Bestrijding van de werkloosheid Joegoslavische staatslieden bij Hitier PAUZE ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. A Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Rheinische Landeszeitung publiceert onder het opschrift „Actieve sociale poli tiek in Nederland" een hoofdartikel van de hand van den president der „Reichsknapp- heit" (de rijksorganisatie van mijnwer kers), Reinhard Jakob, die als leider van de afdeeling sociale zaken bij den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de rechterhand is van commissa ris-generaal dr. Wimmer. De heer Jakob schrijft o.m.: Reeds voor het uitbreken van den oorlog telde men in Nederland ruim 180.000 werkloozen. Mid den Juni 1940 waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurzen 300.000 mannelijke en 22.000 vrouwelijke, tezamen rond 322.000 werkloozen ingeschreven. Hierbij kwamen nog ongeveer 70.000 gedemobiliseerde sol daten, zoodat het aantal officieel bekende werkloozen rond 400.000 bédroeg. Dit be- teekent, dat er, tengevolge van den oorlog nog eens ongeveer 220.000 werkloozen bij waren gekomen. In deze cijfers zijn niet begrepen de zoogenaamde onzichtbare werkloozen, die om verschillende redenen hadden nagelaten zich bij de arbeidsbeur zen te melden. Hun aantal is met 25 tot 30 procent van de te boek staande werkloozen zeker niet te hoog geschat, waarbij men zeker niet teveei zegt. wanneer men het aantal na den oorlog zonder werk zijnde menschen in Ne derland op een half millioen stelt. Den len December 1940 was het aantal der werkoozen gedaald tot 138.901. Dat be- teekent, wanneer men ook hier nog reke ning houdt met een zeker aantal onzicht bare werkloozen, dat tot genoemd tijdstip minstens 300 tot 500.000 Nederlanders we der aan arbeid en brood waTen geholpen. Juist de tewerkstelling heeft op het ge bied van den herbouw en het opruimings- werk in verwoeste steden en dovpen, voor het weder op gang brengen van het be drijfsleven en het verkeer aanzienlijke re sultaten opgeleverd. De straf georganiseer de tewerkstelling der aanwezige werkloo zen waarborgde zeer spoedig den terug keer tot normale vérhoudingen, zoodat men de oorlogsschade spoedig te boven zal zijn gekomen. In dit verband vormde een verdere be langrijke ontlasting de zeer groote behoef te aan arbeidskrachten der Duitsche bouw diensten, die zich uiterst actief eri leiding gevend in de wederopbouw-maatregelen hebben ingeschakeld. Op de scholing van vaklieden, zoo ver volgt Jakob, is in het algemeen weinig de nadruk gelegd. Reeds zijn echter de eer ste stappen gedaan op het gebied van op leiding van vaklieden. Deze maatregelen zullen evenwel nog worden uitgebreid. Om de nog aanwezige reserves aan onzichtbare werkloozen te mobiliseeren en voor de te werkstelling te winnen, werd door het uit schrijven van de bij verordening van den Rijkscommissaris in Nederland ingevoerde identiteitskaarten de mogelijkheid gescha pen een overzicht te krijgen van alle nog niet ingeschreven werkloozen. Geneeskundig onderzoek. Op het oogenblik worden onder Duit sche leiding alle werkloozen aan een gron- dig geneeskundig onderzoek onderworpen. Tot December 1940 zijn meer dan 100.000 personen volgens Duitsch voorbeeld ge neeskundig onderzocht. De uitslag hiervan is tegen de verwach ting ongunstig. Slechts ongeveer 40 tot 45 procent van de aanwezige werkloozen, is ten volle tot werken in staat en geschikt om in Duitschland aan werk te worden ge holpen. Niet minder dan zeven procent moet etzij als blijvend, hetzij als tijdelijk invalide worden beschouwd. Werkverschaffingsmogelijkheden. Mogelijkheden tot werkverschaffing zijn in Nederland in zeldzaam rijke mate aan wezig, het winnen van nieuw land uit de zee, verbetering van den grond, het regu- leeren van den waterstand, het aanleggen van dijken, en het opruimen van fortifica ties zijn slechts enkele groepen uit de rui me keuze van bestaande mogelijkheden. Daarbij gaat het uitsluitend om werkzaam heden van de grootste beteekenis voor