OMGEVING RIJNSTREEK Wilt U iets weten? Privé Dansles 1.50 per uur DANSSCHOOL ANTON DE GROOT JAN DE HIE ZONEN - LEIDEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEuE BLAD - P.G. 8 NOORDW1JK Uitvoering „Excelsior." Uit de meer dan groote belangstelling 'bij de uitvoering van „Excelsior" blijkt wel de groote sym- ■phatie welke het korps bij de ingezetenen geniet. By de opening in hotel „Royal", sprak kap. Schouten zijn vreugde uit-over deze groote belangstelling en bracht te vens dank aan den volijverigen directeur C. de Haan uit Leiden en zijn wakker corps voor het gepresteerde in het afge- loopen jaar. Hierna zette het corps het pro gram in en de uitvoering getuigde van een met veel toewijding ingestudeerd program ma. Het is opmerkelijk, telkens by iedere uitvoering te kunnen constateeren, dat de vereeniging steeds op hooger plan komt. Als eerste nummer hoorden wij „de Zwarte Duivels" marsch van W. Schootemeijer. Enthousiast en met veel bravour werd de ze marsöh gespeeld. Waarna de Ouverture „Catharina" van D. Snoeck een heel goede vertolking genoot, het was merkbaar, dat aan de vele lastige passage's de noodige aandacht bij het instudeeren niet had ont broken. Bijzonder trok de aandacht het oude, maar steeds opnieuw bekorende werkje ,In ein Klostergarten" van Ketelby, ikleurig en sonoor werden de verschillende passage's ten gehoore gebracht. De wals „Voix Roumaine" van Kessels oogste een flink applaus. Alles bijeen heeft deze avond goed voldaan. Met de „Prinz Eitel Friedrich" marsch van Blankenburg werd het muzikale gedeelte van dezen welge slaagden avond besloten. Na de pauze volgde een tooneelstuk, getiteld „de Rijke Amerikaan", een blijspel in twee bedrij ven. Dit werd door leden van het fanfa recorps gespeeld, die daarmede blijk ga ven ook op dit gebied goed thuis te zijn. Er werd vlot gespeeld en voortdurend da verde het in de zaal van de lach om de dolle invallen van de studenten, die de meest dwaze en komische situaties deden ontstaan. Een goed geslaagde avond. NOORDWIJKERHOUT Jeugdbeweging. In samenwerking met de vrouwelijke jeugdbeweging en de Maria-congregatie hield de Kruisvaart van St. Jozef een zang-, muziek- en filmavond i nde groote zaal van café „de Zwaan", alhier. De zaal was stampvol toen kape laan Schretlen, directeur, de avond opende met een hartelijk welkomstwoord. Hij zei- de op de congregatie nog nooit zooveel meisjes gezien te hebben. Hij spoorde alle jonge dames aan de congregaties altijd goed bij te wonen en vroeg de medewer king de contributie op tijd te betalen. Zijn Eerw. wenschte ten slotte alle jongens en meisjes een prettigen avond toe. De mondharmonica-club van de Kruis vaart gaf hierna een nummertje ten beste, wat ook de zang afd. van de Congregatie deed. Vervolgens werd aangevangen met het vertoonen van eenige mooie films. Jammer was dat de geluids-installatie het niet best deed. De avond werd overigens gezellig door de jongelui doorgebracht. Consultatiebureau voor zuigelingen. Naar we vernemen heeft dr. van Laar hovenDepla, kinderarts te Wassenaar, die vanaf de oprichting van het consul tatiebureau voor zuigelingen, uitgaande van het Wit-Gele Kruis, alhier, aan dit bureau verbonden was, haar ontslag ga- nomen. Dit beteekent een gevoelig verlies en vele moeders zullen het betreuren dat deze zeer bekwame arts niet langer meer aan het bureau verbonden is. Het Wit-Gele Kruis stond nu voor de moeilijkheid een kinderarts te vinden, die de plaats van Mevrouw van Laarhoven kan innemen. Het is bijzonder geslaagd deze moeilijk heid op te lossen door de in Noordwijker- hout wel bekende kinderarts dr. E. de Roos uit Delft te verzoeken de leiding van het consultatie-bureau op zich te nemen. Dr. de