RIJNSTREEK OMGEVING VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 AARLANDERVEEN üswedstrijd. Bij den gistermiddag ge houden wedstrijd in het schoonryden, uit geschreven door de Aarlanderveensche IJsclub, zijn de prijzen gewonnen als volgt: le pr. B. Aartman en mej. D. v. Leeuwen, 2e pr. H. Schellingerhout en mej. J. v. Leeuwen; 3e pr. Th. Lelieveld en mej. A. v. Egmond; 4e pr. W. Winkel en mej. B. v. Egmond. BODEGRAVEN Volksbond. Op de jaarvergadering, welke Woensdagavond in het parochiehuis werd gehouden, werd het overleden lid Van Doorn met gebed herdacht. Hierna werd besloten om een bedrag van vijf gul den tot ondersteuning aan de Kruisvaart te geven. Naar verder medegedeeld werd, zal er op Zondag 16 en 23 Februari een uit voering gegeven worden door de paro- chieele tooneelclub „Eendracht". Nadat het jaarverslag van den secretaris was goedgekeurd, las de penningm. de in komsten en uitgaven voor. Uit dit finan cieel verslag bleek, dat er een batig saldo van 4.63 aanwezig was. De begrooting voor het komende jaar ging eveneens on der de hamer door, alsmede de jaarversla gen van de diverse vakbonden, onderafdee- lingen en instellingen. Hierna bracht de heer Roos verslag uit namens de kascom- missie. De aftredende bestuursleden, de heeren J. ten Brink, Th. Boere en J. Epping, werden bij acclamatie herkozen. In de vaca ture-Steenbergen werd met 75 pet. van de uitgebrachte stemmen de heer J. C. Voorbij gekozen, die zijn benoeming aannam. Aan het einde der vergadering sprak ka pelaan G. W. Lemmers, geestelij"" adviseur der vereeniging. Hij zeide, dat dit jaar in het teeken van den arbeid staat. Wij hebben een natuurdrang gekregen om te werken. Laten wij die drang waardeeren. Zie de arbeid niet als een middel om geld te ver dienen, doch zie het als een arbeid aan het scheppingswerk van God. Laat ons mo tief zijn: „Onze arbeid is Gods arbeid". Dén is ons werk een Godsverheerlijking en zóó heeft God het bedoeld. Arbeiden moeten we en het is een eer voor ons. Sprekende over den feestdag van den H. Joseph, zeide hij, dat niet alleen het bestuur werkzaam moet zijn; neen, alle leden moe ten activiteit aan den dag leggen; ieder in zijn eigen omgeving. Dan hopen we van den 19den Maart een waren feestdag te maken voor de arbeiders. Te half tien werd hierna de vergadering gesloten. Vrouwenbond. Op Dinsdag 11 Januari zal er op het feest van O. L. Vr. van Lourdes des ochtends te half tien een H. Mis worden opgedragen voor de overleden leden der vereeniging. Het bestuur ver wacht, dat alle dames dien morgen in het kerkgebouw aanwezig zullen zijn. Des avonds zal te half acht in hét parochiehuis worden vertoond de bekende film: „De Zwarte Zuster". De inhoud van deze film is een spannend spel van list en tooverij, heidensche haat en christelijke naasten liefde. Voor de leden is de toegang vry en voor zoover er nog plaats is, zal men tegen een entrée van vijftig cent toegang krijgen. Woensdag te half vier wordt deze film voor de kinderen vertoond. Entrée tien cent. Woensdagavond te half acht voor het publiek tegen betaling van 40 cent en 25 cent. Plaatsbespreken voor bei de avonden Zondag a.s. no de Hoogmis en op Maandag in de Willemstraat 55. Naar we verder vernemen, zal de jaar vergadering gehouden worden op Zondag 16 Februari na het Lof in het parochie huis. Een aardige verrassing ontvangt iedere tiende bezoekster. Aftredend zijn de dames v. Liempt, Timp en M. Straat hof. Personalia. Tot gemeenteveldwachter aan den Overtocht en in De Tempel is in de vacature-J. H. Rutten benoemd de heer C. Karman te Haarlem. BOSKOOP