STADS NIEUWS De Leidsche Ambachtsschool uitgebreid en verbouwd S)e haatten, die *11 ttaadig, heeft! WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 03 Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak 02 02 06 02 02 19, 32 45, 58 05 92 87 57 44 31 117 01 Periode 8 Periode d Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Zelfde als boterkaart Van 17 Febr t/m 16 Maart Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 25 Jan. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/ra 23 Febr HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. X pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- or kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 .^rain leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 t.m. 32 (centrale verwarming) tm. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbytkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.)een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. HEDEN OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Het is met den nieuwbouw der Leid sche Ambachtsschool aan den Haagweg niet zoo vlot gegaan als aanvankelijk gehoopt werd. Er zaten aan dezen nieuwbouw, die imoest aansluiten bij den bestaanden bouw en vervanging van enkele ouder gedeelten noodig maakte, heel wat moeilijkheden vast, maar die waren alle voorzien. Er wa ren echter andere factoren, die stagnatie teweegbrachten. In de eerste plaats was dit wel de stren ge winter 1939—1940, die bij den beton bouw vertraging veroorzaakte en in de tweede plaats was de oorlog oorzaak, dat op verschillende tijdstippen niet kon wor den doorgewerkt zooals wel gewenscht werd. Maar nu zijn de moeilijkheden dan toch achter den rug, de nieuwbouw is reeds ge deeltelijk in gebruik genomen en de be kroning werd op het werk gezet in den vorm van de officieele opening, welke in verband met de tijdsomstandigheden heel bescheiden als officieele bezichtiging werd aangekondigd. Over dit voor de school plechtig gebeu ren morgen echter meer. Vandaag een en ander over den bouw der school zelve. Herhaalde uitbreidingen. Na de uitbreidingen van 1918, 1923 en 1933 ontstond door den grooten toeloop van leerlingen voor dag- en avondschool toch weer gebrek aan ruimte, aan ruime, goed geoutilleerde werkplaatsen en teekenlo kalen. Een oorspronkelijk bescheiden plan werd door besprekingen aan het Departement meer uitgebreid opgezet en het resultaat van vele conferenties is de verbouwing van een deel var. het bestaande gebouw en de uitbreiding met meerdere lokalen, zooals dit alles thans is gereedgekomen. De Autowerkplaats in het gebouw aan de overzijde van den Haagweg bleek te klein te zijn voor den aanwas van leerlingen. Het was niet mogelijk de gcwenschte leerobjecten te plaatsen, waar aan door de leerlingen op dag- en avondscholen moet worden gewerkt. In de uitbreiding van het oude schoolge bouw is een nieuwe autowerkplaats ge maakt van 9 x 27 Meter, welke ruimte biedt voor werkbanken met 30 bankschroe ven, de noodige draaibanken, boormachi nes en andere gereedschap werktuigen, ter wijl tevens ten minste 5 automobielen kun nen worden geplaatst, waaraan de leerlin gen oefenwerkzaamheden verrichten en bovendien ten minste 10 losse auto-moto ren, op bokken opgesteld, waaraan leer- werkzaamheden kunnen worden verricht. De twee in 1918 gebouwde bankwerke- rijen, welke zonder