Toerisme bi) honk WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 EEN BROEINEST VAN WETENSCHAP. LXII. Wanneer het nu eens niet met opstallen was bezet, zou het lapje grond, dat om snoerd wordt door Steenschuur, Nieuw- steeg, Zonnevek'straat en Langebrug nau welijks voldoende aardappelen en boeren kool kunnen opleveren, om een behoorlijk groot gezin te voeden. Het beslaat eenige honderden meters in het vierkant, en de drie karakterlooze gebouwen, die, rugge lings tegen elkaar geplaatst, dit kleine plekje innemen, vallen niet in 't oog. Zij doen er ook geen moeite voor. En de voor naamste bewoners van deze gebouwen stel len al evenmin prijs op aan den weg te tim meren, als deze getimmerten aan den weg. Het is een van de beroemdste punten ter wereld, dit Leidsche vierkantje, en het prettige van deze roem is, dat wij er niet op teren als op iets, dat voorbij is en ver eeuwigd. Deze roem ligt in het verleden, maar ook in het heden. Over de geheele aardbol is dit stadsstuk van Leiden beter bekend dan in Leiden zelf, en uit alle lan den pelgrimeeren knappe koppen heiwaarts, om er hun kennis te verdiepen. Het behoeft niet te verwonderen, het is vanzelfsprekend, dat de burgers dezer stad, hoewel met recht en reden trotsch op hun gesloten hoogeschool, niet volledig op de hoogte zijn van hetgeen zich in het Kamer- lingh Onnes-laboratorium, het Instituut voor Theoretische Natuurkunde en het Phy- siologisch laboratorium afspeelt. Zij zijn niet op de hoogte, omdat ze er geen hoogte van kunnen krijgen. De wetenschap kan gepopulariseerd worden in haar meest ver bluffende resultaten, het naarstig, nauw gezet en taai-volgehouden wetenschappelijk onderzoek, het beetje voor beetje veld win nen op de weerbarstige geheimen der na tuur, is slechts waardeerbaar en begrijpe lijk voor ingewijden. Tot deze ingewijden behoorenwij niet, en het bezoek, dat wij aan het Kamerlingh Onnes-laboratorium brachten, zou als we niet reeds zulke grove zelfkennis bezaten ons dat nog eens flink hebben inge-- scherpt. Onze leeke-belangstelling was voorname lijk erdp gespitst binnen te dringen in het „koudste punt der aarde", in dat gedeelte van het laboratorium, waar prof. Kamer lingh Onnes het- helium of zonnegas (een buitengewoon ongenaakbaar element) vloei baar maakte; waar prof. Keesom het in vas ten vorm deed neerslaan en met behulp van de daarbij verkregen temperatuurda ling het absolute nulpunt trachtte te berei ken en bijna bereikte; waar prof. de Haas de jacht op dit allerkilste absolutisme voortzette. In de werkkamer van prof. Keesom, die zoo vriendelijk was ons te ontvangen en ons eenige historische wetenswaardighe den mededeelde, die in den loop van het verhaal nog te pas komen, hangt, als vrij wel eenig ornament, een groot schilderij van Matthijs, voorstellende de vervaardi ging van vloeibaar helium: een wir-war van slangen, draden en glazen buisjes rond het langgerekte vat, waarin het zonnegas zich tot vloeistof verdicht. Dat schilderij, wij konden ons daarvan, onder het voorko mend geleide van den bedrijfschef, dr. Ta conis, met eigen oogen overtuigen, geeft een getrouw beeld van het ingewikkelde instrument, waaromheen de assistenten zich verdringen als nijvere, bezige bijen, die het zeldzame sap komen aftappen uit deze grillige en ijskoude orchidee. Lang zaam zagen we het zonnevocht opstijgen, tusschen de omringende vloeibare zuur- en vloeibare waterstof. Het is kleurloos als ge woon water, doch verder dan het oogen- sbhijnlijke gaat de gelijkenis niet. De eigen schappen van het helium zijn zeer bizonder en worden onverdroten bestudeerd. Tot deze grenzeloos oppervlakkige schets van het procédé, waarop helium vloeibaar en tenslotte vast wordt gemaakt, moeten wij ons wel beperken, willen wij niet over gaan tot een lesje in de physica, wat buiten het bestek van deze artikelen valt. Dege nen, die eenigszins onderlegd zijn in de na tuurkunde, zullen trouwens bekend zijn met de groote lijnen van de werkmethode, en vóór degenen, die de beginselkennis ont beren, is er geen beginnen aan het hun duidelijk