Afkoop zal plaats vinden. In een te Haarlem gehouden vergadering werd or ze plaatsgenoot, de heer G. H. Slootjes, be noemd tot lid van het hoofdbestuur. Voorts lieten zich ter vergadering stemmen hoo- ren uit Boskoop, waaruit te beluisteren viel, dat het den kleinen kweeker niet voor den wind gaat. Hij kan weinig profiteeren van de export naar Duitschland en wacht reeds lang op de inlossing van de vage be loften betreffende de afkoop van het sur plus. De afdeeling Boskoop wenschte 1.000.000 gld. voor contante uitkeering. De voorz, de heer P. Vis, deelde ten aanzien van deze moeilijkheden mede, dat de af koop zeker komt en dat het juist de moei lijkheid is een goede vorm van steun te vinden, waaraan alle kweekers iets zullen hebben. Loop der bevolking. De loop der be volking in Boskoop over het jaar 1940 was als volgt. Op 31 Dec. 1939 bestond de be volking uit 7972 personen waarvan 4118 mannen en 3854 vrouwen. Vermeerdering door geboorte totaal 162 personen, door vestiging 429 personen. Door overlijden en vertrek werden deze cijfers verminderd met resp. 64 en 437, zoodat in totaal een toename plaats had van totaal 90 personen, waarvan 43 mannen en 47 vrouwen. De stand der bevolking was op 31 Dec. 1940 dus totaal 8062 personen, waarvan 4161 mannen en 3901 vrouwen. HAZERSWOUDE Geboren: Pieter Abraham, z. van J. F. Kaashoek en J. Spijker Jacoba Pe- tronella d. van A. Harkes en A. J. Raap horst Jacob Arend z. van J. Vreugden- hil en E. van der Bijl. Ondertrouwd: H. A. Bos 36 j. en E A. G. Venselaar 34 j. Overleden: D. de Bruyn, wedr. van A. Hirschman 84 j. A. Brouwer, wed. van S. Slappendel 84 j. A. Francken echtgen. van M. van der Bijl 59 j. P. J. Gaarkeu ken echtgen. van L. Rademaker 58 j. A. D. J. van Gem eren 20 j. E. C. van der Poel 2 j. M. van der Velde 15 j. LEIMUIDEN K. J. M. V. Dinsdagavond hield de K. J.M.V. een propaganda-avond in de zaal van mej. de wed. Sneeboer. Om kwart voor acht opende de voorzitter, de heer Jac. v. Beijeren, met een hartelijk wel komstwoord, bijzonder aan den zeereerw. heer H. de Greeve, vervolgens aan den mo derator, ouders en donateurs en verdere aanwezigen. Direct hierna nam pater de Greeve het woord, en had als onderwerp gekozen: „Gods Voorzienigheid". Na een kort over zicht van den loop der geschiedenis werd achtereenvolgens behandelt: God straft ons; God rekent af; God leert ons. Hierna werd het „Nieuw Nederalnds Lied" van Anton v. Duinkerken gedeca- meerd. Na de pauze volgden enkele zangnum mers, afgewisseld door de declamaties: „Lied der gevallenen" van Gabriël Smit, en „Bidt om den Vrede" van Charles d'Orleans. Tot slot werd een klein tooneelspelletje opgevoerd, genaamd „De duivel kocht een lapke grond" van Lambert Melissen. De zang zoowel als declamatie en tooneelspel werd keurig uitgevoerd, zöodat de K.J. M.V. op een goed geslaagden avond kan terugzien. NOORDEN J. Pietersen t Deze week overleed alhier in den ouder dom van bijna 73 jaar de heer J. Pieter sen Sr. De overledene was sedert 1917 bestuurslid van de Gecomb. Noordsche- buurter- en Voordijksche Polders en meer dan 20 jaar voorzitter van den L. T. B., afd. tuinders, waaraan kan worden toegevoegd, dat de opkomst van de tuinderij ter plaatse door het bevorderen van het cursaal tuin- bouwonderwijs en van allerhande veiling- belangen voor een groot deel aan hem te danken is. Ook op ander terrein in het vereeni- ginsleven vond men hem, waar gevraagd, steeds bereid, door sympathie of medewer king het doel te bevorderen. Mede, ook om zijn joviaal karakter en bescheiden optreden zal zijn nagedachtenis in Noorden