De toestand in Roemenië Nieuwe uitgaven Land- en Tuinbouw RECHTZAKEN ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 NIEUWE WET TOT HANDHAVING VAN DE ORDE. Staatsleider generaal Antonescoe heeft volgens „Rader" zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, waarin de geheele wetgeving nopens handhaving van orde en veiligheid in Roemenië samengevat is en nog strengere straffen vastgesteld zijn voor hen, die in de toekomst een daad plegen, die de veiligheid Van den staat in gevaar zou kunnen brengen. In ernstige gevallen zal de doodstraf toegepast worden, in min der ernstige tuchthuis- en gevangenisstraf fen. Ernstig gestraft worden in het bijzon der ook professoren en geestelijken, die „den geest der jeugd verwarren" en zich aan kuiperijen tegen de staatsorde schuldig maken. Streng worden ook gestraft stu denten en scholieren, die zich indiscipli- nair gedragen, hun studie opgeven en han delingen plegen, waardoor de veiligheid van den staat bedreigd wordt. Naar aanleiding van het van kracht wor den van deze wet heeft generaal Antorescoe voor de pers o.a. verklaard: De belangen en het levensrecht der natie maken het mij in de toekomst onmogelijk, tolerant te werk te gaan. Ik heb daarom besloten, strenge maatregelen te nemen tegen allen, die trachten, den vrede, de orde en de vei ligheid te verstoren. Alle politieke betoo gingen zijn verboden en iedere actie tegen de belangen van den staat zal zwaar ge straft worden. Er zijn niet slechts strenge straffen ingesteld voor de daders doch ook voor hun familie. Antonescoe deed vervolgens een beroep op alle Roemenen, hem begrip te toonen. Hij kon thars geen daden van haat en anarchie meer toelaten. Hij verlangde vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit niet begreep was een instrument van den haat, de eerzucht en vijandelijke belangen, dus een verrader jegens de natie en zou dien overeenkomstig gestraft worden. VOORTGEZETTE ARRESTATIES. In zijn laatste rapport over den toestand deelt het Roemeensche ministerie van bin- nenlandsche zaken mede, dat ook op 4 Fe bruari de arrestaties, het in beslag nemen van wapens en de huiszoekingen werden voortgezet. De militaire rechtbank te Boe karest heeft opnieuw uitspraak gedaan te gen 40 personen, die bij de gebeurtenissen betrokken waren. Negen beklaagden zijn vrijgesproken, 31 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 5 jaar. DR. LEY TOT HET ROEMEENSCHE VOLK In de Duitsche uitzending van den Roe- meenschen radio-omroep heeft de leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Ley, Woensdagavond een groet tot het Roemeen sche volk gericht. Hij zeide, dat Roemenië steeds beter zal begrijpen, wie zijn werke lijke vrienden zijn. De Duitschers zijn er van overtuigd, dat Roemenië onder leiding van generaal Antonescoe in zijn voordeel gekozen heeft. De rijkdom van het land heeft slechts vele afgunstigen gebracht, in de eerste plaats Engeland, dat er niet voor terugdeinsde, zich met alle middelen, ter reur, omkooping, intriges, ja zelfs moord, van de rijkdommen van Roemenië te be dienen en die in zijn bezit te krijgen. De keuze van Roemenië is echter bijtijds op Duitschland gevallen. De Duitsche en Roe meensche belangen loopen evenwijdig en zij ni°t met elkander in strijd. Dr. Ley verklaarde te wenschen en te hopen, dat voor deze gemeenschappelijke belangen ook een cultureele band en een gemeenschappelijke sociale grondslag ge vonden zullen worden. EEN BOTSING MET LEGIONNAHtS In de dagelij ksche, mededeeling van het Roemeensche ministerie van binnenland- sche zaken wordt gezegd, dat het op 2 Februari des avonds is de gemeente Da- ncau bij Thorenburg, in Zevenburgen, tot een botsing tusschen gendarmerie en een groep legionnairs is gekomen. Een legion- nair werd gewond. Overigens is het in het geheele land rustig. Het aantal arrestaties bedraagt thans 6570, waarvan 3061 te Boekarest. In de hoofdstad zijn 22 personen in hechtenis genomen, die geen gevolg hadden gegeven aan het bevel van den militairen comman dant, volgens hetwelk men zich des avonds na 22 uur niet