WIELRIJDERS, RECHTZAKEN Laatste Berichten Mark*beriehtPii Offtcieele Pubiscatie DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 CE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BIJEENKOMST WINTERHULP NEDERLAND. In de Kleine Stadszaal vond gisteravond een bijeenkomst plaats, waartoe de collec tanten voor de Winterhulp Nederland wa ren uitgenoodigd. De bijeenkomst werd geopend door den heer B. Veltman, chef van de afd. Propa ganda van het Provinciaal Bureau voor Zuid-Holland te Den Haag. Deze heette d»e aanwezigen, onder wie zich ook de wet houder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, zich bevond, hartelijk wel kom en hij richtte een woord van dank tot het gemeentebestuur van Leiden, dat de onkosten van dezen avond op zich heeft genomen. Spr. wees er vervolgens op, dat deze bij eenkomst was belegd o.m. met het doel de onderlinge kennismaking te bevorderen en de onderlinge saamhoorigheid te verstevi gen. Daarnaast evenwel zou kapitein Fe lix Donders het doel en het stuwen van de Winterhulp Nederland nader verklaren. Op dezen avond werd tevens het nuttige met het aangename vereenigd, want na het openingswoord trad de heer B. Devilee voor het voetlicht met eenige goocheltoe ren, welke bijzonder insloegen. Hierna kreeg de heer Felix Donders het woord, die begon met een woord van hul de aan den heer v. d. Lelie, den plaatse lijk leider van W. H. N. hier ter stede, als mede aan het corps van collectanten. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting over de structuur der stichting W. H. N. en wijdde vervolgens eenige beschouwin gen aan de toekomstige taak der collectan ten, die in den vervolge ook adviseorend zullen optreden ten aanzien van de be stemming der gelden, omdat zij geacht kunnen worden beter dan wie ook in staat te zijn de nooden van het Nederlandsche vol k te beoordeel en. Zijn waardeering uitend voor hetgeen hier ter stede door Maatschappelijk Hulp betoon en den Leidsohen Armenraad wordt verricht, zeide spr., dat deze hulp toch nog te kort schiet. Daarom is deze stichting in het leven geroepen en zij bedoelt te zijn een blijvende organisatie, die de tekortko mingen van de bestaande liefdadigheidsin stellingen wil overbruggen en in den alge meen en nood van alle lijdende wil voor zien. In dezen geest zal W. H. N. b.v. kun nen medewerken aan het totstandkomen van kindertehuizen en inrichtingen welke de zaak der volksgezondheid kunnen die nen. Hierna gaf spr. eenige richtlijnen voor het collecteeren, waarvoor spr. noodzake lijk achtte een groote mate van blijmoedig heid, een positief optreden zonder daarbij brutaal te worden, een strenge discipline, enz. De heer Donders besloot ten slotte met te zeggen, dat hier ter stede bij de ge houden collectes rond f 10.000 werd inge zameld, terwijl reeds f 35.000 werd uit gekeerd, zoodat Leiden nog een eereschuld heeft in te lossen. Na een korte gedachtenwisseling sloot de heer Veltman de bijeenkomst met dank aan de medewerkenden en de aanwezige collectanten. IN LEIDEN GEVESTIGD. W. van Aalst en fam., groentenkweeker, Sieboldstraat 43. D. P. J. Arnoldus, electriciën, Sumatrastraat 100. H. L. J. Bech, apotheker, R. en Schiekade 115. K. Bettjer, Morschkade 10. M. Birnbam- mer, dienstbode, Pieterskerkchoorsteeeg 15. N. Boes en fam., koopman in bloemb. Lijsterstraat 14. M. Bouwhuizen, hulp i. d. huish., Oude Rijn 19. W. C. Brons wijk. dienstbode, "Witte Singel 46. E. F. A. M. Caminada, Lammensch.weg 17. W. Dekkers, verpleegster, Rijnsb.weg 10. J. B. Dijkstra, R.-K. priester, Haarlemmer straat. 106. M. H. Evelein, verpleegster, Rijnsb.weg 137. H. J. E. Everard, Be- schuitst. 1. P. v. Ewijk, kinderjuffr., Pietersk.choorsteeg 15. A. J. A. E. M. 5. Gortworst, Balch. Rozeboomstr 22. C. P. Hartveld, dienstbode, Pietersk.choor steeg 15. E. J. Hofdijk, Korevaarstr. 