De oplossingen raadsels der A. (Van 6 tot 8 jaar). Opl. I: O. Opl. II: Ik zit al in de tweede klas en ben nu al groot. Opl. III: ik sla ik ga ik sta. ik zie ik lees ik schrijf. Opl. IV: Ben paard. Opl. V: aar paar ra pa rap. Opl. VI: God. B. (Van 8 tot 10 jaar). Opl. I: slagboom tolboom. Opl. II: met drie letters: d-a-t. OpL lil: tand zand mand. Opl. IV: koe ezel aap os kat. Opl. V: antwoord. C. (Van 10 tót 12 jaar). Raadsel I. Met de hoed in de hand, komt men door het ganse land. Raadsel II. Een zwaluw maakt nog geen lente. Raadsel III. 1. De naam van een groot dier: Olifant. 2. Van een boom: Abrikozeboom. 3; Van een mooi huis; Kasteel. 4. Van een groot man: Napoleon. Raadsel IV. Wat staat hier? Verwachten. Raadsel V. Nieuwjaar; Ingevuld wordt; n im» speer kieuwen nieuwjaar oudjaar paard jas r. Raadsel VI Een deel van den dag en een kleur vor men samen een prachtig natuurverschijn sel. Hoe kan dat? Morgenrood - Avond rood. D (boven 12 jaar) Raadsel I Dordrecht Oldenzaal Eindhoven Wijk aan Zee Enkhuizen Limbricht Elberfeld Nieuwkoop Zandvoort Insbruok Edinburg Noorwegen Indragiri Elisabeth Tubbergen Oostenrijk Maastricht. Spreekwoord: Doe wel en zieniet om. Raadsel II. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Raadsel III. R BOS WETEN PLATINA ROTTERDAM VERRAST VADER PAN M Rotterdam Raadsel IV. 1 2 8 4 is zoon 7 9 5 10 is leem 6 2 5 3 5 3 is boenen 6 7 8 9 10 is bloem 1 2 3 is zon 123456789 10 ZONNEBLOEM Raadsel V. Een andere combinaties. Hierop kom ik terug. Raadsel VI. Eind goed, al goed. HET HART SPREEKT in de EERSTE H. GOMMUNIE door A. v. d. Vaart. Wat ben ik blij! De dag, zoo lang, Zoo lang verwacht, Breek aan voor mij, Die Hem ontvangt, En op mij wacht. Mijn Jezus, God, Mijn Vriend, mijn Al, Versiert mijn ziel Met Zijn gebod; Vergiff'nis schonk, Zoo vlekje viel. O Jezus, kom In zuiver hart: Geen zonde, nu 't Zij groot of klein, Bereidt U smart. Ik wil bij U! O, Jezus dank, Voor al het goed Aan mij gedaan! Laat eens Uw kind Bij u met spoed Naar hemel gaan! Clnze fRuadóxdmedótt^d. WIE ZIJN DE GELUKKIGEN? Ie prijs: een zilveren of doublé armband horloge, Dien v. d. Meer, Z. B. C27, Z'woude 2e prijs: een zakhorloge met ketting, Bep van Rijt, Dorpsstraat, Zoeterwoude. 3e prijs: een zakhorloge met ketting, Ja- ques Sommeling, Verl. Bloemistenl. 40. 5e prijs: een chatelaine, Jeannette Fris sen, Melchior Treubl., Leiden. 7e prijs: een chatelaine, Tiny de Boer, 6e kl. Meisjesschool, Z'woude. 8e prijs: een zakhorloge met ketting, Rie. nus Hoogeboom B 400, Woubrugge. 9e prijs: een zakhorloge met ketting, Catrien Slingerland Z'woude. 10e prijs: een zakhorloge met ketting, Clasien Belt, 4e kl. Meisjesschool Z'woude. 11e prijs: een chatelaine, Sisca Homan, Bijdorpsstr. 15, Sassenheim. 12e prijs: een chatelaine, Nelly Dongel- mans, Kort Galgewater 7, Leiden. 13e prijs: een chatelaine, Nelly Kerkvliet, Janvossensteeg 25, Leiden. 14e prijs: een fietsklokje, Rietje Pley, La ge Rijndijk 106, Leiden. 