fDe darmen, die U naadiq heeft! Land- cn Tuinbouw DINSDAG 11 FEBRUARI 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Os otLH DAM TE AMSTERDAM HAD MAANDAGMIDDAG EEN DEFILé PLAATS VAN DE GRÜNE POLIZEI VOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS DR. SEYSS-INQUART. 1. Tijdens het défilé. 2. De Rijkscommissaris begroet de offi cieren der Holland sche marechaussee. Foto Pax Holland. GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JK BON WAREN GELDIG 02 Brood of Gebak Van 10 Febr. t/m 16 Febr. (23 Febr.) 4 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 27 Jan. t/rc 23 Febr 03 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 10 Febr. t/m 16 Febr. (23 Febr.). 03 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als Boterkaart 91 Suiker Van 18 Jan. t/m 14 Febr 01 Vleesch en Vleeschwaren Van 6 Febr. t/m 16 Febr. (19 Febr.). 102 Peulvruchten Van 27 Jan. t/m 16 Febr 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 19, 32. 45, 58, Kaas Van 27 Jan. t/m 23 Febr 04 Eieren Van 10 Febr. t/m 16 Febr. (23 Febr.) 92 Rijst of Rjjste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 25 Jan. t/m 21 Febr 87 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec, t/m 21 Febr 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 01 Zeep Van 1 Febr. t/m 28 Febr Period, 8 Poriode d Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 200 gram vet. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 -gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. X pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême. of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes- 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens ei. knak worst; 125 -iraw leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 tm. 32 (centrale verwarming) t.m. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. BONNEN 8, 9, 10 en 1124 nog tot 14 Februari. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag* 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze dienstenvte bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. De Raad der gemeente Noordwijk kwam op 7 Februari des namiddags te half acht uur voor een openbare vergadering teza men. Als lid van de Commissie tot toe zioht op het Lager Onderwijs (vac. Meijer) werd gekozen de heer W. de Ruijter, Voor straat 69, terwijl de heeren H. v. d. Werf en P. Plug gekozen werden tot respectie velijk gasthuismeester van Noord wij k- Binnen en van Noordwijk-Zee. Door den Raad werd tevens besloten tot toekenning van weezengeld aan de kinderen van de wed. P. van Duin Passchier, wier vader tijdens de oorlogsdagen is gesneuveld en aan een kind van H. Boot. Hierna verzochten B. en W. den Raad te willen besluiten tot overdracht van een gedeelte van den verlaten Heerenweg na bij het woonwagenkamp (De Krom) welk stuk grond door de Provincie benoodigd wordt voor den aanleg van een wegvak de PanRijnsburgerweg, welk deel uit maakt van den grooten weg Scheveningen- Noord Hollandsche grens. De Raad kon zich met het ontwerp-besluit vereenigen. Aan B. en W. werd tot 31 Juli 1946 de. be voegdheid verleend het perceel St. Je- roensweg no. 3, eigendom van de gemeen te verhuren voor den huurprijs van 34. per maand. De „Mignon" in openbare werken. In een volgend punt der agenda stelden B. en W. den Raad voor te besluiten de villa „Mignon" aan den Gooweg te huren om gebruikt te worden als bureau voor Openbare Werken. Het bureau aan den Voorstraat, boven het postkantoor, moest door verbouwing van het postkantoor worden verlaten. Er werden door eenige leden bezwaren geopperd tegen den nogal (hoogen huurprijs en de kosten van inrich ting. Weth. Vogelaar speet het dat het col lege niet wat goedkooper had kunnen sla gen, maar de verder aangeboden objecten waren voor dit