aan de kust van Libye verdreven zijn, van eiken grond ontbloot is. Het staat vast, dat de Engelschen, met achterlating van gevange nen en materiaal, verdreven zijn. ITALIAANSCHE KLJK OP DE OORLOGS SITUATIE IN AFRIKA. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: Tal van aanwijzingen wettigen de uit spraak, dat de oorlog in Afrika in een nieuw stadium is gekomen. Op tactisch en strategisch gebied heeft de inspanning der Engelschen geen tast bare resultaten gehad, niettegenstaande de door hen behaalde successen. Op politiek gebied had het groote offen sief tegen Italië te Londen en Washington veel verwachtingen gewekt, die echter ijdel zijn gebleken. Na twee maanden van ingespannen strijd stuiten de Engelschen nog steeds op een Italiaansch verzet, dat hem afmat en hom krachten verbruikt. Het moreel van het Italiaansche volk is uitstekend. Het optreden der Duitsche luchtmacht in Afrika beïnvloedt de krijgsverrichtingen. De aanwezigheid van Duitsche gepantserde eenheden aan het front van Libye weer legt de Engelsche grootspraak over de ver meende Britsche beheersching der Middel- landsehe Zee. Aan het front in Albanië zijn de her haalde EngelsehGrieksche aanvallen der laatste twee weken afgestuit op een steeds sterkeren Italiaanschen tegenstand. Daar komt bij, dat de As nauwlettend toeziet op de ontwikkeling in Oost-Afrika en dat zij niet toe zal laten, dat Engeland daar al te groote bewegingsvrijheid krijgt. Aan het front van den Atlantischen Oce aan en de Noordzee brengt de lente nieuwe dreiging. NOG GEEN ANTWOORD VAN VICHY. Vannacht om middernacht was nog geen antwoord, uit Vichy bij de Japansche re geering ontvangen, meldt United Press uit Tokio. Naar de perschef van het Japansche ka binet, Isjii, verklaarde, verwachtte Japan nog gisteren het antwoord van Vichy op het Japansche bemiddelingsvoorstel in het conflict tusschen Inro-China en Thailand. Isjii weigerde de vraag te beantwoorden, wat Japan zal doen, in geval het antwoord uitblijft. Hij zeide echter, dat Japan geen ultimatum heeft gesteld en ook geen oor logsschepen naar Indo-China heeft gezon den. De „Asahi Sjimboen" verklaart, dat de onderhandelingen van vandaag de beslis sing moeten brengen, of de Indo-Chineesch- Thailandsche vredesconferentie tot succes of tot mislukking zal leiden. De Japansche regeering heeft in ieder geval besloten de Fransche politiek van uitstellen definitief af te -""ijzen. Japan moest wel zoo handelen, want het betreft hier een conferentie van drie, die er toe bestemd is de leidende functie van Japan in de Oost-Aziatische zone van gemeen schappelijke welvaart duidelijk te maken en tegelijkertijd vrede en voorspoed in Zuid-Oost-Azië te brengen. VICHY HEEFT ZIJN HOUDING BEPAALD. Gisteren is te Vichy de ministerraad bij eengekomen. Na afloop daarvan is een communiqué gepubliceerd. Daarin wordt eerst meegedeeld, dat alle staatssecretaris sen aan de beraadslagingen deelgenomen bebben. De ministerraad, zoo vervolgt het communiqué, heeft het standpunt van de regeering nopens de onderhandelingen te Tokio over regeling van het conflict tus schen Frankrijk en Thailand bepaald. DE EVACUATIE VAN DE JAPANNERS BEGONNEN? Uit Saignón meldt United Press, dat alle Japansche staatsburgers, die hun woon plaats hadden in de Indo-Chineesche pro vincie Cambodsja Vrendagmorgen in Sai gon zijn aangekomen. Zij hebben een aan wijzing opgevolgd van den Japanschen con sul-generaal, die in het begin van deze week aangekondigd had, dat zij zich voor vertrek gereed moesten houden. S. P. T. voegt hieraan toe, dat volgens berichten in de Japansche pers op het PAUZE SPAAR, HEER, UW VOLK. Uit den Profeet Joël.^hfdst. 