OMGEVING Uit het Verre Oosten BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 0E MYSTIEK VAN DE DAAD Dr. M. Smits van Waesberghe S.J. De geest van Sint Ignatius in zijn orde. Uitgeverij het Spectrum, Utrecht. Theodore Maynard. Franciscus Xaverius. Onder de banier van Christus, Nederlandsch van Henri Bruning. Uitgeverij het Spectrum, Utrecht. Op 27 September 1940 herdacht de Orde der Jezuieten (of de Sociëteit van Jezus of, zooals de ridder-officier Ignatius ze zoo treffend soldatesk betitelde de „Compa- nia", de Compagnie) den dag, waarop vierhonderd jaren tevoren paus Paulus III door een officieele bulle bestaansrecht en ontwikkelingsmogelijkheid schonk aan de kleine groep eenvoudige maar bezielde en vastberaden mannen, die Ignatius aan de Parijsche universiteit rond zich verzameld had. Daarmee begon de officieele loopbaan van een stichting, die voor de Kerk van Jezus van onberekenbaar groot nut ge weest is. Een intelligent Fransch schrijver (ik weet zelf niet meer, of het George Go; vau of Pierre de la Gorce was) heeft dé Kerkgeschiedenis van de laatste eeuwen eens raak geteekend in deze woorden: ,,In de Middeleeuwen was de Kerk Bene dictijn, nu is ze Jezuiet". Zoo'n generali- seerende uitspraak loopt natuurlijk altijd gevaar, overdreven te zijn: voor wie ze goed verstaat ligt er ook een diepzinnige waarheid in uitgedrukt: het is onmisken baar, dat de Jezuieten op het kerkelijk le ven van de laatste eeuwen een uitgespro- stempel drukten. En men moet er daaibij diep van overtuigd zijn, dat dit stempel in zijn wezenlijke elementen door Sint Ig natius zelf aan de Sociëteit was meegege ven. Hij was ongetwijfeld een instrument van goddelijke werking. God wilde zich in ieder geval van hem bedienen, om in zijn Kerk een zeer bijzondere stichting in het leven te roepen. En Ignatius wist de geest van zijn markante persoonlijkheid zoo krachtig aan zijn stichting over te dra gen, dat men deze stichting inderdaad als zijn stichting kan, beschouwen. Juist daar om was het zoo juist gezien van dr. Smits van Waesberghe, bij gelegenheid van dit eeuwfeest een boek in 't licht te geven, dat ons „de geest van Sint Ignatius in zijn orde" voor oogen voert. De groote verdienste van dit boek is m.l. vooral, dat het ons de mystieke oorsprong van deze machtige, vruchtbare orde doet kennen. We zijn zóó gewoon de Jezuieten als de bij uitstek practische werkers te be schouwen, dat we meestal geheel voorbij zien, dat de haast fabelachtige werkzaam-* heid van de Sociëteit (men raadplege daaromtrent eens het imposante Jezuieten- lection van Koch) uit een zeer intense mystieke bezieling geboren werd, uit een onweerstaanbaar aandrijven van den Geest, een brand van Liefde. „Ignatius is en blijft de mysticus, zegt de schrijver, die door zijn mystieke ervaring en verlichting aan zijn misschien abstract lijkende idees en gedachten geest en leven gaf, ze aan de werkelijkheid wist te toetsen en aan te passen en in het volle leven te plaatsen; die bovendien met onweerstaanbare kracht wist te bereiken, dat zijn beginselen ook voor een anderen geest en leven wer den". (pag. 289). Hier zien we Ignatius ge teekend naar zijn innerlijke structuur en methode. En daarbij komt wel heel bij zonder naar voren, dat de Mystiek van Ignatius bovenal een Mystiek van de daad was. En dat niet alleen in den zin, waarin men heel de Christelijke mystiek een mystiek van de daad kan noemen. De Christelijke mystiek onderscheidt zich van al de diepzinnige vormen van mystiek, die het Oosten heeft voortgebracht door haar dynamisch karakter. Dat wil zeggen, dat zij den geheelen mensch in beweging brengt. De Oostersche mystiek is veelal beschouwings-mystiek. Zij voert tot wazige droom en en inertie, tot lou- VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft in een uit