doel absoluut niet te ge bruiken. De heer Meijer vond het tevens bezwaar lijk dat de gemeente nu voor vijf jaar aan deze hooge huur gebonden is. Nogmaals be tuigde het college zijn spijt hierover doch, de huidige oplossing was de beste en zou, gezien de hooge kosten van reparatie die op een der andere perceelen zou ko men te rusten, op den duur de billijkste zijn. Er werd dan ook door den Raad be sloten tot huur van „Mignon" over te gaan. Overeenkomstig de voorstellen werd verdér nog besloten tot gedeeltelijke ver nieuwing van den kamerover der gasfa briek en tot verhooging van het bij de Frauderisico-onderlinge verzekerd bedrag tot 45.000.in welke som dan tevens is opgenomen de gelden van Weeshuis en van het Gasthuis. Een verzoek van A. Rodenburg, Beek laan, om ontheffing van de betaling voor de door de gemeente gelegde electriciteits- kabel in den Beeklaan werd, aangezien er geen nieuwe gezichtspunten in het ge val aangevoerd werden, afgewezen. Aan L. J. Steenvoorden, Heerenweg 49, werd tegemoetkoming verleend in de kosten van het bezoeken van de R.K. U.L.O.-school te Leiden door zijn dochtertje. Aan de diver se scholen in de gemeente werd op hun verzoek een voorschot verleend op de ex ploitatie vergoeding over 1941. Fen kleine administratieve wijziging werd in de verordeningen op de heffing van havengeld en kadegeld aangebracht. Aan de orde was nu 'n voorstel van B. en W. tot het toekennen van een tijdelijke verhooging op de bezoldiging en de kinder toeslagen van het gehuwde gemeente-per soneel. Door den secr.-generaal van h^t depar tement van Binnenlandsche Zaken was de gemeentebesturen in overweging gegeven dezelfde toeslagen aan het gemeenteperso- neel te verleenen als aan het Rijksperso neel waren toegekend. De bezoldiging of wedde mocht eerder vermeerderd met deze tijdelijke toelage een bedrag van 1900. per jaar niet overschrijden. De heer Punt vond deze grens van 1900.wel wat hoog gesteld. Hij wist wel dat de levensbehoeften ook voor de ambtenaren waren gestegen, doch deze ca tegorie ondervond daarvan toch niet de grootste last. Spreker vreesde, dat de toe lage zou moeten worden opgebracht door de burgers, die door de tegenwoordige be lastingen toch al zwaar belast waren. Op deze bezwaren had ook reeds het lid der commissie voor de personeels-aan gelegen heden, de heer Wassenaar, gewezen. De voorzitter wees op de zinsnede van den secretaris-generaal in zijn circulaire waaruit op te maken is dat dezelfde ver goeding als aan het Rijkspersoneel was toe gekend ook aan het Gemeentepersoneel moest worden toegekend. De heer Punt diende een voorstel in om de grens van 1900.te brengen op 1500.welk voorstel door de heeren Wassenaar, Niekerk en van der Meer werd ondersteund. Dit voorstel werd echter ver worpen met als voorstemmers de vier reeds genoemde heeren. Bij de rondvraag vroeg de heer Meijer of de toeslagen, aan de ijkswerkloozen toegekend, ook aan de ondersteunden van het Burgerlijk Armbestuur ten goede zou komen. De voorz. antwoordde dat hierop in de geheime zitting zou worden terugge komen, waarna den Raad in geheime zit ting overging. Onmiddellijk na de herope ning werd de vergadering gesloten. VOLVETTE GOUDSCHE BOERENKAAS IN HET GEDRANG. Relaties en goede naam dreigen verloren te gaan. „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda" maakt zich ernstig be zorgd over de gevaren welke de productie van volvette kaas in-haar gebied bedrei gen. De berichten, welke haar daarover bereiken, dragen een steeds ernstiger ka rakter en zij vreest, dat, indien niet spoe dig ten gunste van den zelfkazenden boer wordt ingegrepen, de tegenwoordige maat regelen gevolgen zullen krijgen,, welke zich nog in een zéér verre toekomst als hoogst ernstig, zoo niet funest, voor dit geheele kaasgebied zullen