de uitbreiding en het in stand houden van.de grondslagen der levensmiddelenvoorzie ning, die daarenboven nog het voordeel van groote arbeidsintensiviteit hebben. Op het oogenblik zijn bij zulke werken rond 40.000 werkloozen ingeschakeld. Het plan is deze maatregelen zoo uit te breiden, dat hier 120.000 werkloozen te werk kunnen wordem gesteld. De loonpolitiek. Op het gebied van de loonpolitiek, zoo gaat Jakob voort, had na de bezetting van Nederland in de eerste plaats het schep pen van stabiele loon- en arbeidsverhou dingen de aandacht der Duitsche autoritei ten. Na te hebben herinnerd aan het ver bod van loons- en salarisverlaging, wijst de schrijver er op, dat een principieele en voor Nederland ook geheele nieuwe rege ling van het peil der loonen en salarissen en van de andere arbeidsvoorwaarden werd ingevoerd met de verordening van den Rijkscommissaris van 28 November. In deze verordening is het principe, dat slechts partijen bevoegd zijn, looncontrac- ten te sluiten, gehanhaafd. Echter heeft de staat thans in verstrekkende mate het recht in te grijpen. De sociale verzekering. De zeer(fnauwe economische betrekkin gen en banden tusschen het Groot-Duit- sche Rijk en Nederland, die niet in de laat- "ste plaats ook afhankelijk zijn van de voorwaarden voor een gemeenschappelijk gebruik van arbeidskrachten, zoo besluit Jakob, maken een uitgebreide samenwer king ook op het gebied van de sociale ver zekering en de bevordering der gezondheid absoluut noodzakelijk. De eerste hoopge vende maatregelen zijn hiertoe reeds in belangrijk aantal getroffen. Er wordt met alle kracht aan gewerkt, opdat deze zoo veel mogelijk bevorderd en steeds verder uitgebreid worden. BESPREKINGEN IN VRIENDSCHAPPELIJKEN GEEST. De Führer heeft gisteren, in tegenwoor digheid van den rijksminister van Buiten- landsche Zaken, von Ribbentrop, den Joe- goslavischen minister-president Zwetko- witsj en den Joegoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsj, op den Berghof ontvangen. De besprekin gen over vraagstukken, die de beide lan den interesseeren, werden gevoerd in den geest der traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide naties. De beide Jeogoslavische ministers, zoo verneemt A.N.P. van goedingelichte zijde te Berlijn, kwamen gisteren in den loop van den ochtend per trein te Salzburg aan. Zij waren des middags de gasten van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, op zijn landhuis in Puschl. Na een korte rust, tijdens welke de Joegoslavische gas ten in het hotel „Osterreichischer Hof' in Salzburg vertoefden, begaven zij zich naar den Berghof, waar zij om lialfvijf door den Führer, die hen in de vestibule van den Berghof hartelijk begroette, werden ont vangen. Een afdeeling van het wapen der S.S. bewees den Joegoslavischen staatslie den de militaire eer. De besprekingen, die meer dan drie uur duurden, werden slechts korten tijd voor het gebruiken van de thee onderbroken. Aan de besprekingen nam, behalve de Füh- ler. de rijksminister van Buitenlandsche' Zaken en de Joegoslavische staatslieden, gezant dr. Schmidt deel als tolk. Na de besprekingen verlieten de Joego slavische ministers tégen kwart voor acht den Berghof, kort daarop vingen zij de terugreis van Salzburg naar Belgrado aan. ROOSEVELT EN WILLKIEKNOX Op de persconferentie te Washington heeft Roosevelt zich gisteren geheel op de vlakte gehouden ten aanzien van de con troverse WillkieKnox over het afstaan van torpedojagers aan Engeland. Hij ver klaarde, dat dit een kwestie is, waarbij met veel factoren rekening gehouden moet wor den, waarin derhalve waarschijnlijk voor alsnog geen beslissing genomen zal worden. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN PETAIN EN FRANCO Na den terugkeer van maarschalk Petain en admiraal Darlan uit Montpellier ver krijgt men in welingelichte Fransche krin gen eenige gegevens over den inhoud en de draagwijdte der besprekingen met den Caudillo. Zoo wijst men er op, dat het on derhoud van algemeenen aard geweest is, dat geen bepaald afzonderlijk vraagstuk be handeld is en dat geen nauw omschreven beslissingen genomen zijn. Admiraal Dar lan en de Spaansche minister van Buiten landsche zaken, Serrano Suner, hebben een algemeene bespreking gehouden met inacht neming van den tegenwoordigen oorlogs toestand en van de opbouwplannen in Europa. In bevoegde kringen wordt gezegd, dat Duitschland en Italië van den inhoud der besprekingen in kennis gesteld zijn. VERBREEKT EGYPTE DE DIPLOMA TIEKE BETREKKINGEN MET ROEMENIë? De „Messaggero" meldt uit Boekarest, dat Egypte het plan heeft, de diplomatieke be trekkingen met Roemenië te verbreken. ARGENTIJNSCHE VLIEGPRESTATIE Een escadrille tweemotorige bommenwer pers van de Argentijnsche marine onder bevel van luitenant-ter-zee le klasse Pa- trucchi startte des ochtends om kwart voor vijf te Usbaia in Zuid-Vuurland en landde dienzelfden middag om kwart voor zeven te Puerto Aguirre in het uiterste Noorden van Argentinië. De totale afstand, die met een tusschenlanding voor het innemen van brandstof afgelegd werd, bedraagt 3600 ki lometer; de gemiddelde snelheid beliep 257 km. OND-ZOUAAF W. G. DE BOER OVERLEDEN. Dp 91-jarigen leeftijd is in het St. Ja- cobsrusthuis aan de Plantage Middellaan te Amsterdam overleden, de heer W. G. de Boer, een der oudste zouaven van ons land, veteraan van Mentana. Hij behoorde tot de vierduizend Neder landers, die gehoor gaven aan 's Pausen oproep en vocht voor diens zaak. INSCHRIJVING VAN DUIVEN Laatste waarschuwing De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche -Zaken heeft op verzoek van de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche post- duivenhouders aan de burgemeesters medegedeeld, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen hier te lande een laatste waarschuwing aan hou ders van post- en sierduiven heeft uitge vaardigd. Van 21 Februari a.s. af moet iedere postduivenhouder in het bezit zijn van een officieele, door de commissie ter beharti ging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders, Prinsengracht 07, Amsterdam, afgegeven hoklijst en van een lidmaatschapskaart van het Nationaal Verbond Van Postduivenhouders, Amstel- dijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of andere officieele instanties, mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voor radig zijn, kan vror dezen laatsten keer een uitstel van te.. hoogste zes dagen worden verleend, ten einde deze fout als nog te herstellen, zoodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, moet onverwijld procesverbaal worden opgemaakt, met onmiddellijke" in beslagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Een zelfde maatregel moet worden toe gepast ten aanzien van alle soorten sier duiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren iedere tamme, tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor sierduiven moet een bewijs van -inschrijving bij de eigenaars aan wezig zijn, afgegeven door den secretaris van den N.B.S. (Ned. Bond van Sierduiven- houdersvereenigingen) den heer C. A. M. Spruyt, Van Beverninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N.M.-ring van het Nederlandsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten wor den voorzien van den Holland-ring 1941. UITBREIDINGSPLANNEN VAN DEN HAAG NIET GOEDGEKEURD. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het door den gemeenteraad van 's-Graven- hage op 11 December 1939 vastgestelde uit breidingsplan c.a. voor het Zuidwestelijk gedeelte dier gemeente (plan Ockenburg, Mae- en Escamppolder). Gedeputeerde Staten hebben daarbij overwogen, dat uit de adviezen vooreerst blijkt, dat de toekomstige woningbehoef te der gemeente tot het jaar 1970 ongeveer gedekt wordt door de woning-capaciteit der in onderdeelen uitgewerkte gemeente lijke uitbreidingsplannen, zoodat de wo ning-capaciteit, welke onder meer in het onderhavige plan, voor zoover dit de be stemming in hoofdzaak bepaalt, vervat is tot genoemd jaar voor de