Heedepxaat. £uchta(vtCag uiatdt Ceaendigei Overal aanvallen gemeld Spanning in het V,eme Claóten DE SITUATIE SPITST ZICH TOE Parachutisten in Calabrië ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 DE LE'nSfHE COIJkANT TWFcnP - PAG. 5 HET OPENBAAR GEHEIM Een kop. die niet past op de romp Zitting met gesloten deuren Het ongeloofelijke, dat geloofd wordt. Het is een ware gebeurtenis, die nu verteld wordt. Een man zat vreedzaam tijdens de Mis te bidden, toen onverhoeds het collecte-zakje onder zijn neus geduwd werd. De vrome Christen graaide in zijn vestjes-zak, en dook een dubbeltje op. Een dubbeltje. Hij aarzelde. Het was namelijk geen open schaal. Doch zijn aarzeling over winnend, boog hij zich vertrouwelijk naar den wachtenden collectant toe en zei: Pssst! Kun je niet wisselen? De collectant was een begrijpend man; hij telde negen harde centen uit op de bank, en het dubbeltje verdween in het zakje. Wie zal echter de ongeveinsde ver bazing schetsen van den pastoor der parochie, toen hij bij het natellen het zil veren muntje zag schitteren tusschen de bronzen schubben van een buidel vol centen. Hij peinsde erover na, wie van zijn parochianen zoo uit de slof kon zijn ge schoten. De pastoor peinst nog steeds. Hij is er nooit achter gekomen, dat het edel moedige dubbeltje de waarde had van een cent. „Als 't maar waar is, zingen zij ergens" zei Stupido. „Ik zou je man en paard kunnen noemen" verzekerde Pastoor. „Maar we zijn toch nog niet aan de collecte toe?" vroeg Stupido wederom, die het financieele onderwerp met eenige huivering en zelf-ver wijt zag aangeroerd. „Neen" gaf de herder toe „maar het verhaal is een aardig beginnetje. We zijn pas het Epistel en Evangelie voorbij. Een min of meer lange, min of meer ge slaagde preek, die nu op het programma voorkomt, zal ik de heeren maar besparen. „Alstublieft!" zei Stupido brutaal. De heer Nix zweeg bescheiden. „Om dus met het Amen!, waarmee de preek eindigt te beginnen: de priester keert van de kansel naar het altaar terug en heft het „Credo", de geloofsbelijdenis, aan. Deze geloofsbelijdenis is het ijzeren ge tuigenis, waarmede twee stukken van de Mis, die totaal van elkaar verschillen, aan elkaar worden gelascht". „Het zal wel zoo zijn" liet Stupido zich uit „maar het is me nooit opgevallen." „Het heeft mij getroffen" zei de heer Nix eenigszins schuchter „dat vóór het Credo de priester bidt en leest, en na het Credo handelend te werk gaat. Misschien is het fout gezien „Neen, neen! mijnheer Nix" kwam Pastoor tusschenbeide, terwijl hij Stupido een smadelijken blik toewierp „dat is heel raak gezien. Na de Credo begint pas de offerhandeling. Alles wat daaraan voor af gaat, is eigenlijk slechts een voorspel, om degenen, die met den priester het' offer gaan brengen, dat zijn dus alle kerk gangers in de goede stemming te bren gen. Nu moet u niet denken, dat deze sa menvoeging van twee volkomen verschil lende deelen, een uitvinding is van later eeuwen. De Christelijke eeredienst is van de apostolische tijden af in tweeën gesplitst geweest. Als het u interesseert...." „We zijn één en al oor" verklaarde Stupido c.s. „Nu dan. U kunt in de Hande lingen der Apostelen lezen, dat na de verrijzenis van Christus zijn volge lingen bijeenkwamen in den tempel om te bidden en „thuis braken zij het brood". Zoo is het nog. Vóór de Credo: een gods dienstoefening van voorlezingen en ge zangen, zooals ook, zij het met anderen inhoud, in de Joodsche synagogen ge bruikelijk is. Na de Credo begint het „breken des Broods", het geheimzinnig herdenkingsoffer, door Christus bij het Laatste Avondmaal ingesteld". „Dat heb ik dus goed gezien" wensch- te de heer Nix zichzelf geluk. „U moet het niet als een hatelijkheid be schouwen, mijnheer Nix" begon Pastoor onheilspellend „maar als u in de eerste Christentijden geleefd had, zou u niets ge zien hebben. Want u was bij het Credo de kerk uitgebonjourd, alles vriendelijk en beleefd, maar toch er uib gezet". De heer Nix was terneergeslagen, doch Stupido