Mu&&aCini aaextuigd aan de aaewUnning, Nog geen overeen stemming met Thailand VsVLnietiyde ffititóche ócheepó~ tannage Wilt U Iets weten MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. a Een rede voor de Romeinsche fasces DE BETEEKENIS VAN LIBYE In het Teatro Adriano te Rome heeft Mussolini Zondagmiddag een rede gehou den voor de Romeinsche fasces. Op weg naar den sohouwburg, waar de Duce ovei vijven aankwam, werd hij levendig toe gejuicht door een geestdriftige .nenigte, die zich al geruim en tijd tevoren nad op gesteld. Mussolini zei gekomen te zijn om den pols van de fascisten te voelen en het stil zwijgen te verbreken, dat hem dierbaar is, vooral in oorlogstijd. We zijn niet pas sinds acht maanden in den oorlog. We zijn het al zes jaar, d.w.z. sinds die Februariemaand in 1935, bij den aanvang van het conflict met Abessinië. Toen kwam het beroep van Franco, waaraan wij ons niet konden ont trekken. Het was onze plicht te hulp te ko men. En in werkelijkheid zijn wij in oor log sinds 28 October 1922, toen wij in ver zet kwamen tegen de plutocratische mago- nieke, kapitalistische wereld. In September 1939 stonden wij aan den ▼ooravond van twee oorlogen. Wij konden niet wachten tot wij geheel gereed waren, want de geschiedenis greep ons bij dé keel. 'Italië dwong onmetelijke vijandelijke strijdkrachten tot werkloosheid. Teen Frankrijk gevallen was, bleef Engeland vijand nr. 1, waartegen wij zullen strij den tot onzen laatsten druppel bloed. Ita lië moest op steeds grooter afstand steeds moeilijker oorlogen gaan voeren. Tijdens de vier eerste oorlogsmaanden waren wij in staat den vijand zeer zware slagen toe te brengen. De strijd in Libye. Het door het fascisme heroverde Libye werd steeds beschouwd als een zeer be langrijk strategisch punt. Tusschen 1 Octo ber 1937 en 31 Januari 1941 werden meer dan 14.000 officieren naar Libye gezonden en meer dan 356.000 soldaten en er werden twee legers gevormd, het vijfde en het tiende. Ook werden 1900 van de nieuwste kanonnen van alle kalibers naar Libye ge zonden met meer dan 15.300 machinegewe ren, meer dan een milliard projectielen voor handvuurwapenen, 24.000 ton klee- dingstukken en 759 pantserwagens. Deze cijfers toonen aan, dat aan de voorberei ding aandacht wordt besteed. De soldaten, die in het rijk strijden zonder hoop op ver sterkingen, zijn de afgelegensten, maar zij zijn ons het naast. Op 9 December begon de veldslag, die ons eénige dagen voor was en den vijand te Benghasi bracht. Wij lie gen niet, zooals de Engelsche huichelaars. Wij hebben met hardnekkigheid, vaak met woede weerstand geboden. Wij zullen steeds de waarheid spreken en elke vervalsching afwijzen. De gebeurtenissen van deze laatste maanden hebben onzen haat slechts verscherpt, hetgeen noodzakelijk is. Een krachtig herstel. Het laatste Engelsche bolwerk op den Balkan was Griekenland en Griekenland wilde geen afstand doen van de Britsche garantie. Het was noodzakelijk dit onder de oo gen te zien en op dat punt was de overeenstemming tusschen alle verant woordelijke militairen volkomen. De Jta- liaansche soldaten in Albanië waren schit terend, zij schreven roemrijke bladzijden van legendarische beteekenis, die op de geheele wereld indruk maakten. De reek sen verliezen zijn hier groot. Weldra komt de lente en daarmee het mooie weer. Ock de Engelsche verliezen zijn aanzienlijk. Het is bespottelijk te beweren, dat de Engel - schen 2000 man verloren hadden. Sinds 11 November zijn de oorlogsgebeurtenissen tegen ons geweest. Het is altijd zoo ge weest. Rome verwoest Cartago en deed het van de wereldkaart verdwijnen. De kracht, waarmede wij ons herstellen, is ontzagge lijk. De laatste veldslag heeft slechts be teekenis. De overwinning van de spil is volstrekt zeker. Engeland kan niet over winnen. Wat er ook geschiedt, Italië zal tot aan het einde van Duitschland's zijde mar- cheeren. Dit bondgenootschap tusschen twee volken en twee revoluties is bestemd om op deze eeuw zijn stempel te drukken. De samenwerking tusschen de beide ge wapende machten is gegrondvest op kame raadschap en