RECHTZAKEN 21e frannen, die 11 naadig, heeft! DINSDAG 18 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 VERKOOP VAN KOFFIE EN THEE TEGEN TE HOOGE PRIJZEN. STRAFFEN VAN HET DUITSCHE LANDESGERICHT. Het Duitsche sondergericht heeft een 23- tal handelaren uit verschillende deelen des lands ter verantwoording geroepen in een speciale zitting, welke op 14 en 15 dezer te 's-Gravenhage is gehouden, ter zake van in den tijd tusschen 5 Juni en de maand October 1940 doen verdwijnen of opzette lijk achterhouden van waren, die tot de levensbehoeften van de bevolking moesten worden gerekend. In hoofdzaak betrof het partijen koffie en thee, die zonder ver gunning van de meelcentrale waren ver kocht en waarbij prijzen werden gemaakt, die 25 procent of meer uitgingen boven de wettelijk geoorloofde. De partijen varieer den van enkele honderden kilogram tot 1500 kg. In enkele gevallen waren partijen van deze goederen tegen te hooge prijzen aan onderdeelen van de Duitsche weer macht geleverd. De Staatsanwalt zeide, nadat het uit voerig verhoor van alle beklaagden was geschied, dat dezen zeer wel hebben begre pen, dat zij ongeoorloofde transacties de den en dat het niet aangaat van artikelen, die ter voorziening in de levensbehoeften der bevolking onder overheidscontrole zijn gesteld, partijen clandestien te verhande len, of tegen veel hoogere prijzen, dan voor de burgerij gelden, aan onderdeelen van de Weermacht te verkoopen. Hij eischte straffen, welke varieeren van twee maanden tot een jaar en drie maan den, en Voor enkele der betrokkenen geld boeten van 5000. Van de zijde der verdediging werd o.a. aangevoerd, dat koffie en thee niet als le vensmiddelen, doch als genotmiddelen die nen te worden beschouwd, al hebben deze sen groote populariteit. Voorts, dat men in Nederland in een overgangstijd leeft van vrijen handel naar geleide economie. Het gerecht heeft drie verdachten ver oordeeld tot tien maanden, een tot acht maanden, twee hunner tot zeven maanden sn een tot vier maanden gevangenisstraf, terwijl aan elf verdachten geldboeten van f 300.tot 4000.— werden opgelegd. De overigen werden vrijgesproken. Kantongerecht te Lelden Rumoer om clandestien- geslachte varkens Voortgegaan werd met de zaak tegen een inwoner van Zoeterwoude, die te recht had gestaan wegens het clandestien slachten van eenige varkens. Thans werden allereerst de beide keur meesters, J. A. V. en T. gehoord, die ver klaarden, dat zij op 15 .November des avonds zekeren V. hadden aangehouden, omdat hij verdacht werd frauduleus var- kensvleesch te vervoeren. Inderdaad had men vleesch bij hem aangetroffen en reeds duidelijk had hij verklaard in op dracht van zekeren v. d. W. te handelen. Deze v. d. W. zou zijn schuur aan van D. verhuurd hebben voor 3 per dag. Inder daad had men in de schuur sporen van slachten gevonden. Het getuigenverhoor leverde wederom strubbelingen op en de kantonrechter moest de getuigen op het gewicht van den eed wijzen en op de gevolgen van een meineed. Dit voor oogen houdende kwamen de verschillende getuigen gedeeltelijk op hun 'verklaringen terug en de ambtenaar, het woord verkrijgend zeide, dat hij het ten laste gelegde aan verdachte bewezen achtte. Er is in dit zaakje veel gedraaid, maar niettemin is men bij stukjes en beetjes achter de waarheid gekomen. Spr. eischte dan ook een geldboete van f 25 subs. 14 dagen hechtenis. De gemachtigde van verdachte Th. J. v. d. Heyden pleitte ontslag van rechtsver volging. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Rijwielpech. A. G. Th. Z. uit Wassenaar was des nachts om half één aangetroffen te N o o r d w ij- kerhout. Hij kwam per fiets van Hille- gom en moest toen nog naai Wassenaar. Een gebroken ketting was de oorzaak van alle ellende. Bovendien had hij geen identiteitsbewijs bij zich. Een en ander kwam hem te staan op een eisch van f 18 subs. 10 dagen. Het vonnis werd 7 subs. 4 dagen. Het was een reuze feest In het proces-verbaal van den jachtop ziener van Noord wijk stond vermeld, dat P. J. D. Azn. uit N o o r d w ij k op ver boden jachtgrond geloopen had De jacht opziener had gezien, dat verdachte wild strikken na zag en had hem letterlijk op zijn schouders getikt. Thans ontkende ver dachte alles pertinent en zeide dien dag thuis een reuze feest gehad te hebben, om dat zijn moeder jarig was. Den geheelen dag was hij thuis aan het feest-vieren ge weest. De zaak werd aangehouden om den jacht opziener te hooren. Haagsche Politierechter Hooge geldboete opgelegd wegens clandestien varkens slachten. Voor de Haagsche Politierechter hadden zich vier inwoners uit Noordwijk te verantwoorden, waarvan Th. H. V. en J. v. d. W. terecht moesten staan, omdat zij varkens geslacht hadden en Th. C. A. en A. C. W. A. wegens het geven van op dracht daartoe. De zaak was