onuitsprekelijk geamuseerd. „Al degenen, die nog niet gedoopt waren" legde Pastoor troostend uit „werdpn weggezonden voor de viering van de Heilige Geheimen een aanvang nam. Die uitsluiting van ongedoopten is sinds lang opgeheven, maar ik ben van meening, dat al is de viering van de Geheimen open baar, zij voor de oningewijden nog steeds niets van hun geheimzinnigheid hebben verloren". „Ik begreep er niet veel van", erkende de heer Nix. „Maar een geheim héb ik er niet ingezien. U prikkelt mijn nieuws gierigheid". „Het geheim van de bijeenkomsten der Katholieken" zei Pastoor, gedempt „bestaat hierin, dat Christus, Gods Zoon, God-zelf midden onder hen tegenwoordig komt. Christus is onderde gedaanten van brood en wijn, lichamelijk aanwezig, zoo als Hij tweeduizend jaar geleden lichame lijk aanwezig was". „Ongeloofelijk" mompelde de heer Nix „Christus, onder de gedaanten van brood en van wijn, Zijn lichaam en Zijn bloed, wordt geofferd aan God den Vader. Het is een opnieuw tegenwoordig-stellen van Christus' marteldood onder den zicht baren vorm van een lichaam (het brood), waarvan het bloed (de wijn) gescheiden is. Na deze offering wordt het lichaam en bloed van Christus gegeten en gedronken, LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL Tijdens een poging om Britsche lucht strijdkrachten naar Frankrijk te laten doordringen, hebben zich gisteren aan de kust van het Kanaal hevige luchtgevech ten ontwikkeld. Volgens ontvangen be richten werden tot dusver negen Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire om laag geschoten. Nader verneemt het B.N.B. nog van be voegde zijde, dat de luchtgevechten zien eerst boven zee en later boven Zuid-Enge- land hebben afgespeeld. De Engelsche po ging om het vasteland binnen te vliegen werd wederom oijtijds opgemerkt. Duit- sche jachtvliegtuigen stegen op met net bevel „vrije jacht". Zij gingen tot hevige aanvallen op de Engelsche afdeeling over, voordat deze de kusten van het bezette gebied had bereikt. De Duitsche jacht vliegtuigen wierpen de Engelsche afdeeling terug, waarna zij tot een achtervolging overgingen. Hierbij brachten zij den vij and de zwaarste verliezen toe. De gevech ten speelden zich voor het grootste gedeel te boven Engelsch gebied af. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden naar hun steun punten terug. AANVALLEN OP LONDEN Londen is gisteren sedert de eerste avonduren voortdurend door een zeker aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Er zijn verwoestingen aan voor den oorlog belangrijke doelen aangericht, naar terugkeerende bemanningen gemeld hebben. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP WEST-DUITSCHLAND In den afgeloopen nacht, aldus ver neemt het D.N.B., zijn sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch- land verschenen. De pogingen tot het aan vallen van militaire doelen of objecten, die voor de oorlogsindustrie van beteeke- nis zijn, werden door het krachtige afweer- vuur verijdeld. Door lukraak werpen van zijn bommen kon de vijand slechts eenige woonhuizen beschadigen en hier en daar een brand veroorzaken, die snel gebluscnt werd. Schade van militaire of economi sche be teekenis is nergens aangericht. Wel echter zijn er weer verscheidene burgers omgekomen en eenige gewond. EEN NIEUWE STRIJDMETHODE Een V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn: Volgens de Duitsche weermachtberich- ten van de laatste weken valt er niet aan te twijfelen, of door de versterkte inzet van zware bommenwerpers voor aanvallen op verren afstand is een geheel nieuwe strijdmethode tegenover Engeland inge luid. Reeds eerder had het oppercomman do der Duitsche weermacht verscheidene malen melding gemaakt van het tot zin ken brengen van Br-itsche of in Engelschen dienst varende schepen 500 K.M. ten Wes ten van Ierland, waaruit een vliegroute van 1000 K.M. valt af te leiden. In den laatsten tijd is men echter met een nog sterkeren inzet begonnen, welke heeft geleid tot het bombardeeren van een Engelsch vliegveld op