Laatste berichten MARKTBERICHTEN ZATEnMG 15 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE De Raad kwam Donderdagmorgen in openbare vergadering bijeen. De heer J. Loomans was afwezig. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had met het lezen van het ambts gebed, sprak hij een kort woord ter gelegen heid van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Hij dankte de leden voor de samenwèrking en de goede geest die in het oude jaar steeds aanwezig was geweest, en deed een beroep op hen om' dezen goeden geest ook in het nieuwe jaar altijd te hand haven en te bevorderen, in de eerste plaats in de raadsvergadering, maar ook daarbui ten. De verhouding onder de burgerij moet goed blijven. Niemand mag op grond van zijn overtuiging of levensbeschouwing wor den lastig gevallen. Gelukkig heeft zich in Hazerswoude nog geen enkel geval van sa botage voorgedaan, doch de voorzitter riep de medewerking van de raadsleden in om deze dingen ook voor de toekomst steeds te voorkomen. Alles wat naar sabotage zweemt is uit den booze en kan slechts ellende ver oorzaken. Tenslotte sprak de voorz. den wensch uit, dat God in 1941 de wereld en ons vader land, zoowel als ons dorp en de raadsleden persoonlijk, genadig 'moge zijn en moge zegenen. Vervolgens wensch te de voorz. namens den Raad wethouder Kaptein geluk met zijn 25-jarige echtvereeniging, waarvoor deze dankte. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Op een vraag van den heer Scheel ant woordde de voorz. dat B. en W. besloten hadden, met het oog op de onzekere tijds omstandigheden, de tijdelijke benoeming van den hulpkeurmeester nog met één jaar te verlengen. Het besluit genomen in de vorige verga dering om ten bate van de gemeente 75 op centen te heffen op de gemeentefondsbelas ting, werd op verzoek van Ged. Staten in getrokken, daar de gemeentefondsbelasting zelf is vervallen. Medegedeeld werd, dat na inschrijving, het vischwater langs den Stationsweg is verpacht aan den hoogsten inschrijver, de Z.-Hollandsche Hengelaarsvereeniging, voor 35 per jaar. De voorschotten voor de bijzondere scho len over 1941 worden vastgesteld op de basis van 9.50 per leerling. Een verzoek van de bewoners van het Rietveld om een uitweg wordt afgewezen. De voorz. wijst er op, dat practisch hier Tenslotte stelde de voorz. aan de ord^. verhooging van de straatbelasting, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten, waarin wordt medegedeeld, dat voor het tekort der begrooting 1941 geen rijks bijdrage zal worden verleend alvorens de straatbelasting zoodanig is verhoogd, dat een billijke bijdrage in de kosten wordt verkregen. De kosten voor de gemeente be- dagen plm. 15.200. Thans wordt als grondslag voor deze be lasting aangehouden.de belastbare op brengst volgens de grondbelasting. Gehe ven wordt 3 pet. van de geboüwde en H pet. van de ongebouwde eigendommen. De totale opbrengst is ongeveer 6000. Indien men zou overgaan tot een heffing van 4 pet. op gebouwd en V/l pet. op on gebouwd, zou de opbrengst stijgen tot 9797, of ongeveer 65 pet. van dt' uitgaven der gemeente, wat naar de meening van den voorz. een billijke bijdrage kan worden geacht. Verschillende leden voerden hierover het woord. Wethouder v. Dam wees op de on billijkheid van de grondbelasting. Doordat deze belasting reeds is verdubbeld en nu ook de straatbelasting, die op dezelfde grondslagen is gebaseerd weer moet wor den verhoogd, wegen deze onbillijkheden dubbel zwaar. B. en W. zullen voor de volgende verga dering met een definitief voorstel komen. Bij de rondvraag stelden de heeren Scheel en Goedhart enkele vragen over de artike len die door het gemeentebestuur