WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 BE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE BEGROOTING VOOR HET JAAR 1941 IN ééN MIDDAG ONDER DAK GEBRACHT. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN IN OUDEN STIJL ACHTERWEGE GELATEN. GEM. GENEESK. EN GEZOND HEIDSDIENST UITGEBREID. Gistermiddag te 2 uur kwam de Raad der gemeente Leiden in de aula van het Stedelijk Gymnasium bijeen, wegens onge steldheid van den burgemeester onder voorzitterschap van mr. Tepe. Op de agenda stond als punt 9 behande ling van de begrooting. DE BEGROOTING 9o. Begrooting van de inkomsten en uitga ven der gemeente voor het jaar 1941. De heer Idenburg wil geen alge- meene beschouwingen houden in den zin van vorige begrootingen. Hij wil slechts een opmerking maken over de ditmaal ge volgde procedure. Deze heeft wel bevredi ging gewekt over het algemeen, doch hij verzocht voortaan eerdere toezending van de stukken. Het antwoord van B. en W. op het gesprokene in comité generaal is pas Zaterdagavond verschenen. Vervolgens spreekt hij den wensch. uit, de kwestie der benoemingen eerst te bren gen in de diverse commissies van bijstand. Daardoor voorkomt men tijdrooven dis cussies in den raad. Vertraging door deze procedure vreest spr. niet, daar de com missies slechts uit enkel? pergonen bestaan. Overigens kan de voorbereiding van aller lei onderwerpen in de commissies geschie den. Bij benoemingen is het z.i. wensche- lijk, dat B. en W. niet volstaan met het advies van de comm. over te leggen, doch ook zelf van hun oordeel doen blijken. De heer Veenendaal constateert, dat deze begrooting afwijkt van die van vorige jaren. Toch is ook dit jaar gebruik ge maakt van enkele dekkingsmiddelen, wel ke spr. verleden jaar niet goed kon keuren. Er is thans een groote onzekerheid om trent de waarde, welke aan de begrootings- posten moet worden toegekend. Met het voorstel tot een beperkte belastingverhoo- ging (voorhooging opcenten personeele be lasting) is spr. meegegaan, mede met het oog pp de bestaande onzekerheid. In deze omstandigheden kan men een begrooting niet te sterk onder de loupe nemen. Spr. spreekt zijn waardeering uit over den arbeid van B. en W. Wethouder Tepe antwoordt clen heer Idenburg dat in comité-generaal vrijwel afgesproken is, om geen schriftelijk ant woord van B. en W. te geven. Vandaar de late toezending. Benoemingen op onderwijs gebied w.orden behandeld volgens de daar voor geldende wettelijke regelingen; van daar dat nimmer de behoefte is gevoeld, om ze te brengen bij de commissie van bij stand. Toch heeft spr. geen bezwaar daar tegen, mits het niet als een verplichting wordt opgevat. Bij andere benoemingen worden de commissies steeds gehoord. Af zonderlijke adviezen van B. en W. bij be noemingsvoorstellen zijn overbodig, want, als het college een advies overneemt, is het er mee eens. De heer Idenburg: En bij de benoe ming van curatoren van het Gymnasium? Wethouder Tepe: Dat was een bij zonder geval. Maar hier zijn B. en W. niets anders dart de aanbrengers van de voor dracht der curatoren. De heer Idenburg: Aan het college van B. en W. is opgedragen de voorberei ding van alle zaken welke in den raad komen. Wethpuder V e r w e y merkt op, dat deze begrooting is samengesteld volgens dezelf de beginselen als in vorige jaren. Deze beginselen zijn: lo. alle sociale bemoeienissen intact laten, 2o. een zoo zuinig mogelijk financieel beheer, en 3o. zoo scherp mogelijke raming van de inkomsten. Voor wegvallen van de inkomsten uit het gemeentefonds kwam sléchts een ver hooging van de opcenten op de personeele belasting in de plaats. Spr. kan nog niets mededeelen omtrent een nieuwe verhouding tusschen het Rijk en de gemeente. Zoodra dat bekend is, zal men er mee rekening moeten houden, dat verschillen de onderdeelen van de begrooting belang rijke wijziging zullen moeten ondergaan. De begrooting vertoont thans een aan zienlijk tekort. Wij leven in een tijd