15e prijs: een fietsklokje, Marie v. Am sterdam, Stationsw B 450, R'veen. 16e prijs: een fietsklokje, Esther van Ben ten, Dorpsstraat D 80, Z'woude. 17e prijs: een boek, Emmy van Doorn, Haagweg 18. 18e prijs: een boek, Piet Kriek, de Laat de Kanterstraat 20. z 19e prijs: een boek, Gretha van Rossum, 4e kl. Meisjesschool, Z'woude. 20e prijs: een fietsklokje, Koos Kozijn, Meer- en Houtstraat 18, Lisse. 21 prijs: een fietsklokje, Nan Diemei, Buijs Ballotstraat 18 Leiden. 22e prijs: een fietsklokje, Piet van San ten, Of wegen B 190, Woubrugge 23e prijs: een boek, Joop Nozeman, van 't Hofstraat 9, Leiden. 24e prijs: een boek, Greet Krol, Haar lemmerstraat 46. 25e prijs: een boek, Marie van Tol, A 41 Langeraar. 26e prijs: een fietsklokje, Trees v. d. Geest, a. d. Zijl 1, Oegstgeest. 27e prijs: een fietsklokje, Saartje Groe nendijk, P. Huibertshof 13, Leiden. 28e prijs: een fietsklokje, Marietje Stol- wiik. Tuinstraat 133. Boskoop. 29e prijs: een boek, Aresje Kriek, Pr. Hendrikstraat 14, Leiden. 30e prijs: een boek, Ansje van Benne- kóm, Rijnd. 364, Hazerswoude. 31e prijs: een boek, Teun Hoogervorst, A 226 Pulmot, Langeraar. 32e prijs: een fietsklokje, Cor van Wijk, v Gen derenstraat 7, Alphen. 33e prijs: een fietsklokje, Leo van Noort, H. Morschweg 158. Oegstgeest. 34e prijs: een fietsklokje, Ria Romijn, Gooweg 6, Noordwijkerhout. 35e prijs: een boek, Marie Klein, Heeren singel 8. Leiden. 36e prijs een vulpotlood Jacobus Schra- ma, Rijnd. 60, Voorscheten. 37e prijs: een vulpotlood, Mieke Brunt, O. Rijn 11a, Leiden. 38e prijs: een vulpotlood, Paula van Rijn, Noordeinde 342 Hoogmade. 39e prijs: een vulpotlood, Alfons Mei man, Wasstraat 3. 40e prijs: een vulpotlood, Kees Simmer- man, Pr. Hendrikstraat 74, Alphen. 4e prijs: een vulpotlood, To van Reste ren, Kamerl. Onneslaan 6, Leiden. 42e prijs: een vulpotlood, Cor Zwetsloot, Haarl.weg 4, Leiden. 43e prijs: een vulpotlood, Carolina v. d. Kwartel, Trompstraat 43, Leiden. 44e prijs: een troostprijs, Frans Bekkers, Pelikaanstraat 17, Leiden. 45e prijs: een troostprijs, Hilda v. d. Meer, Voorstr. 27, Noord wijk (B.). 46e prijs: een troostprijs, Ursula v. d. Voort, Duinz.str. 44, Oegstgeest. 47e prijs: een troostprijs, Annie v. Leeu wen, E 92, Oud-Ade. Mag ik de gelukkigen van harte felici- teeren! Ik ben overtuigd dat allen, die een prijs of prijsje wonnen, tevreden zullen zijn en dit zullen bewaren als een aandenken aan den grooten wedstrijd van dit jaar. De volgende week zullen de prijzen wor den verzonden. Ze behoeven niet te wor den afgehaald. Wacht dus kalm afr En wat moet ik nu zeggen tot hen, die geen prijs gewonnen hebben. Het is jam mer, maar wat er aan te doen? Was ik rijk, :k bestelde direct van Gent en Loos met de groote vrachtwagen; kocht in de win kels van onze deelnemers 1100 prijzen en bracht ieder van mijn neefjes en nichtjes, die meedongen en een prijs verdienden, een der verrassingen thuis En zij die bij zonder mooi gèteekend hadden» (hierop kom ik nog terug) kregen dan nop een prijs apart. Zoo zou ik dan doen! Helaas kan ik dit nu niet en