voerige uiteenzetting voor de Japansche pers zooals gemeld verklaard, dat hij geen speciale boodschap met het aanbod eener vredesbemiddeling aan Eden heeft gericht, doch dat hij in een mededeeling uitsluitend vrijmoedig zijn standpunt be paald heeft ten aanzien van kwesties, die verband houden met den algemeenen toe stand in de Zuidzee en met de onderhan delingen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Voorts verklaarde de minister, dat er teekenen zijn, die er op wijzen dat de Ver. Staten, Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederlandse fa- In dië, in Washington onderhandeld hebben over een „gemeenschappelijke verdediging van den Stillen Oceaan". Dit is des te onbegrijpelijker, aangezien Japan niets ondernomen heeft wat Engeland, resp. Amerika in den Stillen Oceaan kan verontrusten. Matsoeoka betoogde verder, dat Enge land en de Ver. Staten voorzichtiger met hun propaganda moeten zijn en vooral niet de met wederzijdsch goedvinden geschiede landing van Japansche troepen in Fransch Indo-China tendentieus interpreteeren. Japan heeft zich in Fransch Indo-China ge houden aan de met Hanoi gesloten over eenkomsten. tere passiviteit. De Christelijke Mys tiek kent als haar diepste kenmerk de Liefde. Zij stuwt de menschen naar God en zij drijft ze innerlijk aan, te werken voor het Godsrijk. Ook de Christe lijke mystiek kent de schouwing en de extase, maar ziet die steeds als uitgangs punten van een unio mystica, een gloeien de vereeniging in Liefde. En deze Liefde voert natuurnoodzakelijk tot daden. Zelfs Meester Eckehart, wel de sterkst gepro nonceerde voorstander van beschouwings mystiek, heeft ergens gezegd, dat het ge ven van een kom soep aan de armen meer te beteekenen had, dan de hoogste mystie ke extase. Zoo drijft alle Christelijke mystiek tot daden aan. Het bijzondere echter van Sint Igna tius was waarschijnlijk, dat hij in de daad zelf een mystiek element onderkende. De daad zag hij als de concretiseering van God's wil onder invloed van de genade. Zoodat dus in de daad iets goddelyks zichtbaar werd, iets goddelijks zich open baarde. Zoodat dus heel de orde van het doen goddelijke glans kreeg en goddelijke waarde. De beschouwing van God's heer lijkheid kan den Christen met weerga- looze zaligheid vervullen: in het stellen van de goede daad wordt hij het actieve medebeginsel waardoor God zijn plan met de menschen in vervulling doet gaan. Vandaar de heel bijzondere plaats, die de gehoorzaamheid in het systeem van Sint Ignatius inneemt. Dr. Smits van Waesberghe noemt de gehoorzaamheid, zcoals die door den H. Ordestichter ver langd wordt, een „sacramenteele gehoor zaamheid" en hiermee heeft hij een zeer gelukkigen term gevonden. Een sacrament is immers iets zichtbaars, waarin iets on zichtbaars tot uitdrukking komt. Zóó is het ook met de gehoorzaamheid. Zij is niet van deze concrete, zichtbare mensch. Want deze mensch is instrument van God, het instrument waardoor God zijn bevelen kenbaar maakt. Daarom verbindt de ge hoorzaamheid ons in tweede instantie met God zelf. Het gevolg hiervan is, dat alles in het leven, ook het kleinste, het meest onbeduidende, een diepere achtergrond krijgt. Want alles kan een middel zijn in de hand van God, zoodra het door de „hei lige" gehoorzaamheid in de goddelijke or de getrokken wordt. En hieruit begrijpen we ook weer de bij zondere zorg, die Ignatius aan de gescha pen middelen wijdde. Want wie de dingen beschouwt vanuit dit licht, moet wel tot het inzicht komen, dat niets onbegrijpelijk is, omdat alles bruikbaar materiaal vormt om de bovennatuurlijke orde op aarde te verwerkelijken. Dat zijn enkele gedachten, die bij de le zing van dit smaakvol verzorgde boek op kwamen. Bleef het een theoretische be schouwing over het ideaal van den Jezuiet, een ander boek gaf