van toenemende uitgaten en van dalende in komsten. In de huidige omstandigheden staat ons geen middel ter beschikking om dat tekort aan te vullen. Vandaar dat het noodzakelijk is het tekort te overbruggen door een beroep te doen op den kapitaal- dienst. Te rekenen valt met een daling van inkomsten tot een bedrag van ƒ483.000, waarbij geteld moet worden een stijging van uitgaven tot een bedrag van 148.000, zoodat de ongunstige factoren in totaal ƒ608.000 bedragen. Daar staat tegenover een voordeeltje van ƒ307.000, zo'odat een tekort van rond 300.000 geraamd is. De Algemeene Beschouwingen worden hiermede gesloten. De uitgaven. De begrooting wordt thans hoofdstuksge- wijs aan de orde gesteld. Allereerst de uit gaven. Bij hoofdstuk II (Algemeen Beheer) spreekt de heer W i 1 m e r de waardeering van den Raad uit voor den arbeid van het gemeentebestuur in deze buitengewonen tijd. Op de eerste plaats van den burge meester, wien hij een spoedig herstel van zijn overigens lichte ongesteldheid toegewenscht. Voorts van de wethouders, van ambtenaren en van werklieden. Niet alleen de raad, maar ook de burgerij is er kentelijk voor den arbeid van hen allen. Met voldoening heeft de raad geconsta teerd, dat het college een open oog heeft gehad voor de materieele positie van het gemeentepersoneel, zoodra de mogelijk heid zich daartoe voordeed. Spr. ver trouwt, dat het college deze gedragsijn zal blijven volgen. Spr. beveelt zijn denkbeeld, om de sala- rieering van het losse personeel gelijk te stellen met het minimum loon van het vaste personeel, nogmaals aan, al moet hij toegeven, dat het denkbeeld niet over de heele lijn kan worden doorgetrokken. Er doen zich vaak onbillijkheden voor, waar van spr. als voorbeeld noemt het geval van arbeiders bij den plantsoendienst, die pre cies hetzelfde werk doen, doch zéér ver schillend gesalarieerd worden, omdat de een in lossen, de ander in vasten dienst is. Spr. dringt er op aan, dat de raadscom missies niet minder vergaderen dan voor heen. Ook de contact-commissies mogen niet werkloos blijven. Juist in een tijd ais deze is onderlinge samenspreking ge- wenscht en noodig voor vruchtdragend ini tiatief. De heer Schüller merkt op, dat er voor de losse plantsoenarbeiders geen col lectief contract bestaat. Zij ontvangen een loon, dat overeenkomt met de loonen in de werkverschaffing. Voor deze menschen, die 54 uur per week werken, is verbetering dringend noodzakelijk. Wethouder Tepe dankt den heer Wilmer voor zijn waardeersnde woorden. Ten aanzien van het losse personeel zegt spr., dat het denkbeeld van den heer Wil mer niet in overeenstemming is met het besluit van 1938. Als regel kan dat dus niet worden toegepast. Wel zijn B. en W. bereid om de vraag onder de oogen te zien of de loonen van het losse personeel herziening behoeven. Wethouder Wilbrink zegt, dat met al te schrille kleuren wordt gewerkt. Als de heer Wilmer spreekt van gelijken ar beid, bij verschil van bezoldiging, moet hij niet overdrijven. Het loon van de tuinlie den was in overeenstemming met dat in het vrije bedrijf. Misschien is het in het vrije bedrijf wat eerder omhoog gegaan dan bij de gemeente. Het college zal ech ter zeker spoedig loonsverhooging voor deze menschen in overweging nemen. Spr. is er ook van overtuigd, dat speciaal bij den plantsoendienst de regeling voor de losse arbeiders niet voldoet aan redelijke sociale eischen. Spr. heeft den indruk, dat men njet meer vaste arbeiders aanstelt, omdat losse arbeiders goedkooper zijn. Wethouder Tepe zegt, dat B. en W. de raadscommissies gaarne willen bijeenroe pen, als er maar voldoende onderwerpen ter behandeling zijn. Wat over de contact commissies is gezegd, gaat buiten B. en W. om. Inkomsten. Bij hoofdstuk XIII van de Inkomsten be- critiseert de heer Huurman de gewoon te van de laatste jaren om slechts H pet. te storten in het vernieuwingsfonds voo,r de Lichtfabrieken in plaats van de voor geschreven 2 pet. Wethouder