hartelijkheid. De Duitschers weten, dat Italië den druk van twee millioen soldaten en enor me lucht- en artillerie strijdkrachten door staat. De houding van de Duitsche solda ten op Sicilië en Libye is volstrekt vol maakt en een sterk leger en een sterk volk waardig. De strijdkracht van de spil. De strijdkracht van Duitschland is niet verminderd, maar vermeerderd. Zijn ver liezen aan manschappen en materiaal zijn minimaal. In de eerste plaats ligt het be vel in de sterke handen van den Führer, die eerst gemeen soldaat was en nader hand aan zijn volk een hooge revölution- naire vlucht wist te geven. In de tweede plaats is het Duitsche wa pentuig oneindig superieur aan het Engel sche. Indien men in de derde plaats Oost Europa in vogelvlucht beschouwt, dan is het vrijwel geheel tegen Engeland. In de vierde plaats heeft in tegenstel ling tot den oorlog van 1914—1918 het En gelsche blok in het geheel geen beteeke- njs. In de vijfde plaats is het moreel van de volken van de spil superieur aan dat van de Engelsehen. De spil strijdt voor de over winning Engeland om in het leven te blij ven. Het is idioot over een afzonderlijke vrede te spreken. Het is onmogelijk het moreel van het Italiaansche volk te ver zwakken, ondanks al die bombardementen op steden. Ten zesde staat Engeland alleen en roept Amerika dringend te hulp, maar het is niet noodig, dat deze hulp zoodanig is, dat zij de macht van Duitéchland overtreft. Ten zevende: wanneer Engeland versla gen is, is de oorlog uit. Ten achtste heeft Italië een rol op het eerste plan. Zijn bewapening vermeerdert zich van dag tot dag, dank zij de offers van zijn arbeiders. Ten negende is Italië er trotsch op, dat het gewaagd heeft zich met Groot Brittan- nië te meten. Volken worden groot indien zij moed hebben. Ten tiende zouden de Engelsche legers om te kunnen overwinnen het vasteland moeten overweldigen, waaraan geen enke le Engelschman ook maar denkt. De hulp van de Vereenigde Staten van Amerika is gebaseerd op de leugens van een aanval van de spil op Amerika, een inval in Amerika is een belachelijke fantasie. In u heb ik tot het geheele Italiaansche volk willen spreken, dat volk, dat werkt. Het fascistische Italiaansche volk verdient de overwinning en zal haar behalen, want het draagt de offers, waarvoor het gesteld wordt, met voorbeeldige waardigheid. De overwinning van Italië is vrede en recht vaardigheid. De rede van den Duce, die dikwijls on derbroken werd door toejuichingen en in drukwekkende ovaties, werd met een ont zaggelijk geestdriftig gejuich opgenomen. MORGEN LOOPT WAPEN STILSTAND AF Naar wordt gemeld, is het vlaggeschip van de Fransche vloot in het Verre Oosten, de kruiser „Lamotte Picquet" (7249 ton) te zamen met andere Fransche oorlogssche pen, die te Saigon voor anker lagen, Zon dagochtend om tien uur uitgevaren in de richting van de Golf van Siam. Eveneens wordt vernomen, dat de FranschIndochineesche legerautoriteiten als gevolg van de op 21. Februari gehouden vergadering van hooge autoriteiten, de ver loven van alle officieren en manschappen hebben ingetrokken en hun het bevel heb ben gegeven naar hun regimenten terug te keeren. Op deze vergadering is tevens be sloten de oorlogsvoorbereidingen te hervat ten met het oog op het afloopen van den wapenstilstand tusschen Thailand en Indo- China op 25 Februari. Wat Thailand eischt.. De Thailandsche gebieds-eischen ten aan zien van Indochina bij de bemiddelings onderhandelingen te Tokio zijn, naar in welingelichte kringen te Vichy verluidt, naar Fransche meening zeer ver gaand. Zij strekken zich niet slechts uit tot de door de rivier de Mekong en de grens bij Tagse en Loean-Prabang gevormde „zakken"; doch ook tot andere gebieden der Indo chineesche provincies Laos en Kambodsja, in het bijzonder in de laatste provincie. In totaal hebben deze gebiedseischen betrek king op 70.000 vierk. km. Een aantal eischen zou, naar mij zegt, op verlangen van Japan, reeds geschrapt zijn. In Fransch kringen verklaart men in dit verband, dat op deze basis bezwaarlijk een regeling van het con flict tot stand gebracht zou kunnen wor den. Actie van tiet lnclttwapen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Ten N. W. van de Hebriden zijn den 19en en met de boordwapens 'n troepnkampe- bërieht van 20 Februari genoemde, nog twee groote koopvaarijschepen van den vijand door bommen zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren kunnen worden be schouwd. Dén 22sten Februari konden in hetzelfde zeegebied een schip van 7.000 b. r. t. door bommen tot zinken gebracht en motoriseerde kolonnes in Z.