ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Qemengdeffiexichten DERTIEN DUIZEND GULDEN VERLOREN. Amsterdammer mist portefeuille. Een directeur van een vennootschap heeft bij de politie van het bureau Singel te Amsterdam aangifte gedaan van de ver missing van een portefeuille, bevattende diertienduizend gulden aan bankpapier, al dus meldt de „Tel." De directeur weet niet op welke wijze hij dit zeer groote bedrag is kwijtgeraakt. Het is mogelijk, dat de portefeuille hem ontrold is op de tram, maar eveneens kan het geld op straat verloren zijn. De direc teur vermiste het geld j.l. Woensdag of Donderdag en heeft thans de politie ge waarschuwd. In de portefeuille, vervaar digd van zwart krokodillenleer, moet zich een visitekaartje van den eigenaar bevin den, zoodat een eerlijke vindër dadelijk kan zien, waar hij het verlorene moet bezor gen. Het spreekt vanzelf, dat de eerlijke vinder op een flinke belooning kan reke nen. Het bankpapier bestaat o.a. uit twaalf biljetten van duizend gulden, acht van honderd gulden en een aantal biljetten van twintig gulden. Een bewoner van de Derde Leliedwars straat te Amsterdam, die met verlof van zijn werk in Noord-Frankrijk terug kwam, trof in zijn woning zijn beide kinderen van drie en ruim een jaar onverzorgd aan. De moeder was verdwenen. De man nam de politie in den arm, door wier zorgen de kinderen in een verzor gingshuis zijn ondergebracht. BRUTALE OPLICHTING. Donderdagavond vervoegde zich aan een villa te Bussum een ongeveer 28-jarige man, die voorgaf van de politie te zijn en procesverbaal wilde opmaken tegen den bewoner in verband met een overtreding van de hamsterwet. De bewoner ontkende ter. stelligste iets aan hamsteren gedaan te hebben, waarop de pseudo-politieman verdween met de mededeeling, dat hij er wel meer van zou hooren. Inderdaad werd later op den avond de villabewoner opge beld en men deelde hem mede, dat hij van het procesverbaal af kon komen, als hij vijftig gulden betaalde. Die zouder. in een bepaald café betaald moeten worden. De villabewoner stemde toe en zou het geld brengen. Hij was echter zoo verstandig ge weest vooraf den distributiedienst van het geval in kennis te stellen en toen hij hoorde, dat men daar van niets wist, had hij de politie in den arm genomen. Toen hij zich dan ook naar het café begaf, was hü vergezeld van twee rechercheurs. De pseudo politieman kwam echter niet op dagen. Vermoedende, dat de zaak hiermede niet afgeloopen zou zijn, betrokken de recher cheurs hierop de wacht in de villa en in derdaad werd eenige oogenblikken later weer opgebeld. De pseudo politieman, die wel duidelijk een oplichter bleek te zijn, deelde nu mede, dat de villabewoner zich tniet aan de afspraak had gehouden en daarom honderd gulden moet betalen, wil de hij van de geheele zaak af zijn. Men kwam tot een a cc oord en besloten werd, dat het geld van de villa gehaald zou wor den, waarbij de man zich zou aandienen als Vollehoven. Korten tijd later kwam meneer Vollehoven en direct, nadat hij zich aangemeld had, wilde hij het geld in ontvangst nemen. Hij kon echter niet meer uit de voeten komen. Tegelijkertijd kwa men de rechercheurs naar voren, die ze kerheidshalve hun revolvers in de h^jid hadden. Op het politiebureau werd de op lichter, een 28-jarige Hilversumsche reci divist, aan een streng verhoor onderwor pen. Tijdens dit verhoor werd de villabe- EXPERIMENT OP GEBIED DER TELEVISIE. United Press meldt uit Washington, dat blijkens een bericht van de „Federal Com munications Commission" particulieren acht millioen dollar spendeeren aan on derzoekingen en experimenten op het ge bied van de televisie, ten einde deze we tenschap op commercieele basis te stellen. De commissie heeft de experimenteermo gelijkheid vergroot door het verleenen van licenties aan tien nieuwe stations, waarvan er zes te Los Angeles zijn