Tepe: Bren0t u deze zaak eens ter sprake in de commissarissenver- gadering der Lichtfabrieken. Tenslotte wordt de begrooting als volgt vastgesteld: de gewone dienst op 10.199.783. de kapitaal-dienst in ontvangsten op 7.532.790.in uitgaven op ƒ7.813.011. Op de post onvoorzien wordt uitgetrok ken 24.671. Hiermede was de begrooting 1941 in den recordtijd van één middag onder dak ge bracht. GENEESKUNDIGE DIENST. Aan de orde is hierna het door ons ge publiceerde voorstel inzake reorganisatie Geneeskundige Dienst. De heer Idenburg is verheugd over dit voorstel, daar het een belangrijke ver betering beteekent. Het hoofdbezwaar van de organisatie, zooals zij tot nu toe was, was, da», er onder den directeur slechts medici waren aange steld die hun functie als nevenbetrekking uitoefenen. Voorgesteld wordt thans de aanstelling van een vol-ambtenaar medi cus en een half-ambt-naar. Voor dezen laatsten acht hij een salarieering van 1000.te weinig. Voorts wijst hij er op, dat een diploma kindergeneeskunde niet bestaat, zooals in het voorstel s.aat. De heer v. D ij k noernt het voorstel eveneens een groote verbetering, terwijl de kosten gering zijn. De heer Jongeleen had nog verder willen gaan. O.a. beveelt hij een zelfstan digen tandheelkundigen dienst op de schO' len aan. De heer v. Ros m-a len is al blij, dat wij op het oogenblik zoover zijn. Wethouder v. Stralen constateert uit de gehoorde stemmen, dat er in de laatste jaren heel wat is veranderd in de menta liteit. Men voelt thans algemeen het groote nut van een goeden geneeskundigen dienst. Eindelijk zal onze geneeskundige dienst thans in overeenstemming zijn met de eischen van .den modernen tijd. D? z.g. „halve'" geneeskundige ambtenaar is be doeld als assistent en volgens het oordeel van de deskundigen is 1000.voldoende voor de werkzaamheden, welke van hem zullen worden veilangd. Spr. veronder stelt, dat een van de in Leiden gevestigde artsen, die over eenigen vrijen tijd be schikt, daartoe zal worden angesteld. Blijkt één assistent niet voldoende, dan zal een aanvullend voorstel volgen. By art. 7 van de desbetreffende veror dening dient de heer v. D ij k een amende ment in, waarbij geëischt wordt, dat de verklaring van den huisarts vereischt GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN Hierna wordt overgegaan tot behande ling der gemeentebegrooting, waarbij slechts eenige posten uitvoerig worden be sproken. Zoo maakt de heer Tolk bezwaar tegen lange aflossingstermijnen van geldlee- ningei\, waardoor, naar spr. meent, de schuldenlast der gemeente te zwaar op het nageslacht zal drukken. De voorzitter is het hiermee echter niet eens. De aflossingstermijnen varieeren van tien tot veertig jaar, al naar de be- teekenis van het object, waarvoor de lee ning wordt aangegaan. De heer Ruyssenaars brengt nog de plan nen tot instelling van een volambtelijken Vleeschkeuringsdienst ter sprake, waarop de voorzitter meedeelt, dat deze thans zeer spoedig zijn beslag zal krijgen, daar dit ook de wensch is van den inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst, met wien spr. Zaterdag j.l. een onderhoud heeft ge had. Op een vraag van den heer Ruyssenaars, er al iets naders bekend is inzake de voorgenomen doortrekking van «de Ver lengde Aarkade, deelt wethouder den Ouden mede, dat onderhandelingen gaande zijn met een der grondeigenaars. Men hoopt zeer binnenkorttot overeenstem ming te komen. In de middagvergadering wordt uitvoe rig van gedachten gewisseld over de ver strekking van melk, schoeisel en kleeding aan schoolkinderen. De heer den Uyl leidt dit onderwerp in door B. en W. te verzoeken zich niet tot melk en klompen te bepalen, maar den kinderen, die dit noodig hebben, ook klee ding te verstrekken. Bovendien voelt spr. niets voor klompen. De kinderen dienen behoorlijke schoenen te hebben. De heer Geerlof meent, dat men zoover niet behoeft te gaan. De nood is niet zoo groot als het vorige jaar en