BINNENLAND Nieuwe uitgaven PAM BIJ DE MAANAPEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE VORMING DER OPENBARE MEENING DOOR DE PERS. Welke middelen de journalist moet be- heerschen bij zijn verantwoordelijke taak ten bate der gemeenschap. Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten, heeft gistermid dag dr. Karl Kurth, docent in de „Zeitungs- wissenschaft" te Berlijn, in Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage gesproken over „Die öffentliche Meinungsbildung durch die Presse." De voorzitter van4 het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megohelen leidde den spreker in. Dr. Kurth begon met er op te wijzen, dat een Duitsch vorst in de zeventiende eeuw voor zijn regeeren geen andere mid delen dan bevel, verbod enz. zou hebben kunnen opnoemen. Thans heeft de pers een overwegende beteekenis gekregen voor de leiding van het volk, hetgeen het natio naal-socialisme heeft ingezien. In de eerste plaats moeten voor de volkswelvaart scha- dergelijke berichten, leugens e.d. achterwe ge blijven, omdat daarvan, ondanks een later komend démenti, toch altijd een slechten invloed uitgaat, hetgeen spr. met een sterk voorbeeld toelichtte. In de pers wordt nieuws medegedeeld en commentaar daaraan vastgeknoopt; de kern vormt echter het nieuws en het komt er op aan dat zóó'n vorm te geven, dat de lezer er de juiste conclusie uit trekt, d.w.z. tot de conclusie of de daad komt, die de journalist op het oog had. Hij moet daarin bij de keuze van het nieuws en van den vorm, waarin het zal worden gepubliceerd, zeer voorzichtig zijn. Een uitvoerig bericht omtrent een zelfmoord lokt zelfmoorden uit, doch een gemengd berichtje met als opschrift: „boer door trap van een paard gedood" bevat de waarschuwing voorzich tig te zijn. De commentaar verhoogt de werking van het nieuws, vooral indien het in styllistisch opzich aan hooge eischen voldoet, ja, in kunstzinnigen vorm wordt gegoten. De suggestieve vorm van het nieuws, het 'heroep op het intellect van den lezer door den logischen gedachtengang van den com mentaar en de werking op het gevoel van den lezer door den kunstzinnigen vorm van de toelichting of het verslag, dat zijn de factoren, die de redacteur kan doen gel den. Hij fnoet schrijven om invloed te doen gelden op de mensohelijke ziel, ook wanneer hy in zijn commentaar een histo risch overzicht verwerkt om een actueel gebeuren te verduidelijken. Hier is een te genstelling met den geleerde, den histori cus b.v., die alleen wetenschap wil mede deel en, doch niet zijn hoorders tot een con clusie of bepaalde wilsvorming beoogt te brengen. Al schrijven Amerikaansche couranten artikelen tegen Roosevelt, dan werken lan- verslagen van zijn redevoeringen vóór hem. Dergelijke factoren moet de journalist in het oog houden, want of hij Wil of niet, hij werkt in op de wilsvorming vhn zijn lezers. Be openbare meening wordt door de pers gemaakt, niet omgekeerd. Daarbij imoeten de journalisten thans met volle overtuiging aan de wilsvorming van hun lezers medewerken. De journalisten moeten den stroom van den tijd verstaan, zich daar uit een overtuiging putten en deze den le zers verduidelijken. Dan is er geen cen suur buiten militaire zaken noodig, zooals de practyk in Duitschland bewijst. De journalist, de onbekende drager van een groote verantwoordelijkheid, moet sugges tief, logisch en kunstzinnig invloed oefe nen op zijn lezers met den vasten wil, het welzijn van de volksgemeenschap te be vorderen. GOEDE NEDERLANDSCHE TABAK. Geslaagde proefnemingen. Blijkens een bespreking, welke in een vergadering van tabakstelers in het Land van Maas en Waal zijn gehouden, is het mogelijk, dat eerlang inlandsche tabak van goede kwaliteit in den handel zal worden gebracht. Reeds sedert jaren zijn proefne mingen op dit gebied