BESPARING jmw Weerbericht Land- en Tuinbouw Drogisterij „Boerhaave" S. A. Broerse S602 Laatste berichten MARKTBERICHTEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal By onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDEBGANG. Zon onder 18.49 uur. Zon op 8.59 uur. MAANSTANDEN. 13 Februari 9.25 op, 21.06 onder. 14 Februari 9.53 onder, 22.25 op. 15 Februari 10.22 ondei, 23.44 op 16 Februari 10.52 onder 17 Februari 1.02 op, 11.23 onder 18 Februari 2.17 op 12.— onder (Laatste kwartier), 19 Februari 3.28 op, 12.42 onder 20 Februari 4.33 op, 13.31 onder ,011011011011011011011011011^ Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 18.47 uur ZONSOPKOMST 9.01 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 3110II Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil O" WORDEN ENTREEPRIJZEN VOOR VOETBALWEDSTRIJDEN VERHOOGD? Nieuwe omzetbelasting treft óók de voetbalclubs. De nieuwe omzetbelasting, welke 1 Fe bruari is ingegaan, treft uiteraard ook de voetbalclubs. Aan het einde van ieder kwartaal zullen de clubbesturen opgave (moeten doen van de bruto-inkomsten aan entréegelden over dat kwartaal. Van die recette zullen de clubs dan 214 pCt. aan de schatkist moeten afstaan. Hoe de clubs dit zullen ondervangen, is nog steeds de vraag. Blijkbaar hebben de meeste vereenigingen nog geen rekening gehouden met deze bepaling. De bioscopen, die ook al onder deze bepalingen vallen, hebben over het algemeen de omzetbelas ting op het publiek verhaald door de en- trée-prijzen met ongeveer vijf cent te ver- Qioogen. Welke koers de voetbalclubs zullen zei len, staat nog te bezien. Er zijn twee mo gelijkheden: óf men verhaalt het op het publiek, zooals de bioscopen dat deden, óf men betaalt de belasting uit eigen kas. Het is echter goed, terdege rekening met deze bepalingen te houden, daar de clubbestu ren anders aan het einde van het kwartaal wel eens voor een onaangename verrassing konden komen te staan. „Vooruit." UITBREIDING VAN WERK BIJ PHILIPS. Ongeveer 2200 man nieuw personeel, van wie vele sigarenmakers. Dezer dagen heeft ten kantore van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken alhier een belangrijke conferentie plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van den Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten en van de werkliedenorganisaties in de sigarenindustrie; de directie van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en ver schillende sigarenfabrikanten. Door de vertegenwoordigers der N.V. Philips werd ter conferentie medegedeeld, dat de N.V. groote Buitsche orders heeft ontvangen voor radiolampen en radiotoe stellen (dus geen oorlogswerktuigen). Ge durende de laatste weken zijn uit Eindho ven en omgeving ongeveer 1000 arbeids krachten aan het werk gesteld, doch er is nog werkgelegenheid voor circa 1200 ar beiders, van wie zoo mogelijk tweederde vrouwelijke krachten. Teneinde de sigarenindustrie niet te ont wrichten, doch de overcomplete sigaren- makers(sters) op gemakkelijke wijze over te kunnen nemen, stelde de directie der N.V. Philips er prys op, dat het aannemen van arbeiders uit deze industrie zou ge schieden in overleg met den betrokken werkgever en de arbeiders zich vrijwillig daarvoor op zouden geven. Door de N.V. Philips werd gegarandeerd, dat het werk betrekking heeft op de duur van de geheele oorlog, terwijl de bij deze N.V. geldende uur- en premieloc nen en een 48-urige werkweek van toepassing zul len zijn op al deze arbeiders. Het dienst verband met den vorigen werkgever zal blijven voortbestaan. Dat deze regeling door het personeel der sigarenindustrie waar de werktijden de laatste maanden steeds maar ingekort moesten worden, toegejuicht wordt, laat zich indenken, zoodat het ook zeer begrij lijk is, dat nu reeds eenige honderden ge gadigden zich voor overplaatsing hebben aangemeld. „Vooruit.1 VAN DEN BERGH Jr. OVERLEDEN. Bekende margarine-fabrikant. In den ouderdom van 76 jaar is in het buitenland overleden