Roos heeft toegestemd. Reeds a.s. Donderdag 13 Februari zal zij spreekuur houden in d^ kliniek van het Wit-Gele Kruis. Wegens benzinegebrek kan zij echter alleen des morgens te Noord- wijkerhout zijn. Het spreekuur is daarom gesteld op half tien v.m. De moeders moe ten hiermede goed rekening houden. SASSENHEIM „Ziekenzorg". Opkomst voor de 20ste ledenvergadering weer als normaal. Een zeer klein percentage. Voorzitter de heer E. Franken, die leden en gezinnen het beste toewenschte. Spr. herdacht de ge storvenen en bad voor hun zielerust. Aan het financieel overzicht wordt het volgende ontleend: Contributiën 7080.40; Begunstigers 16.Intrest 134.04, Uit gegeven voor ziekenhuisverpleging 4622,25 vervoer 519.57; controle 150.vergoe dingen,, bodeloon 1051.94, voordeelig saldo 554.29, reserve 4440.81. Aantal gevallen 117 met 1753 ligdagen, waarvan 68 gevallen met 1049 ligdagen in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden; in Huize St. Bernardus 4 gevallen met 53 ligdagen, Academisch Ziekenhuis 38 ge vallen met 553 ligdagen. Gemiddelde duur der uitkeering 14 dagen. In 11 gevallen werd het maximum aan tal ligdagen berenkt. Er waren 68 vrou welijke en 49 mannelijke patiënten. Door den secretaris werd het jaarverslag voorgelezen, waarna de bestuursleden de heeren W. Krom en J. J. Lefeber bij en kele candidaatstelling gekozen werden ver klaard. Op voorstel van het bestuur werd het aantal ligdagen met 10 verhoogd en aldus op 50 gebracht. Op voorstel van eeni ge leden zal het bestuur overwegen of vergoeding voor het gebruik van de „hoog- tezon" gegeven kan worden. Voor autover voer zal in het vervolg f 25.per jaar ver goed worden, inplaats van 15.Sluiting. Personalia. Tot bestuurslid van de Vereeniging „School met den Bijbel" is in de vacature van wylen F. Wijntjes ge kozen de heer M. Benschop. Geboren: Arnoldus Johannes Maria, z. van A. van Rijn en Th. M. J. Rodewijk Wilhelmina Huberta Elisabeth Maria, d. van J. C. van der Burg en A. A. H. Witte- man Hendrika, d. van J. D. v. d. Sluis en G. Zwiers. Overleden: A. C. P. van der Wiel 1 j. Gevestigd: W. Vis van Andijk N. Remmelszwaal van Katwijk J. M. van der Geest van Lisse H. C. H. Huiskamp van 's-Gravenhage W. Meijer van Voor schoten. Vertrokken: J. J. van der Zwart naar Leiden J. A_ Wolvers naar Voor hout M. Hoogkamer naar Schiedam. WARMOND Winterhulp. Aan deze gemeente is opnieuw een bedrag overgemaakt van 400.ter uitkeering aan gezinnen die voor „Winterhulp" in aanmerking komen. Huisbroei. De deelnemers die met de •huislbroei of huisvlijt meedoen worden er op attent gemaakt, dat zij de bollen Vrijdag middag tusschen 12 en 1 uur in de zaal moeten brengen, zij die later komen kun nen niet voor een prijs in aanmerking ko men. Zaterdag 15 Febr. om even 2 uur opening der tentoonstelling door den bur gemeester. De leden van de Kruisvaart en St. Josephsgezellen mogen daarbij tegen woordig ziyn. Do tentoonstelling wordt ge houden in hotel „De Zon". De zaal is ge opend Zaterdag 15 Febr. van 38 uur. Zondag 16 Febr. van 11.30 tot 8 uur en Maandagmiddag van 36 uur. Maandag avond moeten alle deelnemers de bloemen zelf komen halen. Dinsdag 18 Febr. prijs uitreiking in de burcht om 7.30. Gezien het succes en de mooie inzendin gen van het vorige jaar worden allen uit- genoodigd deze tentoonstelling te komen bezichtigen. Bouwvergunning. Vergunning is ver leend tot den bouw van een automatische telefoon-centrale achter het postkantoor alhier, waarmede spoedig een aanvang ge nomen zal worden, zoodat de lang ver wachte automatiseering van de telefoon binnenkort werkelijkheid zal worden. Personalia. De heer van der Geul is benoemd als onderwijzer aan Mulo-school te Haarlem. WASSENAAR Geboren: Bernaardus Marcellus, zoon van W. P. v. d. Holst en J. M. Menssen Greetje Wilhelmina Beredina, dochter van P. v. Veen en J. Tuinman. Overleden Marianne Ferdinanda Fraissenet. 