3a. E. J. Hommersen, verpleegster, Rijnsb. weg 10. J. P. N. v. d. Ing, dienstbodé, Plantsoen 23. A. C. Kaas en fam., sla ger, Langebn.g 34. W. M. Frowein— Knegtel, O. Varkenmarkt 2. Wed. J. F. FeenstraLaros Rijnsb.weg 13è. C. J. v. Leeuwen, gouvernante, Langebrug 79.- H. Luijcx, dienstbode, Kaarsenm.str. 7. Wed. P. de VogelMoonen, Meidoorn straat 57. E. Mulder en fam., Haagweg 212. A. Ouwerkerk,' Wald. Pyrmontstr. 25. M. Pret, fabr.-arb., Janbosensteeg 5. J. J. J. G. v. Randwijk, winke.lier, Nieu we Rijn 49. H. Rijsdijk, dienstbode, Ma- rijdijk 45. xL. A. H. Simonis, loswerk- man, Janvossensteeg 5. B. Singeling, be tonwerker, Kooistr. 6. R. Slobbe, Vol- molengr. 2a. P. Spaanderman, hulp i, d. huish., Verdamstraat 42. T. Speknijder, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10. P. Ve- nema, opz., Ned. Heide MijRijnsb.weg 93. S. M. DuindamVerbeek, Morschkade 6. B. Vissers, étaleur. Wasstr. 1. J. M. v. Vré, Stieltjesstr. 6. A. Zoethout, dienstbode, Javastraat 74a. UIT LEIDEN VERTROKKEN. P. Allewijn, St. Philipsland, Voorstr. A 57 L. A. Backer, Baarn, Eemnesserw. 102a M. L. W. Baron, den Haag, Oran- jeln. 81 H. Boekee, iJmuiden, Huigenstr. 12 J. Boiten, den Haag, Abrikozenstr. 188 H. W. J. Burgman, iWnterswijk, Wooldstr. 41 H. v. Buul, Dordrecht, Burg. de Raadtsing. 23b E. P. Cancri- nus en fam., den Haag, Schaarsbergenstr. 180 W. A. Freijser en fam., Oegstgeest, Wilhelminapark 28 A. G. v. Gilse, Am sterdam, Prinsengr. 478 B. v. d. Haer, den Haag, Kanaalw. 3 T. E. v. Harber- den, Nieuwkoop, Achterweg N. B. v. Heyningen, 's Hertogenbosch, Z. W. Vaart 9 C. C. M. de Jager, Voorburg, v. De- HET NIEUWE BEELD DER NEDERLAND SCHE TEXTIEL-INDUSTRIE OP DE JAARBEURS In Utrecht heerscht in het jaarbeurs gebouw een geweldige bedrijvigheid in verband met de a.s. Voorjaars'oeurs, die op 11 Maart haar poorten voor het Neder landsche bedrijfsleven opent. Een van de voornaamste attrecties zal ongetwijfeld zijn de groote demonstratie van de Nederlandsche textiel-nij verheid, die de geheele vierde verdieping van het derde Jaarbeursgebouw beslaat. Het wordt een unieke gelegenheid voor de vele dui zenden in den lande, die in de textiel branche werkzaam zijn, om een overzicht te krijgen van de belangrijke prestaties van hun industrie in deze moeilijke tijden. Nagenoeg honderd der voornaamste indu strieën zullen haar collecties vertoonen :n een smaakvol geheel. De vier Nederlandsche kunstzijde spinnerijen demonstreeren in hare stands haar nieuwste prestaties op het gebied van kunstzijden garens (rayon), van melkwol en van celvezel, en de groote verscheiden heid van artikelen van allerlei gading daaruit gefabriceerd. Speciaal de resulta ten, bereikt met de verwerking van net nieuwe productts molkwol, zullen een bij een bijzondere attractie blijken. Ook wordt er opgesteld een aantal appa raten uit de research-afdeelingen van deze spinnerijen, zoodat de belangstellende kan waarnemen, welke accuratesse en zorg aan de kwaliteit van de geleverde grondstof fen worden besteed. In de verschillen af- deelingen zal een keur van de modernste textiel-machines de fabricage vertoonen van stoffen, band, charmeuse, gebreide goederen, kousen en sokken uit Neder landsche rayon (kunsttzijde). De nlaaigaren-fabrieken zullen op een aantal macnines de verwerking laten zien van hun nieuwe-naai- en industrie-garens uit tenax-rayon, een top-prestatie van de Nederlandsche kunstzijde-nijverheid. On der leiding van het proefstation voor dc wasch-industrie zal een volledige wassche- nj de behandeling van kunstzij aen (rayon) goederen demonstreeren met zeep en met de nieüwe vervangingsmiddelen daarvan. De textielscholen in Enschede, Tilburg en in Eindhoven geven van haar belang stelling blijk in een eigen stand. De bezoekers zullen kunnen kennis maken met een groot aantal interessante statistische gegeven over de belangrijke plaats, neemt en van het hooge peil waar op zij staat. Maar de uitstallingen van de bijna hon derd textiel-fabrieken zullen in een over weldigend beeld practisch getuigenis