gedaan en die wij zen alle in deze richting, mits wordt afge stapt van de oude methode van verbouwen. „Vaderland." DE VERPLICHTE LEVERING VAN VEE. Verlenging van de bestaande regeling voor drie maanden. Naar wij vernemen zal de bestaande re geling betreffende de verplichting van le vering véin vee, welke per 1 Maart eindigt, bij officieel besluit worden bekend ge maakt. Dezelfde percentages, welke voor de verschillende groepen van veehouders waren voorgeschreven, zullen worden ge handhaafd voor den tijd van drie maan den. Zooals men heeft kunnen zien, heeft de regeling, welke van overheidswege eenige maanden geleden is getroffen, om aan de moeilijkheden der vleeschdistributie het hoofd te bieden, tot een bevredigend re sultaat geleid. Ieder kan nu weer op ge regelde tijden vleesch krijgen en van een run op de winkels is geen sprake meer. Dat ook de overheid zelf deze regeling af doende achtte, kan men besluiten uit de verlenging, waartoe nu het besluit is ge vallen. ,.Tyd." DE STAATSLOTERIJ. In tegenstelling met andersluidende ge ruchten kan worden medegedeeld, dat de eerste trekking van de volgende Staatslo terij, waarvoor de lotenverkoop heden is aangevangen, ongewijzigd op den daarvoor vastgestelden datum 24 Maart zal worden gehouden. HERKEURING VAN OUDE FILMS Alle keuringen, vóór 1 Jan. 1937 geschied, ongeldig verklaard. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt het volgende mede: Met ingang van 1 Mei a.s. zullen alle keuringskaarten van films, gedateerd vóór 1 Januari 1937, ongeldig worden verklaard. Films, welke vóór of op 31 December 1936 door de filmkeuring zijn toegelaten en thans nog voor vertooning in aanmerking komen, moeten voor 30 April a.s. opnieuw ter keuring worden aangeboden en kunnen slechts vertoond worden, indien zij voor zien zijn van een nieuwe keuringskaart. Deze maatregel is genomen ter verge makkelijking van de controle op de uit voering van het besluit van 19 Juli 1940, waarbij bepaald werd: In het bezette Nederlandsche gebied mo gen films slechts vertoond worden, die 1. In het bezette Nederlandsche gebied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd. 2. In het Groot-Duitsche Rijk met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Mo- ravië zijn vervaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd. 3. In het gebied van het Groot-Duitsche Rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. By aanbieding van films voor herkeuring moet het bewijs worden overgelegd, dat de betreffende films onder bovenvermel de groepen vallen. Deze bepaling geldt ook voor niet-aange- slotenen by den Nederlandschen bioscoop bond, die films in het openbaar doen ver- toonen. INNING VAN LUISTERBIJDRAGE BIJ RADÏODISTRIUTIE Van 1 April af inbegrepen in de rekening Over de eerste 3 maanden van dit jaar dienen de aangeslotenen bij de radio-distri butie hun luisterbijdrage op dezelfde wijze te betalen als de andere radio-luisteraars: door het plakken van radio-zegels of doo- storting of overschrijving of ghonummer 400200. Daarna wordt echter voor de distri butie- luisteraars een nieuwe regeling van kracht. Wij meldden al, dat de abonné's op de Haagsche telefoonradio möt ingang van 1 April, de extra 0.75 op hun maand rekening vinden. Zij dienen zich, indien zij reeds voor meer dan drie maanden hebben betaald, te richten tot de Haagsche Tele foon-administratie. Hetzelfde geldt voor alle distributie-luis teraars. Zij behoeven dus van 1 April af, niet meer zelf voor de betaling der luister bijdrage te zorgen, doch deze wordt door de distributie-centrale, waarbij zij zijn aan gesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement bij vooruitbetaling bij hen geind. De week-abonné's betalen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint 0.17VS meer, de maandabon- né's met ingang