ons bijna tegelijkertijd een beeld van wat het echte Jezuieten- leven in de werkelijkheid is. Dat ge schiedde in de boeiende biografie van Sint Franciscus Xaverius van de hand van Theodore Maynard, door Henri Bruning in voortreffelijk Nederlandsch vertaald. Een levend relaas van een veelbewogen leven, dat zich van de grandezza van een Bas- kisch hidalgo naar de verrukkelijke een voud van een vurig Apostel beweegt, zon der ooit de grandezza, de fijnzininge dis tinctie geheel te verliezen. „Deze man van de daad was een der grootste mystici", zegt de schrijver. We voegen er gaarne bij, dat weinige Jezuieten de mystiek van de daad zoo zonder zich zelf te sparen be oefend hebben als deze geweldige zoon van Ignatius, dien men wel eens Zijn „grootste wonder" genoemd heeft. Het deed mij bijzonder genoegen, dat juist Bruning de taak op zich nam, het boek te vertalen. Hij heeft wel eens min der prettige dingen aan het adres der Je zuieten gezegd, dingen, die m.i. allerminst juist waren. Hij had moeilijk een fijner geste kunnen bedenken dan de vertaling van dit boek voor een mannelijk, groot moedig excuus. Want na Sint Ignatius zelf is er wellicht geen enkele figuur geweest in de geheele Orde, die zóó als Franciscus Xaverius met den geest van den Vader be zield was. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Gevraagd naar den inhoud van de nota's welke tusschen Japan en Engeland zijn ge wisseld, antwoordde Matsoeoka, hierover zonder toestemming van Engeland niets te kunnen publiceeren. Nu echter de onder staatssecretaris Butler reeds in het parle ment van een beweerde boodschap gewag gemaakt heeft, wil hij het volgende zeggen De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft tegenover den Japanscben ambassadeur beweerd, dat door Japans be middeling in het conflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China de algemeene toe stand in de Zuidzee is verscherpt Ik, aldus Matsoeoka, heb hierop terstond de Engel- sche voorstelling rechtgezet, doch ik heb geen boodschap of iets van dien aard ge zonden. Ik heb uitsluitend, verwijzende naar de door mij onderstreepte vreedzame bedoelingen van Japan, mijn meening ge uit over kwesties van den wereldvrede. Na drukkelijk zou ik willen vastellen, dat in mijn antwoord aan Eden niets staat, wat als een bemiddelingsaanbod in den Euro- peeschen oorlog kan worden uitgelegd. Ik geloof ook niet, dat Eden een dergelijke misvatting heeft begaan. Ik zou hieraan willen toevoegen, dat ik voor het verzenden van mijn antwoord aan Eden maatregelen genomen heb om elk misverstand of elke verkeerde opvat ting te voorkomen, die het zou kunnen doen voorkomen alsof wij een dergelijken stap met instemming van Duitsc'nland zou den hebben ondernomen. VERTREK VAN ENGELSCHEN UIT THAILAND Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft de Engelsche vereeniging in Thailand be sloten, dat alle Engelschen met uitzonde- USSE Schooltandverzorging. Aan het rap port van den schooltandarts, W. A. Simo- nis, is ontleend: Mede dank zij het geduld en den tijd, die de schoolarts Zij er veld zich hiervoor gaf kregen vele moeder, waar mede hij meer contact heeft dan de school tandarts, een beteren kijk op de bedoeling en de noodzakelijkheid van de schooltand- heelkunde, zoodat het ook aan hem te dan ken is, dat vele kinderen nu regelmatig een goede gebitsverzorging krijgen. Een zeer groot bezwaar voor latere in schrijving is en blijft het feit, dat verschil lende kiezen al zoo slecht geworden zijn, dat ze eerst buiten de school-tandver- zorging om in orde gemaakt moeten wor den, voordat er sprake kan zyn van gere gelde verzorging in klasseverband. Twee kinderen brachten mondeling de boodschap mee, dat ze niet meer mochten meedoen van moeder. Herhaaldelijk vernam de schooltandarts, dat een kind