DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 13E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GEMEENTERAAD De Raad der gemeente Alphen aan den Rijn kwam in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van den burge meester, den heer P. A. Colijn, o.m. ter be handeling van de gemeente- en bedrijfsbe- grootingen. Afwezig zijn de heeren Gesman en Kó ren. Ingekomen is o.m. een verzoek van de Slagersvereeniging alhier om den Woens dagmiddag, ingevolge art. 6 van de Winkel sluitingswet aan te wijzen als sluitingsmid dag voor de slagerswinkels. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres in hun handen gesteld voor prae- advies. Hierna wordt overgegaan tot de behan deling der bedrijfsbegrootingen. De voorzitter vraagt, of de Raad bereid is af te zien van algemeene beschouwin gen. De heer Den Uijl wil slechts eenige los se opmerkingen maken. De voorzitter wil vooraf meedeelen, dat wanneer deze opmerkingen een politiek karakter mochten dragen, B. en W. niet ge neigd zijn daarop een antwoord te geven. De heer Den TJijl zegt geen antwoord te verlangen. Spr. wil slechts opmerken, dat het afgeloopep jaar heeft bewezen, dat met praten niets wordt bereikt. Het antwoord van B en W. op het verhandelde in de af- deelingen bewijst, dat het nog altijd het oude lied is. Het is een handig in elkaar gezette advocatenstreek waar men niets aan heeft. Om de vraag, of de gemeente den weg van sociale bemoeiing zal opgaan, wordt eenvoudig heen geredeneerd; het is weer alles bezuiniging, wat de klok slaat en daarmee onttrekken B. en W. zich aan de gemeenschapsplicht. Spr. besluit met mee te deelen, dal; hij in het college van B. en W. niet het minste vertrouwen heeft, omdat zij dezen tijd niet begrijpen, Nederland toch zal in de toe komst socialistisch zijn of niet zijn. De lieer Duijssenaars wijst er op, dat overeengekomen is geen algemeene be schouwingen te houden. Aan deze af spraak wil spr. zich houden. Spr. wil er slechts aan herinneren, dat de R.-K. fractie t-en schrijven aan B. en W. heeft gericht, waarop geen antwoord is ontvangen. Dit heeft do R.-K. fractie wel zeer bevreemd. De voorzitter, de sprekers beantwoor dend, merkt op, dat bij deze begrooting geld voor B. en W. niet het allesbeheer- schende is. Het is nog steeds gewoonte, dat een begrooting sluitend moet zijn en daar voor zijn ontvangsten noodig. Ook de heel den Uijl weet, dat »ren met de belasting heffing aan de grens van het mogelijke is.- Slechts de straatbelasting kan nog een frac tie worden verhoogd en het ziet er naar uit, dat hiertoe alsnog zal moeten worden be sloten. Men moet met de beschikbare middelen weten rond te komen Spr. betwijfelt of de tegenstelling in we reldbeschouwingen tusschen den heer den Uijl en het college van B. en W. wel zoo groot is. Ook Raad en college voelen allen voor sociale voorzieningen. De heer Ruijssenaars wijst er op, dat dat het schrijven van zijn fractie zeer nood zakelijke maatregelen voor de jeugd voor stelde, zulks o.m. in verband met een om vangrijk zedendelict, dat geruimen tijd ge leden aan het licht is gekomen, de jeugd wordt ernstig bedreigd, en het is de taak van het gemeentebestuur hiertegen maat regelen te treffen. De voorzitter zegt het standpunt van B. en W. ten volle te deelen. Spr. is voorstan der van uitbreiding van het politiecorps, maar van hoogerhand heeft men daarbij aanvankelijk niet kunnen medewerken. Thans is daarvoor echter toestemming af gekomen, zoodat binnenkort het politie corps met twee menschen van den Op- bouwdienst zal worden uitgebreid. Het vraagstuk, waarop de heer Ruijsse naars doelde, heeft echter de volle belang stelling van B. en W. De heer Den Uijl voorziet in de toe komst een nog veel grootere werkloosheid dan men tot dusver heeft gekend. De voorzitter wil naar aanleiding hier van nog slechts opmerken, dat B. en W. en kele malen een poging hebben gedaan om de gemeente in een hoogere klasse voor de steunuitkeering geplaatst te krijgen, doch die is toen door het Rijk afgewe zen. Het gasbedrijf. Bij de behandeling der begrooting van de gasfabriek wijst de heer Ruijssenaars er op, dat in de tarieven voor gas, water