IheeóeCifH autaêuóong^elufi atid&t MoouUecfit Wagen met 22 personenvan 7 meter hoogen dijk gestort (gemengde ^Bedchten Sxihaduweti mm het netleden MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TWEE BROERTJES DOOR MELKAUÏO AANGEREDEN. Een hunner overleden. Vrijdagavond zyn twee broertjes, de 5- jarige H. Timmer en de 3-jarige L. Tim mer in de Oranjeboomstraat te Rotterdam, in welke straat zij ook wonen, aangereden door een vrachtauto. Het 3-jarig jongetje kreeg inwendige kneuzingen en is in het Zuiderziekenhuis overleden. Het 5-jarig jongetje kreeg lichte schaafwonden. VERDRONKEN. Vrijdagavond is de 50-jarige A. van Ros malen, in de Koningshaven te Rotterdam gevallen. Burgers haalden hem op, maar de man bleek reeds te-zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. BRAND IN MEUBELMAGAZIJN TE DEN HAAG. Gisteravond om ongeveer half elf Werd de .Haagsche brandweer gealarmeerd voor een ernstigen binnenbrand op de Amster- damsche Veerkade. Bij aankomst van de motorspuit van het bureau Prinses Iraat bleek de brand te woeden in het perceel no. 41, op de bovenverdieping van het meubelmagazijn „de Bazar" van de firma D. Meyer. Door het inslaan van de glazen toegangs deur verschafte de brandweer zich toe gang en spoedig daarna was men den brand meester. De brandschade is betrekkelijk gering, doch de waterschade aan meubels enz. is •vrij groot. BRAND TE AMERSFOORT. Gistermorgen omstreeks zes uur is brand uitgebroken in een perceel aan den Leus- derweg, te Amersfoort, waarin gevestigd is een kruidenierswinkel van den heer T. De brand was ontstaan in de schuur waar in diverse waren lagen opgeslagen. De brandweer rukte met volledig materieel uit en wijdde het eerst haar aandacht aan het woonhuis, dat door nat houden ge spaard kon blijven. De schuur is geheel verloren gegaan. Dank zij het energieke optreden van de brandweer kon erger voorkomen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. FRAUDULEUS GESLACHT VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. De gemeentepolitie en ambtenaren van den keuringsdienst te Helmond, treden met kracht op tegen het frauduleus slach ten van vee. Dezer dagen hebben zij op een drietal plaatsen succes gehad. Op den Lieropschedijk ontmoette de ge meentepolitie een man, die op zijn fiets een frauduleus geslacht kalf yervoerde. De man, die het „gevaar" zag naderen, wierp zijn lading weg en nam ijlings de vlucht, nog vóór de politie hem kon aanhouden. Het vleesch werd in beslag genomen. Voorts nam de politie bij zekeren van T. in de Botersteeg aan het Binderseind twee frauduleus geslachte kalveren in be slag; procesverbaal is hier tevens opge maakt. Ambtenaren van den keuringsdienst de den voorts een inval in een perceel aan de Prins Karelstraat, waar zij 235 kg. frau duleus geslacht varkensvleesch van den slager W. S. opspoorden. Het vleesch werd in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. ZWAAR IJS OP HET IJSSELMEER. Hoewel er door de stormen van den laat- sten tijd wel wat ruimte op het IJsselmeer was gekomen, is het ijs toch nog te zwaar om de postbooten te laten varen. De sleep boot „En Avant", die van Genemuiden naar Urk was vertrokken, is na zeer zware reis op Urk aangekomen. De boot heeft ruim twee dagen werk gehad en heeft een ELF DER INZITTENDEN OMGEKOMEN Zondagmorgen is met de autobus van de onderneming Gebr. van Gog te Ca- pelle aan den lJssel, die een uurdienst onderhoudt tusschen Gouda en Rotter dam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat elf dooden heeft geëischt. Door nog onopgehelderde oorzaak is de bus, die 9.45 uur van Gouda vertrekt, tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJscl bij een bocht in de rivier van den dijk gereden. De bus, waarin 22 