-Engeland aan- Licfcte gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld in Oost-Engeland aangevallen en een hangar slsinede vier op den grond staande vliegtuigen vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning hebben een fa briek in Noord-Schotiand gebombardeerd en me; dc boordwapens een troepenkampe ment, verscheidene goederentreinen en ge motoriseerde kolenes in Zuid-Engeland aan gevallen. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen ondanks de ongunstige weers gesteldheid de havenwerken en strategische doelen in Hull met goed gevolg met bom men bestookt. In het Middellandsche Zee-gebied heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen bom men van middelzwaar kaliber geworpen op een klein oorlogsschip, op een groot koop vaardijschip en op de havenwerken van Benghasi. In het gebied ten Zuiden van Agedabia zijn twee vliegvelden en troepenconcentra ties met succes met bommen en boordwa pens bestookt. De vijand heeft noch op den 22sten, noch in den nacht van 22 op 23 Februari boven Duitsch gebied gevlogen. In het tijdvak van 15 tot 22 Februari zijn in luchtgevechten en door luchtdoel en marine-artillerie 32 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, terwijl bovendien talrijke vijandelijke yliegtuigen op den be- ganen grond werden vernield. In dezelfde periode bedroegen de Duitsche verliezen 15 vliegtuigen. OP DEN INDISCHEN OCEAAN. Op den Indischen Oceaan hebben Duit sche zeestrijdkrachten den gewapenden Britsdhen koopvaarder „Canadian Crui ser", groot 7.178 b. r. t tot zinkeh gebracht. Het schip had als camouflage de vlag der Ver. Staten geheschen en Amerikaansche merkteekens op den scheepswand geschil derd", zoo meldde Zaterdag het weer- machtsbéricht. In dit verband wordt van bevoegde zijde aan het D. N. B. medegedeeld: Dit voor val is een teeken des tijds. De camouflage heeft het schip niets gebaat. De identiteit van het verkapte Britsche schip is vastge steld en de Britsche koopvaardij werd een waardevol schip van ruim 7000 b. r. t. ar mer. Dergelijke misleidingsmanouvre^ zullen de Engelschen nauwelijks kansvol achten. Daarom komt de vraag op, of <^e Engelschen een dergelijke vlaggenzwendelarij in scène zetten in de hoop, dat daaruit bij gelegen heid eenigerlei verwikkeling tusschen Duitschland en een neutrale mogendheid voortvloeit DE ACTIES VAN ZONDAG. Duitsche jachtvliegtuigen zijn in den loop van den Zondag tot ver boven het Britsche eiland doorgedrongen, zonder dat het tot omvangrijke gevechten in de lucht is gekomen. Vrij groóte groepen Britsche jagers werden wel waargenomen, doch deze vermeden een gevecht. Toch werd er nog een afzonderlijk gevecht geleverd, waarbij een Brïtsch vliegtuig van het type Spitfire werd neergeschoten. De Duitsche afdeelingen keerden zonder verliezen te rug. EDEN OOK NAAR GRIEKENLAND EN TURKIJE? Volgens een bericht van „Svenska Mor- genbladet" uit Londen verwacht men in de Engelsche hoofdstad, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden zich van Cairo ook naar Griekenland en Turkije zal begeven. DE SCHADE AAN HET SUEZKANAAL. Het te Cairo verschijnende blad „Al Aliram" publiceert bijzonderheden over de schade, welke het Duitsche luchtwapen in het Suezkaanaal heeft aangericht. Hieruit blijkt, dat men er nog steeds niet in ge slaagd is de aangerichte schade te herstel len. Ooggetuigen, die uit Port Said in Cai ro zijn aangekomen, deelen mede, dat sinds 5 Februari het geheele scheepvaart verkeer door het Suezkaal stil ligt. Sinds twee weken probeeren de Britsche autori teiten tevergeefs de twee gezonken sche pen uit de vaargeul weg te halen. Kroonprins Gustaat Adolf van Zweden bracht dezer dagen een otfideel bezoek aan de tentoonstelling van het werk van den Finschen bee'dhouwer Aaltonen, welke te Stock holm gehouden wordt (Foto Weltbild) ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT Het 261ste Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Onze formaties bomemnwerpers hebben verscheidene malen met goed ge volg een der vijandelijke vlootbases aange vallen. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika van het landfront niets belangrijks te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps heben aanvallen in duikvlucht ondernomen op schepen, welke in een der havens van Cyrenaica lagen. Een schip werd door bommen van zwaar en middelzwaar kaliber getroffen. Op den 21en overdag hebben Duitsche vliegtuigen één der vliegtuigbases en één der havens van den vijand hevig gebombardeerd. Bo vendien hebben zij troepencolonens doel treffend met mitrail'eurvuur bestookt. In Oost-Afrika is in het gebied van Cam- ceua (Erythrea) een vijandelijke aanval af geslagen. In het gebied van de beneden- Djoeba is op een gemotoriseerde colonne, die getracht had, onze stellingen te Tar- ba te naderen, een tegenaanval onderno men, door een onzer bataljons Amhara, waardoor de vijand gedwongen was, zich met gevoelige verliezen terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats je in Godjam gebombardeerd zonder be langrijke schade aan te richten. Een vijan delijk vliegtuig is door het afweergeschut neergehaald. In het gebied van de beneden- Djoeba is nog een vliegtuig door onze ja gers neergeschoten. Tijdens een luchtaanval op Massaoea heeft het afweergeschut twee Britsche vliegtuigen neergehaald. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot onder bevel van korvettenkapi- tein Riccardo Boris een vijandelijk tank schip van 6.500 ton getorpedeerd en tot Buitenlandsche Berichten BOTSINGEN IN PÜEBTOBICO. Volgens een bericht uit San Juan op Puertorico is het in het marineluchtstation aldaar tot botsirgen gekomen tusschen ver scheidene honderden inheemsche arbeiders en leden van de Amerikaansche marine. De oorzaak is niet volkomen opgehelderd. Associated Press beweert, dat de arbeiders met steenen optraden tegen de militaire posten. DE TOESTAND VAN OUD-KONING ALFONSO Zondagavond is omtrent den gezondheids toestand van ex-koning Alfonso van Span je een bulletin uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat hoewel zijn toestand ern stig blijft, hij niet meer zeer verontrustend is. Het gevaar voor een ophanden zijnde eris:s is minder geworden. De patiënt is volkomen helder. Hij heeft b.v. een gesprek kunnen voeren met den koning-keizer en de koningin-keizerin die hem Zaterdagavond een bezoek brachten. Eiken ochtend ontvangt A'ionso de H. CVmmunie, maar het H. Oliesel is hem nog niet toegediend, omdat men het ergste nog niei vreest. Üit deze berichten blijkt dus, dat de me- dedeeling van United Press, opgenomen in een paar Nederlandsche Zondagochtend bladen, omtrent het overlijden van den ex-koning onjuist is geweest. JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een driemotorig vliegtuig van de Joego slavische marine is Vrijdag boven Bratsj in de Dalmatische Zee omlaag gestort. Van de uit vier personen bestaande bemanning hebben drie den dood gevonden. De waar nemer wist zich met een valscherm in vei ligheid te brengen. 50.000 BOOMEN IN VIGO ONTWORTELD. Door den orkaan der laatste dagen zijn in de provincie Vigo 50.000 boomen ontwor teld. De materieele schade aan licht- en te lefoon-leidingen is nog niet te overzien, daar honderden kilometers leidingen ge broken en vernield zijn. Vraag: W. L. te N. inzake loonuitkee- ring zieke dagdienstbode. Antwoord: De wet zegt: gedurende een betrekkelijk korten tijd. Ons lijkt 14 dagen voldoende. Waar eens het stat-on Weesperpaort te Amsterdam «tond, l« men nu druk beng met den arbeid voor den bouw van het nieuwe stadsgedeelte, dat er verrijzen zal. - Met het grondwerk is een aanvang gemaakt (Foto °ax Holland) I

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5