en electriciteit een flink stuk indirecte belas ting zit, waardoor vooral de groote gezin nen worden gedupeerd. Tot dusver hebben B. en W. steeds een argument weten te bedenken om te voor komen, dat hierin een zoo noodzakelijke verbetering zou worden gebracht. Thans mag men daarmee echter niet langer wach ten. De heer Geerlof onderschrijft de mee ning van den heer Ruijssenaars, dat de ta rieven te hoog zijn voor de minst draag- krachtigen. De heer Verdonk maakt nog eenige op merkingen over de voorgestelde personeels- verschuiving aan de gasfabriek. Eischen van bekwaamheid voor het personeel. De heer van Kleef kan zich niet vereeni gen met de voorgestelde verhooging der afschrijvingspercentages, omdat deze slechts ten doel heeft de winst der bedrij ven te vergrooten. liet is funest voor de bedrijven zelf. Men heeft er zich steeds op toegelegd de bedrijfswinsten tot een indi recte belasting te maken, welke de minst draaghrachtigen het zwaarst treft. Wel zeer sterk komt dit tot uiting bij het Wa terleidingbedrijf, dat voor de Volksgezond heid van zoo groote beteekenis is. In de voorgestelde person eels verschui ving aan de gasfabriek ziet spr. hst gevaar, VAN ALPHEN AAN DEN RIJN dat de administratie van dit bedrijf top zwaar zal worden. Spr. heeft reeds jaren geleden aangedrongen op het afleggen van eischen van bekwaamheid door het ge- meentepersoneel, hetgeen dan tevens voor velen een prikkel zou zijn om zich meer te bekwamen. Thans maakt het vaak den indruk, dat alle mogelijke vriendjes zonder de noodige capaciteiten in bepaalde gemeen tebstrekkingen te werk worden gesteld en spr. dringt er dan ook met klem op aan, dat in de toekomst eischen van bekwaam heid zullen worden afgelegd. De heer Den Uijl is het geheel met den heer van Kleef eens. Het verheugt spr., dat ook andere leden van den Raad zoo over de verschillende vraagstukken den ken. Ook de voorzitter kan het betoog van den heer van Kleef ten volle onderschrij ven. Men zal in de toekomst tot bepaalde eischen van bekwaamheid moeten komen, behalve voor eenvoudig schrijf- en type werk, dat door schrijvers en schrijfsters kan worden verricht, die meestal wel een Ulo-diploma hebben. Het gevaar bestaat inderdaad, dat de ad ministratie van het bedrijf topzwaar wordt, maar er moet eens een oplossing worden gevonden en nu de salarissen van het lagere gemeentepersoneel wordt ver hoogd, is het daarvoor nu een gunstig oogenblik. B. en W. zullen echter alles doen om te voorkomen, dat men in de toe komst in dezelfde fout vervalt. Het verminderen der afschrijvingsper centages is dringend noodzakelijk om de begrooting sluitend te kunnen maken. Wat de tarieven betreft, wijst spr. er nog op, dat nergens zooveel progressie in zit als in de tarieven van de Waterleiding. De laagste categorieën betalen hier den kost prijs, zoodat wel degelijk met de belangen der minst draagkrachtigen rekening wordt gehouden. Geen reductie voor groote gezinnen. Aangaande de door den heer Ruijsse naars gevraagde reductie voor groote ge zinnen, merkt spr. op, dat het oogenblik daarvoor wel zeer ongunstig gekozen is. Bovendien kan het college het principe niet ten volle deelen. Wanneer men hier mee begint, schept men een precedent, want dan zou men eveneens reductie moe ten toepassen op precariorechten gemeen- tereinigingslasten e.d. B. en W. stellen zich nu ecb-ter voornamelijk op het standpunt, dat men geen inkomsten mag prijsgeven, omdat de algemeene financieele toestand dit niet toelaat. De heer Ruijssenaars zegt zoo'n ant woord reeds te hebben verwacht. Spr. blijft er echter bij, dat juist in dezen tijd iets voor de groote gezinnen moet worden gedaan. Het gaat misschien in totaal om een bedrag van ƒ1500, maar wanneer B. en W. dit niet mogelijk achten, zal spr. er niet aan vasthouden. Wel frappeert het spr. echter, dat wel zooveel kan worden uitge geven voor een hoogere salarieering der derde klerken, waarmee toch ook 900 ge moeid is. De begrooting voor de gasfabriek wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. Bij de begrooting voor het Waterleiding bedrijf bepleit de heer Deerenberg verdis conteering van den meterhuur in de