van 1 April 0.75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, begim de inning der luisterbijdragen natuurlijk evenredig later. Hiervoor is echter noodig, dat de des betreffende, onder overlegging van de gi- rostrook, daarvan aan de distributie-cen trale, waarop hij is aangesloten, kennis geeft. AANVULLING TEXTIELPUNTEN- WAARDEERING. In de per 1 Februari vastgestelde nieuwe lijst voor de puntenwaardeering van tex- tielgoederen werd achter „Pyama (tricot of gebreid)" voor mannen en vrouwen geen püntenaantal genoemd. Deze waar- deering luidt: voor mannen 30, 24, 30 en 20, 18, 20 voor vrouwen, in de volgorde: wolhoudend, kunst- en natuurzijde, en an dere grondstoffen. Voorts wordt er op gewezen, dat waar In de lijst van puntenwaardeeringen wordt gesproken van artikelen, die langer of korter zijn dan 90 cm., hetgeen bijvoor beeld het geval is met dameshemden, in dien het desbetreffende artikel juist 90 cm. lang is, het als langer dan 90 cm. moet worden gewaardeerd. In de officieele puntenwaardeering wordt voorts gesproken van overhemden met één lossen of vasten boord. Dit houdt niet in, dat voor de manchetten extra-punten mogen worden berekend, aangezien deze bij het overhemd behooren. Wanneer een tweede paar manchetten dan wel een tweede boord wordt bijgele verd, moeten wel extra-punten worden af geknipt. Bij mantels geldt, wanneer het zgn. „doordragers" geldt, thans de volgende puntenwaardeering: voor vrouwen 50, 45, 45; voor meisjes 37, 18, 23. Aangezien bij demi-saisons voor mannén en jongens de artikelen tweed, flaus e.d. afzonderlijk in de lijst van puntenwaardeeringen zijn op genomen, kunnen in overeenstemming daarmee de tweed- en flausmantels voor vrouwen op 50, 45, 45 en voor meisjes op 37, 18 23 punten worden gewaardeerd. ENQUêTE PAPIERWOL De secretaris-generaal van het departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart heeft bepaald, dat een ieder, die uit papierwol vervaardigt of doet vervaardi gen, alsmede een ieder, die een machine of installatie bestemd tot of geschikt voor de vervaardiging van papierwol bezit, te zij ner beschikking of voorhanden heeft, ver- j plicht is overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking, hiervan opgave te doen aan den directeur van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Pa leisstraat 7 te 's Gravenhage. Indien degene, die tot het doen van op gave als hierboven bedoeld, verplicht is, een naamlooze vennootschap, een stichting, eert coöperatieve of andere rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniging is, rust de in dat artikel omschreven verplichting op dé bestuurders. Aan deze verplichting moet worden vol daan door indiening van een naar waar heid volledig en zonder voorbehoud inge vuld, gedagteekend en onderteekend formu lier. De formulieren worden op aanvrage gra tis verstrekt door het genoemde Rijksbu reau en moeten uiterlijk binnen 6 dagen na den dag van inwerkingtreding van deze beschikking aldaar worden aangevraagd. De indiening der formulieren moet ge schieden binnen 3 dagen na den dag, waar op deze van het Rijksbureau werden ont vangen. Deze beschikking treedt heden in wer king. HET R.K. WERKLIEDENVERBOND EN DE VERHOOGING VAN SPOORWEG TARIEVEN Naar aanleiding van de gepubliceerde tariefsverhoogingen, zond het R.K. Werk liedenverbond per 20 Februari j.L het na volgend schrijven aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen: „Het bestuur van het R.K. Werklieden verbond in Nederland nam kennis van de publicatie eener per 1 Maart a.s. ingaande verhooging van het spoorwegtarief. En hoewel dit bestuur volkomen begrip heeft voor de moeilijkheden, waarvoor uw directie geplaatst is, gevoelt het zich toch verplicht uwe welwillende aandacht te vragen voor het volgende. Blijkens de publicaties wordt met de