doen gevoelen". Aldus een adres, dat de Kamer aan den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement vai\ Economische Za ken, met "een afschrift aan den directeur- generaal van de Voedselvoorziening heeft verzonden. De handel in volvette Goudsche boe renkaas bestreek een terrein, dat zich over den geheelen aardbol uitstrekt; de- vele in het districtgevestigde handelshui zen hadden hun relaties in alle werelddee- len. Thans is van dezen handel vrijwel niets overgebleven, terwijl de binnenland sche handel aan banden is gelegd en die met Duitschland is gecentraliseerd. Dientengevolge is de arbeidsmogelijk- heid in dit district met zijn drie groote kaasmarkten belangrijk ingekrompen. Ook de beperking van den veestapel werkt uiteraard de kaasproductie sterk te gen. Met het oog op de consumptiemelk- voorziening was de kaasproductie op de boerderij van 1 Januari 1941 tot 1 Maart a.s. verboden, zoodat thans in dit kaasge bied bijna geen kaas meer te krijgen is. Hierdoor gaan binnenlandsche en b.v. Belgische afnemers hun inkoopen elders doen, waar het verbod van'de kaasmake rij (nog) niet geldt. Het is bekend, dat pogingen wqrden ge daan om kaas uit andere gebieden via den Zuidhollandschen handel om te zetten, maar het behoeft geen betoog, dat de uit stekende reputatie der echte Goudsche volvette boerenkaas daaronder lijdt. Dit zou een verlies aan „goodwill" voor het geheele land beteekenen, hetgeen in ieder geval voorkomen dient te worden. Terwijl de botervoorziening door ande re landen op minstens even goede wijze kan geschieden als door ons land, behoort de kaasvoorziening aan Nederland te blij ven. Voor de Goudsche Kamer klemt dit in het bijzonder, omdat zijn district, dat van den zelfkazenden- boer, eenig is in de wereld met een kwaliteitsproduct, dat aan dit spits staat. Daar de boer niet, als de fabriek, in staat is om van afgeroomde melk kaas te maken, zal zijn kwaliteits product verdwijnen, als hem niet de ge legenheid wordt gegeven op zijn eigen wijze te produceeren. De Kamer dringt er daarom op aan, dat ten spoedigste en in ieder geval vóór 1 Maart. a.s., den kaasproducen ten in dit gebied de uitoefening van hun bedrijf zal worden toegestaan, ook al zou zulks ten koste van de boter- productie geschieden: immers voor haar is in andere gebieden van ons land ruimschoots gelegenheid. DE ARBEID IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Na dezen langen winter zal straks het werk in den landbouw veel aandacht ver gen, zoodat de vraag naar landarbeiders on- getwfeld belangrijk zal zijn. Ujt de werk loosheidcijfers blijkt al, dat het aanbod van landarbeiders niet zoo groot is als an dere jaren, zoodat de verwachting, dat landarbeiders dit voorjaar niet werkloos behoeven te zijn, gerechtvaardigd is. Zelfs zal wel de noodige zorg aan de verdeeling der beschikbare krachten moeten worden besteed. Dm te bereiken, dat iedere werk gever kan beschikken over de krachten, die hij noodig heeft, is het noodzakelijk, dat de werkgevers in het landbouw-, tuin bouw- en veenbedxijf, die arbeidskrachten zullen noodig hebben, tijdig aan de arbeids beurzen of de agentschappen der arbeids bemiddeling mededeeling doen van het aantal en de soort arbeiders, die zij in dienst willen nemen, benevens de tijdvak ken, waarin deze arbeiders noodig zijn, als mede de arbeidsvoorwaarden. Zoowel in het belang van de werkge vers en werknemers in den landbouw als in het algemeen belang, wordt de medwer- king van de werkgevers verzocht. Het rijks arbeidsbureau wil alle medewerking ver leenen, doch hef moet, om doelmatig te kunnen werken en allen zoo goed mogelijk te dienen, tijdig over voldoende gegevens beschikken. Slechts dan zal het mogelijk zijn op afdoende wijze hulp te verleenen bij de voorziening van landarbeiders. PRIJSREGELING IN DEN TUINBOUW. Maximumprijzen tevens minimumprijzen voor Jiet binnenland. Verplichte levering voor drogerij en zouterij. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale heeft met ingang van Maandag 10 Februari maatregelen getroffen, waardoor de voor een aantal groenten vastgestelde maximumprijzen tegelijk minimumprijzen voor het binnenland zijn geworden. Er is nl. bepaald, dat, indien een bepaald pro duct in den binnenlandschen handel den maximumprijs niet" opbrengt, automatisch het voor export bestemde gedeelte van den aanvoer moet worden vergroot. Dit voor den export bestemde gedeelte is voor som mige producten willakeurig, doch van roo- de- en savoyekool moet 50, van wittekool 60 en van bieten, uien en breekpeen 50 procent ten minste voor den export worden gereserveerd. Voor sluitkool bestond se dert enkele weken verplichte levering, welke thans ook voor bieten zal gelden. Tevens wordt voor het eerst in de ge schiedenis van den tuinbouw de leve ring voor drogerij en zouterij verplicht gesteld. Van roode- en savoyekool moet 10 pet. voor de drogerij worden gereserveerd; van wittekool 25 pet., terwijl van laatstgenoemd product bovendien 10 pot voor de zoute rij en bestemd wordt. Aan deze maatrege- gelen gaat een verhooging van den maxi mumprijs voor sluitkoolsoorten en veld sla gepaard. KANS OP GOEDKOOPEREN WIJN. De wijziging in het belastingstelsel. De medewerker voor wijn van Horecaf, schrijft in dat weekblad: De zeer vele en vaak ingrijpende wijzi gingen, welke de Nederlandsche samen leving op het oogenblik bij herhaling on dergaat, hebben zich ook medegedeeld aan den wijn. Onverwacht verscheen op Maan dag 27 Januari een besluit in de Staats courant, dat een radicale wijziging inhoudt op het gebied der fiscale regeling van den wijn. De wetten van 20 Juli 1870 en 7 Mei 1878, welke zijn komen te vervallen, be- teekenden voor den wijn een belastingstel sel, dat gebaseerd was op een verlengbaar crediet. De groote wijnhandelaren, d.w.Z. de bedrijven, waarbij het ging om partijen van minstens 50 hectoliter, behoefden de wijnaccijnzen niet direct bij den invoer te betalen. De accijnzen, die f 20 per hec toliter bedroegen plus 20 opcenten-, dus in totaal 25 per hl., werden voldaan bij de driemaandelij ksche voorx-aadopname. Voor Port, Madeira en Sherry was bovendien een surtax verschuldigd van 13.20 per hectoliter. De nieuwe fiscale regeling brengt een principieele wijziging met zjch, die voor den consument van ondergeschikt belang, maar voor den wijnhandel van ingrijpen den aard is: Men heeft het stelsel der ac cijnzen losgelaten en is overgegaan tot het heffen van invoerrechten ten bedrage van ƒ24 per hectoliter, ook weer met een sur tax voor Port, Madeira en Sherry. De con sequentie hiervan is, dat de Duitsche wij nen ten opzichte van de overige wijnen van Nederlandsch standpunt bezien, in een gunstiger positie komen te verkeeren, aangezien deze vrijgesteld zijn van invoer rechten. Zoodoende bestaat de mogelijk heid, dat de prijzen der Duitsche wijnen zullen dalen. Of het in de praktijk evenwel zoover zal kjomen, is de vraag, aangezien de aanvoer van Duitsche wijnen betrekkelijk gering is. De oogst-1940 is in Duitschland naar kwaliteit beter geweest dan naar kwantiteit en waar bovendien het binnen- landsch verbruik in Duitschland toene mende is, komt er voor uitvoer betrekke lijk weinig beschikbaar. Toch blijft de wjjninvoer in Nederland geheel beperkt tot Duitschland en Italië, zoodat de toe stand op het oogenblik zóó wordt, dat de Italiaansche wijnen welaan invoerrechten onderhevig zijn en de Duitsche niet. Er is een goede kans, althans een redelijke mo gelijkheid, dat de Rijn- en Moezelwijnen iets in prijs omlaag zullen gaan.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8