bovendien heeft spr. van hoofden van scholen verno men, dat er niet onmiddellijk behoefte is aan kleeding. De heer Ruyssenaars is het in deze niet met den heer Geerlof eens. Van leerkrach ten der R. K. school heeft spr. vernomen, dat het met de bovenkleeding der kinderen treurig gesteld is en spr. hoopt dan ook, dat B. en W. in deze iets verder zullen gaan dan aanvankelijk in hun voornemen lag. De heer. van Kleef, die in het Melkcomité zitting heeft, acht het zeer gewenscht, dat, wanneer tot verschaffing van schoeisel en kleeding wordt overgegaan, van de "be trokken ouders een kleine tegemoetkoming in de kosten wordt geëischt. Dit zal er toe bijdragen, dat men met de kleeren en schoenen wat zuiniger zal omgaan. De voorzitter wijst gr op, dat de alles- beheerschende vraag behoort te zijn: hoe kan in de dringende behoefte worden voorzien, zonder dat in het algemeen tot schoolvoeding en -kleeding van gemeente wege wordt besloten. B. en W. zijn ten volle bereid om te helpen, maar men zal er toch wel geen bezwaar tegen hebben, dat b.v. aan kinderen, die gewend zijn klompen te dragen geen schoeisel wordt verstrekt. Na overleg met de wethouders zegt spr., dat B. en W. bereid zijn 2000 voor dit doel uit te trekken. De heer den Uyl dringt er nog op aan, dat in het comité eenige gemeentelijke gedelegeerden worden benoemd. Hiertoe worden aangewezen mevrouw Houtman van der Schee en de heeren Ruyssenaars en Geerlof. De heer den Hertog informeer, naar de plannen tot bouw van een badhuis, waar van hij in de pers heeft gelezen. Hij juicht deze plannen ten zeerste toe, omdat een particulier veel voordeeliger zal kunnen bouwen dan de gemeente. Wethouder den Ouden zegt, dat nog niets definitief vaststaat. Er zijn inderdaad door een particulier twee plannen inge diend, n.l. een groot en een klein. Het groote, dat beoogt een badhuis te bouwen boven een nieuwe garage, welke de oude in de van Boetzelaerstraat zal vervangen, zal slechts tot stand kunnen komen, wan neer het gemeentebestuur zich bereid ver klaart zekere garanties te geven met be trekking tot de volksbaden. De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat B. en W. wel sympathiek staan tegenover het plan. Hoofdzaak is, dat er een goed badhuis komt en wie ha» bouwt, doet er minder toe. De heer den Uyl staat nog wel wat hui verig tegenover het plan. Spr. is princi pieel van oordeel, dat badhuizen van ge meentewege behooren te worden gebouwd. Wanneer een particulier zooiets gaat ex- ploiteeren, is het gewoonlijk altijd om winst te doen. De voorzitter zegt, dat de heer den Uyl niet overal principes van moet maken. De bouwer is bereid zich aan bepaalde voor waarden ten ;.anzien van volksbaden te binden, zoodat er niet de minste reden is voor ongerustheid. De raad zal nog nader over deze plannen worden ingelicht. De gemeentebegrooting wordt daarna z h. s. goedgekeurd. voor kinderen, wier ouders hen niet door den Geneeskundigen Dienst willen laten onderzoeken gedateerd moet zijn en niet ouder dan 2 maanden. Wethouder v. Stralen acht iet amen dement overbodig, en adviseert den heer v. Dijk zijn amendement in te trekken. Hoogstens kan hij meegaan met den eisch van dateering. Op voorstel van den heer 'Key wordt de verordening zoodanig gewijzigd, dat de huisarts een verklaring moet afgeven, waaruit blijkt, dat hij het kind in den loop van het schooljaa» heeft onderzocht. Daarna z. h. st. aangenomen. Nadat nog eenige leden van de Rond vraag gebruik hadden gemaakt wordt de vergadering te 6.05 uur gesloten. Vervolgens gaan nog eenige agendapun ten, n.l. voorstellen van B. en W. tot ver hooging van het voorschot aan bouwver- eenigingen en tot verkoop van een perceel grond aan de Nutsstichting tot verbete ring van de Volkshuisvesting onder den hamer door. Als gemachtigdt van den raad, in ver band met het instellen van beroep tegen het besluit van Ged. Staten, waarby goed keuring is onthouden aan het raadsbesluit tot verrekering