DINSDAG 11 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 QemengdeSiexichten DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Bij het plaatsen van een betimmering in een nieuwe galerij op de 274 meter verdieping van de mijn Laura te Ey gels- hoven, geraakte de 45-jarige houwer Kuc- kelhorn uit Haamsrade onder onverwacht afvallend gesteente, waardoor hij werd ge dood. De overledene was gehuwd en vader van twee kinderen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zondagmorgen omstreeks 6 uur is de 54- jange L. S., wonende te Schiedam, in den Schiepolder nabij Delft, door de duisternis misleid in een sloot geraakt en gestikt. TWEE GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. Maandagmiddag omstreeks vier uur ont spoorden te Giessendam de laatste twee wagens van een goederentrein. De wagens, een beladen en een ledige, kwamen dwars over de rails te liggen en versperden de 'beiden sporen. Het treinverkeer op het tra ject DordrechtNijmegen werd hierdoor 'gestremd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De oorzaak van de ontspo ring is onbekend. EEN GEPRIKKELD MAN SCHIET OP DRIE JONGELUI. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft een man aangehouden, die enkele weken geleden een moordaanslag heeft gepleegd in het kantoor van den brandstoffenhandél der geb. Kats, aan de Brielschelaan aldaar. Hij loste drie schoten uit een revolver, die echter geen doel troffen. Op Woensdag 22 Januari vervoegde zich aan het kantoor van den kolenhandel een man, die een briefje toonde van een wa terstoker en enkele mudden kolen be stelde. Stijl van het briefje en inhoud werden door de drie jongelui, die in het kantoortje zaten, dadelijk humoristisch gevonden. Het waren twee broers, resp. van 22 en 21 jaar en een nog jongere kantoorbediende van 16 jaar. De jongelui lieten elkaar het briefje zien en barstten in een daverend lachen uit. De man, die voor het loketje stond te wachten, maakte zich hierover zoo driftig, dat hij de jongens in het kantoor uit schold en zich danig opwond. De oudste van de twee broers weigerde hierop hem de kolen te leveren en wees den nijdigen klant de deur, waarop de man inderdaad het kantoor verliet. Na verloop van twin tig minuten kwam hy echter terug, maar men weigerde hem den toegang tot het kantoor. Het loketraampje bleef gesloten en ten slotte werd de opgewonden man zoo kwaad, dat hij het raampje insloeg en drie schoten op de mannen in het kantoor loste uit een revolver, welke hy blijkbaar was gaan halen. Gelukkig troffen de scho ten geen doel en, toen de aanvaller zich naar de straatzijde begaf, maakten de kantoorlieden van de gelegenheid gebruik om te vluchten. Toen hy bemerkte, dat zijn slachtoffers ontsnapt waren, keerde de aanvaller terug naar het kantoor en doorzocht daar de la den van de schrijfbureaux. Vervolgens nam hij ook de vlucht. Natuurlijk werd direct bij de politie aangifte van den aanslag gedaan en na langdurig speurderswerk slaagde de poli tie er in den dader, den 45-jarigen P. H., aan te houden. De man werd naar het huis van bewaring overgebracht. SMOKKELAAR PRAATTE ZIJN NEUS VOORBIJ. Cafébezoeker was een rechercheur. De recherche van het bureau Marnix- straat te Amsterdam heeft gistermiddag voor een waarde van ongeveer f 35:00 aan dameskousen, dameslingerie en allerlei zij den stoffen in beslag genomen bij een be woner van de Amstellaan, die deze goe