ge vestigd. Er is een geografische distribu tie getroffen om iedere neiging tot mo- nopolisatie te voorkomen. Howard R. Hughes, multimillionnair, vlieger en film producent. is bereid twee millioen dollar uit te trekken voor de exploitatie van te levisiestations te Los Angeles en San Francisco. De experimenten zullen ver richt worden onder den naam van de pro ductieafdeling van Hughes Tool Co. De tien nieuwe stations zullen, naar de commissie verwacht, drie millioen uitge ven voor experimenten en onderzoekin gen. Andere eerder opgerichte stations hebben reeds vijf millioen in de industrie belegd. De voorgenomen onderzoekingen zullen de commissie steunen bij haar stre ven naar een ontwikkeling van de televi sie tot een punt, waarop het de industrie mogelijk zal zijn een uniform transmis sie-systeem van een aanvaardbare techni sche hoedanigheid aan te nemen. De com missie heeft aangedrongen op uniforme uitzendingsapparaten, ten einde de publie ke deelneming in de industrie te verge makkelijken. woner weer opgebeld en werd hij gedreigd, dat, als de gearresteerde niet werd losgela ten, geweld gebruikt zou worden. Uit het onderzoek bleek, dat twee vrien den van den oplichter, Hilversummers van resp. 28 en 32 jaar, met hem mede geko men waren, doch na de mislukking van de brutale oplichting weer naar Hilversum waren teruggekeerd. Zij zijn des nachts van htm bed gelicht en in Bussum ingesloten. IJZERDIEFSTALLEN OP GROOTE SCHAAL. Enkele weken geleden werd by de Rot- terdamsche politie aangifte gedaan van diefstal van een groote partij bintijzer, ge pleegd op het terrein van een groote fir ma aan de Kipstraat. Langzaam maar ze ker verminderde de voorraad bintijzer, dat op dit terrein van sloop afkomstig, opgesla gen werd. De recherche hield een oogje in het zeil en kwam er dra achter, dat de transporten van de gestolen binten des morgens tijdens de duisternis moesten plaats vinden. Dus werden enkele rechercheurs' in de nabij heid op post gezet en al spoedig had men sucoes. Op een morgen in het laatst van Januari versohenen ter plaatse enkele man nen met een vrachtauto, die snel een aan tal stukken ijzer oplaadden. De recher cheurs lieten de mannen bun gang gaan, maar grepen in, zoodra zy aanstalten maakten om te vertrekken. Het bleek, dat enkele duizenden kilogrammen oud ijzer opgeladen waren en de mannen werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer. waar zij verhoord werden. Het duurde niet Lang, of zij bekenden zich gedurende de laatste maanden aan deze diefstallen schuldig te hebben gemaakt. In totaal hebben de man nen, die de diefstallen met zeven man pleegden, zich op deze wijze 40 a 50 ton ijzer toegeëigend, dat in verschillende hoe veelheden naar een opkooper werd ge bracht. Het aldus verkregen geld werd on der elkaar verdeeld De eerste ploeg, die in Januari werd aangetroffen, bestaande uit de werklieden H., die de auto bestuurde, D. en van M., resp. 25, 32 en 35 jaar oud, is dezer dagen overgebracht naar het huis van bewaring DE VERWEKKER VAN DE INFLUENZA-EPIDEMIE. Men schrijft aan het A.N.P.: Sinds in 1933 een filtreerbaar virus werd ontdekt door de Engelsche onder zoekers Wilson Smith, P. Laidiaw en C. H. Andrewes als oorzaak van de epidemi sche influenenza in den winter van 1933 is het mogelyk geworden de epidemieën van influenza, die om de twee tot vier jaar gewoonlijk in de maanden Decem ber, Januari of Februari verschijnen, be ter te bestudeeren en onderling te verge lijken Ook is het van belang, dat men tijdig het verschijnen van de influenza met ze kerheid kan vaststellen en zoodoende de praktizeerende artsen kan oriënteeren om trent den aard en de virulentie van het geïsoleerde ultra-virus. Het proefdier, dat ontvankelijk is voor de menschelijke epidemische influenza, is het fret. Men is op het denkbeeld geko men dit dier te gebruiken omdat het be