RECHTZAKEN 3)e (tonnen, die U noodig fieeft! ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 DÊ LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NIEUWKOOP Kruisvaart. Zondag na het Lof banuur voor de Godfried- en Wlllibrordus-ban en Aspirantengroep. Tevens tornier wedstrijd. In de week zuilen er nog enkele repetities zijn, welke op het banuur worden bekend gemaakt. Kruisvaarders denkt er wel aan: wan neer je ziek bent, of om andere redenen de bijeenkomst onmogelijk kunt bijwonen, moet je dit beslist aan de leiders laten we ten, dit mede in Verband met het tornier. Wachtwoord voor Februari: „Help elkaar!" St. Josephsgezellen. Zondagavond wordt het speltournooi 1941 geopend. Alle leden zullen dus precies om 7 uur aanwe zig zijn. Verplicht halfuur van 88.30 uur. 10 uur sluiting. Vrienden, tot Zondag. „God zegene het eerzame handwerk". TER AAR Goed geslaagde ontwikkelingsdag voor tuinders. In café Verhoef had de aan gekondigde ontwikkelingsdag voor de tuin ders plaats waarbij aanwezig waren het be stuur van de Centrale Veiling, de tuin- bouwconsulenten ir. v. d. Helm, Amstel veen Te Mey yan Amsterdam, C. J. Augus tijn, Aalsmeer, dé heer Verkley, directeur van de tuinbouwschool te RoelofarendS- veen, de assistente v. Harten en Kasteleijn, weth, v. Vliet en J. Volgering, Voorz. Van de L. T. B. De voorzitter van de Centrale Veiling, de heer C. W. v. d. Hoorn Azn., heette al len welkom, in 't bijzonder dê leden van de veiling, die in flinken getale waren op gekomen en gaf het woord aan den heer v. Harten, die het onderwerp behandelde „Ontsmetting Van zaaizaad en pootgoed en de behandeling Van enkele plaatselijk voor komende ziekten." De directeur van den tuinbouwschool, de heer Verkley, behandelde de meststof fen en het gebruik daarvan in dezen tijd. Als attractie tusschen de lezingen door, werden de leden vergast op een rookertje, en een verfrissching, wat voor het stellen van vragen zeker bevorderlijk bleek en naar genoegen kreeg men telkens antwoord Van de docenten. De heer v. Vliet sprak namens den bur gemeester/ die verhinderd was, en toonde zich verheugd voor wat gedaan wordt om den tuinbouw op hooger peil te brengen. Spr. is overtuigd van den moed die de tuinders bezielt en besluit mêt „dat het niet afhangt van hen die planten, maar van God, Die wasdom gêeft." in den namiddag werd de bijeenkomst voortgezet, waarin de heer Verkley eerst nóg enkele vragen van urgent belang be antwoordde, n.l. over het nut van de geit, welke door de tuinders van afvalproduc ten wordt gehouden, terwijl dé mest is te vergelijken met paardenmest en schapen- mest. Verder maakt spr. gebruik om zijn school voor bezoek aan te bevelen. Hij heeft twee jongens van Ter Aar en prijst hen als uitmuntende leerlingen. De heer Te Mey behandelde de combina tie-teelten, om uit den grond te halen wat er in zit, om de lasten van het bedrijf te verdeelen, en de oogstperiode te verrui men. De heer Augustijn doceerde over zaai zaad en pootgoed-ontsmetting. Uit den aard was het niet mogelijk over de ge- heele aanwending van ontsmetting uit te weiden, doch dit zal aan alle leden op de vergadering aanwezig, worden thuis gezon den. Voorts kwam nog onder de loupe de teelt van tomaten. Tot slot sprak ir. v. d. Helm over zaadse lectie en welke proeven reeds in onze ge meente worden genomen over de teelt van doperwten. De Thomas Lacton en Lacton Seper gaven goede opbrengsct en bleken door den handel wel gewild. Andere be- mestingproeven zijn regelmatig gaande. Door den voorzitter van de veiling werd onder dank voor alle medewerking, deze goed geslaagde ontwikkelingsdag gesloten. „Arti et Religion!". Voor den jaarlijk- schen feestavond van de R.