van zijn moeder niet mocht tandenpoetsen of dat moeder het niet noo- dig vond, dat het-kind een tandenborstel kreeg. Op 100 pet. medewerkirg van de ouders kon de schooltandarts, wat de mondreiniging betreft, niet altijd rekenen, aangezien heel veel kinderen schijnbaar alleen door den school-tandarts en de on derwijzers en onderwijzeressen worden aangespoord tot goede mondverzorging. Drie kinderen zijn verhuisd en 1 ging naar kostschool; 1 mocht niet meer mee doen, zoodat van de 165 kinderen, die het vorig jaar ingeschreven waren, er 160 overbleven. In de 2e klasse zijn er 8 bij gekomen. In de le klasse zijn er nieuw in geschreven 157. Tezamen met 12 ingeschreven zitten-bJij- vers behandelde de schooltandarts dus in de le klasse 147 12 2 157 (2 zijn kort daarop er af gegaan). In de 2e klasse 160 8 12 156 kin deren. Tezamen dus 313 kinderen. Het to taal aantal leerlingen der le klasse is 249. Hiervan zijn dus thans ingeschreven 157 kinderen. Van de 313 kinderen werden na eerste controle behandeld: 186 kinderen met 249 vullingen en 65 extracties. Na 2e controle: 178 kinderen met 301 vullingen en 31 extracties. Dus totaal: 550 vullingen en 96 extracties bij 364 kinderen. Zeer zeker een respectabel aantal. Geboren: Hendricus Antonius, zoon van F. Verdijk en C. Halfschepel. G e t r o u w d: H. C. Schulte, uit Voor hout en J. A. Leijten. Overleden: Jan Karl Rothweiier, 5 jaren. Johannes Anthonius Boon, 20 mdn. Gerritje Struik, 68 jaar, echtg. van J. Zwetsloot. Theodora van den Berg, 77 jaar, wed. van J. P. Tempel. Lodewijk de Vries, 89 jaar, wed. van M. Broekhuizen. Anthonie Hageman, 58 jaar, echtg. van E. de Zeeuw. Jan Blan ken, 3 mdn. Marijtje Hulsbos, 71 jaar, wed. van M. van Nieuwkoop. Gevestig d: C. A. Rijgersberg, uit Haarlemmermeer. C. A. Smallegange, uit Haarlem. A. Steinmeier uit Duitsch- land. Vertrokken: A. A. Schakenbos naar Bennebroek. G. C. Bejjk, naar Heeze. M. P. van Zonneveld, naar Noordwjjk. N. C. Hogenes naar Swalmen-Boekoel. J. H. van Gessel, naar Druten. J. Hoo- gervorst, naar Monster. G. J. Kramer, naar Alkmaar. P. Th. Seijsener, naar Alphen aan den Rijn. E. de Kwaasteniet naar Noord wij kerhout. J. Haantjes naar Valkenburg. LEJDSCHENDAM Uitbreidingsplan. Aan belanghebben den zij medegedeeld, dat het besluit van den gemeenteraad tot vaststelling van het ontwerp van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdeelen ter plaatse van het perceel Westvlietweg 100 met bijbehoorende ontwerpbebouwingsver- ordening en gewaarmerkte kaart voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage is gelegd iederen werkdag van 9.3012.30 uur, vanaf 22 Februari tot en met 22 Maart 1941. Schade-enquète-commissie. De burge meester van Leidschendam brengt ter al gemeene kenis, dat een schade-enkuête- commissie is ingesteld, welke tot taak heeft van voorlichting te dienen ten aanzien van het verleenen van schadeloosstelingen aan militairen, die gedurende de oorlogsdagen te velde eigendommen, welke zij in hun n obilisatiestandplaats bij zich hadden, ver loren hebben. De commissie zetelt te Den Haag, Javastraat 4. Militairen van land- en zeemacht, die meen en op schadeloosstelling aanspraak te kunnen maken, dienen zich, bij voorkeur voor 1 Maart 1941, schriftelijk tot den se cretaris van genoemde commissie te wen den met verzoek om toezending van een aangifteformulier. K J. M. V. Maandag a.s. zal de K. J. M. V. „St. Albertus Magnus" in haar ho ring van die, welke met speciale opdrach ten belast zijn, Thailand binnen twee maan den moeten verlaten. HET SCHEEPVAARTVERKEER TUSSCHEN JAPAN EN AUSTKAILë Naar uit Kobe gemeld wordt, zal het scheepvaartverkeer tusschen Japan en Australië thans nog slechts onderhouden worden door Japansche scheepvaartmaat schappijen, aangezien de Britsche en Australische reederijen het verkeer