kend was dat het ontvankelijk was voor de bondenziekté, die in algemeene trek ken op de menschelijke influenza gelijkt en evenzoo door een filtreerbaar virus wordt veroorzaakt (Laidiaw). Door de sa menwerking van het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde te Leiden, de di rectie en de interne afdeeling van het Academisch Ziekenhuis te Groningen is in laatstgenoemde plaats in 1940 een iso leerinrichting met laboratorium voor fret ten gebouwd en ingericht, dat tën doel heeft zoo spoedig mogelijk bij het uitbre ken van influenza den verwekker vast te stellen en den aard ervan te bestudeeren. Ook in Januari van dit jaar werd even als in 1939 het filtreerbare virus van de Engelsche onderzoekers gevonden bij ge vallen van influenza. Daarmede is ook de huidige epidemie geïdentificeerd als iden tiek met de epidemieën van 1939, 1936/ 1937 en 1933. Van het grootste belang zullen derge lijke onderzoekcentra worden bij de stu die van de pondemische influenza, die, zooals bekend, het laatst in 1918 zijn lugu bere doodendans in de geheele wereld heeft volbracht. Men weet niet zeker of de verwekker van een dergelijke pandemie identiek of verwant is aan het thans be kende virus van de epidemische influen za, al is dit wel zeer waarschijnlijk. De ervaringen, opgedaan bij de studie van de epidemische influenza en de be strijding daarvan zullen bij het uitbreken van een pandemie den weg moeten wij zen. Vandaar dat wetenschappelijk werk en vondsten, als bovengenoemd, op het oogenblik van zoo'n groot belang zijn voor de toekomst, als het met de ihfluenza mee- nens wordt. terwijl zy ter beschikking van den offi cier van justitie werden gesteld. De poli tie zette het onderzoek echter voort met het resultaat, dat nog meer arrestaties konden worden verricht, mede dank zij de mededeelzaamheid van de drie eerstge- noemden. Het bleek, dat de 45-jarige los- werkman B. en diens 50-jarige collega D. zich eveneens hadden bezig gehouden met het opladen van ijzer, waartoe zij evenals de overige mannen zeer goed in dc gele genheid waren, omdat zij behoorden tot de ploeg, die het sloopwerk in de Kipstraat verrichtte. Ook zij hadden natuurlijk ge deeld hi den buit. Tenslotte moest de po litie nog een en ander weten van den koop man, die de zaken had gekocht en het was niet moeilijk den 30-jarigen koopman B. te Rotterdam te arresteeren. Ook B. is naar het huis van bewaring overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. WIELRIJDERS, laat U in Uw belang toch raden: Maakt gebruik van rijwielpaden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijksch Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 9 Febr. Septuagesima (een naam overgebleven nog uit vroegere tij den, om den „zeventigsten" dag voor Paschen aan te geven). Mis: Circumdedc- runt.-Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Cyril- lus van Alexandrië, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar; 3e v. d. H. Apollonio, Maagd en Martelares; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. Met de gelijkenissen van Christus (Evan gelie) en van den H, Paulus (Epistel) her innert de H. Kerk ons er aan op dezen eersten dag van voorbereiding tot den heiligen Vastentijd, dat wij ons moeten in spannen en moeite getroosten en den prijs te betalen n.l. een onvergankelijke kroon in den hemel. Die inspanning en moeite moet hierin bestaan, dat wij ons lichaam kastijden en dienstbaar maken aan den geest (Epistel), Omringd van de doodende hartstochten van onze bedorven natuur moeten wij den Heer aanroepen. Hy is onze Sterkte, onze Toevlucht (Introi- tu8, Gebed), Hij is onze Helper, Die den armen mensch, uit de diepte van zijn el lende en zondigheid om hulp smeekend, niet vergeet (Graduale, Tractus). Daarom met vertrouwen wederom den weg van de boete betreden. God zal ons om wille van Zijn door Hem geslachtofferden Zoon ver- hooren en helpen (Stilgebed), Zijn Aan schijn weer over ons laten lichten, d.w.z. Hij zal weër zijn voor ons de Goedertierene de Barmhartige. (Communio). MAANDAG 10 Febr. Mis v. d. H. Scho- lastica, Maagd: Dilexisti. 