tariefsverhooging beoogd het vervoer te be perken. Maar naar ons gevoelen kan voor deze vervoer-beperking het oog toch niet zijn geslagen op degenen, die van de ver voerdiensten der Nederlandsche Spoor wegen gebruik moeten maken, ten einde in eigen onderhoud en dat van hun gezin nen te kunnen voorzien. Meer speciaal hebben wij hier op het oog arbeiders, houders van weekkaarten, voor wie het tarief met 16 verhoogd zou worden. Met instemming lazen wij in de publi caties, dat er bij de verhooging van perso- nentarieven naar is gestreefd „het sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten komen" en daarom de verhooging der tarieven van weekkaarten beperkt is tot 16 Met alle waardeering voor dit streven mogen wij uwe directie beleefd onder de aandacht brengen, dat arbeiders, die van weekkaarten gebruik moeten maken, als regel die weekkaarten zelf van hun nor male arbeidsloon moeten betalen. En het zal voor u geen nader betoog behoeveyi, dat het arbeidersgezin met een normaal in komen, thans reeds het uiterste rpoet doen om van dat normale inkomen te kunnen bestaan. Wij hebben voor ons liggen het geval, dat arbeiders uit Utrecht werkzaam zijn op een sigarenfabriek te Wageningen. Deze arbeiders betalen thans voor een week kaart der Nederlandsche Spoorwegen voor het traject UtrechtEde en een aanslui tende weekkaart voor de buslijn EdeWa geningen 6.50. Zou nu, zooals gepubli ceerd, het tarief der weekkaarten met 16 worden verhoogd, dan beteekent dat voor de betreffende arbeidersgezinnen een extra uitgave van 1.04 per week, een offer, dat door die gezinnen met een zeer beperkt inkomen bijna niet te dragen is. Juist omdat uwe directie in de publicatie zelf te kennen gaf het sociale gezichtspunt by deze tariefsverhooging tot zijn recht te willen laten komen, mogen wij U beleefd en met alle aandrang verzoeken de voor genomen tariefsverhooging voor de week kaarten niet, of in het uiterste geval slechts voor een gering gedeelte, toe te passen. In het vertrouwen van uwe directie een welwillende beslissing te mogen ontvan gen, teekenen wij, enz." NEDERLAND OP DE KEULSCHE VOORJAARSBEURS. Medegedeeld wordt dat Nederland dit jaar voor het eerst weder officieel zal deel. nemen aan de Keulsche voorjaarsbeurs, welke van 30 Maart tot 1 April wordt ge houden. Het zal daarmede de sinds vele jaren be staande nauwe betrekkingen tusschen het Nederlandsche bedrijfsleven en de Keul sche Jaarbeurs voortzetten. De deelname aan deze beurs was van oudsher steeds zeer omvangrijk. Ook dit jaar zal Neder land met een collectieve inzending verte genwoordigd zijn en daarmede gelijktijdig de drukke economische samenwerking met Duitschland en in het bijzonder met het Westen van het rijk tot uitdrukking bren gen. De Keulsche voorjaarsbeurs omvat een algemeene beurs met een groote deelna m van de Duitsche verbruiksgoederenin- dustrie, een textielbeurs, verschillende ex tra groepen en buitenlandsche afdeelingen. De Keulsche beurs verwacht bezoek van een groot aantal Nederlandsche zaken lieden. De verstrekking van een visum ge schiedt kosteloos. Over de aanvraag van hét visum ver strekken de reisbureaux Lissone-Lindeman als vertegenwoordigers der Keulsche Jaar beurs inlichtingen. KATHOLIEKE KERKDIENSTEN IN LEIPZIG. Door Katholieke bezoekers, die voor het eerst naar de Leipziger Masse gaan, wordt veelal de vraag gesteld, waar en wanneer op Zondag gelegenheid is tot Mis hooren. Daarom zy medegedeeld, dat de St. Tri- nitatiskerk aan de Rudolphstrasse in het centrum van de stad gelegen is (men ziet deze terstond by het passeeren van het nieuwe Raad'huis) en zich in de nabyheid bevindt van het „Haus der Nationen", waar men toch moet zijn voor het vertoonen van den pas, de aanmelding en het afhalen van eventueele brieven in het Nederlandsche clublokaal, enz. Vooral