Land- en Tuinbouw fZie fronnen, die U naadig fieeft! VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BLOEMEN-EXPORT NAAK DUITSCHLAND Maximum-verkoopsprijzen vastgesteld. Een regeling, welke al een poos in de maak was, heeft thans haar beslag ge kregen: de bloemenexporteurs zijn van nu af aan verplicht de bloemen tot vastgestel de maximumprijzen te verkoopen. In het bijzonder betreft deze regeling den uitvoer naar het Groot-Duitsche Rijk. Die naar Zwitserland. Noorwegen, Zweden, het pro tectoraat Bohemen en Moravië en het gou vernement Polen is niet aan deze prijzen- bepaling gebonden. De Aalsmeersche exporteurs heoben een lijstje ontvangen, waarop de maximum verkoopsprijzen vermeld staan. Voor de seringen laat de prijs ruimte voor een be hoorlijke winst voor kweeker en exporteur voor rozen en anjelieren is dit minder het geval. Het wil ons evenwel voorkomen, dat de nu vastgestelde maximum prijzen •lechts voor een bepaalde periode gelden. Worden straks nieuwe maximumprijzen vastgesteld, dan is correctie mogelijk. Im mers periodieke wijziging van de tabel kan moeilijk uitblijven, aangezien de opbrengst der bloemen o.m. wisselt met het weer. De nieuwe regeling moet gezien worden als het brengen van een zeker evenwicht tusschen de verlangens der Nederlandsche kweekers en exporteurs en van hun Duitsche collega's. De Duitsche regeering staat in deze voor een moeilijke taak, waarvan zij zich op een alleszins rechtvaardige wijze wil kwijten. In het verleden heeft Aalsmeer over de bereidwilligheid der Duitsche re geering niet te klagen gehad. Weliswaar werd de invoer van bepaalde bloemen wel eens tijdelijk verboden, doch de deviezen- toé wij zing was steeds behoorlijk. Thans is de toewijzing voor export in waarde vervangen door een toewijzing in g e- wicht en wederom blijkt, dat de Neder landsche kweekers en exporteurs tevreden kunnen zijn. De nieuwe regeling inzake de verkoopsprijzen valt echter niet" te ver mijden, daar voorkomen moet worden, dat in Duitschland aanzienlijk goedkooper in- heemsche bloemen worden verkocht dan uit Nederland betrokken. Vermoedelijk zal het bij dezen maat regel niet blijven. Het is mogelijk, dat ook vaste inkoop prijzen zullen worden voor geschreven. „Handelsblad.'" BLOEMBOLLENVEILING WESTFRIESLAND. 1940 was een ongunstig jaar; belangrijk c xpl oi tatietekor t In de algemeene vergadering van de bloembollen veilingsvereeniging Westf ries- land te Bovenkarspel heeft de voorzitter, de heer K. Berkhout, opgemerkt, dat de in krimping van 50 pet. der beplante opper vlakte, welke het vorige seizoen in wer king trad, een groot verlies beteekent. Ve le kleine kweekers, die door dezen maat regel getroffen werden, konden de verzoe king niet weerstaan om hun restant teel- recht voor hoogen prijs te verkoopen. De ze inkrimping liet zich natuurlijk ook voe len op de veiling. De resultaten van het bloembollenvak waren over het algemeen middelmatig, vooral ook omdat de oogst bij verreweg de meesten beneden het ge wone peil bleef. Duitschland was in 1940 de grootste afnemer. Een contingent van 6 millioen mark werd voor de bloembollen toegestaan. Hiervan werd verbruikt pLm. 4 millioen voor tulpen, hyacinthen en nar cissen, terwijl de rest werd voor den uit voer van gladiolen en andere bijgoedarti kelen. Tengevolge van den geringen oogst wer den slechts twaalf tulpenveilingen gehou den,- waar werden aangevoerd 28,876,170 stuks vroege tulpen, en en verkocht 12.167.800. Aan late tulpen werden aange voerd 23,277,700 stuks en verkocht. 