Mieuwe tegelin# vaa% de diótüêutie aan texietpscaducteti De puntenwaardeering in vele gevallen verhoogd LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DUuE BLAD - PAG. 9 Enkele artikelen vrijgesteld, andere slechts op speciale vergunning te ver krijgen De nieuwe regeling van 1 Februari tot 1 September in de maand Februari 1941 in het alge meen geen speciale vergunningen worden afgegeven. Slechts in' dringende gevallen zulks ter beoordeeling der plaatselijke distribu tiediensten zal van dit voorschrift kun nen worden afgeweken. Onderstaande artikelen kunnen slechts op speciale punten voor op punten ge waardeerde artikelen met beperkten vér koop of op Wehrmachtbezugscheine wor den afgeleverd: 1. katoenen lakens; 2. wil len dekens; 3. winterjassen en winterman tels en stof daarvoor; 4. luiers. tikelen met uitzondering van dekens, ten ten en rugzakken; 24. glasgordijnstoffen en afgepaste glasgordijnen van kunstzijde en/ of celvezel; 25. plunjezakken, plastrons z wemkleedingij shockey-benoodigdhe- den, tafeltennisnetten, scheenbeschermers, zonnekleppen, teen-, en pantalonsbescher mers, panaanvatters, yelvetsponzen, kunst zijden sponzen, sponzenzakjes van oilsilk, weekendstaschjes van stof e.d., avond- taschjes, alle soorten regenpijpen, kook- en koksmutsen, kastranden en schoorsteenval- len, nachtzakken, kamerschermen, gor dijnkoord, touw, rubbergaren, zadeldekjes, reddingsboeien en zwemvesten; 26. pantof fels en schoenen, voor zoover uit textiel vervaardigd. De verkoop van winterjassen, winter mantels en van stof daarvoor is in zijn ge heel verboden. Ieder echter die geen win terjas heeft en die er een noodig heeft y kan bij de plaatselijke distributiebureaux c speciale punten krijgen. Zoodoende komen s de winterjassen bij degenen die ze wer- kelijk noodig hebben. i Er zal een dienst schaarschtemeldingen 1 worden ingesteld, waardoor de directeur van het rijksbureau voor de distributie van 1 textielproducten door den handel ervan op de hoogte wordt gesteld wanneer schaarschte dreigt te ontstaan in een be- i paald artikel, zooals ondergoed, doeken, 1 lakens enz. Het rijksbureau zal dan zorg t dragen, dat het betrokken goed in stan- 1 daardkwaliteiten wordt aangemaakt en te- i gen een vastgestelden prijs onder de be- c volking wordt gebracht. De detailhandelaren in tweedehandsch 1 kleeding zullen een vergunning noodig hebben. Tweedehandsch gedragen kleeding i en tweedehandsch gebruikte huishoudelij- i ke textielgoederen mogen door den klein- handel op de halve puntenwaarde gewaar- deerd worden. 1 Publieke verkoopingen en veilingen van textielproducten zijn slechts toegelaten, wanneer een vergunning door het rijksbu reau is verstrekt. Toelichting. i In een persconferentie heeft de heer H. G. Heij, directeur van het Rijksbureau voor j de distributie van textielproducten door den handel, eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributieregel!" voor tex- tielproducten. Hij heeft daarbij ook over y eenige aanverwante onderwerpen gegevens verstrekt. c GEBRUIKTE KLEEDINGSTUKKEN. In de eerste plaats deelde hij mede wat de resultaten zijn geweest van het systeem van inlevering en uitdeeling van gebruik te kleedingstukken. In totaal zijn in de af- geloopen distributieperiode 181.857 groote kleeplingstukken ingenomen, waarvan 150.813 overjassen en mantels, 16.368 hee- rencostuums en 14.676 wollen dekens. De heer Heij bracht dank aan de land- genooten, die hun kleeding hebben be- t schikbaar gesteld en aan de kleedingcomi- i tó's, die deze vorm van hulpverleening zonder kosten mogelijk hebben gemaakt. Uitgereikt zijn aan Nederlandsche vrouwen en mannen in dezelfde plaats 1 van inwoning: 169.249 stuks, zoodat nog" 12.608 groote stukken in voorraad zijn welke zoo spoedig mogelijk zullen worden i verdeeld. Deze kleedingactie is zeer verheugend verloopen aangezien het aldus mogelijk is geweest een waarde van ongeveer 1 mil- lioen