in dankbare en aangename herinnering blijven voortleven en zal zijn leven, dat doortrokken was van diepen godsdienstzin, immer een lichtend voor beeld zijn. MEIJE-ZEGVELD Paroch. Jongemannenvereeniging „St. Jan". Op de tweemaandelijksche verga dering van de Jongenmannenvereeniging „St. Jan" opende de secretaris van de vereeniging, de heer Cor Mouris, de ver gadering, daar de voorzitter wegens ziek te verhinderd was aanwezig te zijn. Daar na volgde eenige practische besprekingen omtrent de tooneeluitvoering, welke we gens ziekte van een der acteurs moest worden uitgesteld en nu bepaald is op Vrijdag 14 Februari a.s. In eendrachtige samenwerking, aldus de pastoor, hopen we dien avond tot een succes te doen worden. Daarna volgde in aansluiting bij de vo rige besprekingen „rondom het huwelijk", een beschouwing over het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Voor een dergelijk onderzoek wordt te genwoordig steeds meer propaganda ge maakt, aldus de moderator, en al zal het nog lang duren eer ten platte lande dit tot practijk zal worden gebracht, is het toch verkeerd tegenover een dergelijk on derzoek een afwijzende houding aan te nemen of als onzin of iets dergelijks te kwalificeeren. Daarna werden de gronden besproken, welke voor het nut van dit onderzoek pleiten. Dit zijn ten eerste het belang van de partijen zelf, 2de het belang van het nageslacht en ten derde het algemeen belang. Het medisch advies tengevol ge van een dergelijk onderzoek kan zijn een declaratie dat er geen bezwaar be staat tot het aangaan van een huwelijk tusschen de partijen ofwel een advies tot uitstel. Het kan ook zijn een advies, dat een huwelijk tusschen twee belanghebben den afraadt zonder een huwelijk met een ander uit te sluiten. Ten laatste kan het een advies zijn vrijwillig van een huwelijk af te zien. lft' Het zou van zeer gezond inzicht getui gen, wanneer bij het aangaan van een ernstige verkeering het tot gewoonte werd een hier bedoeld onderzoek te doen plaats hebben. Het kan niet anders dan tot wel zijn van beide partijen strekken. Het is onjuist dit onderzoek uit te stellen totdat de naaste voorbereiding voor het huwelijk reeds getroffen is. Het gesprokene door pastoor van Kam penhout vond een aandachtig gehoor bij de leden, die, nadat de vergadering ge sloten was, den avond verder in gepaste ontspanning doorbrachten. OUDE-WETERING J. N. LOS t. In den ouderdom van ruim 77 jaar is gisteren alhier nog vrij ohverwacht over leden de heer J. N. Los, gedurende een lange reeks van jaren een der meest op den voorgrond tredende figuren uit ons dorpsleven. De overledene gaf zich gaar ne ten dienste van het openbaai belang en verrichtte de op zich genomen taak met groote nauwgezetheid en met veel toe wij ding Zoo was hij gedurende tal van jaren diaken van de Ned. Herv. Gemeente van Oude en Nieuwe Wetering. Voor de Chr. Hist. Partij had hij zitting in den gemeen teraad sedert 2 September 1919, iri welk College zijn grootste aandacht uitging naar de zaken met betrekking rot het be- liter van gemeente-eigendommen en bur gerlijke armenverzorging, zonder evenwel de talrijke andere aangelegenheden te verwaarloozen. Vanaf 1926 maakte hij deel uit vande Gemeentelijke Commissie voor de Landerijen en sedert 1919 van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur van Alke-' made, van welk laatstgenoemd college hij jarenlang .secretaris en sinds 1934 voor- zilter was. Op 31 December j.l". had de heer Los wegens zijn achteruitgaanden gezondheids toestand ontslag genomen uit zijn ver schillende functies, zoodat hij slechts