de noodzakelijke paal- fundeering waren gebouwd, voldeden thans niet meer aan redelijk te stellen eischen. Deze twee éénverdieping werkplaatsen zijn afgebroken in een weinig grooter for maat weder opgebouwd. Met het oog op den lichtinval voor de lokalen van het oude gebouw, zijn ook deze werkplaatsen éénverdieping-bouw, thans met geen licht inval door het dak. De Autowerkplaats van de twee nieuwe bankwerkerijen voorzien van 8e zoo gewenschte bergplaatsen, toiletten en han den waschgelegenheden. Van twee bestaande teekenlokalen in de Banikwerkerij aan den Haagweg op den beganen grond zijn gemaakt: a. één ruime bankwerkerijb. ruime kleedkamers voor het bergen van alle kleeding der leerlin gen, welke hun lossen ontvangen in loka len van den beganen grond. De Kamers voor Directie, administratie, concierge en het Centraal Magazijn zijn by den ruimen nieuwe hoofdingang ter rech ter- en linkerzijde gemaakt. Het Departement stelde als eisch, dat deze lokaliteiten bij den nieuwen hoofd ingang werden ondergebracht. Toen het in 1931 noodzakelijk bleek uit breiding te geven aan het aantal Metaalbe. werkers-werkplaatsen, heeft het Bestuur zeer vele pogingen gedaan hiervoor de gronden beschikbaar te krijgen van de Ned. Spoorwegen. De eerste bezoeken van het bestuur hier voor dateerep reeds van 1929. Geen andere oplossing wetende, stelde het bestuur aan het Departement voor, over te gaan tot aankoop van een strook grond van pl.m. 1200 M2. aan den over kant van den Haagweg en daarop een semi permanent gebouw te doen verrijzen. Dit gebouw kwam tot stand en bij het 50-jarig bestaan der school op 1 Mei 1933 werd het op feestelijke wijze geopend. Toen nadien in 1938 bleek, dat weder uitbreiding noodig was, zijn opnieuw pogingen in het werk gesteld hiervoor gronden van de Ned. Spoorwegen te ver krijgen. Door den on verflauwd en ijver en krach tige medewerking van den voorzitter, den heer Ir. J. J. G. van Hoek, is het kunnen gelukken de beschikking te lcrygen over den benoodigden grond, waarop thans dit mooie gebouw is verrezen. Teeken- en Theorielokalen. Op de eerste en de tweede verdieping van het nieuwe gedeelte zyn elk 3 ruime tee kenzalen en theorielokaal verrezen. De theorielokalen zijn voorzien van ex perimenteertafels, waarbij water, gas, elec- triciteit en gecomprimeerde lucht is ge bracht. Op de derde verdieping van het nieuwe gedeelte is een ruime Schilderswerkplaats gemaakt met bijbehoorende spuitruimte en een stofvrije lakkamer. De geldmiddelen voor de uitbreiding. Hoewel het zich in het begin liet aan zien, dat het voor het bestuur een zeer moeilijke taak zou zijn de benoodigde gel den te leenen, kwam hiervoor vrij onver wacht een goede oplossing. De betalingen voor de aanzienlijke ver bouwing en uitbreiding hebben regelmatig kunnen plaats hebben. Wie aan de uitbreiding medewerkten. De Architect Bern. Buurman ontving op J September 1938 opdracht van het Bestuur, ae plannen voor het gebouw te ontwerpen. Bij schrijven van 23 Januari 1939 ont ving ons Bestuur de mededeeiing van het Departement, dat dé schctsplannen waren goedgekeurd en dat deze nader konden worden uitgewerkt. Op 15 Maart 1939 had een publieke aan besteding plaats, waarop door 68 aanne mers werd ingeschreven. De hoogste inschrijver wilde bouwen voor een bedrag van 209.985.en de laagste inschrijver voor 169.900. Aan dezen