gulden zonder kosten aan de meest behoeftigen te doen toekomen. Het is de bedoeling ook voor de volgende distributie periode een dergelijke regeling te ontwer pen. Voorts deelde de heer Heij mede zich in verbinding te hebben gesteld met Winter hulp Nederland en er voor zorg te hebben gedragen, dat menschen, die door Winter hulp kunnen worden geholpen en mis schien formeel niet aan de voorwaarden voor de verstrekking van kleeding en dek king in aanmerking komen, te laten voor gaan bij de voorziening. Dereelijke men schen, die door Winterhulp geholnen kun nen worden, zullen zeker niet op de for maliteiten van de distribv" -^«reling vast- loopen. ROTTERDAM, ZEELAND, GREBBESTREEK. Een ander gunstig resultaat kon de heer Heij nog mededeelen: de voorziening van textielproducten van de geteisterde bevol king van Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin af heeft het rijksbureau alle moeite gedaan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover dat verklaard kan worden dat de bevolking aldaar het noo- dige kan krijgen. Neemt men in aanmer king voor hoeveel' millioenen aan textiel producten in Rotterdam verloren is gegaan, dan moet men dit een groote prestatie noe men van de leveranciersgroepen aldaar. Thans is het de bedoeling te beginnen de benadeelde groepen in het geteisterde Zeeland en in de Grebbestreek van het eerstnoodige te voorzien, opdat men ook daar zijn verloren gegane voorraden kan aanvullen. KETTINGHANDEL EN PRIJS OPDRIJVING. Wat dan de distributieregeling zelve be treft legde de heer Heij bijzondere nadruk op de bestrijding van den kettinghandel en van de prijsopdrijving. De detailhandel heeft tot nu toe een betrekkelijke vrijheid gehad. Zonder aan den bona-fide-handelaar te kort te willen doen, moest de heer Heij toch bekennen, dat de luxe van de vrijheid toch wel wat grootsch blijkt te zijn geweest. Hij ziet zich dan ook genoodzaakt voortaan de strengste maatregelen te moeten nemen. Tot vandaag zijn er 107 vérgunnin gen irgetrokken, d.w.z. dat deze 107 zaken gesloten zijn. De heer Heij vreest dit aantal binnenkort met eenige hon derden te moeten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten dat enke lingen zich ten koste van de gemeen schap bevoordeelen. HANDEL IN KAARTEN. Bij het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest. Men kocht kaarten op van menschen, die zelf geen geld hadden om hun textiel- kaarten ten volle te besteden. Het ware een betere uiting van sociaal besef ge weest, indien men deze menschen aan geld had geholpen om hen in staat te stellen hun punten wel te besteden. Voorts noemde de her Heij het een vreemd verschijnsel dat juist de textielaf- deeling van het distributiesysteem zoo be stormd wordt met aanvragen voor extra toewijzingen. De toeloop is zoo groot ge weest, dat de heer Heij maatregelen heeft moeten nemen, om te waarborgen dat spe ciale vergunningen alleen dan worden ver strekt, wanneer werkelijke noodzaak aan wezig is. Op een vraag of men punten van de oude puntenkaart nog kan opmaken, ant woordde de heer Heij ontkennend. Welis waar is de winkelsluiting in de laatste Januaridagen velen een streep door de re kening geweest, doch dit zij een troost: de punten die in deze laatste dagen aangebo den werden waren meestal niet de punten van de eigen textielkaart, zoodat deze win kelsluiting in hoofdzaak degenen getroffen heeft, die handel jp kaarten hebben ge pleegd. Mocht het geval zich voordoen dat iemand zijn eigen kaart nooit heeft kun nen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met inlevering van zijh onge bruikte kaart zonder punten geholpen wor den door het plaatselijk distributiekantoor. PUNTENWAARDEERING. Wat de puntenwaardeex'ing nu betreft, deze is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode. Het rijksbureau is er echter van uitgegaan dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan pun ten uit te geven, die later