2, v. 1217. Maar ook nu nog Is de godsspraak van den Heer: Keert tot My terug met heel uw hart, In vasten, weenen en rouw; Scheurt uw harten, niet uw kleeren, Bekeert u tot den Heer, uw God! Want Hij is genadig en barmhartig, Lankmoedig, ryk aan ontferming; Een, die spijt heeft over uw rampea. Wie weet, of 't Hem ook nu niet berouir% En Hy u een zegen laat Tot spijs en dankoffer van den Heer uw God. Blaast de bazuinen op Sion; Schrijf vasten uit, roept de menigte samen! Verzamelt het volk, brengt de schare bijeen, Roept gryzen, en kinderen en zuigelin- llngen op; Laat de bruidegom zijn kamer verlaten, En de bruid haar bruidsvertrek. Laat tusschen voorhal en altaar De priesters weenen, de dienaars des Heeren, Laat ze zeggen: Spaar, Heer, uw volk. oogenblik in Indo-China 400 Japanneds wo nen. Japansche schepen wachten in de haven van Saigon om hen naar him vaderland terug te brengen. MINISTER MATSOEOKA IN BIJZONDERE AUDIëNTIE. Matsoeoka, de minister van buitenland sche zaken, is door den keizer in bijzondere audiëntie ontvangen om verslag uit te bren gen over de ontwikkeling van den interna tionalen toestand en over actueele vraag stukken van de Japansche buitenlandsche politiek. DE MIJNENVELDEN VAN SINGAPORE UITGEBREID. Domei meldt uit Singapore, dat volgens een officieele bekendmaking van mijnen velden aan den oostelijken uitgang van de haven zijn uitgebreid, zoodat alle water wegen van de haven versperd en slechts voor kleine vaartuigen bevaarbaar zyn. OPPOSITIE VAN WHEELER. De leider der Amerikaansche democraten en tegenstander van de wet tot hulpverlec- ning aan Engeland, senator Wheeler, heeft gisteren een rede gehouden, die vier uur duurde. Evenals in zyn vroeger verklaringen betoogde Wheeler ook thans, dat de wet de Vereenigde Staten berooft van hun wa pens, Roosevelt machtigt om de Ver eenigde Staten in den oorlog te storten en den president tot dictator maakt. Naar de meening van Wheeler spreken de tegenstanders van de wet namens de overwegende meerderheid van het Ameri kaansche volk. Wanneer deze wet wordt aangenomen, wordt het Amerikaansche Congres tot een tragisch paskwil verlaagd. Wheeler beweerde voorts, dat de brieven, die hy uit het publiek ontvangen had, overwegend tegen de wet tot hulpverlee ning aan Engeland waren gekeerd. Met betrekking tot Willkie verklaarde Whee ler, dat Willkie het Trojaansche paard van de republikeinsche partij is. Het Turksche Telegraafagentschap publi ceert het volgende communiqué: „De Britsche minister van buitenland sche zaken, Eden, en de chef van den Brilschen generalen staf, generaal Dill, die op 26 Februari voor een officieel bezoek te Ankara zijn aangekomen, zijn door den president der republiek ontvangen. Zij hebben verder besprekingen gehad met mi nister-president Seydam, den minister van buitenandsche zaken, Sarajogloe, en den chef van den Turkschen generalen staf, maarschalk Tsjakmak. Beide regeeringen hebben uiting gegeven aan haar gehecht heid aan het Turksch-Britsche bondgenoot schap. De tegenwoordige internationale toestand werd op alle punten bestudeerd, terwijl de Balkanvraagstukken, die nauw verband houden met de gemeenschappe lijke belangen van Turkije en Engeland, het voorwerp van byzondere aandacht wa ren. De beide regeeringen constateerden de volledige overeenstemming harer politiek ten aanzien van al deze vraagstukken. AARDBEVINGSRAMP IN OOST-IRAN Uit Birdjend in Oost-Iran wordt gemeld, dat het dorp Mohammed Abad Khan aan den rand van de groote woestijn, door een zware aardbeving volkomen is vernield. Van de 700 inwoners werden er ongeveer 600 gedood. Al het vee is omgekomen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5