van gemeentegelden wordt aangewezen de heer mr. F. C. Helmstrijd, gemeente-secretaris. Bij de rondvraag komen nog eenige kwesties van ondergeschikt belang ter sprake. Op een desbetreffende vraag van den heer Dekker deelt de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt dc boomen langs de Stationsstraat tusschen de Gaslaan en het station te snoeien en daarvoor kastan- jeboomen te pooten. De heer den Hertog informeert nog eens, wanneer het rijverbod in de van Manders- loostraat en de Raadhuisstraat zal worden opgeheven, waarop de heer van Kleef aan biedt deze aangelegenheid onmiddellijk na afloop der vergadering in de commissie voor strafverordeningen te bespreken. Op verzoek van den heer den Uyl geeft de voorzitter nog een uitvoerige toelich ting op een geval van weigering tot het leveren van cokes aan een brandstoffen- handelaar door den directeur van de gas fabriek. Daarbij blijkt echter, dat het hier een kwestie betreft, welke uitsluitend de Brandstoffencommisiie aangaat, die inmid dels reeds door den provincialen inspec teur in het gelijk is gesteld. De voorzitter sluit daarop de vergade ring met de opmerking, dat de heer den Uyl zal moeten toegeven, dat het verschil van inzicht betreffende de beha: Liging der gemeentebelangen tusschen hem en het college van B. en W. toch niet zoo groot zijn gebleken als deze bij het begin der vergadering meende. Reeds geplaatst fti een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. De directie der Haagsche Tramweg- maatschappij doet, nu vergunning is ver leend om later te rijden, al het mogelijke om het z.g. vonken der beugels op het tra ject LeidenDen Haag tegen te gaan. Per extra dienstorder worden de be stuurders verzocht om, wanneer op bepaal de plaatsen de beugel nog vuurt, dit op het rij-rapport te vermelden, om dan naar de oorzaak een onderzoek te kunnen instellen. BINNENLAND. TWEE WINKELDIEVEGGEN GEARRESTEERD. Meisje van drie jaar werd gebruikt om winkelpersoneel af te leiden. Twee Haagsche schoonen van resp. 20 en 21 jaar oud stapten gistermiddag een zaak van gramophoonplaten binnen op de Laan van Meerdervoort in ,Den Haag. Een van haar had een meisje van drie jaar aan de hand en vroeg een keus te mogen maken uit een aantal platen. Hoewel de verschei denheid, die de dames getoond werd groot v/as, konden deze maar niet besluiten. Het kleine meisje was bovendien erg lastig en zat overal aan, zoodat het winkelpersoneel met het kind haast evenveel te stellen had als met de beide cliënten. Na geruiinen tijd verliet het drietal den winkel, zonder iets gekocht te hebben. Vervolgens werd een chocolateriezaak aan den overkant met een bezoek vereerd met hetzelfde negatieve resultaat: er werd niets gekocht. Na het vertrek van de meis jes vermiste de ^winkelier eenige reepjes chocolade en daarom ging hij naar buiten en zag nog juist, dat zij in een bloemen- zaak verdwenen. Even later kwamen ze weer naar buiten en nu besloot de eigenaar van de chocolateriezaak eens een praatje te maken met den bloemenwinkelier. Deze vertelde hem, dat hij het trio de bloe menwinkel hadden zij ook onverrichter- zake verlaten uit den gramophooonwin- kel had zien komen en eenige pakjes zien verdeélen. Dit was een reden te meer voor den winkelier uit de chocolateriezaak om de meisjes te volgen en aldus achter haar adres te komen. Nu waarschuwde hij de po litie en spoedig daarna verscheen een re chercheur, die bij een van haar aanbelde. „Ik wilde gaarne de gramophoonplaten te rug hebben, welke u straks hebt weggeno men", aldus meldde zich de rechercheur. De dievegge was even onthutst, doch ant woordde dan: „Ik zal ze even voor u ha len". De politieman was hier evenwel niet tevreden mee en zeide gaarne even mee te gaan. Hij ging het kamertje van het meisje binnen en vond hier een groote par tij gestolen goederen, zooals japonnen bijouterieën, beeldjes, boeken, zaklan taarns enz. De veelbelovende jongedame werd nu meteen maar meegenomen, ter wijl de goederen in beslag werden geno men. Bij de andere vriendin werd een soortgelijke ontdekking gedaan, met het zelfde gevolg. Het kindje, dat een dochter was van een familie, waar het eene meisje in betrek king was, werd gebruikt om het winkel personeel, af te leiden, terwijl de meisjes steeds een mantel over den arm hadden, waaronder de buitgemaakte goederen dan ^werden verborgen. Bonaanwijzingen VLEESCHDISTRIByTIE. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak met Donderdag 27 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleesch- waren, De met „05 worst vleesch waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart as. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor le verartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „03" en „04" genummerde bonnen niet meer zullen worden aangewezen voor het koo pen van vleesch, zoodat deze bonnen ver nietigd kunnen worden. BUITENLAND. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 25 Februari. (Ste- fani). Het 263ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front de gewone be drijvigheid. De zeer slechte weersomstan digheden tsebben de activiteit van onze luchtmacht beperkt. Drie vliegtuigen, die in het weermachtsbericht van gisteren als vermist waren opgegeven, zijn terugge keerd. In Noord-Afrika de gewone bedrijvigheid van onze snelle colonnes en onze lucht macht. 'i'e .Dzjaiaboeb houdt de vijande lijke druk aan. A.fdeelingen van het Duit- sche vliegercorps hebben een in de Mid- dellandsche Zee varend vijandelijk convooi aangevallen 'Zy hebben een schip van 3000 tot 4000 ton' tot zinken gebracht en een ander van 15.000 ton, dat troepen vervoer de. getroffen. Vijandelijke vliegtuigen heb ben een aanval op Tripolis gedaan; er wer den eenige mensehen gewond, de schade is van geer. beteekenis. In Oost-Afrika is de vijand ér na een hardnekkigen slag van verscheidene dagen in geslaagd aan de benedén-Joeba den overgang op eenige punten te forceeren en den linkeroever te bereiken. In andere sec toren actie van plaatselijk karakter. Laatste berichten BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. BERLIJN, 26 Februari (D.N.B.). Eenige Britsche gevechtsvliegtuigen zijn gister avond laat naar West-Duitschland gevlogen en hebben daar bij laag bewolkte lucht zonder eenig zicht brisant- en brandbom men neergeworpen. Het eenige toestel, dat door den zwaren wolkenlaag neerdaalde, werd terstond door het luchtafweergeschut neergeschoten. Het stortte t randend neer. Toevallig werden een klein houten ge bouw en een zolder door brandbommen geraakt. De branden, die ontstonden, kon den echter terstond gebluscht worden met eigen maatregelen. De brisantbommen kwamen alle op open veld neer en richtten in geen enkel geval schade aan. DE TOESTAND VAN EX-KONING ALFONS. ROME, 26 Febr. (Stefani). De toestand van ex-koning Alfons is ook vanmorgen zeer ernstig. Ondanks den pijn en de ver zwakking, die het gevolg zijn van de hart aanvallen, die nu reeds 10 dagen duren, blijft de patiënt volkomen helder van geest en standvastig. Ondanks zijn ernstigen toe stand stelt de vorst nog steeds belang in de politieke gebeurtenissen. Hij luistert ge regeld naar de uitzending der oorlogsbe richten. Zondag j.l. wilde hij'zelfs de ra dio-uitzending van de redevoering van Mussolini hooren. Hij volgde de woorden van den Duce met levendige belangstel ling. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 25 Februari. Kaas. Aangevoerd 1 partij Goudsche kaas, to taal 45 stuks, wegende 450 K.G. Prijs. 2e soort 39.Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 24 Febr. Groen- tenveiling. Per 100 stuks: knolselderie A 10—12, idem B 5—6, per kist van 6 kg. boerenkool 1530, per 100 kg.: roode kool 5.90—6.50, gele kool 4.10—Ö.20, groene kool 4.00—5.20, spruitkool 14— 17, uien 4.905.50, per kistyvan 20 kg.: waspeen 1.201.90, kroten 0.580.62

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3