volkshuisvesting niet noodzakelijk is en dat rekening ge houden moet worden met de mogelijkheid, dat de toekomstige stadsuitbreiding in be langrijke mate op elders gelegen gebied zal plaats hebben. Voorts bestaat er blijkens de genoemde adviezen bezwaar tegen het tracé van bij het plan ontworpen hoofdverkeerswegen en de plaats, waar zij elkander zullen krui sen of ontmoeten. Gedeputeerde Staten hebben eveneens goedkeuring onthouden aan het door den gemeenteraad van 's-Gravenhage op fl December 1939 vastgestelde uitbreidings plan „Mariahoeve" c.a. en tot beschikking op de daartegen ingediende bezwaren. Ten aanzien hiervan is ambtshalve over wogen, dat blijkens de adviezen bezwaar bestaat tegen het stelsel van hoofdver keerswegen in het plan, alsmede tegen twee gedeelten van het plan, waarbij de bestemming van den grond in onderdeélen is bepaald. SLACHTEN VAN RUNDEREN DOOR GESTICHTEN EN INSTELLINGEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend,, dat voor gestichten en instellingen, die de ge woonte hadden om in de eigen vleesch- behoefte te voorzien door zelf runderen (en varkens) te slachten en daarbij over een op grond van de vleeschkeuringswet goedgekeurde slachterij beschikken, thans de gelegenheid is opengesteld om van de plaatselijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch, in welker ressort zij gelegen zijn, runderen en kalveren te ontvangen, nadat tevoren bij het distributiekantoor ter plaatse een voldoend aantal bonnen is ingeleverd en een ontvangstbewijs daar voor is verkregen. Dit ontvangstbewijs moet aan de plaat selijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch worden overgelegd. Gestichten en instellingen kunnen dus voortaan slechts runderen slachten, welke hun-door de plaatselijke toewijzingscom missie zijn toegewezen. ZAAK-KORTHUIS. Beroep ongegrond verklaard. Het ambtenarengerecht heeft hedenmor- gen uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. B. Korthuis den vroegeren direc teur van de Landsdrukkerij, tegen den se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van binneniandsche zaken, in verband met het hem als zoodanig op 23 Mei 1940 verleende ontslag. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van den heer Korthuis ongegrond ver klaard. DAG VAN DE DUITSCHE POLITIE Op 15 en 16 Februari zullen de in Ne derland vertoevende afdeelingen van de Duitsche politie evenals hun kameraden in Duitschland door den „dag der politie" sterker dan gewoonlijk in de openbaarheid treden. De „dag der politie" is in Duitsch land reeds traditie geworden. De beteeke nis ervan is, dat de bevolking duidelijk leert begrijpen, dat de verantwoordelijke en meestal moeilijke arbeid der politie er op gericht is het volk te dieiien. Daarbij krijgt de bevolking tevens inzicht in de verschillende functies van een modern politiekorps en haar onderdeelen, zooals brandweer, verkeerspolitie, ordediensten, opsporingsdiensten, staatspolitie e.d. De dag van de Duitsche politie wordt met een inzameling voor het tweede Kriegs-Winterhilfswerk bü alle Duitsche instanties verbonden. Op 16 Februari wor den in Den Haag in den vroegen morgen aubades gebracht aan den Rijkscommis saris, aan Commissaris-generaal Rauter en aan Generaal Schumann. Den volgt een propaganda-marsch door den Haag dat met een défilé zal eindigen: Om 12 uur begint in den Dierentuin de uitreiking van mid dageten aan 2000 Nederlandsche/kinderen. Om 3 uur is er een openluchtconcert aan den Hofweg. De dag wordt met een Kame- radschaftsabend gesloten. Soortgelijke programma's zijn ook voor andere steden opgesteld, zooals voor Arn hem, Rotterdam, Amsterdam, Groningen. Waar afdeelingen verliezen in den strijd hebben gehad, worden de gevallen kame raden in herdenkingsplechtigheden her dacht. REIS VAN NEDERLANDSCHE KUNSTE NAARS NAAR DUITSCHLAND. Een aantal Nederlandsche kunstenaars heeft onlangs gelegenheid gehad op uit- noodiging van den Rijkscommissaris een studiereis door Duitschland te maken. Na hun terugkeer