OMGEVING RIJNSTREEK NIEUWS WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 PE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 a Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.13 uur Woensdagavond. Zon op 8.33 uur Donderdagmorgen. MAANSTANDEN. 26 Februari: De maan komt Woensdag morgen om 8.30 op en gaat Woensdagavond om 7.52 uur onder. (Nieuwe maan). 27 Februari: De maan komt Donderdag morgen om 8.54 op en gaat Donderdag avond om 8.58 onder. 28 Febr. De maan komt Vrijdagmorgen om 9.17 op en gaat Vrijdagavond om 10.02 onder. 1 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.40 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.15 onder. 2 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 10.05 uur op en gaat 's nachts om 12.07 uur onder. 3 Maart: De 'maan komt Maandagvoor middag om 10.30 uur op en gaat Dinsdag nacht om 1.06 onder. 4 Maart: De maan komt Dinsdagvoor- middag om 11 uur op sn gaat Woensdag nacht om 2.08 onder. 5 Maart: De maan komt Woensdagvoor middag om 11.32 uur op en gaat Donder dagnacht om 3.05 onder. (Eerste kwartier). .OIIOIIOIIOIIOIICDIIOIICDIIOIIC U 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 {ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond T en morgenochtend: 9 ZONSONDERGANG Q 7.13 uur. ZONSOPKOMST y 8.33 uur. Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. r OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIK DISPENSATIE VERBOD GEBRUIK EN VERBRUIK VAN VERF. De directeur van de sectie verf en verf- grondstoffen van het rijksbureau voor che mische producten maakt bekend, dat bij beschikking van 26 Februari 1941 van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart de verf- en verfgrondstoffenbeschikking 1940 no. 1 in dien zin is gewijzigd, dat het thans aan een ieder, dus zoowel aan schilders, aan industrieele ondernemingen als aan particuliere personen, verboden is zonder vergunning van genoemden' directeur verf te gebruiken, te verbruiken, te bewerken of te verwerken. Onder verf wordt in dit verband ver staan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord, zooals b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lakverven, lakken, vernissen, stopverf, plamuur, benevens drukinkt. Van het bovengenoemde verbod wordt echtr tot wederopzegging toe algemeene dispensatie verleend. 1. Aan een ieder, die drukinkt gebruikt, verbruikt, bewerkt of verwerkt; 2. Aan een ieder, die* verf, uitgezonderd drukinkt, gebruikt, verbruikt, bewerkt, of verwerkt, onder voorwaarde, dat hij bij het gebruik en verbruik dezer producten het door genoemden directeur daarvoor vast gestelde voorschrift in acht neemt. Dit voorschrift (voorschrift no. 1 voor de uitvoering van schilderwerken) is op aanvraag kosteloos bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, te verkrijgen. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST METAALNIJVERHEID. Het college van rijksbemiddelaars deelt mede, dat de Metaalbond (werkgeversvak bond in de metaalnijverheid), de R -K. Vereeniging van Werkgevers in de Me taalnijverheid, de Algemeene Nederland- sche Mntaalbewerkersbond, de Christelijke Mctaalbewerkersbond in Nederland, en de Nederlandsche Roomsch Katholieke Me- taalbewerkersbond een verzoek tot ver bindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalnijverheid in Nederland hebben in gediend. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen uiterlijk 15 Maart a.s. worden ingebracht bij het college van rijks- bemiddelaars. BUREAU ORGANISATIE-COMMISSIE BEDRIJFSLEVEN WORDT VERPLAATST. Het bureau van de organisatie-commis sie voor het bedrijfsleven dat tot dusverre gevestigd was aan den Kneuterdijk J3 te 's-Gravenhage, zal met ingang van 1 Maart a.s. verplaatst worden naar Bezuidenhout 72, 's-Gravenhage. Het nieuwe kantoor is telefonisch te be reiken onder de nummers 772053772054. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN TUINBOUW ARTIKELEN Als compensatie voor het bewaren der verschillende wintergroenten is de maxi mumprijs dezer producten thans weer ver hoogd. Zoo is deze voor Préi thans 8.50 per 100 kg. Breekpeen ongewasschen 4.20 (was 3.90) Breekpeen gewasschen 5.20 4.90), Knolselderie 13.(was 12. per 100 kg. voor A). Van Gele kool op 6.(was 5.20) Groene kool 6. (was 5.20) Roode kool 7.(was 6.50). In de prijs voor Uiën en Kroten kwam geen wijziging. Voor export wordt 50 van de roode en 60 van de Witte kool beschikbaar gesteld. JEUGDIGE REDDER BELOOND. In den avond van 25 December 1940 viel een 52-jarige man, door de duisternis mis leid, .n het water aan den Zuidwal, te 's-Gravenhage De 14-jarige J. M. Frantc die zich in zijn woning aan den Zuidwal bevond, hoorde om hulp roepen, snelde naar buiten, sprong geheel gekleed te water en wist den man zwemmende naar den kant te brengen, waar beiden door omstanders op het dro ge werden getrokken. Het bestuur van het Carnegie Helden fonds heeft hierin aanleiding gevonden den moedigen knaap een zilveren horloge met inscriptie en ketting toe te kennen en hem de geleden schade te vergoeden. LISSE „Vriendenkring" Maandagavond hield de kaartclub „Vriendenkring" in het gebouw van den R.K. Volksbond een prijsjasavond. Na 3 uur spelen werd de volgende uitslag verkregen: le prijs G. van Ejjk en J. van Dijk; 2e prijs Herm. van Dijk en F. de Bruin; 3e prijs J. Oetelaar en A. van Dijk; 4e prijs A. van Velzen en C. van Rooden; 5e prijs P. Ruigrok en Th. Wassenaar. NOORDWIJKERHOUT Ingekomen: M. A. Ringeling, van 's-Gravenhage. A. Th. Ruchlin, van Hei- loo. G. Huigsloot van 's-Gravenhage. L. van der Valk, van Heemstede. F. M. van Pruissen, van 's-Gravenhage. C. M. Prinzen, van Wassenaar. J. R. Hendriks, van 's-Gravenhage. J. Th. M. Arts, van Apisterdam. J. W. Wesselman, van 's-Gravenhage. A. H. van der Ring, van Rotterdam. C. L. Brenninkmeijer, van 's-Gravenhage. Chr. Heemskerk, van Haarlem. W. M. J. J. van der Loo, van 's-Gravenhage. J. C. Duijndam, van Noordwijk. R. L. Th. Regoüt van 's-Gravenhage. J. I. A. Dobbe, van Lis- se. P. G. Meijer Viol van 's-Gravenhage. M. Duivenvoorden, van Haarlem. D. C. M. Wibaut, van 's-Gravenhage. P. J. F. M. T. van der Does de Willibois, van Rosmalen. A. M. A. M. Mommersteeg, van 's-Gravenhage. M. Verschoor, van Leiden. R. J. Burghardt, van 's-Graven hage. G. van den Berg, van Velsen. M. C. Schouten, van Wassenaar. J. van WaverenBrecht en gezin., van Den Hel der. N. W. de Jong, van Lisse. J. M. Vis, van Nijmegen. A. J. Bruinen, van Naaldwijk. A. J. W. M. Burger, van Eockel. A. J. Zaal, van Alkemade. -i— G. C. van den Burg, van Alkemade. E. de Kwaasteniet, van Lisse. A. G. Romijn, van Voorhout. A. M. Tersteeg, van Am sterdam. W. Kempers, van 's-Graven hage. W. Verdel, van Noord wyk. Vertrokken: C. M. Kaptein, naar Rotterdam. A. Bakker, naar Amsterdam G. de Keuning, naar 's-Gravenhage. J. S. A. van Zeist, naar Haarlemmermeer. J. M. Beelen en C. H. M. Beelen, en P. Th. Beelen, naar Hillegom. M. J. van Eourgondiën naar Hillegom. T. M. Wolters en E. A. Wolters, naar Lisse. L. P. Brouwer, naar Rotterdam. G. M. Bee len en A. P. M. J. Beelen, naar Hillegom. Th. G. Wolters, naar Lisse. M. G. Wenckebach, naar Hilversum. P. van Kampen naar Ruurlo. G. J. Beelen en P. A Beelen, naar Hillegom. W. D. Ple- tinckx, naar Bloemendaal. J. Th. G. Timmermans, naar Bloemendaal. Th. D. M. P. Wiercx, naar Voorburg. J. A. J. F. Roelin, naar