de heer Samuel van den Bergh Jr. In 1864 geboren te Oss als zoon van den margarinefabrikant Simon van den Bergh, werd hij in 1881 in de zaak van zijn vader opgenomen. Eerst als directeur, later als president-directeur, stond hij lange jaren aan het hoofd van deze bloeiende industrie. Maar ook in het politieke en economische leven speelde hij een belangrijke rol. Van 1897—1905 was hij lid van den gemeente raad van Rotterdam, van 19051909 was hij lid van de Tweede Kamer, terwijl hy sinds 1923 zitting in de Eerste Kamer had. Verder was hy lid van de K. v. K. te Rot terdam. Daarnaast bekleedde hij functies in de besturen van verscheidene maatschappe lijke instellingen. „Handelsblad". ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE TUINDERS In de reeks ontwikkelingsdagen voor de tuinders is gisteren de laatste samenkomst geweest in de St. Pancratiuszaal te Roelof - arendsveen. De belangstelling van de zijde der tuinders was hierbij zeer goed, terwijl ook de behandelde onderwerpen aan een dkwijls levendig debat werden onderwor pen. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der groenteveiling „Een dracht maakt Macht". Aanwezig waren o.a. de rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm, de heer M. Wolda van economi sche zaken, de heeren Muizenberg en Nolet van sociale zaken, mr. J. W. Peek, burge meester van Alkemade, de heeren Augus- tein, Te Mey.van Harten en Verkley. 's Morgens sprak de heer van Harten over verschillende combinatie-teelten. Uit de gedachtenwisseling daarna viel te be merken, dat de tuinders gaarne bereid zijn om hun aandacht te richte- naar nieuwe teelten, vooral ter vervanging van erwten. Gaarne zou men echter zekerheid willen hebben betreffende hoogere financieele uitkomst. De Veensche tuinders voelen er veel voor om als goede zakenliec'en in hun bedrijf te experimenteeren. In de laatste jaren was het echter zeer gevaarlijk en daarom vaak onmogelijk het daarvoor ver- eischte risico op zich te nemen. De heer A. Verkley, hoofd van de tuin bouwschool te Roelofarendsveen hield een zeer duidelijke uiteenzetting over onder houd van tuinmateriaal, kassen en platglas en besprak verschillende ontsmettingsmid delen voor de materialen om daarmede de rentabiliteit van de bedrijfsrnderdeelen hooger op te voerten. In de namiddag-bijeenkomst behandelde de heer Augustein de ontsmetting van zaai zaad en pootgoed en ging vei'volgens spe ciaal in op de tomaten-ziekten. Als laatste spreker trad op le heer Te Meij, met het onderwerp: gebruik van plat glas. Spr. bracht daarbij enkele cultuur mogelijkheden naar voren zoowel voor en kele bakken als dubbele bakken en spoor de alle tuinders aan om naar alle kanten te zoeken om het bedrijf zoo nuttig mogelijk te gebruiken en met de gegeven middelen de grootst mogelijke financieele uitkom sten te verkrijgen. Vooral zal gezocht moe ten worden naar een zoo groot mogelijke oogstperiode. De heer Te Mey spoorde al len aan om niet als eenling te werken, maar mét elkaar op te bouwen door gedachten- uitwisseling. Mr. J. W. Peek sprak zijn voldoening uit over den opzet van dezen dag, waarop on der leiding van deskundige mannen belang rijke onderwerpen zijn besproken. Derge lijke conferenties zijn nuttig en i angenaam, men spreekt elkaar eens en verneemt van eikaars ervaringen om daardoor zoo moge lijk zelf weer meer te weten te komen. Nu het practische gedeelte volop gaat be ginnen is het goed ook in theoretisch opzicht zich voor zijn vak te bekwamen. Spr. hoop te, dat ook in volgende winters op dezen goeden weg zou worden voortgegaan. Ook de heer van der Helm constateerde met voldoening de groote interesse der tuinders en hun medewerking tot een nut tig effect van dezen dag. In den loop van het jaar zal de uitwerking hiervan in de bedrijven kunnen worden waargenomen, waarbij geenszins verondersteld wordt, dat van nu af een geweldige omwenteling in de tuinderij-practijken zal optreden. Integen deel, dit is volstrekt niet noodig, en ook het risico daaraan verbonden zou niet genomen mogen worden. Er is alleen eens gesproken over zuiver technische aangelegenheden, wat voor een ieder op verschillende wijze voordeelig kan zijn. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer J. J. van der Meer, alle aanwezigen en voor al de sprekers voor hun medewerking tot het volkomen succes van deze ontwikke lingsgang. Haarlemmerstraat 68, Tel. 20784 BETROUWBARE Koortsthermometers PRIJZEN BILLIJK De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS .ZATERDAG A.S. GEEN COLPORTAGE IN VERBAND MET WINTERHULP- COLLECTE. Naar den directeur generaal van de zijde van de N.S.B., Nationaal Front en Neder- landsche Unie wordt medegedeeld, zal in verband met de collecte van de Winter hulp Nederland, welke op Vrijdag en Za terdag a.s. wordt gehouden, op Zaterdag 15 Februari geen straatcolportage plaats vinden. Waar het aantal aanvragen uit de gemeenten om hulpverleening den vollen inzet van een ieder tot het doen slagen van deze actie noodzakellyk maakt, is met groote erkentelijkheid van deze beslissing kennis genomen. LAMPEN MINNENIJD? Een zonderling geval. Gisteravond heeft zich te Amsterdam een zonderling geval van mishandeling voorgedaan. Een zekere van W. werd ge vonden met een messteek in zijn buik. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat een half uur tevoren van W. een eenigszins stormachtig bezoek had gebracht aan een perceel in de Monnikenstraat, waar een zekere T. woont, die op het oogenblik in ondertrouw is met de vroegere vrouw van van W. Van W. werd bij T. niet toegelaten, zoodat hij zich toegang verschafte tot de woning door het slot te forceeren. Er ont stond een vechtpartij tusschen de beide mannen, waaraan tenslotte enkele agen ten een einde maakten. Van W. werd naar huis gestuurd en de rust keerde weer in de Monnikenstraat. Een half uur later kwam de aangifte van den messteek. Van W. wijst T. als dader aan, doch dit is haast niet mogelijk, doordat agenten de twee mannen gescheiden hebben na de vecht partij. Het is thans de vraag, of de man zichzelf heeft toegetakeld dan wel of hij wellicht op weg van de Monnikenstraat naar huis den steek heeft opgeloopen. De raad der gemeente Lisse vergaderde Woensdagmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De heer F. J. van Kesteren, die in de vorige vergadering als raadslid was toege laten, werd beëedigd. De voorzitter sprak hierna een nieuw jaarsrede uit, waarin spr. o.a. mededeelde de begrooting sluitend is gemaakt zonder belastingverhooging.' De heer A. Th. van Kesteren beant woordde de toespraak van den burgemees ter. Ongewijzigd en na ampele bespreking besloot de Raad vervolgens om den ter mijn gedurende welke de heer G. Bruynen, alhier in een andere woning moest wonen, met 3 maanden te verlengen en de kosten hiervan voor rekening der gemeente te nemen. Het raadsbesluit tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting werd ingetrokken. In behandeling kwam de verordening toe het verleenen van eene tijdelijke toe lage aan het gehuwd gemeente-personeel, nJ. 6 der wedde, terwijl tevens voor gesteld werd de kindertoeslag te verhoo- gen op 1.45 per kind vanaf het 3de kind. De heer Duivenvoorden achtte het ge- wenscht om de tijdelijke toelage van 6 niet op 1 Januari 1941 te doen ingaan, doch op 1 December 1940, derhalve gelijk aan de rijksregeling. De voorzitter verklaarde, dat als com pensatie de kindertoeslag aanzienlijk is verhoogd, zoodat deze beide tijdelijke toe lagen gelijk in werking zijn getreden. De heer Lefeber vroeg of er niets aan te doen was, dat ook het vaste personeel van den luchtbeschermingsdienst hieronder valt. De voorzitter zegt, dat de gemeente hier in geen zeggenschap heeft, doch dat het vernomen heeft, dat een verhooging van het uurloon in uitzicht is gesteld. Hierna werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Vervolgens besloot de raad urgentie te verleenen voor de kweekerscredieten. B. en