laatste, den heer A. Buur, aan nemer te Alkmaar, werd het werk gegund. Op 1 April 1939 werd een aanvang met het werk gemaakt en waren niet vele moei lijkheden gekomen, welke groote vertra ging in het werk brachten, dan zou zeker aeze min of meer officieele opening reeds veel vroeger hebben kunnen geschieden. De bouw heeft overigens een normaal verloop gehad. De aangename verhouding tusschen den architect en de inmiddels ingestelde bouw commissie uit het bestuur, de bekwame staf 'van medewerkers van den architect, allen hebben er toe medegewerkt dit mooie werk tot stand te brengen. De aannemer van het werk, de heer A. Buur, heeft onder de bekwame loiding van oen opzichter, den heer A. Koonings, niets nagelaten, om het geheel tot een goed einde te brengen. Ir L. H. Huijdts maakte de berekeningen voor de betonconstructie, de heer Ir. N. Kloots werd tot adviseur aangesteld voor de centrale verwarming en de electrische licht- en krachtinstallatie. De levering van de Centrale Verwarming werd opgedragen aan de N.V. Geveke Co. te Amsterdam, terwijl de levering van de Electrische Installatie werd opgedra gen en uitgevoerd door de N.V. Iemco te Leiden. Ook deze werken kwamen tot volle te vredenheid van het Bestuur tot stand. De leerlingen. De verbouwing en uitbreiding van de Ambachtsschool had in hoofdzaak tot doel de huisvesting van het vakonderwijs te verbeteren en aan te passen aan de eischen, welke thans aan dit onderwijs worden ge steld. Was aanvankelijk de duur van de oplei ding gesteld 'op 3 jaren, in 1935 werd door de overheid bepaald, dat om bezuinigings redenen en wellicht andere redenen, de opleidingsduur moest worden gesteld op 2 jaren. Het onderwijs moest worden gecompri meerd en in een sneller tempo worden ge geven. Hiervoor moesten werkplaatsen worden gewijzigd en van meer werktuigmachines worden voorzien. Aan het vry groote aantal verzoeken om plaatsing van leerlingen moest worden voL daan, wat door verkorten van den cursus duur kon geschieden. Of door de grootere toelating van het aantal leerlingen het peil hiervan beter werd, moet ontkennend worden beant woord. Doordat men nu over meer ruimte be schikt, kunnen meer leerlingen worden toegelaten. De aangifte van leerlingen voor de Me taalbewerkersvakken is steeds het grootst en hiervoor moesten in den regel leerlingen worden afgewezen. De Ambachtsschool wordt thans bezocht door ongeveer 470 leerlingen. Aan de Vakavondschool wordt onderwijs gegeven aan 373 leerlingen, Landmachinis- tencursus 19, Typografencursus 134, Machi nistenavondschool 42, Textielavondschool 40, Leerlingstelsel 52, totaal 1130 leerlin gen. De Leerlingopleiding in het bedrijf. Nadat vele voorbereidingen v/aren ge troffen kon op 1 April 1939 met dit onder wijs een aanvang worden gemaakt. De bedoeling hiervan is om de leerlin gen als nazorg op de verkorte Dagschool opleiding een leerlingopleiding van 2 jaar in het bedrijf te geven, met aanvullende theoretische opleiding op de Avond-Nijver heidsschool. Om tot dezen vorm van opleiding te ge raken werden bijeenkomsten van Werkge vers en Oudei's van leerlingen met het Be stuur der Ambachtsschool belegd en na vele besprekingen met de betrokkenen af zonderlijk kon aanvankelijk met een 22-tal leerlingen een aanvang worden gemaakt. Deze leerlingen werken in verschillende bedrijven onder toezicht van den patroon