2e gebëd voor den vrede. Kleur: Wit. Tot aan Paschen geen Alleluja met vers, maar de Trac tus De heilige Scholastica was een zuster van den H. Benedictus. Niet ver van den berg Casino, waar de H. Benedictus een klooster had gesticht, vestigde de H. Scho lastica een klooster, waarin de klooster lingen onder de leiding stonden van den H. Benedictus. Eens per jaar bracht Bene dictus een bezoek aan zyn zuster. Bij het laatste bezoek, toen Benedictus voor het invallen van den nacht wilde terug gaan naar zijn klooster, werd hij daarin verhinderd door zijn zuster, doordat zij tot God bad en op haar gebed het hevig begon te stormen en te stortregenen. Drie dagen later stierf Scholastica en Benedictus mocht haar ziel ten hemel zien opgaan in dc gedaante van een duif. DINSDAG 11 Febr. Feestdag van de Verschijning van de Onbevlekte Maagd aan Bernadette te Lourdes. Mis: Vidi. 2e gebed voor den vrede; 3e voor den Bis schop, wegens verjaardag zijner wijding. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Wit. WOENSDAG 12 Febr. Mis van de zeven heilige Stichters van de Orde der Dienst knechten van Maria: Justi. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. De Orde van dë Dienstknechten van Maria dankt haar ontstaan aan een ver schijning van de Allerheiligste Maagd aan de zëven voornaamste van de adel van Florence. Maria spoorde hen aan zich op de volmaaktheid toe te leggen. Aanstonds was hun besluit genomen en zij begonnen in de eenzaamheid een leven van gebed en versterving. Na zich gevestigd te heb ben op den berg Senario in Tosc^nië, ver scheen Maria hun wederom en vermaande hun het Lijden van haar Zoon en hare smarten te vereeren. Ook bepaalde Maria het Ordeskleed, dat zij moesten dragen als een teeken dat zij aah haar smarten deelnamen en zich aan de bedroefde Moe der toeheiligden. DONDERDAG 13 Febr. Mis v. d. H. Amandus, Bisschop en Belijder: Sacer- dotes. (Zie het feesteigen v. h. Bisdom); 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van alle Heiligen), 3e (naar keuze v. d. pries ter); 4e voor den vrede. Kleur: Wit. De onvermoeide en onverschrokken Apostel van de lage landen aan de zee werd in het jaar 594 uit hoog-adelijke ouders geboren. Amandus zag duidelijk de ij delheid van de wereld in en trok zich terug in een klooster. En toen zijn vader hem dreigde te zullen onterven antwoord de Amandus: „Jesus Christus is mijn erf deel". Bisschop gewijd predikte de heilige eerst aan de westelijke volkstammen van het huidige België, later ook aan de Frie zen. Daarom wordt hij ook in het Bisdom Haarlem vereerd. VRIJDAG 14 Febr. Mis v. d. II. Valenti- nus, Martelaar: In virtute. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Een van de heiligste priesters, die in'de tweede helft van de derde eeuw aan het hoofd stonden van de christengemeenten te Rome was Valentinus. Alle mogelijke diensten bewees hij met andere christenen aan de Martelaren. Hij bezocht hen in de gevangenissen, troostte en beurde hen op en bracht hun de H. "Communie. Onder keizer Claudius werd hij gevangen ge en onthoofd. ZATERDAG 15 Febr. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve. (Votiefmis van Lichtmis tot Paschen). 2e gebed v. d. H.H. Faustinus en Jovita, Martelaren; 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Pre fatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DONDERDAG. Mis v. d. Z. Joannes van Triora, Martelaar: In virtute. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. VRIJDAG. Mis v. <L Z. Joanna van Valois, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. H. Valentinus; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Andreas van Segni, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Faustinus en Jovita; 3e v. d. overbrenging v. h. lichaam v. d. H. Antonius; 4e voor den vrede. Gewone Prefatie. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" in God's Hand.... Hol loven is eei i krijgsbanier, door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Hel leven is. geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen GezcIIe. FEUILLETON Sochudawen aan het u&deden Naar net Engelsch. 25) Daarop volgde een lange pauze. Ik zie geen uitweg, verklaarde de oudere zuster toen, en haast fluisterend voegde zij er aan toe: behalve één. En die is? klonk het angstig. De dingen af te wachten, zooals ze komen. Ik heb den beelen nacht nage dacht. Denk niet, dat ik bang ben, zoo laf ben ik niet. Ik heb de keisteenen zelf op gehoopt: nu moet ik op dat ongemakke lijke bed liggen en ik stribbel niet tegen, omdat dat zoo is. Maar hard is bet, heel hard. En opeens woest: Als die man door gaat en ik ontspring den dans, dan ben ik in staat hem te vermoorden. Zoover zal het nooit komen, Daphne, kalmeerde haar zuster haar, geschrokken van zooveel feilen, hartstochtelijken haat. Doch Daphne nam geen notitie van deze interruptie en vervolgde langzaam spre kend: Ik ben werkelyk benieuwd. Ik heb je verteld, dat er een man is, die ziels veel van mij houdt, een serieuze, brave, eerlijke man; we zouden gauw gaan trou wen. maar nu Je zou toch niet met hem trouwen zonder hem iets van je verleden te ver tellen, Daphne? zei haar zuster, toen ze zweeg. Neen? En waarom niet? Vertelt een man alle bijzonderheden uit zijn leven aan zijn aanstaande vrouw? Ik heb den moed niet om naar hem toe te gaan en te zeg gen: ik zal waarschijnlijk, wegens moord gearresteerd worden en de schijn is abso luut tegen mij. Wil je met mij vluchten? En toch de stem klonk schor van wan hoop als ik hem verlies, heeft het leven geen zier waarde meer moor mij. Het jongere meisje kon van aandoening geen woord uitbrengen en Daphne ging voort, nu op beslister toon: Ik kan alleen één koers met je vol gen. Dorothy. Ik laat jou geheel en al vrij om op jouw manier je geluk te vinden. Maar dit wou ik je zeggen. Jij hebt moeder beloofd dat, als het noodig zou zijn, jij al les zou doen wat in je macht lag om mij te helpen. Ik weet, dat je die belofte zult houden, zelfs ten koste van je eigen geluk. En dat mag niet. Ik aanvaard je opoffe ring niet. Dessie deed geen poging om iets te zeg gen. Ik wil je dezen raad geven, sprak ze verder. Ga naar Londen terug; je weet nu alles wat je weten wilde. Vertrouw op je zelf. Trotseer dien man, maar wees in vre desnaam voorzichtig. Het zou hem niets kunnen schelen je te vermoorden, als hy vindt, dat dit met zijn bealangen strookt. Wees op iedere mogelijke manoeuvre v|in zijn kant voorbereid, al lykt die nog zoo brutaal en barbaarsch. Niemand weet be ter .dan ik, waartoe die man in staat is. Wacht eens, zei ze, toen haar zuster iets wilde zeggen, ik wou je nog iets vragen. Laat het m|j weten, als je tot een besluit bent gekomen en je van plan bent hem te trotseeren. Iedere vorm van waarschuwing is voldoende; daarna kan ik beslissen wat my te doen staat. Ik ben al eerder verdwe nen en kan dat opnieuw doen. En als dat niet lukt Wat dan? viel Dessie in, toen Daphne's stem stokte. Dan komt het er nog niets op aan. Ik kan me dat van' jouw standpunt voorstellen, antwoordde de jongere zuster, die nu veel kalmer was. En ik zal je maar meteen vertellen wat ik van plan ben te doen. Je raad zal ik niet opvolgen. Ik zou mezelf al heel verachtelijk vinden, als ik mijn geluk kocht ten koste van het jouwe. Trouwens, wat voor kans hebben wij om gelukkig te zijn met da1 gruwelijke ge heim als een eeuwige dreiging boven onze hoofden? Dacht jij, dat ik met een man zou willen trouwen, naar wien anderen met den vinger