voor de Duitsche weermacht zijn beschikbaar ge steld en later weer opgeruimd, welke door den voorz. werden beantwoord. Nadat wethouder Kaptein den voorzitter had dank gezegd voor de goede wensch en door den voorzitter bij den aanvang der vergadering uitgesproken en deze weder- keerig ook voor 1941 alle goeds had ge- wenscht, werd de vergadering gesloten, niets is veranderd. Van het gemeentelijke uitpad, dat vroeger aanwezig was, werd door niemand gebruik gemaakt, omdat men liever tegen een kleine vergoeding gebruik maakte van gunstiger gelegen particuliere uitwegeh. Bovendien hopen B. en W. nog steeds dat nog eenmaal de tijd zal aanbre ken, dat de grootere plannen om het Riet veld uit zijn isolement te verlossen, tot uit voering zullen kunnen komen. Dit zou slechts worden belemmerd indien nu een tijdelijke andere oplossing werd verkregen. Een verzoek van de Hazerswoudsche sla gers om op grond van de Winkelsluitings wet eén uniforme sluitingsmiddag voor deze bedrijven vast te stellen, moest wegens een onduidelijkheid in het verzoek worden aan gehouden. Vervolgens werd besloten'een eenvoudige verordening voor het ophalen van afvallen in te roepen. Aanvankelijk hadden B. en W. hiervoor ontheffing gevraagd, daar zij den bestaanden toestand zooveel mogelijk wilden handhaven. Er gaan in Hazerswoude geen afvallen verloren. Alles wat voor de voedselvoorziening bruikbaar is, wordt be nut. Inmiddels is echter gebleken, dat een verordening noodig kan zijn om onge- wenschte concurrentie te verhinderen. De Raad was in zijn geheel van gevoelen, dat de schillen ook in de toekomst ten goede moeten komen aan hen, die deze ook in ver leden hebben opgehaald. In het vervolg zal dus een vergunning van B. en W. nood zakelijk zijn. Vervolgens werd besloten de gemeente werklieden een tijdelijke toeslag op hun wedde te verleenen van 6 pet., en de kin derbijslagen voor de gemeente-werklieden en veldwachters met 15 per kind te ver- hoogen. De rijwieltoelage der gemeente werklieden werd van 20 op 30 gebracht. De gemeenschappelijke regeling tot on derlinge hulpverleening bij brand werd met een jaar verlengd. Besloten werd aan het Rijk, met het oog op de verbetering van dén Rijksstraatweg te verkoopen een strook berm en tuingrond behoorende "bij de ambtswoning van den gem.-secretaris, voor een bedrag van 2120.95. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarin nu definitief werd meege deeld, dat door de Provincie 20 pet. subsidie zal worden verleent, in de kosten van her stel van de fundeering van den gemeente toren. Een raadsbesluit werd genomen, waarbij de vastgestelde voorwaarden wer den aanvaard. Zooals bekend is verleent het Rijk 40 pet. subsidie. Op een vraag van den heer Goedhart deelde de voorz. mede, dat in den loop van dit voorjaar met de uitvoering van dit werk zal worden begonnen. Enkele begrootingswijzigingen voor 1940 en 1941 werden aangenomen. GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE De Raad der gemeente Woubrugge kwam, onder voorzitterschap van den he-r Mum- sen, burgemeester, in openbare vergade ring bijeen. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van Ged. St. ten, dat aan den boekhouder der gemeentebedrijven, naast een honoreering 'an 1000 een persoonlij ke toelage verstrekt mooht worden gedu rende den tijd, dat deze in die bedrijf s- functie werkzaam was. De Raad vereer.igde :--,ich met het voor stel van B. en W om hiertoe te besluiten. In December 1939 hadden B. en W. be richt ontvangen van het bestuür van de Groote-, Kleine en Kalkovensche polders, om de Woubrugsche weg op te hoogen. In verband met inundatie was een degl van dezen weg reeds