6.758.750, totale opbrengst 301,653. Voorts werden gehouden acht gladiolenvelingen, waar werden aangevoerd 12,746,750 stuks, welke alle werden verkocht. De opbrengst bedraagt 195,134. De totale omzet in 1940 was 501,792; surplusfonds 341,923, in to taal 843,7.15. Het ledenaantal bedraagt 2289. De uitgaven beliepen 71,942, de ont vangsten 44,646, zoodat het exploitatie tekort 27,296 bedraagt. De algemeene doorsneeprijs van plant goed, per kilo bedroeg in 1938 0.15 1/10, in 1939 0.13 6/10 en in 1940 0.2 65/100. De algemeen doorsneeprijs van leverbaar per 100 beliep in 1938 1.43, in 1939 140 6/10, in 1939 1.49 15/100 en in 1940 2.75. GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. REORGANISATIE VAN DEN NEDERL. BIOSCOOPBOND. Voorzitter benoemd. In het bestuur van den Neüerlandschen Bioscoopbond zijn eenige wijzig.ngen ge bracht, waarbij de Secretaris Genei aai van het Departement van volksvoorlichting er kunsten tot voorzitter den hee H. M. van Triet te Gouda heeft benoemd. De Secretaris-Generaal van he'. departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft bij de nieuwe beschikking overwo gen, dat de verdere reorganisatie dient te geschieden onder leiding van een voorzit ter, die geen nevenfunctie bekleedi en dus geheel vrij staat van het filmbedrijf. De heer H. M. van Triet werd 8 Maart De Raad der gemeente Leimuiden kwam gistermorgen in openbare vergadering bij een. Afwezig met kennisgeving de heeren W. Koot en J. van Ommering. Op voorstel van B .en W. worden de hee ren J. van Dam en P. Rietdijk voor dé eer ste vijf jaren, ingaande 1 Jan? 1941, weder aangewezen om voor de gemeente Leimui den zitting te hebben in l^et Algemeen Be stuur van de Stichting Drinkwaterleiding de Drie Gemeenten. Schrijven van het bestuur van dt school met den Bijbel om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van hulpmiddelen noodig voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Besloten wordt dit verzoek voor- loopig in handen te geven van B. en W. op dat deze die aangelegenheid eerst kunnen bespreken met den Inspecteur van het La ger Onderwijs. Schrijven van den Rijksdienst voor de werkverschaffing d.d. 28 Jan. 1941, waarbij medegedeeld wordt, dat met het object werkverruiming verlagen en verbeteren rietland kan worden begonnen en dat dit werk kan worden voortgezet voorloopig tot 3 Jan. 1942. De voorz. deelt mede, dat j.l. Maandag met dit werk weder is begonnen, aangezien er echter geen twintig werkloozen te Lei muiden meer waren, zijn ook arbeiders uit de gemeenten Alkemade en Rijnsaterwou- de te werk gesteld. Schrijven van het bestuui van den Kal slagerpolder te Uithoorn waarbij medege deeld wordt, dat zooals bekend is het over tollige water te Bilderdam afvloeit naar den Kalslagerpolder. In art. 15 van de keur van dien polder is een bepaling opgenomen dat het vebroden is van perceelen te Bil- derdammerbuurt, liggende buiten den Kalslagerpolder, water in dien polder af te laten. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen, dat indien een regeling met het -ge meentebestuur van Leimuiden wordt ge troffen, het nog wel mogelijk is water in dien polder af te laten. Voor het gedeelte groot ruim 86 Are zal dan echter het zelfde bedrag per H.A. aan polderlasten moeten worden betaald als wat van de in gelanden van den Kalsagerpolder wordt geheven. Dit komt sedert 1934 neer op 6.92 per jaar. Om de bewoners van Bil derdam niet te dupeeren en om te voorko men, dat door de gemeente zelf een rege ling inzake den afvoer van het water moet worden getroffen, besluit de Raad met al gemeene stemmen de voorgestelde regeling te aanvaarden. Vastgesteld worden de voorschotten van de bijzondere scholen. Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening regelende de bezoldiging van de gemeenteveldwachters zoodanig gewijzigd dat daarin wordt opgenoemd een tijdelijke salarisverhooging van 6 pet. en een tijde lijke kindertoelage van 75 per kind. Re kening moet er echter mede gehouden wor den, dat indien het gezamenlijk bruto sala ris boven 1900 komt, de tijdelijke ver hooging komt te vervallen. Voor de overige lagere ambtenaren wier bruto inkomen be neden 1900 blijft, wordt evenzoo een sala ris-verhooging toegekend van 6 pet. De kin dertoelage voor die ambtenaren, die hun volledig inkomen van de gemeente ontvan gen, wordt eveneens tijdelijk bepaald op 75 per jaar en per kind. Op voorstel van B. en W. worden nog vastgesteld een tweetal besluiten tot wijzi ging van de begrootingen dienst 1940 en 1941. Daarna volgt sluiting der vergade ring. 1890 te Reeuwijk (Z.-H.), geboren. Hij studeerde aan de Rijles H. B. S. te Gouda en aan de openbare handelsschool te Rot terdam, welke hij in 1914 na geslaagd te zijn voor het eindexamen verliet. Op 1 Au gustus 1914 werd hij gemobiliseerd bij het wapen der artillerie. Reeds in October 1915 werd hij tot reserve 2e luitenant be vorderd. Na de demobilisatie in 1918 zette de nieuwbenoemde voorzitter zijn bedrijfs economische studie voor en behaalde de acte K.XII en Q. hij vestigde zich te Gouda als accountant. De heer van Triet is be stuurslid van de Nederlandsche Unie van A<yountants, welke organisatie hij in 1938 op het internationale accountantscongres ie Berlijn vertegenwoordigde. In 1935 richtte hij mede het N.V. Film verhuurkantoor Odeon te 's Gra^enhage op. De functie van directeur, welke hij de laat ste jaren bij dit kantoor veruilde, heeft hij heden neergelegd De mobilisatie 1939-'40, alsmede de oor logsdagen in Mei, diende de heer van Triet als reserve-kapitein der veldartillerie. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 20 Febr. (D. N. B.). Het op-*" perbevel der Duitsche weermacht deelt mede „In het Zuidelijk deel der Noordzee heeft een motortorpedoboot, in weerwil van den dichten mist, twee gewapende Britsche koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Tijdens gewapende ver kenning hebben vliegtuigen gisteren ten Noorden van de Hebriden en aan de Oost en Zuid-Oostkust van Engeland convooien aangevallen en vier groote koopvaardij schepen zóó ernstig beschadigd, dat zij verloren geacht moeten worden. Bij Harwich is een torpedoboot jager ge bombardeerd en in brand gezet. Afdee- lingen gevechtsvliegers hebben met suc ces aanvallen gedaan op vliegvelden in de Midlands, havenwerken op het eiland Wight en fabrieken in Schotland. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen ge vechtsvliegers docks te Londen, Swansea, Plymouth en Chatham gebombardeerd. In de Middellandsche zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op schepen in de haven van Benghasi bom- treffers op twee groote' koopvaardijsche pen geplaatst. In den afgeloopen nacht verschenen slechts enkele vijandelijke vliegtuigen boven het bezette gebied. In de Middelland sche Zee zijn vijf vijandelijke jachtvlieg tuigen neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist." HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN#ITALIë, 20 Febr. (Stefani). in zijn weermachtsbericht no. 258 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche front geen actie van tyzondere beteekenis. In Noord-Afrika v/erd een tegenaanval ondernomen op een colonne vijandelijke gemechaniseerde strijdkrachten, welke ge tracht had onze stellingen in de oase van Cufra te naderen. De colonne werd ge dwongen met aanzienlijke verliezen terug te trekken. Onze vliegtuigen bombardeer den en beschoten met machinegeweren tal