67 jaren, weduwe van E. G. A. L. ter Haar Theresia Maria van Beek, 62 jaren, ongehuwd Stephanus Hendrik Parqui, 35 jaren, echtgenoot van A. E. Batelaan Anna Christina Vuijk, £3 jaar, ongehuwd. Joannes Antonius Jongeneelen, 55 jaren, echtgenoot van C. J. Ry na arts. Ondertrouwd: H. J. Tennissen en J. A. Blink P. B. A. Nijland en E. O. O. Romegialli J. v. d. Does en E. M. van Voren. G e t r o u w d F. A. Knijf en M. C. Gardien. ZOETERMEER Middenstandsvereeniging. Gisteravond vergaderde de R.K. Middenstandsvereeni ging bij den heer Ant. v. Well. De voor zitter, de heer A. J. M. v. Well, deelde mede, dat er op de laatst gehouden bestuursver gadering een verwisseling heeft plaats ge vonden; de heer J .v. Diemen is n.l. gewor den penningmeester in de plaats van den heer J. Vollebregt en de heer J. Volle- bregt, secretaris in plaats van den heer J. v. Diemen. De voorz. sprak de hoop uit, dat hier mede nu aan alle conflicten een einde ge komen is en er daardoor weer opbouwend werk verricht kan worden. Hierna kreeg de afgetreden secr. voor het laatst de gelegenheid tot het lezen der notulen, welke in dank werden vastgesteld. Uit het verslag der kascommissie bleek, dat alles in orde was. In de plaats van den heer A. v. Wensveen, die als lid der kascommissie aftredend was, werd gekozen de heer J. Heggelman. Vervolgens gaf de voorz. een uiteenzetting over de nieuwe om zetbelasting, welke zeer leerzaam bleek en onderhoudend gegeven werd. Na afloop ga ven zich tal van vragenstellers zich op, die allen beantwoord werden. Hierna hield de geest, adviseur, kapelaan v. Stralen, een toespraak over het we- reldsch leed en Gods voorzienigheid, wel ke een zeer aandachtig gehoor vond. ALPHEN AAN DEN RIJN Ontwikkelingsbijecnkomst standsorgani saties. Voor de tweede maal in deze win terperiode gaven de gezamenlijke besturen van de plaatselijke standsorganisaties aan hun leden een ontwikkelingsavond, en wel gisteravond in de zaal van de St. Josefsge- zellen. Was de vorige keer, toen dr. Olie rook een betoog hield, de belangstelling be vredigend te noemen, thans was dit helaas niet het geval. Slechts weinigen gaven ge hoor aan den oproep. Een gunstige uitzon dering hierop echter maakten de leden van de jeugdstandsorganisaties, die meer be langstelling toonden voor het aangekondig de onderwerp. Nadat kapelaan C. M. Kla ver, in tegenwoordigheid van den deken en en andere kapelaans der parochie een kor te inleiding had gehouden, werd het woord gegeven aan den spreker van dezen avond, den heer L. Beumer, die op deskundige en eenvoudige wyze een zeer actueel on derwerp heeft behandeld met betiekking tot de vele vernieuwingen die op elk levens gebied gaande zijn en welke vernieuwingen, vooral ook op maatschappelijk terrein ons aller aandacht behooren te hebben. Spreker heeft daarbij aangetoond, welke taak wij als katholieke Nederlanders te vervullen hebben in het raam van nationale aaneen sluiting en nationale samenwerking, op grond van de gemeenschapsgedachte. De onverantwoorde gespletenheid en geschei denheid moeten plaats maken voor het streven naar meer nationale eenheid in den meest uitgebreiden zin. Het betoog van den spreker werd door allen met aandacht ge volgd. Na een kort dankwoord sloot kape laan Klaver de bijeenkomst. Geboren: Jacobus Petrus Joannes Ma ria, z. van J. Th. J. Rozestraten en C. M. Mulders Jan Wouter, z. van W. G. Groenheiden en J. Verkerk Pieter, z. van J. Vos en A. Huisjes Wilhelmus, z. van W. Lenting en M. W. Bruines. Overleden: A. Detmers 82 j., wedu we van J. F. Stellingwerf