deren vrij van punten tegen een hoogen prijs trachtte te verkoopen. Rechercheurs hadden contact gekregen met een beruch- ten smokkelaar, die van plan was de par tij clandestien van den koopman te koo- pen. Hij meende er op zijn beurt weer een groote winst mee te kunnen maken in den kettinghandel. Hy zat echter met één moei lijkheid: hij bezat geen auto en kon ook moeilijk een wagen krijgen met een. „ver trouwden" chauffeur. De smokkelaar klaagde in een café zijn nood aan een heim onbekenden man, maar kon moeilijk we ten, dat hij zijn neus voorbij praatte en sprak tegen een politieman in burger, die eerst sedert kort als rechercheur in het Amsterdamsche politiecorps dienst doet, aldus lezen we in de „Tel." De rechercheur spitste zijn ooren en deed aanvankelijk als of het geval hem maar matig interesseerde. „Maar er is toch nog wel een auto te krijgen", merkte hij koeltjes op. „Met chauffeur?" „Natuurlijk, man, ik kan zelf rijden en zie best kans een wagen te krijgen. Alleen de benzine, maar daar zou ik ook wel aan weten te komen, als je den weg maar weet De smokkelaar keek zijn buurman ver wonderd aan. Als dat waar was, dan kon mijnheer er ook nog wel een paar stuivers aan verdiennen. „Accoord." zei de onbe kende en zoo reed gisteren de chauffeur, alias de rechercheur, in een auto naar de Amstellaan. Op behoorlijke afstand volgde een auto. waarin twee rechercheurs geze ten waren, die door hun collega waren ge waarschuwd. De niets vermoedende smoxiteiaar ging het huis binnen en deed zijn zaken af, doch toen het op betalen aankwam ver schenen de rechercheurs, die nu afreken den met hun politiepenning. De geheele voorraad kousen en andere goederen, waarvoor de smokkelaar 3.449,30 had te betalen, werd in beslag genomen De han delaar en de smokkelaar werden overge bracht naar het politiebureau aan de Mar- nixstraa' DIEF IN BADHUIS OP HEETERDAAD BETRAPT. Een oude bekende van de politie, die in 1939 een langdurige gevangenisstraf on derging wegens door hem gepleegde* dief stallen in het Amstelparkbad te Amster dam, heeft Zaterdagavond in de zwemin richting aan den Heiligeweg benauwde oogenblikken beleefd. Het personeel van deze zweminrichting kent de zwemmers en zwemsters, die hier dikwijls komen, precies, en het spreekt vanzelf, dat nieu we klanten even worden bekeken. Zoo was het ook met den jongeman, die Zaterdagavond in de zweminrichting ver scheen en oogenschijnlijk alleen kwam om te zwemmen. Een badmeester hield den nieuweling eenigen tijd in het oog en ont dekte dat hij, na een bad te hebben geno men, een ander badhok inging, dan waar hij thuishoorde. De badmeester schoot on middellijk toe en haalde den man uit het badhokje. Op zulk een snelle ontdekking had de dief blijkbaar niet gerekend. Niet temin deed hij zeer verontwaardigd. Hij had zich alleen maar eve" "°fffist in het hokje. „Kom dan maar even naar buiten", ver zocht de badmeester. De zwemmer die wèl in het hokje thuisbehoorde, werd geroe pen, ten einde te controleeren, of hy mis schien ook iets miste. Ja, ƒ8.50 was uit zijn portemonanie verdwenen. De dief, die bijna in Adamscostuum op het perron stond, moest dit geld dus wel gestolen hebben, maar waar had hij het gelaten? Hij had het gestolen geld toch moeilijk in zijn zwembroek kunen wegstoppen. Beide handen had de jongeman tot vuis ten gebald. Daar lette men eerst niet op, SPORT SCHAATSENRIJDEN. MEJ. SUZE ADEMA, EEN „FRIESKE FAMKE" UIT OUDE-WETERING. Die den Elfstedentocht volbracht op kunstschaatsen. Terug uit het hooge Noorden en achter zich de zeldzame ondervinding van den grooten Frieschen Elfstedentocht, een sportevenement, dat in de wereld zijn ge lijke misschien niet beeft. Een weg heen, een weg terug, een daartusschen in twee honderd kilometer op schaatsen langs elf Friesche steden Het klinkt allemaal zoo eenvoudig. Maar schuilt juist daarin niet de meeste aantrekkingskracht? Mej. S. Adema, te Oude-Wetering gebo ren, is van echten Frieschen stam uit Bolsward Het schaatsenrijden is een van haar geliefde sporten, waarbij zij urenlang kan rondspringen op haar kunstschaatsen om daarna nog heel graag een twintigtal kilometer te gaan „trekken". Enkele we ken geleden maakte zij voor het eerst een wat langeren tocht over 50 I^.M. langs de drie Zuid-Hollandsche meren. Toen kwam Dinsdagavond m de Leidsche Courant het bericht door over den Elfstedentocht. „Daar doe ik aan mee"-, zei ze. Maar van alle kanten werden opmerkingen gemaakt: „Je bent niet voldoende getraind; dat is mannenwerk; 't moet maar eens erg koud zijn; Elfstedentocht op kunstschaatsen? dat is onmogelijk". Maar er werd dien avond nog eens gepraat, en het was al na middernacht toen de koffers werden ge pakt voorde Elfstedentocht. Tezamen met P. Verdel uit Roelofarendsveen, die al wat ervaring had uit den zwaren tocht van 1940, werd Leeuwarden bereikt, waar bij goede bekenden een gastvrije ontvangst werd gevonden; daarna vroeg naar bed, want om vier uur begon de groote dag. Het was bijzonder koud dien Donder dagochtend, veertien graden onder nul, het waschwater tot een ijsklomp bevro ren.. Met olie, papier en practische klee ding, waarbij misschien we] eenige con cessie moest worden gedaan aan modieuze sierlijkheid, werd de koude temperatuur op voldoende afstand gehouden. En toen op weg naar Dokkum, in het pikdonker over een smal baantje vol met breede scheuren. Mijnheer Kingma, secretaris van de Elfsteden-commissie, had den vorigen avond niet voor niets gewaarschuwd, dat dit traject evensgevaarlijk was. Dan maar langzaam rijden, dacht mej. Adema, en ze had beter gekozen dan de talrijke slacht offers die by den E.H.B.O.-post te Dok kum veel oponthoud kregen om hun ver wondingen wegens valpartijen te laten verbinden. Uren gingen voórby en ge staag werd doorgereden en gebeten aan den berg van kilometers tot Bolsward, de helft, was bereikt. Terwijl van het uithou dingsvermogen al zoovéél werd gevraagd bij den krachtigen tegenwind, begon nóg een natuur-element een aanval op het mo reel. Jachtsneeuw, fijne korrels, deed de totdat de badmeester ten slotte de linker vuist wel iets dikker vond dan de rech ter. De linkervuist werd opengemaakt en ziet, daarin zaten de acht en een halve gulden. De politie van het bureau Singel werd gewaarschuwd, waarna de dief spoedig in dit bureau kon worden opgesloten. „Tel." ARRESTATIES TE ZAANDAM. De Zaandamsche recherche heeft twee arrestaties verricht in verband met her haaldelijk gepleegde inbraken in 'de zeep fabriek „Victoria" te Zaandam. De aan houding van beide personen, twee broers, yan wie de één gehuwd en de ander onge huwd is, had plaats naar aanleiding van een in de vorige week gepleegden diefstal door middel var. braak van een partij van 300 kg. zeep. Bij hun verhoor beken den zy, ook de daders te zijn van de vori ge inbraken bij deze zaak. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de justitie te Haarlem. oogen dichtknijpen tot nauwe openingen. Zou het weer worden zooals vorig jaar, toen de banen dicht gingen van de sneeuw? Hier werd verdere aansluiting tot stand gebracht met een tweetal recher cheurs van politie uit Amsterdam; er kwam weer vernieuwde levendigheid en opgewekte geest, zoodat de tweedehelft met volle vertrouwen werd begonnen. Op het lange traject StavorenSloten werd by de Galama-dammen nog even een foto genomen, dan de fraaie tocht over de Lutz door het mooie Gaasterland naar Sloten. Hier. het was tegen donker, had men den tocht onder de knie. Want het 42 K.M. lange eind naar Leeuwarden met den wind in den rug had weinig meer te beteekenen. Even voorbij Sneek werden in de „Frico"-tent gratis choco-melk en stukjes kaas aangeboden om het uithou dingsvermogen nog wat aan te wakkeren voor het laatste „rechte eind". Even na tien uur stapte mej. S. Adema uit haar hooge rijschoenen, monter en on gedeerd, nog opgewekt genoeg voor een vrooliik lied, toen met de andere tochtrij- ders de wandeling van bijna een half uur naar Leeuwarden werd gemaakt om het laatste controle-stempel te halen in de „Harmonie". Mej.f Adema, die 's morgens haar kunst schaatsen maar zooveel mogelijk onzicht baar hield om zich een ontmoedigende op merking te besparen, toonde aan de fi nish triomfantelijk haar schaatsen, waar mede zij een prestatie had geleverd, welke voor Elf-stedenrijders onbegrijpelijk en voor onmogelijk wordt geacht. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Bridgepraatje. Bij het vervolgen van de volgbiedingen willen wij er op wijzen, dat het niet uit gesloten is, dat een dergelijk volgbod ge doubleerd wordt en dat U inderdaad'1 of 2 down gaat, te meer indien uw partner niet de geschatte 2 of 3 slagen meebrengt. Dit weegt echter niet op tegen het verlies, hetwelk u zoudt hebben indien de tegen partij haar spel uitgeboden had. Men moet echter streng .deze conventies opvolgen en nog voorzichtiger te werk gaan als men een volgbod doet, dat met twee in één kleur ge-boden moet worden. Slechts bij hooge uitzondering moet men op een vier- kaart van troef hooger dan één bieden. Voorbeeld: de tegenpartij opent met 1 in schoppen, dan moet u passen op: Sch. 4. 3. H. A. V. 9. 3 R. heer. 8. 7. 5. KI. 8. 3. 2. U mag o.a. een volgbod van 2 in harten doen op: Sch. 2. H: a. v. b. 7. 4. 3. R: a. 9. 6. 2. KI: 8. 5. Dit spel bevat 6 vaste slagen, waarvan men alleen van troef op 4 a 5 kan rekenen. Nadat de tegenpartij tot 2 in schoppen geboden heeft, moet U niet kwetsbaar 3 in harten volgen op: Sch. 8. 2. Harten: a. h. 8. 5. 4. 2. R. v. 6. 10. KL 7. 5. Is u echter wel kwestbaar, dan is passen bevolen, aangezien dit spel ten hoogste 6 vaste slagen garandeert. U volgt met 3 in Harten kwestbaar of niet op; Sch. 7. H. a. h. v. 8. 5. 2. R; h. v. 10. 4. KI. 9. 4. Dit spel bevat on-geveer 7 vaste slagen. Wij willen tot slot van bovenstaande nog waarschuwen, dat volgbiedingen, die niet aan bovenstaande conventie voldoen, wel eens tegen zwakke spelers succes hebben om hen van de manche te houden, doch tegen sterke spelers wel eens een gevoelig verlies kan opleveren. Men houde zich dus aan de regels. BOKSEN ARTHUR KNEIFEL BOKST ONBESLIST. Maandagavond hield de. Haagsche Boksver. D.O S. een boksavond in „Ami- citia" te Den Haag. In een uitverkochte zaal boksten in het