Kis: CUmaaCCeti aan hoi Shütó^he Cuchtiaapea De Fransche crisis Japans bemidde lingsaanbod Uit het Verre Oosten PAUZE VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 SCHEEPSTONNAGE WELKE VERLOREN GING LONDENS HAVENWERKEN GETROFFEN. Als aanvulling op het weermachtsbe richt van Donderdag verneemt het D.N.B. nog het volgende: De Britsche luchtafweer heeft, evenals in de afgeloopen dagen, ook op 19 Fe bruari geen succes gehad in den strijd te gen het vliegen overdag van Duitsche ge vechtsvliegtuigen boven een uitgestrekt gebied. In de Midlands werden verschei dene vliegvelden met bommen bestookt en een aantal treffers op startbanen en tus- schen hangars waargenomen. Op den grond staande vliegtuigen en schuilplaatsen wer den in duikvlucht met machinegeweervuur beschoten. Op het eiland Wight werden de haveninstallaties van Shanklin, te Fra serburgh in Schotland een wapenfabriek aangevallen. Onmiddellijk na den bomin slag stegen uit de werkplaatsen groote vuurzuilen omhoog. Een aantal fabrieks hallen werd totaal vernield, zoodat de productie van deze wapenfabriek voor langen tijd stii iigt. Evenals op den vori- gen dag waren de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen ook op 19 Februari gericht tegen spoorweginstallaties. Op den spoorweg van .York naar Thirsk werden de rails door bommen vernield en een rij dende goederentrein in brand geworpen. Op het station Louth werden het empla cement, de locomotiefloodsen en stations gebouwen door treffers vernield. Nachtelijke aanvallen van Duitsche ge- vechtsafdeelingen waren gericht tegen Londen en belangrijke havens aan de Zuidoost-, Zuid- en Westkust van Enge land. Machtige vuurzuilen gaven een beeld van de uitwerking van het bombardement op de dokinstallaties van Londen. Ook in 'de groote West-Engelsche haven Swansea aan het kanaal van Bristol werd de vuur gloed van vier groote branden en een aan tal kleine branden waargenomen. In Ply mouth en Chatham werden voor den oor log belangrijke doelen getroffen. Vliegtuigen van de in het Middelland- sche Zeegebied opereerende Duitsche luchtmacht richtten gisteren hun aanval len weer met succes op Britsche schepen in de haven van Benghazi. Een transport schip vol troepen van 8000 ton werd twee keer achterscheeps getroffen. Een ander schip van ongeveer 8000 ton kreeg even eens treffers op het achterschip §n dicht bij de verschansing. Verschillende bommen kwamen vlak voor de boek van een krui per tot ontploffing. 33.500 TON OP ééN DAG. Zeven Engelsche schepen met een to tale tonnage van 33.500 brt. zijn alleen gis- teren al zoo zwaar beschadigd door Duit sche gevechtsvliegtuigen, dat men hun al geheel verlies rekening gehouden moet worden. Dit blijkt uit de gemelde afzon derlijke successen, die Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren in de naast en ruime re omgeving van de Britsche eilanden heb ben behaald. OPSTOPPING VAN SCHEPEN IN SUEZKANAAL. De door Duitsche verkenningsvliegtui gen gemelde versperring van het Suezka- naal door twee tot zinken gebrachte vrachtschepen wordt door het vooraan staande Arabische blad van Caïro, „Al Ahram", bevestigd. Dit blad meldt, dat het scheepvaartver keer in het Suezkanaal sedert 5 Februari volkomen is stilgelegd. Sedert twaalf da gen trachten de Britsche scheepvaartauto riteiten de gezonken schepen twee transportschepen onderscheidenlijk van 10.000 en 6.000 b.r.t. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusver echter zonder suc ces. De reeds veertien dagen durende ver sperring van het Suezkanaal, zoo verklaart men in welingelichte kringen te Berlijn, beteekent een harde slag voor de Britsche oorlogvoering in de Middellandsche Zee. Voor de twee versperringen is reeds een opstopping van schepen. Aangezien de ra vitailleering van het Britsche leger in Noord-Afrika een dringende zaak is, zou den, de Engelschen, indien de versperring van het kanaal nog lang zou duren, ge dwongen zijn, hun transporten via de Straat van Gibraltar door de Middelland sche Zee te leiden, waar zij de gevaren zone der Duitsch-Italiaansche luchtmacht moeten jpasseeren. EVACUATIE IN EIRE. Volgend berichten uit Dublin geeft de bevolking van de Iersche hoofdstad in toe nemende mate gehoor aan de aansporing tot vrijwillige inschrijving voor de eva cuatie van vrouwen en kinderen. Meer dan 50 procent van de 70.000 kinderen van het eerste evacuatieplan is reeds ingeschreven. De Valera heeft in een toespraak voor de Iersche radio verklaard, waarom de regee ring dit plan bevorderd heeft. Hij zeide: Zou het ongeluk willen, dat de oorlog ook ons bereikt, da nzou tegelijk met de eer ste aanvalshandeling tegen ons in een an der deel des lands, een luchtaanval op on ze hoofdstad worden ondernomen. De vermindering van het aantal vrouwen en kinderen zou ook een vermindering der slachtoffers als gevolg van een luchtaan val op Dublin beteekenen, daar te Dublin niet voldoende diepe schuilkelders ge bouwd kunnen worden. De „Irish Press" wijst erop, dat in de voorbereidingen voor de evacuatie niets verontrustends is gelegen. Zy zijn in overeenstemming met het feit, dat Ierland zich bewust is van den ernstigen toestand, waarin het zonder twijfel verkeert Dat het reeds 17 maanden voor den oorlog ge spaard is gebleven, biedt geen garantie, dat het hem ook tot het einde toe zal kun nen ontgaan. De strijd wordt voortdurend feller en het moet op alle mogelijkheden voorbereid zijn. DARLAN TE VICHY TERUG De Fransche vice-president, admiraal Darlan, is gistermiddag om zes 'uur uit Parijs te Vichy teruggekeerd. Hij begaf zich onverwijld naar maarschalk Pétain om dezen van het resultaat van zijn besprekin gen te verwittigen. In politieke kringen te Vichy waren nog geen inlichtingen omtrent doel en resultaat van de reis te verkrijgen. Men neemt aan, dat Darlan zonder nauwkeurig omlijnde opdracht naar Parijs is gereisd en men heeft ook na zijn terugkeer den indruk, dat hij geen welomlijnde resultaten heeft mee gebracht. In de onmiddellijke omgeving van den admiraal werd gisteravond verklaard, dat omtrent Darlans reis naar Parijs'noch een officieus communiqué, noch een officieus commentaar is gepubliceerd. Men kan slechts zeggen, dat admiraal Darlan am bassadeur de Brinon heeft ontmoet en dat hij ook met een aantal vakvereenigings- leiders in verbinding getreden is. Londen heeft Tokio verkeerd begrepen NIETS BEKEND VAN AANBOD AAN LONDEN In politieke kringen te Berlijn wijst men op de onjuistheid van bepaalde gissingen, welke in het bijzonder zijn verspreid door Amerikaansche nieuwsbureaux, doch ook door de Britsche propaganda. Waarschijn lijk zijn deze gissingen gegrond op een ver klaring van den Britschen onderminister Butler in het Lagerhuis, volgens welke Japan aan Engeland zijn goede diensten heeft aangeboden om de conflicten in de wereld bij te leggen. In Berlijnsche politieke kringen heeft men op grond van de berichten, waarover men daar beschikt en vooral op grond van berichten uit Japan zelf den indruk, dat Japan als onderteekenaar van het Drie- mogendhedenpact