De Engelsche bomaanval op Rotterdam DINSDAG 18 FEBRUARI 1941 j 32ste Jaarga«.5 No. *oio S)e Ccici^li^Sou^mvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. v Weer iets nieuws en... Iets goeds! Weer iets nieuws. Moederweken! In drie Leidsche parochies zal een Moederweek worden gehouden. Waarom deze „Moederweken"? Deken Homulle geeft het doel van de Moederweken aldus aan: zij dienen er toe, „om den moeders kostbare wenken te ge ven, om haar krachtig te maken en haar in staat te stellen, dat zij onder den zegen van Gods genade haar groote van God ko mende macht ten volle aanwenden voor het tijdelijk en eeuwig welzijn harer kin deren". Waarom juist nü de „Moederweken"? Omdat de nieuwe tijd, die komen zal, meer nog dan voorheen eischt mannen en vrouwen van karakter, en er daarom nu op hen, die met de opvoeding van kinde ren zijn belast, een meer dan groote ver antwoordelijkheid rust. Onder hen, aan wie de opvoeding der kinderen is toevertrouwd, nemen de ouders de eerste plaats in. En voor me nig kind en in menig levensjaar heeft moeder den grootsten invloed op de ka raktervorming. Het beeld van moeder bewaart een kind het langst. En gelukkig de mensch, die met den dichter Guido Gezelle verlangt, dat dat beeld van zijn moeder in hem eer zaam zal leven en met hem eerzaam zal sterven: Moge ik, u onweerdig, nooit die beeltenis bederven, maar eerzaam laat ze leven in mij, eerzaam in mij sterven. Wijsheid wordt uit deugd geboren. Alle professoren van alle hoogeschoelen te zamen zouden deze stelling niet kun nen weerleggen, indien zij het zouden wil len. Heeft de lezer, die in het altijd ten slotte, onverdiende bezit is van rij kere ontwikkeling, van grootere kennis, van respectabele wetenschap zich nooit klein gevoeld, staande tegenover menschen uit maatschappelijk-lagen stand, die misschien niet of nau welijks konden lezen en schrijven, maar wier levenswijsheid hem diepen eerbied afdwongDat was een brave, een ècht- brave man of vrouw. Dat waren men schen, die het schoonst zijn van alles in Gods schepping, omdat zij zijn de meest zuivere weerspiegeling van den Schep per Wijsheid wordt uit deugd geboren. Maar de waarlijk deugdzame mensch zal graag grijpen naar alle natuurlijke midde len, om wijsheid te erlangen, practische en voor het dagelij ksch leven vruchtdragen de wijsheid. Een van die middelen is voor de moe ders de „Moederweek". In de Moeder- week worden door ervaren geestelijke lei ders practische lessen gegeven voor het schoone gezinsleven, voor de opvoeding van jongere en oudere kinderen lessen, gebouwd op oude waarheden en aanpas send aan den nieuwen tijd. Wij vertrouwen, dat vele moeders van deze mooie gelegenheid züllen willen pro fiteer en! De. moeders vormen door haar grooten invloed op de vorming van de jeugd de toekomst. Wie de jeugd Leeft heeft de toekomst. Wie de jeugd heeft heeft het heden, verbeterde ons dezer dagen een verstandig man, die blijkbaar open oog heeft voor de realiteit van een revolutio nairen tijd en aan het begrip „jeugd" een wat ouderen leeftijd toekent, dan wij er gewoonlijk aan geven, als wij beweren, dat wie de jeugd heeft de toekomst heeft. In ieder geval: wie de jeugd heeft oefent een hoogst belangrijken invloed uit. Katholieke ouders, katholieke moeders willen dien invloed uitoefenen in het waarachtig geluk van hun kinderen en van de samenleving. En alle middelen, waar door zij dat doel kunnen bereiken of beter, volmaakter kunnen bereiken, benutten zij graag! Verschrikkelijke tooneelen Het A.N.P. meldt: Rood-wit geblokte hekken versper ren in de Rotterdamsche binnenstad een gedeelte van de Schiekade, den Provenierssingel en den Molenwater weg. Nog steeds beweegt zich een groote menigte er langs, om een glimp op te vangen van de vreeselijke resul taten, die Zaterdagavond Engelsche vliegers weei hebben te weeg ge bracht. Het is een troostelooze aan blik en er heerscht verontwaardiging in Rotterdam, maar ook begrijpe lijke vrees. Veertien slachtoffers, on der wie elf jeugdige menschen, zyn ten offer