niet voor goede ren in te lossen zouden zijn. Dan zou men slechts een voorraad papier zonder de be volking hebben gebracht zonder de aanwe zige textiel voorraad eerlijk te hebben ver deeld. Zooals het nu is, geeft de waardee ring der verschillende artikelen in ieder geval de zekerheid, dat tijdens de gel dingsduur van deze kleedingkaart de bevolking haar punten ook besteden kan. De puntenwaardeering. Bij de nieuwe puntenwaardeering is in de eerste plaats wijziging gebracht in de indeeling der goederen. Tot dusver werden de artikelen onder scheiden in die, vervaardigd uit kunstzijde of natuurzijde en die, vervaardigd uit wol, katoen, of andere grondstoffen. Thans zijn de artikelen in drie groepen verdeeld en wel a. die, van natuurwcl of natuur wolhoudend; b. die van kunstzijde en natuurzijde en c. die van andere grondstof fen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, lin nen, e.d. Ook in de goederen,welke onder de dis tributie vallen is wijziging gebracht, door dat thans verschillende nieuwe artikelen in de distributie zijn opgenomen. Ten slotte zijn tal van artikelen op een hooger aantal punten dan tot dusver ge waardeerd. We geven thans eenige voorbeelden. Van het aantal punten, dat voor bepaalde arti kelen moet worden ingeleverd, waarbij de puntenwaarde resp. geldt naar de boven genoemde onderscheiding. Borstrok met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen resp. 14, 11 en 14 punten, voor jongens 6, 6 en 6 en voor meisjes 6, 5 en 6. Borstrok zonder, of met 1/4 mouwen (van stof): voor mannen 7, 6 en 7; voor vrouwen 12, 6 en 12; voor kinderen als boven. Broek (lange, rij-, tennis-, fiets-, en strandbroek) van stof: voor mannen 28, 28 en 28; voor vrouwen 18, 10 en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisjes 11, 7 en 10. Costuum 3-deelig (colbert-, jaquet-, sport-, smoking-, rok-) bestaande uit jas, broek en vest: voor mannen 80, 80 en 80; voor jongens 50, 50 en 50. Costuum 2-deelig (colbert enz. als bo ven) bestaande uit jas en broek, voor man nen 70, 70 en 70 en voor jongens 40, 40 en 40. Dameshemd, langer dan 90 cm., totaal, met ronde of vierkante hals (van stof): 20, 13 en 20. Dameshemd. langer dan 90 cM., totaal, alle andere modellen (stof, tricot of ge breid 12, 7 en 12. Dameshemd, korter dan 90 cM., totaal (van stof), voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor meisjes 10, 6 en 10. Dameshemd, korter dan 90 cM. totaal (tricot of gebreid), voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 5, 5 en 5. Dassen (alle soorten): voor alles 1 punt. Directoire, langer dan 50 cM., totaal (van stof): 12. 7 en 7, (tricot of gebreid), 12, 7 en 7, (geplatteerd) 11, 11 en 11. Directoire, korter dan 50 cM., totaal (van stof): voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 7, 4 en 6. Hemd met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 6, 6 en 6. Hemd zonder of met 1/4-mouwen: voor mannen 7, 6 en 7 en voor jongens 6, 6 en 6. Jasje (colbert-, jacquet-, sport-, smo king-, rok-, cachemir-, tropical-, e.d.): ge voerd: voor mannen 42, 42 en 42; voor vrouwen 38, 38 en 38; voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33; 1/2 ge voerd: voor mannen 39, 39 en 39 en voor jongens 17, 11 en 17; ongevoerd: voor man nen 28, 17 en 25; voor vrouwen 22, 13 en 20; voor jongens 14, 9 en 14 en voor meis jes 21, 11 en 16; tricot of gebreid: voor mannen 28, 17 en 25; voor vrouwen 33, 33 en 33; voor jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16. Kousen, lang en 3/4 lang (tricot) ook geplatteerd, voor mannen 6, 6 en 6; voor vrouwen, jongens en meisjes 6, 4 en 4; (ge breid) ook geplatteerd: voor mannen 8, 8 en 8; voor vrAjuwen, jongens en meisjes als boven. Mantelpak: voor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44, 18 en 26. Onderbroek (lang en 3/4 lang) voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 9, 9 en 9; kort: voor mannen 10, 8 en 10 en voor