-K. Muziekver- eeniging „Arti et Religioni" bestond we derom een massale belangstelling, ja zelfs, zoo, dat toen de voorzitter precies zeven uur de bijeenkomst opende, het parochie huis tot in alle hoeken bezet was. Onder het groot aantal bezoekers rond de vier honderd bevonden zich o.m. de heer pas toor met zijn beide kapelaans, burgemees ter Hoogenboom, de eere-Voorzitter L. Was- senburg, eere-leden, donateurs en genoo- digden. Bij gelegenheid van deze twintigste uit voering, ging de voorzitter in zijn ope ningswoord even dieper in op de belang rijkheid der muziekoefening, constateerde hoe schoon deze edele kunst is, deed een aansporing de vereeniglng steeds trouw te steunen en vroeg tot slot een aandachtig gehoor voor de uit te --oeren nummers. Terstond verscheen hierop de fanfare met haar glimmend opgepoetste instrumenten, onder leiding van den directeur, den heer C. van Dam, voor het voetlicht en bracht ten gehoore: Aan U, o Koning der Eeuwen; een marsch van Blankenburg, getiteld „Prinz-Eitel Friedricht"; „In de Voldijnen", een fantasie van Senecaut en tot slot ,,Guil- laume Teil", fantasie sur l'Opera de Ros sini. Dit waren een viertal mooie nummers, waarvan „In de Voldijnen" menig muziek liefhebber genoot. Hierna kregen wij het optreden van Louis Noiret, de bekende radio-confe rencier, die al direct met zijn vlotte ken nismaking de zaal op z'n hand had en met leuke liedjes, in samenwerking met zijn vrouw, veel applaus mocht verwerven. Dit duo wars van flauwiteiten kwam met beschaafde liederen naar voren. Zij waren in hun voordracht heel netjes en toch uitermate geestig. Een mooi, variee- rend optreden van dit Amsterdamsch ge zelschap, dat wel Insloeg. Duitsche Landgerecht Leugenpraatjes in een café verspreid. Het A.N.P. bericht, dat de 32-jarige rei ziger C. J. G. uit Den Helder zich Vrijdag Voor het Landesgericht'te 's-Gravenhage te verantwoorden had, ómdat hij er van was beschuldigd in een café te 's-Hertogenbosch meermalen leugenpraat ten nadeele van de Duitsche weermacht te hebben rondge strooid. Hij zou o.a. gezegd hebben, dat zijn vrouw en drie kinderen bij een bombarde ment van Den Helder waren gedood en dat de Duitschers de schuldigen daarvan wa ren. De man had echter gêen vrouw en kinderen en was niet eens getrouwd, zoo dat de onwaarheid zijner beweringen in het café reeds daardoor vaststond. Volgens den als getuige gehoorden café houder was verdachte eind October en in de eerste dagen van November eenige ma len in het café gekomen, waar hij dan tel kens dergelijke praatjes had verteld. De caféhouder had hem er dadelijk op attent gemaakt, dat hij zulks niet in zijn inrich ting dulde en toén een volgenden keer de bezoeker de beweringen hêrh&aldè, had getuige de politie gewaarschuwd. Getuige krdeg den indruk, dat de bezoe ker niet wel bij het hoofd waé, want hij deed dié uitlatingen niet in beschonken toe stand. Verdachte verdedigde zich mét de op merking, dat men hem in Den Bosch als lid van de N.S.B. en als landverrader had aangezien en dat hij wellicht in dronken schap dergelijke dingen als de gewraakte had gezegd om daarmee aan te toonen, dat hij niet tot die beweging behoorde, doch dat hij zich daarvan overigens niets kon herinneren. Hij betuigde thans zijn leed over het gebeurde. De Staatóanwalt was van oordeel, dat een hetze als verdachte in het café had ontke tend streng gestraft diende te worden. Spr. wilde echter met de omstandigheden, die het feit Wél wat verzachtten, rekening hou den: hij eischte eên gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden mét aftrek van ëenige maanden, welke de verdachte in voorloopige hechtenis had dogroebracht. De rechter veroordeelde den man tot vijf maanden, onder aftrek van twee maanden preventief. Een schimpende rijksveldwachter in dén trein. Op een avond in October had de 24-jarige A. J. van D., die pas tot rijksveldwachter was aangesteld en de uniform reeds droeg, doch niet was beëedigd, in een treincoupé aan medereizigers gevraagd