gevallen aan Britsche on verantwoordelijkheid en bovendien liggen nog vier zwaargewonden in de ziekenhuizen. Verschillende woonhui zen zijn voor een groot deel vernield, terwijl het Sint Franciscusgasthuis aan de Schiekade door bomtreffers ernstig beschadigd werd. En alsof dit nog niet voldoende was vijf zus ters, die zich op de bovenste verdie ping bevonden, vonden daarbij den dood brak een uur later, circa 12 uur 's nachts, een groote brand uit in het ziekenhuis, waarin 450 patiënten werden verpleegd. De omvang deed groote vrees koesteren, dat het geheele ziekenhuiscomplex een prooi der vlammen zou worden en men achtte het dan ook wenschelijk, den brand weren van Overschie, Hillegersberg, Schie- broek, Schiedam en Delft om assistentie te verzoeken. De Rotterdamsche beroeps brandweer, de vrijwillige brandweer en de Feuerschutzpolizei in Rotterdam had den een uur tevoren reeds met vereende krachten den brand, uitgebroken in de panden 14, 16 en 18 aan den Proveniers singel, aangepakt, maar om 12 uur, toen alarm werd gemaakt voor het Sint Fran ciscusgasthuis, had men op den tegenover- ligpenden singel de handen nog vol werk. Het was een chaotische toestand. Hulp ploegen van den G. T. D., voorzien van bergingsmateriaal, doktoren, verpleegsters, de G. G. D. en een groot aantal auto's, o.a. die van de posterijen, van de R. E. T. en van enkele groote firma's, spoedden zich naar het terrein van het onheil, om assis tentie te verleenen bij de ontruiming van het zoo zwaar getroffen ziekenhuis, waartoe de geneesheer-directeur zonder dralen be vel gaf. Deze ontruiming is onder de boven ge schetste omstandigheedn een prachtig staal tje van beleid en doorzicht geweest. Aan deze ontruiimng die in snel tempo werd uitgevoerd, hebben colonnes van het Duit- sche militaire Roode Kruis medegewerkt. Zoo goed en zoo kwaad als men kon arbeiden, werd hulp geboden, waar deze noodig was. Behalve de ernstig ge wonden, voor het leven van eenigen waarvan men vreest, zijn bij dezen aanval gedood de 49 jarige vrouw J. M. G. KuykVerhoogh, wonende in de Schepenstraat, die zich in pand 12 aan den Molenwaterweg bevond, de 64- jarige man W. J. C. v. d. Broeck, in pand 16, de 31-jarige mevr. A. C. Booms Ditters, in p. 20b en voorts aan den Provenierssingel de 29-jarige mevrouw L. van Zandbergenv d. Tooien in pand 21, de 49-jarige mevrouw C. J. Gardeniervan Nijnattm en haar zoon, de 21-jarige C. Gardenier, beiden in pand 16b en voorts in pand 18 aan den Provenierssingel twee jeugdige doch tertjes van de familie Koenen, de 5- jarige W. A. K. Koenen 'en een kindje van 8 maanden, K. M. Koenen. Ook de 19-jarige dienstbode van het gezin, mej. W .Ht v. Starre, verloor bij dezen bom inslag het leven. Aan den Molenwaterweg waren in een wijden omtrek van het getroffen pand rui ten en sponningen vernield. O.a. heeft een school groote schade opgeloopen. Brisant- en brandbommen hebben aan den Prove nierssingel de panden 16, 18, 20 en 22 groo- tendeels vernield. Toen hier brand ont stond, was het vernielingswerk binnen een uur geheel voltooid. Een bom viel nabij pand 83 aar de Schie kade en had vreeselijke gevolgen. Alle ach tergevels van de panden 83, 85 en 87 wer den totaal uiteengerukt en vernield, terwijl aan pand 3 aan den Provenierssingel even eens groote schade werd aangericht Het Sint Franciscusgasthuis is eveneens zwaar getroffen. Op de bovenste verdie ping van den Zuidelijken vleugel sloeg een brisantbom in de zusters verblijven, waar vijf leerling-verpleegsters onmiddell'jk wer den gedood. Het waren de 17-jarige J. E. T. I. M. Swéegers, de 20 jarige J. C. H. Ooms, de 20-jarige A. M. van Son en haar 22-jarige zuster C. C. M. van Son en de 21-jarige E. C. M. Verbeke. Voorts sloegen de bommen in het rijdek van de Schiekadj en vlak achter het zie kenhuis in den tuin, waardoor aan de bui tenzijde eveneens groote schade werd aan gericht. De Rotterd unsche beroepsbrandweer heeft onmiddellijk na aankomst u't een der brandende panden aan den Provcnierssingel nog door kordaat optreden