op straat mag bevinden. Verder wordt medegedeeld, dat voor de militaire rechtbank te Boekarest op 5 Fe bruari negen deelnemers aan de gebeurte nissen van 21 tot 24 Januari terechtgestaan hebben. Zes beklaagden werden veroor deeld tot dwangarbeid, kerkerstraf of ge vangenisstraf, drie werden vrijgesproken. „Een leger trekt door Frankrijk", door P. K. Met een voorwoord van Overste Dr. Hesse. Uitgave Gebr. van Cleef, 's-Gravenhage. Het leger, dat door Frankrijk trok, is het Duitsche leger, dat in de zomerdagen van het jaar 1940 de Fransche strijdkrachten m enkele geweldige veldslagen overhoop wierp. En P. K., wie is dat? Dat is de Pro- pagandt Kompanie, het leger der Duitsche oorlogscorrespondenten, dat de stoottroe pen op de hielen volgde bij het doordrin gen in het vijandelijke land. Wat in deze brochure beschreven wordt is, derhalve geen verhaal aan één stuk, maar een ver zameling van oorlogscorrespondenties, wel ke, bij elkaar gevoegd, een overzicht geven van de voornaamste episodes uit dezen in- drukwekkenden strijd. Het zijn vlot ge schreven ooggetuige-verhalen; zij komen rechtstreeks uit het vuur van het gevecht, TUINDERS IN DEN L. T. B. De heer Groen over den hedendaagschen toestand De vakgroep tuinders van den Kath. Land en Tuinbouwbond vergaderde gisteren in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer Groen, zeide, dat de wenschen uit tuinderskringen op orde lijke wijze besproken kunnen worden en dat ze aan de bevoegde autoriteiten kun nen worden medegedeeld. Het is sprekers overtuiging, dat er in het verleden te wginig rekening is gehouden met de buitenlandsche markt, hoewel zon der uitvoer geen redelijk tuindersbestaan mogelijk is. Wij zijn thans, wat de uitvoer betreft, afhankelijk van Duitschland en er gaan dan ook groote hoeveelheden produc ten naar onze Oosterburen. Het ziet er naar uit, aldus spr., dat de steun in den vorm, zooals we dien de laatste jaren gekend heb ben, niet meer noodig is. Bij de productie moet rekening gehouden worden met den afzet. Niet alle producten zullen primair voor het levensonderhoud geacht worden, zoodat daarmede rekening moet worden ge houden. Wij moeten, om met den heer Valstar te spreken, geen tuinbouw met een-waterhoofd hebben. De regeling 1941 heeft spr. wel wat teleurgesteld. Spr. wees dan op de vrije con currentie, die den tuinbouw in den put geholpen heeft. Met den consument, die thans veel meer moet betalen, heeft spr. medelijden, maar toch is gebleken, dat de consument tot meer in staat is dan vroeger gedacht werd. Het beste voor den' tuinder is een geleide economie met breideling der prijzen, die echter loonend moeten zijn. Daarbij moet niet vergeten worden, dat er veel schulden door het verleden zijn ontstaan, die eerst moeten worden aangezuiverd. Het vaste lasten-probleem dient zeer nauwkeurig be keken te wo.den. Met nadruk stelde spr. vast, dat de toe stand in den tuinbouw, ondanks de oogen- schijnlijke prijzen verbetering, nog steeds hoogst zorgelijk is. Er moet uitzicht komen, niet alleen in het belang van den tuinder, maar ook in het algemeen belang. Vervolgens wees de voorzitter op de be reidheid van den L. T. B. tot samenwer king. Hij meende, dat het Centraal Bureau der Veilingen in het coöperatieve bestel een be langrijke, zuiver-technische plaats moet in- Bij de samenwerking dient men er zich van overtuigd te houden, dat onze vaste, eeuwige beginselen, ook in de huidige tij den, primair blijven. Tot bestuursleden werden bij enkele can- didaatstelling herkozen de heeren N. J. Dinkgroeve te Amsterdam, P. P. Schipper te Zwaag en Nic. Vendel te Heemskerk. Daarna werden de voorstellen behandeld betreffende de prijzen der tuinbouwpro ducten. Verschillende afgevaardigden meen den, dat de steeds hoogere productiekosten hoogere maximumprijzen ten gevolge moe ten hebben. Ook werd verzocht te willen bevorderen, dat de maximumprijzen voor groente, die in het binnenland verbruikt wordt, verlaten zal worden. Een langdu rig debat ontspon zich over de vraag of het niet juist zou zijn, dat het beslist su perieure product