vrije gewicht Rief (D.O.S.) lichtgewicht tegen den Leidenaar Arthur Kneifel vedergewicht. Het was een harde, maar vrij opgaande strijd. On danks het gewichtsverschïl wist de Leide naar deze partij onbeslist te houden. ZWEMMEN DE VIERKRINGENCOMPETITIE. Zondag 16 Februari zal in de overdekte zweminrichting aan de Kapelstraat te Hil versum de derde ontmoeting plaats vin den van de zwemcompetitie, ingesteld tus- schen de kringen AmsterdamHaarlem Den HaagUtrecht. De heerenwaterpoloploeg voor den kring Den Haag komt uit in de samenstelling: doel: K. IJdens (Poelmeer), achter: R. den Hamer (HZPC), H. Stam (HZPC), C. Pley (HZPC), voor: A. F. Ruimschotel (H ZPC), D. A. Otten HZPC) en W. Weyhen- ke (HZPC). Momenteel staat Den Haag op de tweede plaats achter Amsterdam. De volgende ont moeting zal waarschijnlijk in de tweede hplft van Maart in Den Haag worden ge houden. SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND De competitie De overgebleven partij van den wed strijd Caïssa IGymn.sch.club I, (die af gebroken was in den stand 45) tusschen H. E. Christiaanse en D. J. M. de Hondt is thans uitgespeeld en in remise geëindigd. Daarmede heeft de Gymn.sch.club 1 den wedstrijd gewonnen met 5*44 *4. Met 4 gewonnen wedstrijden staat dit tiental nu onbedreigd op de le plaats. SEVIULTAANSPEL IN DE SCHAAKCLUB V.T.L. TE LEIDERDORP Gisteravond gaf de heer G. Bosscha uit Leiden een simultaanséance voor de leden van genoemde schaakclub. Het resultaat, na 3 uur spelen, luidt als volgt: 16 gewon nen, 2 verloren aan de heeren H. Stoute en B. Slegtenhorst en 4 remise tegen de heeren J. Tervooren Jr., A. van Doorn, J. Witkamp en J. Nievaart. DAMMEN OM DEN B. J. OUWERKERK-BEKER Wederom werd gespeeld om den Ouwer- kerk-beker. Eerst moet evenwel een mis verstand hersteld worden, dat door het eerste verslag ontstaan is. W. Huisman, die inderdaad winnaar werd in het tour- nooi om den Huisman-beker, heeft dezen weer beschikbaar gesteld aan de vijf overige deelnemers. Winnaar van dezen beker werd toen P. Olivier, die dus defini tief den Huisman-beker in zijn bezit kreeg. Een verandering om den Ouwerkerk-beker is, dat C. Klein, I. Laterveer vervangt. De spelers, die aan dit tournooi deelnemen, zijn dus: W. Huisman, W. Heemskerk, L. F. van Steenbergen, P. Olivier, F. Franken Jr. en C. Klein. W. HuismanC. Klein 20 De 16-jarige Klein speelde tegen Huisman een behoorlijke parij en het leek er al op, dat Huisman een puntje zou verspelen, doch het eindspel werd door den meer ge- routineerden Huisman gegewonnen. HeemskerkOlivier 11. Heemskerk schijnt weer goed op dreef te zijn. Dat be wees hij wel tegen Olivier, die alle zeilen bij moest zetten. De heele partij door is Heemskerk iets in het voordeel geweest, doch hij kon het niet uit buiten. Olivier deed nog een slag zetje, waarbij ieder een dam kreeg. Met zeven schijven en een dam ieder werd het eindspel begonnen. Doch geen van beide kon de parij in winst om zetten. Beiden kwamen nog in tijdnood zoodat tot een remise besloten werd. Van SteenbergenFranken Jr. Franken speelde tegen Steenbergen een sterke partij en had ook iets voordeel verkregen door een schijf te winnen, v. Steenbergen kon die schijf niet meer- terugwinnen, in een iets gunstiger stand voor Franken werd deze partij afgebroken. Waarschijn lijk wordt deze paty remise. FEUILLETON Sehaduwen aan het u&deden Naar het Engelsch. 