pas sagiers zaten, stortte in den IJsel en kwam onder een daar gelegen schuit te liggen. De chauffeur, de heer T. de Redelijk heid uit Capelle a. d. IJsel, en 10 passa giers konden worden gered. Van hen zijn er vier gewond in het Van Iterson Zie kenhuis te Gouda opgenomen. Spoedig kon een aantal slachtoffers worden gevonden en geïdentificeerd, dat waren er in den loop van den dag acht Toen te 7 uur 's avonds de autobus met behulp van een drijvenden bok opge haald kon worden en op den dijk gezet, werden daarin nog de lijken van drie personen gevonden, zoodat dit ongeluk elf dooden in totaal heeft gekost De plaats van het ongeluk. ,De plaats, waar het ongeluk geschiedde, ligt binnen de gemeente Nieuwerkerk a. d. IJsel. De dijk maakt daar ter plaatse een vrij scherpe bocht en de bus is hier plot seling van den dijk afgereden. Diepe wiel- nacht tusschen het kruiende ijs doorge bracht Over een afstand van .en kilome ter voor de haven van Urk heeft de sleep boot 10 uur gedaan. Twee passagiers, die aan boord waren, konden het eiland loo- pende bereiken. De post wordt nog steeds met een bakfiets over den Lemsterdijk ver voerd. Intusschen zijn op het eiland de werk zaamheden aan de sluisput hervat. De ko- lennood, welke op Urk heerschte is over wonnen; doordat de bevoegde autoriteiten toestemming hebben verleend, dat kolen van de Zuiderzeewerken, onder de bevol king kunnen worden gedistribueerd. Zondagmorgen om half acht zijn de stoombooten „Friesland" en „Zuiderzee" van de N.V. eederij Koppen te Amsterdam uit Lemmer vertrokken om opnieuw te trachten Amsterdam 'over het IJsselmeer te bereiken. Het is den booten niet gelukt. Het was onmogelijk door de ijsmassa heen te bre ken. In plaats van te Amsterdam zijn de „Friesland" en de „Zuiderzee" omstreeks vijf uur te Enkhuizen aangekomen. Van daag zou men trachten van Enkhuizen uit Amsterdam te bereiken. Hoewel het ijs nog niet lang gekruid heeft, heeft het zich toch tot bergen gezet, zooals het menig vis- sohersman in tijden niet heugt. Tegenover het schoone gezicht, dat de zon op de ijsbergen oplevert, staat de scha de welke vele visschers aan de uitstaande netten zien toegebracht door het kruiende ijs. Verscheidene netten zijn geheel verlo ren gegaan. sporen in den wegberm en een kromge bogen ijzeren bermpaaltje zijn stille ge tuigen van het vreeselijk ongeluk. Uit de sporen blijkt, dat de schaulfeur geprobeerd heeft den wagen te remmen, hetgeen echter tengevolge van de snelheid, welke pl.m. 50 k.m. bedroeg, en de steile helling van den dijk niet gelukte. Even verder maakt de dijk een bocht in tegen overgestelde richting, zoodat zich tusschen beide bochten een soort inham in de ri vier bevindt. Hier lag, enkele meters van den kant, een schip en juist naast dit vaar tuig- verdween de bus in het water. Door de snelheid is de bus onder water nog enkele meters doorgeschokt, zoodat de v>a- gen juist onder het schip terecht kwam. Enkele personen, die het ongeluk heb ben zien gebeuren, stelden direct reddings pogingen in het werk. Leden van de E.H B.O. en het Roode Kruis uit Nieuwerkerk en Moordrecht waren spoedig ter plaatse. Elf inzittenden konden zich redden. Zij werden in Nieuwerkerk liefdevol ver zorgd; enkelen konden, na van droge klee- ren te zijn voorzien, naar hun woning te- rugkeeren, anderen echter moesten in het Gemeenteziekenhuis te Gouda worden op genomen. De burgemeesters van Nieuwerkerk en Moordrecht, de heer en F. Jas en K. H. Brandt, waren spoedig op de plaats des on- heils aanwezig, evenals da gemeentepolitie van die plaatsen. Weldra was ook perso neel van de rijksveldwacht aanwezig, ter wijl in den loop van den morgen ook een speciale ongevallen-auto van de Rotter- damsche politie arriveerde. Later