een bewuste- looze gered. De in het begin ontstane brand in eenige materialen op de plaats van den inslag in het ziekenhuis werd door het snel optreden van de Rotterdamsche brandweer onmid dellijk gebluscht. russchen het dakbeschot en de kamerbeschieting moeten echter nog vonken, onzichtbaar voor het oog, hebben voortgesmeuld, want ongeveer een uur la ter werd de brandweer wederom gealar meerd. Fel sloegen de vlammen weer uit het groote ziekenhuis en onmiddellijk kwa men de Duitsche, de Rotterdamsche vrij willige en de beroepsbrandweer gezamen lijk in actie, om het vuur te bestrijden. In totaal heeft men met circa 13 stralen het snel voortvretende vuur ingesloten, maar men kon niet verhinderen, dat het groot ste gedeelte van de bovenverdieping uit brandde. Bij den linkertoren echter heeft men de vlammen weten te bedwingen en ofschoon de nablussching nog vrijwel den geheelen Zondag in beslag heeft genomen, was het vuur in den nanacht onder de knie. Een ernstig feit was nog, dat in het zieken huis door de brisantbom de waterleiding onklaar was geraakt, zoodat men van bin nenuit in de serste oogenblikker geen wa ter kon geven. In totaal hebben 2 ladder- auto's, vier Rotterdamsche autospuiten, 1 Hillegersbergsche autospuit en een auto spuit van de Feuerschützpolizei aan het blusschingswerk deelgenomen, behalve de vele slangenwagens van de vrijwillige brandweer, een aantal baby-spuiten en de blokbrandweer in de omgeving. Zoo is door 't we. onverklaarbaar, maar in ieder geval grenzeloos onverantwoordelijk optreden van de Britsche luchtmacht in Rotterdam weer rouw over vele gezinnen gebracht en niet alleen over de betrokken gezinnen, maar ook over tallooze burgers, die dezen aanval hebben bijgewoond en begaan zijn met het smartelijk lot van stad- genooten. Twee jeugdige kinderen zijn ver brand en verschillende andere jonge levens, o.a. van vijf verpleegsters, zijn afgesne den. Bommen zijn weer van groote hoogte geworpen in een dichtbevolkt stadscentrum, waar bovendien een der grootste zieken huizen staat, dat duidelijk gekenmerkt is door groote wit-roode geschilderde kruisen op het dak. Dat desondanks op deze plaats bommen zijn geworpen door haar leden be- teekent weer een zwarte bladzijde te meer in de geschiedenis van de Britsche Royal Air Force. ZWARE STRAFFEN voor overtreding prijs- voorschriften De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met hun controle begonnen. In tal van plaatsen in den lande moes ten in de laatste dagen aan firma's en per sonen, die de prysvoorschriften niet in acht hadden genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheersching belangrijke straffen worden opgelegd, w.o. een schoe nenwinkel wegens te hooge prijzen voor schoenen een boete van 1500.-. Een winkelier in heerenmode-artikelen wegens te hooge prijzen voor overhemden een boete van ƒ1000, verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen en open baarmaking van de tuchtbeschikking. Een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000 en verbeurdverklaring van meer dan 200 coupons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer 3000, welke in be slag werden genomen. Een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000, sluiting en stillegging der zaak voor tien dagen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Een handelaar in leder en fournituren wegens te hooge lederprijzen f 500 boete. Een houtfabrikant wegens overtreding van de prijzenbeschikking brandhout no, 1 een boete van f 400. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines f 350 boete en ver beurdverklaring van de in beslag genomen blikjes sprdines. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines en koffie-surrogaat, een boete van ƒ350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheerschingswet ir verschillende ge vallen strafvervolgingen bij de officieren van justitie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet Bulgaarsch-Turksch niet-aanvalsverdrag Kalmeering van den Balkan HANDELSBETREKKINGEN WORDEN UITGEBREID. Naar het D.N.B. uit Sofia meldt is tusschen Bulgarije en Turkije een niet- aanvalsverdrag gesloten. Het sluiten van dit vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag is in den loop van gisteravond bekend gemaakt. Het be staat uit een inleiding en vier punten. De sluiting van het verdrag heeft in politieke kringen te Sofia oprechte voldoening en bevrediging gewekt In het bijzonder juicht men de weder- zijdsche verzekering toe, dat de beide staten zich zullen onthouden van iede- ren aanval. Daardoor, zoo verklaart men hier, wordt op weldadige wijze een oplossing tot stand gebracht van de spanning, die was ontstaan in den laatsten tijd door de wederzijdsche mi litaire veiligheidsmaatregelen. Men verwacht, dat door de verkla ring een terstond merkbare kalmee ring van de openbare meening verkre gen zal worden. In Bulgaarsche kringen juicht men de bepaling, dat de economische betrekkingen in overeenstemming met de belangen van beide landen uitgebreid zullen worden, te meer toe, daar hier sedert langer» tijd de wensch gevoeld wordt het handelsverkeer met Turkije levendiger te doen worden. Men neemt daarom aan, dat een Turksche delegatie voor onderhandelingen over een handelsverdrag spoedig in Sofia zal aan komen. Niet in de laatste plaats wordt hier ook de belofte, dat men de perspolitiek zal aan passen aan de betrekkingen van goede na buurschap en vriendschap, met voldoening opgenomen. Algemeen ziet men in het verdrag een verijdeling van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog op den Balkan. De inleiding tot de verklaring, die door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, en den Bulgaarschen gezant in Ankara, Kiroff, is onderteekend, heeft den volgenden tekst: „De Turksche en de Bulgaarsche regee ringen constateeren, dat een gunstig re sultaat is verkregen van de gedachtenwis- scling, die den laatsten tijd is gevoerd teneinde de richting van haar buitenlandsch politiek ten aanzien van haar wederzijdsche belangen te definieeren, alsook over de gemeenschappelijke doelstellingen om het vertrouwen en de vriendschap tusschen beide landen in stand te houden. Zij blij ven trouw aan haar vriendschapspact, dat den vrede beveiligt en een oprechte en hechte vriendschap tusschen Turkije en Bulgarije waarbrogt. Met den wensch deze politiek van ver trouwen voort te zetten, welke in de moei lijkste oogenblikken de beveiliging van den vrede en de instandhouding van de rust door wederzijdsche eerbiediging van haar veiligheid heeft gewaarborgd, hebben zij besloten over te gaan tot een nieuwe ge- dachtenwisseling in het licht van de ge beurtenissen. Bijgevolg komen zij overeen, ongeacht hun verdragsverplichtingen met andere staten: Er volgm dan vier punten. In het eerste punt wordt verklaard, dat de beide landen afzien van iederen aanval op elkander. In punt twee wordt gezegd, dat de betrekkingen tusschen de beide lan den berusten op goede nabuurschap en op den geest van vriendschap. In punt drie verklaren de beide regeeringen, dat het in het in het belang is van de beide staten om de wederzijdsche handelsbetrekkingen uit te breiden. In punt vier beloven de beide regeeringen elkander haar pers zoo te beïnvloeden, dat de wederzijdsche aan vallen achterwege blijven, en dat de pers- politiek gevoerd wordt in den geest van deze verklaring. VERKLARING VAN SARADJOGLOE. Naar het Anatolische Nieuwsagentschap meldt, heeft na de onderteekening van de Bulgaarsche-Turksche verklaring de Turk sche minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe, tegenover een verslaggever van het Anatolische Nieuwsagentschap zijn indrukken met de volgende woorden weer gegeven: „Kleine dingen kunnen soms groote re sultaten bewerkstelligen en veel goeds brengen. Het bescheiden document, dat wij hebben onderteekend, kan wellicht een complicatie op den Balkan verhinderen." De Bulgaarsche gezant in Ankara, Ki roff, verklaarde den verslaggever: „Ik ben persoonlijk zeer verheugd, dat ik uit naam van de Bulgaarsche regeering deze