moet me tevreden stellen met het sturen der cadeaux, die door het lot zijn "aangewezen en die door de Direc tie zijn beschikbaar gesteld en die ik als troostprijs apart geven zal. Wel wil ik nog even zeggen, dat ik verwacht, dat iedere prijs ongeschonden en gaaf aan komt en dat ik eens hooren zal, hoe men het prijsje vond en wat de vriendjes en vriendinnetjes, zooal ervan zeiden. Laten degenen dan. die dit jaar de prijs hun neus zagen voorbijgaan denken: hierna beter. Een flinke jongen en een flink meisje ge ven den moed nooit op; zij komen een vol gend jaar weer en laten zich niet ontmoe digen door een tegenvaller of misrekening en denken met mij: wie meedoet, heeft een kans gehad en dat is al veel. Oom Wim. Wie zijn jarig? Van 9 tot en met 15 Februari. Op 9 Februari: Trees Bax, Molenstraat 12 Sassenheim. Piet v. d. Aart, v. d. Veldstraat, 5 Lisse. Truus Kleijhorst, Narcissenstraat 29 Lisse Arie v. d. Hulst, Rijndijk 7, Voorschoten. Doris Kolijn, Ouderzorg 7, Leiderdorp. Bep Raaphorst, Voorstr. 93 Noordwijk-B. Corry van Haasteren, Utr. Jaagpad 120. Jacob de Boer, Begijnstraat 2. Antoon Bader, Bloklaan Nieuwveen. Truus van Diemen, Leidsche Vaart 16 Noordwijkerhout. Juudje Vlasveld, Oranjestraat 35. Op 10 Februari: Leo v. d. Lans, Kerklaan 15 Sassenheim. Kees Vendrig, Groenoordstraat 27. Nelly van Graas, Leimuid-en. Maria Bakker, Zuidh. 420 B R'Veen. Adriaan Slderhorst, Kerkw. 79 Nootdorp. Gerard v. d. Berk, Kastanjel. 8 Sassenheim Jantje v. d. Klaauw, Mauritsstraat 91. Op 11 Februari: Betsy v. d. Geest, Zijldijk 32 Leiderdorp. Katly Kovics, Heerenweg 117 Warmond. Annie Hoogeveen, Weipoort B 34 Z'woude. Tonny Sep, N.B. E 161 Z'woude. Adrie van Zuylen, Otw. 17 Boskoop. Sisca Sessink, Langeraar. Annie de Grijs, Bakkerkorfstraat 11. Marie Mooyman, Rietveld G 10 H'woude. Betje Bavelaar, Heerenstraat 47. Op 12 Februari: Gerrit Kraan, Smidsk. A 113 Ter Aar. Anneke Goddijn, Witte Singel 103. Rika Philipse, Langestraat 2a. Tiny Winkelmolen, Stadhouderslaan 30. Toosje de Lancel, Katw^tr. 20 Noordw.-B. Nellie de Groen, Toussaintk. 13. Hans Hoeks, Meerburgerstraat 11. Wim Dijkmans, W. Rozenstraat 42a. Jeane Uljee, Heerenstraat 45. Toosje Brakel, de Genestetstraat 75. Marie Bel, Mgr. Broerenstraat Voorhout Cas Elderhorst, Kerkweg 1. Nootdorp. Op 13 Februari: Bertha v. d. Meer Schoolstraat 6, N'hout. Gerard v. d. Meer, B 231 R'Veen. Truus v. Velzen, H. Rijndijk F 30 Z'woude. Albert en Jan de Bruijn, Broekweg 184 Leidschendam. Nes Levahrt, Schoolstraat 2. Wim de Grijs, Bakkerkorfstraat 11. Leo van Tol, Buis Ballotstraat 77. Elli Antoni, Jan Lievenstraat 33. Jansje van SmorenbuTg, Langeraar A 60. Dirk Bakker, Engelsohelaan 15 Voorhout. Op 14 Februari: Stienie Juffermans Gasstraat 60. Toosje Hoogervorst, Jaagp. G 55 Nieuwv. Marietje Onderwater Dorpsstraat B 153, Warmond. Wouter Borst, Hoofdstraat 14 Voorhout Antoon Walter, Zeemanlaan 34. Cor Rozenstraten, Hoofdstraat 237. Lida Vink, v. Leëuwenstr. 2 Noorw.