EEN DAG SS MAN Extra Reclame RECHTZAKEN OUD GOUD. fZ)e fratmen, die 1L naadig heeft! DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 i)E LEFDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Op bezoek bij de Standarte Westland in Munchen Een redacteur van het A. N. P. schrijft ons: In een tempo, dat den modernen ver slaggever past, hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht aan de S.S.-kazerne in Muenchen, waar Nederlandsche en Vlaam- sche jongens in het corps van de Duitsche, politieke soldaten worden opgeleid. In vijf dagen waren wij uit en thuis, maar in die vijf dagen hebben wij onge twijfeld een idee gekregen van al datgene wat zich in een kazerne afspeelt, een in druk ook van de wijze, waarop deze jon gelui, stoer van lijf en leden, worden op geleid tot eerste klas* soldaten, strijders voor een nieuw Europa naar geest en lichaam. Ergens in de omgeving van de schoone Beiersche stad staat de geweldige moderne kazerne, waar wij Vrijdagmiddag den schildwacht passeerden. Eerlijk gezegd: Het was ons als burger vreemd te moede te midden van de grauwe Duitsche uniformen, in een wereld, waarin het snerpen van een fluitje van alles kan beteekenen, waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn. Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord. Wij wisten, dat een aantal naar Munchen was vertrokken, maar eigenlijk hield daarmee onze kennis over den toe stand van de Nederlandsche SS.-mannen op. Wat wij evenwel in den korten tijd van ons verblijf'in Muenchen hebben gezien en beleefd, stemt in alle opzichten tot tevre denheid, is zelfs boven alle lof verheven. Om dan te beginnen: de Hollanders zijn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel totaal af wijkt van de paedagogische methoden, wel ke zij in hun jeugd in eigen land hebben meegemaakt. Wij zeiden al, dat het leven in deze kazerne aan zeer strenge bepalin gen is onderworpen. Het regiem is uiter mate streng, maarde Nederlanders hebben zich voortreffelijk aangepast, zij zien er uit of zij iederen dag slechts melk en honing verorberen en him houding Ja, die houding valt inderdaad het eerst op. Wy hoeven ons werkelijk niet wijs te maken, dat de Hollandsche jongen van de zen tijd uitmunt door „houding Wij zou den over de oorzaken hiervan kunnen twisten, zeker is, dat op alle lessen van lichamelijke opvoeding in ons land de „briefjes" van doktoren, liefhebbende moe ders en bezorgde vaders grooten invloed hebben. Wij schrijven - evenwel niet over de Nederlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideëele overwegingen, deels ook uit materialistische aansloot bij de Duit sche SS-standarte Westland. Men kan na tuurlijk wweren, dat die fiere, die trotsche houding verkregen wordt door Üen langen, harden dagelijkschen dienst in de kazerne. Maar wij meenen te mogen zeggen, dat het hier de houding is van jongemannen, die het hoofd hoog dragen, omdat zij in de ze kerheid leven, iets te geven voor hun schoonst ideaal. Onder leiding van een SS.-Hauptsturm- fuehrer bezichtigden wij eerst een deel van het ontzaglijke complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere cantine, vroo. ïijk en eenvoudig, de eetzaal, waar de voormannen var het Duitsche Rijk soms temidden van hun soldaten aan tafel zitten, de hyperhygienische waschgelegenheden, de exercitiehal, en tenslotte de slaapkamers waar de troep, van een welverdiende rust van 's avonds tien uur tot 's morgens zes uur pleegt te genieten. Het was onze bedoeling een nacht te midden van deze S.S.-mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaap zaal, tevens zitkamer, poetskamer, gar derobe en kleedkamer te slapen en ten slotte een middagdienst en een ochtend dienst mee te mAken. Wfj zeiden zooeven, dat ons de houding van de Nederlanders het meest is bijge bleven. Uit deze houding vallen verder alle goede hoedanigheden af te leiden. De compagniescommandant deelde ons op een kamer in en toen deden we alsof we een dag soldaat waren. We kunnen uiteraard slechts een indruk geven van alles wat wij te zien kregen, maar deze in druk is dan ook voortreffelijk geweest. De commandant had ons tevoren meegedeeld, dat er in den beginne nogal was strubbe lingen tusschen de onderscheiden groepen waren geweest. De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk in de Duitsche taal uit en wonden zich over sommige kleinig heden nogal op. Daar kwam nog bij, dat zij onder elkaar niet steeds even kame raadschappelijk