af leggen van vakkennis, degelijkheid en goe de smaakt. Haar producten uit rayon zul len bewijzen, dat deze bij uitstek Neder landsche grondstof niet alleen een prach tig materiaal is voor de vervaardiging vun luxe-stoffen en en -artikelen, maar zien ook uitstekend leent ter vervanging van en tot samenverwerking van katoen, cel vezel, wol en melkwol. Toen in 1938 het internationaal kunst zijde, verkoopkantoor aan deskundigen on publiek de gelegenheid bood om uit een serie van 10 stoffen, waarvan 5 uit 100 Nederlandsche rayon (kunstzijde) en 5 uit 100 natuurzijde vervaardigd, op het oog en op het gevoel te bepalen, welke de rayon en welke de natuurzijde was, bleken er uit meer dan 3000 deelnemers slechts drie te zijn, die minder dan drie fouten maakten. Het publiek zal nu tot de overtuiging komen, dat het al haast even moeilijk is om het verschil vast te stellen. Tusschen artikelen, geheel of gedeelte lijk uit rayon gefabriceerd en die van wol gemaakt. Nieuwe weef- en breitechnieken hebben de textielproducten uit rayon ook warmte isoleerend gemaakt. venterln. 46 Wed. J. Koetze-Jong, Gro ningen, Bedumerstr. 163 G. Jurgens en fam., Zandvooit, Koninginnew. 30 A. M. Kaagman, Grootebroek, Compagniestr. G 137 G. H. Kauffeld en fam., tUrecht, Bosschastr. 12 W. Keuchenius, den Haag, Ruychrockln. 210 C. v. d. Klaauw, Leimuiden, aan boord A. S. H. v. Kool bergen, Oegstgeest, Duivenv.str. 49 J. v. d. Laan en fam., Oegstgeest, Sumatrastr. 32 A. Lepelaar en fam., Groningen. Meeuwerderw. 36 M. G. v. d. Meer, Alkemade, B 433 J. Minnesma, Hasker- land, Haskerhorne A 83c Wed. M. Neuwahl-Mosheim, 's Bosch, Koningsweg 49 A. H. v. Nierop, Bloemendaal, Ruys- daelweg 18 E. Otterspeer, Amsterdam, Binnen Bantammerstr. 17hs. II. K. Pie- ters, den Haag, Ieplaan 129 E. v. Poel geest, Nieuwer Amstel, Handweg 41 G. G. Pot, den Haag, v. Montfoortln. 5 J. H. Quijs, Garderen, depot marechaussee C. W. Ramak, Oegstgeest, Wilhelminapark 9 B. Romijn, Zandvoort, Koninginnew. 30 F. E. de Rijck v. d. Gracht, Baarn, Wald. Pyrm.laan 1 W. A. L. v. Schaik, den Haag Schaarsbergenstr. 180 Wed. D. Kruisheer-Schouten, Gouda, Fluweelen singel 43 A. M. Sevenich, Amsterdam, Kanaalstr. 134 II K. I. Smit, Maartens dijk U., Prof. Wentln. 46 H. G. J. Wint- gens-Smits, Hoensbroek, Hommerterw. 125 H. J. Tegelaar, Enschede, Goudenregen- str. 3 E. C. Turk, Alkemade, B 200 E. Verstraaten-Verberg, Oegstgeest, Juffer- mansstr. 10 C. Voogd, Oegstgeest, Too- renveltstr. 18 N. de Water, Wassenaar, Rijksstr.weg 479 M. Woudenberg, Hille- gersberg. Straatweg 76. bent U voornemens af te slaan, geeft dan o p t ij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer. HAARLLMSCHE RECHTBANK. Onderwijzer mishandelde een zijner leerlingen. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 35-jarigen onderwijzer P. J. J. B. uit Hillegom, werkzaam aan de R. K. Sint Willibrordusschool te Haarlem, die op 15 October van het vorige jaar een zijner leerlingen, den 12-jarigen A. L. v. d. W. uit Haarlem geslagen zou hebben. De Officier van Justitie Mr. v. d. Burgh had tegen verdachte geëischt een geldboe te van 20.subsidiair 20 dagen hechte nis. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 20.subsidiair 12 dagen hechtenis. Overtreding Inkomsten- en Vermogensbelasting. Ruim 100.000 aan den Fiscus ver zwegen. De Rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen den 73-jarifgen K. H. uit Heemstere, die terescht heeft gestaan wegens overtreding van de Inkomsten- en Vermogensbelasting. In Mei 1939 had ver dachte zijn inkomen voor 1494.en zijn vermogen voor 3148.op zijn aan gifte-biljet ingeteekend. Deze opgaven, die cp 12 Jurii bij den Inspecteur der Directe- Belastingen binnenkwamen, kwamen vreemd voor, daar de verdachte o.a. in een huis woonde, dat, 6000.huur deed en een levenswijze volgde, die niet in over eenstemming was met de opgaven op het belastingbiljet De Officier van Justitie Mr. v. d. Bürgh, had voor het overtreden van de Inkomsten belasting 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt en voor het overtreden der Vermo gensbelasting een ge'dboete van 10.000. subsidiair 180 dagen hechtenis. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte overeenkomstig de eisch. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. Enqelsche bommen op Nederland In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche bommen op Neder- landsch grondgebied geworpen, welke groo- tendeeds op open veld terecht kwamen. In een plaats werd een scheepvaartbedrijf aangevallen, dcch de bommen misten doel. Ook overigens is de schade onbelangrijk, op één punt na, waar een drietal woonhui zen door een brkantbom is vernield. Hier is een burger gedood, drie anderen zijn on der het puin bedolven, zes personen zijn zwaar gewond. Elders ging een graanschuur in vlammen op. BUITENLAND. PET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICKT. BERLIJN, 26 Febr! DN. B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van een vijandelijk bewapend koop vaardijschip van ongeveer 8000 brt. Een andere duikboot heeft een Britsch bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht en daar bij eenige gevangenen gemaakt. In het zee gebied ten Zuid-Oosten van Engeland heeft een motortorpedoboot een Britschen torpe dojager tot zinken gebracht. Aan de Libysche kust ten Zuid-Oosten van Agedabia kwam het in den ochtend van den 24en Februari tot een treffen tusschen een Duitsche en een Engclsche gemotori seerde verkenningspatrouille. Een aantal Engelsche auto's, waaronder verscheidene verkennings pantserwagen^, werd ver nield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen. In de namiddaguren van den 24en Fe bruari hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen twee groote koopvaardijschepen in een haven van Q^renaica in brand geworpen en bomtreffers geplaatst op de havenwerken. Duitsche jachtvliegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke formaties gevechtsvliegers aanvallen on dernomen op strategische doelen en haven werken te Hull, Harwich en Great Yar mouth, op vliegvelden in Oost Engeland, alsmede wapenfabrieken te Ipswich en Norwich. Bij een mislukte vijandelijke aanvalspo- ging aan de Kanaalkust hebben jachtvlie gers drie Britsche vliegtuigen neergescho ten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- land lukraak brisant- en brandbommen ge worpen, die slechts onbeteekenende mate- rieele schade aanrichtten. Branden konden terstond na het uitbre ken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BEIÏICHT. ROME, 26 Febr. (Stefani). Het 264ste Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front niets van be- ïang te melden. Vliegtuigen van het Duit sche vliegerkorps hebben boven Malta een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van den 24en Februari afdeelingen van het Duitsche korps in Afrik'a ten Z. O. van Age dabia voor de eerste maal met den vijand in contact gekomen. In den loop van het tref- ien met Engelsche pantsereenheden wer den verscheidene auto's en pantserwagens van den vijand vernield. Er werden eenige gevangenen gemaakt. Geen verliezen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger- korps hebben voor anker liggende schepen, r.avenwerken alsmede militaire inrichtingen van een vijandelijk vlootsteunpunt in Cy- renaika met succes aangevallen. Twee sche pen van rond 8000 brt. werden getroffen en zwaar beschadigd. Er werden hevige ontploffingen en branden in de haven waar genomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra bieden de Italiaansche bezettingen hardnekkige te genstand aan den vijandclijken druk. In Oost-Afrika activiteit van de weder zij dsche artillerie alsmede van vliegende colonnes in den sector Cheren. De heldhaf tige tegenstand van onze troepen ten Oosten van de rivier de Dj eega duurt voort. Binnenland WIELRIJDER VERDRONKEN. De 53-jarige chauffeur