W. stelden voor ten behoeve van noodlijdende bloembollenkweekers in de gemeente Lisse een crediet te verleenen van' ten hoogste 10.000. De heer Kingsma informeerde of er nu ook minder crediet werd gegeven door de inkrimping van de bloembollenteelt. De heer Segers vond bezwaarlijk, dat er in het voorstel 1000 per H A. stond en meende, dat het de bedoeling en het stre ven was 1000.maximum. De voorzitter en de heer Warmerdam verklaren, dat naar verhouding der in krimping gegeven wordt. Geen bezwaar zien zij in de redactie, omdat de practische toepassing anders is en de mogelijkheid niet geheel en al uitgesloten moet worden voor bijzondere gevallen. De kweekers credieten zijn als voorloopige maatregelen bedoeld en moeten zichzelf liquideeren. De heer Lefeber gaf de commissie in overweging om de beteelde oppervlakte grond met voedselproducten hierbij ook in oogenschouw te nemen. De heer War merdam gaf zijn standpunt weer en wees éi op, dat hiervoor een andere instantie aangewezen is. Hierop werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Overgegaan werd tot de behandeling der GEMEENTERAAD VAN LISSE begrooting over 1941. De bedrijfsbegrootingen en die van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1941 werden zonder bespreking en hoofdelijke stemming vastgesteld op de daarin ge noemde bedragen. Gemeente-begrooting 1941. Bij de behandeling der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1941 hield de heer P. Romeijn, namens de R.K. raadsfractie, een algemeene beschouwing, waarin het college van B. en W. gehuldigd werd „voor het rustige en vaak ook zeer doortastende beleid in het zeer bewogen jaar 1940" De heer J. P. Segers, sprekende namens de Prot. Raadsfracties, verklaarde, dat zij, in verband met de onzekere tijdsomstan digheden en dikwerf onvoorziene verande ringen in de begrooting, van algemeene beschouwingen afzagen. De voorzitter, dankte de heer Romijn voor het gesprokene, waarna overgegaan werd tot de artikels-ge wij ze behandeling der begrooting. De heer de Vroomen vroeg of er niets aan de salarieering van de gemeenteveld wachters gedaan kan worden, om deze iets op te voeren. Spr. wees op den zeer moei lijke diensten, welke dit corps heeft te verrichten. Het heeft de aandacht zegt de voorzitter en reeds zijn stappen in deze richting ge daan, waarop nog geen antwoord is inge komen. De heer Segers achtte de vergoeding van den keuringsveearts voor zijn auto ad f 1000.— per jaar te hoog en zou gaarne verlaging zien. De heer Kingma stemde hiermede in, vooral nu de vleeschkeurings- dienst minder werkzaamheden met zich brengt. Besloten werd deze aangelegenheid te bespreken met de kringgemeenten. De heer Knetsch wees er op, dat op de begrooting wederom een bedrag van 1300.was geraamd voor tijdelijke assis tentie van den gemeente-opzichter. Spr. wilde deze betrekking omzetten in een vaste kracht. Wethouder Warmerdam lichtte een cn ander toe, terwijl de voorzitter mede deelde, dat dit nader zal worden besproken in de vergadering van B. en W. De heer Duivenvoorden stelde voor om de wedde van den havenmeester te ver- hoogen, omdat er bijna geen scheepvaart is en hij dus minder ontvangsten heeft. De voorzitter en weth. Tromp verklaar den, dat deze wedde, wanneer er niets te doen was, hoog genoeg is en wanneer het drukker wordt, deze wedde vanzelf hooger wordt, doordat hij 10 van de opbrengst der havengelden toucheert boven zijn be zoldiging. De heer Tibboel vestigde de aandacht op enkele onderwijs-aangelegenheden, mede in verband met het gymnastiek onderwijs, welke vragen door den voor zitter werden beantwoord. De heer Warmerdam vestigde, bij de post subsidiën aan schouwburgen of mu ziekkorpsen, er de aandacht op, dat de mu ziekvereniging „Adolf Kolping" niet meer werkende is. Hy wilde deze post ad f 300 evenwel gehandhaafd zien en de subsidie van „Adolf Kolping", bedragende 150 toekennen aan de zangverenigingen, waarvan er een reeds om gevraagd heeft Tijdelijk