jongens 6, 6 en 6. Overhemd met 1 losse of vaste boord (van stof): voor mannen 24, 15 en 20 en voor jongens 20, 11 en 18; (tricot of ge breid) voor jongens 13, 11 en 13. Pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45; voor vrouwen 30, 24 en 30; voor jongens en meisjes 25, 20 en 25, (tricot of gebreid) voor jongens en meisjes alles 16. Regenjas (van gummi, gegummeerde stof of transparant) ongevoerd voor mannen en vrouwen alles 25 en voor jongens en meisjes alles op 18, (van stof, ook dub- beldoek) gevoerd voor mannen 65; voor vrouwen 50, 45 en 45; voor jon gens 50, 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23; regenmantels voor vrouwen en meis jes als boven voor regenjassen. Sporthemd voor mannen en vrouwen 24, 15 en 20; voor jongens 20, 11 en 18 en voor meisjes 10, 6 en 10. Trui voor mannen alles 21; voor vrou wen 19, 14 en 19; voor jongens alles 14 en voor meisjes 14, 8 en 14. tricotpakjes (2-deelig) voor jongens al les 40. Omtrent de nieuwe regeling voor de distributie van textielproducten kan nog het volgende worden medegedeeld: De kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 1 Febr. 1941 tot 1 September 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom in gedeeld in 2 termijnen, n.l. in een termijn van 1 Februari 1941 tot 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juli tot 1 September 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten de laatste 80 punten ter beschik king gesteld, zoodat 20 punten overblijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. De aan bepaalde gezinnen uitgereikten toeslagkaart is, evenals de andere kaarten geldig vanaf 1 Februari 1941 tot 1 Sep tember 1941. Zij is echter niet ingedeeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar vanaf 1 Februari 1941. Op de persoonlijke textielkaart staan 10 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zijn be stemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. Deze extra beschikbaarstel ling en de artikelen, waarop zij betrekking hebben, zullen te gelegener tijd bekend worden gemaakt. De op de kaart aanwezige punten moe ten te beginnen bij nummer 100 door den winkelier in teruggaande richting worden afgeknipt. De punten op de toe slagkaart zijn niet genummerd. Zij mogen in willekurige volgorde worden gebruikt Kleeding en benoodigaheden voor kinde ren beneden 3 jaar kunnen slechts betrok ken worden op stamkaart van het kind. Voor de aflevering van bovenstaande goederen dient een volledig ingevuld afle- veringsbewijs door den kooper te worden afgeteekend, terwijl de leeftijd van het kind op het afleveringsbewijs moet wor den genoteerd. Dit afleveringsbewijs heeft de handelaar absoluut noodig voor zijn herbevoorra ding. Luiers kunnen slechts op spe ciale punten worden afgele- verd. Voor kinderen, die nog niet geboren zijn, kunnen speciale punten worden verleend op vertoon van doktersattest of verklaring van vroedvrouw of wijkverpleegster. Voor textielkaarten, welke na 1 Februari 1941 worden uitgereikt geldt, dat bij af gifte in: Maart 1941 14 punten verwijderd, in April 1941 28 punten, in Mei 1941 41 pun ten, in Juni 1941 56 punten, in Juli 1941, 70 punten en in Augustus 1941, 84 punten. In den eersten termijn zijn op de voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten 80 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een winterjekker. 