drukten de deelnemers hun geestdrift uit over hun in Duitschland ver kregen indrukken, zooals ook uit talrijke brieven aan den Rijkscommissaris blijkt. Een brief van den Haagschen architect van H. V. bevat naast woorden van hartelijken dank voor zijn verblijf als gast in Dussel- dorf, Muenchen, Neurenberg en Berlijn o.a. ook de opmerking, dat de deelnemers aan de reis in de gelegenheid zijn geweest, zich met eigen oogen van de betrouwbaar heid van de Duitsche berichtgeving over het succes van vijandelijke luchtaanvallen te overtuigen. In Berlijn kent men sinds ungeveer een maand geen luchtalarm meer. Alle Duitsche instanties waarmede de Nederlandsche reizigers in contact zijn gekomen, zijn hun met groote vriendelijk heid tegemoet gekomen. In het bijzonder zullen de uren, welke gemeenschappelijk met Duitsche kunstenaars zijn doorgebracht onvergetelijk blijven. De representatieve bouwwerken van het derde Rijk ondervonden de bijzondere be langstelling van den schrijver, die zelf ar chitect is. De in Neurenberg in aanbouw zijnde gebouwen zijn, zoo schrijft hij sym bolisch voor de geestelijke krachten, die in het nieuwe Duitschland overal tot ont plooiing zijn gekomen. LAAT DE OORLOGSINVALIDE NIET STAAN! Men zou het niet voor mogelijk houden...! In de afgeloopen weken is het voorgeko men, dat jonge menschen en onder geleide van de ouders reizende kinderen een zit plaats .in den trein hadden, terwijl Neder landsche oorlogsinvaliden, met kennelijk letsel, zichmet een staanplaats moes ten vergenoegen. Wij zullen er verder het zwijgen maar toe .doen, hoe wij denken over deze onwel levendheid tegenover diegenen, die het grootste offer voor ons vaderland hebben gebracht, dat zij brengen' konden en te genover wie wij niets dan grooten dank en eerbied verschuldigd zijn. Het heeft ons in elk. geval veel genoe gen gedaan te vernemen, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zich door middel van een dienstorder tot haar personeel heeft gericht, met het verzoek er vooral op toe te zien, dat onze oorlogsin validen een zitplaats je krijgen en als ook na een vriendelijk en tactvol verzoek van den conducteur het beoogde doel nog niet wordt bereikt, wél dan heeft hij vérgaande bevoegdheden gekregen, om denoorlogs invalide aan de zitplaats te helpen, waar hij toch wel recht op heeft. Laten wij hopen, dat hetgeen is voorge komen tot het verleden behoort een ieder weet nu waar het bij zoo'n invalide om gaat en dat verder optreden door ons treinpersoneel, dat zich in dit geval overi gens gaarne van zijn opvoedende taak zal kwijten, verder overbodig zal wezen. KAMPMUTS VOOR DE PADVINDERS. „Weest Paraat", het officieel orgaan van „De Nederlandsche Padvinders", bevat een mededeeling van den Commissaris voor Uitrustingen en Uniformen, dat de pad- vindershoeden uitverkocht raken. De af deeling verkoop van de padvindersvereeni- ging is er nimmer in geslaabd om de petdvin dershoeden ergens anders dan uit Engeland te betrekken. Wat de overige uniform- en uitrustingsstuken betreft, reeds jaren lang zijn Nederlandsche fabrikanten de leve ranciers voor het benoodigde van „De Ne derlandsche Padvinders". Nu de padvin- dershoeden dus niet meer kunnen worden ingekocht, besloot het Nationaal Hoofd kwartier dezelfde gedragslijn te volgen van de mobilisatiejaren 19141918 en de kampmuts wederom voor den dag te halen. Reeds zijn hier en daar padvinders met deze kampmutsen te zien en het laat zich aanzien, dat geleidelijk de padvindershoed door deze muts zal moeten worden vervan gen. WANNEER ZAGEN WE U HONGERIG? Uit het Evangelie van Matthens, hfdst. 