te maken! In de muur van dit merkwaardige ver trek is een gedenksteen ingemetseld: „Op deze plaats werd den lOden Juli 1908 door dr. Heike Kamerlingh Onnes voor de eerste maal helium vloeibaar gemaakt". De steen werd aangeboden, zooals er bij vermeld staat, door het gezamenlijk laboratorium- personeel ter gelegenheid van het 40-jarig hoogleeraarschap van prof. Kamerlingh On nes in 1922. De verovering van het absolute nulpunt, dat vermoedelijk nooit zal worden be reikt, wordt, behalve door gebruik te ma ken van helium, voortgezet met de „adiaba- tische demagnetisatie van paramagneti- sche zouten", toegepast door prof. de Haas. De simpele benaming van dit proces ont slaat me, zelfs voor den meest veel- eischende, van een naderen uitleg. De magneet, bij deze methode gebruikt, is een van de machtigste, die kan bestaan. In de centrale meetkamer van het labo ratorium is een geestige verheerlijking te aanschouwen van het „Zeeman-effect", in een triptiek van gebrandschilderde ramen. Misschien is deze trits .riet op de eerste plaats als geestig en nog minder als grappig bedoeld, maar voor iemand, die op het Zee man-effect wel allerlei woordspelingen zou weten te verzinnen, doch wat de toedracht der zaak zelve betreft van toeten noch bla zen weet, maken deze brandschilderingen een volslagen onbegrijpelijken indruk. Deze spectrum-kunst is verre van spectraal, in den zin van spookachtig: ze is nuchter wis- en natuurkundig en samengesteld uit cij fers, formules en schema's. Men ziet het grijze hoofd van prof. Zeeman turend op de cijfers en diagrammen (links), in het midden het gebaarde gelaat van prof. Lo- rentz, die een theoretische oplossing aan de hand doet, welke in het derde raam, met wederom het grijze hoofd van prof. Zee man, proefondervindelijk wordt gewaar merkt. Een eenige vondst, de ramen, welke, wan neer deze kunstrichting school maakt, de bezoekers van wetenschappelijke instituten nog menige puzzel zal opgeven. Aan het curieuse drietal glasschilderin gen is een deftig Latijnsch opschrift toege voegd: Petro Zemano, hasce tabulas quibus re- praesentatur, felicissimi inventi memoria, quod mox nomini effectus Zeemaniani in- claruit et iunctum, cum imagine lucis, quam sibi Lorentzius informavit tam experiendi quam rationandi arti, facultatem praebuit, praeclaro exemplo ostendendi, quantum vim ad animos extol- lendos habeat communis illarüm labor, ip so die quo ante quinque lustra in lucem illud prodiit, is qui et pingendas curavit eoque loco ponendas, ubi effectus Zeemaniani fue- runt incunabula; obtulit dedicavitque H. Ka merlingh Onnes. L. B. Prod. Krl. Nov. A. MCMXXI hetgeen vertaald luidt: „Deze glasschilderingen, waardoor een herinneringsbeeld wordt gegeven van de zeer gelukkige vondst, die later beroemd is geworden onder den naam Zeeman-ver schijnsel, en die in verband met de voor stelling van het licht, die Lorentz zich ge vormd had, aan de methode van experimen teeren en redeneeren de gelegenheid heeft geboden door een luisterrijk voorbeeld te toonen, welk een groote beteekenis voor de vlucht van den menschelijken geest de samenwerking van deze beide bezit, heeft hij, die deze heeft laten schilderen en ter plaatse, waar de wieg van het Zeeman- verschijnsel heeft gestaan, laten aanbren gen, n.l. H. Kamerlingh Onnes 1), juist op derr dag, waarop vóór 25 jaar die vondst werd gepubliceerd, aan Pieter Zeeman aangeboden en opgedragen". Een belangrijke ruimte van het labora torium wordt in beslag genomen door werk plaatsen van de alom in den lande bekende Leidsche Insflfrumentmakersschool, welker directeur, dr. Crommelin, tevens adj. direc teur van het lab, ons in zijn werkkamer te woord stond. Op deze door' prof. Kamerlingh Onnes gestichte school, welke ongeveer 125 Teer lingen telt, worden jongelui, die in die rich ting begaafdheid toonden, opgeleid in het instrument-maken, glasblazen en glas-slij pen. Een van de merkwaardi tfieden van deze wijd en zijd gerenommeerde school is, dat de leerlingen niet alleen geen school geld betalen, doch zelfs, na zich eenige be kwaamheid