Qemenyde 3$vachten KERKNIEUWS WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Onder voorzitterschap van burgemeester Banning kwam de raad dezer gemeente Dinsdag in openbare vergadering bijeen. Na de opening met het voorgeschreven ge bed werd z. h. s. besloten- tot vaststelling van een ontwerp van het uitbreidingsplan en de daarbij behoorende bebouwingsvoor schriften, waarbij bedoeld wordt een ge deelte terrein, gelegen aan den Westvliet- weg, waar gevestigd zal worden een phar- maceutisch bedrijf. Eveneens werd z. h. s. besloten om het bedrag per leerling van de school voor 1941 vast te stellen op 12.23, resp. 11.39. Bij het voorstel tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Voorburg inzake het ge woon lager onderwijs, wil de heer v. d. Bosch voorkomen, dat kinderen, die wonen binnen de grens van de Westvlietwegschool, naar Voorburg zullen worden overgeheveld. De voorzitter zegt toe, dat in de volgen de vergadering een wijziging ter tafel ge bracht zal worden. Het voorstel om de uur- loonen van het brandweerpersoneel voor de toepassing der Pensioenwet 1922 aan te merken als tijdelijke inkomsten, wordt z. h. s. aangenomen. Bij dit voorstel deelde de voorz. mede, dat in afwachting van het gereed komen van de stukken, hij gaarne sanctie zou hebben van den raad, om de Rijksregeling voor wat de toeslag betreft op de loonen op het gemeente-persoreel toe te passen. Met vreugde wordt deze me- dedeeling door den raad begroet. Algemeene beschouwingen worden ge houden door de heer en Vink en Willemse. De voorz. brengt dank voor de mooie woorden, gewijd aan B. en W. en de amb tenaren. In verband met de kwestie Klus- man, die volgens de sprekers niet behoor lijk is opgelost, zegt de voorzitter, dat hij van meening is, dat in dit geval het per soonlijk element een rol heeft gespeeld. Wat het politiecorps betreft, waar den heer Willemse op wijst, aldus de voorz., is het bijna niet mogelijk de verantwoording daarvan op zich te nemen. De heer Willem se zou gaarne met de raadsleden de zaak Klusman nog willen doornemen, om te zien of er onbehoorlijke dingen zijn ge beurd. Hierna wordt de bedrijfsbegrooting z. h. s. aangenomen. Behandeling gemeente-begrooting 1941. In behandeling komt het rapport van de afdeelingen, belast met het onderzoek van de gemeente-begrooting en het daarop be trekking hebbende antwoord van B. en W. Bij volgnummer 285 zegt de voorz., dat op een volgende vergadering een voorstel ter tafel zal komen tot aanschaffen van een nieuwe brandspuit. De heer Koerts vraagt hoe het nu staat met de brandweer- middelen, als er onverhoeds eenfc iets ge beurt. De voorz. zegt, dat de Luchtbescher mingsdienst perfect in orde is en dat het gedeelte Westvlietweg, voor wat de brand weermiddelen betreft, aan de eischen vol doet. Nadat de heeren Koerts, Willemse, Vink en v. d. Bosch verhooging van subsidie neb ben bepleit voor het Groene- en Wit-Gele Kruis, wordt z. h. s. besloten de subsidie van 400 op 600 te brengen. Naar aan leiding van dit besluit nemen B. en W. het voorstel van de afdeelingen over, om de subsidie van het Roode Kruis te verhoogen van 40 op 100. Aldus wordt besloten. De heer Willemse dringt aan bij B. en W. om krachtig op te treden bij den eigenaar van de Tedingerstraat, om deze zoo noodig te dwingen de straat in orde te brengen. De voorz. zegt toe, dat B. en W. in deze richting werkzaam zijn. De heer Schrader vraagt de aandacht van B. en W. op de post van openbare werken, daar deze elk jaar schrikbarend stijgt. De heer Koerts vraagt of het niet wenschelijk is om de auto van de reinigingsdienst om te bouwen op persgas, omdat het thans een hooeloore boel is. De voorz. zegt, dat B. en W. een en ander in onderzoek hebben. Bij het hoofdstuk Ooenbaar onderwijs, zegt de heer Koerts, zulks aan de hand van het rapport van den schoolarts, dat er vele kindeTen in onze gemeente zijn met afwij kingen, voor wat de lichaamsbouw betreft en dringt in dit verband er bij B. en W. op aan om zoo spoedig mogelijk in de behoefte van een gymnastieklokaal te voorzien. Het wil den heer Willemse wel bezwaarlijk voorkomen om alle kinderen naar het gym nastieklokaal aan den Westvlietweg te stu