ALFONS XIII overleden KWALITEIT WINT ALTIJD! Laatste berichten MARKTBERICHTEN ZATERDAG 1 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Casino. DE WITTE MAJESTEIT. „De witte Majesteit". Dat is de verheven majesteit der blanke sneeuwbergen, onge naakbare reuzen, als koningen gehuld in smetteloos hermelijn. Roerloos staan zij daar als ontzagwekkende gestalten en in hun eeuwigheid schijnbaar onaandoenlijk voor hetgeen zich afspeelt in de kleine menschenwereld aan hun voet. Maar in werkelijkheid zijn zij grillig en gevaarlijk, verdedigen zij hun ongerepte majesteit ja- loersch tegen de hardnekkige pogingen der menschen, om hen te „bedwingen". Met sneeuwstormen, lawines, steenslag en stijle wanden verweren zij zich en menigen koe nen bergbeklimmer deden zij neerstorten in hun afgronden. Het gevaar lokt echter en altijd weer probeeren de taaie bergbe- stijgers de stijle rotswanden juist daar te beklimmen, waar zij het meest ongenaak baar zijn. Het filmverhaal, dat zich deze week in Casino voor ons ontrolt, vertelt van den strijd om den berg, een strijd, die gestre den wordt door Jacob Burckhard. Hij is een eenzame, die vecht tegen het leven, dat hem niet gunstig gezind is. Hij vecht om de achting van zijn dorpsgenooten, die hem verdenken van testament-diefstal, en van moord. Hij vecht om de liefde van Mo- nika, en hij vecht met de bergen. Speciaal de ontoegankelijke Oostwand van de Verita heeft zijn bijzondere aantrekkingskracht op hem, omdat deze in verband staat met dat testament. Daarin wordt hij n.l. tot erfge naam aangewezen, op voorwaarde, dat het hem gelukt, dien berg te bestijgen langs den Oostwand. Het gelukt hem inderdaad en hij wint er alles mee, het geluk, de waardeering en de achting van zijn kleine wereld. De majesteit der witte bergen ver leent aan deze geschiedenis een onverge telijke grootschheid; de spanning, die het trotseeren der gevaren oproept, is even na tuurlijk als geweldig: het spel is even echt en sober als het eenvoudige leven zelf. Een film om niet spoedig te vergeten. Vóór de pauze gaat een Amerikaansch één-actertje, voor 100 pet. Amerikaansch, Een klucht, zooals men alleen in Amerika kan verzinnen, van een mannetje, dat in het gewone leven chauffeur is op een wrakke taxi .en zich opeens m&et uitgeven voor een Indischen maharadja! Voorts is er het journaal, waarin de Win terhulp Nederland een groote rol speelt. Alles bij elkaar een programma, dat uit stekend geslaagd is. T rianon DE BAAS IN HUIS. Het hoofdnummer van deze week is een lachsalvo aan den loopenden band. Daar voor zorgt de oerkomiek Hans Moser, die in „De Baas in Huis" de huisbewaarder is. van een groot heerenhuis, dat verschillende bewoners herbergt. Natuurlijk zijn deze bewoners allen van verschillend tempera ment, verschillend karakter enver schillend emplooi. We vinden er den heet- gebakerden kamerzanger (Leo Slezak), den gewichtigdoenden sterrekijker prof. Mo- narok, een jongen operazanger mitsgaders natuurlijk den huismeester Hans Moser, zijn huishoudster en tenslotte- nog de dochter van den kamerzanger. Hans Moser kent zijn Pappenheimers op zijn duimpje. Den kamerzanger vindt hij een lastigen kerel, maar in zijn hart is hij zoo slecht niet; den sterrekijker vertrouwt hij evenwel niet en hij onderneemt alles om hem als oplichter te kunnen ontmaske ren. De strijd is lang en zwaar, maar na tuurlijk wordt Hans Moser overwinnaar, doch niet zonder dat zich de noodige ver wikkelingen hebben voorgedaan. Prof. Menarek is een oplichter in het kwadraat, die door de politie gezocht wordt, doch de medebewoners van het huis weten daar niets van.. Integendeel, zij schenken geloof aan zijn verborgen krach ten van spiritisme en occultisme en die seances benut de professor om sieraden van zijn gasten meester te worden. Bovendien leent hij van den kamerzanger 10.000 schil ling, hij enscenneert een seance met Napo leon en Hans Moser zorgt op uitstekende wijze voor de verpersoonlijking van "den op geroepen geestMaar uiteindelijk wordt de