tus schen Sidney en Kobe te Hongkong heb ben gestaakt. me aan de Damstraat de jaarlijksche Vas tenavondviering organiseeren. Het be looft een amusante avond te worden, zoo dat alle leden ook verwacht worden. Er in geloopen. Het schijnt een winst gevend zaakje te zijn het frauduleus slach ten van varkens, enz. Ondanks de vele ri sico's daaraan verbonden leest men dage lijks van inbeslagnemingen en procesver baals. Woensdag was een landbouwer aan het Oosteinde de man die aan het korste eindje trok. De gemeente-veldwachter Pau wels had bTijkbaar een vermpeden, hij kwam, zag en vond drie geslachte varkens en een dito kalf. Het vleesch van de 4 die ren werd in beslag genomen en naar Den Haag vervoerd. Tegen den veehouder is proces-verbaal opgemaakt. NOORDWIJK Bloemtentoonstelling. Morgen en Maandag zal in de gebouwen van de N.V. Konijnenburg en Mark aan den Offemweg de tentoonstelling gehouden worden van de Hukasch, uitgaande van de K.J.C., St. Josephgezellen en Kath. 'Volksbond, Vele vrije inzendingen zullen ook deze tentoonstelling versieren onder anderen een groote collectie zaailingen van den N.V. Konijnenburg en Mark. Dus niet alléén de liefhebbers, doch ook de vakman, zal daar wat van zijn gading weten te vinden. NOORDWIJKERHOUT Middenstand. In hotel-restaurant van der Geest hield de R. K. Middenstandsver- eeniging alhier een gezelligen avond voor de leden met hun dames. Reeds om half zeven opende de voorzitter, de heer D. de Vroomen, de bijeenkomst en sprak een hartc-lijk woord van welkom tot de aanwe zigen. Andere jaren, aldus de voorzitter, hadden we altijd een feestavond, doch we gens de tijdsomstandigheden ging dit van 't jaar niet, daarom zullen we er maar een gezelligen avond van maken met wat mu ziek, kaarten en andere vermakelijkheden. Na allen een plezierigen avond toege- wenscht te hebben vroeg de voorzitter of de geestelijk adviseur zijn toegezegde pro pagandistische toespraak wilde houden, waaraan door den geestelijk adviseur werd voldaan. Hij sprak over katholieke actie en katholieke middenstandsorganisatie en liet goed uitkomen hoe het moderne ge meenschapsleven is gedesorganiseerd. Na dit propagandistisch woord, waarvoor de voorzitter namens de vergadering bedank te, werd de avond door de talrijk aanwe zigen zeer gezellig doorgebracht. Jammer dat het zoo vlug 11 uur was en het feest ten einde was. De werkloosheid. De werkloosheid is alhier gelukkig aan het verminderen, reeds zijn 40 werkloozen wederom in het vrije bedrijf werkzaam. 100 personen zijn bij verschillende werkverschaffingsplannen te werk gesteld. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het liep in den afge- loopen week vrij goed in den handel der getrokken bolbloemen, niettegenstaande de aanvoer groot was. Voor sommige soorten werd zelf een besten prijs besteed. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Goudvink 30—33. Geile Prins 24—29, Murillo 24—27. Peach Blossom 2733, Mr. Tubergen 28 32, Theeroos 2630, King of the Yellow 1721, Albino 3842, Telescopium 3640, Courone d'Or 2530, Victoria d'Olivierre 2630, El Toreador 2730, Krelage 2326, Fred. Moore 1619, Diadeem 1821, Ze nith 2326, Kzizerskroon 3742, Vuur baak 4043, Corona 3337, Oranje Nas sau 3842, Mr. v. d. Hoeff 3337, Edith Eddy 3640, Crown Imperial 3033, La Matalas 1619, Golden Harvest 3742, Rijzende Zon 35—38, Zen ober 2327, Le Notre 2428, Bartigon 4246, Generaal de Wet 3036, Tournesol 2225, Golden King 29—32, Witte Valk 23—26, La Reine 16— 20, La Reine Max 2124, Brillant Star 20 23, Fabiola 2225, Allard Tierson 1720, Rose Copland 26—32, William Copland 24 28, Prins van Oostenrijk 2225, Sonja 15—23. Narcissen: Poeticus ornatius 912, Glo ry 1417, Early Surprise 811, Golden Spur 1012, King Alfred 17—21, Victoria 1417, Laurens Koster 1316, Poetaz Pier- HEFT UW OOGEN OMHOOG. Uit den Profeet Isaias, hfdst. 