IJsland, met een vliegtraject van 1200 K.M., tot het torpe- deeren van Britsche handelsschepen een eerst door den priester, dan door de ge- loovigen". „Houdt u me ten goede" zei de heer Nix „maar dat eten en drinken: is dat niet uiterst vreemd". „Vreemd is het alleen voor de on-inge- wijden. Christus heeft ons nadrukkelijk op 't hart gebonden, dat wij ons zullen voeden met deze goddelijke en geeste lijke spijs. „Zoo ge het vleesch van dén Menschenzoon" niet eet" heeft Hijzelf gezegd „en zijn. bloed niet drinkt, dan hebt ge het leven niet in u". Wanneer we wat dieper zijn doorge drongen in de Mis, beloof ik u, mijnheer Nix, dat opnieuw dit verheven onderwerp ter sprake zal komen. Deze korte samen vatting heb ik slechts gegeven, om u duide lijk te maken, dat na de Credo eigenlijk het Misoffer pas begint en dat het zeer juist is om de Mis een „viering van de H. Ge heimen" te noemen". „Het is ongeloofelijk" herhaalde de heer Nix. „En daarom is het zingen van de Credo, de belijdenis van een trouw geloof, vlak voor de offer-handeling aanvangt, bizonder goed op zijn plaats". „En waartoe dient nu dat verhaal over die eene cent en de negen overige, dat deze bespreking heeft ingeleid?" vroeg Stupido, wel wetend den pastoor, wiens tijd om te gaan biechthooren was aage- broken ,in een moeilijk parket te plaatsen. „Daar zit ik wel een beetje mee in mijn maag" beleed de herder berouwvol „Het verhaaltje is verteld, maar er is geen gelegenheid meer aan u beiden en aan de lezers uiteen te zetten, dat er een stevig verband bestaat tusschen het bedelaars centje in het zakje en het begin van de offerhandeling. Ik heb me weer verpraat". „Dat is niet de eerste keer, pastoor" zei Stupido vaderlijk. ARCANUS paar honderd K.M. ten Westen van Ierland, tot de vernietiging van een convooi, 500 K.M. ten Westen van de Portugeesche kust, wederom met een vliegtraject van meer dan 1200 K.M., tot aanvallen op militaire doelen in Cyrenaica en ten slotte tot een aanval op het Suezkanaal, met een vlieg traject van meer dan 1500 K.M. Men vestigt er van officieele zijde de aandacht op, dat deze versterkte inzet van vlieg tuigen op verren afstand, die volgens En gelsche berichten een ernstig gevaar betee- kenen, pas het begin van een nieuwe strijd- periode zijn. WEER DUITSCHE AANVAL OP CYRENAICA Kolonnes vrachtauto's en pantserwagens op marsch zijn meermalen door bommen» getroffen en opmarsch wegen vernield, toen Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren nacht Britsche troepenkampen en wegen aan het Noord-Afrikaansche front aan vielen. Eveneens werden tenten, waarin troepen overnachtten, en geparkeerde auto's en pantserwagens op verschillende plaat sen met bommen en boordwapens aange vallen en in brand geschoten. ITALIAANSCHE LUCHTAANVAL OP KRETA Italiaansche jachtvliegtuigen hebben eer aanval ondernomen op het vliegveld Eraclion van het eiland Kreta. Ondanks het hevige afweervuur daalden de vliegtuigen tot geringe hoogte en plaatsen zij vervol gens hun brandbommen op de hangars en de andere inrichtingen van het vliegveld, waar zware branden ontstonden. De toe stellen keerden behouden op hun bases terug. DE BESCHIETING VAN GENUA De Romeinsche correspondent van de „Vreme" heeft eenige uren na het Engel sche bombardement, een bezoek aan Genua gebracht. Hij meldt, dat de Engelschen slechts niet-militaire doelen onder vuur hebben genomen. De bevolking heeft een bewonderenswaardige kalmte en discipline aan den dag gelegd. ITALIAANSCHE GENERAAL GESNEUVELD Bij de gevechten in het gebied van Bengh=si is generaal Tellera, commandant van het tiende leger, den heldendood ge storven. Hij was zwaargewond in gevan genschap geraakt en stierf na enkele uren gevangenschap. STORM VERWACHT VERKLARING VAN MAARSCHALK BROOK POPHAM. Volgens een mededeeling van het agent schap Domei uit Sydney, is de commandant van de Engelsche strijdkrachten in het Ver re Oosten, maarschalk Brook Popham, 8 Fe bruari uit Singapore in Port Darwin aan gekomen.