of bekwaam vakman in net bedrijf. De leerlingen houden een werkboekje bij, warin van dag tot dag aanteekening wordt gemaakt van de door hen verrichte werk zaamheden, het een en ander met schetsen toegelicht. Nadat op 1 April 1940 deze vorm van opleiding meer bekend was geworden kon den weder 42 leerlingen volgens dit stelsel in diverse bedrijven worden geplaatst. Het aantal lokalen, dat in de oude school 24 bedroeg, kon thans worden uitgebreid tot 33. Bovendien zyn er een 2-tal ruime berg plaatsen bijgekomen, terwijl thans nog gewerkt wordt aan de verbouwing van het bestaande schaftlokaal tot een ruim lokaal voor het geven van onderwijs in Lichame lijke Oefeningen. Onder het gebouw is een ruime rijwiel kelder gemaakt, plaats biedende voor 600 rijwielen. Op het terrein is een nieuwe ijzerberg- plaats gebouwd, terwijl een deel van den zolder zal worden ingericht tot houtberg plaats. IToen de school gereed kwam bleek, dat er hier en daar groote kale muurvlakten te voorschijn waren gekomen. Aan het initiatief van een der bestuurs leden is het te danken, dat een dier muur vlakten versierd is door een fraai stuk werk van een jeugdige kunstenares, mej. van Hoek Milot, leerlinge van de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag, die een model ontwierp van een jongen werk man aan den arbeid. Bij „Ouderzorg" te Leiderdorp in steen gebakken, wordt deze wand door dit werkstuk uitstekend ver fraaid. Het relaas van dezen nieuwbouw moge wat lang geworden zijn, men zal geen be teren indruk van het geheel kunnen krij gen dan door een bezoek. Wie daarvoor werkelijk interesse hebben, kunnen het gebouw Donderdag en Vrijdag bezichtigen tijdens de schooluren van 1012, 24 en 6—7 uur. UIT LEIDEN VERTROKKEN: F. C. Bedaiux, Tilburg, Nw. Goirleschew. 17. L. J. E. Beurschgens, Lüdenscheid (DL). L Flak Ers Abt 94. H. H. Beyers, Putten Gld. Parklaan 19. J. J. L. Bon- jer, Rotterdam, Westplein 7. I. Borbé, Budapest Hong, Hunyadytér 9 III 30. W. J. M. Buch, Oegstgeest, Kempenaerstr. 68. W. Buijs, Den Helder, Molenstraat PAUZE HIJ, DIE ZONDER ZONDEN IS! Uit het Evangelie van Johannes, hfdst. 8, 3—11: Nu brachten schriftgeleerden en Farizeeën een vrouw naar Hem toe, die op overspel was betrapt; ze plaatsten haar in den kring en zeiden tot Hem: Meester, deze vrouw is op heeterdaad van overspel betrapt. Nu heeft Mozes ons in de Wet geboden dergelijke vrouwen te steenigen, wat zegt Gij nu? Dit zeiden ze om Hem een strik te spannen en tegen Hem een aanklacht te hebben. Maar Jezus boog zich voorover en schreef met den vinger op den grond. En toen ze aanhielden met vragen, richtte Hij zich op en sprak tot hen: Wie van u zonder zonden is, werpt den eer sten steen op haar! Weer boog Hij zich voorover en schreef op den grond. Toen ze dit hoorden, gingen ze heen, de een na den ander, maar de oudsten het eerst; en Jezus alleen bleef met de vrouw in den kring. Nu richtte Hij zich op, en sprak tot haar: Vrouw, waar zijn ze gebleven? Heeft niemand u veroordeeld? Ze zeide: Niemand Heer. En Jezus sprak: Ook Ik veroordeel u niet; ga heen 'en zondig voortaan niet meer. 55. B. Corts, Roermond, Stationspln 3. Wed. M. Noordervliet-v. Duyvenbode, Leiderdorp, Hoofdstraat 220a. R. W. G. Eberwien en Fam., Den Haag, v. Boetze- laerlaan 90. C. H. J. v. Enter, Rotterdam Heemraadssingel 132. A. E. G. Ernst, Geleen, Pr. de Lignestraat 15. J. Gal- jaard en Fam., Den Haag, Ruysdaelstraat 43, le Et. K. L. H. Görbing, Paderborn Dl., Panz Ers Abt 11. A. C. G robben, Den Haag, Cromvlietpln 40. E. M. C. Oomens-de Haas, Amsterdam, Wetering schans 80 II. K. J. de Haas, Den Haag, Koninginnegr. 