tarie ven. De voorzitter merkt in verband hierme de op, dat dit aanvankelijk ook in de be doeling heeft gelegen, maar nu zit men plotseling weer voor de moeilijkheid van de Omzetbelasting, waardoor het niet mo gelijk is aan het voornemen uitvoering te geven. De begrooting wordt daarna z. h. s. goed gekeurd, evenals die van het Grondbe drijf. Armbestuur. Bij de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur verzoekt de heer Den Uijl een principieele uitspraak van den Raad, dat de Steunverleening en Armenzorg gereor ganiseerd zullen worden tot 'n orgaan voor maatschappelijk Hulpbetoon. De voorzitter antwoordt, dat B en W. hier principieel niet afkeerig tegenover staan. Spr. zou den heer den Uijl daarom in overweging willen geven B. en W. te verzoeken de wenschelijkheid van deze re organisatie onder het oog te zien. Wethouder Sprey merkt op, dat de uit gaven van het Burgerlijk Armbestuur ge durende de eerste twee maanden schrikba rend hoog zijn geweest. Als dat zoo door gaat, zal men aan het uitgetrokken be drag van 85.000 niet genoeg hebben, maar zullen de uitgaven de 100.000 verre overschrijden. Voor een deel is dit ook een gevolg van het feit, dat de uitkeeringen te genwoordig even hoog, ja, in sommige ge vallen zelfs nog hooger zijn dan die van de Steunverleening. De heer Ruijssenaars Verklaart zich eveneens voorstander van een reorganisa tie, ook al omdat er zooveel menschen bij het B. A. komen, die niet direct tot de arm lastigen behooren. Spr. ziet dan ook met belangstelling een rapport in deze van B. en W. tegemoet. De heer Tolk acht het gewenscht den Raad uitspraak te laten doen, dat dit rap port vóór 1 Mei wordt tegemoet gezien. De voorzitter merkt, naar aanleiding hiervan op, dat het gemeentebestuur niet blind mag zijn voor de wijzigingen, wel ke in dit opzicht in andere gemeenten wor den aangebracht. B. en W. achten het dan ook noodig eens grondig te onderzoeken, of thans ook voor onze gemeente de tijd ge komen is om het roer om te gooien en met dat onderzoek zal de meest mogelijke spoed worden betrachtè Men moet dus niet meenen, dat B. en W. dit rapport a.h.w. wordt opgedrongen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur wordt daarna z.h.s. -goedgekeurd. De gemeentebegrooting. Hierna wordt overgegaan tot behande ling der gemeentebegrooting. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. R.K. HANDELSREIZIGERSVER. „ST. CHRISTOFFE* 25-jarig bestaan der afd. Leiden Zondag vierde de afd. Leiden „St. Pan- cratius" op een sobere doch waardige wijze haar 25-jarig bestaan. Begonnen werd met een gezongen H. Mis in de kerk van St. Leonardus k Portu Mauritio, aan den Haag- weg, opgedragen door den geestelijk ad viseur, pater E. Tesser O.F.M., waarbij alle leden gezamenlijk ter H. Tafel naderden. Daarna had er een feestelijk ontbijt plaats in café-restaur. „De Harmonie"'. In de smaakvol versierde bovenzaal, sprak aller eerst de voorz. der jubileerende vereeniging een woord van welkom tot allen, speciaal tot den algemeen secretaris van het hoofd bestuur den heer de Graaf. Daarna ging men over tot een welverzorgd ontbijt, waar bij als vertegenwoordigers der ver. „Kath. Leiden", de heeren Kriek en Buel met hun dames, aanwezig waren. Toen d inwendi ge mensch versterkt was, nam de voorz., de heer Bierlaagh, het woord en feliciteer de de leden met het 25-jarig bestaan der afd. Het deed spreker genoegen, dat alle leden met hun dames in de kerk aanwezig waren, waarna spr. een kort overzicht gaf van wat er in de afgeloopen jaren alzoo in de afd. gepresteerd was Tenslotte sprak hij een opwekkend woord tot de leden om hun organisate trouw te blijven en nog te verstevigen en dankte hen voor de prachti ge bloemenmand. Namens de leden der afd. boden de hee ren v d. Poel en Schimmel het bestuur een prachtig cadeau aan bestaande uit een voor zittershamer met zilveren inscriptie, met daarbij voor voorz., secr. en penningm. een zilver vulpotlood. De heer v. d. Poel, die hierbij het woord voerde, memoreerde de vele groote verdiensten van het bestuur en dankte hen voor de vele moeite en zorgen aan de organisatie besteed. Verder werd nog het woord gevoerd door den algemeen secretaris den heer de Graaf, die wees op de hcehte en goede sa menwerking tusschen hoofd- en afd.