- Op de vraag over een eventueelen aan val op Singapore van de landzijde, ver klaarde de maarschalk, dat Nederlandsch- Indië en het Verre Oosten voortreffelijk op alle mogelijkheden zijn voorbereid. Volgens berichten uit Manilla heeft de Nederlandsche consul aldaar op aanwijzin gen uit Batavia twee Nederlandsche sche pen, die zich op weg bevonden naar Hong kong, resp. Japan, het bevel gegeven on middellijk naar Manilla terug te keeren. De „Hoisji Sjimboen" meldt naar aanlei ding hiervan uit Batavia, dat de motieven voor dit bevel van den consul in Manilla niet duidelijk vast te stellen zijn. Bij ge ruchte verluidt echter, dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regeering beslo ten heeft, alle Nederlandsche schepen uit de havens van bepaalde staten terug te trekken. Te Londen legt men er den nadruk op aldus meldt S. P. T. dat de concen tratie van 12.000 man Britsch-Indische troe pen, welke de Britsche regeering naar de grens van Malakka en Thailand zal zenden,- in geen enkel opzicht tegen het bevriende Thailand is gericht, maar dat de samentrek king van een Japansche vloot voor Haiphong dergelijke voorzorgsmaatregelen wettigen. Men toont te Londen het grootste wantrou wen'jegens de geruststellende verklaringen van Japansche zijde en men ziet juist hier in een aanduiding, dat een Japansche actie in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan niet lang meer op zich kan laten wachten. VERTREKKENDE AMERIKANEN Vele Amerikanen, die tot nog toe hun vertrek uit het Verre Oosten hadden uit gesteld, hebben nu op het dringende advies van hun consulaten pasage naar de Ver- eenigde Staten besproken. Het is opval lend, zoo voegt United Press er in een telegram uit Tokia aan toe, dat ook de mis sionarissen en vele Amerikanen, die al zeer geruimen tijd in het Verre Oosten ge woond hebben en nog steeds aarzelden om scheep te gaan, zich onder hen bevinden, die bij de scheepvaartbureaux passage op de vertrekkende schepen boeken. Volgens United Press heeft meer dan de helft van de Amerikanen, die in het Japansche kei zerrijk woonden, het land verlaten. Te Tientsin bevinden zich op het oogen- blik nog 300 Amerikanen, die kort geleden voor de tweede maal van het Amerika'an- sche consulaat-generaal den raad hebben gekregen te vertrekken. In den herfst zijn ongeveer 90 Amerikanen via Japan naar hun vaderland teruggekeerd. MEER INLICHTINGEN GEWENSCHT De Amerikaansche republikeinsche sena tor Wiley heeft voorgesteld, dat Huil en zijn staf in een geheime zitting den Senaat zullen inlichten over den toestand in het Naburige en Verre Oosten. Hij zeide het van het grootste belang te achten, dat Huil over deze aangelegenheden verslag uit brengt, alvorens de Senaat het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland behan delt. De vlootcommissie van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft beslo ten den vlootcommandant, admiraal Stark, in een geheime vergadering te vragen, waarom hij op Samoa een luchtbasis wil la ten inrichten. Namens Stark had kapitein Hill in deze commissie het Huis van Af gevaardigden verzocht een bedrag van 8.100.000 dollar beschikbaar te stellen voor een luchtbasis en luchtbeschermingsinstal laties op Tutila (Samoa). „NOMOERA'S TAAK HOPELOOS" Het Japansche blad „Kokoemin Sjim boen" acht de taak van den nieuwen Japan- schen ambassadeur te Washington, admiraal Nomoera, hopeloos. Reeds bij zijn vertrek, schrijft het blad, zijn de betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en Japan zoo slecht geworden, dat het zenden van eèn ambassadeur beter achterwege had kunnen blijven Het is duidelijk, dat zijn positie uiterst moeilijk is. Thans is het te laat om de Vereenigde Staten nog een keer tot be zinning op te wekken, want men is te Washington reeds te ver gegaan. De be trekkingen tusschen beide landen staan nu op het punt verbroken te worden. De Ame rikaansche steunpunten op Hawaii, de Phi- lippijnen en andere plaatsen in den Stillen Oceaan worden dagelijks versterkt, terwijl ook de Stille Zuidzee-vloot voortdurend