de Hoogdienst, die op Zondag morgen te 9 uur plaats heeft, wordt door vele buitenlanders bijgewoond. Daarna zijn er nog H.H. Missen te 10.15 en 11.15 uur. H. Kuitenbrouwer. Voor galg en rad. Uitgave Het Spectrum Utrecht ƒ0.90. Een wijs man, die èn het onderwijs èn het gezin uit levende ervaring kent, geeft in dit werkje een aantal beschouwingen ten beste over opvoeding en onderwijs, die wel zeer raak de vinger op de zeere plek leggen. Wanbegrippen en mistoestanden worden sterk becritiseerd, van veel nieu wigheden, die als „de" moderne oplossing van alle problemen worden beschouwd, wordt de bedenkelijke kant bloot gelegd. Toch is het boekje niet zonder meer afbre kend: de schrijver bezit genoeg mildheid en bezinning, om van alles ook de waarde volle kant te zien. Zoo brengt hij ook op bouwend materiaal voor het zoo moeilijke werk der opvoeding aan: bijzonder helder laat hij uitkomen, van hoeveel gewicht de persoonlijkheid van den onderwijzer is. Ook over gezonde volks-opvoeding worden behartenswaardige dingen naar voren ge bracht. Godfried Romans. Erik of het klein insectenboek. Uitgave Het Spectrum Uitrecht, 3.50. De schepper van Pieter Bas liet opnieuw zijn scheppende adem over het papier gaan en schonk ons in Erik Pinkstérblom een nieuwe, onsterfelijke figuur. Erik, een kleine jongen van negen jaar, komt op on verklaarbare wijze in de insecten-wereld terecht en beleeft tusschen wespen, hom mels, slakken, vlinders, spinnen en mieren de wonderlijkste avonturen. Veel van het dwaze gedoe uit de groote menschenwe- reld vindt hier in het doen en laten van de insectenwereld zijn caricatuur. Zoo wordt ons een spiegel voorgehouden, waar in we de voosheid van veel menschelijke waan ontdekken kunnen. Het boek gaat over een kleine jongen: toch is het geen boek voor de jeugd, die niet in staat is de zachte ironie ervan te begrijpen. Maar ouderen zullen er een hoogstaande ont spanning in vinden. De geestige illustra ties van Thole verhoogen het genot van de tèkst. Ad. van den Biggelaar. Rouwen met Vondel. Bloemlezing uit zijn dooden-poëzie. Utrecht, Het Spectrum. Weer een nieuw deeltje in den Vondel cyclus van de Bongerd-reeks, die door Ad. van den Biggelaar bezorgd wordt. Het is een keuze uit de beste dooden-poëzie van den vorst der dichters. Het mysterie van den dood heeft dezen grooten Christen steeds bezig gehouden en meermaals heeft die „harde pry" hem binnen zijn eigen ge zin op de smartelijkste wijze bezocht. Zoo ontstonden diep ontroerende verzen op de dood, klassiek door beheerschte hartstocht, een vorstelijk postludium tot besluit van dit aardsche leven. Want zóó heeft Vondel de dood altijd scherp gezien: als een ein de, en tegelijkertijd een begin, een over gang naar een beter leven. „De ziel zocht God in 't Paradijs", zoo besluit hij zijn grafschrift op Willem van den Vondel en deze gedachte keert telkens terug. Men leze dit boekje in een stil uur; het is een kleine schatkamer, waar men tegelijkertijd een edel geestelijk genot en ernstige le- f venswijsheid in zal vinden. PAUZE MET GEZALFDE HOOFDEN Uit het Evangelie van Mattheus, hfdst. 6, v. 16—21. Te dien tijde zeide Jezus: Wanneer ge vast, toont dan geen droevig gezicht zooals de huichelaars; want ze verwringen hun gelaat, opdat de menschen hun vasten zouden zien. Voorwaar, Ik zeg u: ze hebben hun loon al ontvangen. Maar gij, als ge vast, zalf dan uw hoofd en wasch uw gezicht, opdat de menschen uw vasten niet merken, maar uw Vader, die in het verborgen is. En uw Vader, die in het verborgen ziet, zal het u vergelden. Verzamelt u geen schatten op aar de, waar roest en worm ze verteren, en waar dieven ze opgraven en stelen. Maar verzamelt u schatten in den he mel, waar roest noch worm ze verte ren; en waar geen dieven ze opgraven en stelen. Want waar uw schat