verhoogd, doch daarmede kon blijkbaar güen genoegen genomen wor den. Het heele geval kwam neer op een ophóoging van het geheeie wegdeel wat een uitgave vorderen zou van 35000. B. en W. hebben zich tot Ged. Staten gewend om bemiddeling. Thans deelde dit College rnede geen termen te kunnen vinden voor bemiddeling. Het architectenbureau, belast met het ontwerpen van een uitbreidingsplan, heeft de gemeente een voordeelte bezorgd. Aan-# vankelijk zouden de kosten van he* uit breidingsplan gesteld worden op een be drag van ƒ400, welke nadien, in verband met de uitbreiding der werkzaamheden verhoogd worden tot 1200. Nu was met den voorzitter een lager bedrag afgespro ken, zoodat B. en W. weinig geneigd waren deze verhoogde itgave te voteeren. Na eenig heen en wee geschrijf is men tot overeenstemming gekomen .en kreeg de ge meente haar zin. Hetgeen een voordeeltje beteekende van 400. Woningbouw Hoogmade. De hoofdschotel van /Ie vergadering was de woningbouw te Hoogmade, waarover reeds meer dan een jaar gehandeld is. Reeds, zoo zette de voorzitter uiteen, in Augustus 1939 v/erden de eerste plannen voor woningbouw te Hoogmade besproken. Allerlei factoren hebben cp den gang van zaken vertragend gewei kt. Eerst in de ver gadering van 14 Maart 1940 viel de beslis sing om te bouwen. De rijksgelden wer den onder voordeelige condities beschik baar gesteld en met een beetje kunst en vliegwerk was .vel een sluitende exploita tie te verkrijgen. Als gevolg "ar deze beslissing hebben B. en W. de gelden vooi de bouw aange vraagd. Inmiddels brak de oorlog uit en bleef de aanvraag liggen, totdat bericht afkwam dat onder de oude voorwaarden niet meer gebouwd kon worden. Een geheel nieuw plan moest worden opgesteld, waar bij met de nieuwe eischen en voorschriften rekening moest worden, gehouden. Waren de eerste bouwkosten voor groote en kleine woningen gesteld resp. op ƒ4079.30 en ƒ.3687, de nieuwe voo-schriften deden deze uitgaven stijgen tot resp. 4560 en 4540. Het regeeringscommissariaat berichte in middels dat enkele technische veranderin gen aangebracht moesten worden, welke verband hielden met de materialen-positie. De kosten werden hierdoor uiteindelijk resp. 5075 en 4684. De huren dienten gevolge resp. 6.90 en 6.47. Deze huren, aldus de voorz., kunnen door de bewoners van Hoogmade niet opgebracht worden, zoodat rijk en gemeente bij moeten sprin gen. Deze gezamenlijke bijdrage werd per jaar gesteld op 1224 voor de 8 wo ningen. De heer Verzaal zegt met aandacht de uitvoerige uiteenzetting van den voorzit ter gevolg te hebben. Voorheen was hij voor het bouwen der woningen, nu meent hij zijn stem hieraan niet te kunnen geven, omdat het verlies te groot is en voor de gemeente niet verantwoord. Weth. Lieverse deelt deze meening niet. De woningtoestanden te Hoogmade zijn meer dan bedroevend. Niet alleen worden afgekeurde woningen bewoond, doch er is een groote tekort, hetgeen een verdere groei van het dorp tegenhoudt. Spr. zegt, dat vele dieren beter gehuisvest zijn dan verschillende gezinnen en hij vindt het geenszins verantwoord, indien men zonder meer afwijzend tegen bouwen staat. Het moge de gemeente dan elk jaar wat kos ten, waarin het rijk de helft nog terug betaalt, daar staat toch tegenover, dat de arbeiders een betere bewoning krijgen, welke meer aangepast wordt aan de tegen woordige eischen van bewoonbaarheid. Men moet met dezen bouw ook in de toekomst kijken. Als men straks te staan komt voor verhoogde kosten voor ziekten en armen- uitkeeringen, dan is het te laat. Hier geldt ten volle, dat de kost voor de baat uit moet gaan. Nu kan men wel zeggen, dat men het ver lies niet kan overzien en dat men