J. Vermeulen uit Vreeland is gisteravond met zijn fiets in een langs den weg loopende sloot onder Loosdrecht te water gereden en verdron ken. TWEE GOEDERENTREINEN OP ELKAAR GEREDEN. Vannacht omstreeks een uur is te Nun- speet een goederentrein, komende uit de richting Zwolle en getrokken door twee lo comotieven, in volle vaart ingereden op een goederentrein, waarmede gerangeerd werd. De gevolgen van de botsing waren ernstig. Verschillende wagons werden in elkaar gedrukt. Er ontstond voorts brand in een wagen met hooi, welke brand op enkele andere wagens oversloeg. De brandweer kon het vuur blusschen voor het ernstiger onheil had aangericht. Het verkeer op bei de lijnen is gestremd. Een der machinisten werd aan het hoofd gewond. Het oprui- mingswerk is met kracht ter hand geno men. UITGEBREIDE SMOKKELHANDEL ONTDEKT. De laatste dagen is in Dinteloord en om geving een uitgebreide smokkelhandel aan het licht gekomen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Eij het verhoor is komen vast te staan, dat minstens 50 tot 55 personen bij dezen han del betrokken zijn en over Westelijk Noord- Brabant verspreid wonen. De handel om vatte koffie, bruine boonen, vet, vleesch, erwten, kleeding, zeep, enz. Eenige par tijen hiervan zijn in beslag genomen. Tegen de betrokkenen, die no verhoor op vrije voeten zijn gesteld, is proces-ver baal opgemaakt. Buitenland DE TOESTAND IN ROEMENIë BOEKAREST. 27 December. (D. N. B.). In het officieele communiqué omtrent het onderzoek naar de gebeurtenissen van Januari wordt medegedeeld, dat de arres taties in het geheele land worden voortge zet. In de hoofdstad zijn de laatste 24 uur nog 38 deelnemers aan den opstand gear resteerd, in de provincie zijn 52 nieuwe arrestaties verricht. Op 25 Februari heeft de krijgsraad te Boekarest vonnis gewe zen tegen 22 personen, van wie 14 werden veroordeeld tot straffen, gaande tot 12 jaar dwangarbeid, terwijl 8 beklaagden wer den vrijgesproken. MISLUKTE BRITSCHE AANVALS- PO GINGEN. BERLIJN, 27 Februari. (D. N. B.). De R A. F. heeft getracht in den nacht van 26 of 27 Februari, naar aan het D. N. B. wordt medegedeeld, aanvallen te doen op West-Duitsche industriedistricten. Of schoon de weersomstandigheden niet on gunstig waren, is het den aanvallenden En- gelschen formaties niet gelukt hun voor nemen ten uitvoer te leggen. De Britsche vliegtuigen werden door het krachtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een anderen koers te nemen of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zij de uitgewor pen bommen niet konden richten. De in vrij grooten getale uitgeworpen brisant- en brandbommen vielen voor het grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl mi litair economische of militaire doelen niet getroffen werden. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 27 Febr. (D. N. B.). Op grond van een zooeven gepubliceerd offi cieel communiqué meldt de Engelsche be richtendienst, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht is opgetreden bo ven Oost, Zuid-Oost, Zuid- en West-Enge- land en boven het zuidelijke deel van Wales. FRANSCHE SCHEPEN NAAR ENGELSCHE HAVENS GESLEEPT VICHY, 27 Febr. (D. N. B.). Nog twee Fransche koopvaarders zijn door Britsche oorlogsschepen in volle zee aangehouden en naar Engelsche havens gesleept. Het waren het transportschip „Jean Louis Dreyfus", dat op'weg was naar Madagascar en de „Somyap", die in Madagascar was binnengeloopen en nu op weg was naar Frankrijk, DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. WASHINGTON, 27 Februari. (D. N. B.) De voorzitter van het comité tot verde diging van Amerika door hulpverleening aan Engeland, Eichelberger, heeft tegen over persvertegenwoordigers gewezen op de noodzaak van spoedige uitvoering van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Hij vreesde, dat de tegenstanders van de wet de stemming zoo lang zouden vertra gen, dat het voor de hulp aan Engeland