grond hem te warm onder de voeten en hij besluit te vertrekken. Maar dit komt toevallig uit door de dochter van den ka merzanger (Maria Andergast), die den huismeester verwittigt en natuurlijk knapt Hans Moser het zaakje op. Prof. Menarek wordt met zijn handlanger ingerekend, de kahierzanger krijgt zijn geld terug, zijn dochter vindt den waren Jozef en de baas in huis krijgt de rechten, die hem als zoo danig toekomen Het eenige bezwaar, dat we tegen deze zeer interessante film hebben is, dat zij op sommige oogenblikken wat langgerekt is en te weinig actie biedt, maar dat nemen we graag op den koop toe bij al den hu mor, die in deze amusante film wordt ge boden. Lido. BURGEMEESTER-COMEDIANT. Het was niet duidelijk voor de burgers en burgeressen van een ingedommeld Duitsch stadje, of de burgemeester een comediant was of de comediant een bur gemeester. „Hij doet zoo vreemd" zei den de menschen tot elkaar, maar zij wis ten niet, dat er een onechte burgemeester was, die, met behulp van pruiken, schminck en meer dergelijke trucs spré- kend op den echten burgervader geleek tenminste wat het uiterlijk voorkomen be treft. Doch verder ging de gelijkenis niet: de echte burgemeester was een bulderbas, de nagemaakte een innemende persoonlijk heid; de echte was tegen een electrische centrale, doch zijn dubbelganger een geestdriftig voorstander; de echte gunde alleen zichzelf «en borreltje, de andere liet een heele kroeg in zijn aangeschoten vreugde deelen op kosten van den éch ten burgemeester. Geruchten over de zon derlinge gebeurtenissen in het stadje be reiken ook den landsvorst (het stuk speelt in den tijd, toen Duitschland onderver deeld was in talrijke vorstendommen). Deze schopt den burgemeester een stand je, maar het was niet de échte magistraat, dien hij voor heeft. De échte troont op de W.C., waarvan de sleutel in het bezit is van den onechte. De vorst staat verbijsterd over den ommekeer in den als barsch en onhandelbaar bekend staanden bewinds man, tot dezen bij de ondervraging door Zijne Majesteit het angstzweet uitbreekt en plotseling de lijm van het valsche snor retje losweekt. Dan zakt de dubbelganger door den mand. De vorst lacht vorstelijk. Maar er zijn er nog meer, die lachen kun nen. De gemeentesecretaris. En het nichtje van den échten burgemeester. Die niet trouwen mochten van den bullebak, maar van de vorst in eigen persoqn toestemming krijgen. En het stadje want dat krijgt een electrische centrale En de dubbel ganger, die rouwmoedig op zijn knieën valt want hij wordt door den vorst be loond wegens zijn meesterlijk tooneelspel. En ten slotte ook de echte burgemeester, die door het zeer nauwe raampje van zijn nauw verblijf kroop, voor den indringer werd aangezien en achter de tralies te recht kwam. Hij kreeg een vorstelijke on derscheiding „als een pleistertje op de wond", zei Zijne Majesteit. Een zeer vroolijke film vol verwarring en misvattingen. Onschuldige pret. Voor de pauze een klucht, niet op de film, maar op het tooneel. Het was een klucht, met alles wat men onder dat woord verstaat. Een gebroken spiegel is de hoofd figuur en aan weerszijden van dien spie gel die nog slechts een lijst is staan een tooneelspeler en een knecht elkaar te weerspiegelen, of beter de knecht weer spiegelt den tooneelspeler om dezen in den waan te laten, dat de spiegel spiegelt. Er komt ook een dienstmeisje aan te pas, die zich als gravin uitdost. Met een variant zou men kunnen zeggen: de kleeren ma ken de vrouw, doch manieren de gravin. En manieren heeft het kind niet, want ze is een beetje tipsy. Het is wel een aardig geval enkele malen wat plat waarin Bart Elfrink, Beppie Kild en Paul Harden (die nog steeds niet goed Nederlandsch spreekt) vlot samen-spelen. Agenda NED. K.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. CENTR. VAN DE R.K. ARDEIDERSBE1V. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur. (Zaal 6). Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de af dee ling Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.30—7.30 uur. Dinsdag: Dag. Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 3 uur. (Kantoor), -r- Donderdag: Ledenver gadering R.K. Hotel Geëmpl. middernacht 12 uur. Vrijdag: Repetitie Leidsch R.K. Syonphonie-orkest, 8.30 uur. (Zaal 6) Vrijdag: Uitbetalingen: te 6 uur Metaalbe- werkersbond; te 7 uur Transportarbeiders- bond. Zaterddag: Van 69 uur kaarten verkrijgbaar voor de Cultureele avonden, te geven door het Alma Materkoor voor le den van den R.K. Volksbond op het Kan toor van het Bondsgebouw. Zaterdag: Bibliotheek 45 uur. (Zaal 5). Zater dag: Spaarbank op het Kantoor, 67 uur. Zaterdag: Uitbetalingen: 10 uur v.m. Fabriekarbeidersbond; 10 uur v.m. Textiel- arbeidersbond; 3.30 uur nam, Houtbewer- kersbond; 56 uur nam. Bouwvakarbei dersbond; 56 uur nam. Fabrieksarbeiders- bond. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, P. Reizevoort en J. Hillenaar; Maandag: A. Verhoogt en D. Goossen; Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag: S. v. d. Aar en D. Devilée; Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: Vijfde der zeven Zondagen, die het feest van St. Joseph (19 Maart) voorafgaan De zaal is geopend van 12.302.30 uur en van 6.009.30 uur. Van 8—9.30 uur Verplichte bijeenkomst. Van 12 uur Bibliotheek 3 uur Bij- eijkomst voor diegenen die medewerken aan de Arbeidstentoonstelling 8.15 uur Prijsbiljarten, hoofdprijs 9.30 uur wordt de zaal gesloten Maandag: Bijeen komst voor de gezellen van 7.309.30 uur 7.30 uur Tafelter.nisclub 8 uur Maan. delijksche afrekening Zelateurs St. Petrus Liefdewerk Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 7.309.30 mar 8.15 uur Verplichte bijeenkomst voor alle gezellen Aller opkomst gewenscht Woensdag: 7.15 uur Zangles Kolpings Lijfwacht 7.30 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer 7.30 uur Biljartclub T. E. P. Donderdag: 7.309.30 uur Bijeenkomst voor de gezellen 7.30 uur Biljartclub T. E. P. Zaterdag: Bijeenkomst voor de ge zellen van 7.30—9.30 uurf 89 uur Bi bliotheek 8 uur Kegelclub De Poede laars. Mededeeling: Ieder gezel maakt jaarlijks een retraite.- PAROCHIE MARIA HEM. EN ST. JOZEF Dat was nog nooit gebeurd, ge. loof ik. Op vastenavond 'n MC. 4| oefening. Ik wist heusch niets af van 'n gewoonte, om vrij te geven. Maai^t was goed coo. 'n Flinke opkomst en een kwartier eer der naar huis. 'n Ander jaar, als de tijden anders zijn, zal het ook wel anders verloopen. Daar over later. De collecte achter in de kerk bracht 5.25 op. Bravo! Vanuit de kas wordt deze som aange vuld tot 6. Donderdag as. 7 uur wordt de eerste H. Mis daarvan gelezen voor mijn overleden vader en voor alle overleden vaders en moeders der congreganisten. De intentie van de tweede H. Mis is meer algemeen: n.l.: Voor de levende en overleden ouders van Directeur en Congreganisten, op Don derdag 13 Maart ook om 7 uur. Zondag, Maandag en Dinsdag vieren we ons 40-Urengebed. In den meest benarden tijd, die we ooit hebben meegemaakt, zul len alle Congreganisten het als een eere- taak beschouwen, om geen dag te verzui men onzen Koning Christus.met een bezoek en welgemeend gebed eerherstel aan te bieden en Zijn zegen te vragen op voor spraak van onze Moeder Maria. Dinsdag dus geen M. C., maar allen zijn we in het sluitingslof; zij die aan de processie deel nemen, getooid met lint en medaille. W. J. A. MULDER, pr., Directeur M. C. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Eerste Dag van het 40 Urenge- bed. De Schola zingt in de Hoogmis en het Plechtig Lof Maandag: Tweede Dag van het 40 Urengebed. Geen repetitie. De Schola zingt in het Lof Dinsdag: Derde Dag van het 40 Urengebed. De Schola zingt in het Plechtig Lof met Processie. Geen repetitie. Woensdag: Lofbeurt: St. Ambrosiusgroep Donderdag: kwart na vijf: Crescendo- groep II (ouderen)'zes uur: Schola Vrijdag: kwart voor vijf: Aspiranten kwart over vijf: Crescendogroep I (jonge ren) des avonds Kruisweg: Sint Grego- riusgroep. Zaterdag: Lofbeurt: Pius X- Groep. Hallo boys! Goed de Agenda na