kwam een motorboot van de rijkspolitie langszij van de boot, waarvan de schipper de vlag halfstok geheschen had. Het duurde niet lang, of het dreggen had tot resultaat, dat acht lijken werden opgehaald. Zij werden per auto naar het gymnastieklokaal in Nieuwerkerk gebracht, waar de gemeente- geneeskundige, dr. Hage, lijkschouwing ver richtte. Intusschij had men met lange stokken getracht de ligging van de bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan 5 me ter diep lag. Men kon dus geen bergings pogingen in het werk stellen, maar moest wachten, tot een drijvende bok en een dui ker zouden komen. De Rotterdamsche ri vierpolitie was terstond van de ramp in kennis gesteld en trachtte telefonisch en kele Rotterdamsche duikers te bereiken. Van hen was ongelukkigerwijze niemand thuis, waarna aan de firma Van der Tak's Bergingsbedrijf opdracht gegeven werd, zoo spoedig mogelijk voor een bok en een duiker te zorgen. De bok werd -uit Lek- kerkerk gerequireerd, terwijl de duiker per sleepboot uit Dordrecht moest komen. Het duurde tot 4 uur, eer de bok arriveer de en een half uur later kwam een sleep bootje met een duiker. Nadat de noodige maatregelen getroffen waren, werd om 5 uur met het duiken een aanvang gemaakt De oorzaak van het ongeluk. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt nader vernomen, dat de chauffeur heeft verklaard, dat het veroorzaakt is door een defect aan het stuur, waardoor de wagen juist in een bocht stuurloos werd en van den zeVen meter hoogen dijk in den Hollandschen IJsel stortte. Het voertuig draaide een keer op zijn zijde geheel om en kwam zes meter onder water onder een schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. Wat de oorzaak van het stuurloos wor den was, was hem niet mogelijk mede te deelen. Door een schreeuw maakte hij de passagiers op het naderend onheil attent en terwijl de bus reeds onder water ging, wist hij de deur te openen. Hoe hij er pre- R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 urn tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. h g. g. Inlicht. K 08 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. cies zelf uitgekomen is, kon hij niet mede- deelen, wel wist hij gegrepen te hebben naar een kind, dat hij dan ook mede naar boven bracht. Flinke redders. De schipper van de schuit, waarbij het ongeluk gebeurde, de heer Joseph Schmitt, wonende te Rotterdam, Frans Bekker- straat 31 en zijn echtgenoote, ontvingen ons, aldus lezen we in het „Maandagoch tendblad", in hun kajuit. Hier deelde dit moedige echtpaar op sobere wijze het vol gende mede. Schmitt was bezig boven op dek zijn rijwiel gereed te maken om met zijn vrouw naar Rotterdam tè gaan. Het schip ligt direct door de bocht, zoodat Schm. op den Dijk- uitzicht heeft. Hij hoor de de bus aankomen, glasgerinkel en een schreeuw van menschen was alles wat hij hoorde, de bus gooide het ankel los vai. het schip, waardoor het schip lossloeg en eenige meters den IJssel in dreef. De bus schoot onder het schip. Niemand was in de omgeving te zien. Zijn vrouw, denken de dat haar man overboord sloeg, begaf zich onmiddellijk naar het dek, waar haar man haar toeriep onmiddellijk de beide schippers te waarschuwen, die in een in de nabijheid liggend schip verblijf houden. Schm. sprong zelf in een roeiboot en haal de meerdere personen uit het water. Met inspanning van al zijn krachten wist hij deze personen, waaronder zich 2 vrouwen bevinden, die bewusteloos zijn, op het dek te brengen, om onmiddellijk weer te trach ten hulp te bieden. Nog dreven er meer deren rond en ook deze wist hij te redden. Zijn vrouw, nog steeds alleen, was intus schen begonnen de gewonden en bewuste- looze passagiers in de kajuit te brengen, waar ze