25, v. 34—41. Te dien tijde zeide Jesus: Dan zal de Koning zeggen tot hen, die aan zijn rechterhand staan: Komt geze- genden mijns Vaders; neemt bezit van het rijk, dat vóór u is bereid van de grondvesting der wereld af. Want Ik was hongerig, en ge hebt Me te eten gege ven; Ik was dorstig, en ge hebt Me te drinken gegeven. Ik was vreemdeling en ge naamt Mij op. Ik was naakt en ge hebt Mij gekleed; ziek en ge hebt Mij bezocht; in 'de gevangenis, en ge zijt Mij komen bezoeken. Dan zullen de'rechtvaardigen Hem ont- woorden: Heer, wanneer zagen wij U hongerig, en spijsden we U; of dorstig en gaven we U te drinken? Wanneer z-agen we U als vreemdeling, en namen U op; of naakt, en hebben we U gekleed? Of wanneer zagen we U ziek of in de ge vangenis, en zijn we tot U gekomen? Dan zal de Koning antwoorden: Voor waar, Ik zeg u: Wat ge voor^én mijn geringste broeders gedaan hebt, dat hebt ge voor Mij gedaan. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS IN UTRECHT GEARRESTEERD Verdacht van verduistering In de provincie Utrecht zijn onregel matigheden bij de regeling der voedsel voorziening aan het licht gekomen. Dezer dagen is de provinciale voedelcommissaris in Utrecht, de heer de G. door de politie aangehouden en verdacht van verduiste ring in arrest gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en de ver dachte zou een gedeeltelijke bekentenis hebben afgelegd. Nader wordt nog gemeld: De heer A. J. de G. was in zijn functie van voedselcommissaris voor de provincie Utrecht belast met 'de evacuatie en na de oorlogsdagen met de reëvacuatie Vein het vee in de provincie Utrecht. Na de oor logsdagen waren onder zijn leiding eenige personen aangewezen, die er voor moesten zorgen, dat het geëvacueerde vee weer te rugging naar de plaats, vanwaar het af komstig was. Deze reëvacuatieleiders wa ren soms dagen van huis en te hunnen gerieve werd vanwege den distributie- dienst van den voedselcommissaris koffie, thee, suiker, enz. ter beschikking gesteld. Deze levensmiddelen werden bovendien uitgereikt aan die boeren in de provincie Utrecht, die, na de oorlogsdagen op hun haardsteden teruggekeerd, door oorlogsge weld of door andere omstandigheden zon der eten zaten. Ook voor hen werd dein koffie, .thee en suiker beschikbaar gesteld via dienzelfden distributiedienst van den voedselcommissaris. Van deze distributie werd aanvankelijk nauwkeurig aanteeke- ning gehouden, doch naarmate de gedu peerde boeren in de provincie Utrecht weer werden ingeschakeld in het normale leven en zij -dus met hun distributiebon nen als elk ander zich van koffie, thee enz. konden voorzien, verslapte de cnotro- le en bleven groote hoeveelheden onder het beheer van den voedselcommissaris, zonder dat deze uitgereikt werden. Met deze aanzienlijke restanten nu zou de voedselcommissaris fraude hebben ge pleegd, door er onrechtmatig van te ver- koopen en er een gedeelte van naar zijn woning te doen overbrengen. Deze clan destiene handel in koffie, thee, suiker enz. zou reeds dateeren van de maand Juni var. het vorig jaar en piteraard staat nog niet vast, welke kwanta 'aan levensmid delen op onrechtmatige wijze aan de dis tributie zijn onttrokken. Het is niet on waarschijnlijk, dat verscheidene andere personen in de naaste omgeving van den heer de G. zich met deze knoeierijen heb ben ingelaten. Vast staat, dat door een van de lede nvan het personeel van den heer de leden van het personeel van den heer en de politie in deze affaire werd ge mengd. Het onderzoek in de onregelmatigheden van den voedselcommissaris is in vollen gang. De gearresteerde wordt thans door den rechter-commissaris verhoord. Han gende het onderzoek is de heer de G. ge schorst uit zijn ambt en is een plaatsver vanger aangewezen. De heer de G., van wien bekend was, dat hij zeer bemiddeld was, was lid van de Provinciale Staten van Utrecht. NAARDENS BURGEMEESTER. Bij besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken is de burge meester, de heer J. E. Boddens Hosang herbenoemd tot but-gemeester. De ambts termijn van zes jaren was 1 Januari j.l. verstreken; de gemeente had toen bericht gekregen, dat de benoeming was aange houden, kennelijk in verband met de sa- menvoegingsplannen. Het besluit beteekent dus tevens, dat de samenvoeging met Bus- sum als van de baan kan worden geacht. „Tel." WIELRIJDERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6