zou hij dit willen doen, opdat de WJfrziging. advextentie- tcvaef.. De nieuwe omzetbelasting welke nu ook voor de dagbladen geldt alsmede de steeds zwaar dere lasten voor dagbladen, noodzaken ons de advertentie tarieven te wijzigen. Vanaf 15 Februari a.s. zullen wij derhalve onzen regelprijs met 2 cent verhoogen. Vanaf bovengenoemden datum zal de prijs van de Telefoontjes worden gesteld op 55 cent. DE DIRECTIE. zangverenigingen door deze moeilijke tij den kunnen komen. Het culturele werk dezer vereenigingen stelt hy op hoogen prijs. De heer Tibboel is het hiermede eens, ofschoon hij vreest voor aanvragen van subsidies door andere vereenigingen ook. De voorzitter zegt, dat zangverenigin gen gelijk geschakeld kunnen worden met muziekverenigingen en ziet hierin geen bezwaar. Na eenige discusie wordt besloten deze subsidie te laten staan en ze eventueel toe te kennen aan de zangverenigingen, als zij hierom verzoeken evenwel met de restrictie, dat dit slechts voor een jaar geldt. Bij werkverschaffing wordt gewezen op de lage loonen, die er verdiend kunnen worden, doch na toelichting en bespreking blijkt, dat het loon iets onder het contract loon blijft, wanneer de emolumenten zijn medegerekend. Hierop werd de begrooting vastgesteld zonder hoofdelijke stemming en wel de gewone dienst sluitende in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 544.119.91 en de kapitaaldienst in ontvangsten met een bedrag van 22.859.44 en in uitgaven met een bedrag van 22.810.alzoo een batig slot van 49.44. Na een uitvoerige toelichting door den voorzitter gegeven besloot de raad de be grooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1940, voor zoowel den gewonen dienst betreft, te wijzigen in gelijke be dragen van 36.676.64 en voorzoover den kapitaaldienst betreft in ontvangsten met 1380.40 en in uitgaven met 1853.26. De voorzitter deed vervolgens mede- deeling van enkele goedgekeurde raads besluiten. Tea aanzien van de serre van „de Witte Zwaan" deelde de voorzitter mede, dat wederom verlenging is ver kregen van den termijn voor afbraak, doch dat B. en W. voorstellen om den grond reeds over te dragen, waartoe na eenige inlichtingen werd besloten. De verhooging van het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet is afgewezen. Bij de rondvraag wees de heer Lefeber er op, dat besloten is om de 10.000ste in woner of inwoonster, die dit jaar verwacht kan worden een spaarbankboekje te doen toekomen van 100.Spr. wilde liever, dat B. en W. dit indien zulks noodig was, in verband met de familie-omstandigheden, splitste en 50.vast zette, terwijl de andere 50.dan eventueel in het gezin kan worden besteed. De voorzitter had hiertegen geen be zwaar in een eventueel geval ter beoordee ling van B. en W. De heer Tibboel wijdde nog enkele woorden aan het vraagstuk hoe arme kin deren aan gymnastiekschoenen moeten komen, nu dit onderwijs verplichtend is gesteld. Kan dit bestreden worden ingev. de L. O. wet? De voorzitter antwoordde ontkennend. Hierna sluiting. LEIDEN, 12 Febr. Groentenveiling. Per 100 kg.: roode kool 7.78, savoye kool 5.82, groene kool f 5.82, boerenkool 4 12, rapen 3.306.60,. prei 10.8020.10, kroten, gekookt 812, uien 3.006.16, peen 4.9011.30, spruiten 1119, an dijvie 27.3043, Nero 1719, geschoon de spruiten 3750, witloof 1026, per 100 stuks: salade 6.2011.10, knolselde- rie 14.80, per 100 bos: selderie 5.10 C.80, rabarber 11. GOUDA, 13 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 744 stuks, waarvan: 44 magere var kens 2535, 137 biggen 1015 per stuk, 339 runderen, 121 nuchtere kalveren en 1 graskalveren overgenomen door de N.V.C. 4 bokken en geiten 1240 per stuk. Han del stug. Kaas. Aanvoer 1 partij kaas, geen no teering. Eieren. Aanvoer 2000 stuks tegen re- geeringsprijzen. Coöp. Z.-H. Eierenveiling. Aanvoer 105000 kippeneieren tegen regeeringsprij zen. WIELRIJDERS, bent U voornemens af te slaan, geeft dan op tij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2