deze menschen zoo goed mogelijk hielp. Nadat haar man de laatste drenke linge aan boord had gebracht, probeerden beiden door kunstmatige ademhaling de levensgeesten van de twee bewusteloozen op te wekken. Intusschen kwam er hulp opdagen. Ten einde ieder misverstand om trent het uitblijven van hulp te voorko men, zij medegedeeld, dat de omgeving waar zich dit vreeselijke ongeluk afspeel de, volkomen verlaten ligt. Door de bus uit de richting Rotterdam werd de vreeselijke tijding te Moordrecht afgegeven, en het was burgemeester Brandt, die onmiddellijk met alle beschik bare krachten volledig uitgerust naar de plaats des onheils ging. De levensgeesten van de beide dames bleken, helaas, geweken, maar het helden werk van schipper Schmitt is niet tever geefs geweest, 11 menschen redde hij van een wissen dood. De kajuit waar wii ons bevinden is drijfnat; alle drenkelingen verbrachten hier korter of langeren tijd. De berging der slachtoffers. Verschillende personen zijn toen zij ter plaatse verschenen, begonnen met het ber gen der slachtoffers, bezield van den vuri- gen wensch deze nog levend uit het water te halen. Reeds spoedig bleek echter, dat ieder pogen tevergeefs is. Als dan ook na geruimen tijd het eerste slachtoffer boven komt zijn de levensgeesten reeds lang ge weken en kan de hoop op behoud van de verdere inzittenden worden opgegeven. Het zijn vooral de heeren W. Hazebroek en W. de Graaf, die koude en vochtigheid trotseerden om te redden waar dit nog mo gelijk is. In een kort tijdsbestek werden er nog 4 slachtoffers boven gehaald, zoodat toen in totaal 6 dooden geborgen waren. Naar men weet zijn later ook de overigen gevonden. De namen der omgekomenen. Gisteravond waren de volgende slacht- Radio-programma HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma KRO. 7.30 Gramofoonmu- ziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Wij beginnen den dag 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoon muziek 9.30 KRO-Kamèrorkest (opn.) 10.0 Gramofoonmuziek 11.30 Reli gieuze muziek (gr.pl.) 12.00 Gramofoon muziek 12.15 Gerard Lebon en zijn or kest (12.30—12.33 Almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest 1.45 Gramofoon muziek 2.00 Voor de vrouw 3.00 Concertgebouwtrio (3.353.45 Gramofoon muziek) 4.15 Vragenuurtje voor de kin deren 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 RVU: Boekbespreking 6.00 KRO-Symphonie-orkest en solist 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofonmuziek 7.00 Vragen 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Duit- sche les (7.307.45 Berichten En- gelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Vastenavond-program- ma 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM H, 301,5 RL AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuws berichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 10.25 Voor de vrouw 10.30 Omreporkest 11.00 Huishoudelij ke wenken 11.20 Omroeporkest en solisten 12.00 Berichten, eventueel gra mofoonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel 1.20 Cyclus „Uw hond en de mijne" 1.30 AVRO-Salon- orkest 2.20 Modepraatje 2.40 Caba ret-programma - 3.40 Reportage 4.00 Philharmonisch kwartet 4.45 Gramo foonmuziek 5.00 VPRO: Jeugduitzen ding 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 AVRO-Amu sementsorkest en solisten 6.25 „Huis werk", causerie 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag ANP, sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.3016.15 KRO 16.15 —17.00 VARA 17.00—17.30 KRO 17.30 —18.00 RVU 18.00—22.00 KRO 22.00 24.00 ^uitsch programma. 2e Programma: 7.3017.00 AVRO 17.00—17.15 VPRO 17.15—19.15 AVRO 19.15—23.00 AVRO (Programma uit sluitend voor Radio Centrales) 23.00 24.00 Duitsch programma. 