rijke gemechaniseerde strijdkrachten en vijandelijke batterijstellingen. Deze aan vallen hadden een doeltreffend resultaat. Vijf .vijandelijke jachtvliegtuigen werden neergeschoten. Andere Duitsche vliegtui gen deden in duikvlucht aanvallen op vijaddelijke schepen in de Middellandsche Zee. Twee schepen van 8000 ton en andere vaartuigen van geringe tonnage werden ge troffen met bommen van groot en middel matig kaliber. In Oost-Afrika herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen in den benedenloop van de Djouba om zich een doortocht te for- -eeren over de rivier. In de andere secto ren droeg de gevechtsactie een plaatselijk Karakter. Onze vliegtuigen vielen vijande lijke strijdmiddelen en troepen in den Noordelijken sector van Erythrea aan. Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op een van onze centra in Erytrea. Een Britsch toestel werd door ons luchtdoel geschut neergehaald. Een ander vijandelijk t 'jestel werd door een van onze bommen werpers aangevallen en stortte in den Be- neden-Soedar. brandend neer. HET DUITSCHE LUCHTVVAPEN IN ACTIE. BERLIJN, 20 Febr. (D. N. Bj. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen de havenwerken van Swansea aan het Bristolkanaal aangeval len. Verscheidene groote en een reeks kleine branden werden door de bemannin gen der vliegtuigen waargenomen. Ook in Londen, Plymouth. Chatham en Portland werden militaïrp 3 mPt bommen be stookt. Gevechisvliegiujöc.) ai. de .n het ge bied der Middellandsche Zee opereerende Duitsche luchtstrijdkrachten hebben giste ren weer hun aanvallen met succes ge richt op Britschf schepen in de haven van Bgnghasi. Een vol beiaden troepen transportschip van 8000 brt. kreeg twee voltreffers op het achterschip. Een ander "chip, van ongeveer 8000 brt. kreeg tref fers op het achterschip en langszij. Ver scheidene bommen ontploften voor den boeg van een kruiser. Duitsche gevechtsvliegtuigen, welke Woensdag overdag ter gewapende ver kenning over het Britsch" Eiland vlogen, hebben weer vliegvelden, fabrieken en spoorwegemplacementen aangevallen. Op twee vliegvelden werden door bom tref fers de startbanen en een hangar ernstig beschadigd. Een fabrieksinstallatie in het Oosten van Schotland leed groote schade door de vernieling van een groote en ver scheidene kleine hangars. In de buurt van York werd een aanval op een rijdenden goederentrein ondernomen. Rails en trein werden getroffen. Verscheidene wagons geraakten in brand. Op een station in Mid- den-Engeland werden het stationsgebouw en de machinehal getroffen. In den loop van Woensdag werden aan de Britsche Oostkust, behalve de reeds als vernietigd gemelde schepen, nog verschei dene ander koopvaardijschepen aangeval len en deels zwaar beschadigd. Voor Har wich kreeg een schip van ongeveer 2000 brt. een zwaren bomtreffer, alsook een schip van duizend brt. ter hoogte van Hais- borough. Voor Orfordness werd een kon vooi aangevallen en een schip van 3000 btr. beschadigd. Een torpedojager kreeg voor Harwich een bomtreffer. welke op het voorschip een brand veroorzaakte. HIUS TE MADRID INGESTORT. MADRID, 20 Febr. (D. N. B.). In de Toledostraat alhier is gisteravond een ge bouw ingestort. Het huis bevond zich reeds in bouwvailigen toestand en had tij dens het jongste noodweer zwaar te lij den gehad. Toen het instortte bevonden er zich ongeveer 35 menschen in. Tot dusver heeft men tien lijken gevonden. AARDBEVING IN NOORDWEST- SPANJE. MADRID, 20 Febr. (D. N. B.), Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdagoch tend te Vigo een aardbeving waargenomen. De beving duurde twee seconden. Een groot deel van de bevolking, die nog onder den