of er N.S.B.'ers onder hen waren. Zoo ja, dan moesten die maar het raam uitgesmeten worden. Ver der zou hij te hunnen aanhoore hebben gezegd, het te betreuren dat „wij" geen wapens mochten dragen, maar dat er nog geheime wapenvoorraden bestonden, waar mede men wel met den Duitscher zou af rekenen. Thans voor het Landesgericht staande, zelde de jongeman met „wij" alleen de rijksveldwacht te hebben bedoeld, doch overigens niet de bedoeling te hebben ge had, de Duitsche weermacht te beschim pen. Drie getuigen werden gehoord, waarvan er twee zich weinig meer van het gespro kene herinnerden, omdat zij onder invloed van drank genoten tijdens een bruiloft dien dag de treinreis hadden ondernomen. De Professor Antinini, een vermaard goo chelaar, volgde thans om het publiek eens danig „te nemen". Ook het buikspreken met den kleinen August, bracht dikwijls een gulle lach. Tot slot kwam het complete muziekge zelschap met de uitvoering van een drie tal nummers, n.l. „The Middy", een marsch van Alford; „Am Frlihlingsmorgen", een wals van Bossche en een marsch van Wiest „Lustrum", Nog voor elf uur volgde slui ting met een opwekking van den voorzit ter, steeds de vereeniging moreel en finan cieel te steunen. WOERDEN Eeuwfeest Pensionaat „St. Joseph" Den llden Mei 1941 zal het pensionaat „St. Joseph" en de „St. Anna-school" alhier 100 jaar bestaan. 100 Jaar is het geleden, dat de eerw. Zusters Franciscanessen van de Congregatie van Roosendaal in Woerden hun intrek namen. Duizenden hebben in deze 100 jaar het bekende pensionaat be zocht. Het is wel heel jammer, dat dit groote eeuwfeest in zulke donkere en be narde tijden valt De Zusters wilden de viering van het feest dan ook beperkten tot den huiselijken kring. Maar het kan niet anders, of bij velen leeft de herinnering aan de toch zoo prettige kostschool-jaren voort. Onder de oud-pensionairen is er on getwijfeld een verlangen, op een of andere wijze blijk te geven van hun medeleven en dankbaarheid. Daarom is er een comité ge vormd van oud-leerlingen uit Woerden en omstreken. Omdat het ons onmogelijk bleek, de oud- pensionairen te bereiken van al die jaren zoo ver over het land verspreid, doet het comité een beroep op de Welwillende mede werking van de katholieke pers, om deze kennisgeving op te nemen, eventueel over te nemen. Mogen wij de oud-pensionairen vriende lijk verzoeken, om zoo spoedig mogelijk een kaartje van adhaesie met, opgaven van volledig adres te zenden? Dan kunnen we u onze plannen meedeelen. Adres: „Comité Eeuwfeestviering", Groe- nendaal 8, Woerden. derde getuige verklaarde evenwel met be slistheid, dat verdachte de bedoelde uitla tingen had gedaan. De Staatsanwalt achtte het ten laste ge legde bewezen en nam als bezwarende om standigheid in aanmerking, dat verdachte zijn uitlatingen had gedaan in uniform van rijksveldwachter. Spreker schetste zulk een optreden als zeer illoyaal en voegde daaraan toe, dat zooiets gelukkig en tot eere van de rijks veldwacht heel zelden voorkomt. De Ne- derlandsche politie moet intusschen tegen zulke personen worden beschermd, omdat zij door hun hetze een gevaarlijke stem ming zouden veroorzaken. Geëischt werd tien maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde den Verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Ha&gsche Politierechter De prettige bovenbuurman. Men moet bij M., afkomstig uit L i d e n, niet met het verhaaltje aankomen, dat een goede buur beter is dan een verre vriend, want dan kan men wel eens een minder prettig onthaal krijgen. Want van buren- geneugten kan meneer M. deskundig mee praten, want hij had eên bovenbuurman, cue hem persoonlijk verteld had, dat hij hem Uit de onderste regionen zou „weg pesten". „Dat doe je dan maar", had M. hem gezegd, denkende: het zal zoo'n vaart wel niet loopen. Maar dan had hij buiten de