waren. Wat toch was het geval? Er kwamen naar Muenchen jonge lui, die in hun korte leven al politiek had den bedreven, er kwamen ook niet-politie- ke geesten en al spoedig waren de debatten levendig, soms te levendig. De commandant had de moeilijke taak deze vogels van ver schillende pluimage tot een hechte groep te vormen. Hiervoor is veel geduld noodig geweest, veel tact, vriendelijke en harde woorden. Wij kregen bij ons bezoek aan Muenchen alleen maar de resultaten van deze maan denlange opleiding te zien. Op de houding viel niets aan te merken, evenmin op den kameraadschappelijken geest. Die geest is in de troep van onnoemelijke waarde, hoe wel de individueele opleiding op' allerlei gebied van het militaire handwerk een zeer hoog peil heeft bereikt, wordt den mannen toch ingeprent, dat zij alleen sa men in staat zijn een groot doel te berei ken. De .eenling heeft in dezen strijd geen waarde. De troep is alles. Inderdaad, wij hebben kunnen constateeren, dat er op „onze kamer" alleen maar vrienden leefden en werkten. Zelfs wij hebben tijdens ons korte verblijf van die vriendendiensten geprofiteerd, zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als vele, overigens brave mannen in een normale huishouding. Maar het belangrijkste is, dat wij in de uren, welke wij bij een der compagnieën doorbrachten, gelegenheid hebben gehad met de Nederlanders over alle mogelijke zaken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Want de dienst gaat boven alles. Met een volstrekte toe wijding geven de Nederlanders zich aan hun taak, welke uiteraard lang niet ge makkelijk is. Dat maakten we één dag mee. Het zou niet passen in een artikel als dit een vol ledig overzicht te geven van de dagelijk- sche gebeurtenissen in de kazerne. Trou wens, de commandanten zijn erop uit zoo veel mogelijk afwisseling te brengen in den dienst. In de eerste periode moesten onze land- genooten vooral exerceeren. Het viel daar bij op, dat de Nederlanders hun stijfheid moesten kwijt raken. Daarvoor dienden dan oefeningen met het geweer, lichamelijke oefeningen, lichte en zwaardere athletiek. Het resultaat is, dat de groep landgenooten m Muenchen thans bestaat uit jongeman nen, die lichamelijk in alle opzichten ge traind en door en door gezond zijn. Tege lijkertijd leerden zij tijdens de theoretische lessen de verschillende politieke wereld beschouwingen kennen. Zij werden onder wezen in de idealen van het Duitsche rijk, maakten kennis met de sociale maatrege- en, welke in Duitschland ten voordeele van de geheele bevolking werden getrof fen, zij kregen gelegenheid zich te verdie pen in de Duitsche cultuur, kortom: zy leerden al datgene wat een politiek soldaat behoort te kennen. Eerst daarna konden de commandanten beginnen met het. echte militaire handwerk, dat grondig wordt onderwezen. Wij heb ben de resultaten van deze maandenlange oefening gezien bij een schietoefening met scherp. „De Duitsche wapenen worden gesmeed om goed gebruikt te worden." Het is een der beginselen van de soldatenopleiding in het Groot-Duitsche Rijk. Iedere handgreep wordt nauwkeurig bestudeerd en aange leerd, zoodat het bedienen van de oorlogs middelen straks een tweede natuur is ge worden. Daarbij worden de houdingsoefeningen niet vergeten. Dat de Nederlanders het daarin evenzeer ver hebben gebracht, moge blijken uit het feit, dat de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verschei dene keeren als „eerecompagnie" heeft deelgenomen aan plechtigheden, welke in de hoofdstad van de N. S. D. A. P. plaats vonden. Uw verslaggever heeft de phasen van z-oo'n soldatendag beleefd. Nee, er kan niet genoeg den nadruk op worden gelegd: d e dienst is niet gemakkei ijk. Het gaat er niet in de eerste plaats om,dat het moeilijk is 's morgens om zes uur, prompt op het fluitsignaal op te staan, en het is waarachtig moeilijk het is ook al niet zoo erg, dat er 's avonds na tien uur niet meer gesproken mag worden, en dat er anders straf volgt. Maar het is de aan eenschakeling van allerlei zaken, kleinig heden vaak, welke het leven in de SS- kazerne volmaakt bindt. Hiei is geen plaats voor het individu in de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kar doen. Bij de samenwerking van allen ontstaat er een ge meenschap van gelijkgeaarde, gelijkdenken- de strijders voor één groot 'doel. Deze ge meenschap is sterk als een rots. Dat alles vertelden onze landgenooten jns in de korte uren van rust en dat