wijzen, omdat zijn vrouw het middelpunt was van een dergelijk schandaal? Neen, Daphne, je geheim is veilig bij mij. Wat ik moet doen om het te bewaren zal ik doen. Het is hard, maar het is nog harder om de liefde van een man te zien sterven, wat stellig gebeuren zal, als al deze dingen bekend worden. De oudste zuster zat met een smartely- ken trek op-haar gezicht te luisteren en toen Dessie zweeg bleef zij een heelen tijd zwijgend zitten, terwijl haar vingers zich zenuwachtig in elkaar klemden. Ik moet weg, verbrak ze eindelijk de stilte, moeizaam sprekend en opstaand. Het is een probleem zonder oplossing. Ik zie geen uitweg, zelfs mijn dood zou jou niet kunnen redden, vrees ik. Maar beloof me niets overijlds te doen, drong ze aan. Ik heb een schemering van een idee, maar ik moet het nog goed overdenken en uit werken. Handel niet al te snel. Ja, maar de tijd dringt, bracht Dessie in het midden, en wat kan uitstel helpen? De zusters scheidden en een uur later zat Dessie in den trein naar Londen, met een nóg doffer en gedrukter gevoel dan op de heenreis. Vóór haar gesprek met Daphne had zij nog een vage hoop gekoes terd, dat haar nog een of andere-schakel in den ketting van feiten ontbrak en dat, als zij die kende, alles nog goed kon ko men, doch haar zusters verklaring en be kentenis hadden die hoop volkomen ver nietigd. Ze moest kiezen tusschen haar vriendin en haar zuster. Of ze zweeg en liet mrs. Markham met den man tróuwen, die een misdadiger en een moordenaar was, óf ze stelde haar zuster bloot aan een vervol ging wegens moord en de waarschijnlijk heid van een veroordeeling. Haar eigen ver driet schoof ze naar den achtergrond. De gedachte, haar zuster in de beklaagden bank te moeten zien, terwijl de sombere feiten uit haar verleden werden uitgera feld voor een op sensatie belust publiek, werkte zóó op haar verbeelding, dat zij zichzelf geheel vergat. Het was haar maar al te duidelijk, welk schandaal die onthullingen zouden onkete- nen. Reeds haar eigen geschiedenis, met de nauwelijks geloofwaardige manier, waarop zjj aan de Rohilkundrobijnen was gekomen, zou een „vette kluif' vormen voor het nieuwsgierige publiek. Ook was het nog mogelijk, dat, als haar zuster wegens moord werd vervolgd, zij, Dessie, ervan beschuldigd zou worden me deplichtig te zijn geweest aan den diefstal van de steenen. Zij maakte zich geen illu sies over wat haar te wachten stond! Zij v/as in de stemming, waarin zij op 't oogen blik verkeerde, rotsvast overtuigd, dat maar heel weinig menschen geloof zouden schenken aan haar verhaal omtrent de wijze, waarop de juweelen in haar bezit waren gekomen. En wat zou Tom doen lieve eerlijke Tom? Wat zou hij doen? Er kwam een warm gevoel in haar hart, terwijl ze zich voorstelde, hoe hij in haar zou gelooven, haar zou verdedigen, onge acht wat de wereld mocht denken. Ze was zeker van hem. Maar ze zou hem nooit op de proef stellen. Wat er ook gebeurde, Daphne mocht niet verraden worden. Dit stond vast cn Dessie was zich ten volle bewust, wat daarvan voor haarzelf de onverbiddelijke conse quenties waren. In de eerste plaats betee- kende het een scheiding tusschen Tom en haar. Ze kon hem nu de waarheid niet ver tellen en ze wilde niet met hem trouwen zonder dat hij alles wist. En zelfs dan was ze nog geen geschikte vrouw voor hem. Ze hield genoeg van Tom om zich voor hem op te offeren. Toen ze op dit punt tot klaarheid geko men was, werd ze kalmer en kon ze an dere dingen rustiger overdenken. Ze zou probeeren met de Montalt tot een vergelijk te komen; als het mogelijk was hem bewegen het huwelijk op te geven in ruil voor de robijnen. En als er niet met hem te beginnen viel en als hij ondanks alles met mrs. Markham wilde trouwen, moest zij haar vriendin in ieder opzicht bij staan en voor haar veiligheid waken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 15