het voor de gemeente niet verantwoord acht, doch dan wil spr. verwijzen naar den aanleg van den Achterweg te Woubrugge. Ook daar. was men huiverig om het geld erin te steken. Nu de weg er eenmaal ligt, uit men zijn verwondering voor het feit, dat men het niet reeds eerder had gedaan. Zoo zal het ook te Hoogmade gaan met den woning bouw. Weth. Donker meent, dat er te Hoog made geen tekort aan woningen is. Het feit, dat er geen woningen beschikbaar zijn komt doordat.men in Hoogmade wil blijven wonen, doch deze gevallen kan niet ge bouwd wordén, temeer omdat in Hoogmade geen mogelijkheid van werkverruiming zit. De menschen, die gaan trouwen, zullen dus beter doen naar elders te verhuizen. Overigens moet deze zaak uit een zakelijk oogpunt bezien worden. Spr. betwijfelt of de gecalculeerde huren opgebracht zullen worden, hetgeen dus een verhoogd verlies voor de gemeente tengevolge heeft. De voorz. acht de bouw te Hoogmade noodzakelijk en uit sociaal oogpunt alles zins gerechtvaardigd. De Raad is tcch ver antwoordelijk voor behoorlijke woningtoe standen en kan zich daaraan niet onttrek ken door het motief, dat de exploitatie niet dekkend is. Nadat nog enkele leden hun stem over dit^punt motiveeren, wordt het punt in stemming gebracht en verworpen met 4 st. tegen. Tegen: de heeren Donker, Anker, Verzaal en Boon. Over den in voorkoop aangekochten grond is nog geen beslissing genomen, zoo dat in een volgende vergadering beslist zal worden of tot aankoop van den grond al dan niet definitief zal worden overgegaan. Met het aanbrengen van een verlichting op de nieuwe provinciale brug over de V/oud wetering, waarover een schrijven is ingekomen van den provincialen Water staat, wil de Raad, alhoewel niet afwijzend er tegenover staande, toch even wachten tot hetere tijden aanbreken voor de be oordeeling van-de kosten. De commissiën tot wering van school verzuim hebben hun taak neergelegd door indiening van een collectief ontslag. Ove rigens voldeed de samenstelling dier com missiën niet geheel meer aan de wettelijke voorschriften. B. en W. zullen nu wellicht opdracht krijgen de taak der commissiën over te nemen. B. en W. hebben zich tot Ged. Staten ge wend om te vernemen of de salarieering, het punt waarop het ontslag volgde, ach terwege moet blijven. In afwachting op een nader bericht, wordt de zaak even aangehouden. Het voorschot art. 101 L.O.-wet 1920 voor de R.K. school bepaald op 1557. en voor de Christelijke school oL 1341. Overeenkomstig het voorstel van B. én W. besluit de Raad aah het daarvoor in aanmerking komend personeel een tijdelij ke verhoiging toe te kennen van 6 pet den bruto-jaarwedden (met ingang van 1 Dec. 1940) en een tijdelijke kindertoelage van 5/4 X 3 pet. van de jaarwedden vanaf het derde kind beneden den leeftijd van 18 jaar, mits dit -kind tusschen 15 en 18 jaar geen inkomsten geniet. De rijksregeling is hierdoor in evenredigheid toegepast. De verhooging van den leeftijd tot 13 jaar is een verbetering, aangezien tot op heden den 14-jarigen leeftijd gold. Het uurloon voor het losse gemeente- personeel werd gesteld op 0.35. Teneinde hpt werk op het ontvangers- kantoor en de gemeentebedrijven niet te stagneeren wordt den bode een tijdelijke verhooging van jaarwedde gegeven voor het in de avonduren verrichten van over werk. Het personeel van de luchtbeschermings dienst en den distributiedienst wordt, aan gezien het wettelijk niet verzekerd is, vrij willig verzekerd tegen ziekte terwijl de helft van de te betalen premie op het loon verhaald zal worden. Hierna volgde slui ting. Reeds geplaatst in een gedeelte onzet vorige oplage. BINNENLAND. BOETE VAN 100.000 GULDEN AAN DE GEMEENTE HEERLEN OPGELEGD. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Duitsche instanties zich genood zaakt hebben gezien de gemeente Heencn een geldboete van 100.000. op te leggen. Deze strafmaatregel vindt zijn motiveering in het ongediciplineer- de gedrag, in de overtredingen door be paalde kringen der bevolking, alsmede in de anti-Duitsche provocaties, die zich in deze stad op 31 Januari hebben voorgedaan. In verband hiermede is tevens de Commissaris van Politie te Heerlen uit zijn ambt ontheven. W. A.-MAN UIT AMSTERDAM AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld aldus het A. N. P. is de weerman Koot uit Amsterdam, 'aldaar bij de jongste ongeregeldheden door een bende van ongeveer dertig joden tegen den grond geworpen en door trappen onherkenbaar verminkt. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij hedennacht aan zijn verwondingen is bezweken. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 14 Febr. (D. N. B.I. Het op- perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij den aanval van Duitsche oorlogs schepen op een vijandelij Ir convooi in de Atlantische wateren, waarvan het weer- machtsbericht van gisteren meldnig maak te, is nog een gewapend koopvaardijschip tot zinken gebracht, zoodat het aantal der bij dezen aanval tot zinken gebrachte sche pen' is gestegen tot 14 met een gezamen- .ijken inhoud van ongeveer 82.000 ton. De aan de oppervlakte varende Duitsche vloo- strijdkrachten, die op den Atlantischen Oceaan en in de overzeesche wateren ope- xeeren, hebben tot dusverre ongeveer C70.000 ton vijandelijke of den vijand nut- age koopvaardijscheepesruimte tot zinken gebracht. Daarbij komen nog de talrijke scheepsverliezen, die de vijand in de over. zeesche wateren heeft geleden door het op mijnen loopen. Bij aanvallen op voor den oorlog belang rijke doelen op het Britsche Eiland hebben gevechtsvliegtuigen rechtstreeksche tref fers geplaatst op een metaalfabriek bij Glasgow en op havenwerken aan de Schot- sche Oostkust en in het Zuid-Oosten van Engeland. Ten Oosten van Peterhead is een convooi met goed gevolg aangevallen en verstrooid. Zes schepen werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Twee groote koopvaarders geraakten in brand en kre gen slagzij. In moedige duikvlucht heeft een gevechtsvliegtuig ten Oosten van Har wich een tankschip van ongeveer 8000 ton tot zinken gebracht. Hetzelfde toestel plaatste bovendieri op een groot koopvaar dijschip en op een duikboot zoo zware treffers, dat deze schepen volkomen verlo ren geacht kunnen worden. In de Middellandsche Zee hebben afdee- lir.gen gevechtsvliegers van de Duitsche luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht hangars, kampementen en op den grond staande vliegtuigen op vliegvelden in Cyrenaica vernield. Overdag zijn ge slaagde aanvallen gedaan op militaire wer ken op Malta. In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht doeltreffende bomaar vallen gedaan up vliegvelden en industrieterreinen om Londen en aan den mond van de Theems. De vijand is niet boven Duitsch gebied verschenen. Jachtvliegtuigen hebben bo ven Dover drie versperringsballons ver nietigd. Marinegeschut heeft a..n de Noor- sche kust een vijandelijk vliegtuig neerge schoten. Een eigen vliegtuig wordt ver mist. Bij den geslaagden aanval op zee ten Oosten van Harwich, heeft zich de be manning van het gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Baumbach, commandant en bestuurder, de onderofficier Menz, bom- menrichter, de Feldwebel Thiess, radiote legrafist, en de onderofficier Greif Mueh- len, boordschutter, bijzonder onderschei den." HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë, 