51. v. 68. Zoo spreekt de Heer: Heft uw oogen omhoog naar den hemel, En blikt naar de aarde omlaag: De hemel zal in rook vervliegen, De aarde slijten als een kleed, En die er op wonen Zullen sterven als muggen. Maar Mijn heil zal duren voor eeuwig, Mijn gerechtigheid zal nimmer vergaan. Hoort dan naar Mij, die de gerechtigheid kent, Volk, dat Mijn wet bewaart in zijn hart: Weest niet bedrukt voor de hoon van menschen, Niet beducht voor hun smaad. Want de mot vreet ze weg als een, kleed, De mot verteert ze als wol; Maar Mijn gerechtigheid zal duren voor eeuwig Mijn heil-van geslacht tot geslacht! son 151-8. Hyacinthens per 100: Bismarck 5.60 7.20, Lieber 3.003.30, L'innocence 5.30 9.00, Electra 3.103.50, Dames 4.80 5.20, Pink Pearl 3.304.90, Gerribaldi 3.80—5.40, Gertrude f 4.10—5.50. Crocussen per 100: Geel 0.500.80, Paars 0.801.20, Convalaria 2.202.70. SASSENHEIM Huisbroeitentoonstelling Engelschebrug. De Kruisvaart van de parochie de H. Engelbewaarders houdt haar jaarlijksche huisbroei-tentoonstelling van Zaterdag tot Maandag. De opening geschiedt heden 4 uur. De tentoonstelling is geopend vandaag tot 10 uur. Zondag van half 2 tot 10 uur en Maandag van 610 uur. Maandagavond half negen sluiting en uitreiking der prij zen. UITHOORN Ge b o r e n Petrus Gerard us Maria, zoon van Adrianus Joseph us Kooijman en So phia Maria Verhoef. Lijsje WilheLmina, dochter van Willem van de Ruit en Wil- helmina Rekelhof. Gehuwd: Jozef Leo van Zeijl, wonen de te Alphen aan den Rijn en Jacoba An na Vaneman. Overleden: Johannes Schinkel, we duwnaar van Anna Maria van Drimmelen, 75 jaar, (te Boskoop). Gerardus van der Post, echtg. van Maria Pieterse, 70 jaar. VOORSCHOTEN 25-Jarig politiejubileum chef-veldwachter Op 1 Maart a.s. is de heer S. van der Meer 25 jaar bij de politie. Zijn loopbaan ving aan te Monster. Hij ging vervolgens naar Loosduinen en kwam 1 April 1921 als veldwachter te Voorschoten niettegenstaan de hem verzocht was te Loosduinen te blij ven, met het vooruitzicht aldaar chef te worden. 1 Januari 1924 werd de heer S. v. d. Meer benoemd tot chef van politie al hier. De dag van 1 Maart a.s. zal voor chef van der Meer niet onopgemerkt voorbij gaan. Geboren: Neeltje Gijsberta, dochter van G. Buitelaar en N. Vreugdenhil. Cornelia Anna Maria, dochter van J. H. Koot, en M. A. G. van Mil. Overleden: George Frederik Bu- ningfa, 73 jaar, echtg. van Willemina Eli sabeth Nobel. Grietje van den Dungen, 61 jaar, zonder beroep, eohtg. van Samuel van Es. Gevestigd: J. Stam, van Nieuw- Helvoet. J. Ligtenmoet, van Ermelo. G. M. Treling, van Leiden. J. de Joode, van Amsterdam. J. Bregman, van Oegst- geest. T. Beukenholdt, van Voorburg. T. C. Demeijer, van Oegstgeest. Wed. M. Demijer, geb. v. d. Meer, van Oegst geest. Vertrokken: J. H. Rutten naar Ottersum (Milsbeek). D. J. Brouwer, naar Sneek. L. Brouwer, naar Haarlem. A. J. H. M. Geeraeds, naar Bilthoven. J. A. Hogendoorn, naar Velsen. S. Hoekstra, naar 's-Gravenhage' S. M. Verbeek, naar Leiden. Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lldo: De hemel op aarde. (Heinz Rühmann). Komisch lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd Trianon: Jud Süss (Heinrich George, Werner Kraus). Near de roman van Lion Feuchtwanger lederen avond 3 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur rnatinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: De keizer van Cali- fornië (Louis Tren- ker). Avontuurlijk Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. Iederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Casino: Alles voor de firma (Johan Kaart). Komisch. Iederen avond 8 u. Zondag van 2—7 uur lederen werkdag 2 'iur matinée. Goedgekeurd Luxor: Bel'amL Ontraden

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6