Margaretha Kalshoven 18 j. Gevestigd: Helena H. M. Bal van Voorburg Alidus Chr. Meerstadt van Coevorden Pieternella de Goede van Leek. Vertrokken: Johanna A. van Rooijen naar Hazerswoude, Rijndijk Marianna M. Colijn naar Amsterdam. BODEGRAVEN Zanguitvoering. Onder leiding van den heer J. M. Kouwenhoven, organist van de parochie, werd een gezamenlijke uitvoering gegeven door de zang vereen igingen van Bo degraven en Zwammerdam. In het openingswoord door den heer P. v. Dam verwelkomde hij allen en sprak ver volgens over de tot stand gekomen samen werking van de twee zangvereenigingen, die beide den heer Kouwenhoven tot di recteur hebben. Het programma, dat hierna werd afge werkt was goed gevarieerd en werd keu rig uitgevoerd. Vóór en na de pauze gaf een strijkensem- ble, eveneens onder leiding van den heer J. M. Kouwenhoven, een vijftal muziek stukjes ten gehoore, die hoewel nu en dan iets ongelijk tot tevredenheid van het pu bliek vertolkt werden. In het tweede gedeelte zong de Bode- graafsche zangvereeniging allereerst een tweetal concoursnummers, die evenals psalm 150 van Cesar Franck vlot en nauw keurig klonken. Het tweede gedeelte van het programma was verreweg het beste. In zijn slotwoord dankte de heer van Dam alle medewerkenden, terwijl aan mevr. KlüsenerPaap een bloemenmand werd aangeboden. Spr. meldde voorts, dat de afd. Bodegra ven over eenige jaren haar gouden be- staansjubilé zal vieren. MEIJE-ZEGVELD „St. Jan". Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat er morgen een uitvoering gegeven zal worden door de parochieele jongemannenvereenlging „St. Jan". Opge voerd zal worden een blijspel: „Aron Slootjes' in de knel". NIEUWERBRUG „Nieuwerbrug en Omstreken" Onder voorzitterschap van den heer A. v. Baren kwam de Coöp. Brandwaarborgmaat schappij „Nieuwerbrug en Omstreken" in ledenvergadering bijeen in de zaal van café „He* Grauwe Paard". Het blykt, dat er over het afgeloopen jaar een winst geboekt is van 5.961.84. De brandschade bedroeg 153.01. Aan rente was ontvangen 3.143.34; aan pre- miën 3.090.24 en premiën 0.25 per 1000.— 978.13. De balans per 31 De cember 1940 was als volgt: Activa: kas 179.23; hypotheken 76.825.—; Vaste goederen 2.250.boerenleenbank 5.651.96 en postgiro 314.66. Passiva: Inlagen 5.993.81 en reserve 79.227.04. Het kapitaal der Mij. is derhalve groot 85.220.85. De aftredende bestuursleden D. Kok en F. Koning Hzn. werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. Besloten werd dat door de huidige tijdsomstandigheden de losse goederen ver hoogd mogen worden, doch het vee niet hooger dan tot 400.— per stuk en het hooi tot 60.— per 1000 kg. Tevens werd nog besloten de thans uit functie zijnde bode, den heer J. C. Kleinveld een grati ficatie over dit jaar te geven van 50.—. NIEUWVEEN Overleden: G. Kamphorst 81 j. G. Kok wed. van J. Kok 75 j. NOORDEN Tooneelvereeniging. De R.K. Too- neelvereeniging „St. Cecilia" gaf op Zon dag 9 Februari haar eerste winteruitvoe- ring in de St. Franciscuszaal alhier. Pre cies om zeven uur, opende kapelaan Berk hout deze goed bezochte bijeenkomst waarop ook aanwezig was de zeereerw. heer pastoor Buren. Opgevoerd werd eerst „De Benzine- Kcning", klucht in drie bedrijven. Er is om dat stuk veel gelachen, het werd zeer vlot gespeeld. Na de pauze werd opgevoerd „De Lieve Morgenstond" klucht in één bedrijf, wat ging over het verzetten van de klok bij het intreden van de zomertijd. Ook hier deden zich de dolste kluchtenvoor. Na het einde van dit stuk werd deze bijeenkomst door kapelaan Berkhout gesloten. den Dierentuin te Den Haag is een tentoonstelling geopend van werk stukken, door Duitsche politiebeambten in hun vrijen tijd vervaardigd (Foto SchimmeloenninoW ROELOFARENDSVEEN Tooneel. Gedurende een viertal dagen is de St. Pancratiuszaal weer het aantrek- kingspunt voor hen die houden van een goed stuk tooneelspel. Interieur en omge ving leenen zich daar voor ernstige pogin gen om op te steigen boven het carnavals- tooneel. 