VRIJDAG 7 FEBRUARI 1341 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Woensdag kwam de Raad der gemeente Boskoop in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize ter behandeling van de begrooting voor den dienst 1941. Aanwezig waren alle leden. Onder de mededeelingen was alleen, dat B. en W. met ingang van 29 Jan. 1941 hebben voor zien in de vervanging van den heer A. Frank, door de aanstelling als tijdelijk hoofd der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs van de nheer C. H. Knook, onderwijzer te Rotterdam. In de vacature van den heer Jac. M. Nieuwesteeg, in de commissie tot wering van schoolverzuim, welke vacature ont stond door overlijden, werd gekozen de heer P. J. Kortman. Ambtenaren-bezoldiging. Hierna kwam aan de orde, het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de verordening, regelende de bezoldi ging van de ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente en van de ver ordening regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de gemeente-veld wachters. Deze wijziging komt in het kort hierop neer: le. dat met ingang van 1 Dec. 1940 aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten en tijdelijken dienst of op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht werkzaam een tijdelijke toelage te verleen en van 6 pet. van de bruto wedde. 2e. Met ingang van 1 Jan. 1941 bij wijze van tijdelijken maatregel het minimum bedrag van de kindertoelage van ƒ60 's jaars te verhoogen tot 75 per jaar. Na eenige vragen van den heer Noest werd het voorstel met alg. st. aan genomen. De begrooting. Vervolgens kwam aan de orde, artikels- gewijze behandeling der begrootingen van Armbestuur, Gemeentebedrijven en Ge meente-begrooting. Bij het algemeen ge deelte van deze begrooting was een vraag gericht, in welk stadium de voorbereiding van de streekplannen verkeert. Het Insti tuut „Stad en Landschap in Zuid-Holland" te Rotterdam heeft mede en als gevolg van den oorlog nog geen uitvoering kunnen geven aan de opdracht tot het opstellen van een stedebouwkundige analyse van onze gemeente. Reeds verscheen een so ciaal-geografisch rapport van drs. van Wijk over de uitbreiding en bebouwings plannen voor de gemeente Boskoop, doch de heer de Ruyter was van meening, dat ditmaal de concentrische bebouwing, d.w. z. de bebouwing rondom dë hoofdgebou wen der gemeente als kerk en raadhuis, nigt uitvoerbaar is. Volgens bovengenoemd rapport zou de Puttepolder voor bebou wing in aanmerking komen, doch dan ver krijgt men het resultaat, dat de kweekers en arbeiders kilometers van hun bedrijf verwijderd zijn. Het tegendeel moet juist bereikt worden en de heer de Ruyter leid de zijn gedachte reeds in die banen, dat een verbinding ontstond tusischen Den Ham en Zuidwijk. De voorzitter kon hier op mededeelen, dat ongeveer twee maan den geleden, na een mondeling onderhoud ten gemeentehuize,, waar dezelfde punten naar voren geschoven zijn, het instituut de werkzaamheden kon hervatten, zoodat er gegronde verwachting bestaat, dat bin nenkort een stedebouwkundig rapport zal verschijnen als complement van de so ciaal-geografische studie van drs. van Wijk. Het is dus voorloopig nog even af wachten. Vervolgens kwam wederom een jaren oud koetje uit de sloot, n.l. de commissie van bijstand voor de gemeentebedrijven. B. en W. hadden zich reeds, evenals vori ge jaren, tegen een commissie uitgespro ken, doch de raad achtte het wenschelijk, dat die er toch kwam. De heer Brand deed het voorstel, hetwelk ondersteund werd door den heer Noest, B. en W. uit te noo- digen een dergelijke commissie in het le ven te roepen. Het voorstel van den heer Brand werd in stemming gebracht en met 7 tegen 6 st. aangenomen. Het is nu nog een kwestie hoe B. en W. cr over oordee- len. Bij de bedrijfsbegrooting kwam een particulier geval naar voren van een klerk wiens loon naar het oordeel van sommige leden te laag zou zijn. Er werd breedvoe rig over gesproken. Na verklaring van den voorzitter, dat mede met het oog op het andere personeel