kort v?n zijn welverdienden rust heeft mogen genieten. Met hem is een goed mensch heenge gaan, wiens nagedachtenis bij zeer velen in danbare herinnering zal blijven. Hij ruste in vrede. Bijna verdronken, Gistermiddag kwam een der kinderen van den heer B. K. alhier met zijn prikslede in een der vele wakken, welke in de Wetering voor komen, terecht. Op zijn hulpgeroep snelde de heer G. van Dam toe, die evenwel bij zijn pogingen om de kleine te redden eveneens door het ijs zakte. Toch slaagde hij er in den jongen op het ijs te schui ven, zoodat deze spoedig naar de ouderlij ke woning kon terugkeeren. Moeilijker was het echter om den redder op het dro ge ie halen, daar het ijs steeds verder af brokkelde. De heeren Boer vader en zoon snelden hem te hulp, voorzien van het reddingsmateriaal, dat door de Red dingsbrigade op verschillende punten van het dorp is gestationneerd. Door middel van een uitgeworpen lijn en de reddings- haak kon de kranige redder op zijn beurt uit het ijskoude water werden verlost, waarbij hij zich echter danig aan de han den aan de scherpe ijsschotsen bezeerde. Het gebeurde moge voor velen nog weer eens een ernstige waarschuwing zijn om bij de huidige gevaarlijke situatie en de talrijke zwakke plekken de grootste voor zichtigheid te betrachten. Men kan zich zelf en ook anderen het leven besparen. OUD-ADE Biljarten. De wedstrijden om het kampii van Alkemade zijn ten einde. Alhoewel de ze week nog 3 partijen moesten gespeeld worden, was het pleit toch reeds beslist. Het is den heer Jac. van der Meer mogen gelukken alle partijen te winnen, zoodat hij dus ongeslagen kampioen van Alke made is geworden. Een woord van lof is dus zeker op zijn plaats voor deze keurige prestatie. Het vastgestelde moyenne van den heer van der Meer was 5, maar door dat hij kans gezien heeft om 11 van de 12 partijen boven zijn vastgestelde moyenne te spelen is hij geëindigd op een algemeen moyenne van 6,61. Zijn best gespeelde par tij was die met den heer L. Turk, in deze partij maakte hij de" 150 car. in 16 beurten, met hoogste serie van 44 car. Opmerkelijk is het dat slechts een par tij gelijk is geëindigd en dat nog wel in de voorlaatste partij, tusschen de heeren J. v. d. Hulst en Jer. Vrijburg. Alhoewel de heer Vrijburg in het begin op winst stond wist de heer van der Hulst na en kele gloedvolle series de partij weer in evenwicht te brengen, zoodat deze partij gelijk eindigde. En zoo is deze interessan te wedstrijd weer achter de rug. Er is zeer sportief gestreden om de titel van kam pioen te behalen en de stemming was bij iederen wedstrijd prettig en aangenaam. Alle deelnemers, uitgezonderd de heer van der Meer, hebben beneden hun vast gestelde moyenne gespeeld, doch het ver schil onderling was van dien aard, dat' nie mand hierover geklaagd heeft. Nu de wedstrijd geheel uitgespeeld is, hebbèn wij kunnen vaststellen, dat het zeer moeilijk is, het moyenne dat men zelf denkt te kunnen spelen, te halen. Hieronder volgen nu nog de laatst ge speelde partijen: Adr. v. Beek 120 99 26 14 3.80 Jac. Bakker 85 85 26 12 3,26 Joh. van Beek 150 150 38 45 3,94 H. van Klink 135 78 38 10 2,05 H. van Klink 135 122 33 24 3,69 M. Turk 90 90 33 7 2,72 Joh. van Beek 150 150 30 25 5,— Joh. Hoogenboom 120 63 30 7 2,10 M. Turk 90 90 35 11 2,57 Joh. Hoogenboom 120 119 35 17 3,40 L. Turk 190 109 29 20 3,75 Theo van Beek 165 165 29 20 5,68 J: van der Hulst 540 540 24 105 22,50 Jer. Vrijburg 105 105 24 21 4,37 Jac. van der Meer 150 150 22 29 6,81 Joh. van Beek 150 130 22 21 5,90 DE NIEUWE BEBAKENING VAN DE SPOORWEGOVERGANGEN. Toevertrouwd