-B. Piet Kriek, de Laat de Kanterstraat 20. Wim Uitenhout, Kooipark 14. Wimpie v. Beek, -Oude Duinweg Voorhout. Annie Borst, Hoogmade B 270. Gerarda Bocxe, Langeraar. Adriana Spierenburg, Os- en Paaxdenl. 48. Adrianus Ouwerkerk, Leliestraat 55. Sjaan Segaar, Witte Rozenstraat 40. Op 15 Februari: Cor Hoogeveen N.E. B 375 Hoogmade. Coba de Winter, Dorpsstr. B 109, Warmond Wimmy Hartwijk, Burgsteeg. Joke WiSikelmolen, Stadhouderslaan 30. Annie de Roo, Schoolstraat 6. Nanny Roozen, Oosth. 41 Sassenheim. Cor v. d. Salm, Z.B. C 21 Zoeterwoude. Coba Blauwhof, Nieuwveen. Johanna Koot, Voorw. 32 Zoetermeer. Coba Hockx, Pr. Hendrikstraat 16. Rie Ottenheim, Rijnsb.weg la. Voorhout. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie bij het verlaten der school van de lijst wenscht afgevoerd te worden, alsmede zij. die veranderen van woonplaats, straat of huisnummer of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom WIM. (Voor de kleinen) De droevige geschiedenis van vier muisjes door Tante Marie. Slot III. Zoo ging dan nummer drie voorzichtig En angstig tevens1 ook op zoek. Geen vreemd geluid trof nu haar ooren, 't Was stil rondom in deze hoek. Waar zou nu onze vijand wezen? Ik hoor hem niet, hij slaapt gewis? Zoo sprak 't muisje tot zich zelve, En volgt hier uit hoe bang ze is! Ons muisje kwam nu in de kamer En zag een langwerpigkistje staan Met tralies en een deurtje open, En dacht, zou ik eens binnen gaan? Maar sloop voorzichtig er om henen, Bekeek 't ding van alle kant, En zag toen ook een lekker hapje, Iets heerlijks voor een muizentand. Nu kon zij toch niet langer wachten, Want honger had zij, oh zoo fel. En toen? De rest kimt ge wel raden, Het deurtje klepte dicht en wel. Daar zit ons muisje nu gevangen, En eet niet van 't brood of spek. Ze rilt en beeft, zoo angstig is ze; En kan niet weg van deze plek. Het vierde muisje blijft nu over Begrijpt heel best, waar d'anderen zijn. Van droefheid kan 't niet meer eten En sterft van honger en van pijn. Zoo was 't einde van 't viertal, Dat eens hier leefde stil bijeen, En droomde slechts van eten, drinken E nu? Is alle leed i ZOO'N SNOEPSTER door Rietje v. d. Veer. Leni was heel alleen in de keuken.. Moe der was niiet thuis, die was boodschappen gaan doen. Nu keek Lend met begeerige oogen naar de strooppot, die heel hoog in de kast stond. Zou ze een schepje nemen? „Ja, doe het maar" klonk een stem in haar hartje, dat was het duiveltje, die haar op stookte. Ja, ik zal één schepje nemen, dat is zoo erg niet, dacht ze. Ze ging naar de kamer en haalde een stoel, zette hem voor de kast en klom er op. Maar hoe dichter ze bij de strooppot kwam, hoe banger ze werd. Met der eene vinger raakte ze de stroop aan en daar ging de vinger met stroop in haar mondje. Hé, wat smaakt dat lekker, veel lekkerder dan op je brood. Weet je wat, ik neem er nog een. En voor de tweede keer ging de vinger met stroop in haar mondje. Maar nu werd Leni opeens bang. Ze vond het akelig in huis, want het was net of de klok maar riep, „dief, dief, dief". Maar gelukkig daar zag ze moeder aankomen