-be- stuur en zijn vergezeld liet gaan van een bloemenhulde. Daarna sprak de heer W. Kriek, namens de vereen. „Kath. Leiden", die zijn felici tatie vergezeld liet gaan van een bloemen mand. De voorz. der jubileerende vereen, bood hierna den leden een zeer aardige verras sing aan, n.l. een gratis toegangsbewijs tot de passie-herdenking van het „Alma- Mater'-koor op Z April a.s., weike verras sing door de leden op zeei hoogen prijs werd gesteld. Hierna bleef men nog tot ongeveer 1 uur gezellig bijeen, waarna de voort, met eenige welgemeende dankwoor den tot allen, die aan de feestviering heb ben medegewerkt en een aansporing om hun minder-bedeelde collega's ni-t te ver geven door een bijdrage te storten voor het V.O.F., deze waardige feestviering sloot. GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Zaterdagmiddag te 12.15 uur is de 34-ja- rige glazenwasscher I. L. v. B. bij het zee- men van ramen van de fabriek der fa. W. met zijn ladder onderuit gegleden. De man liep een kaakwonde en ontvellingen aan het hoofd op en werd door den E.H.'D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Muziek CARL FLESCH—HANDS BRANDTS BUYS. Voor de Koninklijke Nederlandsche Tc - kunstenaarsvereenigim- en de Leidsche Studenten Werkgemeenschap voor Muziek. De bespreking der vioolsonaten met als inleider en vertolker Carl Flesch is een volkomen succes geweest. De Kleine Zaal was prachtig bezet en de belangstelling v/as groot; de aandacht gespannen. Carl Flesch sprak Duitsch, omdat dit hem als Hongaar gemakkelijker ligt. Mozart zeide hij neemt, een groote plaats in in de harten der menschen en toch voelt de door-snee-mensch (vooral de jongere) zich meer aangetrokken tot Beethoven. Eerst op rijperen leeftijd begrijpt men het onbewust scheppend genie van Mozart. Eerst in 1863 wi-rd Mozart's A dur viool concert gespeeld. JoachimIssay later Thi- baut en Kreisler waren de baanbrekers. Met de vioolsonaten was het nog erger ge steld. Wonder was het als in de Weensche salon Mozart gespeeld v/erd en ook nu nog vindt men zelden een vioolsonate op de programma's. Wat had de jong gestorven meester, wiens eenvoud het ware is, wiens klankenreinheid en kristal-klare muziek zoo onvergelijkelijk is, kunnen prestoeren wanneer hij langer geleefd had! Natuur lijk moest spreker zich beperken in de be handeling van zijn uitgebreide stof. Maar hij heefi gegeven een orièrteering van het moeilijk terrein, welke menigeen den weg zal wijzen en bovenal: hij heeft door zijn levendige, eenvoudige en geestige manier van uitleggen een indruk achter gelaten krachtig genoeg om tot meerder en ernsti ger Mozart-studie aan te zetten. Zelf is Carl Flesch, die zyn studies te Parijs (1890 '94) voltooide onder Marslcks leiding, een groot Mozart-veréerder. Hij toch gaf met zijn vriend Arthur Schnabel diens viool- sonaten opnieuw uit. Toen Mozart 19 jaar was, schreef hy zijn le vioolconcert en de eerste van zijn tien sonaten die eigenlijk kiaviersonaten met begeleiding van viool waren. Van de zes Manheimersonaten" behandelde Flesch het eerste deel der middelsatz en sonate 3 en wees op de mooie, lichte, geheel door zichtige en innige vioolmuziek. Dit ont roerend brokje muziek speelde hij voor zooals immer perfect. Daarna werd No. 4 van de Manheimer sonaten cr meest populaire van deze besproken. Gewezen werd op het thema, den oorsprong en de verandering door klei ne variaties, op ae gratie van het Menuet en het merkwaardig Coda. No. 8 der sonaten is interessant om haar thematiek, uit de drieklank opgebouwd waarvan Mozart en ook Beethoven zich meermaals bedienden. Het contrapunt in de begeleiding van het eerste deel werd be schouwd en het teer-mooie „Andante" werd voorgespeeld. De 9e sonate is te Weenen gecompo neerd. De versiering in het „Andante" aan duidende, zeide spreker, dat het niet lou ter versierselen zijn, maar bij het thema be- hcorend en hoogst expressief. Ook de prach tige variaties werden behandeld en voorge speeld; vast aan het thema en met beschei den middelen. Dan volgde een bespreking