uitgekomen, doordat een agent op 18 December in een slop, waar aan wat bollenschuren gelegen zijn een auto zag staan, waarin zich vier halve varkens bevonden. De verdachte bekenden het feit, waar na de Officier het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtte en het een clandestiene handel noemde, die vrij om vangrijk was. geweest. De eisch werd tegen Th. H. V. twee maanden gevangenisstraf, tegen Th. C. A. en A. C. W. A. elk drie maanden gevange nisstraf en tegen J. v. d. W. een geldboete van 100.subs twee maanden hechtenis. De verdediger, Mr. Nord Thomson uit Leiden, voor de eerste drie verdachten op tredend, riep de uiterste clementie in en wees op hun blanco strafregister. De Politierechter dadelijk vonnis wij zend veroordeelde de eerste drie verdach ten elk tot een geldboete van 200 subs. 2 maanden hechtenis en J. v. d. W. tot een geldboete van 100, subs twee maanden hechtenis, terwijl het inbeslaggenomen vleesch verbeurd werd verklaard. Boos omdat hij Zondags dienst moest doen. De expediteur L. C. V. uit Ter Aar was boos geworden, zeer boos. Terwijl er te Ter Aar een luchtbeschermingsdienst is, die uit een vaste kern bestaat en daar dan ook een weekloon voor krijgt, zijn er bovendien nog een aantal personen aan gesteld, die zoo maar opgeroepen worden. Tot deze laatste catagorie behoorde ook V. Vier achtereen volgende Zondagochten den en wel van des morgens 7 tot 9 uur had hij nu al vrijwillig dienst moeten doen bij den luchtbeschermingsdienst. Maar om, om 7 uur aanwezig te zijn moest hij reeds om 6 uur zijn bed uit en dat valt niet mee voor iemand, die de geheele week in touw is om zijn boterham te verdienen. Enfin, die vier weken had hij prompt zijn dienst gedaan in de verwachting, dat hij aan wel eens een poosje rust zou krijgen. Zijn rust was maar van korten duur ge weest, want reeds spoedig daaop had hij wederom een schrijven thuis gekregen om dienst te doen en weer.... vier Zondag ochtenden achtereen.... en weer des morgens vroeg. Dus toen was V. bqos geworden of boos is eigenlijk het goede woord niet, want hij had de pin en niet zoo'n klein beetje ook. De eerste Zondag (van de nieuwe serie) was hij netjes op zijn post verschenen maar had daarna zeer onnetjes gehandeld door allereerst een kaart van de wand te nemen en deze in de kachel te stoppen om vervolgens een heele stapel rapporten dèn zelfden weg te laten gaan. Wegens vernieling had hij zich thans te verantwoorden en de Officier vond ae manier, waarop verdachte opgetreden was, onhebbelijk, zoodat de eisch een geldboete van 30 subs 30 dagen werd. De Politierechter nam den gemoeds toestand van verdachte in aanmerking en halveerde de eisch, zoodat het werd 15 subs. 15 dagen. Of hij nog Zondagsdienst heeft? Gevangenisstraf voor een wederspannige. De 54-jarige koopman M. v. d. M. te Voorschten werd op Vrijdag 6 Decem ber van het vorig jaar, op de Leidsche veemarkt tegengehouden, omdat hij niet in hel bezit was van de vereischte penning. Hy zeide aan den hoofdagent, dat hij wel een marktpenning gekocht had, maar dat hij niet precies wist waar hij het ding ge laten had. (Inderdaad was later gebleken, dat hij wel een marktpenning gekocht had). Zonder zulk een ding mocht hij niet op de markt komen en hij wilde er toch op. Het natuurlijk gevolg was toen, dat er strubbelingen waren ontstaan en wel dus danig, dat hij mee naar het bureau moest. Dat wilde hij ook al niet, met daarvan weer als gevolg een ruk en trekpartij, onderbroken, doordat de wederspannige arrestant een toeval kreeg. Na dezen toe val te boven te zijn gekomen had ver dachte, volgens den hoofdagent, hem steeds achterna geloopen met minderwaarige op merkingen, zoodat het eind van het liedje geweest was toch mee, aangezien het ge duld van een hoofdagent ook niet onuit puttelijk is. De Officier was van oordeel, dat ver dachte zich zeer ernstig misdragen had en waar verdachte, volgens de ingewonnen inlichtingen als zeer lastig bekend staat, werd de eisch veertien dagen gevangenis straf. De Politierechter wees hem er op, dat de politie ten alle tijde stipt gehoorzaamd moet worden en veroordeelde verdachte tot acht dagen gevangenisstraf. Broodbakkers, die te weinig broodbonnen inleverden. Vervolgens hadden zich te verantwoor den een groot aantal broodbakkers, die allen te weinig broodbonnen in één van de ingeleverde zakjes gedaan hadden bewust of onbewust. Gelukkig worden er thans opplakvellen beschikbaar gesteld, zoodat deze abuizen want anders zyn het vernpedelyk niet thans niet meer voor kunnen komen. Zoo had de bakker P. L. te Leiden 10 zakjes elk met 720 bonnen ingeleverd maar Jan Govart Goverts, dia benoemd Is tot Rijksmuztekintendant ven het Depar tementvan Volksvoorlichting en Kunsten (Foto Schimmelpenning!