aan den A.N.W.B. Door net Rijk is besloten om over te gaan tot bebakening van alle bewaakte en onbewaakte spoorwegovergangen, ge legen in de verharde wegen. Bij de in de Rijkswegen gelegen spoorwegovergangen zal deze bebakening door den Rijkswater staat worden aangebracht; voor de overige, ongeveer 700 spoorwegovergangen, welke hiervoor in aanmerking komen, is met den A.N.W.B., die op het gebied van de weg- bebakening zijn sporen heeft verdiend, overeengekomen, dat deze voor de plaat sing en het onderhoud van de bakens op Rijkskosten zal zorg dragen. De bebakening zal voor iederen overweg bestaan uit twaalf bakens, waarvan er zos aan beide zijden van den overweg en wel drie aan eiken kant van den weg zullen worden geplaatst, op afstanden van ongeveer 240 m., 160 m., en 80 m. van den spoorweg. De bakens zijn 1 m. hoog en 0.30 m. breed. De kleur is wit met zwarten rand. Op de bakens worden over de geheele breedt in schuine richtihg reflectoren aan gebracht, waarvan de kleur rood is voor de bakens aan den rechterkant en wit voor die aan den linkerkant van den weg en wei drie op de,verst van den overweg ver wijderde bakens, twee op de volgende en een op de daarop volgende. De verst van den overweg verwy derde bakens aan den rechterkant worden bo vendien voorzien van het voorgeschreven driehoekige waarschuwingsbord voor een onbewaakten overweg (locomotiefteeken) of voor een bewaakten overweg (hek). gsp. gw. gel. Jac. v. d. Meer- Joh. v. Beek L. Turk Jac. Bakker J. Opdam G. v. d. Zwet Theo van Beek 12 Jer. Vrijburg 12 M. Turk 12 H. van Klink 12 J. van der Hulst 12 Adr. van Beek 12 Joh. Hoogenboom 12 0 12 0 21 2,6! vl. pn.h.s.gem. 24 44 6,61 3 18 45 4,94 4 16 44 6,02 5 14 22 2,45 6 12 28 2,66 6 12 14 1,87 6 12 34 5,11 6 11 21 3,06 5 7 10 18 2,47 5 7 10 38 3,80 4 1 7 9 107 16,14 4 8 8 20 3,48 12 12 12 9 12 8 12 7- 12 6- 12 6 12 6 12 5 1 TER AAR Feestavond Landarbeidersbond. On der auspiciën van den R.K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit" zal Zondagavond een feestavond gegeven worden, waarvan de groote gezinnen zullen profiteeren. De voordrachtkunstenaars, het duo Busch van Laar, zullen ons dien avond vergasten op een mooi leuk varieerend programma, terwijl de accordeon-virtuoos, George La- tude, zorgt voor muzikale afwisseling. Wij bevelen een bezoek aan deze ontspannings avond warm aan. Aanvang 7 uur, precies. Gehuwd: A. J. Hoogervorst 32 j. en J. A. Mank 29 j. Overleden: G. van Scherpenzeel 80 j. C. Zevenhoven wed. van W. Hooger vorst 72 j. HILLEGOM Voorlichting door den Volksbond. In een gecomb. vergadering installeerde de zer dagen bovengenoemd bestuur een ad viescommissie. Deze commissie, welke sa mengesteld is uit 2 hestuursleden van den R.K. Volksbond, 2 van „Eensgezindheid" en verder uit diverse onderafd., is niet be doeld als gevolg van de verschillende diensten, die de laatste tijd ontstaan zijn, zooals „Als 't u blieft" of „Wij helpen U" enz., enz., doch voortgekomen uit de noodzaak, dat vele leden advies of hulp behoeven op allerlei gebied. Allereerst denken wij dan aan de verschillende be palingen en voorschriften bij ziekten of ongevallen, bij kindertoeslagwet of aftrek loonbelasting. Bovendien zijn vele leden en vaders van gezinnen door hun werk zaamheden tijdelijk van huis, zoodat moe der de vrouw naast de zorgen van het ge zin, ook bovengenoemde beslommeringen heeft. Hieraan te helpen en hiermee voor te lichten is de opzet der Adviescommissie. Zij houdt hiervoor, te beginnen op 10 Febr., eiken Maandag zitting van 8 tot 9 uur in den R.K. Volksbond, waar u dan steeds 3 leden der comm. zult vinden, die willen trachten u te helpen. Kunt u op dien avond niet komen, dan bezorgt u voor dien tijd uw verzoek schriftelijk aan het secretariaat, Krochtstr. 