iets boven den maximum prijs uit komt. De voorzitter antwoordde, dat de maxi mumprijzen moeten worden vastgehouden. Er is reeds geconfereerd over den prijs van het superieure product, maar er is in ons grootste afzetgebied vraag naar alles door elkaar, zoodat er niet veel kans tot in williging van het verzoek is. Getracht zal worden voor de zandaard- appelen uit de duinstreek een hoogeren prijs te verkrijgen dan voor die uit de veen- streek. Bij het hoofdstuk steunverleening werd op spoedige uitkeering aangedrongen en speciaal gewezen op witlof en sla. De oor log heeft op deze artikelen grooten in vloed gehad. Verschillende afdeelingen stelden voor de rentelooze voorschotten te annuleeren, omdat terugbetaling in geen jaren moge lijk is. Voor uitreiking van teeltvergunnin gen dienen het groote gezin en de jonge tuinder voorkeur te^ hebben. De afdeeling Amsterdam wenschte af schaffing van omzetbelasting der tuinbouw producten omdat deze belasting het groote gezin weer het zwaarst treft. De vakgroep zal actie voeren om te ko men tot intrekking van de omzetbelasting op groenten, fruit en tuinbouwbenoodigd- heden (als bijvoorbeeld rijshout). Inzake de grondbelasting werd opge merkt, dat het onbillijk is warenhuizen en serres bij bebouwde eigendommen te re kenen. Nadat nog enkele veiling- en interne aangelegenheden behandeld werden, werd de vergadering besloten. Ir. A. W. van der Plasche, inspecteur van den tuinbouw, zou des middags een lezing houden, doch hij was verhinderd. dat zich afspeelde aan Aisne en Oise, in de Maginotlinie, aan de oevers van de Sei ne, langs het Kanaal en voor de poorten van Parijs. Deze oorlogscorrespondenten zijn geen fantasierijke journalisten, die zich achter het front buiten schot hielden en fraaie verhalen uit hun duim zogen, maar solda ten, die mee vechten, en bij allerlei wapens zijn ingedeeld. Zij vervullen dus een dub- beye functie, wat aan de levendigheid en echtheid hunner waarnemingen ten goede komt. Overste Hesse beschrijft in zijn voor woord kort en bondig het verloop van den strijd, met een beschouwing over de toe komst. Goede illustraties verluchten de tekst. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DE KOMENDE STRAATCOLLECTE VOOR WINTERHULP Contact met politie, brandweer en luchtbescherming Zooals gemeld zullen bij de komende straatcollecte voor Winterhulp Nederland op 14 en 15 Februari ook politie en brand weer medewerking verleenen. Ten einde deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen, heeft Winterhulp zich in verbinding gesteld met de heeren A. W. de Koningh, inspecteur-generaal van de Nederlandsche politie, P. L. van Boven, hoofd-inspecteur van het brandweerwezen en A. van Batenburg, rijksinspecteur voor de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Deze heeren hebben met het plan om politie en brandweer te doen samenwerken met de winterhulpactie, hun volle instem ming betuigd en hun wensch daartoe door gegeven aan de plaatselijke bevoegde in stanties en reeds thans is gebleken, dat van alle kanten veel medewerking wordt ondervonden. Ten einde de gedachte van deze samen werking meer ingang bij het publiek te doen vinden is in verband met de komen de collecte mede een verkeersweek georga niseerd, gedurende welke in tal van plaat sen demonstraties zullen worden gehouden van politie en brandweer. Zoo zal b.v. in Amsterdam een verkeers- instructietentoonstelling worden geopend,- terwijl de politie op drukke verkeerspun ten instructies aan het publiek zal geven. Voorts hebben brandweerdemonstraties plaats, waarbij o.a. de Jan van der Heyden bij het Amstelhotel met zijn spuiten in werking zal worden gesteld. In het kader van deze verkeersweek zullen ook verschillende radioreportages worden gegeven, waarvan gisteren reeds dc eerste heeft plaats gehad en wel over de opleiding voor de beroepsbrandweer :n Rotterdam, terwijl Zaterdag 8 Februari om 18.45 uur voor de radio een vraaggesprek wordt gehouden met den Haagschen hoofd commissaris mr. Hamer over de samen werking van politie en Winterhulp, gevolgd door een reportage