65. A. W. L. v. Haersma Buma, Den Haag, Raam weg 25. P. Ha venaar, Haarlemmermeer, Sloterweg 124. Wed. E. v. Mourik-v. Heijningen, Oegst geest, Wilminapark 28. W. J. Holverda, Weert, Kanaalstraat 1. J. F. Jonkers, Amsterdam, Valeruisplein 9. H. F. Kai ser, Den Haag, v. Lansbergenstraat 37. J. A. v. d. Klaauw en Fam., Leimuiden, aan boord. J. J. M. Kier re, Leidschendam Smidslaan 52. W. A. Koopman, Alphen aan den Rijn, v. Dijkstraat 1. E. v. Leeu wen, Kouderkerk aan den Rijn, Hooge- waard B 207. H. C. v. d. Linden, Zoeter- woude, H. Ryndyk F 81. R. M. Lodder, Goedereede, Mariadijk 106. R. Maas, Den Haag, Spotvogellaan 15. G. J. L. Maduro, Den Haag, Fr. Hendriklaan 111. A. W. Minderhoud, Amsterdam, Geu- zenkade 40 I. A. M. v. Nieuwenhoven, Den Haag, Laan C. v. Cattenburg 14. A. Oosterlee, Valkenburg ZH., Valkenb.weg 8d. H. E. Phaff, Den Haag, Nassa Odijckstraat 38. A. Pieterse, Nieuwkoop, Noorden B 47. P. Betzema-Post, Groes- beek, Boschweg 15. T. Potjewijd en Fam., Winschoten, Boschplein 9c. A. de oode, Den Haag, Hobbemastraat 253. F. Th. C. Rosier, Oegstgeest, Toorenvelt- straat 7. E. M. Schouten, Hazerswoude D 204. H. J. I. Schrandt en Fam. Bussum Wladimirlaan 1. J. Sch rave rus, Alphen aan den Rijn, Hoofdstraat 180. Wed M. Vreeswijk-Selier en Fam., Noordwijk, Schafferstraat 10. R. G. O. Stadelmann, Lüdenscheid Dl., L. Flak Ers Abt 94. M. Verhorst, Alphen aan den Rijn, Hoorn 224. M. P. v. Vessem, Den Haag, Jul. v. Stolberglaan 76. J. Vonhögen, Kerkrade, Holzistraat 59. M. R. Wagenaar, Rotter dam, Mathenesserlaan 413b. E. Wolff, Gouda, Gansstraat 40. J. Zoetemeijer, Brielle, Voorsraat 76. TE LEIDEN GEVESTIGD: J. Bedeaux, vertegenw., v. d. S. Bakhuy- zenlaan 9. P. Beij, orgeldraaier, Os- cn Paardenlaan 56. Z. D. E. Bosch, maatsch. werkster, Fagelstraat 53. F. J. L. in den Bosch, J. v. Houtkade 30. T. Canne Meijer, onderwijzeres, Roodborststraat 51. H. W. Heinrich, slager, Haarlemmerstr. 103. H. Helwegen, dienstbode, Rijnsb. weg 31b. M. M. Houffelaar, Nieuwsteeg 37a. L. Jansen, Inf. adj. onderoff. Apo- thekersdijk 35. W. C. Jonker, landarbei der, Boerhaavelaan 51. A. Klootwijk, rijksklerk DB. R. en Schiek. 62. C. M. Langeslag, dienstbode, Hoogewoerd 124a. H. J. Marschal, kantoorbediende, de Sit- terlaan 92. J. v. d. Meer, apoth. Acc. ziekenhuis, Stationsweg 2. Th. J. Neijen- buis en Fam., koperslager, Tulpenstraat 10. A. Niehot, marineer le kl., Lijsterstr. 22. A. Zirkzee-Plaisier, Apothekersdijk 35. F. F. H. J. v. d. Reijden, kantoorbed-, Groenoordstraat 25. A. M. Rietveld, dienstbode, Rijnsb.weg 37. C. Hartmann- Smits, Zeemanlaan 26. G. C. Smooren burg en Fam., koetsier PTT., Kruisstraat 9. G. Tromp en Fam., grondwerker, Schagensteeg 11. A. de Vries, hulp in de huish., Haagweg 22. C. W. G. Walra ven, magazijnbediende. Haarlemmerstraat 152. H. G. A. Wesseling, winkelbediende, J. v. Houtkade 3. L. A. v. Wijk, kinder- verz., Zoeterwsingel 98. A. Zonnenberg, dienstbode, Zoeterw.singel 21. J. J. v. <L Zwart, dienstbode, Rijnsb.weg 7. G. Zijlstra, Pieterskerkstraat 12.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7