te hebben vergaard, geld toe krijgen. Een gedeelte van de werkplaatsen heeft zich onlangs een buitenbezitting ver worven in het prettige gebouw op den hoek NieuwsteegRapenburg. Het Kamerlingh Onnes-laboratorium is noch in- noch uitwendig een schepping der schoone kunsten; het Grieksche kuifje op den voorgevel is de eenige poging tot artis tieke zelfverheffing. Wanneer een weldoe ner der wetenschap op den goeden inval zou komen, onze universiteit een goednieuw laboratorium cadeau te doen, zouden wij dien goed-bedoelden inval slechts matig we ten te apprecieeren. Dit gebouw is te be schouwen als het in volle scheppingskracht zijnde monument, dat onze groote natuur kundigen onbewust want de echte we tenschap jaagt naar records, maar niet naar effect voor zichzelf hebben opge richt. Dit laboratorium, in zijn middenpartij dateerend uit 1856—1859, is bovendien eng verbonden met de geschiedenis der Leid sche Hoogeschool. In de eerste jaren van zijn bestaan was het, wetenschappelijk ge sproken dan, een manusje-van-alles; zelfs curatoren hielden hier him vergaderingen: In dit huis, het eerste universitaire gebouw buiten de universiteit, woonden verschei- ne laboratoria, die nu over de stad zijn verspreid. Toen de wetenschap in kinder schoentjes stond, was dat mogelijk; toen evenwel de inwoonsters uitgroeiden ieder tot een volwassen wetenschap op-zich-zelf, vlogen zij uit het nest en vestigden zich elders. Het Kamerlingh Onnes-laboratorium is dus met recht het vaderhuis der exacte wetenschappen. In den voorgevel, nu verbouwd, was voorheen de hoofddeur, waartoe een bor des met treden toegang verleende. Op dit bordes vele stadgenooten zullen het zich herinneren werd in den morgenstond van de 3-October-feesten het eerste en het beste nummer van de „Feestwijzer" uitge voerd: koraal-gezang. Psalmen van lof en dank stegen als wierook op de treden van dit gebouw, waarin de natuurweten schap den Schepper der natuur nederig dient ook in die eigenwijze oogenblikjes, dat zij het tegenovergestelde nastreefde. 1) Een neef van prof. dr. Kamerlingh Onnes. VENATOR VAGANS WIELRIJDERS, een bocht naar links, dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 24 Februari 1941, des namid dags te 2 uur, in de aula van het Stedelijk Gymnasium. De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet op Dinsdag 25 Februari, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 10. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op- het Middelbaar On derwijs. 2o. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een Commissaris der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. 3o. Voorstel om de onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat, mej. J. J. van Doorn, over te plaatsen naar de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar. 4o. Voorstel inzake het verhuren van een gedeelte grond en water langs den Haar- lemmertrekvaartweg en het Poelmeer, on der Oegstgeest, aan G. Willems, te Leiden. 5o. Voorstel inzake het aankoopen van het perceel Langegracht nis. 236/236a, hoek Noorderstaat, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie B no. 683 en tot het vaststel len vah de desbetreffende begrootingssta- ten. 6o. Voorstel tot het verleenen van een subsidie voor het jaar 1941 aan de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming en tot het vaststel len van den desbetreffende!, begrootings- staat. 7o. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van den aanleg in werkverruiming van straatbanen op gronden gelegen benoorden den Mare- singel. 