en Leni liep zoo vlug als ze kon naar de deur om te openen. Toen Moe der in de kamer kwam zei ze: „zeg Lein, wil j(j even een boodschap doen, bij de slager, daar móet je een ons rookworst halen.' „O, best moeder, krijg ik even cen ten?" Moe gaf haar 't geld en ze ging heen. Een half uurtje later was ze thuis. De ta fel was gedekt en ze gingen eten. Na het eten moest Leni naar bed. Moeder ruimde de tafel af en vader las de krant, 't Was muisstil, toen opeens moeder Leni hoorde huilen. Ze ging naar boven, en vroeg 'wat er aan de hand was. Leni begon tusschen haar tranen door te vertellen, dat ze twee keer een vinger stroop had genomen en dat ze maar niet kon slapen, omdat het net was of de klok maar riep dief, dief. „Nu", zei moe, „wees nu maar stil en ga maar rustig slapen." De volgende morgen stond ze vroeg op om naar de kerk te gaan. En maakten daar alles weer goed met O. L. Heer. U vraagt 1. Hoeveel inwoners heeft Italië? 2. Vader vraagt hoeveel inwoners Delft heeft? Hjj meent de helft van Leiden. 3. Ik las van een bison. Is dit een soort stier? 4. Ook vond ik het bizar. Wat bet. dat? 5. Zus vraagt wat een „premieleening" is? 6. En vraagt ook wat „rhytmus" is? Wij antwoorden 1. Eind 1940 bedroeg het aantal inwo nende Italianen 45.011.327. 2. De groote helft dan toch zeker! Weet wel, dat er op eind December er 55629 menschen woonden. En dan te weten, dat op dien datum er 78.217 menschen in Lei den woonden, kan ik wel zeggen, meer dan de helft zelfs bijna 3/4 van Leiden. Reken maar na! 3. Ja, een soort woeste stier, een buffel £ett fiïeitiye uucantiew^ek door ANNY VAN ZIJP V. Èen regendag. „Hé jakkees 't regent", kwam Trudi de vc-lgende dag wakker. „Wat!" Rosa zat rechtop in bed. „Bah, wat leuk'\ „Zeg, Renée moet je eens kijken". „Nou, zoo erg is 't toch niet. We kunnen in huis spelletjes genoeg spelen", 'meende Reneetje. „Moeder ik zou niet weten, wat ik vandaag moest doën", klaag de Rosa aan 't ontbijt. „Nou, we zullen wel eens zien of we niet iets kunnen vinden, waar we echt plezier mee hebben. Maar helpen jullie eens de tafel afruimen?" zei moeder. Dat deden ze. „Moet je eens hoo ren Renée zei Trudi maar je mag het aan niemand vertellen hoor. Rosa is morgen jarig en komen er hier een paar buurmeis jes En dan krijgen we zoo'n gezellig mid dagje! Sjonge. Zeg ik heb al wat voor haar gekocht, maar ik zeg het niet". Ik ben ook al „de noodige inkoopen" wezen doen", zei Reneetje, alsof ze voor ettelijke guldens was wezen koopen. „O, daar komt ze. Mondje dicht hoor", zei Reneetje. Nou moe, wat zullen we nu doen?", vroeg Rosa. „Gaan jullie wat met je gezelschapsspel spelen. Of poppenkleertjes maken voor Trudi's poppen", stelde moeder voor. „Ja, poppenkleertpes maken", vond Renée die zooiets nog nooit gedaan had. „Ja", zei Trudi. „Anneliesje heeft een nieuw nacht japonnetje noodig en Nelleke een jurk". „Goed", zei Rosa: Ik zal eens kijken, of ik nog een paar mooie lapjes voor jullie heb", beloofde moeder, terwijl ze de kamer uit ging. De kinderen