over het verkeers-, onderricht aan de jeugd, hetwelk gehouden is in het schoolmuseum in den Haag. Maandag 10 Februari om 18.45 uur komt mr. Hamer opnieuw voor de microfoon met een rede over de taak der politie ten dienste van het publiek. Tenslotte heeft op Donderdag 13 Fe bruari, eveneens om 18.45, een radio- interview plaats met de heeren van Boven en van Batenburg over de «groote lijnen van de nieuwe organisatie van brandweer en luchtbescherming. Het doel van deze reportages is om politie en brandweer zoodanig in het mid delpunt der belangstelling te plaatsen, dat bij de komende collecte voor Winterhulp een zekere sfeer van contact met het pu bliek wordt geschapen, waarbij de ver wachting rnag worden uitgesproken, dat ieder op 14 en 15 Februari, wanneer de politiemannenhun collectebus zullen aan bieden, met milde hand zal offeren ten bate van het noodlijdende deel onzer be volking. FRAUDE MET DISTRIBUTIEBONNEN. De politie te Wij he is een fraude met distributiebonnen op het spoor gekomen, waarbij de bedrijvers er hun werk van maakten, uitgeknipte cijfers van oude bon nen zoo te formeeren en op te plakken op een bon, dat deze het karakter kreeg van geldigheid. Op deze wijze heeft men zich ongerechtigd in het bezit weten te stellen van koffie en thee. Naar de daders wordt thans gezocht. SCHAATSENRIJDEN. BIJZONDERE CIJFERS VAN DEN ELFSTEDENTOCHT. Nu de grootste drukte bij het slot van den Elfstedentocht tot het verleden behoort, heeft het centraal bestuur de beschikbare gegevens omtrent de bereikte resultaten kunnen ordenen en voorloopig eenige offi- cieuse cijfers bekend gemaakt. In totaal zijn 600 inschrijvingen binnen gekomen voor den wedstrijd, waarvan geen enkele rijder bij den start ontbrak. Toen Donderdagavond omstreeds het midder nachtelijk uur de laatste controle te Leeu warden werd gesloten, waren ruim 500 wedstrijdrijders binnengekomen. Ongetwij feld een buitengewoon bevredigend resul taat, waarvan men thans met voldoening gewag gemaakt. De deelname aan den tocht overtrof reeds bij de inschrijving de stoutste verwachtingen. Hoewel Woensdag avond 1763 rijders zich hadden laten in schrijven, bleef de toeloop gedurende het verdere gedeelte van den avond aanhouden, hetgeen tot gevolg had, dat ruim 2200 deel nemers aan den tocht Donderdagmorgen aan den start verschenen. Van deze groote groep waren gisteren tegen het middernachtelijk uur ruim 1400 personen binnengekomen en hadden hun controlekaart ingeleverd. Deze cijfers leveren een overtuigend bewijs, hoe goed deze elfstedentocht is verloopen. Niet al leen de Friesche bevolking, doch het ge heele land heeft meegeleefd met hen, die hun persoonlijke krachten gingen testen in dezen Frieschen Marathonloop. Dat de resultaten boven verwachting zijn, stemt iederen vaderlander tot groote vreugde, omdat men hierin het bewijs ziet, dat on geacht de veranderde tijdsomstandigheden, in alle lagen van onze bevolking, niet al leen van den ongeschoolden plattelander „of fabrieks-arbeider, doch ook van den intellectueel, de drift nog steeds aanwezig is, om iets groots, iets goeds te presteerén. Iets waarop onze natie trotsch kan zijn, omdat men hierin proeft de gezonde le venskracht van een sterk volk, één van ge dachten, één van willen en groot in zijn daden bij den inzet van zijn volle persoon lijkheid en levenskracht. Dat dit mogelijk is zonder een geperfectionneerde lichame lijke opvoeding bewijst tenslotte, dat de kern nog altijd gezond is. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt be kend. Een duikboot heeft twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Engelsche Oostkust is een motortorpe doboot er in geslaagd, een Britsch kust vaartuig tot zinken te brengen. De luchtmacht heeft ondanks het slechte weer gewapende verkenr ingsvluchten on dernomen in het 'zeegebied rond Engeland en mijnen gelegd voor Britsche havens. In het Middellandsche Zeegebied hebben ge vechtsvliegtuigen storingsaanvallen onder nomen op militaire installaties op het eiland Malta. De vijand heeft gisteren in de avonduren en in den nacht gepoogd, met afzonderlijke vliegtuigen het bezette gebied aan de Ka- raalkust binnen te dringen. Slechts in een havenstad zijn door het werpen van brand bommen kleine branden ontstaan, die de burgerbevolking snel kon blusschen. Het luchtdoelgeschut heeft hierbij een gevechts vliegtuig van het type Armstrong-Whitley neergehaald. Een tweede vliegtuig werd gedwongen te landen en de bemanning werd gevangen genomen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 7 Febr. (Stefani). Het 245ste weermachtsbericht van het Italiaarsche hoofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets te mel den. In Cyrenaica is een verwoede veldslag gaande tusschen onze troepen en vijande lijke formaties in het gebied ten Zuiden van Benghazi. In den sector van Cheren in Oost-Afrika duren de gevechten voort. Aan het Zuide lijke front zijn vijandelijke aanvallen door onze dappere troepen afgeslagen. Onze luchtmachtformaties hebben artilleriestel lingen, troepen en auto's gebombardeerd en daarbij branden in munitie- en brandstof voorraden veroorzaakt. De vijand heeft aanvallen gedaan op Asmara en eenige an dere plaatsen, zonder ernstige sch&deaan te richten. Te Asmara is een Gloster-vlieg tuig neergeschoten door onze jagers, die snel tusschenbeide kwamen. Eén onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd". HAAGSCHE RECHTBANK Rijwieldieven staan terecht. De 35-jarige opkooper G, H. Z. uit Noordwijk, thans gedetineerd had zich te verantwoorden wegens twee rijwieldief stallen gepleegd op 26 December van het vorig jaar en wel één te Sasse.ioeim en de ander te Noordwijk. Onmiddellijk nad ver dachte de rijwielen weer verkocht en bij zeide thans uit armoede gehandeld te heb ben. De Officier hield rekening mei- het feit, dat verdachte reeds tweemaal veroordeeld is geweest en eischte thans negen maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Daarna had zich te verantwoorden de koopman A. D. te Leiden, thans gede tineerd. Hij had op 5 December te Leimui- den, ten nadeele van C. de Wagenaar. dims rijwiel weggenomen, hetwelk deze even on beheerd had laten staan op een erf aan den Nieuwe Weg daar ter plaatse. Op een gelukkige wijze was de W. weer in het be zit van zijn rijwiel gekomen. Op 16 Decem ber kwam hij n.l. van een begrafenis terug en zag tot zijn groote verbazing zijn fiets tegen het brugwachtershuis te Uithoorn staan. Hij natuurlijk naar binnen om eens polshoogte te nemen en daarbij bleek, dat zijn fiets in handen gekomen was van een rijwielhersteller, die hem, geheel ter goe der trouw, van den dief gekocht had. Ook hier achtte de Officier een flinke straf op zijn plaats en rekening houdende met de twee veroordeelingen, die ver dachte al achter deri rug heeft, werd de eisch acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De detde, die zich wegens rijwieldiefstal had te verantwoorden, was de stoffeerder J. B. uit L e i d e n. Hij had van iemand een rijwiel ter leen gehad en later dit rijwiel eigenmachtig verkocht. Verdachte ontken de zulks ten stelligste en gaf een heel ver haal ten beste, terwijl hij, om dit te beves tigen een getuige a décharge had meege bracht. De Officier geloofde niets van het ver haal van verdachte en wees er op, dat ver dachte diverse zaken heeft gehad, die op het kantje af waren en die hij dan met meegebrachte getuigen tracht te ontzenu wen. Thans zal hem deze methode niets helpen, want spr. achtte de verduistering INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN WEER THUIS Er wordt zooiets gefluisterd, dat de eerstkomende Gezellenbyeenkomst, die de vice-praeses voorzit, een eenigszins feeste lijk tintje zal hebben. Dat zal dan morgen zijn, Zondagavond half acht. En allen present mag ik wel verwachten! Een fijne attentie is het van mijn Ge zellen, die op deze wijze blijdschap willen uiten dat nu „Pa weer thuis is". Mij dunkt, dat ik in geest en hart van onze vereeniging volop de beleving kan herkennen van de vier Kolpings- deviezen: Godsdienstzin, Arbeidzaam heid, Vroolijkheid en Eensgezindheid. En Zondag staat de bijeenkomst in het licht van