ren. De voorz. zegt, dat al verschillende schoolbesturen om het lokaal aan den Westvlietweg hebben gevraagd, maar er zal, zoodra de school aan den Prinses Ju- lianaweg is opgeheven, een voorziening worden getroffen. Daarna wordt de begroo ting 1941 z. h. s. aangenomen. Aan de orde is dan een voorstel van den Katholiek Comité van actie „Voor God" VAN DE EERSTE CHRISTENHEID Hadden allen slechts de liefde tot God, die door het gebod geëischt wordt; zochten allen maar eerst het rijk Gods, dan hadden wij van alles het „hon> derdvoud" (Mare 10,30), alles in overvloed. „Er bestond een groote genegenheid voor allen; er was namelijk geen enkele noodlijdende onder hen". (Hand. 4,33 v.) DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN Arnhemsch echtpaar het slachtoffer Te Arnhem zijn twee personen het slacht offer geworden van kolendampvergiftiging. Dezer dagen bemerkten buren van het echtpaar Krieger aan de Spijkerstraat, dat de woning gesloten bleef. Zij waarschuw de de politie, die de echtgenooten in bewua- teloozen toestand, als gevolg van kolen damp, aantrof, Beiden werden naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar de man spoedig na aankomst en de vrouw gis teren is overleden. De man was 58, de vrouw 48 jaar oud. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aarts bisschop van Utrecht heeft benoemd tot ka pelaan te Utrecht (H. Nicolaas) den weleer waarden heer H. B. Doodkorte, tot kapelaan te Hoogland den weleerwaarden heer J. C. van Rooijen en heeft op voordracht van den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal der Paters Carmelieten benoemd tot ka pelaan te Wegdam den weleerwaarden Pa ter G. J. P. van Duynhoven (O. Carm.). FABRIEKSBRAND TE UTRECHT Gisteravond omstreeks half twaalf heeft een korte, doch felle brand gewoed in Robbers' rolluiken- en markiezenfabriek aan de Wijde Begijnenstraat te Utrecht. Het vuur moet, door nog onbekende oor zaak, ontétaan zijn in de bovenste verdie ping van het pand, waar zeer veel rollui ken en markiezen waren opgeslagen. Leden van den luchtbeschermingsdienst, die de ronde deden, hebben dezen brand ontdekt. Zij waren het, die met primitief materieel het blusschingswerk terstond ter hand na men. De brandweer, die was gealarmeerd voor een middelbrand, arriveerde tien mi nuten nadat de leden van den luchtbescher mingsdienst hadden gewaarschuwd. In al lerijl werden drie slangen uitgelegd, de Magyrusladder in werking gesteld en toen kon het blusschingswerk beginnen. Daar men vreesde, dat de naast het brandende perceel gelegen drukkerij van Boekhoven eveneens door het vuur zou worden aan getast, droeg de brandweer er zorg voor, dat dit perceel nat werd gehouden. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer werd uitbreiding van de vuurzee voorko men en brandde alleen de bovenste verdie ping vai het fabriekspand uit. Naburige perceelen liepen wel veel waterschade op, doch konden voor het vuur worden gevrij waard. De schade, die door verzekering wordt gewekt, loopt in de duizenden gul dens. FELLE BRAND IN STADSKANAAL Gistermorgen is een felle brand uitge broken bij de firma T. de Haas, wijnhandel en distilleerderij te Stadskanaal (gemeente Onstwedde). De fabriek vormt met woon huis, kantoren en werkplaatsen één geheel en is gelegen aan het kanaal. De brand was ontstaan in het achterste gedeelte van de limonadefabriek en verspreidde zich zeer snel. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen, doch kon niet verhinderen, dat de limonadefabriek grootendeels werd ver woest. Het voorste gedeelte van de distil leerderij werd eveneens een prooi der vlam men. Het woonhuis en de kantoren konden worden behouden. De oorzaak moet wor den toegeschreven aan kortsluiting. De schade, welke vrij groot is, wordt door ver zekering gedekt. Het blusschingswerk nam geruimen tijd in beslag. ZWARE BRAND TE HELMOND Te Helmond is gistermiddag brand uit gebroken in de markiezenfabriek van den heer C. van Beek, gevestigd in een voor malig pakhuis achtej de huizen in de Vee straat. Het materiaal, dat in de fabriek was opgeslagen, is buitengewoon brandbaar, zoodat het vuur doorsloeg naar de smede rij van den heer Van Beek, niettegenstaan