verbeterd wordt. Kortom, schrijft het blad, alles schijnt op een nadering van een oor-- logstoestand te wijzen. Derhalve moet Ja pan volkomen voorbereid en vastbesloten zijn. DE VERHOUDING JAPAN-RUSLAND De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Matsoeoka, heeft in de begroo- tingscommissie van het Lagerhuis gewezen op den gunstigen keer in de verhouding tusschen Japan en de Sovjet-Unie en ver klaard, dat hij de gelegenheid zou aangrij pen om de betrekkingen tusschen beide landen te regelen. In het verre Oosten. Een opname tijdens een luchtaanval door Japansche vliegtuigen op een munitiefabriek der Tsjoenking regeering (Foto Weltbild) HUN OPDRACHT NIET UITGEVOERD. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren meldde, dat een groep Engelsche parachutisten, die getracht hadden inrich tingen van openbaar belang in Zuid-ltalië te vernielen, gevangen genomen is. Hier omtrent worden de volgende bijzonderhe den vernomen: In den nacht van 10 op 11 dezer waren parachutisten tusschen half elf en twee uur geland in de streek.van Lucanie en Do dag der Du«tsche politie Onder het parool: De politie, vriend en helper, viert heden de Duitsche politie haar dag. Boven, de politie als vriend der kindei en; m<dden de politie beschermt de dieien. onder een Duitsche politie agent geleidt de kindei en veilig over een drukken en gevaarlijken veikeers- wea (Foto Stapf) Calabrië. Deze parachutisten beschikten over automatische wapens en patronen en hadden stellig de bedoeling de waterstaats werken in deze streken te beschadigen, een schitterende prestatie van het fascistisch bewind, die krachtige hervatting van den landbouw in dit geheele gebied mogelijk heeft gemaakt, en voorts spoorwegen, bruggen, wegen enz. Na hun landing bezetten de parachutis ten enkele boerderijen, waar zij een hun ner achterlieten, die een been gebroken had. Kort daarop werd hij door een cara binieri gearresteerd. Om de boeren om den tuin te leiden, hadden de Engelsche para chutisten zich aangemeld met den kreet „Duce, Duce". De Engelschen begaven zich naar de bronnen van het bevoeiingsstelsel. Maar er was reeds in de streek alarm gemaakt en carabinieri vormden in samenwerking met militie, politie en militaire organisaties van de fascistische partij een net van bewakers en organiseerden terstand een drijfjacht, waardoor de parachutisten in een zeer be narden toestand kwamen. Daar zij zoo spoedig omsingeld waren, konden zij hun plannen niet ten uitvoer leggen en zij moesten zich in de bosschen verbergen om aan een gevangenneming te ontsnappen. Om minder gemakkelijk opgespoord te worden, verdeelden de valschermjagers zich in verscheidene groepen in de hoop, dat enkelen door de mazen van het net der Italianen zouden kunnen glippen en het programma althans ten deele zouden kun nen uitvoeren. Deze krijgslist bleek nut teloos, want bijna op hetzelfde oogenblik werden elf parachutisten gevangen geno men in het eene gebied en zeven andere enkele kilometers verderop. Laatstgenoem de groep trachtte tegenstand te bieden en vuurde met een snelvuurgeweer op een patrouille, bestaande uit een carabinieri, een politieagent en een harder uit de buurt, die hen langs de bergpaden leidde. De politieman en de herder werden geveld, maar de carabinieri antwoordde in zijn eentje met zijn karabijn, waardoor hij de Engelsche valschermjagers dwong in dek king te blijven achter een rots tot andere carabinieri op het geluid van de schiet partij te hulp kwamen. De Engelschen za gen toen in, dat alle tegenstand nuteloos was en gaven zich over. Toen moest nog een ander groepje ge zocht worden, dat in het struikgewas ge vlucht was. De drijfjacht werd voortgezet en zonder moeite werden de andere para chutisten gearresteerd. Allen waren ge kleed in een khaki-overall, zij droegen een vliegerpet, waren gewapend met snelvuur geweren en automatische pistolen en had den Italiaansch geld bij zich. Zij zijn aan het districtscommando overgeleverd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5