van de „g- dur sonate No. 11" met den waardigen, breeden aanvang, haast Beethovensch van grootschheid en kracht. „No. 12 in es dur" is zeer beduidend. Het „Andante Con Moto" behoort tot Flesch' lievelingsstukken en hij deed er zijn gehoor terdege van genieten. Hierna volgden enkele bijzonderheden over de grootste: No. 15 in b dur, door Mo zart toegedacht aan door hem hooggeschat te violisten cn werd door hem de me lodische rijkdom van No. 16 besproken. Tel kens weer nam ae meester de viool en op zijn leerzame bespreking volgde dan een voorspel van een of ander interessant gedeelte, waarbij wij liet superbe van zijn kunst konden waardeeren ook niet het minst wat stijl aangaat. Tot besluit werd het laatste deel van „So nate 8" voorgespeeld. Alles wordt door pro fessor Flesch onnavolgbaar didactisch ont leed. des te meer aanvoelbaar na hetgeen door het woord was voorbereid. Zijn spel is volprezen om zijn rust, om den glans en de virtuositeit, om de beheersching van zijn temperament, cm de waardighei van zijn kunst. Brandts Buys had een be.angrijk werk zaam deel dezen middag. Hij gaf een ge heel toegewijd samenspel en stelde zich in op Mozart's gouden romantiek. De saam- hoorigheid tusschen hem en den onvolpre zen violist was zeer bevredigend. De groot ste waardeering werd geuit in enthousiast applaus voor oen paedagoog Flesch, maar ook voor den bescheiden Brandts Buys, aan wien zooals Carl Felsch zeide waar deering toekomt voor de nauwgezette ver vulling van zijn niet lichte taak. J. K. BINNENLAND. HET AUTOBUSONGELUK BIJ MOORDRECHT. Het elfde slachtoffer geïdentificeerd. Het nog niet geïdentificeerde slachtoffer van het autobusongeluk bij Moordrecht is thans herkend als de 54-jarige Adriana Stam, huishoudster te Den Haag. DE TERUGKEER VAN JHR DE GEER Naar wij nader vernemen, heeft jhr. de Geer niet tien dagen, zooals gemeld was, doch ongeveer drie maanden te Lissabon vertoefd, alvorens hij naar Nederland te rugkeerde. Hij heeft zich pas vrij laat in verbinding gesteld met Duitsche instanties, die hem geen moeilijkheden in den weg hebben gelegd. Aangezien de spoorwegver binding over Frankrijk zoo moeilijk was, is de heer de Geer op 4 Februari met een vliegtuig naar Barcelona gereisd, vanwaar hij den volgenden dag naar Berlijn is door gevlogen. Op 6 Februari is hij toen met den trein van Berlijn naar Nederland gereisd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde hebben de Engelschen slechts aanvallen met afzonder lijk opereerende vliegtuigen op Neder- landsch grondgebied gedaan. Een woonhuis is afgebrand door een brandbom. Voorts is er eenige glasschade. ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE. Bij de graancoöperatie „Abcoude" heb ben zich onregelmatigheden voorgedaan. Buiten de distributie om verkocht de coö peratie veevoederproducten tegen te hooge prijzen. Voorts werden jijnmeel, maïs, gerst en haver, welke producten niet in ongemengden staat mogen worden ver voerd, door de coöperatie ongemerkt ver kocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, de heer B., heeft niet minder dan 15000 kg. vee voeder op ongeoorloofde wijze in handen weten- te krijgen. Hoewel de man over geen veestapel beschikte, wist hij het toch klaar te spelen voor een tijdvak van niet minder dan acht maanden een veevoeder toewijzing te ontvangen. Toen ongeveer een jaar geleden iedere veehouder een be schrijvingsbiljet bij den commissaris voor voedselvoorziening in oorlogstijd moest in leveren, stuurde B. eveneens een beschry- vingslijst in. Op dit biljet vulde hij in vijf tig stuks veë te bezitten. Drie zusters van B. dreven onder de ge meente Weesperkarspel een boerderij en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een biljet in te vullen. De veestapel van de gezusters B. gaf B. aan Noord-Holland en denzelfden veestapel gaf hij als zijn bezit op aan Utrecht. Aldus kon het geschieden, dat bij de periodieke controle de tellers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze misdrijven, waarvoor B. justitieel vervolgd zal worden, zyn niet minder dan acht delicten geconstateerd, waarvoor B. en de coöperatie, waarvan hij directeur is, tuchtrechterlijk zal worden vervolgd. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE VOEDSELVOORZIENING TE UTRECHT. Naar wij vernemen is in de zaak van de onregelmatigheden bij het bureau voor de voedselvoorziening in de provincie Utrecht in zooverre een wending gekomen, dat de aanvankelijk gearresteerde voedselcommis- saris A. J. de G. op vrije voeten is gesteld, hetgeen echter niet wil zeggen, dat deze voedselcommissaris geheel vrij uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarnemend voedselcommissaris, de heer T. In den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog enkelp aanhoudingen verricht. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 24 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot onder bevel van kapitan- leutnant Möhle, heeft vier vijandelijke ge wapende koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 33.100 ton tot zin ken gebracht. In totaal heeft kapitan- leutnant Möhle thans 19 vijandelijke koop vaardijschepen met een inhoud van 111.943 ton tot zinken gebracht. Een andere duik boot meldt het tot zinken brengen van twee gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Ten Zui den van Ierland is een groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. Het bleef met slag zij liggen. Bij een aanval van sterke ufdeelingen jachtvliegers op de Britsche Zuidkust ver meed de vijand den strijd. In den afgelóo- pen nacht hebben afdeelingen gevechts vliegers opnieuwd voor den oorlog belang rijke doelen te Hull met goed gevolg aan gevallen en een vliegtuigenfabriek in Zuid- Engeland, alsmede docks en wapenfabrie ken te Londen gebombardeerd. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied versche nen. In het bezette gebied, waar onbeteeke- nende schade werd aangericht, is een klein getal personen gedood of gewond door nachtelijke aanvallen van enkele vijande lijke vliegtuigen". BRITCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD. BERLIJN, 24 Februari (D.N.B.) In den nacht van 23 op 24 Februari heeft het Duit sche afweergeschut aan de Fransche kust een Britsch gevechtvliegtuig van het type Whitley-Armstrong neergehaald. Laatste Berichten TEGENSPRAAK VAN HET VATIC AAN. VATICAANSTAD, 25 Febr. (Stefani). Met nadruk worden de in het buitenland gepubliceerde berichten tegengesproken, volgens welke de Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, naar het Vaticaan teruggeroepen en vervangen zou worden en de Paus aan kardinaal Faulhaber, den bisschop van Munchen, zou hebben aangeboden, in het Pauselijk paleis te Caslel Gandolfo eeni- gen tijd rust te komen nemen. BOODSCHAP VAN MUSSOLINI AAN ANTONESCU. BOEKAREST, 25 Febr. (D. N. B.). De Italiaansche gezant te Boekarest heeft vol gens de dagbladen aan generaal Antonscu een boodschap van Mussolini overhandigd, welke als volgt luidt: „De Duce stemt warm in met de krach tige houding, die de leider van den Roe- meenschen staat toont tegenover Engeland. Mussolini heeft de rechtlijnige actie der Roemeensche regeering zeer gewaardeerd, die aan iedere Britsche manoeuvre, welke nog mogelijk zou zijn geweest, een einde heeft gemaakt en aldus zonder den minsten twijfel de solidariteit van Roemenië met de spilmogendheden heeft gevestigd." MYSTERIEUZE MOORD IN NEW-YORK. NEW-YORK, 25 Febr. (D. N. B.). Za terdag j.l. is in den loop van den nacht in een straat te New-York de vroegere Russi sche kolonel Borislawsky doodgeschoten. Deze gebeurtenis, zoo meldt de Associated Press, wordt thans in de bladen druk be sproken, aangezien bekend is geworden, dat de vermoorde onlangs het ministerie van oorlog een nieuwen luchttorpedo heeft aangeboden, die ook is aangenomen. De politie houdt zich met de zaak bezig. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Fe;r. Groentenveiling. Rcode Kool ƒ7,84, Savoye kool 6.72, Groe ne kool 6.72, Boerenkool 39, Prei ƒ6.10—9.52, Kroten ƒ381, Kroten, gekookt ƒ6—11, Uien ƒ6.72, Peen ƒ4.1C—8.30. Srpruiten 1020, Andijvie 3249, Spruiten geschoond 2733, Witloof ƒ18 —29 per 100 K.G. Salade 4.20—8.30, Kno - selderie ƒ11.20—17.70 per 100 stuks. SV- deric 6 1011.80 \vx .10 boe

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3