zien, hoor! Donderdag en Vrijdag kan je de nieuwe Sint Odo-Klok koopen. Denk aan je twee centen, anders grijp je ernaast! O zoo. Zeg, jullie bewaart toch alle num mers goed, want er komt weer een prijs vraag aan het eind van dezên Jaargang over alle nummers. Zorgt dus, dat je ze al lemaal bij elkaar hebt! JaJe hersens ook natuurlijk. Deze week ontvangen de drie opleidingsgroepen ook hun „eischen- kaarten". Ze zijn reuze mooi. Zorgt, dat je notenbalk vol komt, dan kan je over naar de volgende groep, en laat je kaart niet slingeren, want je krijgt geen nieuwe. Dat wordt me te duur! Snap ie! Hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART Cohort St. Pancras. Zondag: 6.45 uur Algemeene H. Com munie. Daarne algemeen ontbijt in de burcht; zorgt zelf voor brood en een beker. Maandag: 7 uur Gedialogeerde H. Mis; 6 uur n.m. Aspiranten-bijeenkomst; 7.30 uur Bonifaciusban Dinsdag: 7.30 uur William Doyle-ban. Woensdag: 7.30 uur Godfriedban. Vrijdag: 7.30 uur Willi- brordusban Zaterdag: 45 uur Afreke nen 3 ets. fonds-leden. De Sint Jansknapen kernen weer zooals gewoonlijk. P.S. Kruisvaarders! Deze week is de vader van onzen a*rect.eur plotseling ge storven. Laten wij als echte kruisvaarders vooral in deze dagen veel voor zijn ziele- rust bidden! Cohort Aeternus Pater Zondag: 10.30 uur Aspirantenban; 11 uur Tooneelclub; 3.30 uur Willibrordus-, Boni- fatiusban. Dinsdag: 7 uur Tarcisiusban. Woensdag: .2.30 uur Gregorius-, Aloy- siusban; 7 uur Paschalisban. Cohort „St.\ Petrus" Zondag: 3 uur Bijeenkomst van het Ringverband. Dinsdag: 7.15 uur St. Tarcisiusban. Woensdag: 7.15 uur St. Sebastiaanban. Vrijdag: 7.30 uur St. Petrusban. Zaterdag: 5 uur Ringver band. Sleutelkoor: Dinsdag: 5 uur Mid dengroep; na het lof: Schola. Vrijdag: 5 uur Middengroep; na het lof: Schola. Kruisvaarders, de tweede maand van ons Werktornier is begonnen. „Doe je werk goed", is ons wachtwoord voor deze maand. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. POLITIAGENT VERDRONKEN. Slachtoffer van de duisternis? De agent van politie Koorda te Leeuwar den, is vannacht, vermoedelijk tengevolge van de duisternis, te water geraakt en ver dronken. BUITENLAND. BERLIJN, 28 Febr. (D. N. B.). Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft 22.000 brt. vijande lijke koopvaardij tonnage tot zinken ge bracht. Lange-afstandsbommenwerpers heb ben, naar reeds in een afzonderlijk bericht is medegedeeld, op 26 Februari op 500 km. ten Westen van Ierland van een beschermd convooi 9 schepen van in totaal 58.000 brt. tot zinken gebracht. Bovendien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies vrijwel vast staat. Vier andere schepen kregen zware bomtreffers. Bij gewapendé verkenning in het zeege bied van Groot-Brittannië heeft de lucht macht op den 27en Februari ten Westen van Ierland een koopvaardijschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht en 12 groote schepen door bomtreffers zoo zwaar be schadigd, dat een deel hiervan als verloren kan worden beschouwd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag strategische doelen in Zuid- en Zuid-Oost-Engeland aangevallen, op 6 vliegvelden talrijke vliegtuigen ver nield en zware bomtreffens geplaatst op hangars en gebouwen. Verscheidene vol treffers van bommen veroorzaakten een hevige ontploffing in een vliegtuigfabriek. De vijand heeft gisteren overdag en in Als koning geboren» als balling gestorven SLECHTS 54 JAAR OUD. ROME, 28 Febr. (Stefani). Ex-koning Alfons de dertiende is te Rome over leden. Als koning geboren, als balling gestorven, dit is, in den meest beknopten vorm, de levensloop van Alfonso XIII van Spanje, die den leeftijd bereikt heeft van slechts 54 jaar. Bijna dertig jaar hiervan heeft hij op den Spaanschen troon gezeteld om daar na, gedurende het laatste tiental jaren van zijn leven, nadat te Madrid de monarchie had moeten plaats maken voor de repu bliek, als balling te vertoeven buiten zijn vaderland, meerendeels in Italië, in welks hoofdstad hij thans den laatsten adem