leer den zij ons zonder woorden in de oogen- blikken, dat wij hen bij him oefeningen gadesloegen. Wij zijn bij de S.S. in huis geweest en waren te gast op een kamer, waar zes Ne derlanders en acht Duitschers broederlijk bijeenwaren. Meen niet, dat deze Duit schers zich afzijdig hielden bij onze ge sprekken. Duitsche zinnen werden in deze praatjes gebruikt en de Duitschers ver stonden de Hollandsche taal voortreffelijk. Daaruit ook weer wordt de bedoeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zóó kunnen formuleeren, dat hier geen Duitschers, Nederlanders en Vlamingen worden voorbereid op hun groo- te taak, maar dat allen van Germaanschen bloede hier zijn vereenigd om te worden tot mannen van de daad. En alleen zij, die dit ideaal bezitten, zijn in staat het harde leven van S.S.-man te ondergaan. Zij weten, dat alleen een harde leerschool hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak boven in enrchelijke eischen stelt aan moed en uihoudingsvermogen en opofferingsge zindheid. Dit is het, wat wij dezen eenen dag heb ben meegemaakt en geleerd. Inderdaad, wij zijn wijzer uit Muenchen vertrokken dan wij er aankwamen. Wij v/eten thans, dat al het materialisme, het egoisme en het individualisme niet in staat zijn geweest het zuivere idealisme te ver stikken. Haalde men nog niet zoo lang ge leden de schouders op voor hem, die een ideaal durfde belijden, nu zullen deze zelfde mannen, hoewel nog jong, de taak krijgen een nieuwe idee over de wereld te dragen. En het is waard daarvoor te vechten en zoo noodig onder te gaan. GESNEDEN KOOL: Savoye 4 ct. per pond. Rode 6 ct. p. pond. Groene 7 ct, per pond. Stoofperen 18 ct. p. Kilo - Grote Handperen 25 ct. p. Kilo. Goudreinetten 30 ct., 38 ct. en 44 ct. per Kilo 9623 DE GRAAFF JANVOSSENSTEEG 44 - TELEFOON 22136 KANTONGERECHT TE ALPHEN. Overtredingen M. en R.wet en Regl: J. V., te Zwammerdam 2, of 1 week tucht school; J. de H., te id., 15, of 5 dagen; B. J. O., 4, of 2 dagen; F. R. M. A. te 's-Gravenhage 2, of 1 dag; P. B. te Bode graven idem; KI. van L. te Veen endaal, id. Verduisteringsovertredingen: C. P. W., te Nieuwveen 2, of 1 dag; W. E. te Ter Aar, idem; A. V. te Bodegraven, idem; C. V. te Bodegraven, idem; J. D. v. d. A., id.; H. K., idem; C. de B., te Boskoop, idem; C. V.. 2.50 of 2 dagen; W. F. B. te Tier Aar, idem; P. G. van G. te Woubrugge, id.; C. S., te Bodegraven, idem; W. J. van R. te Woubrugge, idem; J. K. 2 of 2 dagen en 1.50 of 1 dag; A. v. d. S., idem; R. K. 3, of 2 dagen; H. K., 1 of 1 dag met te ruggave van inbeslaggenomen zaklantaarn. Identificatieplicht: C. J. G. 2 of 1 dag. Landbouwinventarisatiebesluit: C. van V. 5, of 3 dagen verbeurd verkl. van de in beslaggenomen tarme. Uitgaansverbod na 24 uur;. N. S. 2, of 2 dagen; N. van L. te Nieuwveen 3, of 2 dagen; D. A. B. te Nieuwveen 8 of 4 dg. Art. 453 Sr.: A. R., 5, of 3 dagen. AGENT VUURDE DOODELIJK SCHOT AF. Rechtbank straft met twee maanden hechtenis en motiveert dit. Veertien dagen geleden behandelde de rechtbank de zaak tegen den 33-jarigen agent van politie te Rotterdam D. H., die op 28 September van het vorige jaar den puinruimer W. van B., die naar het ge rechtsgebouw werd overgebracht en, daar aangekomen, ontvluchtte, meteen ongeluk kig schot doodde. De rechtbank veroordeelde hem tot een heohtenisstraf van twee maanden. De officier van Justitie had doodslag niet bewezen geacht, doch wel het subsidair ten laste gelegde: dood door schuld. De eisch was 40.boete, subsidiair twintig dagen hechtenis. De rechtbank noemde een aantal artike len van te dien aanzien gegeven voorschrif ten en instructies, die volgens haar van bij zonder belang zijn bij de beoordeeling van de vraag, in welke omstandigheden en on der welke voorwaarden een politie-ambte- naar van een vuurwapen gebruik mag ma ken. De verdachte H. had naar het oordeel van de rechtbank de plicht, niets na te la ten teneinde den ontvluchten arrestant weer in handen te krijgen, ter handhaving van het gezag. Daarbij had ,H. ten volle het recht van zijn vuurwapen gebruik te maken; zelfs had hij er niet voor behoe ven terug te schrikken, waar dit na het ge ven van een waarschuwingsschot noodza kelijk bleek, te richten op niet-edele li- chaamsdeelen, zooals de beenen. Indien H. stil was gaan staan, had hij, naar de recht bank op grond van de verklaringen van den schiet-instructeur aannam, voor dat doel voldoende trefzekerheid gehad. H. heeft echter geschoten, terwijl hij de