geen uitzondering kon worden gemaakt en dat de rechtvaar digheid degelijk was overwogen, werd dit punt als afgedaan beschouwd. Een poging van den heer De Ruyter om de zaak nog maals te bezien, had tot resultaat, dat het werd verworpen. Door den heer De Ruyter werd een punt ter tafel gebracht, dat hij van belang achtte voor de Boskoopsche huisvrouwen. Die huismoeders, aldus de heer De Ruyter, die voorzorgsmaatregelen nemen door het wekken en inmaken van groenten, zién thans hun plannen verijdeld en krijgen zelfs nog een boete van 50 pet. op het hen toegestane kwantum verbruik van water, gas en electriciteit. De voorzitter ant woordde hierop, dat dit inderdaad aldus beschreven is in de circulaire welke dezer dagen werd rondgestuurd. Echter ziet het er niet zoo somber uit en in verschillende gevallen kan een extra toewijzing worden verleend. De heer De Ruyter was dus cenigszins gerustgesteld, doch hij achtte zich verplicht er op te wijzen, dat in ver band met den strengen winter en de heer- schende griep in menig geval een soepele toepassing zal moeten plaats vinden. Bij de algemeene behandeling van de begrooting van het Armbestuur werd de opmerking gemaakt, dat het geen overbo dige luxe zou zijn, wanneer het salaris van den voorzitter werd verhoogd. De voorzit ter merkte op, dat deze kwestie aan de orde gesteld zal worden bij de andere her- eiznignen en deelde mede, dat een alge- heele reorganisatie spoedig te verwach ten is. Tenslotte de gewone dienst der ge- meentebegrooting. Enkele discussies had der plaats over het punt: wegen teren en reparaties aan het wegdek. Dit kan nog niet worden bepaald, omdat men niet weet hoeveel teer er toegewezen wordt. Het zal wél uitloopen op uitstel. In verband hier mede, bepleitte de heer A. Brand Pzn. om de Rozenlaan vooral voor het Vereni gingsgebouw op te hoogen, omdat, mede mét het in de toekomst toenemende be zoek aan het gebouw, de opgang tot de brug een groote moeilijkheid wordt. Ver volgens achtte de heer Smit een regeling gewenscht, waarbij het niet mogelijk zou zijn dat een vroedvrouw in gevallen van verlossing bij zeer arme menschen het tot nu toe toegestane vergoedingsbedrag zou Runnen eischen van 5.B. en W. deel- der mede, dat dit onderwerp niet zoo ge makkelijk is op te lossen. Z(j zullen de zaak nader bezien. Hierna volgde sliliting. DE CENT De cent is allang een belangrijke munt in onze samenleving. Wij kunnen hem gebruiken om er een bedelaar, een orgelman of een veterleur der mee af te schepen. Hjj speelt een onmisbare rol by allerlei collectes. Een opkomende kinderstorm is er mee te bezweren en er zijn talrijke „Antjes", „Betjes" en „Annemiekes", die in haar popperige snoepwinkeltjes een bestaantje vinden door de centen, die onze kinderen omzetten tegen toffees, dropnestels en too- verballen. Hoe belangrijk ze dan ook moge zijn, wij hadden toch nooit kunnen denken, dat de simpele cent nog eens een probleem zou gaan vormen. Toch is dat het geval. Door de invoering van de loonbelasting moeten in vele bedrijven thans loonen en salarissen worden uitbetaald met een niet afgerond geheel. Daardoor is de cent schaarsch geworden, sterker, er doet zich een gebrek aan centen voor. Aan de pasmunt cent dan wel te ver staan, het andere centengebrek is niets nieuws. Aan de rijksmunt te Utrecht wordt men overstelpt met aanvragen om centen. Men is daar overladen met werk en de geldfabriek draait op volle toeren. De centen iOilen er in eindelooze series uit de tooverachtige geldmachines. 