16, of bij den voorz. der commissie, J. v. Deurzen, Meerstr. 16. VOORSCHOTEN Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer T. J. Brouwer, is met ingang van 15 Februari a.s. benoemd to agent van politie te Sneek. Een Vitamine-praatje Inlichtingen en adviezen van den Voedingsraad Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt het volgende mede: Den meesten lezers is in groote trekken de samenstelling van ons voedsel bekend. Voor een goede voeding zijn onmisbaar vol doende hoeveelheden koolhydraten, vet ten, eiwitten, zouten en vitaminen. In het brandpunt van de belangstelling staan de vitaminen. Deze belangstelling geeft aanleiding, hierover iets naders te zeggen en wel in het bijzonder over vita mine-C. Vitaminen zijn stoffen, die in klei ne hoeveelheden in het voedsel voorkomen en onmisbaar zijn voor het leven. Vele van deze stoffen zijn chemisch bekend en kunnen zelfs bereid worden. Een te weinig van deze stoffen of het geheel afwezig zijn, doet een bepaalde ziekte ontstaan. Een af wezig zijn van vitamine-C in de voeding roept de al sinds eeuwen aan zeelieden be kenden en beruchte scheurbuik te voor schijn. Vroeger deden zich vaak scheur- buikepidemiën voor aan het einde van den winter, meestal na het mislukken van den aardappeloogst. Ook bij zuigelingen, die te eenzijdig gevoed worden, kunnen zich door gebrek aan vitamine-C ernstige ziektever schijnselen voordoen. Een tekort aan vlta- mine-C geeft bovendien minder weerstand tegen infectieziekten. Tot nu, toe hebben zich in Nederland geen ziekten als gevolg van een gebrek aan vitamine-C voorge daan. Vitamine-C bevindt zich in ruime hoe veelheden in de meeste vruchten, waarbij bovenaan staan sinaasappelen, grape fruit of pompelmoes, citroenen, rijpe tomaten en aardbeien. Ons volksvoedsel bij uitne mendheid, de aardappel, bevat aanmerke lijke hoeveelheden evenals de meeste groen ten, zooals spruitjes, boerenkool, prei en koolrapen. Nu heeft de meening post gevat, dat er in Nederland een tekort is aan vitamine- C bij de bevolking. Onder meer werken suggestieve illustraties in de dagbladen, waarbij vitamine-C tabletjes worden uitge reikt, niet geruststellend. Zooals de toe stand echter op het oogenblik is, is er geen tekort aan vitamine-C. Dat de bevolking aan dit tekort zal gaan lijden, moet echter voorkomen worden. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat de raadgevingen, uitgaande van den Voe dingsraad, met betrekking to het bereiden van voedsel zorgvuldig worden opgevolgd. Niet minder dan 50 tot 60 pet. van de vi- tamine-C gaat verloren bij ondoelmatige bereiding van de voeding. Langdurig en on juist koken en het ondoelmatig gebruik van de hooikist vernietigen de vitamine-C. Dit alles kan worden voorkortten. Bij doel matige samenstelling van de voeding is een voldoende vitamine-C-voorziening van den mensch gewaarborgd. Gevallen zijn bekend, waarbij gezinnen guldens per week uitgeven aan vitamine-C tabletjes zohder medisch voorschrift en waarbij dit geld onttrokken wordt aan het gezinsinkomen. Hiervoor in de plaats kon den beter voedingsmiddelen worden ge kocht, die naast vitamine-C alle overige be- standdeelen bevatten. De Voedingsraad is voortdurend waak zaam om een onverhoopt tekort te kunnen achterhalen en heeft zijn maatregelen hiervoor reeds genomen. Dit geldt evenzoo voor de overige vitaminen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6