'Om hieraan tegemoet te komen is de mo gelijkheid gegeven om in deze gevallen punten te gebruiken van den volgenden termijn. Het ruilen van gekochte goederen is mo gelijk. Het spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van punten geen sprake kan zijn, omdat losse punten ongeldig zijn. De bestaande regeling voor het afgeven van speciale vergunningen vervalt met in gang van 1 Februari 1941. Hiervoor komt in de plaats een nieuwe regeling. Alle artikelen, welke niet vallen onder vrijgestelde artikelen, op punten gewaar deerde artikelen en op leverin gsvergun ning verkrijgbare artikelen, kunnen wor den aangeschaft op speciale punten of Wehrmachtsbezugscheine. Daarnaast kun nen in bijzondere gevallen de op punten gewaardeerde artikelen ook door middel van speciale punten worden verkregen. Speciale punten kunnen o.a. worden aan gevraagd voor: a. huwelijk, of eerste inrichting, beval ling, sterfgeval; b. verhuizing; c. verwoesting door oorlogsgeweld en/of brandschade; d. uitzet noodig voor bepaalde onderwijs inrichtingen; e. uitzet noodig voor de intrede in een klooster; f. specifieke beroeps- of ambtskleèding (behalve vrijgestelde beroeps- en ambts- kleeding); g. benoodigdheden voor hotels, café's, restaurants, pensions, kantoren, scholen, ziekenhuizen e.d.; h. charitatieve instellingen, overheidsin stellingen en bedrijven, welke textielgoe deren niet op andere wijze kunnen betrek ken; i. bijzondere gevallen, ter beoordeeling van distributiedienst, c.q. rijksbureau. In verband met de nieuwe regeling voor de afgifte van speciale punten, welke op 1 Maart 1941 in werking zal treden, zullen Vrijgesteld zijn de volgende goederen. a. Van de beschermendeberoepskle ding: 1. kleeding voor zandstraalblazers; 2. kleeding voor lasschers; 3. kleeding voor arbeiders in gieterijbedrijven; 4. Schacht- kleeding voor mijnwerkers; 5. asbestklee- ding; 6. zuurvaste kleeding; 7. oliejassen; 8. waterdichte beroepskleeding; 9. be schermende kleeding tegen teer en mest. 10 schoorsteenvegerskleeding; 11. operatie- jassen (geen doktersjassen). b. Van de lijf-, bedde- en huishoudgoe- deren: 1. boorden van papier met stofovertrek; 2. doodskleeding (tegen overlegging van dokter attest); 3. wasch- en badhandjes; 4. dweilen, koeliedekens en moltondekens voor zoover beide soorten maximaal 10 pet. katoen bevatten en verder bestaan uit af valstoffen, terwijl zij bovendien voorzien moeten zijn van het merk K.A. no van de vergunning R.T.B.; 5. stofdoeken; 6. wrijfdoeken; 8. boenlappen; 9. panlappen, vaatkwasten, panschuurders en zwabbers; 10. kleedjes voor serveer- en andere bla den (alle soorten); 11. corsetten, corselet ten, bustehouders, sous-bras, gordels, maag- en buikbanden, jaretelles. c. Van de hoofdbedekking: l.mutsen en baretten van slof; 2. Petten van stof; 3. hoeden (alle soorten). d. Van de mode-artikelen: 1. gordels, riemen, ceintuurs; 2. bretelles; 3. sokophouders; 4. mouwophouders; 5. slobkousen (sous-piede), (alle modellen); 6. handschoenen (met uitzondering van ge voerde tricot, of gebreid); 7. oorwarmers; 8. kniewarmers; 9. polswarmers. e. Van het kleinvak: 1. jabots, ruches en dergelijke aan mo de onderhevige witgoederen; 2. stoffen van kant en tulle (machinaal en handwerk, eventueel ook geborduurde kant en tulle, onafhankelijk de breedte der stof) en daar uit vervaardigde artikelen en kleeding, ook sluiers enz. (met uitzondering van peingnoirs, kamerjassen, strandkleeding. kapmanteltjes, omslagdoeken); 3. kanten, entre-deux e.d. hoogstens 30 cM. breed; 4. tres (alle soorten); 5. galon (alle soorten): 6. passementerie (alle soorten); 7. band. bandfluweel, lint en elastiek; 8. veters en overeenkomstige vlecht weef seis; 8. strik ken, corsages, kunstbloemen, garneering, haarbandeaux, haarnetten e.d.; 10. rouw- artikelen, voor zoover geen kleeding. f. Van de sanitaire artikelen: 1. damesverband; 2. pluksels, watten en andere verbandstof; 3. bandages ;4. elastie ken knie-, enkelkousen e.d.; 5. sluitlakens. g. Van parapluies enz.: 1, parapluies; 2. parasols; 3. parapluie- en parasolsfoudralen4. tuinparasols. h. Van de handwerkartikelen: 1. handwerken (met uitzondering van kleeding, 'lijf-, bedde- en huishoudgoede- ren, alles voor personen van 3 jaar en ouder); 2. voorgeteekende en geborduurde spatkleeden; 3 .voorgeteekende en gebor duurde sierkleeden (waarvan de teekening of het borduursel zich over het geheele kleed uitstrekt en zich dus niet slechts tot de randen of hoeken