te laat zou zijn. Persoonlijk was hij er voor, dat de Vereenigde Staten terstond in den oorlog zouden gaan, wanneer het noodza kelijk zou zijn om hetzij de nederlaag van Engeland, hetzij het sluiten van een paci- ficatie-vrede te vorkomen. Hij bedoelde daarmede niet het zenden van een Ameri- kaansch leger, doch wel deelname aan den oorlog door actief optreden van de lucht macht en de vloot der Vereenigde Staten. AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE. MADRID, 27 Febr. (Stefani). De Noord- Amerikaansche commissie, die belast is met de verdeeling in Spanje /an de door het Amerikaansche Roode Kruis aangebo den levensmiddelen, is te Cadix aangeko men met de eerste lading, die onder de steden Cadix, Sevilla en Barcelona ver deeld zal worden. Onder deze zending be vinden zich ook 40.000 ampullen voor in enting tegen diphterie. In Maart zullen nog twee schepen met levensmiddelen aankomen, bestemd voor Almeria en Malaga. OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIë. BELGRADO, 27 Febr. (D. N. B.). De over stroomingen in alle deelen van Joegosla vië nemen voortdurend tce. De aan de Save gelegen wijken der Joegoslavische hoofd stad staan wederom onder water. Iu Zuid- Servië heeft zich op de Pelagonische hoog vlakte rond Bitolj (Monastir) een gewel dig meer gevormd, dat 30.C00 H.A. land onder water heeft gezet. Door alrijke grondverzakkingen zijn spoorlijnen ver sperd. Voorts heeft zich bij Nisj een ge heele berg in beweging gezet, als gevolg waarvan reeds talrijke huizen van het dorp Voekmanovo bedolven zijn. LEIDEN, 26 Febr. Grcentenveiling. Per 100 kg.: roode kool 7.84, savoye kool 6.72, groene kool 4.206.72, boerenkool 1.00—9.00, rapen f 2.80—4.20, prei f 4.40 9.52, kroten gekookt 8—12, uien 6.72, peen 4.2010.10, spruiten 1220, an dijvie 2043, geschoonde spruiten 27— 32, witlof 1828, spinazie 5961, per 100 stuks: salade 3.708.40, knolselderie 6.2017.90, per 100 bos: pieterselie f 13 —25, selderie 6.70—11.80. VINKEVEEN, 25 Febr. Groentcnveiling. Witlof I 23—28, idem II 14 -20 en idem stek f 9—11 per 1C0 kg. DELFT, 27 Febr. Vee. Aanvoer: 2 paar den, 340 runderen, 4 graskalveren, 154 nuch tere kalveren, 138 magere varkens, 220 biggen, 32 schapen of lammeren, 9 weide- lameren, 3 geiten of bokken. Prijzen: kalf- koeien f 275475, varekoeien i 150275, magere varkens 1640, biggen f 1020. GOUDA, 27 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 950 stuks, waarvan 89 magere var kens f 25—35. 102 biggen 12—16, 344 runderen en 408 nuchtere kalveren over genomen; 7 bokken en geiten 1630 per stuk. Handel stug. Eieren. Aanvoer 3500 partijen eieren: Handel vlug. van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. FABRIKATEN VAN VASTE BRAND STOFFEN. In de Nederlandsche Staatscourant is' een wijziging gepubliceerd van art. 7 der brandstoffenbeschikking 1939 no. 1, waar door thans het verwerken en doen verwer ken van vaste brandstoffen tot fabrikaten zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijkskolenbureau, ver boden is. Ieder, die derhalve een product van vaste brandstoffen vervaardigt of doet vervaar digen, behoeft daartoe de schriftelijke ver gunning van het Rijkskolenbureau. Als een dergelijk product zijn mede aan te merken briketten, hoe ook genaamd, ge heel of gedeeltelijk samengesteld uit kolen gruis of ander afval van vaste brandstof fen. Alle personen en firma's, die zulke bri ketten vervaardigen of v/enschen te ver vaardigen moeten derhalve ten spoedigste aan het Rijkskolenbureau, Carnegielaan 12, te 's-Gravenahge, het verzoek richten om voor bovenbedoelde vergunning in aan merking te mogen komen. Aan eventueel te verleenen vergunningen zullen krachtens art. 7 4e. der brandstof fenbeschikking 1939 no. 1, voorwaarden en bepalingen verbonden worden, die onder meer betrekking hebben op de samenstel ling, de calorische waarde en den prijs van het pro<Juct.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3