27) HOOFDSTUK XVI Tom Cheriton bemoeit zich er mee. Tom Cheriton bleef Dessie aanstaren tot zijn verbazing had plaats gemaakt voor me delijden. Irfieve Dessie, begon hij eindelijk, je bent een intelligent meisje, en je weet ver moedelijk, waar je 't over hebt, maar ik tast volkomen in het duister. Een kleine expli catie zou werkelijk geen weelde zijn. Sinds je laatsten brief en telegram ben ik doo- delyk ongerust over je. Ik kan je heusch niets vertellen, Tom, antwoordde ze. Werkelijk niet. Myn lip pen zijn verzegeld Ik kan geen woord zeg gen. Nu meisje, ik zal je er niet toe dwin gen. Maar als ik van één ding zeker ben, dan is het van jouw liefde. En dan ben ik nog van één ding zeker en dat is, dat ik van jou houd. En daarom ben ik overtuigd, dat je een gruwelijke vergissing begaat; je zult zelf ook wel tot dat inzicht komen. Hij zweeg en keek haar vriendelijk en vol ver trouwen aan. En zóólang kan niets wat jij •of een ander op deze heerlijke groote ^arde zegt of doet mijn liefde en mijn ge loof in jou aan het wankelen brengen. Voel je dat? Weer zweeg hij, in de hoop antwoord te zullen krijgen Je begrijpt het niet, Tom, zei het meis je dof. toen de stilte al te drukkend werd. Neen, dat weet ik, beaamde hij. Ten minste op het oogenblik nog niet. Maar ik zal het wel te weten komen. Neen, toen ze tegenwerpingen wilde maken, niets van wat je zegt kan mij verhinderen te onder zoeken, wat hier achter zit Ik heb al en kele aanwijzingen. Je moet me beloven gen inlichtingen in te winnen,, smeekte Dessie. Ik beloof niets van dien aard. Luister, Dessie, je hebt beloofd mijn vrouw te wor den. Tot voor een paar dagen was er geen schaduw van misverstand tusschen ons, al onze gedachten legden we voor elkaar open. Dat is niet zoo, Tom, was het antwoord. Tom's voornemen om uit te pluizen, wat er gebeurd was, deed haar angst weer hoog oplaaien. Er moet een eind komen aan alle geheimzinnigdoenerij Je bedoelt, dat die nu juist begonnen is, viel hij haar in de rede. Ik bédoel wat ik zeg: een eind. Er heeft altijd een geheim tusschen ons be staan, zonder dat je het wist. Er zijn din gen, die ik je had moeten vertellen en die ik verzwegen heb. Iets dat met mij zelf in verband staat.... met mijn verle den. Was het iets, waarvan je mij onkun dig wilde laten als we trouwden, Dessie? vroeg 1 ij kalm. Maar waarom vraag ik zoo iets? Denk ik dan, dat jij een meisje bent, dat zich aan een man zou binden als je meende dat er iets in je leven was geweest, waardoor je hem in je eigen opinie on waardig zou zijn? Geloof ik, dat de zon om de aarde draait of een andere onmogelijk heid? Je had ook nooit gedacht, dat ik je op deze manier zou behandelen, mijn belofte breken zonder er een verklaring van te geven, luidde haar repliek. En toch doe ik het. Precies. En dit feit toont mij, hoe groot naar jou meening de noodzakelijkheid daarvan is. Maar het bewijst nog niet, dat je niet meer van mij houdt, antwoordde Tom onverstoorbaar. Neen, Dessie, ik laat me niet zoo dooi jou foppen. Tom, ik geef je mijn woord, dat niets wat je zegt of doet verandering in mijn besluit kan wijzigen, hield Dessie vol. Niets wat je ontdekt kan my er op doen terug komen. Het eenige, wat daarvan het ge volg kan zyn, is, dat jij de noodzakelijk heid van mijn beslissing zult gaan inzien. Nu, dat zou in ieder geval iets ge nen zijn, gaf hij met drogen humor ten antwoord. Want die noodzakelijkheid zie ik nu heelemaal