mdruk van de stormramp is, ijlde opge wonden naar buiten. De schade te Vigo is gering. In Ponte- vedra werden echter verscheidene huizen aanzienlijk beschadigd. i 03 Bloemkaart) Me$I of bloem of brood of gebak 02 02 06 02 02 19, 32, 45, 58, 05 92 87 57 44 31 117 01 Periode 8 Periode d (Boter kaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Koffie of Thee Rijst ot Rijs te meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Oriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Gort of Gortlhout of Grutten Macaroni of Vermicelli nf Spaghetti Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 27 Jan. t/m 23 Febr 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Zelfde als boterkaart. t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 3 Febr, t/m 16 Mrt. Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 17 t/m 23 Febr. Maart) Van 25 Jan. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême. of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- or kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens er. knak worst; 125 mam leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. II, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 t.m. 32 (centrale verwarming) t.m. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B. C en D, niet een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake: 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MARKTBERICHTEN zi 1- eM. aan v ee. Ter vee markt waren aai.gevoerd: 2 Slachtstieren, 81 Kalf- en Melkkoeien 300530, 87 Va rekoeien 200360. Handel mat. 20 Pinken f 140230. Handel tamelijk. 10 Graskalve ren 110200 Handel mat. 14 Vette kal veren. 252 ëuchtere kalveren, slacht- en fokkalveren. 532 Weideschapen 3338. Handel mat. 5 Zeugen. 164 Mestvarkens ƒ2440, 322 Biggen ƒ1015. Handel mat Bokken en geiten 4. Kaas. Goudsche kaas 5 partyen. prys: 41.50 per 50 K.G., Leidsche kaas 3 partijen, prijs 39.per 50 K.G. Handel goed. LEEUWARDEN, 21 Febr. Vee. 18 En ter-stieren, .345 Vette koeien, 803 Melk- en Kalfkoeien 170415. 94 Pinken ƒ90215 per stuk. 3 Vette kalveren, 1253 Nuchtere kalveren, 77 Schapen, 3lf Magere varkens en loopers, loopers 2025, 124 Kleine biggen 1218 per stuk, 20 Bokken en geiten. Totaal aanvoer 2776 stuks. Eieren. Kippeneieren aangevoerd 1000 K.G., Prijs: 57.4 cent per stuk. Han- delsprijs 1.071.09 per K.G. Eendeneieren aanvoer: 20 K.G. Prijs: 6 1/—7 ct. per stuk. Kaas. Edammer kaas 20 plus 44, 4ü plus 67.50, Goudsche 20 plus 44, 40 plus 67.50, Brodkaas 40 plus 67.50 per 100 K.G. Stieren en vette koeien geen no teering. Melk- en kalfkoeien aanvoer iets ruimer, handel langzaam, prijzen niet ge heel prijshoudend. Pinken aanvoer kort, handel minder, prijzen lager. Vette kalve ren, graskalveren, nuchtere kalveren, en vette varkens geen noteering. Drachtige varkens en magere varkens geen noteering Loopers en biggen aanvoer kort, handel langzaam, prijzen prijshoudend. Wolvee en lammeren geen noteering. De Nederland sche Veehouderij Centrale kocht 450 koeien en 1400 nuchtere kalveren. Do N. V. C. nam 323 varkens over DELFT. 20 Feor. Vee. Aanvoer: 343 Runderen, 2 Graskalveren, 186 Nuchtere kalveren, 728 Vette varkens. 184 Biggen, 42 Schapen of lammeren, 5 Geiten of bok ken Prijzen: Kalfkoeien ƒ250470, Vare koeien 150275. Magere markers 16 40. Biggen 1020. KATWIJK a. d. RIJN, 20 Feb, Grocii- tenveiling. Knolselderie A 11.7012, id. B 5 -6, per 25 K.G. Boerenkool 23 27 ct. per 6 K.G. Rnoc e Kool f 56.50, Gele kool 55.20. Groene kool f 55.20, Spruitkool 13—17, Uien 5—5.50 per 100 K.G. Waschpeen 1.20—1.90, Kroten 52— 62 cent per kist van 20 K.G.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3