't Is om te watertanden. Het zijn ondertusschen wel lare tijden. £r namen heei wal Kunstig beweikte arresieden deel aan de hardrijderij op het ijs, welke deze week te Lippenhuizen in Friesland werd gehouden (Foto Pax Holland) bneeuw en vorst maken ae werkzaamheden voor den grond dienst van het luchtwapen allesbehalve gemakkelijk - Toch wordt de arbeid ononderbroken voortgezet (Foto Weltbild) GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Volkstuintjes Gisteren kwam de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen, waar bij alle leden, niettegenstaande de heer- schende griep, aanwezig waren. Het eigen lijke doel der vergadering was, naar de voorzitter na de opening en het uitspreken van het gebed vertelde, de behandeling van een ontslagaanvraag van den heer A. Schu- ling, als hoofd van de O. L. School. Evén- tueele nadere inlichtingen was spr. bereid in comité te geven, maar waar die niet ge vraagd werden, werd het besluit tot het verleenen van ontslag z.h.s. genomen. Vervolgens kwam de voorzitter terug op een in een vorige vergadering gehouden bespreking over het uitgeven van braak liggend bouwterrein van de gemeente, spe ciaal dit aan den Vijver, voor volkstuinen. Juist was een verzoek van een 10-tal per sonen tot dat doel ingekomen en B. en W. meenden nu van den Raad, met het oog op de voorbereiding, een princ;pieele uit- psraak te moeten vragen, waarna ze dan advies konden inwinnen van den tuinbouw- cdnsulent en voor de volgende vergadering overgaan tot het toebereiden van den grond. Over de wijze waarop verschilden de meeningen. Dat bleef trouwens zoo, ook na de discus sie, die zoowat drie kwartier duurdé. Nie mand had bezwaar tegen het plan op zich zelf, maar over de methode was men het niet eens. De heer la Gro, die de vader van de gedachte is. maakte bezwaar tegen het feit, dat er een collectieve aanvraag was. Hij wou allereerst de armsten en de groote gezinnen helpen, maar de voorz., die daar geen bezwaar tegen had, stelde het doel toch eigenlijk anders, nl. het steunen van de volksvoeding en zocht in verband daar mee in de eerste plaats menschen, die be kwaam zouden zijn om den grond goed te verbouwen, waarbij hij den kleinen mid denstand niet wilde uitschakelen. Andere bezwaren gingen tegen de wijze van be werken en tegen het feit van het bewerken zelf. De heer Noordhoek waarschuwde te gen scheuren; de heer Jongeneel achtte ook het wegnemen van de graszode niet ver standig. Bovendien was hij er tegen, dat men den grond bewerkt zou afstaan, dat kan veel beter door de "menschen zelf ge schieden, die daar zoo hün eigen wenschen over zullen hebben. Opnieuw kwam de Terwijl er blijkbaar toch wel centen zijn en men een 500 miïlioen-leening uit den grond stampt of het niets is, is er tevens een nijpend gebrek aan centen. Gelukkig heeft de rijksmunt verklaard, dat zij aan de groote vraag het hoofd zal kunnen bieden en dat er binnenkort weer genoeg centen in omloop zullen zijn. Wij wenschen er ieder een flink deel van toe en dan bedoelen wij niet alleen de pas munt centen, maar wat wij er in het dage lijksche leven onder verstaan. Het zou ons goed van pas komen in deze dure tijden. „Utrechtsche Courant". voorz. daar tegen op, want het gaat om zoo veel mogelijk uit den grond te halen en waar de gegadigdeh er meestal niet veel verstand van zullen hebben, acht spr. des kundig advies en dan grondige voorberei ding zeer gewenscht. Weth. Batelaan stel de daar ook prijs op, ook omdat dan een aantal menschen aan werk geholpen wordt. Andere bezwaren, o.a. van den heer v. d. Heijden, betroffen de grootte der tuintjes, die hy liever kleiner dan 3 A. zag; de heer van Elk wilde er 2 A. van maken. Deze kwestie kan echter later bezien worden, voor het oogenblik wisten B. en W. hun verlangen er door te krijgen. Ze kunnen, hoewel zoowat alle leden er tegen waren, niettemin voortgaan met de voorbereiding en als het niet te veel geld kost, ook den grohd laten gereedmaken. Een algejneene oproep aan gegadigden komt er niet, maar B. en W. zullen de aanvragers naar het ge stelde doel selecteeren. Hierna werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN STUKKEN DE SALARIEERING DOOR DE GEMEENTE ZOETERWOUDE. Een ingezetene van Zoeterwoude maakt er aanmerking op, dat wel aan de ge meenteambtenaren aldaar, niet aan de ge meentewerklieden kindertoeslag is gege ven, met de motiveering door den voorzit ter: „dat de lofcnen van de gemeentearbei ders ten opzichte van het secretarie-per soneel aan den hoogen kant zijn". De geachte inzender stemt in met de meening