niet in. Luister eens. On danks alles wat je zegt van een geheim, dat je had moeten vertellen, maar dat je voor je hebt gehouden, leefden jij en ik drie dagen geleden in de stelligste overtuiging, dat we zouden trouwen. We waren zelfs een beetje jaloersch op mrs. Markham, om dat die eerder getrouwd zou zijn dan wij en we hadden geen flauw idee, dat er iets zou kunnen gebeuren, waardoor het plot seling uit zou zijn tusschen ons. ïs het zoo of niet? Het heeft geen zin ons daar verder in te verdiepen, Tom. Nu dan, of je antwoordt of niet, het is volkomen duidelijk, dat, wat het ook is, het sedert ons laatste samenzijn hier ge beurd moet zijn. Wat kan het zijn ge weest? Vermoedelijk staat het in verband met mrs. Markhams terugkomst. Ga er niet mee door, Tom, klonk het smeekend doch hij schonk geen aandacht aan haar woorden en vervolgde: Of om me precieser uit te drukken: het heeft iets te maken met den man met v/ien zij gaat trouwen. Dat weet ik van mrs Markham zelf, omdat ze zei, dat ze niets bijzonders aan je had gemerkt toen zij je terug zag, maar dat er later een veran dering over je was gekomen, nadat je De Montalt had ontmoet. Vandaar dat ik ten minste weet. waar ik beginnen moet. Ik zal natuurlijk niet trachten je een ant woord af te dwingen, maar kun je mij op dit punt nader inlichten? Neen, Tom. Het eenige wat ik jou vraag is, om, als je werkelijk van me houdt alle actie te staken. Laat de dihgen zoo als ze zijn, er is niets meer aan *te veran deren. Neen, kindje, zóó kom je niet van me af. Het zou me natuurlijk het liefst zijn, dat je me alles vertelde en het aan mij overliet mij een oordeel te vormen, maar als je dat niet kunt en misschien ben je tot geheimhouding gebonden dan zal ik de laatste zijn om je te pressen, maar ter wille van ons beider geluk, zal ik het uit zoeken, al moet ik dien schooier bij zijn keel pakken en de waarheid uit hem knij pen. Ik ben er heusch toe in staat. Dessie schudde langzaam 't hoofd en hief in een gebaar van wanhoop haar handen op. Het heeft geen zin, Tom, geloof mij. Als je de waarheid uit hem krijgt, zul je hoogstens te weten komen, hoe onover brugbaar de kloof is, die tusschen ons ligt. Hij kende haar te goed om niet te besef fen dat zyn aandringen haar weerstand niet zou breken en dat smartte hem onuit sprekelijk. Tot nog toe was hij op een af stand van haar gebleven, doch nu liep hij snel naar haar toe en voor ze zich kon ver zetten, was zijn arm om haar middel, haar hand stevig in de zijne geklemd en haar gezicht dicht bij het zijne, terwijl hij haas tig en opgewonden praatte. Dessie, je moet me niet zoo aan den kant zetten. Je hebt je niet gerealiseerd wat je doet, het dringt niet tot je door, wat het voor ons beiden beteekent. Je noemt geen reden, zegt alleen maar, dat we uit elkaar moeten gaan. Je beweert, dat er een hinderpaal is, die ons huwelijk onmogelijk maakt. Dat is onzin. Trouw op den kortst mogelijken termijn met mij. Met alle hin derpalen en wat er nog meer mag zyn in cluis. Als jy geen oprechte en waardige vrouw bent, dan bestaat er geen oprecht heid en waardigheid meer. Kom, liefste, geef me een kus en zeg ja. Eén moment klemde ze zich aan hem vast en kuste hem wild en hij dacht dat ze toegaf. Maar het was alleen, omdat ze de weemoedige bekoring niet had kunnen weerstaan. Het zou immers de laatste keer zijn.... (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6