'Bij deze ernstige pogingen missen we dezen keer eens het ernstige uit zoo vele drama's van het jongste verleden. En dat is voor een keer heelemael niet erg ook, en bovendien ligt een wat luchtig en vroolijk tooneelgenre de meeste onzer di lettantenclubs nog het best. Er kan werke lijk volop gelachen worden, vooral in het tweede stuk, dat „Peper" is getiteld. Hier aan werken» benevens enkele jongere krachten, alle oude bekenden, mee. De in houd van deze „Peper'-bus is niet ingewik keld, maar wel geestig en vol humor: hu mor in de juiste beteekenis. Je moet lachen om een affaire die eigenlijk betreurens waardig is. Vóór dit spel in drie bedrijven wordt een één-acter voor het voetlicht ge bracht. Dit heet „Het spook van Cambroo- ke Castle", een echte spookachtige geschie denis, waarin enkele quasi-artisten leelijk in den val loopen door geraffineerd detec tive-werk van een mejuffrouw, Helen Ed wards genaamd, en waarin ook het spook een vertolking tentoon spreidt, welke de bovenste plank raakt. Meer kunnen we niet verklappen; dat moet men gaan zien en mee genieten. Doordat er zoo weinig mogelijk tooneelveranderingen zijn, heeft de heer Th. Wesselman, die tevens de regie heeft en een belangrijke rol meespeelt, veel zorg kunnen besteden aan de décors, welke dan ook een lust voor het oog zijn. Tot Vrijdag avond gaan deze uitvoeringen en men zou zich een prettig stuk vastenavond-plezier ontnemen door dit ongezien te laten pas- seeren. DOSR. Morgenavond om 8.30 uur al leen voor de senioren indoortraining. VOETGANGERS, schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Agenda Donderdag, R.K. Alma Mater-Koor, con cert met piano-solist, Stadsgehoor zaal 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Februari 20 uur tot Zaterdag 15 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Vraag: 1. Op een blauw porceleinen bonbonschaaltje kwamen onderstaande re gels voor. Kun u mij hiervan de vertaling geven: Verbu cerna dumi pedib ni lu n ris. 2. Tevens zou ik gaarne van u verne men, waarvan de seal bontjassen (zwart) van dat zachte dicht behaarde bont ge maakt worden. 3. Tenslotte zoudt u mij verplichten door mij in te lichten of de thorie der reïncar natie, die de theosofen voorstaan, eenige reden van bestaan heeft. Antwoord: 1. Op déze vraag is moei lijk antwoord te geven. Men zou eerst moeten weten uit welken tijd en uit welke streek dit schaaltje stamt. Vervolgens of deze tekst volledig is enz. Wend u daar mee eens tot een antiquair zoo het een oud schaaltje is. Is het niet oud, dan zoudt u bij een fabriek moeten informeeren. 2. Er zijn drie soorten seal: le Sealskin, dat vervaardigd wordt van de huid van den otter, 2o. Sealbizam, vervaardigd van de huid van de muskusrat en 3o. Seal elec tric, vervaardigd van konijnenhuid. In deze laatste zijn weer verschillende soorten. 3. Wij kunnen in een vragenrubriek moeilijk een uiteenzetting geven over een onderwerp, dat zelfs in enkele kolommen nog niet kan worden afgedaan. U kunt dit vinden in het boek van prof. J. P. Ver haar „De moderne theosophistisdhe bewe ging". Meerdere personen reductie PLANTAGE 2 TEL. 26820 P S Zondagavond is er feest in onze school. Entrée f 0.35 ssss KUSIM (zonder bon) het waschproduct voor alle doeleinden ZEEPPOEDERS groote besparing voor Uw zeep. GASAANSTEKERS in 6 verschillende uitvoeringen. K. RAPENBURG 10, TEL. 20025 MIDZA-OONS 5694

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8