niets anders heeft gedaan dan bij monde van zijn woordvoerder op ae buitenlandsche persconferentie te Tokio nogmaals den nadruk leggen op zijn vreed zame bedoelingen. Aan de verklaringen van gezant Isjii heeft men te Londen blijk baar een grootere beteekenis toegekend dan de bedoeling van Japan was, aldus zegt men te Berlijn. Van een nota of iets derge lijks, welke Tokio naar beweerd wordt aan Londen zou hebben gericht, is in politieke kringen in de Duitsche hoofdstad niets bekend. In het Japansche Lagerhuis heeft een regeeringsvertegenwoordiger in antwoord op de vraag, of ambassadeur Nomoera in structies heeft om te informeeren naar het standpunt van Washington omtrent bereid heid van Japan om te bemiddelen, ver klaard, dat de regeering geen instructies aan Nomoera heeft gegeven. EDEN TE CAÏRO De Engelsche minister van buitenland sche zaken Eden is, naar uit Caïro gemeld wordt, in de Egyptische hoofdstad aangeko men. JAPANNERS BEZETTEN HSINGHWA Uit „Ergens in het Noorden van de pro- vinsie Kiangsoe in Midden China" wordt ge meld, dat een officieel communiqué is uit gegeven, volgens hetwelk de Japansche strijdkrachten de ommuurde stad Hsinghwa hebben bezet, waar het hoofdkwartier was gevestigd van generaal Hantetsjin, den ge deputeerden bevelhebber van Tsjoengking in de oorlogszone van Sjangtoeng en Kiangsi. Gisteren hebben de Japansche troepen een drijfjacht georganiseerd om den generaal gevangen te nemen. De gene raal bevond zich tot 19 Februari in Hsinghwa. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche expeditietroepen in Midden-China een com muniqué hebben uitgegeven, volgens het welk de troepen van generaal 'Litsjang- kiang, die van het Tsjoengkingregime is overgegaan naar de nationale regeering van Wangtsjingwei, samenwerken met de Ja pansche troepen in Kiangsoe. Er verluidt, dat een krachtig offensief is ingezet door de strijdkrachten van Litsjangkiaqg tegen de overblijfselen van het communistische nieuwe vierde leger in de streken ten Oos ten van Taihsien, nabij Koetang en Kiangyen. JAPANSCH SUCCES IN CHNA De Japansche troepen, die Dinsdag be gonnen zijn met hun operaties tegen de pas opgerichte 23ste divisie van Tsjoeng king in de gebieden ten Zuidoosten van Sjasni in de provincie Hoepoeh, hebben hun campagne gisteren met succes voltooid, naar legerautoriteiten te Hankau gemeld hebben. Als gevolg van de operaties heeft de vijand 600 dooden achtergelaten. Er zijn 51 gevangenen gemaakt en het materiaal, dat den Japanners in handen vieL omvatte twee loopgraafmortieren, zeven lichte ma chinegeweren en een groote hoeveelheid munitie. Buitenlandsche Berichten NOODLOTTIG ONGELUK IN TSJECHIë. Naar eerst thans vernomen wordt, is in den nacht van 16 op 17 Februari een vrachtauto van de Deutsch Ordnungspoli- zei bij Zlin door het weigeren der rem men verongelukt en in een rivier gestort. Hierbij zijn zestien politie-beambten om het leven gekomen. HET NOODWEER 'IN PORTUGAL. Als gevolg van het feit, dat langzamer hand de telefoonverbindingen tusschen Lis sabon en de provincie hersteld worden, krijgt men een globaal overzicht van de verwoestingen, die de'cycloon op 15 Fe bruari in Portugal heeft aangericht. Uit al le deelen van het land worden nog steeds nieuwe rampspoedige tijdingen ontvangen. Alleen in de haven van Lissabon heeft de storm 21 slachtoffers geëischt. Op het oogenblik wordt nog gezocht naar achttien zeelieden van lichters en havenbootjes, die op de havenkade te pletter geslagen zijn. Het aantal vernielde boomen in het