Voorburg. R. Baelde, naar Rotterdam. P. J. R. Tideman, naar Rot terdam. H. Stoog, naar Voorhout. C. II. van Denzen, naar Noordwijk. D. Hoogkamer, naar Noordwijk. OEGSTGEEST DE MONTESSORISCHOOL KRIJGT SUBSIDIE De stichting voor Montessori-ondrwijs te Leiden en omgeving, gevestigd te Leiden, exploiteert sedert 1 September 1938 in voor eigen rekening gehuurde lokaliteiten een Montessori-school voor gewoon lager onderwijs te Oegstgeest. Het feit, dat bij de opening slechts 26 leerlingen waren en een verzoek van het schoolbestuur om ver laging van het wettelijk vereischt mimi mum van 50 werd afgewezen, deed de school verstoken blijven van de voordeelen van subsidieering door Rijk en gemeente volgens de bepalingen der Lager-onder- wijswet. Toen inmiddels de schoolbevol king tot 50 gestegen was, vroeg en ver kreeg het bestuur bij raadsbesluit van 23 September 1940 de medewerking, als be doeld in art. 72 der wet, welke naar de bedoeling van partijen in dier voege zou worden verleend, dat de gemeente de door de stichting aangegane huurcontracten zou overnemen, waarna de aldus door de ge meente gehuurde perceelen aan de stich ting in bruikleen zouden worden gegeven. Een door een ingezetene van Oegstgeest bij Gedeputeerde Staten tegen dit besluit ingesteld beroep bracht echter onvoorziene vertraging, waardoor het schoolbestuur al leen na een van den Secretaris-Generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming verkregen ver klaring omtrent de aanwezigheid van een „bizonder geval" in den zin van het be sluit 19 November 1940 betreffende het stopzetten van de scholenbouw zijn doel kon bereiken. Het voerde in zijn verzoek schrift o.m. aan dat de school, die haar lec-rlingen betrekt niet alleen uit Oegst geest, maar ook uit omliggende gemeenten, als Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Sassenheim, Noordwijk, Katwijk e.a., waar eveneens een Montessorischool ontbreekt, in feite reeds haar levensvatbaarheid heeft bewezen; ook onzekerheid voor de toe komst behoeft niet te worden gevreesd, omdat overeenkomstig het beginsel, dat haar kenmerkt, de Montessorimethode als zoodanig in zich zelf een practisch wer vingssysteem bezit, door het feit, dat reeds bij jonge kinderen, beneden den leerplich tigen leeftijd met het onderwijs wordt aan gevangen, en met name in casu de sticn- ting te Oegstgeest een voorbereidende lagere school in stand houdt, met thans 38 leerlingen, waaruit de lagere school ge leidelijk haar leerlingen recruteert. De door het schoolbestuur aangevoerde argumenten hebben den Secretaris-Gene raal overtuigd van het bestaansrecht van de Montessorischool te Oegstgeest. In zijn toewijzende beschikking overweegt hij, dat, naar op grond van de adviezen mag aan genomen, de school in die mate in een be hoefte voorziet, dat een voortzetting van de genomen proefneming ten laste van de openbare kassen verantwoord is. Hierdoor is bereikt, dat een reeds enkele jaren met veel toewijding en met belangrijke finan- cieele offers opgetoifwd werk thans den steun kan verkrijgen van Rijk en ge meente. RIJNSBURG Eerste steenlegging. De werkzaamhe den voor de 42 woningen van het derde bouwplan der woningbouwvereniging „Spinóza" zijn thans zoover gevorderd, dat a.s. Zaterdag te 3 uur de eerste steen zal worden gelegd. Deze plechtige handeling zal worden verricht door den burgemees ter, mr. P. N. llöweler. Na afloop zal in café „Centraal" een receptie worden ge houden. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert morgen namiddag te 4 uur. WARMOND „St Matthias" De laatste uitvoering van St. Matthias van dit seizoen is een waardig slot geworden, dat de vereeniging alle eer heeft aangedaan. De zaal was ge heel gevuld met belangstellenden en onder de aanwezigen merkten wij o.m. pp den burgemeester met zijn echtgenoote. en den pastoor en de kapelaan. De voorzitter, de heer Zwetsloot, opende de bijeenkomst. Allereerst was het de beurt aan de afdee- ling Harmonie, die voor deze gelegenheid een speciaal programma ten gehoore bracht. Als steeds was alles tot in de perfectie verzorgd, maar wij willen hier een woord van hulde brengen aan den heer W. van Grieken die in het stuk „Romance pour Cornet a Piston" zich deed kennen als een muzikant van buitenge wone kwaliteiten. De wijze waarop door de Harmonie de fantasie „Faust" in het zeer moeielijke arrangement van Dunkier werd uitgevoerd toonde zeer duidelijk, dat deze afdeeling met de beste korpsen .m den lande kan wedijveren. Een woord van hulde komt toe aan muzikanten en dirigent voor deze genotvollen avond. Na de pauze trad de afdeeling tooneel voor het voetlicht met de klucht in twee bedrijven getiteld „De Huistyran" van G. Bomans een stuk vol vermakelijke scenes. Hel stuk werd vlot en geestig gespeeld en de bezoekers hebben naar hartelust ge lachen en genoten. Matthias kan op een prachtig geslaagd seizoen terugzien en verdient zeer zeker de volle sympathie en steun van Warmonds ingezetenen. Afscheid M. de Vries. Aanstaanden Vrijdagmiddag hoopt de heer M. de Vries, hoofd van de school met den Bijbel alhier, afscheid te nemen van de kinderen en van allen, die meer of minder in den loop der jaren zijn onderwijs genoten hebben. Tegen 1 Maart a.s. heeft de heer de Vries pensioen aangevraagd. Van 1 September 1910 tot 1 Maart 1941 heeft hij zijn beste krachten aan het onderwijs hier ter plaatse gegeven. Het ligt in de bedoeling dat Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur de kinderen bij het officieel afscheid met het bestuur tegenwoordig zullen zijn en dat daarna aan ouders en belangstellenden van 3 tot 4 uur gelegenheid gegeven wordt om hem persoonlijk even de hand te drukken. De heer de Vries zal in Warmond blijven wonen. WASSENAAR Vastenavond-viering. Maandag had in het R.-K. Vereenigingsgebouw de vasten avond-viering plaats van den Ned. R.-K. Volksbond. De heer S. van Rijn, 2de voor zitter, opende den avond met een wel komstwoord waarin hij o.a. opwekte tot sparen voor het retraitefonds en een col lecte aankondigde voor het fonds ,.Hulp in Nood". De. verheugende mededeeling, dat de actie voor achterstallig loon waarvan nog 1028 restte, met succes was bekrond, gaf aanleiding tot een hoera'tje voor den voorzitter, den heer G. A. van Leijenhorst, aan wien dit succes wel zeer bijzonder is te danken. Ten slo-tte wenscht spr. allen een gezellige en prettige avond. Door leden van de tooncelclub „Ona" werd een drietal éénacters opgevoerd, res pectievelijk „De omroeper", „Het misluk te consult" en .Luitenant en oppasser". Daartusschen trad de heer J. Knijnenburg op met eenige voordrachten, aaneengere gen door een aantal grappen. Voor de muzikale verzorging werd uit nemend gezorgd door „De Vroolijke Boys". De voorzitter, de heer G. A. van Leijen- horst, sprak aan het einde van den avond een dankwoord, waarna de aanwezigen vol daan huiswaarts keerden. Tooneel-uitvoering „Amicitia" De R.K. tooneel vereeniging „Amicitia" in het Vereenigingsgebouw te Wassenaar gaf een tooneel-uitvoering, welke in alle opzichten ten zeerste geslaagd mocht heeten. Te circa 7.30 uur opende de secretaris, den heer Th. W. Jansen, den avond voor een uitverkochte za,al. In korte bewoordingen heette hij de aanwezigen welkom en wenschte hen een gezelligen avond. Hier na voerde „Amicitia" onder leiding van den heer Quint op zeer verdienstelijke wijze het drie bedrijvige blijspel „Haar andere man" op. Het stuk werd op zeer vlotte wijze ten tooneele gebracht, waarbij dikwijl zeer goede stukjes samenspel wer den. gegeven. De zaal daverde -somwijlen van het lachen. Na het laatste bedrijf had den de spelers dan ook een verdiend applaus verdiend. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op pastoor Buijs, kapelaan v. d. Bosch, geestelijk adviseur, pater Dom. R. van der Plas, het bestuur van de tooneel- vereeniging O.N.A. onderafd.. van den Volksbond, de raad van beheer der tooneel- vereeniging met hun dames en nog enkele genoodigden. Na afloop van het tooneel- stuk werd tot elf uur nog een kort maar gezellig dansje gemaakt. Veel te vroeg kwam het einde van deze gezelligen en in alle opzichten geslaagden avond. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Gerrit, z. van G. Meijer en M. Vink Margaretha Jacoba, d. van E. A. van Egmond en E. Dongelmans Gerrit Martinus z. van A. van Eijk en C. van der Laan Gerrit Jan, z. van G. J. Mulder en L. van der Beek. Overleden: Geertruida Maria van Lith, oud 90 jaar wed. van Hubertus Ge- rardus Mattheus van Leeuwen. Gevestigd. David Boerema van Gro ningen Gijsje B. van der Krgan van Monnikendam Johannes Kapteijn van Moerkapelle Aartje Bloos van Bode graven. Vertrokken: Jan Boxem en gezin naar Deventer Johanna W. Ernstenaar Beuningen Jacobus P. Stevan naar Haarlem. ALKEMADE Gevestigd: C. W. Koek van Wasse naar A. Ruyten en gezin van Haarlem mermeer Vertrokken: A. J. Zaal en echtge noote naar Noordwijkerhout G. G. v. Veen naar Heemstede H. Jansma naaf Marum Geboren: Cornelis Johannes, z. van W. J. Zoetemelk en G. W. Hogenboom. Overleden: M. W. Vreeswijk, oud 68 j. wed van P. de Jeu C. Spruit, oud 67 j. gehuwd met W. v. Veen. Getrouwd: C. P. Hendriks, oud 27 j. en Th. C. v. d. Poel, oud 22 j. BODEGRAVEN Vastenavondviering bij de Kruisvaart. In de laatste dagen van de vastenavond hebben de jeugdvereenigingen hun vasten avondfestijn gevierd. Reeds vorige week hebben de Josephsgezellen en K.J.M.V., alsmede de jonge boeren der L.T.B. een avondje gehad. De Kruisvaart wilde niet achter blijven en heeft een buitengewoon gezellige avond op touw gezet. De helft der leden had zich geheel of gedeeltelijk verkleed. Om half zeven begon het met een optocht door de zalen, gangen en lokaliteiten van het parochiehuis, terwijl ook nog eenige rondjes over het daarvoor gelegen plein werden gemaakt. Het was een alleraardig ste stoet. Nadat allen weer in de voorzaal bijeen waren, werd na he't zingen van een lied teen soort sportdag op touw gezet, waar bij het hoofdzakelijk op roepen van aan vuringen aankwam. Het verdere gedeelte van den avond werd met het zingen van leuke liedjes, tooneeltjes, een vertooning van den beer etc. doorgebracht. Tijdens de pauze werden allen getracteerd op choco lademelk, terwijl verder oliebollen, zonder bon, werden gedistribueerd. Deze avond is uitstekend geslaagd en zoowel de lei ders, vooral de heeren Spaas en Kuiper, hebben met de jongens een zeer, gezelligen avond gehad. EXPOSITIES TENTOONSTELLING W. H. VAN DER NAT. In de Kunstzaal „Pro Arte". 't Is thans twaalf jaar geleden, dat de be kende Leidsche kunstschilder W. H. van der Nat hier ter stede overleed. Maar nog leeft hij voort onder de zijnen, onder zijn vrienden en bekenden, onder zijn bewon deraars. Welk een begenadigd kunstenaar is deze bij uitstek voortreffelijke dierenschilder geweest. Hoe productief en vaardig was zijn hand, hoe overvol zijn geest om zoo tallooze gewaarwordingen op het doek of papier vast te leggen. Van der Nat was een bewonderaar van het dier, een bewonderaar ook van de na tuur, waarin het dier leefde. Daarom is ge