is, daar is ook uw hart. Ir, Edm. Nicolas. Verstandig en gezond. Prismareeks. Het Spectrum. Utrecht. Het zal vermoedelijk niet zoo vaak ge beuren, dat een bio-chemisch ingenieur te gelijkertijd een smakelijk en intelligent verteller is. Er behoeft tusschen die twee hoedanigheden wel geen tegenstelling te bestaan, maar de eerste hoedanigheid roept toch eerder de gedachte aan distil leerkolven, aan zuren en zouten op, dan aan een welversneden pen. Het boek, .dat thans ter bespreking voorligt, toont duide lijk aan, dat er bij de muzen geen „aan zien des persoons" bestaat. Zij schonken den gouden veder hier aan een man van de exacte wetenschap en het moet als een bijzonder sympathieke geste van hem be schouwd worden, dat hij zijn stilistische gave juist op het terrein van zijn weten schap heeft aangewend. Wat weten wij, ge wone stervelingen, toch eigenlijk af van het uiterst ingewikkeld apparaat, dat ons lichaam vormt. Natuurlijk behoeven wij er niet alles van te weten en de schrijver legt er voortdurend de nadruk op, dat men niet te laat naar den vakman, den medicus, moet gaan, maar hij geeft ons hier toch ook een heel boek vol kostbare raadgevingen, die ons leeren, hoe wij het „verstandig" moeten aanleggen, om „ge zond" te blijven. En al die raadgevingen werden in zoo'n pittige, boeiende vorm gegoten, dat men zich heelemaal laat mee slepen, zelfs als hij het, over zoo iets pro- zaisch als de inrichting van het darmstel sel heeft. De meest verheugende kant van dit boek is wel het feit, dat de schrijver een Christen is, die heel de zorg voor de gezondheid vanuit het standpunt van het Christendom beschouwt en zich daardoor dan ook laat leiden. Het boek is niet be doeld voor de jeugd, wel ten bate van de jeugd. Vooral ouders van groote gezinnen vinden hier een schat van nuttige wenken; ik denk nu maar een oogenblik aan de van zooveel gezond inzicht getuigende raadge vingen omtrent de noodzakelijke voorlich ting. Karei Thole heeft ook in dit boek de steeds opnieuw verrassende bewyzen van zijn illustratief kunnen met kwistige hand rondgestrooid. Albertine Steenhoff-Smulders. Uit het biënboec. Verzamelde exempelen. Uitg. Het Spectrum Utrecht. De eerste uitgave van „Uit het biën boec", een verzameling Marialegenden, verscheen in 1904, en werd door Theo Molkerfboer in opdracht van de toenmalige uitgevers zoo schoon en liefdevol ver zorgd, dat men haar nog met vreugde in de handen neemt. Aldus schryft Albert Kuyle in het „ten geleide", dat hij deze nieuwe uitgave meegaf. Men kan niet an ders zeggen, dan dat ook deze uitgave met toegewijde piëteit werd verzorgd. De boe ken van het Spectrum zien er altyd goed uit; met deze uitgave heeft de meester- druklcer Charles Nypels iets heel bijzon ders willen geven. En deze uiterlijke ver zorging is volkomen verantwoord ten op zichte van de rustige, ingekeerde vertel trant van Albertine Steenhoff-Smulders. Men mag hier met alle recht spreken van een precieus boek in eiken zin. Wie het in de boekenkast heeft, zal het nog dikwijls nemen in een stil avondlijk uur, om te le zen of enkel maar de 16e eeuwsche ma donna's te beschouwen. De uitgever zond het boek als premie aan al degenen, die zich tot de tweede reeks van dé Prisma- boeken verplichtten, voorwaar een vorste lijk gebaar! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. 7. Pam is een flinke kerel en hij wordt niet door zijn 8. Op zijn gemak zoekt hij zich een plaatsje uit en dan ouders naar den trein gebracht. Hij weet best alleen den gaat hij voor het coupéraam zitten, om alle drukte eens weg en als hij op het perron aankomt, staat de trein al tot goed op te nemen. Eindelijk is de tijd van vertrek aange- vertrek gereed. Hij is ruim op tijd. broken en de stationschef geeft het sein.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6