be roemde Penapark is zoo groot, dat het park gesloten moest worden. In Evora zijn 10.000 eucalyptusboomen ontworteld. Uit Noord-Portugal komen berichten binnen, dat de bosschen in het Minho-gebied to taal vernield zijn. Men vreest hier, dat de schade aan de op zichzelf reeds geringe hoeveelheid bosch zelfs niet in twee gene raties kan worden hersteld Het aantal doo den bedraagt volgens de tot dusver ont vangen berichten veel meer dan honderd. De aangerichte materieele schade kan nog niet geraamd worden. OOK GIBRALTAR GETEISTERD. In de Straat van Gibraltar houden regen en storm aan. Vooral Gibraltar heeft zeer geleden. In de marinehaven, waar behal ve de groote oorlogsschepen een aantal kleinere schepen voor anker lag, zouden verscheidene kleine eenheden gezonken zijn. Bovendien zijn in de haven twee bar kassen met munitie gezonken, die eerst kort geleden uit Londen gekomen waren. Twee watervliegtuigen zijn tegen elkaar geslingerd en zwaar beschadigd. Ook in de Spaansche kuststeden in de nabijheid van Gibralta voral in La Linea en Algericas, zijn schepen beschadigd. DE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. De situatie van de Hongaarsche stad Kalocsa, die op drie punten door het wa ter wordt bedreigd, is zeer ernstig. De reddingswerkzaamheden worden voortge zet en drie vliegtuigen trachten het groot ste deel der menschen in het overstroomde gebied in veiligheid te brengen. De Donau- motorbooten werken bij de evacuatie mede. In de gebieden, die door den Tisza zijn overstroomd, is de toestand ernstig. AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. In Smyrna en omgeving zijn eenige he vige aardschokken gevoeld. Enkele huizen werden beschadigd. TWEE GROOTE BRANDEN TEGELIJK IN SAN FRANCISCO. Woensdagavond hebben te San Francis co twee enorme branden gewoed, die ver scheiden slachtoffers hebben geëischt. Omstreeks vier uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die in het groote Anglicaansche missiehuis in het cen trum van de stad was uitgebroken. Het vuur bedreigde 'n naast dit gebouw staand pakhuis, waarin een groote hoeveelheid zeer brandbare goederen was opgeslagen, zoodat de brandweer met groot materieel uitrukte. Nog geen kwartier later kwam bericht In de haven van Vollenhove liggen de schuiten der visschers nog werkeloos in het gebroken ijs. Het zal nog wel eenige dagen duren, voordat weder uitgevaren kan worden (Foto Pax-HolUnd) De nieuwe Duitsche gezant te Bukarest, Manfred von Killinger, verlaat het paleis, waar hij koning Michael zijn geloofsb- ieven overhandigde (Foto Weltbild) DE MAN VAN SMARTEN. Uit den Profeet Isaias, hfdst. 53 v. 16. Wie toch zou gelooven, wat óns is voorspeld, Wien is 's Heeren arm geopenbaard? Als een vormloos rijsje schiet Hij omhoog, Als een wortel uit dorstige grond; Zonder gestalte of luister, waar we naar opzien, Zonder gratie, die ons behaagt. Veracht en door de menschen verstooten, Man van smarten, met lijden bezocht: Voor wien wij ons het gelaat bedekken. Dien wij versmaden en verachten. En toch, Hij draagt ónze kwalen, En torst ónze smarten; Maar wij beschouwen Hem als een melaatsche, Geslagen, vernederd door God. Om ónze zonden wordt Hij doorboord, Om ónze misdaden wordt Hij gebroken; Op Hem rust de straf, ons ten heil, Door zijn striemen komt ons genezing. Als schapen doolden wij allen rond, En ieder van ons ging zijns weegs; Maar de Heer laat Hem ontmoeten Ons aller schuld. binnen van een tweeden brand, thans in het Grand-Hotél Doluth. Het vuur greep in dit hotel