van het raadslid Wessel. Hij vindt het niet billijk, dat de gemeente werklieden de toelage niet krijgen en het secretarie-personeel wel. De inzender ver volgt: „Er wordt gezegd, dat de loonen der ge meente-werklieden hoog genoeg zijn. De voorzitter kan adressant toch niet uit het hoofd praten, dat het loon van den heer H. J. van Mil en van de politie en nog meer ambtenaren hooger is dan dat van de gemeente-werklieden. Dus noemt hij dit geen rechtvaardigheid. En adressant zag gaarne, dat de voorzitter het op een ge lijke schaal verdeelde en hij als voorzit ter geen onderscheid moet maken. Want als de voorzitter de werkzaamheden eens na gaat van de gemeente-werklieden, die in weer en wind hun brood zuur moeten verdienen, met die van het secretarie-per soneel, die bij de warme kachel zitten en hun bakkie troost op tijd hebben en geen vuile handen behoeven te maken, dan staan, volgens adressants inzien, de ge meente-werklieden toch ver met alles ten achter., wat adressant onrecht noemt en te kort loon genieten. Dus er behoeft hier niet gesproken te worden, dat zij op een hoog loon staan. Daarom kan adressant zich niet met den voorzitter vereenigen, om die menschen geen kindertoeslag toe te kennen. Adres sant noemt dit alles niet rechtvaardig. Daarom zag adressant graag, dat ieder Radio-programma ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Gramofoonmu- ziek 8.30 Nieuwsberichten ANP., gramo- foor.muziek 10.00 VPRO.: Morgenwij ding 10.20 Voor de kinderen 12.00 VARA-orkest. In de pauze: „VARA-A.ma- nak 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 VARA-orkest 1.45 Causerie „Archi tecturale beeldhouwkunst". 2.00 Gramo foonmuziek 3.00 Tuinbouwhalfuurtje 3.30 Residentie-orkest 4.30 Voor de kin deren 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Bravour en Charme 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Orgelspel 6.42 VARA-Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramof oor muziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gra mofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 De Ramblers 9.15 Vroolijke voordracht 9.20 Esmeral da en solisten 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP., slui ting. HILVERSUM n, 301 M. KRO. 8.00 beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12&.00 Berich ten 12.15 Rococo-octet 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Musiquelte 2.00 Voor de jeugd 3.00 Onze Zaterdag middag 5.00 VPRO.: Causerie „De Bij bel als boek" 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Reportage 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Sport- praatje 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Groningsch praatje ANP., sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 8.0010.00 VARA. 10.00—10^20 VPRO. 10.20—22.15 VARA. 22.1524.00 Duitsch programma. 2e programma: 8.0017.00 KRO. 17.00 —17.15 VPRO. 17.15—19.15 KRO. 19.15 23.00 KRO. (Programma uitsluitend voor Radio-Centrales). 23.0024.00 Duitsch programma. het recht kreeg wat hem toekwam. Voor al in deze zware tijden, waarin toch al zoo veel van een arbeider verlangd wordt". Met de meeste hoogachting H. W. ACHTERBERG. Zoeterwoude 2 Febr. 1941. Naschrift: De voorzitter van den Raad heeft niet gezegd, dat de loonen van de gemeente-werklieden te hoog zijn, doch ten opzichte van het secretarie-perso neel aan den hoogen kant. De salarissen, door de gemeente Zoeterwoude uitge keerd, zijn ons onbekend Uit de opmerking van den Raadsvoorzitter maken wij op, dat de salarissen van het secretarie-personeel aan den lagen kant waren. Vele' bekende Friesche schaaisenrijdsters waren naai AssendelH gekomen, waar op de baan van de .Zuider IJsclub' wedstrijden georganiseerd waren. Mej. N. van Wijk uit Krommenie aan den start voor haar rit tegen leikje Nienhuis uit Makkmge (Foto Pax Holland) Het Friesche dorpje Lippenhuizen genoot deze week de attractie van een hardrijderij met arresieden. Twee rivalen in den strijd (Foto Pax-Holland'

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8