8o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde en sindsdien gewijzigde plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden. 9o. Begrooting van de inkomsten en uitga ven der gemeente voor het jaar 1941. lOo. Voorstel: I. inzake het uitbreiden van het perso neel van den Gemeentelijken Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst; 11. tot het vaststellen van een nieuwe verordening, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere la gere scholen, de openbax-e en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaatsen en dergelijke inrichtingen; III. tot her wijzigen van de verordening betreffende de geneeskundige armenver zorging en den werkkring en de bezoldi ging van de Stadsgeneesheeren, te Leiden. BINNENLAND. L. SPEET t Gisteravond is in den ouderdom van 49 jaar plotseling overleden de heer L. J. J. M. Speet, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Na eenigen tijd verbonden te zijn ge weest aan de redactie van de Maasbode, werd de heer Speet belast met de leiding van het R.K. orgaan „Ons Blad", te Alk maar. Na den wereldoorlog heeft hij zeer veel gedaan voor de Oostenrijksche en Hon- gaarsche kinderen. Hiervoor werden hem het Oostenrijksche eerekruis van verdien ste en het Crux ruba Hungarica verleend. In 1929 werd de overledene opgenomen in de hoofdredactie der Spaarnestad-bla- den. Na eenigen tijd parlementair redac teur van „De Tijd" geweest te zijn, werd hij in 1938 benoemd tot hoofdredacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Couranf'. De heer Speet werd onder de collega's gerespecteerd en gewaardeerd als een be kwaam collega en een sympathieke persoon lijkheid. In zijn journalistieke loopbaan heeft hij zich voor de bladen, waaraan hij zijn beste krachten gaf, zeer verdienstelijk gemaakt. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herin nering blijven bij velen, speciaal bij de „Nieuwe Haarlemsche Courant", zoowel bij directie, redactie en het geheele personeel, als bij de lezers. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag as. om half twaalf op het R.K. kerkhof St. Barbara te Haarlem. BOTE VAN NOORD OVERLEDEN. Te Maassluis is op 82-jarigen leeftijd overleden Bote van Noord, die, hoewel het reeds lang geleden is, dat hij zijn laat- sten schipbreukeling wist te redden, toch als één van de helden onzer gevaarlijke kusten gekenmerkt moet worden. Van 1870 tot 1880 voer hij op 12- tot 22- jarigen leeftijd op de reddingboot, die te Maassluis gestationeerd was en bij nood seinen den Waterweg werd afgesleept. In dit tijdvak wist hij 80 schipbreukelingen te redden. Van de bark „Lodewijk" in 1876 haalde hij 16 man in 3 loodsen af, van de Duitsche kof „Wodan" in 1876 6 man, van het s.s. „Stelling" in 1879 18 man. De redding van de bemanning van het Engelsche s.s. „Lu- na" in 1879 was zijn mooiste werk. Aan zijn optreden was het te danken, dat toen 18 man, benevens de loods, na veel moeite uit de masten van het gekapseisde schip in de reddingboot konden springen. Hier voor kreeg de overledene van het Engel sche gouvernement de gouden-<medaille „for galantry and humanity", terwijl de Nederlandsche regeering hem de bronzen reddingsmedaille overhandigde. Nadat hij geruimen tijd als eigenaar van een schokker de kustvisscherij beoefend had, trof van Noord in 1929 een ongeluk en was hij gedwongen om zijn levensavond met een klein pensioentje aan wal te slij ten. INBRAAK IN SACRISTIE EN WOONHUIS Hedennacht is te Zwolle ingebroken in de sacristie der St. Michaelskerk aan de Nieuwstraat en in het woonhuis van dokter A. J. Jorritsma, dat vlak naast de kerk ligt. In de sacristie werd alles overhoop ge haald, doch er wordt niets vermist. Ver volgens is de inbreker met een ladder over een muur om de kerk geklommen en is het huis van den arts binnengedrongen. Hier werden verschillende kamers bezocht. Een bedrag aan geld werd meegenomen. Uit al les bleek, dat een vakman de hand in het spel had gehad. INBREKERS AANGEHOUDEN De Zwolsche politie heeft twee jongelui, H. D. M. uit Zwollerkerspel, en C. B. van der B. uit Zwolle, aangehouden, die hebben ingebroken in het kantoor der firma Roo- zendaal aan den Katerdijk. Van de gelegen heid, dat het kantoor tijdelijk onbewaakt was, hebben de inbrekers gebruik gemaakt om een bedrag van 100 gulden uit de brandkast weg te nemen. Toen zij werden aangehouden, hadden zij nog 60 gulden op zak. Beide jongemannen zijn goede beken den van de'politie. Voorts heeft de politie aangehouden een zekeren L., die een inbraak heeft gepleegd in het kantoor van zijn patroon aan de Westerlaan. L. was