heel zijn schilderkunst daarop ingesteld ge weest en de overgroote meerderheid van zijn werken zijn de dierenstudies. Van der Nat is een echt dierenvriend geweest. Dat weten we uit ondervinding. Een dood geitje, een langs den weg ge vonden doode musch of putter werd door hem meegenomen naar huis en na de ge bruikelijke jammerklachten in den huise- lijken kring, waarin de dochters natuur lijk een niet onbelangrijk deel voor zich opeischten werd het doode dier studie object, onderwerp voor het nieuwe schil derij of voor de nieuwe teekening, waarin de dierenvriend van der Nat als 't ware heel zijn ziel legde. Het was, of het doode dier weer leefde, als de schilder klaar was. Van der Nat was een schilder met bij zondere visie op de dierenwereld. Op im pressionistische wijze wist hij aan zijn wer ken kleur en leven te geven. Hij zag de dierenwereld, zooals wij de menschenwe- reld bezien. Wanneer we een menschenme- nigte zien, constateeren we daarin een groote gelijkheid, de menschen vormen een soort, die alle dezelfde gemeenschappelijke eigenschappen bezitten. En toch zijn ze allen verschillend. Zoo zag van der Nat zijn dieren in het bijzor.der zijn schapen, zijn geiten, zijn bokjes. Eén blik over zijn grootsche werk „kudde" en men zal dit ten volle beamen. Alle schapen als één soort, maar voor zoover ze in onderdeelen en in kop-type te onderscheiden vallen ieder met een eigen karakter. Zoo is het met dit werke lijk imposante stuk, zoo zien we het in zijn „Schaapherder", zoo eveneens en nog veel beter zelfs spreekt het uit de van dichtbij „genomen" dierstudies. Welk een volheid ligt er in van der Nat's werken, welk een ruimte spreekt er uit en hoe centraal heeft hij het voorwerp, dat zijn aandacht boeide, bezien. Hoe beheerscht moet zijn penseelvoering geweest zijn, om dergelijke bijzondere effecten te kur.nen bereiken, hoe sterk moet zijn visie op de dierenwereld geweest zijn om zulk een ver scheidenheid van lijn en kleur op het doek te kunnen vastleggen. We kunnen als het ware niet uitgepraat komen over hetgeen „Pro Arte" dezen keer biedt, evenmin als we uitgekeken raken bij zooveel en ondanks zijn groote eenheid toch zoo onmiskenbaar verscheiden schoons. We denken daarbij b.v. aan zijn twee schilderijen „Ram en ooi", zijn „Schapen in den stal" en „Geschoren schapen", zijn paarden, grijze korijnen, doode putters en klauwiers, het eene al beter dan het an dere, maar alle getuigend van fijnheid van visie, zoo nu en dan overgaande in forsch- heid, maar in al zijn eenvoud toch zwierig en een bewijs van de meesterhand,- die de penseel geleidde. Behalve in ziin voortreffelijke dierstudies deed van der Nat zich ook kennen als een uitstekend landschapschilder, al zijn zijn werken van deze soort veel mirder talrijk. Zijn „Wintergezicht" is uitstekend van lijn en kleur, zijn „Peueraars" (twee stukken zelfs) getuigen van bijzondere kracht. Zijn „Katwijker Buurtje" (regds nu verkocht) bewijst, dat hij in verschillend genre zijn blik liet gaan en dat zijn oog de dingen goed zag. Niet alleen in olieverf, maar ook in etsen en teekeningen legde van der Nat de schoonheid van ratuur en dier en ook bij deze zien we tal van uitstekende produc ten, waarbij de fijnheid van teekening meermalen bijzonder opvalt. Bremmer, de bekende kunsthistoricus, protegeerde van der Nat. Floris Verster be- invloedde zijn tijd- en stadgenoot, zij zul len er geen spijt van hebben gehad, want van der Nat heeft zijn kunstenaarstalenten uitgedragen en dankbaar genieten wij er thans van in de expositie, welke door mej. Kuster gearrangeerd wij van harte een welverdiend bezoek toewenschen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2