DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Persoons bewijzen r Momentje. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9879 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Zellbeheerschlng in optimisme. Er wordt in moeilijke tijden van het per soonlijke leven meer zelfbeheersching ge vraagd, dan wanneer alles gewoon loopt, 't Zijn sterke beenen, die de weelde kun nen dragen. Maar 't moeten sterke hoofden en sterke harten zijn, die in zelfbeheer sching teleurstelling kunnen torsen; die bij tegenslag hun zelfbeheersching in even wicht weten te houden. Wij mogen deze gedachten wel even ter overweging given. Ze zijn nuttig zoowel voor het persoon lijke als voor het gemeenschaps-leven. 't Kan niet anders of door den wereld oorlog zijn in veler persoonlijke leven moeilijkheden gekomen, die kracht ver- eischen, om ze moedig te kunnen dragen. Dat is onvermijdelijk. Zelfs de beste maat regelen, door de overheid getroffen, kun nen dat niet altijd verhinderen. Gelukkig degene, die onder die moeilijkheden zich zelf weet te blijven! Er zijn ook buiten ons persoonlijke leven zoovele moeilijkheden in het gemeen- schaps-leven, in het onderlinge verkeer. Gebrek aan zelfbeheersching openbaart zich op dit terrein op de meest onwaardige wijze door relletjes en vechtpartijen. Maar dat gebrek uit zich ook op andere minder erger, maar toch óók zeer af keurenswaardige wijzen. Met dankbaarheid moet worden ver nomen een wijs woord, gesproken op de juiste plaats en op de juiste wijze. Met dankbaarheid moet worden aanvaard een klare verwijzing naar het beginsel, een op het beginsel steunend practische raad geving van hen, die geroepen zijn, om voor te lichten en te leiden. Maar dikwijls eischt zelfbeheersching dat men zwijgt; dikwijls is spreken zonder nut ofc**iadeelig voor het algemeen belang. Er wordt te veel oppervlakkig en zonder nadenken en zonder verantwoordelijkheids besef gepraat. Nogmaals: men moet over voldoende zelfbeheersching beschikken om op z'n tijd te kunnen zwijgen. En bij en vóór alles blijve men in ge zonden, christelijken zin: optimist. P. Alexander O.F.M. Cap. schrijft in de Middenstandskrant een mooi, behartigens waardig woord. Het is geen kunst om met gebogen hoofd en doorgezakte knieën het leed der tijden te dragen; maar kunst* en christelijke deugd is het met opge heven hoofd en een onverstoorbaar blij gelaat de beschikkingen van God over ons te aanvaarden. Niet de pessimist, maar de optimist heeft gelijk! Laten we dit woord van P. Alexander eens goed in ons hoofd prenten en onmid dellijk beginnen in toepassing te brengen! SALARIS-VERLAGING VAN KLOOSTERLINGEN BIJ HET ONDERWIJS. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, waarin is bepaald, dat, met afwijking van de voor de on gehuwde leerkrachten bij het voorbe reidend hooger en middelbaar en het lager onderwijs in het bezoldigingsbe sluit 1934 neergelegde regeling en met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het nijverheidsonder wijs - in het salarisbesluit N.ö. 1935 neergelegde regeling, zij, die in com- munauteit plegen te leven 60 pet. van de volgens die besluiten aan het ambt of de betrekking verbonden bezoldi- diging met inbegrip van ambtstoela gen, verminderd met den aftrek voor ongehuwden en verminderd voor zoo veel noodig het standplaatsaftrek, zul len ontvangen. Deze regeling gaat in 1 Maart a.s. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. NEW YORK, 21. Febr. (D.N.B.). De Britsche hoofdstad en verscheidene steden in het Westen en Zuidwesten van Enge land en Zuid-Wales zijn gisteravond en in den afgeloopen nacht volgens berichten van Amerikaansche agentschappen uit Londen het voornaamste doelwit geweest van het ontreden van het Duitsche luchtwaoen te gen voor den oorlog belangrijke objecten in Engeland. Volgens "de rot dusver ont vangen berichten schijnt een kuststad in Zuid-Wales het zwaarst te zjjn aangeval len. MISVATTINGEN OMTRENT AFMETINGEN DER PASFOTO'S. Vingerafdrukken juist tegen de misdaad. In de uitreiking der persoonsbewijzen, die met 1 Maart a.s. zou aanvangen, zal noodgedwongen eenige vertraging ont staan, doordat de drukkerij niet op tijd gereed zal kunnen zijn, om aan alle 1054 gemeenten van den lande tijdig de eerste portie kaarten te doen toekomen. Er wordt op het oogenblik in dag- en nacht ploegen gewerkt om die vertraging tot een zoo klein mogelijke terug te brengen en men hoopt dan ook, dat in het begin van van de tweede helft van Maart de eerste zendingen aan de Gemeentebesturen kun nen worden verzonden. Is de eerste partij eenmaal geleverd, dan worden geleidelijk de aantallen voor iedere Gemeente groo- ter, totdat het noodzakelijke aantal is be reikt. Dezer dagen zal een radiogesprek wor den uitgezonden tusschen mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdeeling Binnen- landsch Bestuur van het Departement van Binnenlandsche Zaken en den heer J. L. Lentz, Rijksinspecteur der Bevolkings Re gisters, waarin nog een aantal nieuwe ge zichtspunten omtrent het persoonsbewijs naar voren zullen worden gebracht en waarin tevens eenige misvattingen zullen worden recht