de krachtige blusschingspogingen van drie motorspuiten met vijf stralen. De smederij is gelegen op de parterre van het pakhuis. Ook het-atelier van den kunstschilder Jan van Bracht brandde geheel uit. De brand weer kon zich slechts bepalen tot het nat houden van de huizen in de omgeving, ten einde uitbreiding van het vuur te voorko men. Het pand, dat toebehoorde aan het Kofamagazijn, was verzekerd, de heeren Van Beek en Bracht evenwel niet. *Utrechtsche singel, een.ge visschers weder een het werk i»n met het ^groolejtn De dikte van een gewelf wordt gemeten bij de oudheidkundige onderzoekingen op de openliggende terreinen te Rhenen (Foto P.x Ho'lenHl Gisteren heeft tusschen Brummen en Die ren bij een der oprijlanen naar den Gelder- schen toren, een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer M., komende uit de richting Brummen, en een met paard bespannen voertuig, geladen met melkbussen. De zestienjarige voerman B., die naast zijn wagen liep, werd enkele meters weggeslingerd en moest met zware inwendige kneuzingen en een hersenschud ding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het paard werd op slag gedood. De auto werd ernstig beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De vo*d<ngsraad heeft een voorlichtingsbureau inge steld, waarvoor mej. H. Dommerholt, de dieethiste, aan de hand van wetenschappelijke ervaringen recepten samenstelt voor de huisvrouwen, centrale keukens, tehuizen enz. (Foto Schimmelpenningh) heer Kerkhoff. waarin deze een commissie benoemd wil zien uit den raad, die de zaak Klusman, welke zooveel stof heeft doen opwaaien, in onderzoek zal nemen en daarvan prae-advies zal uitbrengen aan den raad. De voorz. geeft te kennen, dat hij gaarne de zaak Klusman eens nader wil bezien en dan te zijner tijd met voorstellen bij den raad zal komen. De raad kan zich met deze zienswijze vereenigen, waarna zij overgaat in geheime zitting tot behandeling van eenige reclames belastingen. DE PANNENKOEK. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Onze broodbonnen zijn niet toereikend en pannenkoek kunnen wij tegenwoordig niet meer bakken, zucht menige huisvrouw op de voorliohtingscursussen, wanneer het brood- en koffierantsoen besproken wordt. Kunnen wij nu heelemaal geen pan nekoek meer bakken? Wij probeerden het beslag dikker te makenn, geen resultaat. Het beslag op een harder of zachter vuur, met meer of minder vet. Het ging niet. Een beslag werd gemaakt van rijst en bloem. Dit gaat wel, maar geeft toch geen echte pannekoek, het zijn rijstkoeken. Nu gaan wij de rij langs van de andere grutterswa ren. Havermout. Wij nemen 1/3 havermout en 2/3 bloem en krijgen hiervan pannekoe ken, welke gemakkelijk gebakken kunnen worden en heerlijk van smaak zijn. Pan nekoek, welke een grootere voedingswaar de bezit dan de vroegere, die uitsluitend van bloem gebakken werd. Vergelijkt u de voedingswaarde eens van een portie ouderwetsche pannekoek met die van een zelfde hoeveelheid van deze nieuwe. Met bloem: cal. 469; eiwit 105; vet 2,6; hoolh. 221; kalk 2,922; phosphor 2,265; ijzer 4,85 vit. a.bit. bl 30; vit. c. Met bloem en havermout: cal. 558; eiwit 108; vet 4,8 koolh: 216; kalk 2,949; phosphor 2,4.15; ijzer 6,10; vit. a. vit. bl 118; vit. c Het groote verschil is te vinden in de zouten en vitamines, de voor ons zoo be langrijke voedingsstoffen. De cijfers spre ken hier voor zich en men zal er toe over gaan gebruik te maken van de op de bons verkrijgbare hoeveelheid havermout of gortmout. Smaakt boerenkoolstamppot of raapste- lenstampot niet heerlijk met havermout er door? Probeert u daarom ook eens pannekoek met 1/3 havermout er door. In het binnenste van den Amersfoortschen .Dieventoren*. die gerestaureerd wordt, bevinden zich de twintig cellen, waaraan dit historisch bouwwerk zijn naam ontleent (Foto's Pax Holland) Een inwoonster van Appenzel- ler bij haar kunstig handwerk (Foto Woltbild) Een eervolle staat van dienst beloond. De Duitsche vrouwenorganisatie eerdo dezer dagen verschillende jubilaressen, onder wie twee, die reeds meer dan 50 jaren bij dezelfde familie als dienst bode werkzaam zijn (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8