beperkt); 4. handge- weven tafel-, divan-, kapstok- en sierklee den; 5. tapijtnaaigaren in handelsopmaak; 6. handwerkgaren (b.v. borduurgaren, ke limwol, zephyrwol e.d.) in handwerkop- opmaak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes van minder dan 25 gram; 7. an gorawol in iedere opmaak. k. Van de diverse artikelen: 1. tapijten, karpetten, matten, kleedjes, tapijtstof, looperstof -en cocosartikelen, kleiner dan 90 x 160 cM.; 2. tafel-, divan-, kapstok- en wandelkleeden en afgepaste gobelins; 3. linoleum, balatum, stragula, vloerzeil en vocaleum, cylinder- of druk- doek; 4. vlaggen en vaandels (geen vlag gendoek); 5. calqueerlinnen en schilders linnen; 6. boekbinderstoffen; 7. speelgoed; 8. artikelen voorzien van meer dan 50 pet. metaaldraad en de daaruit vervaardigde kleeding; 9. paramenten (alle soorten) ook kleeding voor koorknapen, misgewaden e.d.; 10. theemutsen, theebeurzen e.d.; 11. sierkussens en poefs; 12. bont en daaruit vervaardigde bovenkleeding, voor zoover het bont daarin niet gebruikt is als voe ring; 13. natuurzijden en kunstzijden naai-, rijg- en festonneergarens; 14. lampekap- pen, glanscretonne; 15 pitten en petro- leumbranders; 16. tasschen, beurzen, doo- zen, étui's, koffers, stofzuigerzakken, hang matten, sierkussens, kle'erenhangers, pop- penkleeding; 17. visscherijartikelen (geen visschersgaren); 18. artikelen vervaardigd uit jute, sisal, hennep, rameh, manilla; 19. kunstleer, leerdoek en wasdoek: 20 arti kelen vervaardigd uit geperst vilt; 21. ver duister ingsstof (zwarte stof voorzien van paplaag) en daarvan voor verduisterings doeleinden vervaardigde artikelen, ook verduisteringsstof van afvalproducten, mits voorzien van speciaal merk van een der rijksbureaux: 22. schoorsteenloopers, tafel- loopers, antimacassers en sierkleedjes klei ner dan 1 vierkante meter; 23. kampeerar- WINTER Ik riep: hoera! Het dooit nu snel in deze lage landen, Er is nu, naar mijn smaak althans, genoeg ijs al voorhanden. De schaatsenrijders hebben al genoeg geluk gehad, En waagden zich blij op het ijs al was het nóg zoo glad. Maar ik keek onderwijl beducht naar 't slinken van mijn kolen, En 'k uitte mijn bezorgdheid en mijn vreeze onverholen, Ik zei zoo iets van: 'k wou maar dat het heel hard dooien wou, 't Duurt hoogstens nog vijf kitjes en wij zitten in de kou. En zie: de meter steeg opnieuw tot vijf, zes, zeven graden, Dat kwam, dacht ik, mijn kolenkist bijzonder goed te stade. Ik temperde de kachel wat dat was mijn eerste plicht En voelde mij behaag'lijk en mijn zorgen wat verlicht. Maar zie: toen heeft en 'k was daarvan een oogenblik verbijsterd De griep ons beetgepakt en met haar kwalen ons geteisterd, En toen was het meteen ook alweer met den dooi gedaan, En konden wij met griep en kou, weer aan het stoken slaan. Nu staat de zaak opnieuw weer zoo, dat men weer op moet passen, Wij huiveren in onze kraag en duiken in de jassen. Het vriest opnieuw, het vriest weer hard en d'Oostenwind is guur, En 'k mompel in mijn baard: het barre jaargetij is duur. De kachel en de menschenmaag zijn beide zeer veeleischend, De overvloed is.naar de maan, de levensstandaard rijzend, De fiscus plukt ons onderwijl, da's altijd zoo geweest, En 'k wacht dus met een haït vol hoop op 't komend lentefeest. De winterpracht is wonderschoon met sneeuw op alle velden, Maar teenen, die bevroren zijn, die moeten het ontgelden, En aan mijn deur staat nu een man te bibb'ren in de kou, Omdat hij eten moet en dus ook iets verkoopen wou. En dan bedenk ik met een zucht, dat ik niets heb te klagen, Ik heb nog voedsel voor mijn maag en warmte alle dagen; Ik ben, ondanks den winter, dus nog rijkelijk gezegend, Maar 'k hoop van harte, dat het morgen kokend water regent. TROUBADOUR. P.S. Toen steeg de thermometer weer, ik riep: hoera, het dooit, 't Was wéér bedrog en 'k heb het ding in diggelen gegooid.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9