14 Febr. (Stefani). Het 252ste Italiaansche weermachtsbericht m'dt: Aan het Grieksche front levendige be drijvigheid der wederzij dsche patrouilles met gunstige resultaten voor onze troepen, die den vijand gevoelige verliezen toe brachten en gevangenen overmeesterden en wapens buitmaakten. Onze luchtmacht i.eeft een vijandelijke vlootbasis gebombar deerd en met goed gevolg bommen van klein kaliber geworpen op troepenconcen traties. *Onze jagers hebben negen vijande lijke vliegtuigen neergehaald, waarvan een groot deel temidden onzer linies. Een der bemanningen werd krijgsgevangen ge maakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb- oen vliegtuig- en vlootbases op Malta ge bombardeerd. Duitsche jagers hebben 4 vliegtuigen van het type Hurricane neer gehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben krachtig vijandelijke luchtbases in Cyrenaica gebombardeerd. Hangars, ge bouwen en barakken kregen voltreffers en talrijke vliegtuigen werden in scheer- vlucht met machinegeweren bestookt. In de Egeische Zee hebben onze bom menwerpers in opeenvolgende golven een vliegtuigbasis in de nabijheid van Canea aangevallen en 4 op den gfond staande vliegtuigen vernield. Vijandelijke vlieg tuigen hebben ih den vroegen ochtend van den 13den Februari eenig'e bommen ge worpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika is in den sector van Che- ren een aanval afgeslagen. In het gebied aan de overzijde van de Djoeba verzetten onze ongeregelde troepen zich hardnek kig tegen den vijandelijken opmarsch. Een onzer jachtformaties heeft in de zone van Cheren troepen met mitrailleurvuur be stookt en een aanval van vijandelijke vliegtuigen na een verwoed gevecht afge slagen. In den ochtend van den 13den heb- ben vijandelijke vliegtuigen met poover resultaat Massaoea aangevallen. Het af weergeschut der marine heeft twee vlieg- cuigen neergehaald. De bemanning ervan werd gevangen genomen. In den nacht van 10 op 11 Februari heeft de vijand in he* gebied van Calabrie en Lucanie een groep parachutisten neergela ten, die gewapend waren met mitrailleurs, handgranaten en ontplofbare stoffen en tot taak hadden, het verkeer en de waterkracht bedrijven in dit gebied te storen en schade aan te richten. Tank zij het snelle ingrij pen van onzen bewakingsdienst werden alle vijandelijke parachutisten gevangen geno men voordat zij ernstige schade hadden kunnen aanrichten, zooals zij van plan waren. Bij de gevangenneming ontstond een i handgemeen, waarbij een schildwacht en een burger gewond werden. Binnenland ARBEIDER SLACHTOFFER VAN INSTORTING. Gistermiddag is te Maastricht een ern stig ongeluk gebeurd, waarvan de 38-jari- ge E. H. uit Itteren het slachtoffer is ge worden. H. verrichtte werkzaamheden by den bouw van een huis aan de Burgemeester Ceulenstraat. Tengevolge van een instor ting werd de man bedolven. Na een kwar tier hadden zijn kameradén hem bevrijd, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De politie en de directeur van bouw- en woningtoezicht hebben een onderzoek in gesteld. Het bleek, .dat de drie meter die pe gleuf niet was gestut. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Buitenland DE ENGELSCnE SCHEEPRS VERLIEZEN. BERLIJN, 15 Febr. (D.N.B.) De Britsche regeering heeft, nadat een Duitsch (be richt melding had gemaakt van den aan val op een Engelsch convooi, waarbij 14 zwaargeladen schepen vernietigd waren, 36 uur daarover gezwegen. Pas na aan komst van een aantal schipbreukelingen in een Atlantische haven heeft de regeo- ring te Londen door Reuter het eerste be richt over de catastrofe doen publiceeren. In politieke en militaire kringen te Ber lijn wijst men er op, dat de Britsche re geering ook nu nog maar een deel van de verliezen toegeeft en door Reuter heeft la ten melden, dat zes schepen tot zinken waren gebracht. ENGELSCHE BLOKKADE TEGEN ROEMENIë. NEW YORK, 15 Febr. (D. N. B.