heeft uitgeblazen. Een vlotte, sportieve figuur. Als zooda nig genoot Alfonso, als koning van Spanje, een zekere populariteit in Europa, temeer daar hij, bewegelijk en impulsief van aard, vaak het Madrileensche hof ontvluchtte om, veelal zelf aan het stuur van zijn reis- auto, zich buitenslands te begeven, naar Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, En geland. Eens heeft hij ook een bezoek ge bracht aan Nederland, doch dat was in Augustus 1931, dus reeds als ex-vorst. Hij bezichtigde toen o. a. het Vredespaleis in Den Haag. Zooals gezegd, werd Alfonso XIII op 17 Mei 1886 reeds als koning van Spanje geboren, aangezien zijn vader, Alifonso XII, toen juist was overleden. Zijn moeder, Ma ria Christina, nam het regentschap waar, totdat Alfonso, in 1902, dus op 16-jarigen leeftijd, meerderjarig verklaard werd en zelf het bestuur in handen nam. Zijn re- geeringsperiode is een aaneenschakeling geweest van woelige feiten en gebeurte nissen in de veelbewogen politieke geschie denis van het warmbloedige Spaansche volk. Op politiek gebied hebben vooral het Marokko-vraagstuk en de eischen van Catalonië den koning veel moeilijkheden bezorgd, welke tezamen met bir.nenland- sche oneenigheid van velerlei aard het land weinig rust verleenden. In 1906 was Alfonso in het huwelyk ge treden met Victoria, Eugenia, Christina, Prinses van Battenberg, uit welke echt verbintenis vier kinderen twee zoons en twee dochters gesproten zijn. Menig maal heeft het leven van den koning ge vaar geloopen, doch steeds weer is hij aan de aanslagen ongedeerd ontkomen. In het oegin van zijn regeeringsperiode ontsnap te hij ternauwernood aan een bomaanslag, toen hij met den president der Fransche republiek door Parijs reed. En op zijn hu welijksdag werd een bom geworpen naar het rijtuig van het bruidspaar, zonder dat de vorstelijke personen gedeerd werden. Ook het dictatoriale bewind van gene raal Primo do Rivera slaagde er niet in, de vele binnenlandsche moeilijkheden te overwinnen en ordelijke toestanden in het land teweeg te brengen. Als Primo zich in 1930 heeft teruggetroken, moet de koning zwichten voor den eisch naar vrije verkie zingen voor een volksvertegenwoordiging. De republikeinen behalen de overwinning, te Madrid wordt in 1931 de republiek uit geroepen en Alfonso moet het land verla ten, na een verklaring te hebben gepubli ceerd inhoudende, dat hij van geen zijner rechten afstand doet, maar Spanje verlaat om bloedvergieten te voorkomen. Sindsdien hebben de ex-vorst en zijn gezin geleefd buiten hun land, meerendeels in Italië. Toen generaal Franco de leiding veroverd had, meende men aanvankelijk nog, dat Alfonso weer naar Spanje zou terugkeeren, doch zoover is het nooit ge komen. Als balling is Alfonso Xni, om ringd door gemalin en kinderen na een veelbewogen leven in de Italiaansche hoofdstad ontslapen. den afgeloopen nacht noch boven Duitsch Rijksgebied noch boven de bezette gebie den gevlogen. De bemanning van een gevechtsvliegtuig, eerste luitenant Buambach, feldwebel Er- kens en Unteroffizier Stahl, heeft tot en met 27 Februari in totaal 24.000 ton vijan delijke koopvaardij tonnage tot zinken ge bracht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ROME. 28 Febr. (Stefani). Het 266ste Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front geen gebeurte nissen van bijzonder belang. Een formatie vijandelijke bommenwerpers, die een on zer vliegtuigbases trachtte aan te vallen, is onderschept door onze jagers, die een vliegtuig van het type Spitfire neerscho ten. Een tweede toestel werd door het af weergeschut der marine neergehaald. Bij den in het weermachtbericht van gisteren vermelden aanval op vliegvelden op Malta zijn, naar men heeft kunnen vast stellen, behalve de opgegeven vliegtuigen nog 5 andere toestellen op den grond ver nield. In Noord-Afrika hebben onze vliegtui gen en vliegtuigen van het Duitsche vlie- gerkorpc gepantserde strijdkrachten van den vijand doeltreffend niet bommen en mitrailleurvuur bestookt. Te Koefra en te Dzjaraboeb hebben onze troepen verschei dene vijandelijke aanvallen afgeslagen. In Oost-Afrika in den sector van Keren levendige bedrijvigheid van onze artille rie. In Somaliland wordt verwoed verder ge streden. Onze troepen, die Mogadiscio ont ruimd hebben, bieden fel tegenstand in stellingen ten Noorden der stad. Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters v. Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Greve, Kors, Renaud en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oagst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp. Tel. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Maart 20 upur tot Zaterdag 8 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duis ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 9, Tel 26274. Daarom naar: C. F. MEERPOEL's NAAIMACHINEHANDEL Alléén Breestraat 171 1018 Binnenland EERSTE CONTINGENT VAN EEN NEDERLANDSCH BATALJON VOOR DE S.S.-STAND ARTE WESTLAND NAAR MUENCHEN VERTROKKEN. Het A.N.P. meldt: De leider van de N. S B., ir. Mussert, heeft gisterenmiddag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage ongeveer 600 man van de W.A. en de S.S. geïnspecteerd en toege sproken, voordat zij naar Muenchen ver trokken, waar zij zullen worden ingedeeld bij de S.S.-Sandarte Westland. Binnenkort zullen nog 600 Nederlanders naar Muenchen vertrekken, waarmede dan het Nederlandsche bataljon bij de Standarte Westland compleet is. In de zaal van den Dierentuin, welke met de vlaggen van de N.S.B., de W.A. en de S.S. was versierd, waren de toekomsti ge S.S.-soldaten in carré opgesteld onder leiding van een Obersturmfuehrer, in af wachting van de inspectie door ir Mj^ - sert. Onder de eeregasten zagen wij comnn - saris-genei'aal Schmidt, S.S.-Brigadefueh- rer Rauter, Oberregierungsrat Hushahir en vele officieren van de S.S. Afwisselend speelden de muziekcorpsen van een S.S.- Standarte en van de W.A. vroolijke mar- schen en strijdliederen, welke door de aan wezigen uit volle borst werden meegezon gen. Kort voor vier uur kwam de leider van de N.S.B., met zijn gevolg bij den Dieren tuin aan. Terwijl de muziek zweeg, schreed ir. Mussert langs het front van de opge stelde vrijwilligers, die voor het transport naar Muenchen gereed waren. Ir. Mussert nam daarna plaats op het spreekgestoelte en sprak een afscheidswoord tot zijn man nen. Buitenland DE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 1 Maart. (D. N. B.). Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelde gisteravond mede, dat Vrijdagmiddag bommen op Dover zijn geworpen. Des avonds heeft een alleenvliegend Duitsche vliegtuig in duikvlucht bommen op een stad in het Zuid-Oosten laten vallen. BRITSCHE TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 1 Maart. (D. N. B.). De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat Dinsdagnacht de Engelsche torpedo- bootjagers Exmoor door een Duitsche mo tortorpedoboot tot zinken gebracht is. De naaste verwanten der slachtoffers zijn in kennis gesteld. Zooals bekend, heeft het Duitsche \freer- machtsbericht van 26 Februari gemeld, dat ten Zuid-Oosten van Engeland een torpe doboot jager dor een motortorpedoboot in den grond was geboord. LEIDEN, 28 Febr. Groentenvelling. Per 100 kg.: roode kool f 7.84, savoye kool 6.72, groene kool 6.72, boerenkool 3 4, rapen 2.603.90, prei f 4.109.52, kroten gekookt f 8—11, uien 4.206.72, peen 4.708.90, spruiten f 1220, an dijvie 3248, nero 13.5017, geschoonde spruiten 2432, witloof 12—28, spina zie 5264, per 100 stuks: salade f 3.80 8.40, knolselderie 4.2016.10. per 100 bos: pietersedie 1114, selderie f 611.20, rabarber 1113. Boter. Geen aanvoer. UTRECHT, 1 Maart. Vee. Totaal aange voerd 1540 stuks vee. Prijzen: vaarzen 300 430, melkkoeien 330530, kalfkoeien f 350530, varekoeien 230380 per stuk, handel kalm, onveranderde prijzen. 800 nuchtere kalveren; 160 schrammen 21 34, en 215 biggen f 15—21, handel flauw, ongeveer gelijke prijzen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3