tijdens de duisternis door een raampje naar binnen geklommen en heeft vervolgens uit een kast 40 gulden weggenomen. Ook hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B.) Het oppei-bevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goed gevolg strategische doelen op de Britsche eilanden aangevallen. Bomtref- fers veroorzaakten branden en verwoestin gen in havens aan de Oostkust. Bij een aan val in scheervlucht op een fabriek ten Z.O. van Huil, veroorzaakten voltreffers hevige ontploffingen. Aan de Moray-Firth in Noord Schotland werd een olie-opslag plaats in brand geworpen. Voorts werden geslaagde aanvallen ondernomen op pak huizen op de Shetland-eilanden en op scheepsdoelen. Een vijandelijk schip van 4000 b.r.t. werd tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen brand- en brisantbommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklicht stellingen aan de Zuid- en Oostkust aange vallen. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven de bezette gebie den gevlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een gevechtsvliegtuig van het type Bristol- Blenheim neergehaald. De marine heeft eveneens een vijandelijk toestel neerge schoten. Nachtvliegers hebben in het Ka- naalgebied vijf drijvende versperrings ballons vernietigd. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Van de in het weermachtbericht van gis teren als vermist opgegeven vijf eigen vliegtuigen is er inmiddels één terugge keerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 18 Febr. (Stefani). Het 256ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben zich gisteren den geheelen dag hardnekkige gevechten afgespeeld in den sector van het elfde leger, waarbij de vijand zeer groote verliezen leed en er niet in slaagde, ons uit onze stellingen te verdrijven. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk geweest. Onze luchtmachtafdeelingen hebben den geheelen dag met de troepen tactisch samengewerkt en vijandelijke detachementen met bom men en machinegeweervuur bestookt. Escadrilles van het Duitsche vliegercorps hebben de achterwaartsche verbindingen en de troepenkampen van den vijand in Cyrenaica gebombardeerd. In de Aegeische Zee hebben vijandelijke vliegtuigen bri sant- en brandbommen op Italiaansche eilanden laten vallen. In Oost-Afrika actie van plaatselijk ka rakter aan het front van Erythrea. Aan het front in Kenya heeft een onzer colonnes gevechtswagens en gemechaniseerde strijd middelen van den vijand op de Vlucht ge dreven. Aan den benedenloop van de Joeba zijn heftige aanvallen van den vijand, die de rivier wilde oversteken, afgeslagen. Na de haven volkomen versperd te hebben, hebben onze dekkingstroepen in Somali- land de basis Kisimaio ontruimd. In dezen sector duurt de strijd voort. De luchtmacht van het rijk heeft de be wondering van het Italiaansche volk ver diend voor haar bijdrage tot den strijd, haar volharding en het bloed, dat zij sedert het begin' der operaties grootmoedig heeft ge offerd, en in het bijzonder voor de stout moedigheid en de offers in de laatste sla gen". ONGEREGELDHEDEN IN BRITSCH INDIë MOSKOU, 18 Febr. (D.N.B.) Uit Ka boel meldt Tass nieuwe botsingen tus schen Hihdoes en Mohammedanen in Indië. Aanleiding hiertoe vormden religieuze op tochten ter gelegenheid van een Moham- medaanschen feestdag. Volgens het Britsch Indische blad „Tribune" is te Djabbalpoer, waar elf personen werden gewond, is de politie er niet in geslaagd, de orde te herstellen, zoodat militairen moes ten worden ontboden. Tenslotte werd in deze plaats de staat van beleg afgekondigd. LUCHTAANVAL OP LONDEN, SOUTHAMPTON, ETC. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B. In den af geloopen nacht zijn door weinig talrijke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen voor den oorlog balangrijke doelen in Lon den aangevallen. Eenige groote en verschei dene kleine branden werden waargenomen. Andere afzonderlijke acties van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gericht op de haveninstallaties van Southampton, Great Yarmouth en Sheerness. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld aangevallen aan de Engelsche Oostkust en verscheidene treffers geplaatst op een hangar Er volgden krachtige ont ploffingen. Eenige schijnwerpersstellingen werden eveneens met bommen bestookt. DE SCHADE TE SANTANDER SANTANDER, 18 Febr. (D.N.B.) Volgens de laatste berichten zijn als gevolg van de geweldige brandcatastrophe ongeveer 35.000 menschen dakloos gewor den. De schade wordt op 250 millioen Pesetas geraamd. Van de handelshuizen is 95 procent verwoest, waaronder groote zaken. In totaal zijn ruim 300 huizen uit gebrand of ingestort. Voor Santander cn omgeving is het oorlogsrecht afgekondigd en op plundering de doodstraf gesteld. Uit alle deelen van Spanje komen giften bin nen in den vorm van levensmiddelen en geld. Ook in andere provincies hebben bran den en instortingen ernstige gevolgen ge had. Te Sestao in de omgeving van Bilbao zijn 200 huizen door brand verwoest. Het dorp Trevijana in de provincie Logrono is geheel in de asch gelegd. DE STORMSCHADE TE BILBAO MADRID, 18 Febr. (D.N.B.) Uit Bilbao wordt gemeld, dat daar vrijwel geen huis door den storm onbeschadigd is gebleven. Meer dan vijftig huizen zijn ingestort. Tal rijke hoogoven- en fabrieksinstallaties heb ben ernstige schade geleden. Alle straten zijn bedekt met puin, ontwortelde boomen en omgevallen lichtmasten. Talrijke perso nen hebben min of meeV ernstige verwon dingen opgeloopen. DE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE BOEDAPEST, 18 Febr. (Stefani). De overstroomingen zijn steeds ernstiger ge worden. Boeren en tfoepen blijven zich in tensief inspannen om te beletten, dat de overstroomingen nog ernstiger omvang aannemen. In de streken van Epostag zijn twaalf dorpen ontruimd, andere dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Talrijke huizen zijn ingestort. De rijksbe stuurder, Horthy, heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan de overstroomde stre ken. NOODWEER IN MAROKKO VICHY, 18 Febr. (D.N.B.) In Mara- kesch en omgeving in Marokko, zijn giste- zen vernield. Tien personen, o.m. een zen vernielda Tien personen, o.m. een Fransch agent van politie, werden bij het instorten van huizen gedood. De schade aan de velden is aanzienlijk. Laatste Berichten DE AANKOMST VAN AUSTRALISCHE TROEPEN TE SINGAPORE TOKIO, 19 Februari (Domei). In offi- cieele Japansche kringen wenscht men geen commentaar te leveren op het bericht, dat duizenden Australische troepen te Singapore zijn aangekomen. Men wijst erop, dat troe penbewegingen van het eene deel van het Britsche rijk naar het andere dagelijks voorkomen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Febr. Vee. Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 2927 dieren, waaronder 1000 gebruiksvee, 598 vette koeien, 51 schapen, 1182 nuchtere kal veren, 63 graskalveren en 35 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien 550, 4.30, 3.30; Melkkoeien 545, 430, 330; Varekoeien 345, 275, 225; Vaarzen 340, 285, 200; Pinken 290, 210L 165 De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets grooter, met stroeven handel, terwijl de prijzen van vorige week met moeite ge handhaafd bleven. Varekoeien aanvoer ge lijk vorige week met sleependen handel en onveranderde prijzen. De aanvoer van vaarzen en pinken was onveranderd met luien handel en prijzen als vorige week. BODEGRAVEN, 18 Febr. Kaas. Aan gevoerd 4 partijen Goudsche kaas, totaal 180 stuks, wegende 1620 KG. Prijs met R.M. 1ste soort f 41.50. Handel vlug. VINKEVEEN, 18 Febr. Groentenveiling. Witlof I 23—26, idem II 13—20, idem stek 711, andijvie f 12, boerenkool 0.60, prei f 4.90—11, aller per 100 K.G. KATWIJK a. d. RIJN, 18 Febr. Groenten- veilirg. Boerenkool 2030 ct., per kist van 6 K.G.; roode kool f 66.50, gele kool 4.805.20, groene kool f 4.105.20, spruitkool f 1317, uien f 55.50, alles per 100 K.G.; waspeen f 1.201.90, kroten 6062 ct., per kist van 20 K.G. WOERDEN, 19 Febr. Kaas. Aanvoer 2 partyen kaas: Met rijksmerk le kw. 41.50. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3