achtervol ging voortzette en zijn gedrag was daarom or voorzichtig en roekeloos. Van het pri mair ten laste gelegde, opzettelijke dood slag, sprak de rechtbank H. vrij. Wij geven de hoogste waarde voor JACQUES NIJENHUIS Haarlemmerstraat 63. MIOZA-ZAAK 5670 Radio-programma VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 7.30 Gramofoon- muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnas tiek 8.30 Nieuwsberichten ANP, gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.25 Voor de vrouw 10.30 Ensemble Jack der Kin deren en solist 11.00 Declamatie 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gramo foonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek (12.30—12.33 Almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Romancers en soliste 2.00 Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap" 2.15 Orgelspel 3.00 Gramofoonmuziek 3.20 Omroeporkest en solist 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Omroeporkest 5.00 Gramofoonmuziek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht 6.00 Amabile- sextet en soliste 6.42 Alrrmak 6.45 „Boeren, ontwaakt", toespraak 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Nederlandsch kamerkoor 7.30 7.45 Berichten (Engelsch) 8.00 Nieuws berichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Amusementsorkest, solisten en gemengd koor 9.15 Dialoog 9.30 Gramofoon muziek 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM n. 301.5 M. NCRV7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnas tiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Schriftlezing en Meditatie 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.20 Ochtendgymnas tiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Orgelconcert (gr. pl.) 11.30 Zang met - pianobegeleiding en gramofoon muziek 12.00 Berichten 12.15 Repor tage of muziek? 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP 1.00 Gramo foonmuziek 1.20 Celesta-ensemble 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Celesta ensemble en gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.20 Gramofoon muziek 3.30 Bijbellezing 4.00 Gra mofoonmuziek 4.15 Voor de kinderen 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Be richten 6.05 Arnhemsche orkestvereeni- ging 6.45 „Boeren, ontwaakt!" toespraak 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 7.30—21.45 AVRO. 21.4524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 7.30—17.00 NCRV. 17.00—17.15 VPRO. 17.15—19.15 NCRV. 19.1523.00 NCRV. (Programma uit sluitend voor Radio Centrales) 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e Programma: 7.3024.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.3024.00 Duitsch Pro gramma. PAUZE HET LAATSTE OORDEEL. Uit het Boek der Openbaring, hfdst, 20, v 11—15: Toen gaf ik een grooten schitterenden Troon; ook Hem, die er op is gezeten- Voor Zijn Aanschijn vloden hemel en aarde heen, zoodat hun plaats niet meer gevonden werd. Toen zag ik de dooden, grooten en kleinen, staan voor den Troon. De boe ken werden opengeslagen. Nog een ander boek werd geopend: het boek des Levens. En geoordeeld werden de dooden naar hun werken, zooals die in de boeken be schreven staan. De zee gaf de dooden terug, die er in zijn; Dood en Onderwereld gaven de dooden terug, die er in zijn. En allen werden naar hun werken geoordeeld. Dood en Onderwereld werden in den vuurpoel geworpen; de vuurpoel is de tweede dood. En wie niet geschreven stond in het Boek des Levens, ook hij werd in de vuurpoel geworpen. 02 «Bloem kaart) Meel of bloem of brood of gebak 03 03 91 01 HOEVEELHEID Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en Vleeschwaren 102 02 19. 32, 45, 58, 04 Peulvruchten Van 10 Febr. t/m 16 Febr. (23 Febr.) Van 27 Jan. t/m 23 Febr Febr. t/m 16 (23 Febr.). Zelfde als boterkaart Van 18 Jan. t/m 14 Febr Van 5 Febr. t/m 16 Febr. (19 Febr.). Van 27 Jan. t/m 16 Febr Koffie of Thee Van 3 Febr, t/m 16 Mrt. 92 87 57 44 31 117 01 Periode 8 Periode d Rijst of Ryste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Havèrbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 10 Febr. t/m 16 Febr. (23 Febr.) Van 25 Jan. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 200 gram vet. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein kerstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- or kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens ei. knak worst; 125 4ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6