verkla ring heb onderteekend, die een bewijs vormt van de vriendschap en het vertrou wen tusschen Bulgarije en Turkije." fMomentje WENSCHEN Er waren vroeger zoo van die be scheiden wenschen, die tot de „gees telijke" uitzet van een ordentelijk mensch behoorden en zonder welke je eigenlijk niet behoorlijk kondt le ven. En als je ze niet hadt, dan be hoorden ze er in ieder geval spoedig te komen, want zóó durfde je toch geen mensch op visite vragen. Je geestelijke uitzet hing aan den muur of prijkte op een mimi-tafetje liefst wat mo dern geëtaleerd en dat was heel wat gemakkelijker dan te praten over je eigen geestelijk bezit. Dan is praten heusch niet zoo gemakkelijk, ziet U. Die geestelijke uitzet bestond dan uit Gulbranssen (laat-modern). Huizin- ga „In de schaduwen van morgen" en voor de zeer trotschen „Untergang des Abendlandes." Alle drie goed zichtbaar. Verder de schoone vormen van Leerdamglas, een leesportefeuille, een jaarlijksch zomeruitstapje naar De Veluwe of langs den Rijn (in fo to's), ieren morgen een voedzame appel, een neutraal behang, een sche merlamp, de „Mijnwerker" van Too- rop of het zelfportret met stroohoed van Van Gogh, (naar keuze) en nog een paar van die dingen. Sinds den oorlog hooren wij daar plotseling niets meer over. Dat is nu allemaal volmaakt vergeten. Wij we ten niet eens meer, dat wij dat alle maal eens hebben gewenscht. En dat is begrijpelijk. Wy hebben nu wel wat anders te wenschen, dat je niet aan den muur kunt hangen of op een ta feltje zetten. Maar laten wij elkander, zoolang wij over onze wenschen niet meer praten, beleving van onze be ginselen wenschen. Dat is en wel niet moderne, maar toch heel schoone versiering. WINTERHULPSpNEDERlAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 DE RIJKSMIDDELEN Directe belastingen 8 1/2 millioen hooger. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op 31 Januari van dit jaar ontleent het A.N.P. Bij de directe belastingen heeft ook voor de eerste maand van het nieuwe jaar de stijgende tendez van de laatste maanden in vergelijking met het vorige jaar zich ten aanzien van het totale bedrag voortgezet. De ontvangsten op ultimo Januari '40 be droegen tottaai 47,918,464. Thans is de opbrengst 56,366,129 of bijna f S'A mil lioen meer. Deze hoogere opbrengst is te danken aan de opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke met 10,55,943 ruim 4.93 millioen is gestegen en aan de winst belasting, welke in den aanvang van het vorige jaar nog niet was ingevoerd. Deze belasting bracht in Januari 5,087,926.21 op. De vier andere tot deze groep behooren- de belastingen toonden daarentegen eeni gen achteruitgang. De grondbelasting bracht het slechts tot 29.304 en bleef daar mede 243,472 bij het vorige jaar ten ach ter, de vermogensbelasting staat geboekt voor 6,127,522, of ruim 300,000 minder, terwijl de verdedigingsbelasting met een opbrengst van 2,983,114 ruim 445,000 lager is. Ten slotte heeft de inkomstenbe lasting 31,582,318 opgebracht, hetgeen ruim 588,000 minder bsteekent. Bij laatst genoemde belasting moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat onge twijfeld reeds tal van belastingbetalers hebben kunnen rekening houden met de in verband met de ingevoerde loonbelasting verleende ontheffing van een gedeelte van den aanslag. Het totaal van de opbrengst van de overige middelen is ruim 2.7 millioen hooger dan dat van Januari 1940. Over de afgeloopen maand is 44,588,065 binnen gekomen. Slechts enkele middelen hebben minder opgebracht, waarbij als vanzelf sprekend de rechten op den invoer, welke bij een opbrengst van 2,251,419 een daling van ruim 6.9 millioen te zien gaven. Tenslotte is onder deze belastinggroep ook ondergebracht de nieuwe loonbelasting, waarvan de eigenlijke resultaten eerst in het volgende overzicht tot uitdrukking zullen kunnen komen, aangezien vrijwel alle ingehouden bedragen in Februari aan de ontvangers zijn overgemaakt. Toch is in Januari reeds 46,750 ontvangen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1