3e Programma: 7.3023.00 Duitsch pro gramma. 4e Programma: 7.3023.00 Duitsch pro gramma. offers van deze ramp geïdentificeerd: mevr. A. v. Loon-Tuinenburg 30 jaar uit Moordrecht, de heer H. Nebbeling 60 jaar uit Winschoten, de heer J. J. Maree 61 jaar en mevr. D. Maree-Maters 69 jaar uit Gou da, mevr. J. M. Peterson 54 jaar en haar dochter mej. H. Peterson 21 jaar uit Rot terdam, mevr. G. Kerver-v. Hertum 76 jaar en haar 43-jarige zoon A. Kerver, beiden uit Moordrecht, mej. G. v. d. Heuvel 21 jaar uit Moordrecht, mevr. M. de Haan-v. Vliet 30 jaar uit Rotterdam. Een lijk kon nog niet worden geïdentificeerd. In het v. Iterson-ziekenhuis te Gouda werden opgenomen mevr. W. Heykoop-v. Uden uit Moordrecht, en de heer W. van Loon uit Moordrecht, die beiden gewond zijn en twee kinderen van 2 en 3 jaar van den heer v. Loon, die ter observatie wer den gehouden. De toestand van deze vier is gunstig. De 20-jarige mej. J. Koole uit Rijswijk kon na in genoemd ziekenhuis te zyn verbonden huiswdarts keeren. Met den chauffeur zijn gered een 15-ja- rig meisje, een 13-jarige jongen en het echtpaar Baas met zoontje. FEUILLETON Naar het Engelsch. 38) HOOFDSTUK XXII. Een laatste list. De ergernis en woede van De Montalt, toen hij zich eensklaps door Daphne ge dwarsboomd zag, waren onbeschrijflijk, te meer, waar hii zich bewust was van zyn machteloosheid op dit moment. Hy had moeite om zijn zelfbeheersching terug te krijgen en slaagde daarin ten slotte na eeni ge hartgrondige verwenschingen. Hij lach te, liet zich in een stoel vallen en zei met een onverschillig air: Ik geef me gewonne. Je hebt me on verhoeds overvallen en bent in het voor deel. Als ik geweten had, dat jij hier zou zijn, had ik me daarop voorbereid. En na een korte pauze: Nu, en wat wil je nu? Ik veronderstel ten minste, dat je iets in je schild voert. Ga alsjeblieft meer naar gindschen kant toe, verzocht Daphne kortaf. Ik heb liefst een zoo groot mogelijke afstand tus schen ons en vermoedelijk zal je humeur niet meer opgewekt zijn, als dit onderhoud afgeloopen is. Je was nooit een prettige klant, als het je niet naar den zin ging. Hij stond op en schoof zonder een woord te zeggen zijn stoel naar den muur toe. Er zat in de gegeven omstandigheden niets anders op dan te gehoorzamen. Zoonu heb ik een paar woorden tegen je te zeggen, vervolgde Daphne. Je hebt geprobeerd Dessier hier naar je wil te dwingen Laten we haar maar Dorothy noemen, viel hij haar met een cynischen spotlach in de rede. Als er duidelijke taal moet wor den gesproken, laten w-e er dan geen doek jes om winden. Het is volmaakt onverschillig, hoe je ons noemt, antwoordde Daphne koel. Je hebt geprobeerd overmacht op Dorothy te krijgen door haar te dreigen, dat je my zou ontmaskeren en laten arresteeren wegens moord. Ze zweeg even, blijkbaar verwachtend, dat hij iets in het midden wilde brengen; hy begreep dit en zei met denzelfden on- barmhartige-hoonende klank in zijn stem: Het is naturlijk de kenis van de fei ten, die je uit de eerste hand hebt, die je op dezen toon van gezag doet spreken. Je hebt de schroef een slag te sterk aangedraaid, verklaarde Daphne, zijn sar castische manier van doen negeerend, en de draad is gebroken! Toen ik van Des.... van Dorothy hoorde, wat je gedaan had en wat je dreigde te zullen doen. was myn eerste opwelling de stilzwijgendheid te koo- pen ten koste van alleszelfs van mijn geluk. Och, je had altijd zooveel consideratie met.... jezelf, spotte hij weer, maar ze schonk er geen aandacht aan en ging voort: Maar ik ben van gedachten veran derd. Als je den moed hebt een beschuldi ging tegen mij in te brengen, zal ik mij niet verweren. Wat er dan met mij zal ge beuren, weet ik niet, maar jy krijgt met een je