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft het Britsch ministerie voor de blokkade Roemenië geplaatst op de lijst van landen, op welke de contrabande-oorlog en de be palingen ten aanzien van den handel met vijandelijke landen van toepassing zijn. 11 Het Amerikaansche agentschap meldt voorts, dat volgens een mededeeling van de Engelsche règeering Roemenië wordt beschouwd als een gebied, dat onder vijan delijke bezetting staat. OFFICIEELE NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN JAARBEURS TE KEULEN. KEULEN, 15 Februari. (D.N.B.) Aan de voorjaarsmarkt te Keulen, die van 30 Maart tot en met 1 April wordt gehouden, zal ook Nederland voor het eerst weer of ficieel deelnemen. In vroeger jaren was de Nederlandsche deelneming zeer groot. Thans zal Nederland op deze jaarbeurs door een groote collectieve inzending ver tegenwoordigd zijn, waardoor de leven dige economische samenwerking met Duitschland tot uiting wordt gebracht. HET VERBREKEN DER ENGELSCH— ROEMEENSCHE BETREKKINGEN BOEKAREST. 15 Febr. (D.N.B.). Het besluit van de Britsche regeering om haar diplomatieke vertegenwoordiging uit Boe karest terug te roepen, zoo schrijft het of ficieuze blad „Uniren", heeft geen nieuwen toestand doen ontstaan en kan derhalve ook geen invloed uitoefenen op de poli tieke houding van Roemenië. Roemenië is zich bewust van de beteekenis en van alle mogelijke consequenties van zijn toetreden tot de politiek der spil. Ook de geo politieke positie bepaalt de plaats van Roemenië aan den kant van het Groot- Duitsche Rijk, welks politieke en econo mische invloed niet alleen Midden-Euro pa, maar ook het economische leven in het Zuidoosten von het vasteland be- heerscht. Het toetreden van Roemenië tot de politiek van het Duitsche Rijk wordt niet bepaald door berekeningen, maar vormt de uitdrukking van de overtuiging, dat alleen de nauwste samenwerking met Duitschland kan leiden tot de gezonde ontwikkeling der nationale belangen van Roemenië. Roemenië zal ook in de toe komst vasthouden aan den ingeslagen weg, die het is voorgeschreven door het verstand van den leider van den staat en die in overeenstemming is met de hoogere belangen van het land. LEIDEN, 14 Febr. Grocntenveiljng. Roode Koöl 5.20—5.28, Savoye Kool 4.20 5.82, Groene Kool 4.205.82, Boeren kool f 4—9.—, Rapen 2.20—3.80, Pdei ƒ1 16.70, Kroten 3.77, Kroten,gekookt f 7 —11.—, Uien ƒ4.40—6.16, Peen ƒ4.40— 8.30, Spruiten 10-»—19.—Andijvie ƒ25 46.Nero ƒ8.2019.Spruiten ge schoond 2447.Witloof 1026.per 100 K.G., Salade ƒ6—10.30, Knolselderie ƒ611.70 per 100 stuks, Pieterselie ƒ10.70, Selderie ƒ5.8010.10, Rabarber ƒ1214.^- per 100 bos. y UTRECHT, 15 Febr. Vee. Totaal aan gevoerd 1195 stuks vee, o.a. 475 koeien. Vaarzen 300—430, Melkkoeien ƒ330—550, Kalfkoeien ƒ340--570, Varekoeien ƒ250 400 per stuk. Handel kalm, prijzen onver anderd. 50 Magere kalveren 140220 per stuk. Handel kalm, dezelfde prijzen. 450 Nuchtere kalveren. 130 Schrammen ƒ18 28, 90 Biggen 1318 per stuk. Handel flauw, lagere prijzen. Eoter: 150 K.G. 1.20—1.40, Kaas 250 K.G. ƒ2.40 per K.G. 12.000 Eieren 1.07 per K.G. TER AAR, 14 Febr. Centrale Veiling. Andijvie 3976 cent, boerenkool 2440 cent, slavellen 46 cent, waschpeen 3.50 5.10, uien f 5.50, prei 11—12, spruitkool 2628, roodekool 6.50, knolselderie 11.10, witlof 11.40—17.80, kroten 3.10, selderie 4.505.1'0.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3