deze vier deviezen. Het is een echte roomsche-jong ens op vatting van de Gezellen om blij te zijn en die blijheid te uiten omdat zij hun Priester- Vader weer in hun midden hebben. Zoo is de vreugde op te vatten, die getuigt van de Godsdienstzin, die de grondslag is van alles in onze vereeniging. In blije stemming zijn we dan morgen weer allen bijeen, gij Gezellen en ik, te zamen in het eene Kolpingsgezin en de blijheid wordt door Vroolijkheid ge accentueerd tot dat „feestelijk tintje" dat onze bijeenkomst morgen heeft, dank zij verscheidene actieve medewerkenden. En alles is met tevreden Arbeid zaamheid voorbereid. Actie heb ik trouwens reeds lang geconstateerd bij het commissariaat en bij de verschillende clubs. Deze ijver belooft ook het a.s. jaar feest te doen slagen. Dit alles wordt samengevoegd door de Eensgezindheid, die morgen boven dien blijken zal uit de opkomst aller leden. Ik ben verheugd dat ik tijdens mijn ziekte de trouw van mijn Gezellen mocht onder vinden: zie, onderlinge trouw is de edelste metgezel van de eensgezindheid. Ik heb om dit alles reden om verheugd te zijn, en niet in het minst om de gunstige geest dier eensgezindheid bij de Gezellen onder elkander, zooals deze heerscht in heel de vereeniging en in de verschillende clubs in het bijzonder. Eensgezindheid in spel en vermaak, eensgezindheid in activi teit. Zoo verwacht ik dat het morgen- avond een blije eensgezinde bijeenkomst zal zijn. Ik zal graag komen en tevens met enkele initiatieven om aan de hand van dezelfde vier dragende Kolpings deviezen ons werkprogram voor de eerst komende maanden gezamenlijk vast te stellen. We hebben nog al wat op het program staan: eerst ons jaarfeest, ook nog onze verplichte bijeenkomsten waarop wij de arbeidsbeschouwingen zullen voort zetten, dan ons clubleven, de adspiranten- cursus, een leiderscursus, de arbeids ter toonstelling. Dit alles moge dienstig zijn om ge stand te blijven aan onze belofte van trouw aan de Kolpingsgedachte, om ons te vormen tot christenferme jonge menschen, die door de branding van den moeilijken tijd met opgeheven blik voorwaarts willen: voor God, Kerk en Vaderland. H. C. A. P. VAN DRUNEN vice-praeses bewezen en eischte daarvoor zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Tegen den meubelmaker D. H. uit Bo- degraven, thans gedetineerd, had de Officier een jaar gevangenisstraf geëischt wegens rijwieldiefstal driemaal gepleegd, op 27, 28 en 29 November resp. te Bos koop, Bodegraven en Leiden. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een jaar gevangenis straf. De kellner J. G. B. uit Oegstgeest, thans gedetineerd, had eveneens een jaar gevangenisstraf tegen zich hooren eischen wegens driemaal gepleegde rijwieldiefstal. Hier betroffen het drie rijwielen gestolen op 28 en 29 November te Leiden en wel een uit de Mosterdsteeg en twee uit voor tuintjes aan de Boerhaavelaan. Ook B. werd daarvoor veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Meineed, Gistermiddag stond voor de bovenge noemde Rechtbank terecht de 22-jarige bloemenkweeker Th. T. uit Ter A a r, die tijdens de zitting van den politierechter op 3 Januari j.l. had verklaard, dat een fiets, die door zijn broer was weggenomen, niet op slot stond. Verdachte was als getuige a décharge met zijn broeder medegeko- men. Thans gaf verdachte toe, dat de fiets wel op slot was geweest. Hij had die val- sche verklaring afgelegd, omdat hij meen de zijn broer daarmee te kunnen helpen. De officier van justitie, mr. N. G. Sikkel, achtte de ten laste gelegde meineed bewe zen en eischte 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. B. E. van Tijn v/ees er op, dat de meineed werd afgelegd in een onbelangrijke strafzaak, terwijl de re den er van niet duidelijk is. De misdaad wordt verklaarbaar, als men weet dat verdachte analphabeet is, waar door hij het belang van den eed waar schijnlijk niet heeft beseft. PI. concludeer de derhalve tot vrijspraak en drong subs aan op een onderzoek naar de geestvermo gens van verdachte. De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10