zochten intusschen naald en draad op. „Moet je eens zien. Renée wat een mooi handwerkje ik voor mijn vorige verjaardag gekregen heb", zei Rosa. „Sjonges", bewonderde het nichtje, wat een mooie zijde en leuke knoopjes en van die echte klosjes garen. Daar was moeder al weer terug met een doos vol lapjes. „Wat een mooie", riep Trudi „kijk, hier kan best een jurkje uit voor Nelleke", zei moeder, terwijl ze een mooi groen lapje voorhield, met kleine bloemetjes erop. En uit dit witte, een onderjurkje voor Stientje en dat lila stukje voor een nachtjaponnetje voor Anneliesje", eindig- do moeder. „Ja tante. En als ik dat onder jurkje maken mag, mag ik er dan een kantje aandoen?" „Ja moe, en ik die jurk?" „En ik die nachtjapon?" riepen de kinde ren opgetogen door elkaar. Moede, knipte de modelletjes en toen begonnen .ze ijverig te naaien. Daar kwam Jos binnen, die boven aan 't figuurzagen was. „Moeder, ik heb een zaagje gebroken", zei hij. „Al weer?" vroeg moeder „dat is de laatste, hoor Jos. Je zaagt veel te wild". ,jWat een stakkerd hè?" giechelde Reneetje. „Hou je mond", riep Jos. „Gaan jullie nu geen ruzie maken", zei moeder „als jullie fijn aan 't spelen zijn, heb ik een kleine ver rassing". „Wat moe", vroeg Trudi „iets heel lekkers?" „Nee je kunt het niet op eten", herman moeder „maar wat zou je er van zeggen, om vanmiddag eens naar deOstadsgehoorzaal te gaan. Kijk, het is al weer droog geworden". „Naar de gehoor zaal?" jubelde de kinderen „wat wordt daar dan gespeeld? Toe moes, vertel eens gauw? Is er film of poppenkast?" riepen ze allen door elkaar. „Jullie zijn allen nieuwsgierige Aagjes", lachte moeder, maar ik vertel er niets van". Hèèè", zei Reneetje „Nou, een dingetje dan. Er is poppenkast en film. Hebbenjullie nu je zin?" „Maar, kijk nu eens Trudi. Je hebt zoo zitten draaien, dat je heele naaidoos op de grond is gevallen". De meisjes keken, en hielpen toen vlug alles oprapen. Er kwamen nog heel wat dingen uit, die ze nog niet gezien hadden. En die ze dachten voor hun poppenkleertjes noodig te heb ben. „Wat een leuk groen fluweel bandje", riep Rosa uit „dit staat leuk op mijn groene jurkje". Even later zaten zij weer te naaien, maar het onderwerp van die ochtend was toch wel, de film en de poppenkast. Eindelijk was het middag ge worden. Om 3 uur zou de voorstelling be ginnen. Half drie gingen ze van huis. Toen ze bij de stadsgehoorzaal kwam, moest moeder een toegangsbewijs halen, bij een juffrouw die in een klein hokje zat. Later, werd er een rond hoekje afgescheurd. „Mag ik die kaarten, moe?" vroeg Bobby. Wordt vervolgd. en wel een Amerikaansche buffel. Kop en nek zijn geheel met haar bedekt, vandaar het woest uiterlijk. Zij worden sterk ge jaagd, zoodat zij weldra zullen zijn uitge storven. 4. Dat bet. zonderling; vreemd; onge woon. 5. Dit is een leening, waaraan een loterij verbonden is. 6. Zusje heeft zeker dansles. Nu rythmus wil zeggen „regelmatige beweging bij dans muziek en voordracht.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 16