*) in een daarvan zaten maar 578 bonnen. Verdachte kon- zulks niet gelooven en wees er op, dat hij de bonnen in October reeds ingeleverd had en pas einde Decem ber een verbaal gekregen had. Hoe of dat kwam wilde hij weten. De Politierechter wist het antwoord er op en zeide „omdat er millioenen bonnen ingeleverd worden en die kunnen niet zoo een-twee-drie geteld worden". De Officier vónd het verschil nog al groot en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De uitspraak werd conform. De directeur van de L.B.F. te Leiden, J. B. had 107 zakjes bonnen ingeleverd waarbij later gebleken was, dat er in een zakje maar 700 bonnen waren en in een ander 654 bonnen. Deze verdachte voerde aan, dat hij zelf niet over deze bonnentellerij ging maar dat hij daarvoor twee meisjes had aangesteld. Vermoedelijk zullen deze niet goed geteld hebben. De directeur is evenwel de verantwoor delijke persoon in deze en daarom werden eisch en uitspraak een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Het zou te ver voeren elke zaak op den voet te volgen waarom wij volstaan de volgende vonnissen aan te stippen. Achter eenvolgens werden de volgende bakkers nog veroordeeld, waarbij het verschil in geldboete aanwijst de meer- of mindere grootte van het aantal te weinig ingelever de bonnen. J. J. S. te Leiden eisch en uitspraak 15 subs. 15 dagen. J. v. d. B. te L e i d e n eisch en uitspraak 25 subs. 25 dagen. J. A. v. d. O te Leiden eisch en uit spraak 15 subs. 15 dagen. H. J. N. te Leiden eisch en uitspraak 10 subs. 10 dagen. C. J. van V. te Leiden eisch en uit spraak 15 subs. 15 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF Puinruimers die lood wegnamen. J. Th. l'A. uit Zwammerdam had in Rotterdam puin gereden maar als hy kans er toe zag reed hy niet alleen puin, maar ook zoo nu en dan een partijtje oud lood, dat hy ten eigen bate verkocht. Hy dacht, dat zulks wel mocht want velen deden evenzoo. De Rotterdamsche Politierechter had deze uitvlucht niet aangenomen en hem deswege tot een maand gevangenisstraf veroordeeld van welk vonnis verdachte in hooger beroep gekomen was bij het Haagsche Hof, alwaar de procureur-gene raal deze straf juist gewezen achtte en be vestiging van deze maand gevangenisstraf eischte. Daarna moest terecht staan J. van L. uit Nieuwkoop. Ook hij had gedacht, dat het toegestaan was om wat lood mee te nemen en te verkoopen; immers velen reden er met karretjes lood rond en ze reden er zelfs mee langs de politie-agenten. Ook hem was door middel van een maand gevangenisstraf bij gebracht, dat het niet mocht en ook hy stond in hooger beroep bij het Haagsche Hof te recht. De procureur-generaal vroeg ook hier bevestiging van het vonnis. In beide zaken uitspraak over 14 dagen. Ka+^oliek Comité van actie „Voor God" HET VOORBEELD VOOR DE EENVOUDIGEN Nazareth, waar het gewone dagelijksche leven in godde* lijken vorm geleefd werd, ia de plaats, waar zij de oogen heen richten, die goddelijk willen leven en niet in de gelegenheid zijn, groote dingen tot stand te brengen. Lippert BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 03 Brood of Gebak Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 4 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 27 Jan. t/m 23 Febr 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 02 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) half pond boter of half pond margarine. 02 (Vet kaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 06 Suiker Van 17 Febr t/m 16 Maart. 1 kilogram 02 Vleesch en Vleeschwaren Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. 19, 32, 45, 58, Kaas Van 27 Jan. t/m 23 Febr Elk der bonnen 100 gram kaas. 05 Eieren Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) 1 ei 92 Rijst of Rijste- meel of -gries of Grnttemeel (gemengd meel) Van 25 Jan. t/m 21 Febr X pond 87 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sanspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr X pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb X pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 01 Zeep Van 1 Febr. t/m 28 Febr 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 25C gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Ptriode 8 Periode d Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 2 liter RANTSOEN VLEESCH WAREN 7? gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 <ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 km. 32 (centrale verwarming) t.m. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tydvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. D« N*d«rlandsch« Omiotp in dienst van da liefdadigheid Aan het omroep concert, dat m .Throli* te Utrecht gehouden werd ten bate van de stichting .Winterhulp Nederland" werkten vele prominenten uit de radio-wereld mede (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8