deel. En wat voor rol zal je brave zuster spelen? informeerde hy, nog steeds niet uit het veld geslagen. Wat is je bedoeling eigenlijk? Niets anders dan vrij te komen van jou, antwoordde Daphne. Mijn zuster moet uit jouw klauwen bevrijd Worden. Hy had zijn repliek onmiddellijk klaar. Zeker door de heele wereld te laten weten, dat ze onder een valschen naam heeft geleefd, de dochter is van een dief en de zuster van een vrouw, die een moord op haar geweten heeft. Waar wil je haar eigenlijk van redden? Ze behoeft niet naar jouw pijpen te dansen, en ik wil niet, dat haar vriendin in jouw begeerige moordenaarshanden valt! Hij wierp een venijnigen blik naar Des- sie. Aha, dus jij wilt liever zelf van mrs. Markhams rijkdom profiteeren? Doch ook deze hatelijkheid liet Daphne langs zich heengaan. Je kunt dus je keus bepalen, zei ze effen. —Ik laat geen sterveling tusschen my en mijn plannen komen, klonk het scherp. Doe wat je wilt, sprak Daphne. Of je geeft je heele plan op, het huwelijk en de robijnen inbegrepen en verlaat het land, of je gaat naar de politie om te vertellen, waar de Roode Lizzie kunnen vinden. Adol phe Colimbert zal op Scotland Yard met open armen worden ontvangen! En dit bezweer ik je hier begaf haar kalmte haar een oogenblik als je binnen het uur niet uit Londen verdwenen bent, dan zal Scotland Yard weten, dat De Montalt en Adolphe Colimbert een en dezelfde per soon zijn. Hij lachte.... het was de lach van iemand, die volkomen overtuigd is meester van de situatie te zijn. Zooals je wilt. Het wordt werkelijk een hoogst opwindende geschiedenis! Maar je hebt een kleine misrekening gemaakt. Morgenochtend zullen wij trouwen met een speciafe huwelijksvergunning en morgenavond gaan we op onze huwelijks reis. Ik geloof er niets van, riep Dessie op gewonden. Weer lachte hij, schijnbaar om haar oh- geloof, doch in werkelijkheid om de ge dachten te verbergen, die zich aan hem op drongen. Hij was verslagen en nog wel op het laatste oogenblik, nu hij op den drem pel van het succes stond. Maar hij zou er voor vechten en zich niet gewonnen geven, zoolang er een schaduw van kans over bleef. Nu de oudste der twee zusters zich niet meer liet intimideeren door de drei ging van een arrestatie, was zijn macht over de beide jonge vrouwen gebroken. Er waren echter nog andere middelen om zijn doel te bereiken. De Rohilkund-juwee- len waren een vermogen waard, alleen voor het terugvinden er van was een be looning van duizenden uitgeloofd. Als hij kiezen moest,- had hij liever de juweelen dan mrs.Markham en het was met dit doel vöor oogen, dat hij verteld had, dat het huwelijk reeds den volgenden dag zou worden voltrokken. Toen hy, na een langdurige stilte, weer sprak, had hij zijn snoevenden, laatdun- kenden toon laten varen. Vertel me nu eens wat je eigenlijk wilt? vroeg hij behoedzaam. Moet het uit zijn met mijn invloed op mrs. Markham? En wat zijn dan de voorwaarden, die je daaraan verbindt? De verandering in zijn houding deed Dessie walgen, maar de oudere zuster door zag zijn bedoeling. Of De Montalt was be reid voorwaarden te accepteeren, of hij zon op dat anders. Je hebt gelegenheid het land te ver laten, zei ze kortaf. Dat is niet voldoende. Wat wil je kan? De robijnen en minstens duizend pond. Ik krijg van mrs. Markham meer. Van mij krijg je geen duizend stui vers en van de juweelen geen steen! Doe verder maar waar je pleizier in hebt.... Hij stond op, als in antwoord op de uit daging. Niets wat je doen kunt zal morgen mijn huwelijk met mrs. Markham kunnen verhinderen.... niets, en ak ze eenmaal mijn vrouw is. Hy eindigde met een blik, die als een dreigement bedoeld was en zoo vatte Des sie het ook op. Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6