vindingrijkheid van zijn bovenbuur ge- rekaend. Als de familie M, van haar welverdien de nachtrust lag te genieten, haalde bo venbuurman het in zijn hoofd, om in zijn kamer een heelen voorraad hout te gaan zitten hakken. Natuurlijk werd er den volgenden dag een hartig woordje over gesproken, waardoor de verstandhouding er niet beter op werd. De bovenbuur had nog meer pijlen op zyn boog, want, toen benedenbuur op een goeden dag in zijn kelder kwam, zag hij tot aijfl verbazing, dat er een prachtige wateroppervlakte was ontstaan. Twaalf em mers water kon hij er uit gaan zwabberen. Ook dit had bovenbuur op een zeer des kundige manier voor elkaar gebracht, zoo als later gebleken was. Dit aantal emmers water was de bekende druppel, die den even bekenden emmer deed overloópen. Dus toog meneer M. er op een morgen op af, om met zijn vriendelijken bovenbuur een onderhoud te hebben. Bij iet weder- zijdsche schuurtje vond de ontmoeting plaats. De bovenbuur had. zoodra hij be neden dito aan zag komen, de idee gehad, dat dat wel eens op eén pak slaag uit kon draaien, hetgeen reden voor hem was, om een afwerende houding aan te nemen. Me neer M. van zijn kant ging toen van de gedachte uit: hij neemt een bokshouding aan, wil mij slaan, laat ik dus de eerste zijn en hem een ..zeen" geven. Zoo gedacht, zoo gedaan en de nachtelijke bouthakker, alias paeudo loodgieter kreeg een welge mikte op de punt van zijn kinnetje. Boven buur ging horizontaal op het plaveisel van het plaatsje lieden en begon van „moord- moord" te brullen. „Zoo'n vent." wees meneer M aan, ge- oaren makende van een Goliath-figuur „en één klaüie en hij brult moord en brand." „Ja man, zoo gaat het", >ordeelde de Po litierechter wijsgeerig. Meneer M. was verder de meening toe gedaan. dat bovpTiHuur hem een klao wil de geven, uit zelfverdediging had hij het toen maar eerst gedaan, zoodat hij zich beriep oo noodweer. De Officier verwierp deze opgeworpen verdediging en vond, dat'er van noodweer geen sprake kan zijn, want niets wijst er op. dat bovenbuur had willen slaan. Reeds bij voorbaat afwerende houding aannemen is geen teeken om aan te vallen. De eis^h werd dan ook eeen geldboete van 15.— subs. 15 dagen en, hoe ver dachte ook „pochelde", ook de Politierech ter nam geen noodweer aan en veroordeel de hem tot een tientje boete of tien dagep Hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK TE DURE HARING. Duizend gulden boete geëischt. A. A. J. M. Y, groothandelaar uit Was- s e n a a r, had zich te verantwoorden we gens prijsopdrijving. Hij zou volle maatjes- en steurharing voor veel duurderen prijs verkocht hebben dan de vastgestelde prijs, die verordend was, en die hier op neer kwam, dat men de prijzen aan moest hou den van voor 9 Mei 1940. Kantjesharing, die 25 tot f 30 op mochten brengen, zou den verkocht zijn voor 35 tot 45 per kantje. Verdachte 'betoogde, dat hij zelf veel meer geld had moeten betalen voor de ha ring en ze dus duurder moest verkoopen. Opzettelijk had hij het niet gedaan en buitengewone winsten had hij niet ge maakt De Officier nam wel aan, dat het niet met opzet was gebeurd en verdachte ter goeder trouw was gweest, maar niettemin wist hij, dat hij geen hoogere prijzen mooht maken. Hoeveel de aldus ongeoorloofde winst geweest is, is thans heel moeilijk te achterhalen. Het is echter een flinke winst geweest en daarom eischte spr. een geld boete van 1000 subs. 4 maanden hechte nis. Uitspraak over 14 dagen. Veel gevraagde artikelen. J. G. de J. afkomstig uit Leiden, thans gedetineerde, had in het tijdvak van 1 tot 26 November kans.gezien om uit een pakhuis te Rijswijk allerlei artikelen weg te halen waarnaar tegenwoordig veel vraag is. Zoo waren van zijn gading geweest, 28 28 91 16 102 02 19, 32, 45, 58, 03 92 87 57 44 31 117 01 Periode 8 Periode d Brood of Gebak Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesoh en Vlceschwaren Koffie of Thee Rijst of Rijste- mcel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti (Nieuwe broodkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. eventueel t/m 16 Febr. Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 1 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) (Oude boter en vetkaart). Zelfde als boterkaart. Van 18 Jan. t/m 14 Febr Van 27 Jan. t/m 5 Febr. eventueel t/m 9 Febr. maar niet ln hotels. Van 27 Jan, t/m 16 Febr (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr, t/m 16 Mrt. Van 27 Jan. t/m 23 Febr (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) Van 25 Jan. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Deo. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April (Nieuwe bonkaart) Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gekookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. X kilogram 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. X pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. X pond X pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN. GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein kerstgebak, (amandelbroodjes e. d.)een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCBWAREN 7ff gram gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 12P ,^ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 t.m. 32 (centrale verwarming) im. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. BONNEN 8, 9, 10 en 11—24 nog tof 14 Februari. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. pakjes thee, bussen chocoladepoeder, bus sen bouillonblokjes, blikjes zaLm enz. enz. Wegens dezen diefstal had hij zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De officier deelde mede, dat verdachte reeds viermaal veroordeeld is geweest. Alles heeft men aan hem geprobeerd. Zijm vader hield hem steeds in de gaten, maar als er eens niet opgelet werd, dan deed verdachte dadelijk weer verkeerde dingen. Hij moet nu maar eens een flinke straf hebben.en daarom werd de eisch één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF Ernstig autoongeluk onder Wassenaar. Op 7 September van het vorig jaar heeft er op den grooten Rijksstraatweg, tusschen Leiden en Wassenaar een zeer ernstig auto-ongeval plaats gevonden. In de richting naar Leiden réed, met een snel heid van ruim 100 k.m., een luxe auto. Ver moedelijk de ware oorzaak zal wel nooit aan het licht komen, aangezien de bestuur der en zijn medepassagier zich niets meer van het ongeval weten te herinneren heeft de bestuurder, P. J. L. uit Amster dam, een voor hem rijdende auto willen passeeren, maar zag toen, dat er uit tegen overgestelde richting een auto naderde. Hij gooide dus zijn stuur weer om, maar te ver, zoodat hij in den wegberm terecht was gekomen. Door de groote snelheid was de auto onderste boven geslagen en was met de wielen in de lucht blijven liggen. Zijn medepassagier was daarbij zoo ernstig ge wond, dat hij heel zijn leven invalide zal blijven. Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld had de Haag sche rechtbank L. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, een geldboete van 25 subs. 25 da gen en een jaar intrekking van zijn rijbe wijs. Vein dit vonnis was L. in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof. De procureur-generaal achtte, evenals de rechtbank, de schuld geheel bij verdach te. Gelukkig voor hem had hij geen ster ken drank gébruikt. Bevestiging van het vonnis der rechtbank kon spr. niet vragen, omdat er geen voorwaardelijke straffen mogen worden opgelegd. Verdachte schul dig achtend eischte spr. thans een geldboe te van vierhonderd gulden subs, twee maanden hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs. Uitspraak over 14 dagen,

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7