gezet. Een van de misvattingen betreft de af metingen der foto's voor de persoonsbe wijzen. In de desbetreffende verordening is als kleinste afmeting voor het hoofd voorgeschreven een diameter van 2 cm. Nu schijnt er bij de meeste fotografen de meening te hebben postgevat, dat hiermede de lengte van het hoofd, dus de verticale doorsnede wordt bedoeld. Dit is niet juist. Het voorschrift bedoelt uitdrukkelijk den kleinsten diameter van de ellips, dat is dus in vrijwel alle gevallen de breedte van het gezicht. Er zijn uitzonderingen, n.l. menschen die een gezicht hebben, waarvan de breedte meer bedraagt dan de lengte veel komen ze niet voor en in dat geval moet juist de lengte van het gezicht als kleinste diamenter als maat staf worden genomen. Tal van fotografen hebben reeds volko men onjuiste foto's vervaardigd, waardoor velen in extra kosten zullen vervallen, daar onjuiste foto's niet worden aanvaard. Voorts moet er bij de foto rekening mede worden gehouden, dat deze precies op drie kwart stand wordt gemaakt, zoodat het linkeroor niet buiten het achterhoofd uit steekt. Men doet er dus goed aan, als men een foto laat maken, den fotograaf op deze toch zeer duidelijke eischen attent te maken. Een andere misvatting heerscht er om trent de vingerafdrukken. Velen zien hier in iets, dat hunner niet waardig is, omdat het, naar zij meenen, hen op een lijn stelt met een misdadiger. Deze opvatting is echter onjuist, want de vingerafdruk dient juist om het persoonbewijs tegen den misdadiger te beschermen. Immers door den vingerafdruk en de foto wordt het persoonsbewijs een onver vreemdbaar eigendom van den bezitter, daar niemand anders er gebruik of mis bruik van zal kunnen maken. Bij het nemen van vingerafdrukken van misdadigers wordt bovendien een geheel ander systeem gevolgd. Men maakt daar den zg. gerolden afdruk van alle tien vin gers en van de handpalm. Die gerolde vingerafdruk loopt aan beide zijden door tot aan den nagel, terwijl de afdruk op het persoonsbewijs een z.g. platte af druk is. Bij misdadigers heeft men de gerolde afdruk noodig, omdat men daar een clas sificatie van de afdrukken toepast en een dergelijke classificatie is bij de vingeraf drukken van het persoonsbewijs niet noo dig, en zou bij een platten afdruk ook niet mogelijk zijn. Bovendien wordt er ook niet een afdruk van alle tien vingers, doch slechts van een vinger verlangd. Iets denigreerends behoeft men dan ook in het nemen van den vingerafdruk stellig niet te zien. Uit tal van plaatsen in den lande, maar vooral uit Zeeland, zijn ernstige bezwaren geopperd tegen het feit, dat de vrouwen zich blootshoofd en met ontbloot linker oor moeten laten fotografeeren. In al die streken van ons land is toch de natuurlijke dracht van de vrouw met het oorijzer. In beginsel bestaan er echter ernstige bezwa ren om aan deze wenschen tegemoet te komen, doch er worden over dit vraagstuk nog besprekingen gevoerd. Ook ten aan zien van religieuse zusters is nog geen be slissing gevallen, doch er is groote kans, dat bij deze categorie een uitzondering zal worden toegalten. „Vaderland." Bonaanwijzingen De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft elk der met „05" genummerde bon nen van de broodkaart recht op het koo- pen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „05" genummerde brood bonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerij-producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „5" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. elk recht op h£t koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met „04" genummerde bonnen van de broodkaart hiermede zijn vervallen en derhalve kunnen worden vernietigd. TARWEBLOEM. De met „5" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijd vak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. 'recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. De bon „5" geeft derhalve geen recht óp het koopen van boekweitmeel. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met ,05" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voorzoover voorradig. De met „05" genummerde bonnen, die op 2 Maart nog niet zijn gebruikt, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met „04" genummerde bon van de bo ter- en vetkaart niet zal worden aangewe zen en derhalve vernietigd kan worden. RIJST, ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „11" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijs tebloem óf rijstgries óf gruttemeel (ge mengd meel). EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met „12" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van één ei. De bonnen, welke op 2 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen met ingang van Maandag 24 Februari a.s. tot een nader te bepalen da- fum elke twee weken twee bonnen van de „bonkaart algemeen" worden aangewezen voor het koopen van kaas. De bonnen die na afloop van een veertiendaagsche perio de nog niet gebruikt zijn blijven daarna nog twee weken geldig. Hierdoor blijft de mogelijkheid bestaan om voor vier bon nen tegelijk kaas te koopen. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met „13" en „14" genummerde bonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 9 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Febiuari tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „15" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. HAVERMOUT ENZ. T Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „07" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlok ken of haverbloem of aardappelmeelvlok- ken of gort of gortmout of grutten. GORT, ENZ. De met „08'' genummerde bon van de „bonkaart algemeen'' geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht oi het koo pen van 250 gram gort of gortmout of grut ten. VERMICELL, ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft voorts de met „09" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 100 gram vermidelli of macaro ni of spaghetti. MAÏZENA, ENZ. r- met „10" gerummerde bon van de „t :aart algemeen" geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koo pen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of rijststijfsel of kookstijfsel of glansstijtsel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddignsaus poeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag ver deeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstel ling over niet meer dan zes pakjes ver deeld zijn. Zooals uit het voorgaande blijkt mogen rijststijfsel, kookstijfsel en glans- stijfsel dus uitsulitend gekocht worden te gen afgifte van de voor maizena aangewe zen bon. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. BEVREDIGENDE DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN TE VERWACHTEN Van verschillende kanten bereikten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rij wielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moeilijkheden aanleiding gaf. Reeds moest ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd tallooze arbeiders, vooral in vrij bedrijf en werkverschaffing, hun werk niet meer zou den kunnen bereiken, door het ontbreken van een berijdbaar rijwiel. Naar aanleiding van deze klachten heeft het N.V.V. zich gewend tot het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, met het dringende verzoek de noo- dige aandacht aan deze aangelegenheid te best den. Als gevolg hiervan heeft dit Departement het N.V.V. medegedeeld, dat een distributie van rijwielbanden aan den gebruiker in een vergevorderden staat van voorbereiding is en dat binnenkort nadere mededeelingen in de pers zullen verschijnen. Te verwachten is dus, dat binnen niet al te langen tijd een bevredigende oplossing voor de gerezen moeilijkheden, wat betreft vervoer naar en van het werk van tallooze arbeiders, haar beslag zal vinden. BAARD Van de heele distributie heb ik één ding met bijzondere vreugde begroet. De distributie van scheerzeep. Een generatie terug droegen de mannen immers nog krijgshaftige baarden en snorr-en. En uitgerekend onze onge lukkige generatie moet juist weer het slachtoffer worden van een mode en uitvinding van mijnheer Gilette, die ons dwingt iederen morgen een kwar tier vroeger op te staan om ons aan gezicht, klaarblijkelijk dwars tegen de natuur in, te doen gelijken op het zijige gelaat van een pas geboren baby. Toen de distributie uitbrak, dacht ik: nu komt onze kans. Nu kunnen wij onze baard laten staan. Ik zal mijn gezicht zoo vol distributiezeep kledde ren, dat ik de volgende periode niet haal. En wat dan? Dan hoef ik mij niet meer te scheren. Dan kan ik mij 's morgens nog eens omdraaien en een kwartiertje langer slapen. Maar nu is de distributie al een poosje aan den gang. En denkt U, dat het gelukt is? Ik heb alle 'denkbare argumenten naar voren gebracht. Ik heb een beeld opgehangen van een fijn gepunte sik, waar een geit ja- loersch op zou worden. Maar het heeft niet gebaat. Ik heb overtuigend gesproken over het aristocratische van een sik. Zon der resultaat. Ik heb gezegd: Je zult eens zien: hoe minder je van mijn gezicht ziet hoe mooier wordt het. En nu na ruim een half jaar distri butie word ik nog altijd gewekt met het vermaan: Sta op, je moet je nog scheren. Zelfs deze illusie heeft de oorlog mij niet gelaten. Of een oorlog ook barbaarsch is WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 HAARLEM HEEFT EEN TEKORT VAN RUIM TWEE M1LLIOEN. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Haarlem onder leiding van den burgemees ter dr. J. baron de Vos van Steen wijk vergaderd en een aanvang gemaakt met de behandeling van de gemeentebegrooting 1941. Naar wethouder Bijvoet hierbij o.a. meedeelde, zal het tekort, dat aanvankelijk op 1.465.000 was geraamd, stijgen tot 2.130.000. GENERATOREN EN TANKGAS. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart is het aan het cen traal instituut voor industrialisatie verbon den bureau generatoren en tankgas onder gebracht bij het rijksbureau voor aardolie producten. Leiden bewaart zijn stadsschoon. De pittoreske bruggetjes van de .Sleutelstad wor den hersteld. De oude Korenbrug begon teekenen van verval te vertoonen en wordt nu opgeknapt (Foto Schimmelpenningh)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1