zeer snel om zich heen, zoodat een deel van het materieel, dat naar het missiehuis was uitgerukt, zoo snel mogelijk hierheen moest worden gedirigeerd. In middels was onder de hotelgasten een pa niek uitgebroken en men verdrong zich voor de uitgangen en de noodgangen en op de brandladders om een veilig heenkomen te zoeken. Hierbij vielen verscheidene uit de ramen van de vierde en vijfde verdie ping en de brandweer moest verschillende personen met behulp van vangmatten red den. Het gelukte op deze wijze 145 hotel gasten uit de vuurzee te laten ontkomen. Bij de blussching werden drie brandweer lieden gewond. Inmiddels had het vuur in het missiehuis zich tot het belendende pakhuis uitge breid, waarin zich hevige ontploffingen voordeden. Hierbij kwamen vier personen om het leven. Beide gebouwen zijn inge stort. De brandweer was het vuur pas in den loop van den nacht meester. In verband met het feit, dat kardinaal Faulhaber eedert December niet meer te Munchen gepreekt heeft, deden omtrent zijn persoon allerlei geruchten de ronde. Van bevoegde zijde wordt thans verklaard, dat kardinaal Faulhaber sedert geruimen tijd lijdende is aan een zware inwendige ziekte. Op advies van zijn doctoren heeft hij daarom sedert December 1940 rust ge nomen. Aan den raad van zijn geneeshee- ren om ter ontspanning een reis te ma ken heeft kardinaal Faulhaber aanvanke lijk geen gevolg willen geven. Inmiddels heeft de Paus aan kardinaal Faulhaber, ter lievordering van diens herstel, Castel Gan- dolfo ter beschikking gesteld. Dit pause lijk aanbod is thans door kardinaal Faul haber aanvaard. Hij is voornemens dezer dagen naar Italië te vertrekken. DE DEENSCHE VISSCHERIJ. De commissie van deskundigen, belast met het onderzoek naar de mogelijkheden tot verhooging der activiteit in de vissche- rijwereld, heeft aan de Deensche regeering een uitvoerig rapport doen toekomen, waarin vastgesteld wordt, dat Denemar ken de visscherijopbrengst met niet min der dan 150.000 ton zal dienen te verhoo- gen om in de toekomst aan de binnenland- sche vraag te kunnen voldoen en even wicht te brengen in het vleesch- en visch- verbruik, zulks mede in verband met den uitvoer van vleesch- en vischwaren. Dit beteekent, dat de Deensche visscherij niet mindei dan een verdrievoudiging harer activ'teit zal moeten ontplooien, waartoe vérstrekkende maatregelen noodig zijn met betrekkmg tot moderniseering der vloot door het inbouwen van gasgeneratoren op vissche^sch epen, door het beschikbaar steller, van moderne vaartuigen en ander materiaal, benoodigd voor de moderne vis scherij, terwijl daarnaast in veel meerdere mate dan voorheen ook viscbsoorten en vischproducten, welke tot voor kort als af val werden beschouwd, voor de consump tie geschikt dienen te worden gemaakt door deze te verwe 'ken tot voedingsstof fen. (Eropapress). CENTRALISATIE VAN DEN DEENSCHEN MELKHANDEL. Het ondéftoek van de Deensche regee ring bctrtifcr.de een centralisatie, vereen voudiging en prijsverlaging in den melk handel, in welk verband in Augustus van het vorige ;.oar besoivkingen werden be gonnen, nebben gelei.1 tot het besluit, om de geheele groothandel die Kopen 14 jen van melk voorziet, waarbij 108 firma's be trokken zijn, tot 8 firma's terug te bren gen. Het doel van deze maatregel is een prijsverlaging van den melkprijs van 51 tot 42 öre per liter, het uitschakelen van de concurrentie en het verkrijgen van standaardkwaliteiten te bewerkstelligen. (Europapress)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6